„Gratis heroine, dan schrijf je mensen af' Orwell, het Ik-tijdperk en de liefde Andropov steviger in zadel dan ooit „Schuldbekentenis' van Reagan doorzichtige politieke zet BESTRIj EEN RE Aan de kettin VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 ACHTERGROND PROF. PAUL SPORKEN: Verbieden Aanvechtbaar Niet pasklaar ESB VERKENT DE BOEIEND-ZORGELIJKE TOEKOMST Eerst diploma's Individualisering Huwelijk Nuchterheid Volle klassen NIEUW AMERIKAANS PATRIOTTISME GEKOESTERD] Verzuimd VRIJDAG 30 DECEME I den haag/arnhe Onwaar Blunders Heldhaftigheid Korten WSW inzet van kort geding vakbonden tegen Staat DE STEM CO T5 PAGINA Prof. Paul Sporken. - foto de limburger Van onze correspondent MAASTRICHT - Prof. dr. Paul Sporken, hoogle raar medische ethiek aan de Rij ksuniversiteit Limburg is geen voor stander van het gratis verstrekken van heroïne aan verslaafden. Zoals gemeld willen B en W van Amsterdam dat wél gaan doen en zijn B en W van Heerlen, Nederlands derde drugstad, er voorlopig niet voor. Sporken wil zijn visie op de omstreden ver strekking best uitleggen, maar tegelijk wat meer in gaan op de achtergronden. „Het gebruik van heroïne wordt naar algemene over tuiging als een ethisch kwaad beschouwd en wel om verschillende redenen. Mensen richten zichzelf daardoor ten gronde, ande ren gaan het ook gebruiken en raken verslaafd en bo vendien worden criminali teit en prostitutie daardoor in de hand gewerkt," zegt Sporken. „Vanwege de vérstrek kende gevolgen voelt de sa menleving zich medeverant woordelijk. Temeer omdat de verslaafde in een toe stand terechtkomt, waarin hij zij n eigen verantwoorde- lijkheid niet meer kan uitoe fenen." Wat kan de samenleving doen? Sporken: „Zij kan de ver koop en het bezit van heroï ne verbieden en doet dat ook. Zij straft ook de crimi naliteit die daarmee samen gaat en biedt hulp en bege leiding aan bij de pogingen om van de verslaving te ge nezen. Het is echter bekend dat dit laatste helaas slechts bij een relatief klein percen tage lukt en dat van deze kleine groep achteraf velen opnieuw in de verslaving te rechtkomen." Op dat moment kun je denken aan gratis heroïne. „Inderdaad gaan er stem men op om aan die verslaaf den, voor wie geen hulp meer baten kan, gratis he roïne ter beschikking te stel len. De redenering komt hierop neer: ze zijn toch niet meer van hun verslaving af te helpen, maar op deze ma nier vermijd je in ieder ge val de daarmee verbonden criminaliteit. De redenering lijkt een beetje op de oude regel: Als je niet anders kunt, kies dan voor het minst kwade. Daar is wel iets van waar, maar de redenering is toch in dit geval aanvechtbaar." Waarom? „Vanuit de medische ethiek geldt voor elke hulp en begeleiding inzake ge zondheid de volgende basis norm: worden de belangen van de betrokkenen, in dit geval de verslaafden, door deze maatregel daadwerke lij k gediend? Ik kan daar niet zonder meer ja op zeggen. Gratis heroïne verstrekken aan verslaafden betekent in fei te, dat hulpverleners en sa menleving deze mensen de finitief afschrijven, dat zij gefixeerd worden in de ver slaving en dat anderen waarschijnlijk gemakkelij ker ook de weg naar een niet te genezen verslaving op gaan. Ook al zou de criminali teit en de prostitutie door de gratis verstrekking minder worden, dan is dat nog geen rechtvaardiging. Bezien vanuit de belangen van de verslaafden is dit een onei- gelijk argument. De ver slaafden zelf worden er im mers niet door geholpen." Op grond van deze over wegingen vindt Prof. Spor ken het gratis verstrekken van heroïne aan 'hopeloze gevallen' vanuit de medi sche ethiek gezien, een zeer aanvechtbare methode van hulpverlening. Wat dan? „Daar weet ik ook geen pasklaar antwoord op. Wel weet ik, dat zowel de samen leving als de hulpverleners het zelf moeilijk hebben met de fundamentele vragen, die op de achtergrond meespe len. Dat zijn de vragen naar de zin van het leven. Het lijkt mij goed als we ons va ker en uitdrukkelijker met die vragen bezig houden." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkftslfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Louis van de Geijn ALVIN TOFFLER (van 'De Toekomstschok' en 'De derde golf') voorspel de het al: de romantische liefde als bijprodukt van de industriële revolutie staat op de tocht. De kostwinner heeft zich ge neraties achtereen bij de keuze van een partner meer op zijn gevoel kun nen verlaten dan op een nuchtere taxatie van de capaciteiten van zijn ge zellin. De moderne arbeidsver deling bracht immers tevens de scheidslijnen aan tussen betaalde en onbetaalde ar beid, die in de eerdere agra rische samenleving niet be stonden. Toen hadden potige vrouwen, die hun mannetje stonden op het land, een streepje voor. Misschien raakt verliefd heid als criterium voor een definitieve partnerkeuze wel weer uit de tijd. Als je straks een gezin wilt vor men, kan een relatie, die en kel stoelt op verliefdheid, te riskant blijken, schrijft drs. H.A. van Stiphout deze week enigszins chargerend in het economenblad ESB. Een leuk inkomen kon wel eens belangrijker worden dan een leuk voorkomen, bedoelt hij. Eerst de diploma's zien en dan naar de disco. ESB (Economisch Statisti sche Berichten) heeft een aantal wetenschappers van naam gevraagd een blik in de toekomst te werpen, met de onvermijdelijke verwij zing naar George Orwells '1984'. Van Stiphout (lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid) geeft een beschouwing ten beste over de verdeling van arbeid en inkomen in de ko- mende tientallen jaren. De toonaangevende ten dens is wellicht de indivi dualisering. We heten in het Ik-tijdperk te leven. Ieder een wil een eigen inkomen, zelf te besteden. Dat heeft grote gevolgen, onder meer voor de arbeidsmarkt. Cij fermatige verkenningen hebben al eerder uitgewezen dat tot 1990 ruim een kwart miljoen gehuwde vrouwen tellen dan drie miljoen 65- plussers (in 1980 2.2 miljoen). Ook uit de uiteenzetting van Van de Kaa blijkt dat de individualisering in de sa menleving de grootste ver schuivingen veroorzaakt. Minder huwelijken, minder geboorten, veel meer men sen die willen werken. naar een baan gaan zoeken. Die tendens gevoegd bij het 'natuurlijke' aanbod van arbeid, brengt een werkloos heid van 1,5 miljoen in 1990 in beeld. In het jaar 2000 is dat cijfer 1,8 miljoen. Als het antwoord daarop moet zijn dat er korter wordt gewerkt met evenredig inleveren van loon, dan zal het individuele inkomen zeer sterk afne men. Van Stiphout rekent voor dat het beleid van het mo ment al voert tot een ver mindering van het beschik bare loon per werkende van 13% in de periode 1983-1989. Om de werkloosheid terug te dringen tot het niveau van de zogenaamde frictiewerk loosheid (ruim onder de 100.000) is een jaarlijkse ar beidsduurverkorting nodig van 7%. Daardoor neemt het inkomen per werkende af met in totaal 35%. De prijs voor deze toe stand van 'volledige werk gelegenheid', door Van Stip hout treffend aangeduid als rantsoenering van arbeid en inkomen, zou een samenle ving zijn die onder strenge controle staat. Die is nodig omdat elke rantsoenering nu eenmaal een zwarte markt oproept. Bovendien zullen velen bij een dergelijke ontwikkeling gedwongen worden aanslui ting te zoeken bij grotere economische eenheden. Van Stiphout noemt het voor beeld niet, maar de sterke verlagine van uitkeringen en lonen voor jongeren heeft de vrijheid van deze groep om zich zelfstandig te ma ken nu al sterk aangetast. In het Orwell-nummer van ESB laten vanzelfspre kend ook enkele auteurs hun licht schijnen op de 'infor matisering' en de 'robotise ring' van de samenleving in de komende jaren. Invals hoeken en conclusies lopen uiteen. Er staan ons grote/ donkere tijden (doorhalen wat niet wordt verlangd) te wachten. We zijn er zelf bij, zegt prof. ir. E. Tuininga, hoofd studiecentrum tech nologie en beleid TNO, ge ruststellend. Nuchterheid lijkt een passende eigen schap in het digitale tijd perk. Veel minder speculatief is de toekomstschets van de demograaf prof. dr. D. van de Kaa. Met vrij grote nauwkeurigheid is immers te voorspellen hoe de ont wikkeling en de samenstel ling van de Nederlandse be volking in het jaar 2000 zal zijn. De 17-jarigen van dat jaar zijn nu immers al gebo ren. Vergrijzing is op het eer ste gezicht de grootste kwaal van het Nederlandse volk. De gemiddelde leeftijd van de Nederlanders was in 1980 34,4 jaar en die zal in het jaar 2000 37,9 jaar zijn. We Het instituut 'huwelijk' is razendsnel aan het verval len. In 1970 trouwden onge veer 95 per 1000 ongehuwde vrouwen van 15 jaar en ouder voor de eerste maal. In 1981 waren dat er nog 35 per 1000. Die tendens zet naar verwachting door. Van de vrouwen die in 1940 zijn geboren, sloot bijna 95% ooit een eerste huwelijk. Van 'lichting' 1970 zullen dat er waarschijnlijk 77 van de 100 zijn. Bij mannen van 1970 trouwt slechts 67%. Omdat ook veel bestaande huwelijken ontbonden zul len worden (echtscheidings kans 1 op 4), zullen er in het jaar 2000 veel meer onge- huwden zijn dan nu. Van de mannen tussen 25 en 29 jaar zal dan ruim 46 procent ge trouwd zijn (in 1980 62,7 pro cent) en van de vrouwen in diezelfde leeftijdsgroep 62,5 procent (in 1980 77 procent). Intussen is de Nederland se bevolking onderweg naar een nul- of mingroei. Voor het vervangen van een ge neratie is een geboortencij- fer van 2,1 nodig. Vrouwen die rond 1970 zijn geboren, zullen 1,6 tot 1,8 kinderen krijgen. Door het 'na-ijlen' van de geboortegolf zullen de kleuterklassen echter tot kort voor 2000 goed vol zit ten. Daarna zal de bevol- kingspyramide geleidelijk topzwaar gaan worden. Van de Kaa wijst er ten overvloede op, dat de bevol kingsontwikkeling ernstige gevolgen heeft voor de si tuatie op de arbeidsmarkt in de komende tien tot twintig jaar. „Het lijkt er op", stelt hij vast, „alsof ons in de ko mende jaren een niet voor ziene rekening zal worden gepresenteerd voor de lang durige periode waarin in Nederland geboortenrege- ling maar zeer beperkt werd toegepast, deels zelfs een ta boe was, terwij 1 het in de ons omringende landen al ge meengoed was geworden." Jonathan Steele LONDEN - Geheimzin nigheid mag sinds jaar en dag waarmerk van het Kremlin zijn, de op merkelijke prestatie die momenteel wordt gele verd door president An dropov, is een nieuw re cord. De Russische leider, die volgens welingelichte kringen aan een ernstige nierkwaal lijdt, heeft de ze week overtuigend aangetoond dat hij zelfs in het belangrijke Cen trale Comité van de par tij niet in persoon hoeft te verschijnen om te la ten zien dat hij de touwtjes van de macht nog steeds stevig in han den heeft. In bijna elk ander systeem zou langdurige afwezigheid van de leider bij belangrij ke politieke gebeurtenissen duiden op een aanzienlijke uitholling van zijn machts positie. Zo bekeken strekt het Russische systeem met zijn lange traditie en grote stabiliteit tot eer dat Andro pov ziek kan zijn zonder dat dit hem politieke schade be rokkent. Het zijn echter dezelfde tradities die maken dat het Kremlin zich in zwijgen hult over de werkelijke gezond heidstoestand van Andro pov. Ondanks grote druk om zich qua regeringsstijl wat meer te richten naar het Westen en wat meer infor matie te geven over het per soonlijke wel en wee van zijn leiders, gaat het Krem lin stug zijn eigen weg. Offi cieel weet de wereld slechts dat Andropov „aan een ver koudheid lijdt", maar de be langrijkste regeringstaken heeft hervat. Hoe doorzichtig het eerste deel van die verklaring ook is - niemand gelooft nog in een simpele verkoudheid - dat het tweede deel op waarheid berust staat als een paal boven water. In de dertien maanden die zijn verstreken sinds de dood van Breznjev, heeft Andro pov langzaam maar zeker de macht teruggedrongen van zijn vroegere rivaal, Kon- stantin Tsjernenko. Zijn eigen aanhangers heeft hij succesievelij k op sleutelpo sities gemanoeuvreerd. In de eerste maanden con centreerde Andropov zich op Andropov. regeringsfunctionarissen. In nauwelijks een half jaar tijd waren zeven ministers ont slagen wegens corruptie of inefficiënt beleid. Nu richt hij zijn aandacht op het par tijapparaat. Tijdens de laat ste bijeenkomst van het Centrale Comité in juni heeft Andropov geen wijzi gingen gebracht in het Po litburo (het dagelijks be stuur van het Centrale Co mité), waarschijnlijk omdat hij er de tijd er niet rijp voor achtte. Tijdens de bijeen komst van afgelopen maan dag heeft hij zijn direkte te genstanders echter de loef afgestoken door zijn be schermelingen Mikhail So- lometsev en Vitaly Vorotni- kov, in het politburo te lood sen. Hoewel deze stappen op Jiet eerste gezicht niet erg dramatisch lijken, zijn ze voor Kremlinbegrippen in ijltempo genomen. Gewend aan elkaar snel opvolgende kabinetswijzigingen en cri ses heeft het Westen van oudsher moeite om begrip op te brengen voor de trage gang van zaken in de Sov jet-Unie. Maar na Stalins dood gingen er twee jaar voorbij voordat er nieuwe mensen in het politburo be noemd werden en zeven jaar voordat Breznjev ertoe kwam enkele van zijn te genstanders te ontslaan. Tijdens dit voorzichtig bouwen aan zijn macht heeft Andropov er goed op gelet het leger aan zijn zijde te houden. Drie van de vijf mensen die in juni werden benoemd in het Centrale Co mité, hadden carrière ge maakt in de wapenindustrie of het leger. De voornaamste van hen was Sergei Akhro- meyev, de eerste plaatsver vangend stafchef. In zijn eerste jaar als partijleider heeft Andropov tevens drie militairen tot maarschalk van de Sovjet-Unie be noemd, de hoogste rang in het leger. Dit alles betekent niet dat het land nu worden gerund door militairen of dat zij het zijn die de belangrijke be slissingen nemen, zoals pre sident Reagan ons wil doen geloven. En zelfs al was het waar, dan nog zou het niet betekenen dat de Sovjet- Unie in een agressievere fa se is beland. Het Sovjet-sys teem is altijd al een militair- industrieel complex ge weest. Het gecentraliseerde gezag waarbij allés van bo venaf wordt geregeld, de planeconomie, de overdre ven angst voor 'vijanden in de staat', het gevoel constant bedreigt te worden door het buitenland en de denkbeel dige behoefte aan een mas saal militair apparaat zijn al kenmerkend voor de Russi sche staat sinds Stalin. Er is nooit een duidelijk verschil geweeest tussen 'burgerlijk' en 'militair' denken bij de Russische beleidsmakers. Wat wel waar is, is dat het leger blijft aandringen op een nucleair evenwicht met de Verenigde Staten. Elke Amerikaanse stap in de wa penrace zal worden gevolgd door eenzelfde stap door de Sovjet-Unie. Geconfron teerd met de plaatsing van de Kruis- en Pershing II-ra- ketten drong het leger on middellijk aan op een aan kondiging van Russische te genmaatregelen. Het kreeg daarvoor terstond steun van het Politburo. Het Kremlin was bang dat, als het niet zo zou reageren, zijn prestige zou lijden en de haviken in Washington zouden conclu deren dat een ferme houding tegen Moskou resultaat heeft. Het hele beleid van Andropov is er nog meer dan onder Breznjev op ge richt om het Westen te laten zien dat de Sovjet-Unie niet met zich laat sollen. Andropov's onzichtbaar heid en zijn onvermogen (of onwilligheid) om in het openbaar te verschijnen, brengt Russische diploma ten en officiële functionaris sen die de contacten met hët Westen onderhouden onge twijfeld in verlegenheid. Het ontbreken van een energiek leider en hun eigen onwe tendheid over wat er nu pre cies aan de hand is, maakt hun taak des te moeilijker. Maar niets wijst erop dat het ontbreken van Andro pov ook de heren aan de top zorgen baart of dat het van invloed is op het beleid. Andropov heeft deze week laten zien dat hij de touwtjes in handen heeft, dat hij con sensus kan afdwingen en dat hij weet waar hij met het land naar toe wil. Als de Oost-West-be trekkingen nog in de dagen van ont spanning verkeerden, zoals tien jaar geleden, of als een Amerikaans-Russische top ontmoeting tot de reële mo gelijkheden behoorde, dan zou zijn fysieke gesteldheid een groter probleem zijn, Zoals de zaken er nu voor staan, is zijn onzichtbaar heid een passend symbool voor het huidige Kremlin- beleid, een beleid dat is ge baseerd op een strategie van psychologische terugtrek king in Fort Rusland. COPYRIGHT THE GUARDIAN Timothy Garaghty, commandant in Beiroet. - fotoub Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - De 'verantwoordelij kheid' die president Reagan op zich heeft genomen voor onvoldoende beveiliging van de Amerikaanse ma riniers in Beiroet, waar van er op 23 oktober j.l. 241 zijn omgekomen bij een terroristische zelf moordaanslag, is in de VS kritisch en argwa nend ontvangen. De president nam afgelo pen dinsdagavond publieke lijk de schuld op zich voor fouten die volgens een on derzoeksrapport van zijn eigen ministerie van Defen sie (Pentagon) zijn gemaakt door lagere militaire com mandanten. Die zijn volgens Reagan al genoeg gestraft door het drama en konden onmogelijk zijn voorbereid op deze nieuwe vorm van door regeringen gesteund terrorisme (Reagan doelde op Iran en Syrië). De presi dent van de Verenigde Sta ten is tegelijk opperbevel hebber van de Amerikaanse krijgsmacht. Reagan's schuldbelijdenis kwam een dag voordat een gecensureerde versie van het Pentagonrapport open baar werd gemaakt. De haast die de president aan de dag legde om het militai re apparaat vrij te pleiten van verantwoordelijkheid, is in de Amerikaanse media dan ook meteen herkend als een politieke zet, die in het nu met Kerstvakantie zijnde Congres (parlement) nog een venijnige staart kan krijgen. Zonder namen (alleen functies) te noemen, wijst het Pentagon-onderzoek een aantal bevelhebbers bij het marinekorps en ook hogere legerofficieren en ambtena ren aan, die verzuimd heb ben lering te trekken uit een eerdere aanslag met een ka- mikaze-bom-auto op de Amerikaanse ambassade in Libanon en die aanbevelin gen tot striktere beveiliging van de Amerikaanse vredes troepen op het vliegveld van Beiroet niet hebben opge volgd. De duidelijkste verwijzin gen zijn naar de lokale ma rinierscommandant Timo thy Geraghty (verantwoor delijk voor de huisvesting van honderden militairen in één slecht te verdedigen ge bouw) en naar de in de VS gelegerde bevelhebber van het gehele Amerikaanse marinierskorps, generaal Paul Kelly. Ook de aanspra kelijkheid welke ligt bij NA- VO-generaal Rogers, hoog ste commandant van de Amerikaanse troepen in Europa, wordt in het Penta gonrapport genoemd. Het rapport geeft Defensiemi nister Kaspar Weinberger, wiens eigen verantwoorde lijkheid voor het Beiroet- drama buiten beschouwing blijft, in overweging disci plinaire maatregelen te tref fen tegen de militairen die fouten hebben gemaakt. Van marinierscomman dant Kelly stond al vast, dat diens lezing van de aanslag, korte tijd na het gebeurde Jus vat Van onze rede hebben in 1983 meer gr „Door een reeks van m manieren van aanpak is e fraudebestrijding", aldus Vooral de pas sinds enkele i jaren actieve fraudeteams van I de politie, waarvan er nu zo'n voor een Congrescommissil veel onjuistheden bevattJ Mogelijk als gevolg daarva; sprak ook president Reagai onwaarheid, toen hij ein:| oktober in een televisietoj spraak verklaarde dat wacht staande marinier! nog gevuurd hebben op ia bom-auto toen die in heil holst van de nacht op hel slaapgebouw afstormde. La 1 ter is vastgesteld, dat dl wachters ongeladen ge*| ren hadden. Ook Kelly's verklarin|| dat de bom-auto over dikke buis moest rijdetl welke ter bescherming voti de ingang van het mar;! niersverblijf lag, is onwaar! De buis lag er wel, maarej] was een opening in auto's van leveranciers dot te laten. President Reagai heeft na het bloedbad - da': het grootste verlies betekeifi de voor het Amerikaanse leg ger sinds Vietnam - her] haaldelijk zijn volle verl trouwen uitgesproken in neraal Kelly. Het Congreslid dat zicll als eerste tegen Reagan';| 'mijn-schuld-verklaring' uitsprak, was Reagan's par| tijgenoot Larry Hopkins voorzitter van de special! Congrescommissie, die eer! der al de aanslag had onderfj zocht. Hopkins is het eercJ met tal van mensen binna| het Pentagon, die zeggen d de krijgsmacht zijn eige| systeem van discipline rechtspraak heeft, hetweiii eerst de kans moet krijgt'! om te functioneren alvorenf eventuele „presidential vergeving" kan volgen. Commentatoren - waar! onder verklaarde Reagsl naanhangers - in vooraar! staande Amerikaanse krat! ten noemden de schuldbf-I kentenis van Reagan zonde! inhoud, omdat hij weet di j niemand hem de schuld tea geven, maar vol van politie| ke bijbedoelingen. Door de aanslag op de maj riniers in Beiroet en de met] een daarop gevolgde Amenj kaanse invasie van Grewf da, is een golf van patriottis] me in Amerika ontstaan is de populariteit van president sterk toegenomeM Waarnemers in Washing®) verklaren dat Reagan voorkomen, dat het opgevsj zelde imago van de Amcr.'l kaanse krijgsmacht worfl vernietigd door beelden vat| commandanten die met bogen hoofd straf voor hu'l blunders in ontvangst l®[ men. Door zelf de schuld ofl zich te nemen voegt de pre'| sident daarentegen opnieu»! een element van heldhaftig' heid toe aan het gebeurde. De doorzichtigheid vaul deze zet kan de president ofl iets langere termijn ech®| nog duur te staan komen zou bijvoorbeeld het Con-I gres ertoe kunnen brengej om eerder dan Reagan va»! plan is een eind te make"! aan de 'vredesmissie' van *1 Amerikaanse strijdkracht^! in Libanon. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De korting van drie procent op de salarissen van werknemers in sociale werkplaatsen is de inzet van een kort geding van de ambte narenbonden AbvaKabo en CFO tegen de Staat. De lonen van WSW-ers die- I nen volgens de bonden de ge middelde loonontwikkeling in het bedrijfsleven te volgen. Daarom mag de korting per 1 j januari geen doorgang vinden. Het geding dient donderdag 5 januari voor de president van de Haagse rechtbank. De bonden verwijzen naar de Wet I Sociale Werkvoorziening, in het bijzonder artikel 30 en de wetsgeschiedenis van de WSW. Daaruit blijkt volgens de ambtenarenbonden dat alge mene loonaanpassingen bete kenen dat de gemiddelde ont- I wikkeling van de lonen van overige werknemers moet worden gevolgd. Derhalve is een loonaanpassing vooi WSW-ers op louter budgettai re gronden (overheidsbezuini gingen ten behoeve van verla- I ging van het overheidstekort) die voorts niet spoort met dc gemiddelde loonontwikkeling in strijd met de WSW. IN DE Unesco, de VN-organisa [cultuur, weegt de steun van d< die van een Afrikaans miniaü wel een kwart van de Unesco komende jaar een bijdrage van houding kan gemakkelijk tot C( co als geheel, zoals de laatste 1 kant opgaat, die de westerse d bij de Amerikanen reeds lang [wikkeling is nu tot ontlading volgend jaar uit de Unesco lei [ling mank gaand instituut voorc De Amerikanen staan niet a [Ook in andere westers lander [van zich vervreemd door haar een nieuwe wereldorde voor persvrijheid, zoals wij die keni laanslag op de persvrijheid is Izgn. 'geleide' democratieën er jsche en fascistische signatuur I één ding met elkaar gemeen h< leen vrije, onafhankelijke pers. Persvrijheid, één van de be menleving, is in onze wereld et ternationale Persinstituut toon fers aan dat er nog slechts op vrijuit gesproken en geschrevt van de wereld is gemuilkorfd van het staatsapparaat gewor straffe van gevangenis en erge [de overheid welgevallig en dier I Dat de regering-Reagan er i cratische ontwikkeling nog lar ■Overigens past Reagan op d \merikaanse president is zelf t ée pers. Het is hem door de A genomen, dat hij pas een weel [listen op het eiland toeliet en hield voor het Amerikaanse vol Moet de rest van de wereld vrijheid van meningsuiting dan sis lijkt ons niet gerechtvaardk westerse landen via grote perÈ sitie bij het vergaren en versf sen vertekend beeld ontstaan lissen elders in de wereld. De san eigen volwassen media i5 scherming tegen de 'Coca-Co 'Jit via radio en TV wordt opgec Het is daarom niet verstand te veel in zwart-wittegenstellir jkwaad dat de VN-organisatie c nu gedwongen wordt zichzelf ternationale Arbeidsorganisat jhaakt. Ook daar heeft zich e langere termijn zuiveren^ heef

de Stem | 1983 | | pagina 2