bestrijding beter door een reeks maatregelen 'Gastarbeiders helpen terug te gaan' ;entenis" agan htige ezet Divosa tegen plan werkgevers voor sociale zekerheid Ik zag drie beren Forse straffen voor F eyenoord-supporters Predikanten wijzen steun minima af IIKAANS GEKOESTERD Aan de ketting VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 'BINNENLAND 'HULP DIAKONIEËN LUKT OP PANNETJE SOEP' Onwaar Blunders Heldhaftigheid I Korten WSW inzet van kort geding vakbonden |tegen Staat DE STEM COMMENTAAR SOLIDARITEIT ONTBREEKT' DSM maakt weer winst Tweeverdieners Slavenburg moet boeken open doen Almere moet Centrumpartij toelaten tot gemeenteraad RAPPORT: FINANCIËLE KNELPUNTEN WEGNEMEN AANTAL SURINAMERS NU VRIJWEL STABIEL BINNENLAND PTT Rijk. T5 PAGINA;! Justitie meer vat op fraude T28 PAGINA 3 Van ome redactie binnenland LEIDEN - De vijf diakonale predikanten in de Nederlandse Hervormde Kerk wijzen de eenmalige financiële hulp van sommige diakonieën aan mensen met een minimum loon of uitkering af. In een brief aan de generale diakonale raad van de Nederlandse hervormde kerk schrijven ze dat deze eenmalige uitkeringen doen denken aan de bekende pannetjes soep uit lang vervlogen tijden. Verder is het volgens hen principieel on houdbaar om een dergelijke uitkering al leen voor Hervormden te bestemmen. Diakonieën geven zichzelf een onvol doende als zij overgaan tot het uitdelen van geld. Zij blijken de noden van de mensen in de eigen stad niet te kennen, aldus de dia konale predikanten. Diakonieën zouden naar hun mening voorop moeten lopen bij het protest tegen het marginaliseren van mensen die tot de zogenaamde minima be horen. „Waar bleven de protesten van de Generale Diakonale Raad in de afgelopen periode van grote sociale onrust, toen het er zozeer om spande? Deden wij als diako nieën mee aan demonstraties op het Bin nenhof?". Volgens hen zou het zijn als plaatselijke diakonieën geholpen werden bij nieuwe vormen van hulpverlening, die structureel van betekenis zijn voor de minst draag- krachtigen. ant in Beiroet, -fotoupi ■oor een Congrescommissie, eel onjuistheden bevatte. /Iogelijk als gevolg daarvan prak ook president Reagan inwaarheid, toen hij eind >ktober in een televisietoe- praak verklaarde dat op vacht staande mariniers ïog gevuurd hebben op de >om-auto toen die in het ïolst van de nacht op het ilaapgebouw afstormde. La- er is vastgesteld, dat de vachters ongeladen gewe- •en hadden. Ook Kelly's verklaring dat de bom-auto over een dikke buis moest rijden, welke ter bescherming voor de ingang van het mari- niersverblijf lag, is onwaar De buis lag er wel, maar er was een opening in om auto's van leveranciers door te laten. President Reagan heeft na het bloedbad - dat het grootste verlies beteken de voor het Amerikaanse le ger sinds Vietnam - her haaldelijk zijn volle ver trouwen uitgesproken in ge neraal Kelly. Het Congreslid dat zich als eerste tegen Reagan's 'mijn-schuld-verklaring' uitsprak, was Reagan's par tijgenoot Larry Hopkins, voorzitter van de speciale Congrescommissie, die eer der al de aanslag had onder zocht. Hopkins is het eens met tal van mensen binnen het Pentagon, die zeggen dat de krijgsmacht zijn eigen systeem van discipline en rechtspraak heeft, hetwelk eerst de kans moet krijgen om te functioneren alvorens eventuele „presidentiële vergeving" kan volgen. Commentatoren - waar onder verklaarde Reaga- naanhangers - in vooraan staande Amerikaanse kran ten noemden de schuldbe kentenis van Reagan zonder inhoud, omdat hij weet dat niemand hem de schuld zal geven, maar vol van politie ke bij bedoelingen. Door de aanslag op de ma- riniers in Beiroet en de met een daarop gevolgde Ameri kaanse invasie van Grena-1 da, is een golf van patriottis me in Amerika ontstaan en II is de populariteit van de president sterk toegenomen- Waarnemers in Washington verklaren dat Reagan W» voorkomen, dat het opgevij zelde imago van de Ameri kaanse krijgsmacht wordt vernietigd door beelden van commandanten die met ge bogen hoofd straf voor hun blunders in ontvangst ne men. Door zelf de schuld op zich te nemen voegt de pre sident daarentegen opnieuw een element van heldhaftig' heid toe aan het gebeurde. De doorzichtigheid van deze zet kan de president op iets langere termijn echter nog duur te staan komen en zou bijvoorbeeld het Con gres ertoe kunnen brengen om eerder dan Reagan van plan is een eind te maken aan de 'vredesmissie' van "e Amerikaanse strijdkrachten in Libanon. Vooral de pas sinds enkele I jaren actieve fraudeteams van i de politie, waarvan er nu zo'n Van ome redactie binnenland j DEN HAAG/ARNHEM - Politie en Justitie hebben in 1983 meer greep gekregen op fraude. „Door een reeks van maatregelen en verschillende manieren van aanpak is er vooruitgang geboekt in de fraudebestrijding", aldus het ministerie van Justitie. vijfentwintig bestaan, hebben successen geboekt. Perschef Toos Faber van Justitie: „Dat komt vooral doordat die teams steeds meer ervaring krijgen. Zo werd het ondermeer mogelijk om dit jaar vier busondernemingen waar zwart werd gewerkt ook eens goed uit te kammen". Hoewel die positieve resula- ten volgens Justitie nog niet in harde totaalcijfers zijn te van gen blijkt het succes van de aangescherpte aanpak onder meer uit een groot aantal op zienbarende zaken die in het arrondissement Arnhem voor de rechter kwamen. Officier van Justitie Gel derman wijst op de tientallen koppelbazenzaken die dit jaar tot veroordelingen hebben ge leid. „En in toenemende mate wordt er ook strenger ge straft." Van ome redactie binnenland DEN HAAG - De korting van drie procent op de salarissen van werknemers in sociale werkplaatsen is de inzet van een kort geding van de ambte narenbonden AbvaKabo en CFO tegen de Staat. De lonen van WSW-ers die nen volgens de bonden de ge middelde loonontwikkeling in het bedrijfsleven te volgen. Daarom mag de korting per 1 januari geen doorgang vinden. Het geding dient donderdag 5 januari voor de president van de Haagse rechtbank. De bonden verwijzen naar de Wet Sociale Werkvoorziening, in het bijzonder artikel 30 en de wetsgeschiedenis van de WSW. Daaruit blijkt volgens de ambtenarenbonden dat alge mene loonaanpassingen bete kenen dat de gemiddelde ont wikkeling van de lonen van overige werknemers moet worden gevolgd. Derhalve is een loonaanpassing voor WSW-ers op louter budgettai re gronden (overheidsbezuini gingen ten behoeve van verla ging van het overheidstekort) die voorts niet spoort met de gemiddelde loonontwikkeling in strijd met de WSW. Andere sectoren van frau debestrijding waar duidelijke vooruitgang werd geboekt: Er werden méér faillisse mentsfraudes aan het licht ge bracht. De structurele aanpak van de ontbinding van lege BV's (die dus niet meer voor frau duleuze doeleinden kunnen worden gebruikt) heeft een toenemend succes. Zo is in het arrondissement Arnhem sinds kort het merendeel van 19 lege BV's dat daarvoor door de 'fraudeofficier' werd aange meld door de rechter ontbon den. Over enkele van deze BV's is nog geen beslissing ge nomen; van twee werd de aan melding teruggenomen. Er kwam een betere greep op het misbruik van BV's (bij voorbeeld voor flessetrekkerij) doordat de strafbaarheid van dit gebruik juridisch is er kend. Fraude door bemiddelaars in de goederentermijnhandel werd in toenemende mate achterhaald. I DE Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, weegt de steun van de Verenigde Staten even zwaar als die van een Afrikaans miniatuurstaatje. Amerika betaalt echter [wel een kwart van de Unesco-begroting. Dat betekent voor het komende jaar een bijdrage van 250 miljoen gulden. Zo'n wanver houding kan gemakkelijk tot conflicten leiden, zeker als de Unes- co als geheel, zoals de laatste jaren is gebeurd, steeds meer een i kant opgaat, die de westerse democratieën wezensvreemd is. De bij de Amerikanen reeds lang bestaande ergernis over deze ont wikkeling is nu tot ontlading gekomen: Amerika trekt zich eind f volgend jaar uit de Unesco terug, tenzij dit ook aan geldverspil ling mank gaand instituut voordien orde op zaken weet te stellen. i De Amerikanen staan niet alleen in hun kritiek op de Unesco. [Ook in andere westers landen heeft deze VN-organisatie velen [van zich vervreemd door haar pogingen om onder het mom van een nieuwe wereldorde voor informatie en communicatie de persvrijheid, zoals wij die kennen, aan de ketting te leggen. Die aanslag op de persvrijheid is het werk van een combinatie van zgn. 'geleide' democratieën en totalitaire staten van communisti sche en fascistische signatuur, die bij alle onderlinge verschillen |eén ding met elkaar gemeen hebben: ze zijn alle als de dood voor ■een vrije, onafhankelijke pers. Persvrijheid, één van de belangrijkste pijlers van een vrije sa- nenleving, is in onze wereld een schaars goed geworden. Het In ternationale Persinstituut toont in zijn decemberbulletin met cij fers aan dat er nog slechts op een heel klein deel van de aardbol vri|uit gesproken en geschreven kan worden. Het overgrote deel van de wereld is gemuilkorfd. Daar zijn de media een verlengstuk van het staatsapparaat geworden. Journalisten mogen daar op straffe van gevangenis en erger alleen dat nieuws publiceren, dat de overheid welgevallig en dienstig is aan partijbelangen. Dat de regering-Reagan er weinig voor voelt deze anti-demo cratische ontwikkeling nog langer te subsidiëren, is begrijpelijk. Overigens past Reagan op dit punt enige bescheidenheid. De Amerikaanse president is zelf bijzonder moeilijk toegankelijk voor de pers. Het is hem door de Amerikaanse media ook erg kwalijk [genomen, dat hij pas een week na de invasie op Grenada journa- .ilisten op het eiland toeliet en zo 'een geheime oorlog verborgen hield voor het Amerikaanse volk'. Moet de rest van de wereld de westerse begrippen inzake de yrijheid van meningsuiting dan maar klakkeloos overnemen? Die ®s lijkt ons niet gerechtvaardigd. Op de eerste plaats hebben de Westerse landen via grote persagentschappen een monopoliepo sitie bij het vergaren en verspreiden van nieuws. Daardoor kan een vertekend beeld ontstaan over ontwikkelingen en gebeurte nissen elders in de wereld. De behoefte van ontwikkelingslanden ®an eigen volwassen media is daarom legitiem, ook als zelfbe scherming tegen de 'Coca-Cola-cultuur' die hun van het westen vit via radio en TV wordt opgedrongen. i Het is daarom niet verstandig om het conflict rond de Unesco Ie veel in zwart-wittegenstellingen te zien. Het kan echter geen ^waad dat de VN-organisatie door de Amerikaanse dreigementen hu gedwongen wordt zichzelf eens door te lichten. De ILO, de In ternationale Arbeidsorganisatie heeft iets soortgelijks doorge haakt. Ook daar heeft zich een conflict voorgedaan dat op de angere termijn zuiveren^ heeft gewerkt. Van ome redactie binnenland DEN HAAG - De Vereniging van Directeuren van Overheidsor ganen voor Sociale Arbeid (Divosa) is het niet eens met een aan tal onderdelen van de werkgeversvoorstellen tot wijziging van het stelsel van de sociale zekerheid. Het politiebureau in Ijsselmonde moest donderdag tijdelijk onderdak verschaffen aan drie beren. Een bakker ontdekte de aanhanger met het drietal tijdens het brood rond brengen. Hij gaf de beesten te eten en waarschuwde de politie, die ze meenam. De beren bleken afkomstig te zijn van de ijsshow 'Holiday on Ice'. Onderzocht wordt of de beren onder de wet 'Beschermde diersoorten' vallen. - fotoanp VAN -200 MLN NAAR100 MLN Van een omer verslaggevers HEERLEN - DSM heeft zich dit jaar duidelijk ontworsteld aan de greep van de economi sche crisis. De Limburgse chemiereus sluit 1983 af met een netto winst die - zoals De Limbur ger 6 december al berichtte - ruimschoots boven de 100 miljoen zal uitkomen. Dit is een resultaat dat maar liefst 300 miljoen beter is dan in 1982, toen het staats bedrijf een gevoelig verlies van bijna ƒ200 miljoen moest incasseren. Deze cijfers heeft drs. Wim Bogers, voorzitter van de Raad van Bestuur van DSM, giste ren bekendgemaakt in zijn traditionele 'eindejaar-be- richt' voor het personeel. Bo gers schrijft het opzienbarend herstel van de afgelopen 12 maanden toe aan „lichte op klaringen van de markt", maar ook en vooral „aan de interne inspanningen om de kosten te drukken". Vervolg van pagina 1 De staatsecretaris vond dat de Eerste Kamer en met name de VVD-fractie sterk over trokken bezwaren opwierp te gen de mogelijke aantasting van de privacy door de wet. De meeste gegevens zijn bekend, zo betoogde Koning. Via het centraal kaartregis- ter en oude belastingaangiften en -aanslagen kan in de mees te gevallen worden' nagegaan of het tweeverdienersformu lier correct is ingevuld. Bij twijfels of verschillen zal in de overgrote meerderheid van de gevallen een telefoontje of briefje voldoende zijn om op heldering te verkrijgen. Koning wees erop dat sa- menlevenden niet vrij kunnen kiezen voor de fiscale situatie die hen het best uitkomt. Racisme DE bestrijding van racisme en discriminatie is het centrale thema op een bijeenkomst die op 26 en 27 januari in het Am sterdamse stadhuis wordt ge houden. De zogenaamde Prin senhofconferentie is een ini tiatief van B en W. AMSTERDAM(ANP) - De rechter heeft Slavenburg's Bank (tegenwoordig Crédit Lyonnais Nederland) bevolen, binnen een maand aan de On dernemingskamer de inlich tingen te verstrekken die deze nodig heeft om tot een uit spraak te komen in de jaarre keningprocedure, die de Stich ting Onderzoek Bedrijfs In formatie SOBI heeft aange spannen. Aan een eerder verzoek van de Ondernemingskamer werd door Slavenburg niet voldaan. Het gaat om een overzicht van mutaties in de Voorziening Algemene Risico's VAR, gege vens over dubieuze debiteuren en verliezen op onroerend goed. SOBI wil met de proce dure aantonen, dat het resul taat van de bank over 1981 niet een winst is van f 1 miljoen, maar een verlies van f 124 mil joen. De banken houden de grootte van de VAR, de strop- penpot, geheim en om die re den weigert Slavenburg gege vens aan de rechter te ver strekken. In die voorstellen ontbreekt volgens de vereniging de soli- dariteitsgedachte en wordt het rechtvaardigheidsbeginsel ge weld aangedaan. Dat blijkt uit een donderdag gepubliceerde brief van Divo sa aan VNO-voorzitter Van Veen. In hun voorstel tot herzie ning van het stelsel van socia le zekerheid gaan de werkge versorganisaties VNO en NCW uit van een vrijwel uni forme uitkeringsregeling voor werkloosheid en arbeidsonge schiktheid van werknemers; uitkeringen van 60 procent van het laatsverdiende loon die kunnen oplopen tot 70 pro cent en een gelijke behande ling van mannen en vrouwen. Daarmee kan volgens de werkgevers een besparing van 6,5 miljard gulden per jaar worden bereikt; een half mil jard meer dan in de plannen van de overheid zelf tot her ziening van het stelsel van so ciale zekerheid. De werkgevers menen, dat de minima bij de stelselwijzi ging niet kunnen worden ont zien. De Divosa stelt echter met klem dat van een verdere aantasting van de positie van de minima moet worden afge zien. Aan het eind van het jaar kun je toch merken dat de rek eruit is. In januari begon ik elke dag met tintelende vingertjes aan deze rubriek. Nu hang ik amechtig over mijn toetsen bord. Nog even, nog even Energie en adrenaline bruis ten in mijn bloed in 1983. De schroeiende, eindeloze zomer heeft mij koud gelaten. Steeds was ik mijn post, pruttelend van inspiratie. Schuimbekkend heb ik over Heineken geschreven. Ik heb de heren Amstel en S. Artois ge waarschuwd. Wie kratten vol geld bezit, loopt nu eenmaal gevaar. Wekenlang heb ik zonder ver traging en zonder korting ge schreven over Van de Scheur en zijn ambtenaren. Ik was gemotiveerd, stipt en snel. Nu hebben de gedupeerde rei zigers treinkaartjes cadeau ge kregen. Om alles weer goed te maken. De Nederlandse Spoor wegen zijn ondoorgrondelijk. Alles is afgerond voor de kerstdagen. En daar zit ik nu achter mijn beeldscherm. De koffie die mij wakker moet houden wordt fiks duurder. Het ziet er naar uit dat 1984 een verloren tv-jaar gaat worden. Het beeld wordt beheerst door de Willem van Oranje Lotto show en de serie Herenleed 10. Waar blijven de oliebollen? MERIJN Van ome redactie binnenland DEN HAAG - De adviesraad van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders moet twee leden van de Cen trumpartij toelaten tot de ge meenteraad van de gemeente Almere. Dat heeft de afdeling recht spraak van de Raad van State gisteren bepaald. De twee werden op 21 sep tember gekozen in de gemeen teraad. Volgens de adviesraad woonde en werkte het tweetal tijdens de verkiezing echter niet in Almere. Omdat in de Gemeentewet staat dat alleen inwoners van een gemeente deel kunnen uitmaken van de raad, weigerde de adviesraad hen op te nemen. Volgens de Raad van State heeft Almere bij deze beslis sing ten onrechte het stand punt ingenomen dat de woon- en werkplaats voor de verkie zingen de doorslag geeft. i Van een ome redactie ROTTERDAM - De Rotter damse rechtbank heeft don derdag de 21-jarige Feyen- oord-supporter S.M. uit Berg- schenhoek wegens openlijk geweld voor de Europacup wedstrijd Feyenoord-Totten- ham Hotspur veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie voor waardelijk. M. bewerkte tijdens een massale vechtpartij meerdere Engelse fans met een stanley- mes. De officier van justitie eiste twee weken geleden één jaar cel, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde verder zeven andere suppor ters, in leeftijd variërend van 19 tot 27 jaar, voor hun aandeel in de vechtpartij wegens open lijke geweldpleging of mis handeling tot gevangenis straffen die uiteen liepen van twee maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, tot drie weken voorwaardelijk met een geldboete van vijfhonderd gulden. Ook tegen hen had de officier van justitie zwaardere straffen geëist, naar zijn zeg gen omdat alleen zo het voet balgeweld bestreden kan wor den. Alle veroordeelden kregen als bijzondere voorwaarde dat zij de eerste vijf thuiswed strijden, die Feyenoord na de winterstop voor de competitie moet spelen, niet mogen be zoeken. Ze moeten zich dan melden bij de politie in hun woonplaats. Tijdens de korte maar mas sale veldslag vielen er dertig gewonden, onder wie 21 En gelsen. ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAANJENEVER Van ome redactie binnenland DEN HAAG - De financiële knelpunten voor terugkeer van buitenlandse werknemers naar het land van herkomst rond de Middellandse Zee moeten worden weggenomen. Dat staat in een rapport dat staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken) de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het rapport beveelt een ex perimenteel beleid aan en noemt enkele concrete maat regelen om buitenlanders die dat echt willen, over de finan ciële drempel heen te helpen. Genoemd worden: Het opheffen van belemme ringen voor kostwinners met een WAO of AOW-uittkering om met behoud van uitkering terug te keren. Een uitkering ineens op basis van opgebouwde rechten als spaarpremies, AOW en pen sioenen. Van ome redactie binnenland DEN HAAG - De stroom van Surinamers naar ons land is opgehouden en het aantal Surinamers dat terugkeert naar het land van herkomst, daalt gestaag. Dit blijkt ook uit het rapport, dat staatssecretaris Van de Kappeyne van de Coppello heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. Volgens het rapport is sprake geweest van een massale landverhuizing. Een derde tot de helft van de Surinamers is in de loop van de tijd naar ons land gekomen. Hier wonen naar schatting 180.000 Surinamers, in Surina me 400.000. De komst van Surinamers naar ons land en de te rugkeer is sterk beïnvloed door politieke gebeurtenissen. Niet alleen voor wat betreft de omvang van de stroom van immigranten, maar ook wat betreft de samenstelling (etni sche groepen). Mogelijkheden om na mis lukken van de remigratie bin nen een periode van bijvoor beeld twee jaar terug te keren naar ons land. Over de mogelijke aanwen ding van sociale uitkeringen voor remigratie heeft de staatssecretaris al advies ge vraagd aan de Sociale Verze keringsraad. De aanbevelingen staan in het rapport 'Retourmigratie van mediterranen, Surina mers en Antillen', dat in op dracht van het ministerie van Sociale Zaken is opgesteld door vakgroepen van de Uni versiteit van Amsterdam (Me diterrane Retourmigratie) en de Rijksuniversiteit Utrecht (Surinamers en Antillen). Spanjaarden keren naar verhouding het meest naar hun vaderland terug, gevolgd door Italianen en Joegoslaven. Bij de grootste groepen bui tenlandse werknemers, Tur ken en Marokkanen, is de re migratie beduidend lager. Zo bleek bij voorbeeld dat van de Spaanse mannen die in 1972 in ons land kwamen, in 1982 nog 26 procent hier was, bij de Ma rokkanen was dat percentage 86 procent. Volgens de onder zoekers komen deze verschil len door de betere economi sche vooruitzichten voor Spanjaarden, Italianen en Joegoslaven. Bovendien krij gen Spanjaarden en Italianen enige steun bij terugkeer. De onderzoekers stellen dat een programma van terug keerprojecten in beperkte ma te kleine zelfstandigen kan steunen die individueel of in groepsverband terugkeren. Het kan nooit een algemene, voor iedere terugkeerder gel dende, voorziening worden. Oké HET bestuur van de Stichting Nederland Oké, die actie voert voor een gezonde leefwijze, heeft zijn directeur W. Hende- rikx ontslagen. De aanleiding is een verschil van inzicht over het te voeren beleid. Dat heeft plaatsvervangend directeur R.de Jong van Nederland Oké donderdag bevestigd. STAATSSECRETARIS Scher- penhuizen (Verkeer en Water staat) hoopt in de loop van fe bruari het personeelsplan voor de PTT voor de komende tien jaar aan de Kamer toe te stu ren. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Van der Doef. Studenten BIJNA 125.000 studenten heb ben in 1982/'83 een opleiding in de gezondheidszorg gevolgd. Vrouwen zijn veruit in de meerderheid (ruim 70 pro cent). Dit blijkt uit cijfers, die voor de eerste maal zijn gepu bliceerd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. smuseum RUIM 18.000 mensen hebben donderdag de weg naar het tot 1 januari gratis opengestelde Rijksmuseum in Amsterdam gevonden. „Een absoluut re cord op één dag. Vorig jaar be zochten in de hele week tussen Kerst en Nieuwjaar in totaal 15.000 mensen het museum", aldus een woordvoerster. Subsidie ONDERNEMINGEN met maximaal 200 werknemers kunnen in 1984 veertig procent (maximaal 10.000 gulden) sub sidie krijgen voor het inwin- t nen van advies van deskundi gen van buiten het bedrijf. Dat is de kern van de donderdag officieel bekendgemaakte Subsidieregeling Managemen tondersteuning 1984.

de Stem | 1983 | | pagina 3