Grundig werpt handdoek in de ring Afghanistan bezorgt Moskou hoofdpijn en vechtervaring Zuid-Afrika voert oorlog in Angola ihiiia wi WERKGELE acht van het DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 T5 pagina! ACHTERGROND Heinzelmann Fout op fout Wispelturigheid Woedend Pacificeren Verdeeldheid Wapenstilstand Strategisch )ONDERDAG 29 DEC] Gering BINNENLAND SWAPO VERNIETIGEN, „UNITA-STAAT" VESTIGEN Nieuw Ongestoord drempel 3E STEM CON B Er zijn berichten dat Roemeni Ti|n Russische raketten op zijn g •ear zou zijn, als een van de oc in om verdere medewerking c redloop voorlopig te weigeren d kleinere Navo-landen beantv itreft zou bijvoorbeeld Nederlar in definitief plaatsingsbesluit n in dat er alsnog door AmerikE feid is. Dooi- Gerant Kessels BONN - De 75-jarige Max Grundig heeft de handdoek in de ring ge gooid. De Duitse onder nemer, één van de pio niers van het naoorlogse Wirtsehaftswunder, treedt terug. Hij legt de toekomst van zijn bedrijf met 27.000 werknemers in de handen van de enige Europese onderneming die de oprukkende Ja panners nog redelijk te genspel weet te bieden: Philips uit Eindhoven. Philips had al 25,5 procent van Grundig in handen. De Nederlanders krijgen er nu een tweede pakket bij van 20 procent en verwerven zo doende- de meerderheid. Grundig zelf verdwijnt niet helemaal van het toneel. Hij wordt voorzitter van de Raad van Commissarissen. Verder zal hij „met zijn er varing ter beschikking staan bij de ontwikkeling van nieuwe producten", zo ver luidt uit het Grundig-hoofd- kwartier in Fürth. Dat alles kan echter niet verdoezelen dat Grundig het roer defini tief uit handen heeft gege ven. Hij blijft een sterke minderheidsaandeelhouder, maar over de toekomst van zijn familiebedrijf wordt voortaan vanuit Eindhoven beslist. Het kan niet anders of het afscheid moet Grundig pijn doen. Hij is een ondernemer van de oude stempel, die ge wend is alle belangrijke be slissingen zelf te nemen en die uiteindelijk alleen nog zijn eigen oordeel vertrouwt. Niet voor niets wordt hij door ondergeschikten in Fürth eerbiedig aangeduid als de 'hoogste krijgsheer'. Het verwoeste Duitsland van 1945 bood Grundig on gekende mogelijkheden. Hij draaide de distributie-eco nomie een loer door met de radiobouwdoos 'Heinzel mann' op de markt te ko men. Voor oudere Duitsers is de Heinzelmann nog altijd synoniem met de opbouwja- rcn. De radiobouwdoos was slechts het begin. De dyna mische Grundig wist zijn bedrijf vanuit het niets op te stuwen tot marktleider. Intussen hebben de jaren van de groei en de ongebrei delde expansie plaatsge maakt voor een periode van grote problemen. Met de winstgevendheid van Grun dig is het al enkele jaren ge daan. In 1981 en 1982 verloor het concern in totaal 220 miljoen. Voor dit jaar noteert Grundig weer een winst van 104 miljoen, maar tal van experts achten het onmogelijk dat het bedrijf echt verdiend heeft. Ze gelo ven dat Grundig met ba lanstrucs het beeld wat posi tiever heeft bijgekleurd. In vier jaar tijds is het perso neelsbestand van 40.000 ge zakt tot 27.000. Bij zijn afscheid krijgt Grundig dezer dagen geen goede cijfers in de Duitse pers. De Beierse televisie bouwer heeft de laatste ja ren fout op fout gestapeld. Tot ergernis van minder heidsaandeelhouder Philips switcht hij van het ene vi deo-systeem naar het ande re. Even plotseling koos hij voor een geheel ander distri butiesysteem dat uiteinde lijk een complete flop bleek en het bedrijf enkele hon derden miljoenen kostte. Grundig, met de nukken van een oude man, kreeg het met elke manager aan de stok. De laatste jaren leek de top van de onderneming net een duiventil. Aanstellingen en ontslag van topmanagers volgden elkaar in hoog tem po op. Geen van de binnen geloodste bestuurders werd door Grundig waardig be vonden om hem uiteindelijk op te volgen. „Een opvolger zal er niet zijn, zolang Max Grundig er is", voorspelde ooit een oudgediend mede werker van de patriarch. Dat Grundig het bedrijf nu van de hand moet doen, heeft daarom niet alleen met de moordende Japanse con currentie van doen, maar ook met de wispelturigheid waarmoe de baas zijn con cern geleid heeft, zo meent de Duitse pers. In tegenstel ling tot Max Grundig wordt l'hilips-topman Wisse Dek ker geprezen als een ge wiekst man, die slim gema noeuvreerd heeft totdat Grundig hem als een rijpe appel in de schoot viel. Ruim een jaar geleden on derhandelde Grundig im mers met het Franse staats- concern Thomson-Brandt. De Fransen wilden één mil jard mark betalen voor Grundigs meerderheidsbe lang van 75,5 procent. Min derheidsaandeelhouder Phi lips wist de transactie echter te blokkeren. Aangezien de Eindhovenaren perse wei gerden hun aandeel aan Thomson-Brandt te verko pen, gaf het kartelbureau in Berlijn geen toestemming. Het bureau vreesde dat bei de electronica-reuzen de Europese markt te zeer zou den gaan beheersen. Grundig was woedend op Philips. Begin dit jaar leek hij alle gedachten aan een verkoop te hebben laten va ren. „Wij zijn sterk genoeg om alleen te blijven", zo ver kondigde hij. Dat hij nu weer zo snel van gedachten is veranderd is niet alleen typisch Grundig, maar heeft waarschijnlijk ook te maken met een verdere verslechte ring van de positie van het concern. De Beier moest met hangende pootjes terug naar Eindhoven. Philips was im mers de enige deur waar Grundig nog aan kon klop pen, na het mislukken van de overname door Thomson- Brandt. „Het bewijs dat ge duld een goed recept kan zijn voor het bereiken van je doel, heeft Dekker nu gele verd", schrijft Wirtschafts- woche. Volgens berichten in Duitsland zou Philips voor de 25 procent en daarmee de meerderheid bij Grundig slechts DM 150 miljoen hebben betaald Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J H M. Brader. Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41,® 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout. Arendstraat 14. ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 TerneuzenNieuwstraat 9, 01150-1 7920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal ot 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt geen toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-1 7.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 07^-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze redactie buitenland WANNEER Joeri Andropov, Andrej Gromyko, maar schalk Nikola,j Ogarkov en andere leden van het polit bureau op de vierde ver jaardag van 'Operatie Af ghanistan' (27 december j.l.) de balans hebben opge maakt, moeten zij wel tot de conelusie zijn gekomen dal het saldo niet onverdeeld positief is. Dc islamitische vrijheids strijders (Moedjahedien) be heersen het grootste deel van het platteland van Af ghanistan en do Afghaanse regeringstroepen en het Sowjetleger hebben zich noodgedwongen terugge trokken in de grote steden. Geen van beide partijen is in staat de patstelling te door breken. De Verenigde Staten en China leveren de Afghaanse guerrillastrijders mondjes maat wapens om de Sowjet- Unie zoveel en zo lang mo gelijk te laten bloeden voor haar agressie. De 'Operatie Afghanistan' heeft de Sowjet-Unie echter ook strategisch voordeel op geleverd en de So wj et- strijdkrachten een vorm van gevechtservaring. In de herfst van 1979 kwam Moskou tot de over tuiging dat een totale over winning van de islamitische Moedjahedien, die al ruim een jaar tegen de goddeloze communistische machtheb bers in Kaboel in opstand waren en al 23 van de 28 provincies in handen had den, slechts kon worden voorkomen door direct mili tair ingrijpen. De Sowjet- leiders wilden geen tweede Iran aan hun zuidgrens, om dat dit de decennia lang ge cultiveerde invloedssfeer in Afghan is tanloniet zou doen. Als het Afghaanse verzet aan de macht zou komen, zou de Sowjet-Unie in het zuiden geheel omringd zijn door haar vijandiggezinde staten: Turkije, Iran, Pakis-* tan, Afghanistan en China. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Yakoub Khan, zei vorige maand voor het begin van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over Afghanistan: „De Sow- jetstrijdkrachten zijn er niet in geslaagd Afghanistan te pacificeren. Het verzet is nog altijd actief en ondanks de zeer moderne wapens die tegen hen worden ingezet, heeft het Afghaanse volk de wil om in vrijheid te leven niet opgegeven. Het gezag van het regime in Kaboel is beperkt tot de steden die vaak worden belegerd of on derworpen zijn aan een uit gaansverbod. De kern van het probleem is dat het ma rionettenregime, dat steunt op de Sowjettanks, veel te impopulair is om de voor waarden te scheppen waar onder de bevolking de aan wezigheid van de Russen uiteindelijk zou accepteren", aldus Yakoub Khan. Vol gens de Pakistaanse minis ter betalen de Russen een hoge prijs in Afghanistan, zowel op politiek, econo misch als diplomatiek ni veau. Ondanks het ontbreken van een „Vietnam-verslag geving" in de Sowjet-Unie gaan er volgens westerse di plomaten in Moskou onder Sowjet-burgers en -soldaten steeds meer stemmen op die twijfelen aan het nut van de aanwezigheid in Afghanis tan. Het totaal aantal ge sneuvelde Sowjet-militairen zou inmiddels zijn opgelo pen tot 5.000 en verscheidene duizenden anderen zouden zijn gewond. Voorts hebben gedeserteerde Russische sol daten, onder wie de 19-jari- ge Nikolaj Rysjkov, verteld dat het moreel onder de troepen slecht is, dat velen drugs gebruiken en dat veel jonge militairen overlopen naar het Afghaanse verzet. Een tweede belasting voor het Kremlin is dat het in standhouden van de Af ghaanse economie Moskou per dag naar schatting 6 miljoen gulden kost, aldus Khan. Tenslotte is er het di plomatieke nadeel: de voort durende aanwezigheid van de Sowjettroepen belem mert een verbetering van de relaties met de blokvrije Nogal wat Russische soldaten deserteren in Afghanistan. landen die Moskou zo nodig heeft bij haar politiek op wereldschaal ten opzichte van de Verenigde Staten. In westerse diplomatieke kringen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad ver luidt dat de Sowjet-troepen in bewapening superieur blijven, vooral door hun al leenheerschappij in de lucht en de chronische verdeeld heid die het verzet teistert. De belangrijkste troefkaart van de Russen is de zwaar- gepantserde helikopter waarop de Moedjahedien nauwelijks een antwoord hebben, omdat zij slechts over enkele (Sowjet) SAM-7 luchtdoelraketten beschik ken. Af en toe weten de vrij heidsstrijders een helikopter neer te halen, zoals op II de cember dit jaar toen zij een MI-8 helikopter neerschoten en daarbij twee Sowjetmili- tairen en negen Afghaanse officieren doodden. Maar het blijven toevalstreffers. Afghaanse vluchtelingen zoeken hun heil in Pakistan. De Russen gebruiken ver schillende methoden om het verzet te verzwakken en sla gen toe te brengen en de ge vechtservaring van de eigen troepen op te voeren. Wes terse verslaggevers die op trokken met de Moedjahe dien, hebben gemeld dat in filtratie, het verspreiden van geruchten en het recru- teren van huurmoordenaars de meest geliefde Sowjetme- thoden zijn. Verder worden complete dorpen en oogsten kapot gebombardeerd, over lopers en verklikkers be loond en degenen die de vrijheidsstrijders helpen, zwaar gestraft. De Russen zijn er verder in geslaagd begin dit jaar een wapenstilstand overeen te komen met een van de succesvolste verzetsstrijders in de strategisch belangrijke Panshir-vallei ten noorden van Kaboel. De 30-jarige commandant Mas'ud, die lid is van de orthodox-islamiti sche Jam'iat-e Islami en zes Sowjetoffensieven wist af te slaan, zei dat het staakt-het- vuren noodzakelijk was om zijn L500 Moedjahedien en de dorpelingen in de vallei te behoeden voor uithongering. Het akkoord heeft tot grote verdeeldheid geleid binnen het verzet, wat Moskou zeer goed uitkomt en de Sowjet troepen in de Panshir vrij maakt voor acties elders in Afghanistan. Gevechtservaring heeft de Sowjetinvasiemacht (110.000 man) sinds Kerstmis 1979 ruimschoots kunnen opdoen. Elk half jaar worden 20.000 tot 40.000 man van de Sow jet-troepen afgelost en, naar verluidt, wordt slechts een vijfde van het totaal aantal Sowjetmilitairen in Afgha nistan ingezet tegen de Moedjahedien. De rest van de troepen zou de handen vrij hebben om te oefenen onder voor hen nieuwe ter reinomstandigheden. De Russen maken bij de meeste acties tegen het ver zet gebruik van Afghaanse regeringssoldaten. De Sow- jets geven hoogstens lucht steun met gevechtshelikop ters en bommenwerpers, zo dat de verliezen aan Russi sche zijde relatief gering blijven. De Sowjet-Unie heeft, volgens westerse deskundi gen, met de invasie in Af ghanistan tevens een be langrijke strategische stap voorwaarts gedaan, omdat de Sowjet-luchtmacht door het verkorten van de aan- voerroutes nu beter in staat is de Sowjetmarine in de In dische Oceaan luchtdekking te geven en manoeuvres van de Amerikaanse vloot in het gebied te observeren. De Russen hebben zeven mili taire vliegvelden aangelegd of verbeterd waarvan de ba sis Shindand in de buurt van de grens met Iran de belang rijkste is. Ook op economisch ter rein heeft de Sowjet-Unie haar positie versterkt in Af ghanistan. Waarnemers spreken zelfs van een lang zame integratie van de Af ghaanse economie in die van de Sowjet-Unie. Sinds de Russische invasie zijn er tenminste 40 economische overeenkomsten gesloten tussen Moskou en Kaboel. Voorts heeft Moskou, dat in de jaren zeventig al meer dan 90 percent van de Af ghaanse aardgasproduktie importeerde, deze in 1980 verhoogd met 350 miljoen kubieke meter. De export van aardgas en andere delf stoffen naar de Sowjet-Unie wordt door Afghanistan ge bruikt om de hoge schulden aan het Kremlin in natura af te lossen. Kortgeleden zei een hoge functionaris van de Ameri kaanse geheime dienst Clfl dat de Verenigde Staten A|. ghanistan hadden afge. schreven, maar dat het be. leid van Washington er op js gericht de Russen te laten betalen door het Afghaanst verzet zo lang mogelijk aan te moedigen met wapens en dollars. Hij zei dat deze poli. tiek de Amerikaanse belan. gen duidelijk beter dient dan een geforceerd akkoorj onder auspiciën van de Ver- enigde Naties waarbij fj. kistan (dat 3 miljoen Al. ghaanse vluchtelingen zijn grondgebied heeft) of ander communistisch ma. rionettenregime in Kab«j| zou erkennen, eventueel volgd door een gefaseerd) terugtrekking van de Sow jettroepen. Aangezien de VS als eer van de hoofdrolspelers op 4 achtergrond niet van zins Moskou te helpen bij he vinden van een oplossini voor Afghanistan en er ooi op korte termijn geen mill taire doorbraak is te ver- wachten, zal de guerrilla, oorlog nog wel enige tjjj voortduren. Volgens waarnemers zij: er verschillende manierij waarop er een eind kan Ito men aan de Sowjetbezettini van Afghanistan. In de eer ste plaats zou de Sowjet- Unie er in kunnen slagen 4 Afghaanse bevolking en 4 Moedjahedien zo te demora liseren en uit te putten <lr het verzet of belangrijke do len ervan wordt gebrokei Dit scenario heeft des li meer kans als de Sowjetsei Kaboe de welvaart in 4 door hen gecontroleerde bieden weten te verhogeii Een dergelijke 'Mongolism rings'-strategie zou Afgha nistan op den duur veranda ren in een satelliet van Mos kou. Van onze redactie bii ,j3N HAAG - De Volksrepublicl 'r betrekkingen met Nederland anie op economisch terrein, „udt aan de weigering om nog >aiwan te leveren. Nederland kan zelf voorstelle alen van de economische conta [jn bereid om daarbij vooral Kam [voor ©EN HAAG (ANP) - E< Tweede Kamer wil dat Ie duidelijk aangeeft 01 elegenheid bij Wilton ehouden. PvdA, CDA en VVD vim ver tot dusver te weinig ui Bij de voortzetting van het iwandebat dienden PvdA en GDA, die beide instemmen et het kabinetsbesluit geen portvergunning te geven, izamenlijk twee moties in. Zij willen dat de minister ten maatregelen neemt met betrekking tot de reparatieaf- Iing van de werf voordat er W(larborgfonds CT ministerie van VROM olkshuisvesting) zal bijdra- n aan het nieuwe waarborg- nds voor de sociale woning- iuw dat vooral bedoeld is om rbetering van na-oorlogse [oningen mogelijk te maken. ior 1984 verleent het minis- rie eenmalig 30 miljoen gul- n. Voor de jaren daarna udt het 60 miljoen gulden schikbaar voor deelneming aanspraken op het fonds. Voorlopig is de kans op succes van dit proces gering gezien de omvang en strijd lustigheid van het ver- zet.Een tweede mogelijkheii is dat de kostqn van de in terventie zo hoog oplopen dat Moskou zich gedwongen ziet zijn troepen terug trekken. In dat geval zal hel communistische regime Kaboel opnieuw fel door »NISTER De Koni (Socia_ Afghaanse volk worden I ,e Zaken) ?al by de to^assing van de verlengde WWV-rege- lihg afspraken accepteren tus sen werkgever en werknemer, Baarbij de eerste garandeert bij eventuele korting van het huidige uitkeringsniveau (75 van het dagloon) dit aan te vullen. Werlengde WWV streden. Dit zal de Sowjet Unie te allen tijde proberei te voorkomen. Er bestaa' ook nog een kans dat het to: een diplomatiek akkoori komt waarbij er een rege ring van nationale eenheii wordt gevormd, de vluchte lingen kunnen terugkera en de Sowjet-troepen hei land verlaten. Moskou li dan wel de garantie eis» dat Kaboel een „positieve neutraliteitspolitiek" gaal voeren. Ook dit „Finlandise- rings-scenario", waarbij Af ghanistan een onafhankelijk land blijft, wordt op kor» termijn weinig realistisch geacht. Door Jan Bouwmans DE Cubanen (en Russen) moeten uit Angola verdwe nen zijn voordat er met Zuid-Afrika valt te praten over een regeling van de kwestie Namibië (Zuidwest- At'rika). Deze door de Vere nigde Staten van harte on dersteunde Zuidafrikaanse eis blokkeert tot nu toe elke politieke ontwikkeling voor een mogelijke oplossing van de* „vergeten oorlog" in dit deel van de wereld. Van de groep van vijf westelijke landen, die zich al enkele ja ren inspant om de kwestie Namibië tot een definitieve oplossing te brengen in overeenstemming met de re soluties van de Verenigde Naties, heeft Frankrijk on langs maar besloten zich te rug te trekken omdat er geen eer te behalen viel. De politieke patstelling heeft vooral de laatste we ken tot een onverwachte es calatie van de oorlogshande lingen geleid. Oorlogshan delingen waarbij geregelde ZuidAfrikaanse troepen steeds openlijker betrokken zijn. Volgens officiële Ango lese zijde heeft het Zuidafri kaanse leger tijdens het kerstweekeinde drie steden gebombardeerd. Bovendien zou Zuid-Afrika ook drie gemotoriseerde brigades en vier pantsereenheden in Zuid-Angola hebben ingezet tegen guerillabases van de SWAPO. Zuid-Afrika heeft alleen willen toegeven dat het een bperkte actie uit voert in Zuid -Angola. Nieuw zijn dit soorj Zuid afrikaanse invallen in een buurland niet. Nieuw is wel dat zich voor het eerst een gewapend treffen heeft voorgedaan tussen geregel de Zuidafrikaanse en Ango lese troepen en dat ook Cu banen hierbij betrokken waren. Bovendien heeft An gola voor het eerst met Rus sische Sam-8-raketten twee van een squadron van twaalf Zuidafrikaanse vliegtuigen neergehaald, die een aanval uitvoerden op de Angolese stad Cahama. Dit laatste is zelfs toegegeven door generaal Viljoen, be velhebber van het Zuidafri kaans leger. Zuid-Afrika lijkt van de ze ontwikkeling ook wat ge schrokken te zijn. Zuidafri kaanse militaire kringen hebben tenminste de vrees geuit dat de acties, die offi cieel alleen maar gericht zijn tegen bases van de SWAPO, zullen uitlopen op een regelrechte confrontatie met Angolese en Cubaanse eenheden. Generaal Viljoen heeft deze week na een be zoek aan het Namibisch- Angolees grensgebied Ango la bovendien gewaarschuwd zich niet te mengen in de strijd tegen de SWAPO-ba- ses. Toch kan de Zuidafri kaanse schrik gespeeld zijn. Niet dat Zuid-Afrika uit zou zijn op een totale oorlog met Angola, maar het begint er op te lijken dat Pretoria de militaire kaart heeft getrok ken om in Zuid-Angola een paar voldongen feiten te scheppen. De sleutel hier voor is de Angolese verzets beweging Unita van Jonas Savimbi. De „vergeten oorlog" in Angola is het sinds de onaf hankelijkheid gevoerde ge wapende verzet van Unita tegen de centrale MPLA-re- gering. Unita is daarbij van af het begin sterk gesteund door Zuid-Afrika. De Unita- strijders waren echter geen partij voor het geregelde Angolese MPLA-leger. Niet temin bleven de Unita-strij- ders voor datzelfde leger ook ongrijpbaar. Was de Unita aanvankelijk teruggedron gen tot het grensgebied met Namibië, daarin kwam ver andering doordat het gere gelde Angolese leger zich geheel uit dat grensbebied terugtrok om vuurcontact te vermijden met Zuidafri kaanse eenheden die al ja renlang op gezette tijden ac ties uitvoert tegen SWAPO- bases in Zuid-Angola. Vooral het afgelopen jaar is de Unita met toenemende daadwerkelijke steun van Zuid-Afrika erin geslaagd het openbare leven in geheel Zuid-Angola en zelfs het centrale hoogland met pro vincies als Huambo en Bié te ontwrichten. Enige tijd gele den werd zelfs de stad Luso op ongeveer 700 km. van de Namibische grens door Uni- tastrijders en Zuidafrikaan se eenheden enkele dagen bezet na door Zuidafrikaan se vliegtuigen daarheen te zijn vervoerd. De situatie is nu zo dat het Angolees leger en de Cu baanse eenheden zich hoofd zakelijk ophouden in de ste den en dat Unita zich tame lijk ongestoord kan bewegen op het platteland in grote delen van Centraal- en Zuid-Angola. Gegeven deze situatie lijkt Zuid-Afrika er nu op uit te zijn via directe militaire acties Unita in Zuid-Angola vast in het za del te helpen. Deze taktiek speelt dan in op uitlatingen van de Angolese president mriffierechten DE EERSTE Kamer heeft woensdag een wetsontwerp aangenomen om de griffie rechten in burgerlijke zaken te verhogen. Voorgesteld rdt dat ook de laagste inko- nstrekkers vijftig gulden eten betalen als zij een ge schil willen uitvechten voor de civiele rechter. Tot dusver was de rechtsgang voor de laagst betaalden gratis. Dos Santos, die vorig jaar in Senegal voor het eerst zin speelde op de mogelijkheid van een federatief Angola naar Soedanees model. Een deling van Angola zou voor Zuid-Afrika bete kenen dat het een aardige vinger in de pap blijft hou den in het Zuid-Angola van Jonas Savimbi, dat de be vrijdingsbeweging van Na mibië verder van huis is dan ooit, dat de basis voor de aanwezigheid van Cubanen in dan Noord-Angola alleen al op economische gron- den(ze vormen voor de be rooide Angolese economie een enorme belasting) dus danig wordt versmald dat ze er niet lang meer zullen blij ven en dit alles zorgt er dan weer voor dat Zuid-Afrik1 de toekomst van Nam®! gemakkelijker naar eigd hand kan zetten. Cuba's machthebber Fi* Castro moest tijdens Amerikaanse militaire opf; ratie in Grenada openlijk toegeven dat hij zijn landf] noten op geen enkele wijl' te hulp zou kunnen kon®1 Dit zal voor Zuid-Afrika drempel voor een mogeli)'| treffen met Cubaanse eeüT heden in Angola verlui hebben, zo het hiervoor oojj echt teruggeschrokken is. de Russen zullen zich in AF gola niet in een mili®1' avontuur storten. E VOLGENDE maand wordt ir lolm een internationale ontwapc ministers van Buitenlandse Zakt lan ook van de partij. Het lijkt d leid een poging te wagen om d Geneefse onderhandelingstaf kwestie van de kernontwapen Dreiging voor de wereldvrede. De Russen zijn boos uit Genè\ nden begonnen zijn met de ve iketten in Engeland en West- 'erd gemotiveerd met de weige 'er een wederzijdse beperking 'derhandelen. Maar volgens dt n, die geen akkoord wilden. Geen van beiden heeft gelijk, 'n, want wie bij een politiek pol moorlog riskeert - en dat doei nen - geeft blijk van een gebr if waarvoor geen woorden te vil -Tot nu toe hebben de We Washington even lijdzaam gevol Moskou. Aan de ene kant ging h Ie Atlantische alliantie, bij het oo lussische hegemonie. Door die inden intussen wel medeverar >ogst gevaarlijke situatie die he in doen ontstaan. Die zekerheid is er nu niet. IV ledeverantwoordelijkheid aanv; hg van de bewapeningswedloc 3t. Ze kunnen echter wel funge 'ogendheden. Laten ze dat dan

de Stem | 1983 | | pagina 10