S E" Vier schakers aan leiding toernooi Sas INVESTERING VAN 1,2 MILJOEN GULDEN Molenweg in Hoofdplaat wordt komend jaar gereconstrueerd 3C- Agrarische Kommissie bijeen in Schoondijke 13C- Voor vijfde maal 6Humorfoto9 Knokke CD A-vrouwen Sas naar het Europees parlement Stoffels ontslaat 35 deel tijdwerkers WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 T16 PAGINA ZEELAND 3 VAN ZEELAND Pakken NU v.a. NU v.a. Shetland tril Jacquard tri NU v.a. Flight jacks NU v.a. NU v.a. Regenjassqi Smaldeel NAVO ezoekt Terneuzen Pigsplit suèd jacks Nappa leren jacks NU v.a. NU v.a. Hemden Secretarie- kandelingen ^estdorpe en Philippine Corduroy jèns NU v.a. Broeken Kolberts NU h«i v.a. Kerstboom verbranding Sas van Gent Plaatselijk nieuws Hoofdplaat IJzendijke Sas van Gent Westdorpe OOK EXPO WORLD PRESS PHOTO politierapport Kerstboom verbranding in Terneuzen markten Like hu Elopak automatiseert: 12 man naar Elocoat i Rechts de nieuwe uitbouw van de machine, links worden de cartons met lorries verplaatst hVan een onzer verslaggevers 'ERNEUZEN - Door e automatisering van drie stapelmachi- pes worden bij Elopak in Terneuzen twaalf medewerkers overbo dig. Hun is ander werk aange- iden bij het dochterbedrijf ilocoat, dat in de tweede helft van volgend jaar in Terneuzen in produktie komt. Met 7 van de 12 mensen is een contract dat de overplaat sing regelt zo goed als rond. Als de procedure achter de rug is, werken er bij het bedrijf nog ongeveer 125 mensen. Met de automatisering van de stapelaars bij Elopak is een investering gemoeid van on geveer 1,2 miljoen gulden. Dat wordt nog meer als het bedrijf besluit om ook een vierde ma chine op de computer om te schakelen. De eerste volauto matische stapelaar draait al een half jaar. De ervaringen daarmee zijn goed genoeg om in ieder geval nog twee andere machines praktisch zonder mankracht hun werk te laten doen. Voor het bedrijf zelf is deze verandering de zoveelste stap in een proces van automatise ring dat al snel op gang kwam nadat Elopak in 1969 van start ging in Terneuzen. Voor het sorteren en stapelen van de kartonnetjes waren toen nog veel meer mensen nodig dan nu. In de beginjaren had Elopak ongeveer 40 mensen in dienst. De produktie is sindsdien ver zesvoudigd, het personeelsbe stand groeide 'maar' naar 140, waarvan er nu dus weer een aantal verdwijnt naar Elocoat. De komst van die dochter naar Terneuzen betekent voor - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Elopak overigens een belang rijke versteviging van de con currentiepositie. Werd het karton aanvankelijk door bui tenlandse bedrijven voorzien van een laagje polyethyleen, straks gebeurt dat binnen het eigen concern. Wat de Terneu- zense vestiging betreft, boven dien bijna naast de deur. Zoals bekend vestigt Elocoat zich aan de verlengde Zevenaarha- ven ifl Terneuzen. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Het ge meentebestuur van Oostburg heeft het voornemen om in het komende voorjaar te komen tot de reconstructie van de Molenweg te Hoofdplaat. De Molenweg, grenzend aan de oostkant van het gebied Vos- sekaai, behoort tot een van de oudste straatjes van Hoofd plaat. Al jarenlang is de huidige slechte staat van de 'kinder kopjes' zowel voor de plaatse lijke dorpsraad als een van de bewoners reden genoeg ge weest om briefwisselingen te houden met het gemeentebe stuur van Oostburg. De nu in Biervliet woonachtige H. de Ruijsscher heeft de laatste maanden het ombudsteam van de partij Dorpsbelangen en Toerisme hierover geïnfor meerd. Tot verrassing van de meeste bewoners kreeg men onlangs het bericht in de bus dat de gemeente dit jarenlang slepende probleem gaat oplos sen. Tijdens een gehouden hoor zitting in café De Vriendschap, waarbij de bewoners van de Molenweg waren uitgenodigd, werd door wethouder A. de Feijter van Openbare Werken in aanwezigheid van twee ambtenaren en vier raadsle den het conceptplan voor de reconstructie van de Molen weg gepresenteerd. Dit voor lopige plan bestaat in grote lij nen uit het aanleggen van een asfaltweg van vier meter breed en aan de kant van de huizen een trottoir van 2,7 me ter breed. Aan de dijkkant zal er zowel aan het begin als aan het eind van de straat een groenstrook komen met daar in boompjes. Het middengedeelte tegen over de woonhuizen zal inge richt worden als parkeer plaats. De huidige sloot gaal dicht en zal gedraineerd wor den. In grote lijnen konden dc aanwezigen zich verenigen met het voorstel. Alleen de bocht grenzend aan de mr Willem Schorerstraat zal rui mer van opzet dienen te wor den in verband met hel vrachtverkeer dat geregelc gebruik maakt van de straat. Volgens de wethoudei streeft men ernaar na de win terperiode te beginnen met dt werkzaamheden. „We hopen voor de zomervakantie klaai te zijn met de werkzaamhe den. Reken er wel op dat de straat geruime tijd geblok keerd zal blijven voor het ver keer, omdat we het recon strueren ineens zullen uitvoe ren", zo zei hij. Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE - De Regio nale Agrarische Kommissie West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vrijdag 6 januari in de aula van de Rijks Middelbare Agrarische School in Schoon dijke de algemene ledenverga dering. Centraal op deze bijeen komst, die om 19.30 uur begint, staat een lezing door ir. Tac- ken van de directie Bedrijfs ontwikkeling Zeeland over 'intensiverigsmogelij kheden voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren'. Hierna bestaat gele genheid tot discussie. Bij de bestuursverkiezingen is Adrie de Hullu aftredend en herkiesbaar. Niet herkiesbaar zijn de bestuursleden Bram Manneke en Johan van Waes. Van een onzer verslaggevers KNEUZEN - Een NAVO- ialdeel bestaande uit vijf lijnenvegers brengt van vrij dag 13 tot maandag 16 januari «en bezoek aan Terneuzen. I Het zijn twee Nederlandse Schepen, één Belgisch schip, één Engels en één Duits schip. De schepen wqorden afge- Uieerd bij de Middensluis en unnen door het publiek wor- Hen bezichtigd. Van onze correspondent feAS VAN GENT - Met ingang Fan 1 januari 1984 kunnen in woners van de woonkernen JVestdorpe en Philippine voor hel laten uitvoeren van secre tariehandelingen terecht op de plaatselijke Rabokantoren. Deze mogelijkheid geldt Joorlopig voor de duur van en jaar. Tijdens de gebruike- jjke openingsuren van de anken kan men hier terecht Boor het aanvragen van onder peer paspoort- en toeristen- kaart, rijbewijs, uittrekels uit het bevolkingsregister en bur gerlijke stand, eigen verkla ring voor verlenging rijbewijs, lejaardenpas en het jaarabon- ement van de PSD. Mannen slagen bp 9.10 en U FEBRUARI Tweede rollen- driedaagse In IJzendijke VDIJKE - In IJzendijke «al vanaf donderdag 9 februa ri weer een rollendriedaagse *0rden gehouden. Dit sportief tenement, dat vorig jaar voor ■p eerste maal in het wieler- bij uitstek werd gehou- en. belooft weer een groot ektakel te worden. De organisatie is in handen I?n Het Snelle Wiel en het Pi- sterwielercomité. Vanaf r 0 uur zullen drie dagen 16 ploegen in La Porte T r om de grote prijs van IJ- ^ndijke strijden. Onder de Peelnemers bevinden zich ook le plaatselijke favortieten Jo- Mn de Jonge en Carlos Boer- Pan, die onlangs in Aarden- Pu!"g alle tegenstanders naar luis fietsten. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De bewo ners van de diverse Sasse ker nen kunnen vrijdag 6 januari kunnen weer hun kerstboom verbranden onder toezicht van de plaatselijke brandweer korpsen. Inwoners van de kernen worden in de gelegenheid ge steld om de kerstbomen vrij dagmorgen 6 januari voor de woningen te plaatsen, waarna ze in de middag door gemeen tewerken worden opgehaald en overgebracht naar de ver- bandingsplaats. Voor Sas van Gent is deze op het terrein aan de Prinsen kade, voor Westdorpe op het terrein aan de Alvarezstraat en voor Philippine op het ter rein achter de volkstuinen aan de Mosselpolder. De verbran dingen beginnen alle om 19.00 uur. Jongerensoos in Ovezande JONGERENSOOS De Klomp te Ovezande houdt op vrijdag 30 december een cabaretavond in het soosgebouw boven Het Trefpunt. Het Delfts cabaret Loos Alarm, bestaande uit Kees Bos en René van Zanten, brengt vanaf 21.30 uur het programma 'Verkeerd ver bonden'. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het Vola- schaaktoernooi dat in cultu reel centrum De Roselaer te Sas van Gent wordt gehouden, kent tot nu toe een goed ver loop. Na drie ronden, er wor den er zes gespeeld, gaat een kwartet ongeslagen aan de lei ding. Deze vier zijn Peter Gelpke, Helmuth Cardon, Ton Timman en Perez Garcia. Opvallend in de top is de klassering van de in eigen huis spelende HWP-speler Cardon via winst op Spruijt, Van Keu len en Los. Daarmee is hij te vens een kandidaat voor de eindzege, al mogen de kansen van de hoofdklassers wat ho ger aangeslagen worden. Gelpke klopte Vleeskens, Nieuwelink en Karstan en mag als de grote favoriet aan gerekend worden. Eveneeens een grote kans hebber op de eindzege is de Argentijn Garcia. Deze in Den Helder woonachtige schaker zette achtereenvolgens Janse, De Waal en Wise op het ver keerde spoor om vervolgens recht op de winst af te steve nen. Een outsider in de kop groep is Ton Timman, broer van topschaker Jan Timman. Deze Amsterdammer bleek meer in zijn mars te hebben dan zijn tegenstanders Snij ders, Snoek en Groffen. Achter het leidende viertal, gevormd door de Sluiskille- naar Jim van de Vreede, Bas van Gaaien uit Ermelo en Kool uit Rotterdam. Zij ver gaarden in drie afgewerkte partijen elk tweeëneenhalf punt en mogen in de resteren de wedstrijden eigenlijk niets meer inleveren om een kans op de ereplaats te behouden. Achter voornoemd zevental volgen dertien spelers met twee winstpartijen. Hierbij onder anderen de HWP-spelers Cor Jansen, Kees Nieuwelink, Adrie den Hamer, Mark de Waal, Mar- nix van der Zalm en Frans Snijders. Zij mogen uit gaan maken waar zij in de midden moot van de 48 deelnemers gaan terechtkomen. Alleen een wonder kan ze nog aan een toppositie helpen, maar daar gelooft men in Sas van Gent zelfs niet meer in. Prestatieloop - Aan de tiende prestatieloop van voetbalvere niging Hoofdplaat werd door 138 trimmers deelgenomen. Er werd gelopen over twee af standen, de 5 en de 8 kilometer. Na afloop was er voor iedere deelnemer een herinnerings standaard. Uitslag: 5 kilome ter: Senioren: J. de Caluwé uit Westdorpe. Junioren: H. Gel derland uit Sluiskil. Dames: H. Poppe, uit Terneuzen. 8 Kilo meter: Senioren: P. Wester- weele, Aardenburg. Junioren: P. van der Meulen, IJzendijke. Dames: T. Roegiest, Sas van Gent. Bolling - Het actieve bestuur van bolclub Molenzicht hield een kerstbolling. Er waren 33 deelnemers. Uitslag: 1. A. van Looke, 2. H. Eecke, 3. R. Goos- sen, 4. F. Lammens, 5. J. van de Broeke. Bingo - De Katholieke Bond voor Ouderen afdeling Sas van Gent houdt vrijdag 30 de cember een bingo-dansant. Alle leden en eventuele ken nissen zijn van harte welkom voor deze laatste bingomiddag in 1983. Gezien het succes van de novemberbingo staat de bond ook nu borg voor volop gezelligheid. De middag wor den gehouden in De Roselaer en begint om twee uur. Corn Boys - Donderdag 29 de cember houdt de jeugdafde ling van Corn Boys haar jaar lijkse interne zaalvoetbaldag in sporthal De Vlaanderen. Begonnen wordt om negen uur. Tijdens een dagvullend programma komen zowel de pupillen als de junioren aan bod. De F-pupillen beginnen om negen uur, D- en E-pupil- len om 10.00 uur. Vanaf 13.00 uur komen de A-, B- en C-j.u- nioren aan bod. De zaalvoet baldag maakt deel uit van het jeugdwinterprogramma. De eerstvolgende activiteit is za terdag 7 januari met zaalvoet bal in samenwerking met Phi lippine en RIA. Kerstviering - In Zaal Con cordia hebben 125 bejaarden een sfeervol kerstfeest ge vierd. Pastoor Jos Thiellier sprak over het kerstgebeuren in het licht van deze tijd en vertoonde een diaserie over het katholieke geloof in Mid- den-Amerka. Het enige tijd geleden opgerichte bejaarden- koor onder leiding van O. He- melsoet trad voor het eerst in het openbaar op met enkele kerstliederen. Secretaris H. Hemelsoet zette de doelstelling van het zankoor uiteen en zei dat nog heel wat ouderen het nu vijftien leden tellende koor zouden kunnen versterken. De 'aangeklede' koffie wilde er best in en een gratis verloting verhoogde de feestelijke stem ming. Met deze foto van een al te hongerige kat won de Bel gische Ginette Houtekier de prijs van de persjury 1983 Van een onzer verslaggevers KNOKKE-HEIST (België) - Voor de vijfde maal al-, weer staat in het Ontmoe tingscentrum Scharpoord in Knokke de foto centraal. Meer speciaal de foto die een (glim)lach bij de be zoeker teweegbrengt. Niet zo verwonderlijk want on der de naam 'Humorfoto' hebben talloze fotografen meer dan 700 foto's inge zonden waaruit een jury een aantal prijzen moest kiezen. De inzendingen komen, zoals dat ook bij de We- reldkartoenale het geval is, uit de gehele wereld. Met de hoogste eer, de Gouden Lens, ging dit jaar de Ar gentijn Pedro Raota strij ken. Een zeventienkoppige persjury koos een foto van de Belgische Ginette Hou tekier uit Ledelgem als beste (zie bijgaande foto). De fotoliefhebbers kun nen in Scharpoord hun hart ophalen te meer daar de organiserende stichting erin geslaagd is World Press Photo met 300 foto's naar Knokke te halen. In samenwerking met de Fo to- en Filmkring Knokke- Heist is daarnaast nog een expositie over 'Kunstfoto grafie' ingericht met als gastfotograaf de Parijze- naar Jean-Loup Cieff. Daarnaast is een over zichtstentoonstelling ge maakt van winnende foto's uit de periode 1979-1983. Zij die thuis alles op hun ge mak nog eens willen bekij ken kunnen een fotoboek, met deze beste produkties uit de afgelopen vijf jaar, aanschaffen. De exposities zijn tot en met 8 januari 1984 dage lijks (ook in de weekends) van 10-18 uur te bezichti gen. AXEL - De rijkspolitie te Axel heeft gisteren een grote hoe veelheid illegaal opgeslagen vuurwerk in beslag genomen. Het spul, vermoedelijk in Chi na geproduceerd, was eigen dom van de Axelaar J. S. Om trent de waarde, juiste hoe veelheid en soort kon de poli tie nog geen informatie ver strekken. Vandaag zal daar naar een nader onderzoek worden ingesteld. GOES - In de woning van de familie L. in de De Grootstraat werd ingebroken toen de be woners afwezig waren. Er wordt een Friese staartklok ter waarde van 7000 gulden vermist. KAPELLE - Op de Wemel- dingsezandweg raakte een personenauto, bestuurd door de 21-jarige W. B. uit Hans- weert, in de berm naast de weg en botste vervolgens te gen een boom. Het brandweer- ongevallenteam uit Kapelle moest het slachtoffer uit zijn auto halen. Hij is met zware verwondingen overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. De auto werd zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Tijdens afwe- zighied van de bewoners is maandagnacht ingebroken ir de woning van de familie H aan de Diepenbrockstraat Men was de woning vermoe delijk met een valse sleute binnengekomen. In het hui: was alles overhoop gehaald Voor zover kon worden vast gesteld wordt een bedrag var vijftig gulden vermist. TERNEUZEN - Onbekender hebben maandagnacht ge tracht de aan de Nieuwstraa te Terneuzen geparkeerd- staande personenauto van W T. uit Sluiskil te stelen. De lin- kerachterruite van het voer tuig was vernield en een dee van de electrische bedrading kapotgesneden en reeds door verbonden. Vermoedelijk if men tijdens dit werk gestoorc en heeft men van verdere acti viteiten afgezien. YERSEKE - In bar Albatros aan de Vierstraat te Yersekc werden door diverse jongelui vernielingen aangericht. Ook werden diverse personen mis handeld. De politie van Rei- merswaal, die enkele daders kon aanhouden, verwacht da er nog meer aanhoudingen zullen volgen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het CDA-Vrouwenberaad Sas van Gent heeft voor het komende jaar al enkele activiteiten op de agenda staan. Donderdag 26 januari is er in Middelburg een themadag onder het motte 'Europa juist nu'. De organisatie van deze dag is in handen van de Zeeuwse Vrouwenraad in samenwerking mei de Europese Beweging in Zeeland. Op 14, 15 en 16 maart staat een excursie naar het Europees parlement te Straatsburg op het programma. Beide activiteiten lopen vooruit op de in juni 1984 te houden verkiezingen voor het Europees Parlement. Zij die willen deelnemen aan deze activi teiten kunnen zich via een strookje opgeven. Eind februari beleggen de CDA-vrouwen weer een nieuwe discussie-avond. Het thema van deze discussie is ditmaal 'Ho mofilie'. Burgemeester W. Dusarduijn zal in maart voor het be raad spreken over 'Humor in de politiek'. Verder willen de CDA-vrouwen binnen korte tijd een (CDA) fractie- en raads vergadering bijwonen. Zij hopen hiermee tot een beter begrip te komen voor de gemeentepoltiek en hun raadsleden actiever tot steun te zijn. TERNEUZEN - Schoonmaak bedrijf Stoffels in Terneuzen heeft bij de kantonrechter ontslag aangevraagd voor 35 medewerkers in deeltijd. Dat is een direct gevolg van de halvering van het contract met Dow Chemical. Dit bedrijf heeft per 1 januari 1984 de helft van het schoonmaak werk overgeheveld naar Stof fels' concurrent Hago Neder land. Volgens de CAO is Hago nu verplicht om een deel van het personeel van Stoffels Clea ning over te nemen. Moeizame onderhandelingen hebben er toe geleid dat voor vier men sen het overstapje al vaststaat. Ze zijn er ook de oorzaak van dat het Terneuzense bedrij f in tijdnood is geraakt bij de ont slagprocedure en zich daarom rechtstreeks tot de kanton rechter heeft gewend in plaats van het arbeidsbureau. Dat gebeurde met medeweten van het arbeidsbureau. Voor de ontslagen mede werkers zijn de vooruitzichten overigens niet hopeloos. Zodra Stoffels weer nieuw personeel nodig heeft, komen zij het eerst aan bod. Het bedrijf, waar in totaal bijna 600 men sen werken, heeft het verlies van werk bij Dow al gedeelte lijk gecompenseerd met nieu we contracten in de regio Rot terdam. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In Terneuzen is woensdag 4 januari de jaar lijkse kerstboomverbranding op het terrein nabij het open luchtzwembad aan de Chur- chilllaan, aanvang 19.00 uur. De kerstbomen kunnen 4 ja nuari op twee plaatsen aange boden worden: op het par keerterrein aan de Alvarez- laan (winkelcentrum Zuid) op de plaats waar vrijdags de markt gehouden wordt van 13.30 tot 16.000 uur en op de verbrandingsplaats van 13.30 tot 18.00 uur. Voor iedere inge leverde kerstboom wordt een lot uitgereikt. Tijdens de ver branding wordt de trekking verricht van deze loterij, waarvoor een aantal aardige prijsjes beschikbaar is. De kerstboomverbranding wordt ook nu weer gehouden door de dienst Openbare Werken, met medewerking van de brand weer en de gemeentepolitie. AMSTERDAM - In Bintje 35- 50MM kwamen 41 contracten tot stand voor levering april tegen ƒ51,30 tot ƒ50,50 per 100 kg, en 5 contracten voor levering mei tegen 53,00. De stemming was resp. vast en" kalm. Voor Bintje 50mm wer den 213 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 81,60 tot 80,00 per 100 kg. De stemming was vast,

de Stem | 1983 | | pagina 15