skou ng Chemie als eerste over crisis heen" Afgelopen jaar was recordjaar voor beurs I lerelHd Ihina wil banden met Nederland versterken kerkgelegenheid na weigering exportvergunning V erhoging isolatie subsidie huurhuizen Het moet iets tussen 0 en 100 procent zijn lacht van het geweten nONDERDAG 29 DECEMBER 1983 Gering Lkn HAAG - Dc Volksrepubliek China is bereid om betrekkingen met Nederland te intensiveren, met inie op economisch terrein, als Nederland vast- 0,i(lt aan de weigering om nog meer duikboten aan (giwan te leveren. OMZET 10 GESTEGEN BINNENLAND drempel DE STEM COMMENTAAR Ingreep KOERSGEMIDDELDE EN OMZET FORS GESTEGEN ZES VRAGEN ASIEL Groep Polen duikt onder in Nederland Lonen vrije beroepen vrij op 1 januari Rijkspolitie valt over nieuwe regeling T5 PAGINA 2 BEBTESiïï BINNENLAND1 T28 PAGINA 3 anse geheime dienst CIA t de Verenigde Staten Af- anistan hadden afge- ireven, maar dat het be- d van Washington er op js richt de Russen te laten talen door het Afghaanse ■rzet zo lang mogelijk aan moedigen met wapens en >llars. Hij zei dat deze poli. ;k de Amerikaanse belan- m duidelijk beter dient m een geforceerd akkoord ider auspiciën van de Ver- >igde Naties waarbij Pa- stan (dat 3 miljoen Af- laanse vluchtelingen op jn grondgebied heeft) een ander communistisch ma- onettenregime in Kaboel >u erkennen, eventueel ge- olgd door een gefaseerde «rugtrekking van de Sow- ■ttroepen. Aangezien de VS als eèn an de hoofdrolspelers op de •htergrond niet van zins is doskou te helpen bij het ■inden van een oplossing 'oor Afghanistan en er ook >p korte termijn geen mili- aire doorbraak is te ver vachten, zal de guerrilla, lorlog nog wel enige tijd voortduren. Volgens waarnemers zijn verschillende manieren vaarop er een eind kan ko nen aan de Sowjetbezetting van Afghanistan. In de eer de plaats zou de Sowjet- Jnie er in kunnen slagen de \fghaanse bevolking en de IMoedjahedien zo te demora liseren en uit te putten dat iet verzet of belangrijke de en ervan wordt gebroken. Dit scehario heeft des te neer kans als de Sowjets en Caboe de welvaart in de loor hen gecontroleerde ge- lieden weten te verhogen. Sen dergelijke 'Mongolise- ings'-strategie zou Afgha nistan op den duur verande ren in een satelliet van Mos- Voorlopig is de kans op succes van dit proces gering gezien de omvang en strijd lustigheid van het ver zet. Een tweede mogelijkheid is dat de kostgn van de in terventie zo hoog oplopen dat Moskou zich gedwongen ziet zijn troepen terug te trekken. In dat geval zal het communistische regime in Kaboel opnieuw fel door het Afghaanse volk worden be streden. Dit zal de Sowjet- Unie te allen tijde proberen te voorkomen. Er bestaat ook nog een kans dat het tot een diplomatiek akkoord komt waarbij er een rege ring van nationale eenheid wordt gevormd, de vluchte lingen kunnen terugkeren de Sowjet-troepen het land verlaten. Moskou zal dan wel de garantie eisen dat Kaboel een „positieve neutraliteitspolitiek" gaat voeren. Ook dit „Finlandise- rings-scenario", waarbij Af ghanistan een onafhankelijk land blijft, wordt op korte termijn weinig realistisch geacht. Van onze redactie binnenland Nederland kan zelf voorstellen doen voor het aan- |aien van de economische contacten en de Chinezen bereid om daarbij vooral het belang van de werkgelegenheid in Nederland in het oog te houden. Met deze conclusie is ambassadeur in algemene dienst mr. Wijnaendts onlangs teruggekomen uit Peking. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dat geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. China is momenteel vooral bezig met een beleid van modernisering van het land, waarbij de aandacht zich vooral richt op de sectoren transport, communicatie en energie. Verbetering van havens en spoorwegen heeft dan ook een hoge prioriteit, zo hebben de Chinese autoriteiten mr. Wijnaendts ver teld. De Chinezen hebben duidelijk gemaakt dat het wel leveren van duikboten aan Taiwan zeer hoog zal worden opgenomen. In geval van verdere leve rantie van militair materieel door Nederland aan Taiwan zou de Volksrepubliek geen andere keuze hebben dan Nederland zwaar en langdurig te tref fen, aldus Van den Broek. Iva nier wil garanties oor Wilton Fijenoord Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De chemische industrie was in 1983 de eerste be drijfstak die de economische crisis te boven kwam. De omzet steeg dit jaar met tien procent tot 37 miljard gulden. Ook dc investeringen waren een tiende hoger (twee miljard gul den). Van de omzet wordt meer dan 90 procent geëxporteerd. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van voorzitter H. van der Werf van de Vereniging van de Ne derlandse Chemische Indus trie (VNCI) in het jongste nummer van het vakblad van )EN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de 'weede Kamer wil dat minister Van Aarden- ,e duidelijk aangeeft op welke wijze de werk- elegenheid bij Wilton Fijenoord kan worden ehouden. |Pv ijver PvdA, CDA en VVD vinden dat de minister daar- tot dusver te weinig uitsluitsel heeft gegeven. Bij de voortzetting van het Taiwandebat dienden PvdA en CDA, die beide instemmen ïet het kabinetsbesluit geen exportvergunning te geven, iznmenlijk twee moties in. Zij willen dat de minister n maatregelen neemt met [trekking tot de reparatieaf- iling van de werf voordat er H tarborgfonds ministerie van VROM lolkshuisvesting) zal bijdra- |n aan het nieuwe waarborg- Inds voor de sociale woning- puw dat vooral bedoeld is om fcrbetering van na-oorlogse |oningen mogelijk te maken. 1984 verleent het minis- eenmalig 30 miljoen gul- fcn Voor de jaren daarna pudt het 60 miljoen gulden feschikbaar voor deelneming l aanspraken op het fonds. Verlengde WWV MINISTER De Koning (Socia- lejZaken) zal bij de toepassing in de verlengde WWV-rege- ïg afspraken accepteren tus sen werkgever en werknemer, waarbij de eerste garandeert bij eventuele korting van het huidige uitkeringsniveau (75 van het dagloon) dit aan te vullen. Griffierechten DE EERSTE Kamer heeft B>ensdag een wetsontwerp aangenomen om de griffie rechten in burgerlijke zaken te verhogen. Voorgesteld wórdt dat ook de laagste inko menstrekkers vijftig gulden njoi ien betalen als zij een ge- schil willen uitvechten voor de civiele rechter. Tot dusver was de rechtsgang voor de laagst [taalden gratis. een onderzoek is geweest naar de capaciteit waaraan in het Waterweggebied in deze sec tor behoefte is. Verder willen beide fracties dat Van Aardenne garandeert dat de twee duikboten die op dit moment bij de werf wor den gebouwd, kunnen worden voltooid. PvdA en CDA vinden het onaanvaardbaar als door het ontbreken van vervolgor- ders de afbouw van de duik boten gevaar zou lopen. Beide fracties toonden zich matig tevreden over de toe zegging van Van Aardenne dat Wilton Fijenoord een graantje kan meepikken van eventuele andere militaire or ders uit het buitenland naast De Schelde en RDM. De PvdA drong echter aan op meer duidelijkheid op dit punt. De minister moet de po litieke bereidheid tonen deze toezegging gestalte te geven en moet daartoe voorstellen for muleren, aldus de PvdA. De sociaal-democraten willen ook weten wat de kosten zijn van het eventueel opnieuw ver vroegd plaatsen van orders door de Nederlandse marine. Van Aardenne heeft echter al gezegd dat een dergelijke operatie niet meer mogelijk is. Het CDA is het met het kabi net eens dat in het moeizame evenwicht dat op dit punt in de Defensienota is gevonden geen verandering meer moet worden gebracht. Ook de VVD, die zich verzet tegen het niet doorgaan van de nieuwe Taiwanorder, vroeg de minister nogmaals grote dui delijkheid te geven over even tuele compensatieorders voor Wilton Fijenoord en de kosten daarvan. VVD-woordvoerder Jacobse beschuldigde PvdA en CDA ervan te weinig te doen voor de werf. Volgens hem hebben beide fracties de WF- directie de indruk gegeven dat zij een verschuiving in de in vesteringen van de Neder landse marine tot stand zou den brengen. Jacobse vroeg zich af of de motie van PvdA en CDA met betrekking tot de reparatieafdeling nou de red ding van Wilton Fijenoord moet betekenen. weer voor dat Zuid-Afrik3 de toekomst van Narrnb'e gemakkelijker naar eig£*n hand kan zetten. Cuba's machthebber Fide' Castro moest tijdens "e Amerikaanse militaire ope ratie in Grenada openlijk toegeven dat hij zijn landge noten op geen enkele wijze te hulp zou kunnen komen' Dit zal voor Zuid-Afrika de drempel voor een mogelijk treffen met Cubaanse een heden in Angola verlaagd hebben, zo het hiervoor o°' echt teruggeschrokken is. En de Russen zullen zich in An gola niet in een milita,r avontuur storten. |E VOLGENDE maand wordt in de Zweedse hoofdstad Stock- 'Irn een internationale ontwapeningsconferentie gehouden. De inisters van Buitenlandse Zaken van Rusland en Amerika zijn an ook van de partij. Het lijkt de moeite waard bij die gelegen- |eid een poging te wagen om de beide grootmachten weer aan Geneefse onderhandelingstafel te krijgen. De impasse waarin kwestie van de kernontwapening thans verkeert vormt een be- [reiging voor de wereldvrede. De Russen zijn boos uit Genève weggelopen, omdat de Navo- inden begonnen zijn met de vernieuwing van'verouderde kern- 'iketten in Engeland en West-Duitsland. Dat plaatsingsbesluit ferd gemotiveerd met de weigering van de Russen om serieus 'er een wederzijdse beperking van het aantal kern raketten te tderhandelen. Maar volgens de Russen waren het de Amerika- in, die geen akkoord wilden. ;Geen van beiden heeft gelijk. Geen van beiden kén gelijk heb- nn, want wie bij een politiek pokerspel de verschrikking van een irnoorlog riskeert - en dat doen zowel de Russen als de Ameri- nen - geeft blijk van een gebrek aan verantwoordelijkheidsbe- waarvoor geen woorden te vinden zijn. •Tot nu toe hebben de Westeuropese Navo-bondgenoten 'ashington even lijdzaam gevolgd als de Warschaupact-landen oskou. Aan de ene kant ging het om het bij elkaar houden van Atlantische alliantie, bij het oostblok om de handhaving van de lussische hegemonie. Door die volgzaamheid zijn de kleinere TOen intussen wel medeverantwoordelijk geworden voor de gst gevaarlijke situatie die het Witte Huis en het Kremlin heb- n doen ontstaan. I Er zijn berichten dat Roemenië voorshands niet van plan zou 2!Jn Russische raketten op zijn grondgebied toe te laten. Als dat aar zou zijn, als een van de Oostbloklanden de moed zou heb- "n om verdere medewerking aan de misdadige bewapenings- jedloop voorlopig te weigeren dan zou zo'n gebaar door een van kleinere Navo-landen beantwoord kunnen worden. Wat ons 'treft zou bijvoorbeeld Nederland kunnen zeggen: wij zullen pas in definitief plaatsingsbesluit nemen als wij de zekerheid heb- n dat er alsnog door Amerika en Rusland serieus onderhan- !d is. Die zekerheid is er nu niet. Maar hoe kan Nederland dan nu "ideverantwoordelijkheid aanvaarden voor een verdere opvoe- ig van de bewapeningswedloop? Macht hebben kleine landen iet Ze kunnen echter wel fungeren als het geweten van de grote 'ogendheden. Laten ze dat dan ook doen. deze organisatie. Voor 1984 verwacht Van der Werf een omzetstijing van twee procent in de chemische bedrijfstak. De VNCI-voorzit ter schrijft de goede resultaten in zijn bedrijfstak toe aan de algemene opleving van de eco nomie in de westerse landen en aan de hoge dollarwaarde, waardoor beter met Amerika kan worden geconcurreerd. Hij waarschuwt niettemin dat de sanering van de West europese petrochemische in dustrie ondanks alles moet worden voortgezet. Hij is ver der bang dat de stagnaties bij de verdere eenwording van Europa de groei en ontwikke ling van de Nederlandse che mische bedrijfstak zal belem meren. Van der Werf wijst er ten slotte op dat de chemische in dustrie de laatste tien jaar ruim één miljard gulden heeft besteed aan maatregelen ter bescherming van het milieu. Dit jaar werd 200 miljoen gul den voor dit doel uitgegeven. Lijfrente-aftrek STAATSSECRETARIS Ko ning (Financiën) zal zo snel mogelijk met een nieuw wets ontwerp moeten komen om de beperking van de fiscale af trekbaarheid van lijfrentepre mies te versoepelen. De Eerste Kamer oefende woensdag vrijwel unaniem kritiek op de beperking van de aftrekbaar heid per 1 januari 1984 tot lij frentevoorzieningen bij uit sluitend erkende levensverze keringsbedrijven. >A. J Ruim 1200 werknemers van de Schiedamse werf Wilton Fijenoord en enkele toeleveringsbedrijven hebben woensdag bij het begin van het Kamerdebat over de levering van on derzeeboten aan Taiwan gedemonstreerd voor het behoud van hun werkgelegenheid. De voorzitter van de kamercom missie voor economische zaken, Van der Hek, kreeg op het Binnenhof naast een lijst handtekeningen een replica van een duikboot in zijn handen geduwd. De werknemers von den dat de Tweede Kamer alsnog de levering van onder zeeërs aan Taiwan moest afdwingen. Nu dat niet gelukt is moeten er Nederlandse orders voor in de plaats komen, aldus een van hen. - fotoanp Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De subsidie voor warmte-isolatie op huur woningen wordt per 1 januari verhoogd tot 33,3 met een maximum van 1666 gulden per woning. Tot nu toe golden percenta ges van 25 voor dubbele beglazing en 30 voor de ove rige isolatievormen. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft tot deze verhoging besloten, aldus woensdag zijn ministerie. De nieuwe subsidie geldt ook voor dit jaar aangevraag de projecten, die pas volgend jaar worden uitgevoerd. Naast de verhoging van het subsidiepercentage wordt vol gend jaar ook het pakket maatregelen uitgebreid, waar voor subsidie kan worden ge vraagd. Zo kan subsidie wor den gevraagd voor verbete ring van een cv-installatie die meer dan één huurwoning verwarmt. Een reden voor de uitbrei ding van de isolatiesubsidie is dat het isoleren van woningen trager gaat dan wordt gesteld in het Nationaal Isolatie Pro gramma. Vooral in woningen die gebruik maken van een collectieve verwarming is dat het geval, aldus het ministerie. Rabies UIT onderzoek is gebleken dat in Ter Apel bij de Duits-Gro ningse grens een hondsdolle vos is geschoten. Het is de der de vos met hondsdolheid die dit jaar in dat gebied werd aangetroffen. Vorige week werd in de provincie Limburg een aanlijngebod ingesteld, nadat ook daar hondsdolle vossen waren aangetroffen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Op Prinsjes dag presenteerde het kabi net het cijfer nog met gepas te trots: voor 25 procent van het aantal uren dat er korter gewerkt wordt, zouden nieuwe werknemers nodig zijn. Dat had het Centraal Planbureau (CPB) gezegd en het kabinet gebruikte die voorspelling om de arbeids tijdverkorting te verdedi gen. En om er een inkomens- en werkgelegenheidsbeleid voor 1984 op te bouwen. Maar wat blijkt nu? Het ministerie van Sociale Za ken heeft even met het Cen taal Planbureau gebeld: „Nadere informatie van het CPB leerde dat dit cijfer van 25% herbezetting min of meer willekeurig vastge steld is". Men heeft in ieder geval wel bewust gekozen voor „een getal dichter bij 0% dan 100%". Helemaal verrassend hoeft dat niet te zijn. Want sinds minister De Koning drie maanden geleden nog zei dat die 25% herbezetting in de praktijk vast wel ho ger uit zou vallen, is het mi nisterie daar langzaam maar zeker op teruggeko men. En nu wordt dan de eind-conclusie getrokken dat de arbeidstijdverkorting in 1983 tot nul procent her bezetting heeft geleid en dat het volgend jaar niet veel beter zal zijn. Niet dat er reden tot pa niek is: „Zichtbare werkge- NIEUWE BANEN DOOR KORTER WERKEN: legenheidsetlecten, in die zin dat extra personeel wordt aangetrokken, zullen zich bij een geleidelijke ar beidstijdverkorting in de tijd eerder aan het eind dan aan het begin van het invoe ringsproces voordoen. Eerst zal de arbeidstijdverkorting gebruikt worden om be staande overcapaciteit aan personeel weg te werken en zullen waar mogelijk effi ciency verbeteringen ge zocht worden in het aan trekken van personeel," al dus een rapport van Sociale Zaken dat eens ging neuzen in afgesloten cao's. De onderzoekers trekken daaruit eigenlijk twee be langrijke conclusies: als wordt doorgegaan op de huidige weg van langzaam- maar-zeker inleveren voor een beetje arbeidstijdver korting zal dat pas na lange tijd effect hebben. Pas als er sprake is van een forse in greep (zeker tien procent kortere werkweek) zal dat tot gevolg hebben dat werk gevers nieuwe werknemers aan moeten trekken. Veel werknemers en werkgevers, die in de prak tijk met arbeidstijdverkor ting te maken hebben, zullen niet opkijken van deze con clusies. Want wie heeft er al personeelsadvertenties ge zien met een tekst als „We gens arbeidstijdverkorting van ons personeel, zoeken we een nieuw medewerker (mV)"? Uit het onderzoek van het ministerie van So ciale Zaken blijkt dat derge lijke advertenties ook vol gend jaar nog niet te ver wachten zijn. De prijscom pensatie die werknemers in leveren verdwijnt voorlopig nog in de kas van het be drijfsleven, dat daarmee kan werken aan een finan cieel gezondere toekomst. Dat is natuurlijk ook werk gelegenheid, al loopt het niet zo in het oog. Het was juist dat in het ooglopende banen-effect dat het kabinet nodig had bij de grote inlever-operatie. Dat was dus 25% herbezetting. Nu, drie maanden later, blijkt die schatting niet te kloppen en in ieder geval te hoog te zijn. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het jaar 1983 heeft de Amsterdamse effec tenbeurs zeer veel records op geleverd. Met name de aande- lensector was een goudmijn. De beleggers zagen hun aandelenbezit fors in waarde toenemen. Het tempo ging pas tegen het eind van het jaar iets omlaag door onder meer wat winstnemingen. Zowel de omzetten als de koersen schoten naar boven en bereikten niveaus die nooit eerder zijn voorgekomen. Vooral de koersen stegen spec taculair. De ANP-CBS-index 'algemeen' kwam met 153,3 op 28 december ruim boven de 150 (1970 is 100) uit tegenover 100,3 aan het begin van dit jaar. De beurswaarde van alle Neder landse aandelen (exclusief be leggingsmaatschappijen) schoot boven de magische grens van 100 miljard uit vergeleken met ƒ57,7 miljard in januari. De beurswaarde is het geplaatste aandelenkapi taal vermenigvuldigd met de beurskoers. De totale omzet ging van 92 miljard naar rond de 120 miljard. Het was dit jaar drin gen op de beurs. De vraag naar kapitaal vanuit het bedrijfsleven was fors. Maar liefst dertien maal zochten bedrijven via uitgifte van aandelen of obligatiele ningen geld op de beurs. In 1982 kwam dit maar één ker voor. De beurshausse was dit jaar in eerste instantie een voort zetting van de stijgingen van 1982. Het tempo versnelde ech ter met tussensprints zoals in april, september en december. Aan het begin van het jaar was de rentedaling een be langrijke oorzaak van de stij ging, daarna de verbetering van de bedrijfsresultaten. Wall Street nam het voortouw, maar Amsterdam wist ook op eigen benen records te doen sneuvelen. Het buitenland, met Amerika voorop, bleef een belangrijke koper. Gaande weg het jaar kwam er ook steeds meer binnenlandse be langstelling wegens de redelij ke tot goede bedrijfsresultaten en de steeds positievere gelui den over de vaderlandse eco nomie. Een stroom bedrijfsnieuws bracht de beurs in opschud ding. Het herstelplan van het KBB-concern kwam eindelijk rond. Bij RSV lukte dit niet. Voor het bedrijf werd sur séance aangevraagd. De ont manteling heeft voor een groot deel al plaatsgevonden. Ver der deed de fiscale opsporings dienst (FIOD) van zich spre ken door een inval op het hoofdkantoor van Slavenburg. Dit echode door in de gehele bankwereld. Een aantal mede werkers van Slavenburg (tot in de top toe) heeft inmiddels de gevangenis ook van binnen gezien op verdenking van fraude. De naam raakte te be laden en werd veranderd in Crédit Lyonnais, de naam van de Franse moederbank. De verzekeringswereld raakte ook in beweging. Ennia en AGO fuseerden tot AEGON. Amfas raakte in de problemen en wordt overge nomen door Nationale-Neder- landen, al zijn er nog wat ha ken en ogen. In de afgelopen zomer probeerde het pen sioenfonds PGGM de beleg gingsmaatschappij in onroe rend goed Wereldhave over te nemen via een overval. Deze taktiek waar uiteindelijk de rechter aan te pas moest ko men, mislukte doordat We reldhave preferente aandelen mocht uitgeven. Daardoor moest PGGM zich terugtrek- ken Wat betreft onroerend goed raakte het ABP in op spraak. Een knappe prestatie leverde NBM-Bouw door uit surséance te komen. Over OGEM is ook nog steeds niet het laatste woord gezegd. In een rapport van de commissie- Rijnvos over de ondergang van de Tilburgsche Hypo theekbank werden de rol van het oude bestuur, die van de accountants en die van De Ne- derlandsche Bank onder vuur genomen. DNB was hier niet bijster gelukkig mee. j/ i? We worden in dit land steeds meer aan ons staatslot overge laten. Dat is nu wel heel duide lijk. Ik gok erop dat het het volgend jaar nog veel erger gaat worden. Die arme, lieve dames die al jaren vanuit hun huiskamer staatsloten verkopen en per manent hebben dat precies in het loket in de gang past, wor den de dupe. Het is allemaal de schuld van staats(lot)secretaris Henk Ko ning, een VVD-monarch die de kriebel krijgt als hij hel woord 'staats' leest. De dames van de lootjes staan juist borg voor een gezapige sfeer die heel ver afstaat van de ordinaire, keiharde casino geest die de laatste tijd zo op rukt. Geen pluche, geen schreeu wende disco-lichten, geen sta pels verleidelijke, vleeskleuri ge bankbiljetten. Nee, staatslo terij betekent gokken bij een kopje thee en een koekje. Wat moeten de dametjes zeg gen als de verdachte van de Heineken-ontvoering opbelt Ze zitten gelijk te sidderen in hun salon. Nee, Koning maakt de staatsloterij kapot. Je kunt de ellende ontvluchten door in een DC-tweetje naar Melbourne te vliegen. Maar ik geef geen st-Uiver voor dal soort achterhaalde heldenda den. Naar de wintersport hoeven we ook niet te gaan. Tenzij we zwemvliezen en snorkel mee nemen, natuurlijk. In Ameri ka is meer te beleven. Daar schiet je met een beetje geluk in één keer over een lange glij baan van het uiterste noorden naar het diepste zuiden. Nederland is in ieder geval van lotje getikt. MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Zeventien Polen die een Europese rond reis maakten met het Poolse passagiersschip Rogalin zijn woensdagavond niet op het schip, dat inmiddels is ver trokken, teruggekeerd. Zes van hen hebben zich in de loop van donderdag bij de Amsterdamse vreemdelingen dienst gemeld met een verzoek om politiek asiel. De woordvoerder van de marechaussee noch die van de vreemdelingendienst kon ver tellen waar de andere elf zijn gebleven. Waarschijnlijk ver blijven zij op diverse adressen in ons land. Het schip kwam maandag aan in de Amster damse haven met 121 beman ningsleden en 249 passagiers. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor de meer derheid van de Eerste Kamer moet de loonontwikkeling van vrije beroepsbeoefenaren (de niet-cao-inkomens) komend jaar al met ingang van het eerste kwartaal volledig wor den vrijgelaten. Een wetsvoorstel van minis ter De Koning (sociale zaken) om de huidige wet op de niet- cao-inkomens met drie maan den te verlengen tot 1 april 1984, in afwachting van een nieuwe wettelijke regeling, is woensdag verworpen. Tegen stemden CDA, VVD, SGP, GPV en RPF. CDA en VVD noemden het wetsvoor stel „onaanvaardbaar". Minis ter De Koning zei zich daarbij neer te zullen leggen. VOORBURG (ANP) - De Rijkspolitieman is minder be reid gewijzigde diensten te doen of deel uit te maken van bij voorbeeld een recherche team. De oorzaak is de nieuwe re geling Toelage Onregelmatige Dienst (TOD). Dat zegt inspecteur-gene raal P. Plattel van de Rijkspo litie in zijn woensdag gepubli ceerde j aarrede. In zijn laatste jaarrede als hoogste chef van het 15.000 man tellende korps Rijkspoli tie laat Plattel weten dat die regeling óf ingrijpend moet worden gewijzigd óf moet worden afgeschaft.

de Stem | 1983 | | pagina 11