NTA" Muziekvereniging Heikant 5 jaar KANTOREN VANDAAG DICHT Pastoor F. Bastiaensen neemt afscheid van Goes INICA'S IN-SHOW VERWACHTING BELGISCHE MINISTER OPENBARE WERKEN: wereld aan. ENORME INZET LEDEN BRACHT FANFARE TOT GROTE BLOEI Huisarts E. Frank uitgewuifd in Axel INDE MAN naar uithoek, i drukke baan :en rustig at, eveneens, ïnzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat "die- elfde situatie >nzaam gevoel, kt, komt u wel- volleybal, een amen gezellig Tien koken schoolkantine? e eenzaamheid )e een pakt een /riendin. lurt en als u :t nummer van de achterzijde -ale nummer eg wijst naar de örmatie over de H ats. 1 ■1 EM GESLOTEN 'IK HEB HET GRAAG GEDAAN' lICHTE FEESTZAAL MAARSDAG tri 1984 |in >luiskil 20.00 uur VAN ZEELAND t krant. Uitmuntend Jubileum receptie Heikant G,een geld examens Plaatselijk nieuws Axel Clinge Kloosterzande Lamswaarde Ossenisse Middenfiguur Prachtig Schakel Spui A12 fant-feestzaal [ERZANDE bruiloften - partijen Vergaderingen i personen Ig van uw feest- en urging van uw koude i vanaf 10.-p.p. tel. 01148-1577 runt. URI.IDAG 30 DECEMBER 1983 T22 PAGINA ZEELAND 2 Goedkeuring bouw Liefkenshoektunnel Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - De Belgische minister van Openbare Wer ken, Olivier, verwacht volgend jaar het groe ne licht te kunnen ge ven voor de bouw van de Liefkenshoektun nel onder de Schelde in Antwerpen. Olivier heelt zich in deze Keest uitgelaten bij de presen tatie van zijn werkprogram ma voor 19II4. Het plan is om er een toltunnel van te maken. Al jarenlang vecht Antwer pen voor de bouw van deze derde autotunnel onder de Schelde bij Doel, die onderdeel vormt van de nieuwe ring rond Groot-Antwerpen en die vooral voor het vervoer van gevaarlijke stoffen als onont beerlijk wordt beschouwd. Dat vervoer gebeurt nu via de Kennedytunnel, die al overbe last is. De bedoeling is, dat bouw en exploitatie in parti culiere handen komen. De bouw van de Liefkenshoek tunnel, waarmee zes miljard frank is gemoeid, duurt zes jaar. Het plan om in de Liefkens hoektunnel ook een koker te bouwen voor het spoorverkeer is voorlopig van de baan. De Belgische minister voor ver keerszaken, Herman de Croo, voelt er niets voor. De tunnel is overigens niet alleen belangrijk voor Ant werpen, maar ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen en voor West-Brabant, omdat de weg van Antwerpen naar de kust met zijtakken naar Zeeuwsch- Vlaanderen er op aangesloten wordt, evenals de Antwerpse Havenweg, die als zoomweg naar Bergen op Zoom gaat. Bij de presentatie van zijn werkprogramma maakte de minister ook bekend, dat pro jecten als de aanleg van het Baalhoekkanaal van de Ant werpse linkeroever door oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren naar de Westerschelde er Stichting Ideële Reclame SOK do afsnijding van de Bo^ van Bath geen hoge prioriteit hebben. Zoals bekend heeft Zeeland het tracé van het omstreden Baalhoekkanaal uit het streekplan voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ge schrapt. Zeeland ziet dit ka naal, dat een aanslag betekent op het mooie gebied, niet zit ten. Ook 'Den Haag' loopt niet warm voor het Baalhoekka naal, waarvan de aanleg door Nederland aan de zogeheten Maasverdragen is gekoppeld. (ADVERTENTIE) Deze foto is de oudste die zich nog in het archief van de muziekvereniging bevindt. Vermoedelijk is de foto genomen tegen het eind van de jaren veertig. Boven links zien we initiatiefnemer Jo Eggermont, vierde van links Jos de Rechter en vierde van rechts Guust van Hoije, beiden nog steeds actief spelend lid. Zittend eerste van links zien we 'meester' Piet van Hooije, die 27 jaar lang de fanfare gedirigeerd heeft en derde van links zittend Piet Stevens, huidig gemeenteraadslid in Hulst. Van een onzer verslaggevers HEIKANT - „De enorme in zet van de leden, de kracht van het dorp om achter de vereniging te staan en het geluk, dat altijd over de juiste mensen beschikt kon worden. Die factoren heb ben het mogelijk gemaakt, dat een toch kleine gemeen schap een zo goed florerend muziekgezelschap op de been heeft gebracht". Dat is de mening van voorzitter P. de Koning van de r.-k. muziekvereniging Heikant, die komend jaar 50 jaar bestaat. De geschiedenis van de muziekvereniging begint in 1934, toen zeven Heikante naren die in fanfare St. Jan in Sint-Jansteen speelden voor zichzelf begonnen. Een dorp zonder muziekgezel schap is niet compleet, moet initiatiefnemer en oprichter Jo Eggermont gedacht heb ben en met gebrekkig mate riaal werden de eerste schreden op het muzikale pad gezet. Her en der werd het benodigd instrumenta rium bijeengescharreld. „Zo was er iemand bij die in Bel gië voor een gulden een in strument op de kop tikte", zegt voorzitter De Koning, „maar tegen de oorlog kon men al met een goed gezel schap uitrukken". Net toen de fanfare goed begon te lopen, kwam er een abrupt eind aan het muzi kaal plezier. De Heikantse muzikanten weigerden lid te worden van de door de Duit sers ingestelde cultuurka mer, met het gevolg dat alle instrumenten, kasgeld en overige bezittingen van de muziekvereniging in beslag werden genomen. „Toen hadden ze weer net zoveel als in 1934: niets". Toen de laatste Duitser amper uit het dorp was ver dwenen, gingen de fanfare leden echter alweer op zoek naar instrumenten. Een in- trumentenbouwer uit Til burg wilde die wel maken, maar dan moesten de Hei kantenaren wel 100. kilo ko per leveren. Het begeerde metaal werd met man en macht verzameld, waarbij vooral koperen kanonhulzen het nodige gewicht in de schaal brachten. Bijna twee jaar later, in 1947, werd het instrumentarium afgele verd. Dat jaar kwam de mu ziekvereniging voor het eerst weer naar buiten, op Hemelvaartsdag. Sindsdien is het met de muziekvereniging in snel tempo bergop gegaan. Toen Jo Eggermont uit Heikant vertrok nam 'meester' Piet van Hooije het dirigenten stokje over. Aanvankelijk zou hij als tijdelijk dirigent fungeren, het werden uit eindelijk 27 jaren. Sinds 1967 is Gustaf Pilaet dirigent in Heikant. „Vanaf die tijd", zegt De Koning, „heeft de muziekvereniging zich ook serieus toegelegd op con coursen". Tot nu toe heeft men geen enkele keer minder dan een eerste prijs behaald. Twee keer werden de Heikantena ren kampioen van de Zuid nederlandse Bond. Momen teel speelt de muziekvereni ging in de afdeling 'uitmun tend'. „Veel van wat er be reikt is", zegt De Koning, „is te danken aan René Marti net, die jarenlang voorzitter is geweest van de muziek vereniging. Door zijn inzet en het vele werk dat hij heeft verzet, heeft hij de vereniging helpen grootma ken". Sinds een jaar of twaalf werd aan de fanfare ook een drumband toegevoegd en sinds een paar jaar para deert ook een majoretten- korps mee. Alles bij elkaar een kleine 90 mensen. „Eigenlijk ongelooflijk voor zo'n dorp. De bereidheid van iedereen om zich in te zetten voor het collectief, dat is de drijvende kracht door de ge schiedenis heen." HEIKANT - Ter gelegen heid van het 50-jarig ju bileum van de Muziek vereniging Heikunt wordt zondag 8 januari een feestelijke receptie gehouden in 't Hcike. Alle inwoners van Heikant zijn er welkom en boven dien worden er nog zo'n honderd genodigden ver wacht. De bijeenkomst wordt om 14.30 uur geopend door voorzitter P. de Ko ning. Daarna volgens er nog toespraken door op richter Jo Eggermont, burgemeester P. Molthoff van Hulst, voorzitter Van Dommelen van de Breda se Bond, voorzitter G. de Deckere van de Zeeuwse afdeling van de Bredase Bond en regio-directeur Anton de Kort van de Zeeuwse Muziekschool. De jubilerende muziek vereniging zal tussen de verschillende toespraken door enkele marsen ten gehore brengen. Een echt muzikaal feest wordt het op tweede paasdag. Dan verzorgt de muziekvereniging een jubileumconcert. Boven dien zullen die dag de nog twee spelende oprichters van het muziekgezel schap in het zonnetje worden gezet. De Koning noemt een voorbeeld: „Het is een keer voorgekomen dat er vijftien nieuwe leden bijkwamen, maar er was geen geld om die allemaal van instrumen ten te voorzien. Het bestuur heeft toen zelf het geld voor geschoten in de vorm van een renteloze Tbning. En toen er vijf jaar geleden nieuwe uniformen moesten komen, kostte dat 45.000 gulden. Nu had de vereniging wel wat gespaard, maar niet zoveel natuurlijk. Er werden blan- ko intekenlijsten onder de leden verspreid voor een bij drage en dat leverde maar liefst 12.000 gulden op. Kijk, dat is nou Heikant". Het besturen van een mu ziekgezelschap is geen klei nigheid, toch zeker niet in een tijd waarin op kleintjes gelet moet worden. „Als het muziek van Heikant voorbij trekt", zegt De Koning, „dan trekt er 200.000 gulden voor bij. Wij hebben het voordeel dat we altijd erg goed mate riaal hebben gekocht. Nu we het in deze tijd met wat minder moeten doen, kun nen we met onze spullen nog jaren vooruit." Vandaag 30 december zullen de kantoren van de N V. PZEM in de gehele provincie zijn. Maandag 2 januari kan het publiek weer voor alle voor komende zaken terecht. Bij storingen in de levering van gas en elektriciteit kan men gedurende de periode waarin de kantoren gesloten zijn het provinciale STO RINGSNUMMER bellen, nl 01184-79191. Middelburg, 30 december 1983. Directie N V. Provincia le Zeeuwse Energie Maatschappij TILBURG - Aan de Katholie ke Hogeschool slaagde voor het doctoraal examen techno- psychologie B. de Waal, ing. uit Kloosterzande. Buurt- cn clubhuiswerk - De cursus 'zelf kleding maken' op dinsdagmorgen van half tien tot elf uur heeft nog plaats voor meer mensen, evenals de cursus volksdansen op don derdagavond van half negen tot kwart voor tien. De cursus sen zijn in de kelder van De Halle in het buurt- en club huis Axel. Biljartclub - De pas opgerich te biljartclub in gemeen schapscentrum Malpertuus zal voorlopig de naam dragen 'Biljartclub voor Ouderen'. De club telt momenteel twaalf le den en besloten is om alvast een onderlinge competitie te organiseren. Deze competitie begint op 10 januari en wordt op de woensdag en vrijdag af gewerkt. Na zes weken en 66 partijtjes is dan de beste be kend. FNV-kaarting - Aan de kaart avond van de Werkgroep FNV Groenendijk deden 48 kaarters mee. Uitslag: 1. Joh. Pauwels, 2. Fr. de Poorter, 3. Alb. de Kort, 4. Th. Jonkheym, 5. Joh. Andriessen. Volgende kaar ting: 20 januari. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden de leden van de bridgeclub een individuele wedstrijd, waaraan 25 perso nen meededen. Uitslag: 1. mevr. Heizier, 2. dhr. Van Cruyssen, 3. mevr. Vereecken, 4. mevr. Goossen, 5. mevr. Kint-van Cruyssen. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in café De Herberg deden 88 kaarters mee. Uit slag: 1. mevr. Van Kerkhoven, Hulst, 2. Fons de Kort, Osse nisse, 3. Jo van Damme, Kloos terzande, 4. Alwies Rottier, Pastoor F. Bastiaensen: gegaan". „De kerk heeft de tijd niet mee en er is veel 'warmte' verloren FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondente GOER - Nog enkele dagen cn dan kan de Gocse pastoor E'. Bastiaensen zich ('mcritus noemen. Bisschop Ernst van Breda heeft hem per 1 december eervol ontslag ver leend. De pastorie in de Zusterstraat heeft hij al verlaten en in Lcwedorp heeft de pas toor een eenvoudige maar toch riante bun galow betrokken. Hij gaat zich verder wij den aan de geestelijke verzorging van de bejaarden in bejaardentehuis De Kraaijert in Lcwedorp. De 65-jarige pastoor is een geboren Bra bander, maar hij heeft toch een groot deel van zijn hart aan Zeeland verloren. Na zijn priesterwijding in 1942 werd hij kapelaan in Sas van Gent en na drie jaar ging hij naar Stoppeldijk. „Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zijn eigen kleur. De bevolking is er to taal anders dan in Midden-Zeeland. Zelfs het 'land van Axel' en het 'land van Hulst' hebben, hoewel dicht bij elkaar gelegen, een geheel eigen bevolking". Goede herinneringen heeft pastoor Bas- tiaansen aan zijn tijd in Sas van Gent. Tij dens de oorlog verleende hij heel wat hand en spandiensten aan de ondergrondse en na de bevrijding in 1944 was het pastoor Bas- tiaansen, die het eerste nummer van 'De Stem' uitgaf op 27 november 1944. „Het waren in die tijd hoofdzakelijk Bel gische kranten en het Nieuws van de Dag, die werden gelezen en ik dacht, als we er nu vlug bij zijn kunnen we een krant met een eigen identiteit op poten zetten", vertelt hij. „De mensen waren zo vlak na de oorlog uiteraard gebrand op nieuws uit eigen om geving. Het eerste nummer heb ik altijd be waard. De abonnementsprijs bedroeg der tig cent per week". Het eerste nummer van De Stem, iets groter dan een blocnotevelletje, bevat onder meer een openingsartikel van de 'hoofdre dacteur' Bastiaensen, een portret van ko ningin Wilhelmina, versierd met een oranje rand, een ode aan de Poolse bevrijders en berichten van de BBC. De krant werd ge drukt bij drukkerij De Mul in Sas van Gent. ten in de week, soms met stemverheffing, was niet bevorderlijk voor het herstel". „Hoewel ik totaal geen moeite had met de jongelui, zag ik toch mijn eigen prestatie curve dalen en ik vind: als je met jongelui omgaat moet je stoppen als ze zeggen: jam mer. Regelmatig kom ik mijn leerlingen nog tegen tijdens reünies, maar ook wel op het tv-scherm. De ministers P.uding cn Brokx had ik in de klas. Het pastorale werk trok me echter toch ook weer. Je staat er dan fris tegenover en ik werd pastoor in Steenbergen en deken van het toenmalige dekenaat Steenbergen totdat ik in 1972 naar Goes kwam". Dit duurde drie weken. Toen ging men de krant in Breda drukken en via België Wer den de pakketten naar Zeeuwsch-Vlaande- ren vervoerd. Het werd toen het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland. In 1947 verliet pastoor Bastiaensen Zeeland en werd godsdienstleraar-moderator in Breda. „Dit is een prachtige tijd geweest. Ik was met hart en ziel leraar aan het lyceum. In 1967 heb ik echter mijn ontslag aange vraagd, omdat ik een operatie aan de stem banden moest ondergaan en dertig uur pra- „In Goes verkeerde de parochie in grote polarisatie", vertelt de pastoor. „Ik ben een middenfiguur als je dat zo wilt noemen en heb me nooit aan het extreme overgegeven. Ik ben niet zo progressief en heb daarom ook nooit de behoefte gevoeld meer te ver anderen dan redelijk is. Ik durf dan ook te stellen dat Goes daardoor een bloeiende pa rochie is gebleven". „Het kerkbezoek is de afgelopen elf, twaalf jaar weer toegenomen en dat is be slist niet mijn verdienste, maar samen met het parochiebestuur en de diverse werk groepen hebben we het evenwicht weten te bewaren. We dringen niemand meer iets op, maar laten het evangelie spreken om de mensen tot eigen inzicht te laten komen. De kerk heeft echter de tijd niet mee en er is veel 'warmte' verloren gegaan". Zijn gezondheid noopt pastoor Bastiaen sen tot het afscheid nemen van zijn Goese parochianen. Als cara-patiënt met last van gewrichtsaandoening, werd het zware ambt van pastoor hem op het laatst te veel. „Zeseneenhalve dag per week hard wer ken en ook 's avonds nog veel in touw tij dens gesprekken voorafgaand aan doop of huwelijk, vergadering met werkgroepen en parochiebestuur, waar je als pastoor bij hoort omdat je toch de schakel bent, het werd me wat te veel. Ik heb het graag ge daan en ik ben blij dat ik ook hier in Lewe- dorp nog mensen tot steun kan zijn". „Goes draag ik graag over aan mijn op volger, de luchtmachtaalmoezenier Kem- pers, en ik doe dat men een gerust hart. Hij past goed in het beeld. Goes kent hem en hij kent Goes, omdat hij in de jaren zestig enige tijd kapelaan is geweest in onze parochie. Hij zal een andere pastoor zijn dan ik. Pas toor Kempers komt men beslist nog wel eens tegen in de Goese wallenloop of op de racefiets tijdens zijn wekelijkse trimtocht" Ossenisse, 5. mevr. Van Kruijssen, Kloosterzande. Cursus - De belangengroep Spui heeft plannen om in buurthuis De Drie Gehughten een cursus naaien te starten op woensdag- of donderdag avond. De cursusavonden du ren van half acht tot half tien. De kosten bedragen 100,-. Kijken naar muziek - Donder dag 5 januari is er een kennis makingsavond in buurthuis De Drie Gehughten. Geïnte resseerden kunnen dan nader kennis maken met de te star ten cursus 'kijken naar mu ziek' van de ZVU. De cursus, die tien avonden van twee uur omvat, begint 12 januari. De kennismakingsavond begint om 19.45 uur. Van onze correspondent AXEL - Axel nam woensdagmiddag tijdens een drukbezochte receptie afscheid van de huisarts E. Frank. Collega's cn patiën ten van de Axelse huisarts kwamen hem in gemeenschapscen trum De Halle te Axel voor het laatst de hand schudden. Tijdens de receptie namen meerdere sprekers het woord, waarbij uitgebreid stilgestaan werd bij het werk dat de schei dende huisarts tijdens zijn Axelse periode had verricht. Dokter Frank vertrekt per 1 januari naar Den Haag om als daar als verzekeringsarts in dienst te treden. Hij heeft negen jaar als huisarts in Axel gewerkt en heeft indertijd de praktijk overgenomen van dokter K. Boor. Opvolger van dokter Frank wordt dokter G. Harskamp, die onder hetzelfde telefoonnummer bereikbaar zal zijn als zijn voorganger.

de Stem | 1983 | | pagina 11