Deel slakken Dekkerspolder moet weg zijn op 21 januari Schadeclaims door slechte service van NS Pools gezin na twee jaar weer bijeen in Terneuzen Burgemeester C. Ockeloen krijgt eerste penning BJBOOTM VAN ZEELAND VOORZITTER VAN DER DUSSEN VAN SCHUTTEVAER: DAIHATSU I Ruilbeurs Terneuzen 'DE MOOISTE KERST VAN ONS LEVEN' GESLAAGDE SPORTDAGEN MTS/MEAO TERNEUZEN VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 T16 PAGINA ZEELAND 3 NIEUW ULTIMATUM GS AAN CVI politierapport SCHIPPERSVERENIGING: BIJDAG 30 DECEMBER TERNEUZEN 400 JAAR STAD' Politie verknalt huwelijksgrap Hoofdplaat Sas van Gent markten II POL VAN DE Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Centrale Vuil verwerkende Industrie (CVI) ln Terneuzen moet de gestorte at'valslakken ten zuidwesten van de al'valbelt in de Dekkerspolder te Sas van Cent voor 21 januari verwij deren. Gebeurt dit niet dan /.uilen Gedeputeerde Staten van Zeeland de slakken op kosten van het bedrijf laten afvoeren. Gedeputeerde Staten heb ben dit laten weten aan do CVI, het moederbedrijf Zeg waard en het zusterbedrijf Roberg. liet college baseert de aan zegging op een uitspraak van de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Zoals gemeld heeft die enkele weken geleden bepaald dat de slakken op het zuid westelijk gedeelte verwijderd dienen te worden. De advocaat van de CVI liet toen weten dat de slakken wachtten op trans port naar een koper. De slakken op een ander terreintje in de Dekkerspolder mogen van de Raad van State voorlopig blijven liggen. Ge deputeerde Staten zijn ook daar tegen gekant en zotten een procedure voort om ook daar schoon schip te maken. Zoals het er nu voor staat moeten de slakken daar bin nen een maand worden ver wijderd. liet college heeft een bezwaar daartegen verwor pen, maar verder uitstel is mogelijk wanneer de CVI een arob-procedure begint. Gedeputeerde Staten heb ben verder een boze brief ge schreven aan de Gemeentelij ke Vuilverbranding Dordrecht (Gevudo). De slakken zijn van dit bedrijf afkomstig. GS ver wijten Gevudo een contract met Zegwaard te hebben afge sloten voor do afvoer van de slakken zonder zich ervan te vergewissen of de plaats waar Zegwaard deze zou storten ge dekt was door een vergunning. Dit was voor de Dekker- spolder niet het geval. Er is daar wel een stortplaats van de CVI, maar daar mag alleen afvul uit Zeeuwsch-Vlaande- ren worden gestort. Voor de percelen naast de belt, waar de slakken werden gestort, was in het geheel geen vergunning afgegeven. CVI-directeur W. Tollenaar toonde zich gisteren niet onder do indruk van het ultimatum van GS, die volgens hem 'ein delijk eens moeten gaan doen waarvoor ze zijn ingehuurd, namelijk besturen'. „Dat is be ter" zegt Tollenaar, „dan be drijven die zichzelf kunnen bedruipen en door uit te brei den iets voor de maatschappij willen betekenen, het leven zuur te maken en de nek om te willen draaien". Overigens wacht CVI rustig het schriftelijke vonnis van de raad van state af. „Dat is voor ons echt van belang, niet de kretologie van GS" aldus di recteur Tollenaar. AAKDKNBURG - Gistermor gen is op de Ileerendreef een auto, bestuurd door P. T. uit het Franse Tassin uit de bocht gevlogen. T. verklaarde door een andere auto misleid te zijn. Ilij reed rechtdoor op de Ileerendreef, terwijl hij een bocht had moeten nemen. Ilij kwam tegen de schrikhekken tot stilstand. Er was alleen materiële schade. BIERVLIET - Bij winkelier N. aan de Van Maurlestraat te Biervliet is woensdagavond ingebroken. Vermist wordt een (onbekend) aantal pakken vuurwerk. Men is via de ach terzijde van het pand het ma- gazljn binnengekomen. GOES - ln snackbar De Blok hui in Goes-Noord is ingebro ken. Er is een geldbedrag uit een speelautomaat gestolen en de fooienpot wordt vermist. In de woning van de familie Van II. aan de Patijnweg werd in gebroken. liet alarm ging ech ter over, waarop de daders op de vlucht sloegen. Er wordt niets vermist. (ADVERTENTIE) 4Terneuzen doet voor schippers te weinig' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In dc binnen vaart wereld regent hei klachten over de slechte service van de Nederlandse Spoorwegen. Het gaat daarbij vooral om de bediening van bruggen over kanalen. De landelijke schipper», vereniging Schuttevaer onderzoekt op het ogenblik dc mogelijkheid om schadeclaims in te dienen wegeni het 'slome optreden' van dc brugwachters van de NS, „Het begint er zo langza merhand knap op te lijken dat de Nederlandse Spoorwegen onze grootste tegenstander wordt. De NS pikt niet alleen ons werk af, maar bovendien is de service naar de scheep vaart toe ronduit slecht te noemen. De brugopeningen zijn minimaal en hier en daar spreekt men zelfs al over één opening per dag", aldus giste ren het hoofdbestuurslid van Schuttevaer, W. G. de Meijer. Hij sprak ln Terneuzen tijdens de jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van Schuttevaer. „Je muakt zo langzamer hand de gekste dingen mee. Het komt regelmatig voor dal brugwachters gewoon niet op komen dagen, omdat ze zich verslapen hebben of ziek zijn Het is gebeurd dat een brug. wachter dacht dat ie een vrijt dag had. I-Iet resultaat was dal de brug een hele dag niet opt» ging. Dan kan het een hele dag duren voordat een dienstlei ding iets in de gaten heeft". De Meijer sprak ook van een oneerlijke concurrentie tussen de binnenvaart en de NS wal betreft het goederenvervoer „Het vervoer per rail wortli zwaar gesubsidieerd. Als dan de service nog terugloopt kun nen wij dat als binnenvaari niet tolereren". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen en in mindere mate ook het Havenschap Terneuzen doen te weinig voor de binnenvaart. I)at vindt de Terneuzense afdelingsvoorzitter Johan van der Iïussen van schippersvereniging Schuttevaer. Ilij sprak gisterenavond tijdens de jaarvergadering van Schuttevaer in café De Vriendschap. officiële dealer verkoper Bedrand Vael GARAGE DU PONT TERNEUZEN DM Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 „Een gemeente als Terneu zen telt een groot aantal sehip- i pers uls inwoner. Daarmee zou zo'n gemeente erg gelukkig moeten zijn. Laat ik het aantal nou eens op duizend schatten. Dat levert Terneuzen via de rijksbijdrage nog een aardige cent op. De vraag is wat Ter neuzen daar tegenover stelt. Volgens mij betrekkelijk wei nig", aldus Van der Dussen. En hij vervolgde: „Kijk nou eens wat er voor de mensen aan wal wordt gedaan als het TERNEUZEN - Dc Terneu zense burgemeester C. Ocke loen zul maundag 2 januari de eerste penning ontvangen die wordt uitgegeven ter gelegen heid van hel 400-jarig bestaan van Terneuzen in 1984. Het is de eerste penning uit een serie van zes. Iedere maand zal er één uit komen. Het publiek zal nog even geduld moeten hebben voor zij de eerste penninng in bezit kan krijgen, want de munten zijn pas vanaf vrij dagavond (i januari te krijgen via de leden van de stichting Noordstraatpromenade, ini tiatiefnemer van de munte- nuitgave. Aan de ene zijde zijn de zes verschillende munten hetzelf de. Behalve de waarde-aan- iuiding 8 1/3 schelling (dit is de tegenwaarde van een rijks daalder) staat het Terneuzen- ;e stadswapen op deze kant en iet opschrift Stad Terneuzen 1584-1984. Aan de andere zijde staat bij de eerste penning het oude stadhuis aan de Terneuzense Noordstraat afgebeeld. De munten zijn geslagen van Tombak (koperkleurig net als de huidige stuivers) en hebben een diameter van 32 millime ter. De oplage is beperkt zodat verzamelaars en belangstel lenden vlug moeten zijn om een zo gaaf mogelijk exem plaar in bezit te krijgen. Iemand die de penningen niet wil houden, kan ze weer uitge ven. De munten zijn geldig tot eind september 1984. Voor wie de penningen wil bewaren zijn er speciale mun- thouders met tekst 'Terneuzen 400 jaar stad' vervaardigd. De hoesjes met munthouder zijn voor een rijksdaalder ver krijgbaar bij drie bestuursle den van de stichting Noord straatpromenade, te weten boekhandel Ververs, schoen- handel Wim Riemens en ju welier Wijffels. GOES - Lezingen DISK- werkgroep - In het kader van de wintercyclus DISK (dienst in de industriële samenleving vanwege de kerken)-lezingen wordt op dinsdag 10 januari in de zaal van de gereformeerde Westerkerk in Goes een bij eenkomst gehouden die om 19.30 uur begint. De heer C. Schelling, voorzitter van de voedingsbond FNV, zal spre ken over 'Anders denken over inkomen'. Iedereen is welkom. De toegangsprijs is vijf gul den. YEItSEKE - Wandeltocht ZWB - Op zaterdag 7 januari houdt de Zeeuwse wandel- jportbond haar tweede tocht n het kader van de winterse- rie. Om half elf 's morgens vertrekt men bij het oester- en mosselhuis De Branding in Yerseke. De afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Elke deelnemer ontvangt een medaille aan lint of een cijfer. KAPELI.E - Cursusavonden CPTB - Kring Noord- en Zuid-Beveland van de christe lijke boeren- en tuindersbond, houdt in de komende weken in hotel De Zwaan in Kapelle een korte cursus voor haar leden die vier avonden in beslag zal nemen. De data zijn: 10, 17, 24 en 31 januari. De aanvang is half acht. De volgende onder werpen worden behandeld: beloningsmogelijkheden mee werkende kinderen; bedrijfs overname via maatschap; hoe kan men het best verzekerd zijn en de werkloosheid. gaat om bestrating, verlich ting en onderhoud van plant soenen. Dergelijke investerin gen is de gemeente niet aan ons kwijt, want kloppen de schippers bij de gemeente aan om bijvoorbeeld een subsidie voor elektrische aansltulngen los te peuteren, dan verwijst dé gemeente al snel nar het Havenschap Terneuzen. Alles wat in en om de havens van Terneuzen van belang is voor de binnenvaart komt dus voor rekening van het Havenschap, liet klinkt een beetje hard, maar je moet toch wel consta teren dat de gemeente de cen ten opstrijkt en het Haven schap voor de kosten op draait". Tevreden constateerde Van der Dussen overigens dat het Havenschap 'desondanks' goed loopt. Direct daarop liet hij echter ook hier kritiek ho ren. Binnen de Terneuzense schipperij wordt kennelijk nog een nieuwjaarsfooi verwacht van Havenschapsdirecteur Willem Biok, die gisteren tra ditiegetrouw de vergadering bijwoonde. De Schuttevaer-afdelings- voorzitter„Tegel ij kertij d moeten we opmerken dat dat zelfde Havenschap het wat de binnenvaart betreft zuinigjes aan doet. Want als er een mee valler van vijf miljoen is bij de verlenging van de Zevenaar- haven hoop je als schipper na tuurlijk dat je daarvan een beetje meeprofiteert. Tot nu toe is dat ij dele hoop geble ken". TERNEUZEN - In het Zuid- landthcater te Terneuzen wordt zaterdag 7 januari weer een grote ruilbeurs voor ver zamelaars van onder andere postzegels, ansichtkaarten, munten, penningen, stickers, sigarebandjes gehouden. Dc zaal is open vanaf tien uur 's morgens. Voor de jeugd wordt rond half twaalf een veiling gehou den en voor de ouderen een veiling van verzamelobjecten 's middags om drie uur. Aan het einde van de dag is er weer een verloting. Eind maart zal de volgende ruilbeurs gehouden worden. Deze dag zal een speciale ruil- dag worden, omdat het dan tien jaar geleden is dat de hui dige organisatoren, C. Dees en R. Verberkmoes, begonnen met deze ruildagen te houden. De verzamelaars die regelma tig de ruilbeurzen bezoeken komen niet alleen uit Terneu zen en omstreken, maar ook van de overkant (Walcheren en Zuid-Beveland), Brabant en België. De toegang is gratis. Wojchiech, Maria en zoontje Maciek Kubicki zijn weer bij elkaar FOTO DE STEM. CORJ DE BOER TERNEUZEN - 'De mooiste kerst van ons leven' beleef den Wojchiech, Maria en. zoontje Maciek Kubicki, na dat 22 december op de kade in Sluiskil het gezin na bijna twee jaar weer herenigd werd. Op 8 februari 1982 meldde Wojchiech (34) zich als vluchteling bij de vreemde lingendienst in Terneuzen. Hij was koopvaardij-offi cier in dienst van Polen. Als actief Solidariteitslid werd het leven in Polen hem en zijn gezin onmogelijk ge maakt. Hij werd meermalen 's nachts uit bed gehaald om verhoord te worden en zijn vrouw, die een goede baan had, werd met ontslag be dreigd. In juni 1982 kreeg Kubicki een verblijfsvergunning. Di rect daarna heeft hij alle po gingen ondernomen om zijn gezin herenigd te krijgen. Gehandicapt door zijn ge brekkige kennis van de Ne derlandse taal en het feit dat de Nederlandse wet inge wikkeld in elkaar zit, zocht Kubicki hulp bij de Terneu zense afdeling van Amnesty International. Niet alleen het verkrijgen van visa voor zijn gezin, maar ook het be machtigen van Poolse pas poorten deden de strijd voor hereniging bijna anderhalf jaar duren. „Van het moment dat ik van mijn schip stapte tot augustus van dit jaar had ik totaal geen contact met mijn vrouw en zoon", vertelt Ku bicki. „Brieven werden ge controleerd en telefonisch contact was onmogelijk. Ik heb wel brieven meegegeven aan vrienden die met hun schip hier kwamen, maar dat hield voor hen een groot risico in". Wojchiech Kubicki heeft de B-status, een soort poli tiek asiel, gekregen. Hij heeft de verplichting zich eenmaal per jaar op het po litiebureau te melden. De B-status verschilt op zo'n wijze van het volledige poli tieke asiel, dat Wojchiech teruggestuurd kan worden naar Polen, wanneer de si tuatie in het land zodanig wijzigt dat er voor hem geen reden meer zou zijn te blij ven. Om meer zekerheid te hebben blijft Wojchiech voortvechten voor volledig politiek asiel. De Poolse grens blij ft voor Wojchiech, als deserteur, voor altijd gesloten. Zijn vrouw en zoon, die langs de officiële weg naar Neder land zijp gekomen, hebben de mogelijkheid naar Polen terug te keren, bij voorbeeld voor vakantie of familiebe zoek. De familie Kubicki wil voorgoed in Nederland blij ven. De eerste tijd zal in be slag genomen worden door het leren van de taal, vrien den maken en proberen zich aan te passen aan het leven in Nederland. Maar voor Wojchiech, Maria en Maciek is op het moment het be langrijkste dat ze weer bij elkaar zijn. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Zonder het zelf te willen, heeft de ge meentepolitie vun Bergen op Zoom gisteren een grap ver knald, die vandaag de eerslr huwelijksnacht van P. de V en M, F. uit Bergen op Zoon had moeten bekorten. De familie van het jongt paar had 250 folders laten ver spreiden, waarin werd gewe zen op de mogelijkheid om op een bepaald adres goedkoop vuurwerk te kopen. Op de afdeling Milieu cn Hinder van het gemeentehuis kreeg men zo'n pamflet ondci ogen en de politie werd ge vraagd eens een kijkje te ne men op het bewuste adres, In de woning van De V wees niets op de aanwezigheid van vuurwerk. Al ras werd duidelijk dat de familie dc jonggehuwden een poets wildt bakken en dat de politie onge wild als spelbreker was opge treden. Maar of het pasge trouwde paar dat zo erg zal vinden. OlieboUenactie - Zaterdag 31 december houdt carnavalsver eniging De Krabbebieters weer de jaarlijkse oliebollen actie. Deze zullen huis aan huis worden verkocht. Vooruil besteilen is ook mogelijk, Kerstviering - De Algemene Bond voor Ouderen (ANB0I heeft de jaarlijkse kerstvie ring weer achter de rug en mag terugzien op een uitste kend geslaagd feest. De mid dag brachten de bejaarden door met spel en bingo, waar na rond de klok van zes van een goedverzorgde koffie maaltijd werd genoten. AN- BO-lid R. Verstraete verzorg de 's avonds met zijn eigen in stallatie een compleet muziek programma. Hierdoor hadden de aanwezige bejaarden volop gelegenheid om te dansen ANBO-voorzitter David Wolff toonde zich tevreden over dc medewerking van de jeugd tijdens deze middag. Zij zorg de onder meer voor de bedie ning van de bejaarden en voor het halen en thuisbrengen van mensen die minder goed ter been zijn. I Pol van de Vijver: „Er kom AMSTERDAM - In Bintje 35-50mm kwamen 52 con tracten tot stand voor leve ring april tegen 49,10 tot I 49,00 per 100 kg. De stem ming was kalm. Voor Bintje 50mm werden 167 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 80,00 tot 78,50 per 100 kg en contracten voor lèvering mei tegen ƒ81,00 tot ƒ80,30. De stemming was nauwelijks prijshoudend voor april en prijshoudend voor mei. TERNEUZEN - Tijdens het drie dagen durende afscheid van directeur Pigmans van de mts/meao in Terneuzen stond dc laatste dag in het teken van de sport. Dc leerlingen konden op basis van vrijwilligheid deelnemen aan veertien ver schillende spoHen. De voorkeur ging duidelijk uit naar bowlen in Sas van Gent, waar honderd deelne mers waren, en naar zaalvoet bal in de sporthallen 't Zwaantje en Oude Vaart, waaraan zestien ploegen deel namen. Voldoende belangstelling was er ook voor de op scholen niet zo gebruikelijke sporten als paardrijden (in manege Magrette), badminton, tennis en squash in de Jarinohal. Het werd zowel voor de leiding als voor de leerlingen een ge slaagde dag. De winnaars en winnares sen van de verschillende spor ten waren als volgt. Bank- drukken: Werner de Waele. Dammen: Heren: Jean-Paul van Stegen. Dames: Marlies Kuit. Schaken: Arjo Arendse. Biljarten: Harry Durinck. Kaarten: Dames: Christel Martens. Heren: Koen Schot. Tafeltennis: Rino Jonckheym. Squash: Dames: Angela van de Griend. Heren: Alex de Pauw. Badminton: Dames: El len Schipper/Margot Vermeu len. Heren: Martin Rood- zand/Jo Seghers. Tennis: Ju' dith van den Akker/Mark Vermorken. Basketbal: Werk tuigbouwkunde 2B. Volleybal: Personeel. Zaalvoetbal: Pro cestechniek 1. Ha die Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE BRUSSEL - De bo nafide dierenhandel en dierenartsen in Zeeland slaken een zucht van verlich ting nu per 1 januari ook België eindelijk de handel in zeldza me dieren aan ban den gaat leggen. Dc vreugde over dc goede afloop van ccn slepende zaak wordt onmiddellijk ge temperd door scepsis over de naleving van dc regeling - dc Belgen hebben wak dat betreft niet zo'n sterke repu tatie - en over dc controle mogelijkheden aan dc grens, die zoals bekend doorgaans zo lek is als een mandje. „Nu de Vogeltjesmarkten nog aanpakken", verzucht de Ij- zendijksc dierenarts Pol van de Vijver. Tien volle jaren hebben de Beigen erover gedaan, voor dat zij eerder ondertekende akkoorden gaan nakomen. Vanaf nieuwjaar legt België als allerlaatste Westeurope- se land de ongecontroleerde handel in zeldzame en/of bedreigde dier- en planten soorten aan banden, zoals overeengekomen in de Con ventie van Washington uit 1973. Daarmee kan België zijn reputatie als draaischijf voor de kwalijke handel in exotische dieren en planten kwijt raken, want met name de bedreigde fauna en flora lltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ISARTSEN 'denburg cn Oostburg- Van id. 19 u. tot maandagmorgen 8 u. r H. Bruggeman, Nieuwstr. 'ostburg, tel. 01170-2121. il- Van vrijd. 17.30 u. tot zat. 8 u. E. Frank, Noordstr. 9, tel. '5-1666. Van zat. 8 u. tot dinsd. 8 lokter E. Klop, Bastionstr. 36, tel. i*?5-1777. Spreekuur zat en zond. 0.00-10.30 en 16.00-16.30 u. Ilervliet, Hoofdplaat en IJzendij- Dokter Chr. Kalkman, Burg, rleveldstr. 5, Biervliet, tel. B2-345 (vrijd. en zat.) Dokter A. iv< ns, Beursstr. 6, IJzendijke, tel. 476-1266 (zond.). «ïge, Koewacht en St. Jansteen- vrijd. 18 u. tot maandagmor- 8 u. dokter Schulte, Hoofdstr. got. Jansteen, tel. 01140-12928. Tekens en Groede- Dokter R. La- yeer, Dr. Broodmanstr. 2, Bres- tel. 01172-1956. Spreekuur zat. fond. om 11 en 17 uur. Izand, Sluis, Retranchement cn dzandc Dokter Bom, Cadzand, |01170-1366. swegen e.o.- Tot maandagmor- •n 0 u. dokter A. Korstanje, For- 'Slt7473, tel. itenisse cn Kloostcrzande- Van ld- 18 u. tot maandagmorgen 8 *Jokter R. Buwalda, Cloosterstr. «•loosterzande, tel. 01148-1277. ïkenszand e.o.- Dokter J A. trie, Clara'spad 31, Heinkens- tel. 01106-3074, (van vrijd. fcj0 u tot maand. 8.30 u.). ^^kenszand, 's-Heer Arendskcr- «euwdorp en Wolphaartsdijk- >raktijk van de artsen Harten, JJ* J~r'el, Aarnoutse en v.d. Vlugt r~t waargenomen door dokter -V.d. Vlugt, Veerweg 6, Wol- •rtsdijk, tel. 01198-1231. (bood- ippen tussen 9 en 10 u.) Van vrijd. 18 u. tot zond. 24

de Stem | 1983 | | pagina 12