TW. ^YMSDCytt T14 PAGINA SPORT 3 f: de mooiste i natuurlijk het ulke prijzen! Terugblik op sportjaar 1983 twee afleveringen blikt de sportredactie van De Stem terug op grote en kleine gebeurtenissen in het afgelopen sportjaar. Vandaag laten wij nog eens de sportieve hoogte en dieptepunten van de maanden januari tot en met juni de revue:passere. In de loop van deze week volgt het overzicht van de tweede helft Lvan het sportjaar 1983. [let nieuwe jaar wordt meteen al ingezet met een fik- lvl rel. De Koninklijke Nederlandse Schaatsbond legt vereldkampioen Hilbert van der Duitn een voorlopige schorsing op. Van del- Duim heeft tijdens een tv-in- [terview andere reclame dan die van de kernploeg ge dragen en dat brengt volgens de KNSB de sponsoring van de complete kernploeg in gevaar. In Sao Paolo ziet de Portu gees Carlos Lopes eindelijk [een lang gekoesterde wens in [vervulling gaan. Hij wint na [jertien jaar de Silvestercross. Het Portugese succes wordt [compleet gemaakt door Itosa tlota. die als eerste bij de [vrouwen eindigt. Vijftig duizend toeschou wers zijn in Parijs getuige van start van de monsterrally Parijs-Dakar. 1. International Kees van Koo ien tekent een contract voor in degradatiegevaar ver kerend PEC Zwolle. Go Ahead lat in financiële problemen zit hoet zijn spits derhalve van Bo hand doen. De tuchtcommssie heft de ^horsing van Van der Duim maar geeft hem wel een re primande. Van der Duim mag lodoende deelnemen aan het Tlederlands kampioenschap. 7. Gerard Nijboer en Annema- Vie Verstappen worden geko- tot sportman en sport vrouw van het jaar. Tijdens de bekerwedstrijd j\jax-FC Den Haag wordt Boor een Haagse supporter een logenaamde fragmentatiebom leworpen. De 22-jarige Bob Broen wordt daarbij levens- evaarlijk gewond en slechts Boor het doortastend ingrijpen tan een ME-agent kan het le ien van de man gered worden. worden zeven arrestaties |erricht. r Ililbert van der Duim neemt Iportieve wraak op de KNSB In wordt Nederlands kam pioen. Robert Vunderink lordt de verrassing van het bernooi door als tweede te lindigen. Bij de dames gaat de ptel naar Ria Visser. De Amerikaan Billv Olsen lerbetert het wereldrecord |olsstokhoogspringen en jrengt het op 5.75 meter. Jan Raas kondigt aan dat fij in de toekomst niet meer Pil starten in de Ronde van Klankrijk en in een wereld kampioenschap. De Zeeuw fat in de toekomst zich nog haar alleen toeleggen op klas- pekers. In Rio de Janeiro overlijdt |anuel Francesco dos Santos, i de voetbalwereld beter be- |end als Garrincha. Hij was legendarische linksbuiten |an het Braziliaanse elftal dat 1958 en 1962 wereldkam- ■oen werd. Garrincha was de fcatste jaren ernstig aan de tank verslaaf. Jacky Ickx en zijn co-equi- jier Claude Krasseur winnen rally Parijs-Dakar. Op het moment dat Ivan endl in New York korte met- pn maakt met John McEnroe j het Masterstoernooi (3 sets- fege) kondigt de Zweed Björn p>rg aan dat hij het wed- rijdtennis vaarwel zegt. 4 Billy Olsen verbetert op- peuw het wereldrecord pols- okhoogspringen en komt nu lt op 5.76. Vanaf 29 januari j82 heeft Olsen zes keer een' |ntimeter hoger gesprongen, pn lucratieve bezigheid als bedenkt dat het indoor- reus per verbetering 5000 pilar neertelt. In Birmingham staan As- i Villa en FC Barcelona el- lar naar het leven. In de rijd om de z.g. Supercup val- zeven gele en drie rode parten in een wedstrijd die van stierevechten dan pn voetbal weg heeft. Villa (int met 3-0. Walter Rörhl wint voor de prde keer in vier jaar de Ral- Ie van Monte Carlo. 1 Werder Bremen maakt een pde aan de recordreeks van amburger SV. Na precies een |ar en 36 competitiewedstrij- lijdt HSV zijn eerste ne- frlaag. Hilbert van der Duim ordt in Den Haag Europees haatskampioen. Yep Kra- wordt tweede. Het is een ernooi dat bol staat van inci- Bnten rond het ijs. Dat bo- ^fcndien beïnvloedt wordt door ip zeer slechte weersomstan- Igheden. in Hulsberg wordt Hennie Tamsnijder Nederlands kam- ■pen veldrijden. De Entenaar ■dt van start tot finish in de lubber. Jln Amsterdam steken op- ■euw de geruchten de kop op t Sören Lerby aan het eind |n het seizoen Ajax zal ver- sselen voor Bayern Mün- |en. barende „transfer" van twee veteranen. Doelman Jan Jongbloed (42) en Dick Schnei der (37) moeten Go Ahead van de degradatie redden. In Hongarije worden 196. spelers gestraft wegens hun aandeel in een omkoopschan daal. 5. De Belg Fons de Wolf wint de Omloop het Volk. Jan Raas, die eerder aankondigde niet in de openingskoers te kunnen starten, wordt tweede. In de eindsprint moet hij De Wolf voor laten gaan. Hongarije wordt verrassend wereldkampioen zaalhandbal in de B-groep en promoveert met Tsjecho-Slowkije naar de A-groep. West-Duitsland en kele jaren geleden nog we- Holmes zijn wereldtitel in het zwaargewicht. Op zich geen wereldschokkend nieuws, maar het aardige van de partij is dat Holmes' uitdager Lucien Rodriguez uit Frankrijk het feit dat hij niet k.o. is geslagen viert met champagne. John Watson wint in Long Beach de Amerikaanse Grand Prix. Met zijn teamgenoot Ni- ki Lauda geeft hij de jeugd een les. mn'TJIÈ De maand april staat volledig in het teken van de overmacht van de Nederlandse wielren ners in de klassiekers. Met vier overwinningen in zes in de Ronde van Amerika. De ploeg van Peter Post heerst in deze driedaagse etappe-wed strijd en komt met het grootste deel van het prijzenpakket naar huis. Bernard Hinault treedt ein delijk uit de schaduw en wint de semi-klassieker Pino Cera- mi in Wasmuel. 14. Bernard Hinault heeft zijn zinnen gezet op een zege in een van de Ardennen-klassiekers. De Fransman, de laatste we ken hevig bekritiseert, wint meteen de Waalse Pijl. 17. Steven Rooks neemt de draad van de Nederlandse successen weer op en wint op zijn „Nederlands" via een solo de klassieker Luik-Bastena ken-Luik. Saillant detail: men door DS, Volendam en Den Bosch (via de na-compe- titic). Ajax speelt met 3-3 gelijk in de topper tegen Feyenoord en wordt daarmee landskam pioen. Meteen duiken de ge ruchten weer op over een eventueel vertrek van Johan Cruijff. De supporters begelei den de topper om hun „eigen" manier. Een Feyenoord-fan verloor enkele vingers toen hij een bom wilde gooien op het Damrak in Amsterdam. De bom ontplofte te vroeg. Adrie van der Poel wint de Duitse klassieker Rundum den Henninger Turm, maar wordt later gediskwalificeerd wegens het gebruik van sti mulerende middelen. Johan De Amerikaanse marathon- crack Alberto Salazar zorgt' voor de nodige deining als hij wereldkundig maakt dat de Amerikaanse atletiekbond hem een bedrag van 60.000 dol lar heeft geboden als hij wil starten in de marathon van Los Angeles. Het weekblad Vrij Neder land start met een serie arti kelen over de betrokkenheid van betaald voetbal voorzitter Eric Vilé bij de malversaties bij FC Utrecht. 4. Rinus Michels, die op het verlanglijstje stond van PSV, maakt een eind alle specula ties en tekent voor een jaar bij bij FC Köln. In Munchen bereikt Sören Lerby inderdaad een akkoord met Bayern. De overgang van de Deen naar de Beierse club hangt nu alleen nog af van de onderhandelingen die Ajax en Bayern moeten voeren. 5. In het Zwitserse Arosa overlijdt plotseling Nico de Vries, voorzitter van DS'79 en organsiator van de proftour door Nederland. Bettine Vriesekoop beleeft een afgang tijdens het top- twaalf-tafeltennistoernooi in het Engelse Thornaby. De Europeese kampioene wordt na een pover gespeeld toernooi slechts derde. Tijdens het eve nement ontstaat een rel tussen de vroegere coach van Bettine, Gerard Bakker, en haar huidi ge begeleidster, Nora Bakker. Het incident leidt tot het af treden van Nora Bakker. In Toronto verbetert de Amerikaanse polsstokhoog springer opnieuw het wereld record. Olsen overbrugt 5 me ter 80 en kan weer 5000 dollaar aan zijn prijzenconto toevoe gen. 7. Jan Raas wint in het Zuid franse Bessèges de eerste koers van het wielerseizoen. 13. In Oslo wordt Roll Falk Larsen wereldkampioen schaatsen bij de all rounders. Europees kampioen Hilbert van de Duim beleeft een ge weldige afgang. Hij kan zich niet eens plaatsen voor de af sluitende tien kilometer. Wereldkampioen voetbal Italië komt in de kwalificatie wedstrijd voor het Europees kampioenschap tegen Cyprus niet verder dan een 1-1 gelijk spel. Bert Oosterbosch, die een jaar lang gesukkeld heeft, viert een opmerkelij ke rentree door de eindzege in de etappe wedstrijd Ster van Bessèges. 16. Het Nederlands elftal ver liest in Sevilla met 1-0 door een strafschop van Spanje in de voorronde van het Euro pees kampioenschap. 19. Jan Roelof Kruithof wint in Amerika op het Memphre- magon Meer voor de achtste maal de alternatieve Elsteden- tocht. 20. In Birmingham wordt Ro land Liboton met overmacht wereldkampioen veldrijden. Hennie Stamsnijder wordt slechts vijfde en wordt zelfs nog geklopt door zijn rivaal Reinier Groenendaal die de vierde plaats behaalt. 22. Gerrie Knetemann wint voor de derde keer in zijn loopbaan de Ronde van de Middellandse Zee. Joop Zoetemelk levert voor een 36-jarige een opmerkelijke prestatie. Hij wint de Grote Prijs Haut Var. Hilbert van der Duim neemt revanche voor zijn slechte prestaties tijdens het WK voor allrounders. Hij wordt bij het WK sprint derde. 28. De Belgische arbiter Alex Ponnet wordt tijdens de wed strijd Koeweit-Saoedi Arabie bewusteloos geslagen. Een re serve van Saoedi Arabie kan zich niet verenigen met de lei ding van de Belg en slaat hem voor enkele minuten buiten bewustzijn. Robert de Castella wint op 9 april de marathon van Rotterdam. De eerste nederlaag van de onoverwinnelijk geachte Ameri kaan Salazar is een feit. Tussen de absolute toppers op deze klassieke atletiekwedstrijd pakt Cor Lambregts de zevende plaats, goped voor een ticket naar het WK in Helsinki. - foto archief de stem 3. Gregor Braun wint de Ron de van Sardinië. Braun legt de basis voor zijn succes in de tweede rit door een gedurfde afdaling over een spiegelglad de weg. 4. Het Nederlandse voetbal wordt verrast door de opzien- rcldkampioen in de A-poule wordt slechts derde en mist daardoor de Olympische Spe len in Los Angeles. Eric Vanderaerden wint de proloog van de etappe-wed strijd Parijs-Nice en boekt daarmee zijn eerste succces als beroepsrenner. 12. Tijdens de wereldkam pioenschappen kunstrijden bereiken de Britse ijsdansers Jayne Torvill en Cristopher Dean een unieke mijlpaal. Zij krijgen van de negen juryle den negen maal het maximale aantal punten (6.0) toegekend. 13. De wielerwereld treurt om de dood van Louison Bobet. De Fransman overlijdt in een zie kenhuis in Biarritz op 58-jari- ge leeftijd. Louison Bobet won drie maal achter elkaar de Tour de France en werd we reldkampioen. 16. Sean Kelly wint met groot vertoon van macht de ritten koers Parijs-Nice, Roberto Vi- sentini wint de Tirreno Adria- tico. 19. Giuseppe Saronni wint Mi- laan-San Remo. De Italiaan demarreeert op de Poggio en wordt niet meer achterhaald. 23. Het wielerpeloton wordt opgeschrikt door de ernstige val van Gerrie Knetemann in „Dwars door Belgie". Met ern stige verwondingen aan de pols, waardoor er een slaga derlijke bloeding onstaat, en enkele beenbreuken, wordt de Kneet opgenomen in het Aca demisch ziekenhuis in Gent. Burgemeester Roozemond van Alkmaar verbiedt de wedstrijd AZ-Ajax op zater dagavond. omdat hij bevreesd is dat Ajax-aanhangers in de middaguren de Alkmaarse binnenstad op stelten zullen zetten. Roozemond wil het duel naar zondag verplaatsen, maar daar gaat de bond niet mee akkoord. De KNVB laat AZ nu uitwijken naar het Olympisch stadion in Amster dam. 28. In Scranton behoudt Larry klassieke wedstrijden (Raas, Van Vliet, Kuiper en Rooks) tonen de Nederlandse cou reurs eens te meer aan, dat het Nederlandse pelotonnetje het beste van de wereld is. 3. Jan Raas wint een van de zwaarste voorjaarsklassiekers n.l., de Ronde van Vlaanderen. Na een indrukwekkende solo arriveert hij als eerste in Gent. 5. Wereldkampioen dammen Jannes van der Wal, die zich na het veroveren van de titel in Sao Paolo, al enkele malen zeer zonderling heeft gedra gen, eist de aandacht voor zich op in het NK dammen. In ne gatieve zin dan wel te ver staan. In zijn partij tegen Stokkel ergert hij zich aan het feit dat zijn tegenstander met familieleden praat en gooit de damstenen door elkaar. 6. Leo van Vliet boekt zijn eer ste klassieke zege. Net als zijn kopman Jan Raas wint Van Vliet na een magistrale solo Gent-Wevelgem. Het is het eerste grote succes van de Westlander in vijfjaar. Juventus en HSV zijn goed op weg naar de droomfinale in de Europacup I. HSV speelt gelijk tegen Real Sociedad (1- 1), Juve verslaat Widzew Lodz met 2-0. 9. In Rotterdam wint Robert de Castella de marathon van die stad. Tussen de absolute toppers op deze klassieke atle tiekwedstrijd handhaaft Cor Lambregts op de zevende plaats. Hij haalt de limiet voor het WK in Helsinki. Peter Rusman van Unitas wordt achtste. 10. Hennie Kuiper zet het suc ces van de Nederlandse wiel renners voort. 'Kuipertje' wint de zwaarste klassieker Parijs- Roubaix. Net als Raas en Van Vliet arriveert Kuiper na een solo, waarin zelfs een gebro ken wiel hem niet heeft kun nen terugslaan, als eerste op de wielerbaan in Roubaix. Bert Oosterbosch wordt als eerste winnaar ingeschreven Rooks is vorig seizoen door Post bij Raleigh ontslagen. 18. Arie Haan tekent een con tract voor PSV. Daarmee gaat het eerste deel van de wens van manager Ploegsma in vervulling om het duo Haan- Cruijff te herenigen. Het tweede zal - en dat zal in juni blijken- echter niet in vervul ling gaan. 20. HSV-Juventus (EC I), Aberdeen-Real (EC II) en An- derlecht-Benfica (UEFA-cup) zijn de drie finales in het Europacupgebeuren. De Nederlandse dames be reiken door een 2-0 zege op aartsvijand Duitsland de fina le van de wereldtitelstrijd hockey. 22. Ondanks het feit dat hij al tijd heeft volgehouden on schuldig te zijn aan de fraude zaak bij FC Utrecht neemt Eric Vilé ontslag als voorzitter van het betaalde voetbal. 23. Nederland wordt wereld kampioen hockey bij de dames door een 4-2 overwinning op Canada. De Amstel Gold Race ein digt in een overwinning voor de Australiër Phil Anderson. De in Franse dienst rijdende Anderson mag winnen omdat de Nederlanders elkaar de ze ge niet gunnen. 27. Het Nederlands voetbal krijgt weer een geweldige dreun te verwerken. In Utrecht wordt een 3-0 neder laag geleden in de vriendsch appelijke interland tegen Zweden. In de Vuelta doet zich een verrassing voor. Bernard Hi nault verliest twee minuten in zijn specialiteit, het tijdrijden. In deze maand vallen de be slissingen in het betaalde voetbal. Ajax wordt lands kampioen en pakt bovendien de KNVB-beker. Twente, NEC en NAC degraderen uit de hoogste voetbalafdelingen en de plaatsen worden ingeno- van der Velde wint een dag la ter ook een klassieker en wel het Kampioenschap van Zü- rich. 4. Door een doelpunt van Ken neth Brylle wint Anderlecht de eerste wedstrijd van de fi nale van de UEFA-cup tegen Benfica. Rond de wedstrijd onstaat nog al wat deining omdat Anderlecht de prijs voor de televisie-uitzending enorm omhoog schroeft. Zelfs de burgemeester van Brussel, Henri Simonet, bemiddelt in de kwestie en probeert het be stuur van Anderlecht tot an dere gedachten te brengen. Maar de club weigert en de wedstrijd komt niet op de t.v. 6. In Het Franse Saint Quentin kondigt Jan Raas aan dat hij definitief opstapt bij de ploeg van Peter Post. En in Amsterdam wordt het vertrek van Johan Cruijff bij Ajax definitief. Ajax ver schijnt niet op de afspraak die Cruijff met zijn zaakgelastig de had gemaakt met de Am sterdamse club. Ajax kondigt wel aan dat het al een vervan ger heeft voor Cruijff en maakt de transfer van Ronald Koeman naar Amsterdam be kent. 11. Door het aangekondigde vertrek van Jan Raas wordt de Raleigh-ploeg in twee kampen gedeeld. Raas zal en kele coureurs van Post, onder wie Ad Wijnands, Cees Priem, Jacq. Hanegraaf, Ludo Peeters en Leo van Vliet meenemen naar zijn nieuwe ploeg. Peter Winnen, Henk Lubberding, Theo de Rooy en Bert Ooster bosch blijven op het oude nest. DS'79 wordt kampioen van de eerste divisie en promo veert naar de hoogste voetbal afdeling. In de strijd om de wereld titel tafeltennis beleeft Bettine Vriesekoop een complete af gang- FC Aberdeen wint de Euro pacup voor bekerwinnaars door een 2-1 overwinning op Real Madrid. „Super-invaller" Hewitt scoort in de verlenging het winnende doelpunt. 12. In Italië blokkeren stakers in Brescia het parcours van de proloog van de Giro. De ope ningsetappe moet derhalve geannuleerd worden. Arnold Vanderlijde verliest in Varna van de Russiche ti telhouder Alexcander Jagoeb- kin. Ondanks de nederlaag krijgt Vanderlijde een ovatie van het Bulgaarse publiek tij dens het Europees bokskam pioenschap. 14. Feyenoord heeft de beste papieren in de strijd om Johan Cruijff in te lijven. De sponsor van de Rotterdammers zet de clubleiding onder druk Cruijff te kopen. In Amsterdam wil len tijdens de wedstrijd Ajax- Fortuna boze supporters Ajax-voorzitter Tom Harar- sen te lijf. Supporters van de beruchte F-side bezetten het veld. Na NEC degraderen ook NAC en FC Twente naar de eerste divisie. Volendam ver gezelt DS naar de eredivisie. Niet de degradatie van NAC en Twente, maar de trainers wissel van Piet de Visser en Hans Eijkenbroek, is de grote verrassing van de laatste com petitie-dag in de eredivisie. De Visser gaat naar AZ, Eijken broek naar Roda JC. 15. De Amerikaan Tom Petra- noff verbetert het wereldre cord speerwerpen en bereikt met zijn 99.meter 72 bijna de honderd meter-grens. 16. In Mexico Stad wordt de 72-jarige bokstrainer Roberto Tio Jiminez in de ring doodge schoten. Jiminez klom in de ring, nadat zijn pupil Jaime Casa tot winnaar was ver klaard, maar werd door een onbekende met een revolver gedood. 17. Ajax wint de KNVB-beker, maar het gedegradeerde NEC speelt Europees voetbal. 18. Anderlecht wint de UEFA- cup door met 1-1 gelijk te spe len bij Benfica. 20. De FIFA wijst Mexico aan als vervanger van Columbia als organisator van het we reldkampioenschap voetbal in 1986. 25. HSV verrast het miljoe nenteam van Juventus en wint de Europacup door een doelpunt van Felix Magath. 26. In Nederland doet zich het unieke feit voor dat twee prof voetbalwedstrijden moeten worden afgelast. De hevige re genval heeft de velden van Cambuur en MVV blank gezet, zodat de derde ronde van de na-competitie niet gespeeld kan worden. Manchester United verovert in de replay de Engelse cup door Brighton, de tweede divi sie club, te verslaan. Arnold Mühren is een van de uitblin kers. 29. Gilbert Duclos Lasalle wint de monsterrit Bordeaux-Pa rijs. Wim Velis uit Montfort pakt met de hengst Uno Hazelaar de felbegeerde Gouden Zweep. 31. De Italiaanse pers roept de bondscoach Enzo Bearzot ter verantwoording in verband met de slechte resultaten van de wereldkampioen voetbal in de Europese voorrondes. In de eerste voetballoze zo- mermaandblijft deze sport toch nog in de belangstelling staan. Doden in Italië en Ar gentinië, de veroordeling van enkele Utrecht-spelers, de transfer van Cruijff en de ar restatie van Dé Stoop zijn er de oorzaak van. Op wielergebied doet wereld kampioen Giuseppe Saronni van zich spreken door op nieuw de Ronde van Italië te winnen, terwijl de atleet Carl Lewis het wereldrecord' ver springen van Bob Beamon steeds dichter nadert. 1. Zoals te verwachten was be reikt FC Den Bosch de eredi visie. Het 1-1 gelijke spel bij Cambuur is daarvoor vol doende. 3. Het Nederlandse basketbal team overtreft zichzelf tijdens het Europees kampioenschap in Frankrijk. Oranje wordt vierde. 5. Anisoara Cusmir verbetert twee keer het wereldrecord verspringen voor dames. Bij haar eerste poging bereikt zij een afstand van 7 meter 27, zes centimeter verder dan het oude record. Bij haar vijfde poging verpulvert Anisoara haar record opnieuw. Zij landt nu na 7 meter 43 in de spring bak. 5. Giuseppe Saronni wint voor de tweede keer in zijn carriere de Giro, ondanks maffia praktijken van de co-sponsor van Saronni's directe tegen stander Roberto Visentini. De co-sponsor Giovanni Avorgoni heeft geprobeerd twee kelners van het hotel Continental te Gonzia bij Udine over te halen een laxeermiddel in het eten van Saronni te doen, zodat de ze verzwakt aan de afsluiten de tijdrit zou moeten begin nen. Avorgoni benadert echter de verkeerde mensen, want de beide obers zijn supporters van Giuseppe Saronni. 8. Guillermo Vilas wordt voor een jaar geschorst, omdat hij voor het WCT-toernooi in de Rotterdamse Ahoy extra (zwart) startgeld zou hebben aangenomen. Vilas gaat met een in beroep en bekende ten nissers als McEnroe en Con nors nemen het op voor de Ar gentijn. 10. Het ministerie van WVC verbiedt een rechtstreekse uit zending van het Nederlands kampioensachap wielrennen in Geulle. De reclame-teksten op de truien van de wielren ners zijn te groot. In Mexico bereikt de Oran- je-jeugd de kwartfinale van het wereldkampioenschap. Mexico zelf wordt uitgescha keld. De 80.000 todesehouwers pikken dat niet en maken amok. Het resultaat: 30 min of meer ernstig gewonden, 20 mensen worden gearresteerd. 11. Rinus Michels heeft einde lijk succes met FC Köln. De bundesligaclub wint de Duitse beker door een 1-0 overwin ning op stadgenoot, rivaal en tweede divisieclub Fortuna Köln. 12. Nog meer geweld rond de voetbalvelden. In Catania in Italië schiet de 54-jarige sup poost Angelo Grasso tientallen supporters neer. De man voelt zich beledigd door de suppor ters. In Buenos Aires in Argentinië wordt een supporter gedood en 70 gewond tijdens de tweede finale-wedstrijd tussen Estu- diantes en Indepediente. Een traangasgranaat treft de sup porter. 15. Johan Cruijff zegt „ja" te gen Feyenoord. Indien het aantal toeschouwers de 22.000 overtreft, ontvangt Cruijff 4 gulden 50 van de entreeprijs van elke meerkomende. 17. Bernard Hinault besluit om af te zien van deelname aan de Tour de France in verband met een onwillige knie. De Utrechtse rechtbank be handelt de zaak tegen de be stuursleden en spelers van FC Utrecht. De officier van justi tie eist zware straffen. Willem van Hanegem zal 70.000 gulden boete moeten betalen. De Kromme komt er achteraf erg goed vanaf en hoeft maar 4500 te betalen. Tegen andere spe lers worden boetes uitgespro ken variërend van 10.000 tot 2.000 gulden. 19. In Frankrijk vinden vier toeschouwers de dood bij een rallye. Ramona Neubert (DDR) verbetert het wereldrecord 7- kamp. In Indianapolis komt Carl Lewis tijdens het Amerikaan se kampioenschap dicht in de buurt van het wereldrecord van Bob Beamon. Lewis blijft slechts zeventien centimeter van de 15 jaar oude sprong van Beamon verwijderd. 20. Daags nadat hij het we reldrecord van Bob Beamon heeft benaderd tot op zeven tien centimeter springt Carl Lewis nog verder. Hij komt nu na 8 meter en 79 centimeter te recht in de springbak. Lewis loopt even later ook nog een supertij d op de 200 meter. Op dat onderdeel loopt hij 19.75 maar hij zou zeker het werdldrecord verbeterd heb ben, indien hij niet reeds twaalf meter voor de streep zijn handen juichend omhoog gestoken had. De slotceremonie van het jeugdwereldkampioenschap voetbal in Mexico levert 6 ern stig gewonden op. Braziliaan se supporters vieren de over winning van hun landgenoten door vuurwerk af te steken. Dit vuurwerk doet grote met helium gevulde ballonnen ont ploffen, waardoor veel men sen, waarvan zes ernstig, brandwonden oplopen. 23. Toni Schumacher, de doel man van FC Köln, eist het ver trek van trainer Rinus Mi chels en manager Hennes Löhr. Schumacher wordt door Michels van de training ver wijderd. 25. De Italiaanse wereldkam pioen 500 cc Franco Uncini overleeft als door een wonder een ernstig ongeluk tijdens de Asser TT. Uncini komt ten val en de motor van de Australiër Wayne Gardner treft hem vol tegen het hoofd. Uncini ligt enkele dagen in coma, maar komt weer bij kennis en kon digt aan in 1984 weer aan races te zullen deelnemen. 26. Jan Raas, Gerrit Solleveld en Thea van Rijnsoever wor den in het weekeinde van 25 en 26 juli in het Limburgse Geul le Nederlands kampioen wiel rennen op de weg. 27. Titelhouder Jimmy Con nors wordt op Wimbledon uit geschakeld door de Zuidafri kaan Kevin Curren. 28. Johnny Rep verdwijnt op mysterieuze wijze uit Saint Etienne. Franse kranten mel den dat „Goudvinkje" Rep een gigantische belastingschuld heeft. Enkele dagen later duikt Rep op in zijn geboorte plaats Jisp en deelt mee dat hij in Nederland wil blijven. La ter zal hij een contract teken bij PEC Zwolle.

de Stem | 1983 | | pagina 13