CÏ* Interessant dagboek van Kintgens ïèrre Kintgens: Iware tegenstand oor Monique Baecke les! .OTING Jeugdselecties Zeeland Peter Snelders niet naar Etten-Leur Eerste winst voor Stoffels 2460.- E£.-SfstA jsifttssr» &»Rss£jrss csrs'ss ÉÊmM Mac Kinley in Alaska, hield meter hoogte is ingezet. „Ik uur, heeft de gehele groep dieiwe tot nui toebeleefd maak ik me zorgen o [w s De Maayer op dreef i/oensdag 28 december 1983 alen van Kerstdagen, zult u er dan in itreffen. ieurverzorgingscentrum I l waalwijk Mikb.v i-36981. :n T14 pagina sport 2 ocht HULST - Tijdens de be klimming van de mount Mac Kinley in Alaska, hield Hulstenaar Pièrre Kintgens een dagboek bij. Een verza meling gegevens die bijzon der interessant zijn. Bij bergbeklimmersclubs wordt hij regelmatig uitgenodigd voor het houden van een le zing. Daarbij vertoont hij enkele honderden van zijn duizenden dia's die hij tij dens de trip maakte. Enkele passages uit dat dagboek volgen hier: Tij dens de de heenreis: „Ik voel me goed. Rustiger dan voor de reis naar Pamir. Waar om? Ik weet het niet. Waar schijnlijk ben ik beter voor bereid wat mijn conditie be treft. Vlak voor de reis ben ik een week in Zwitserland geweest en ik ben beter ge traind". >este, wonderzachte velours ht, een perfect binnenwerk. .fgebeeld 3285,-. pend vrijdag koopavond tot jk gratis thuisbezorging Drie dagen later. De op mars naar kamp 2 op 2400 meter hoogte is ingezet. „Ik heb bijna het hele stuk van kamp 1 naar kamp 2 een slee getrokken met 40 kilo baga ge. Bij het klimmen gaat het. Je moet alleen trekken als een paard. Bij de afdaling komen de problemen, de sle den glijden tegen je benen. Ik zou toch graag zo'n be roemde storm meemaken. Bij voorkeur wanneer we terugkomen van de top". Na zeven dagen op maan dag 11 mei 1981: „Vandaag is het moeilijker dan gisteren. Voor jemand van het vlakke land is 3800 meter een nieu we acclimatisatiegrens". Donderdatg 14 mei: „We hebben het ingegraven ma teriaal uit de sneeuw ge haald om het morgen naar kamp 5 op 4200 meter hoogte te brengen over de Windy Corner. Plotseling, om 12.00 uur, heeft de gehele groep zich voorbereid om verder te gaan, dat wil zeggen om het materiaal al naar kamp 5 te brengen". Zaterdag 16 mei: „Ik heb wonder boven wonder goed geslapen. Het komt onder andere door het vlakke stuk sneeuw onder mijn slaapzak en ook omdat de sneeuw zacht is, zodat ik geen pijn had in mijn dijbeen dat ik vroeger een keer gebroken heb". Dinsdag 19 mei: „Joe, (één van de expeditieleden, red.) is sinds twee dagen een beetje ziek. Vandaag heeft hij FM-radiocontact gehad met zijn vriendin en hij heeft haar een huwelijks aanzoek gedaan op 4300 me ter hoogte,,! Woensdag 20 mei: „Afge lopen nacht was de ergste die we tot nu toe beleefd hebben. Het heeft voortdu rend gestormd met windsto ten tot 90 kilometer per uur bij min 15 graden Celcius". Donderdag 21 mei: „Om 12.00 uur gingen we naar bed. Ik heb aangetrokken drie lange onderbroeken van zijde en angora plus al het ondergoed dat ik had, name lijk drie zijden en twee an gora hemden plus de twee jacks. Daar ik het nog koud had, heb ik ook mijn derde jack aangetrokken". Zaterdag 23 mei: „Tijdens de beklimming van de De- nalipas is een vinger aan mijn rechterhand bevroren. Het bloed kon niet naar bo ven stromen, omdat ik steeds met een arm omhoog moest klimmen. Om onge veer 17.40 uur bereik ik de top. Daar ik alleen ben, maak ik me zorgen over het maken van foto's. Tegen 18.00 uur komt Marti, een Ameriaan uit Seattle. We fotograferen elkaar". Op 25 mei op de terugtocht ontdekt Kintgens tot zijn ongenoegen: „De grote berg beklimmers worden na de top bereikt te hebben weer kleinburgerlijke consumen ten". Vrijdag 29 mei wordt de vliegreis naar Europa ge maakt. Over zijn groep stelt Kintgens tenslotte: „Hoewel we van mentaliteit, berger- varing, conditie, taaiheid, wilskracht en kameraad schap zeer verschillend wa ren en er daardoor vaak ru zies en spanningen ontston den, hebben we het allen naar ons eigen kunnen klaar gespeeld". nthousiast bergbeklimmer Door Rinus Verberkmoes HULST - „Plotseling wordt het stil in mij. Ik hoor slechts de wind en kijk naar de hemel en de wolken. Dan snik ik. Waarom weet ik niet. Ik kan een ogen blik niets anders dan huilen. Ik denk ook aan de zwa re lasten die we zeventien dagen lang gedragen heb ben, aan het opbouwen van de zes kampen onder moeilijke omstandigheden. Dit alles voor twintig mi nuten natuurgenot. Wat is bergbeklimmen eigenlijk? Sport, idealisme, romantiek, zelfbeheersing of waan zinnigheid? Wellicht een beetje van dit alles", zijn passages uit het reisverslag van de Hulsterse bergbe klimmer Pièrre Kintgens. Een verslag dat hij maakte tijdens zijn beklimming van de koudste berg ter we reld. De 6200 meter hoge mount McKinley in Alaska. De eerste verovering liet daarna niet lang meer op zich wachten. In 1980 voelde Kint gens zich sterk genoeg om in Centraal Azië het Pamir-ge- bergte in te trekken om in de Sovjet-republiek Kirkisch de berg Lenin te beklimmen. Een 'puist' van 7134 meter hoog. Voor de toenmalige 49-jarige een enorme ervaring, die ech ter min of meer een klap kreeg toen hij op de top een beeld van de Russische leider Lenin vond. Toen dit eenmaal ge slaagd was, bleek het hek van de dam. :\w|| Bergbeklimmer Pièrre Kintgens. - foto wim kooyman ran onze tennismedewerker IJLST - Het zaterdag begon- P jeugdtennistoernooi in de Hdhal van gemeenschaps- ptrum Den Dullaert te üst. betekende voor Moni- Baecke direct al een fikse penstand ondanks het ge nteerde poule-systeem. Zij pervond dit tegen de Belgi- r Sari Verberckmoes. Ove- is dit meisje voor de este Zeeuwsch-Vlamingen in onbekende, want jaar- fs neemt zij deel aan de Pgdtoernooien in de omge- IJJS met de gehele groep van Op Zilveren Klomp' uit De nge. Afgelopen zomer tijdens het gdtoernooi te Axel, stuitte I op de Hulsterse Maaike pstraeten, die haar kansloos 2.8' IENDIJKE - De loting voor eerste ronde van de strijd de nationale volleybalbe is verricht. 'oor de Zeeuwse vertegen- irdigers op landelijk ni- iu kwamen de volgende —dstrijden uit de koker rol- '«i: Dames: Mytilus-Ruiter/ *S(SVC-Marathon en J-VVC-Savok. Heren: Mytilus- jVS, De Sterre-Ekspalvo en Hauw Wit-Morres. Waar schijnlijk zullen alle wedstirj- 10 maart worden afge bekt liet met 6-1 6-0. Toch stond er zaterdag voor beide meisjes heel wat op het spel, want al lebei hadden ze met de cijfers 16-0 gewonnen van Anita Liem, zodat er een beslissing moest komen. Die kwam er, zij het op het nippertje. Hoewel het vertoonde spel enigszins in het voordeel wit viel van Moni que Baecke, die na de stand 3-3 uitliep tot 6-3, maar daar na twee games moest incasse ren. Tenslotte zegevierde ze met 6-5 en daardoor plaatste ze zich voor het hoofdtoernooi. Zij is overigens de enige in de categorie tot en met 15 jaar die zich reeds poule-winnares kan noemen, want de overigen kwamen nog maar een keer in actie. Bij de jongens tot en met 15 jaar werden zaterdag vier poules afgewerkt, geheel vol gens het draaibroek uitgestip peld door Piet Adriaansens en Jacqueline Bral. Favoriet Jan Willem Bartz, momenteel in goede vorm verkerend, had nog geen tegenstand van bete kenis gezien de overwinningen van 19-0 en 12-3 op respectie velijk Ad van Mossevelde en Jacco Sloover. Ronald van Re- mortel deed wat van hem werd verwacht, zodat ook De- nys Kemp en Evert van Kam pen het hoofdtoernooi niet haalden. Frank Hamelink uit Terneuzen kon zich eveneens in dit gezelschap een plaats verwerven. Hij kwam als pou lewinnaar uit de bus, dankzij ciifers 10-4. zodat hii zich in twee leeftijdscategorieën moet gaan waarmaken, want bij de 15-jarige jongens versloeg hij zowel Er win Otjes (8-2) als Stefan van Poucke, 11-2. Reg gie Lambert werd poulewin naar via winst op Igor Kint (10-3) en Paul van Haelst, 6-4. UITSLAGEN: Meisjes tot en met 15 jaar: Sandra Begijn-Petra van de Walle 16-1, Hanneke Locke- feer-Isabel Poppe 8-5, Marion Schellekens-Mireille Antheunis 12-1. Jongens tot en met 15 jaar: Patrick Vonk-Tom Willaert 10-4, Jacco Sloover-Ad van Mossevelde' 9-5, Evert van Kampen-Denysr Kemp 8-5, Paul van Haelst-Igor Kint 9-3, Wennie Warrens-Pascal Wille 8-6, Stefan van Poucke-Er- win Otjes 6-4, Frederic van Dessel- Pascal Wille 6-5. Zo kon het ook gebeuren dat de vlag met het opschrift 'Hulst 800 jaar stad' hoog in Alaska wapperde. Want dat deed Kintgens tot verbazing van de Amerikanen in het ge zelschap. Verbazing omdat de Amerikanen nog lang niet zo ver zijn dat zij dat kunnen doen. Zelfs aan 500 jaar kun nen zij nog niet geraken omdat Columbus pas in 1492 dat land ontdekte. Het aanzien van de man uit de 'oude wereld' werd daardoor nog een beetje meer opgepoetst. Voor de Nederlandse Lu xemburger, die tijdens de be klimming een gedeeltelijk be vroren vinger had opgelopen, was de triomf daardoor van utizonderlijk gehalte. Als 51- jarige had hij het toch maar gepresteerd onder barre om standigheden - gemiddelde temperatuur 22 graden Celcius onder nul - de top te bereiken. En daar slagen uiteindelijk maar acht van de elf klimmers in terwijl er jaarlijks tijdens deze beklimming 15 doden vallen te betreuren. Om zo in de ban te raken van het beklimmen, dat je zelfs de kans om een uitdaging met de dood te moeten beko pen voor lief neemt, moet je van jongsaf 'gek' van die sport zijn. Dan pas lijkt het enigs zins normaal, omdat je er als het ware mee vergroeid bent. Die gedachte ligt min of meer voor de hand. Voor Pièrre (eigenlijk heeft hij Peter) Kintgens gaat dit echter niet op. Pas op een wat oudere leef tijd kwam bij hem het 'avon tuurlijke' boven drijven. Hoe dat ontstond vertelt hij. „Bij mij verliep het eigenlijk heel wonderlijk. Van 1950 tot 1960 studeerde ik in Lausanne en Geneve. Ondanks dat we van de universiteit in Zermatt een chalet hadden ,ging ik nooit de bergen in. Het interessseerde me eigenlijk niet. Pas toen ik met mijn vrouw voor de eerste maal in Fiesch de bergen in trok, werd ik enthousiast. Het vreemde was dat ik toen last had van hoogtevrees, een 'ziekte' waar ik nog twee jaar mee heb gesukkeld. In septem ber daarna ben ik gestart met een cursus klimmen. Nadien heb ik jaarlijks twee tot drie weektochten in de bergen ge maakt". De uitdagingen trokken hem steeds meer aan. „Een mens moet ook zijn kunnen en gevoelens leren kennen buiten het normale patroon. De echte 'oermens' komt dan weer bo ven drijven", verklaart hij zijn passie. Zo kon het gebeuren dat hij zich voorbereidde op de beklimming van de Mc Kinley in Alaska. Als 'training' wer den eerst in Zuid-Amerika uitstulpingen als de 5100 meter hoge Tunguahara en de 6050 meter hoge Cottopaxi be dwongen. Na de beproevingen in Alas ka volgden in december 1982 en januari 1983 de 5895 meter hoge Kilimanzjaro in Tanza nia. De volgende trip startte vrijdag 16 december 1983. Een reis naar Mexico met beklim mingen van enkele vulkanen ter voorbereiding op een krachtproef in januari 1984. De Aconcaqua van 6960 meter in Argentinië ligt dan te wachten op de Hulstenaar. Voor de in Luxemburg bij de staalgigant Sidmar werkende Kintgens, betekent het dan weer een zoveelste ervaring meer. Want na deze trip heeft hij nog veel meer plannen. Het afleggen van de Euro pese wandelroutes zoals Den Haag-Zuid-Frankrijk en het fietsen van hetzelfde traject als de Tour de France-renners staan nog op het verlanglijstje van hem. Een verlanglijstje waar een trip dwars door de Sahara in 1971 al werd afge voerd als zijnde vervuld. Voor een plattelander is zo'n trip nog begrijpelijk. Het is'dan ook niet verwonderlijk dat echtgenote Truus opmerkt: „Het is een bezetenheid, an ders begin je er niet aan". MIDDELBURG - Na de selec tiewedstrijden van afgelopen zaterdag in Dreischor (vervat in een zogenaamde technische dag voor alle Zeeuwse geselec teerde jeugdplanspelers) is door de jeugd technische com missie van de afdeling Zee land, samen met trainer Jo de Waal, een voorlopige selectie samengesteld van zowel de B- als de C-selectie. In beide groeperingen kunnen nog wij zigingen komen als gevolg van blessures, studieproblemen of ernstig vormverlies. In de jongste groep, de C-se- lectie 7Ün vnnrlnnicr onapnn- men: Ronald Kolle (Robur), Werner Postma (Terneuzen), Freddy Kramer (ZSC), Arno de Jonge (Terneuzense Boys), Hans Tellier (Middelburg), Stefan van de Hoek (Zeelan- dia), Jos Poortvliet (Arnemui- den), Edwin Zuidweg (Wemel- dinge), Geert Jan de Smet (RIA), Ronnie de Bruine (SKNWK), Alex Laurens (RCS), Michel de Ruijsscher (Breskens), Richard Verweij (Zeelandia), Edwin Bakker (Terneuzen), Francis Lange- maire (Middelburg). In de B-selectie, de groep van 14- en 15-iarieen ziin nn- genomen: Gilles van de Grui- ter (Arnemuiden), Ronald de Jonge (Goes), Pattrick Vogel (Middelburg), Carlos de Smit (Breskens), Peter de Smit (Yerseke), Hans van Dienst (Kloetinge), Romeo van Aerde (Apollo), Onno Ribbens (Ter neuzen), Jurgen Timmerman (Kloetinge), Ronnie de Visser (RCS), Jakko de Ridder (Arne muiden), Edwin Leijnse (Zee landia), Werner Kafoe (Drei schor), Joop Lauret (Terneu zen) en René van Broekhoven (VCK). Het trainings- en oefenprogramma wordt pas in ianuari bekend eemaakt "4 'V* y f J* r Peter Kintgens op de top van de 6193 meter hoge Mount McKinley. - foto wim kooyman TERNEUZEN/SAS VAN GENT - Zaterdag 21 en zondag 22 januari zouden de Zeeuwsch-Vlaamse biljarters Frits Bakker uit Terneuzen en Peter Snelders uit Sas van Gent actief moeten zijn tijdens de voorwedstrijden anker ka der 38/2 eerste klas. Aan deze nationale wedstrijden, die ge houden worden in het biljart centrum van ereklasser Jan Arnouts te Etten-Leur, zal Snelders niet deei kunnen ne men. Gelijktijdig met die voor wedstrijden valt het Neder lands kampioenschap topklas se libre, waarvoor Snelders zich geplaatst heeft. Begrijpe lijk geeft Snelders de voorkeur aan dat kampioenschap. Het toeval wil nu dat het meest toonaangevende biljartevene ment van Zeeuwsch-Vlaande- ren, het beker-kader, aanvan kelijk ook voor dat weekeinde gepland was. Dat zou beteke nen dat zowel Snelders als Bakker niet van de partij zou den kunnen zijn. Ook Tonnie van Eenennaam (titelverdedi ger) heeft al kenbaar gemaakt zich, in verband met werk zaamheden in zijn horecabe drijf, moeilijk vrij te kunnen maken. Neem daarbij dat Theo Tas, na de voorwedstrijden kader 38/2 tweede klas te Terneuzen, ook al door liet schemeren waarschijnlijk niet van de partij te zullen zijn met het beker-kader en de kans is groot dat er een sterk gedeva- Peter Snelders: niet naar Etten-Leur. - foto de stem/cor j de boer lueerd deelnemersveld aan de start verschijnt. De organise rende vereniging het Hof van Eede neemt momenteel serieus in overweging om de district stitelstrijd een week op te schuiven naar het weekeinde van 28 en 29 januari, om in ieder geval van de deelname van Bakker en Snelders verze kerd te zijn. Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - De deelne mers aan de kwartfinales van de bekercompetitie in het zaalvoetbalrayon Terneuzen zijn bekend. Opvallend is daarbij dat er slechts drie eer steklassers tot die ronde door gedrongen zijn. Gemeente 1, Goalgetters 1 en Eksakt zijn de teams uit de eerste klas voor de kwartfinales. Het achttal wordt gecom pleteerd met de tweedeklas sers Kravo en Voltreffers en de derdeklassers Sporting Van de Hemel, RIO/DTS en PSV. Naast de bekerwedstrijden die afgelopen week gespeeld werden, kwamen ook de der deklassers in actie. RIO/DTS haalde fors uit tegen Excel sior, TAS I ging verrassend ten onder tegen Terneuzen 2 en hekkesluiter Stoffels be haalde ziin perste winst san deze competitie ten koste van Goalgetters 2. UITSLAGEN: Bekervoet- bal: Dow 1-Instuif 6-3, Kravo- Belastingen 5-0, Terneuzen 2- Goalgetters 2 6-3, Eksakt- PZEM 9-1, Goalgetters 1- Atoom Boys 2-3, NSM-Vol- treffers 3-8. Dat waren de de laatste wedstrijden van een halve competitie die in acht poules gehouden werden. Der de klas: Sporting van de He- mel-Dow 2 3-0, Goalgetters 2- Stoffels 3-4, TAS 1-Ternèuzen 2 2-5, Terneuzen 3-Atoom Boys 0-3, RIO/DTS-Excelsior 8-0. Stand derde klas: PSV 11-16, RIO/DTS 8-15, Sporting Van de Hemel 10-15, TAS 1 10-14, Terneuzen 2 10-13, TAS 2 11- 12, Dow 2 10-11, Atoom Boys 10-9, Excelsior 10-8, Terneuzen 3 10-6, Goalgetters 2 10-6, Dow 3 10-6 Dow 4 Q-3 qtnffels 1(1-1 Van onze sportmedewerker AXEL - De Maayer begint in het Axelse zaalvoetbal zijn draai te vinden. Klopte het vo rige week voor de supercup Donkere Wolk, voor de compe titie bedwong het Dax en hield daar een 3-3-gelijk spel aan over. Eveneens in de eerste klas bleek Den Hamer te sterk voor Donkere Wolk. De mannen uit Zaamslag wonnen met 3-0. Een treffer van Gerrit Emans van genoeg voor de koploper in de tweede klas Groosman/ Smulders om Kerckhaert de das om te doen. HCG is totaal van slag. Was het eerst niet te kloppen, hu vliegen de doel punten HCG om de oren. Te gen La Bourse ging het met 5-3 de boot in. Uitslagen tweede klas: Snel- dienst-Haak 5-1, Le Feber-Kota Radja 2-2, 't Wapen van Axel/Kes- beke-Broomehemie 4-2, Axel- Markt Boys/Schoot 2-2, La Bour- se-HCG 5-3, Wilton-Doelder 3-7, Groosman/Smulders-Kerckhaert 1-0. STANDEN: Eerste klas: 't Wa pen van Axel 10-19, De Waal 10-16, Deto 10-14, AZVV 10-12, Dax 10-11, Den Hamer 10-9, Primus 10-9, Moy Fa 10-7, Groovy 10-7, Donkere Wolk 10-5, De Maayer 10-1. Twee de klas: Groosman/Smulders 13- 21, Doelder 12-17, Dieleman/De Schepper 12-16, La Bourse 12-16, Le Feber 11-15, Kerckhaert 12-15, Kota Radja 13-15, HCG 12-14, Snel- dlenst 12-13, 't Wapen van Axel/ Kesbeke 12-12, Axel 12-8, Broom- chemie 12-6, Wilton 12-5, Haak 12- 4 Markt Bovs/Schoot 11-3.

de Stem | 1983 | | pagina 9