f Zico twee miljoen rijker na rechtzaak Sterk tennisveld in Rotterdam Jan Timman en Boris Spasski delen prijzen Liboton heerst als nooit tevoren ASTRONOMISCH AANBOD VOOR LARRY HOLMES ER TITO (1) Voetballers in zaken Beslissingsduel om wereldtitel [Noor Agdestein alleen op kop bij jeugdschaken sport in 't kort I VOETBAL - Independiente heeft het Argentijnse voetbal kampioenschap veroverd, boor een overwinning van 2-0 |op eigen terrein tegen het al ■gedegradeerde Racing Avelia- Ineda werd Independiente on- lbereikbaar voor de concurren tie. San Lorenzo, dat Platense net 2-0 versloeg, is met een punt achterstand tweede. door Jean Nellssen sport in 't kort Icana vier maanden in ziekenhuis fï Wiersma niet in toernooi om wereldtitel sport in 't kort door Jean Nelissen behoorlijk werd be- waar je goed te et® Tengevolge van tg rste en de ontevreden en de mensen vervalt tad rtu weer in de oude n-traditie." Jovan, in en Petar nemen Ru. ze opmerking niet in af. Zij zijn alle drie irs en dus in het hart Balkan geboren. „La- e vanavond alsjeblieft jver het nationalitei- Dbleem gaan discussië- zegt Jovan. „Maar dat t toch ook deel uit van :risis!" werpt Ruza te- We bestellen nog een wijn - die uitstekend 5t duur is - en besluiterf tionale tegenstellingen rond te laten rusten, weg naar het hotel ik voor het eerst met raarste geconfronteerd, xichauffeur moet tan- ;n loodst me naar eeb station met zeker der- vachtenden voor ons. een geluk dat ze berrzi- ebben; voor hetzelfde rad ik niet meer verder id." man is aardig en de twintig minuten ttijd als een bedrijfsri- hij zet de taximeter af. egenprestatie betaal ik in dollars. „Ah, einde roer eens echt geld" - is reactie. Inmiddels had 1 verteld, dat hij drie in Duitsland heeft ge- d. „Ik heb in de bouw rkt, in Heilbronn. Een sn tijd. Maar mijn sv kon het niet verdra- lan ik slechts twee keer aar thuiskwam en zo k maar weer terugge- :n. Heb ik nog geboft, c via een relatie van een ie van een relatie als ta- luffeur aan de slag kon ;n. Je kunt je hier te- roordig alleen maar er leen slaan als je rela- ïebt en als je scharrelt. u waarmee ik maan ing een goede boterham verdiend? Met de kof- mdel. Toen de koffie, op de bon kwapi begon* AT op haar intërnatfo- vluchten met de belas- rrije verkoop van koffie, neef van me is stewards e JAT en die leverde mij ïlijks een koffer vol met e. Ik raakte mijn pak- toffie tijdens mijn taxi- gemakkelijk kwijt, mer genoeg is nu de in die handel gekomen, de koffie van de JAT ken beter dan die welke i vrij in de winkel kunt sn." j hét uitstappen uit de zie ik waarachtig een retje van Tito aan de •ruit bungelen. Of hij die rte handel in koffie be ien zou hebben? vee dagen later, in Za- i, krijg ik een gedeelte- antwoord op mijn vraag ineer ik met Predrag vejevic tover de ver- nde Tito-cultus praat, ben blij, dat ze Tito niet als Lenin en Dimitrov ilsemd hebben. Nu kun- we Tito's erfenis nog elijk ontwikkelen en dat wel eens onze redding nen zijn." huid aan de crisis. RIO DE JANEIRO (AFP) - De 1 Braziliaanse voetbalclub Fla- I mengo werd vrijdag door de i rechtbank van Rio de Janeiro verplicht de voetballer Zico een bedrag van zeshonderd duizend dollar, een slordige 1,8 I miljoen gulden, te betalen. Zico werd in de zomer voor I een astronomisch bedrag door 1 Flamengo aan het Italiaanse ludinese verkocht. Zico was I vrijdag met kerstverlof in zijn I geboorteland. Zijn eerste daad was zijn oude club voor de I rechtbank slepen. Hij had zijn I vijftien procent aandeel in de I transfer nog niet gehad. Voor- I zitter Dunshee de Abranches I van Flamengo getuigde dat I Zico had beloofd af te zien van zijn percentage als hij in Italië mocht gaan voetballen. De stervoetballer, inmiddels top scorer in Italië, beweerde iets I dergelijks nooit gezegd te heb- l ben. De tien rechters geloof - den de speler en veroordeelden Flamengo tot het betalen van Zico's vijftien procent. WESTERHAAR (ANP) - De twee Russische deelnemers, Andris Keisels en Alexei Tsjizjov, moeten in een her kamp gaan uitmaken wie de vacante jeugdwereldtitel dammen van zijn landgenoot Wadim Wirny overneemt. De twee Sovjet-meesters kwamen vrijdag in de slotronde van het wereldkampioenschap voor junioren in Westerhaar beiden tot remise, waardoor zij sa men op de eerste plaats ein digden met 25 punten. Derde werd de Nederlandse kampioen Gerard Jansen, die in de slotronde de Rus Tsjizjov in grote moeilijkheden bracht. In het eindspel bleken de tem poverhoudingen net niet vol- doende voor een zege van de Nederlander, die daarmee zijn laatste kans op een herkamp met Keisels teniet gedaan zag. De Russische kampioen kwam een uur eerder tegen de Ivoriaanse grootmeester Kouassi ook in het nadeel, maar Keisels wist de strategi sche sterk spelende groot meester toch remise af te dwingen. De herkamp van zes partij en zal in het voorjaar waar schijnlijk door Rusland wor den georganiseerd. Brengt de ze herkamp geen winnaar, dan wordt Keisels op grond van een iets beter toernooiresul- taat tot jeugdwereldkampioen uitgeroepen. Uitslagen vijftiende ronde: Sysel (Tsj) - Van der Zee (Ned) 1-1, Dan- Gur (Isr) - L. Manzana (Ita) 2-0, Michel (Fra) - M. Manzana (Ita) 2-0, Shimony (Isr) - Collet (Bel) 2-0, Kouassi (Ivo) - Keisels (Sov) 1-1, Kone (Ivo) - Krajenbrink (Ned) 2-0, Beyaert (Fra) - Michiels (Bel) 2-0, Tsjitsjov (Sov) - Jansen (Ned) 1-1. Eindstand: 1. Keisels en Tsjizov 25 punten, 3. Jansen 24, 4. Krajen brink 22, 5. Kouassi 18, 6. Van der Zee 18, 7. Sysel 17, 8. Kone 15, 9. Beyaert 14, 10. Michiels 12, 11. Mi chel 11,12. Dan-Gur 11,13. L. Man zana 10, 14. M. Manzana 8, 15. Shi mony 6,16. Collet. NEW YORK (Reuter) - De directie van de Madison Square Garden in New York heeft Larry Holmes, de Amerikaanse profbokser, die enkele weken geleden afstand deed van de wereld titel in het zwaargewicht volgens de versie van de World Boxing Council (WBC), een astronomisch aanbod gedaan voor een ge vecht tegen de Zuidafrikaan Gerrie Coetzee, de wereld kampioen van de World Bo xing Association (WBA). Het aanbod van de Madi son Square Garden levert de ongeslagen Holmes, die zelf als promotor van het ge vecht wil optreden, waar- schijnlijk een bedrag van 25 miljoen dollar (bijna 75 mil joen gulden) op. De directie van de Garden wil het ge vecht en het bij programma organiseren voor 60 procent van de recette in de Madison Square Garden. De reste rende 40 procent alsmede al le bijkomende rechten voor radio- en televisie-uitzen dingen alsmede reclame zijn voor Holmes. De directeur van de Madi son Square Garden gelooft dat Holmes zijn aanbod moeilijk kan weigeren. „Uiteraard zoekt Holmes naar de beste financiële voorwaarden. Wij zijn ervan overtuigd dat wij hem die bieden". De 34-jarige Holmes deed onlangs afstand van zijn titel, omdat hij weigerde voor een beurs van 2,5 mil joen dollar (7,5 miljoen gul den) zijn titel verplicht op het spel te zetten tegen uit dager Greg Page (VSt). Jan Monster: ZEVENHUIZEN - Het wordt een sombere kerstmis voor Jan Monster (24), volgens velen de meest getalen teerde linksbuiten in het betaalde voetbal. Sinds hij dinsdag j.l. in de competitiewedstrijd tegen Feyenoord op dramatische wijze finaal door zijn linkerknie ging, zit Jan Monster thuis met een knie, die zo dik is als een ballon. „Mijn toekomst ziet er somber uit", vertel de de ongelukkige voetballer gisteravond. ■GRONINGEN (ANP) - De ■Noor Simeh Agdestein heeft Ivrijdag in Groningen alleen de ■leiding genomen in de strijd |om het Europese schaakkam pioenschap voor junioren. In Ide vierde ronde versloeg hij ■met wit de Hongaar Horvath, ■terwijl zijn concurenten remi- |se speelden. Het Nederlandse trio speelt Hn Groningen een onderge schikte rol. Jeugdkampioen Friso Nijboer is duidelijk van [slag. Hij incasseerde vrijdag [zijn tweede nederlaag. Beide Amsterdammers, Piet Peelen jen Klaas Landsman, braken hun partij af, nadat ze in de ochtenduren hun hangpartij uit de derde ronde verloren hadden. Uitslagen: afgebroken partijen Iderde ronde: Landsman (Ned) - Brouk (Tsj) 0-1, Peelen (Ned) - Ho- ivell (Eng) 0-1; vierde rond: Agde- [stein (Noo) - Horvath (Hon) 1-0, "ïchandorff (Den) - Salov (Sov) 1/2- jl/2, Ebeling (Fin) - Landsman [(Ned) afgebr., Miralles (Fra) - Stohl (Tsj) 1/2-1/2, Howell (Eng) - Ba tor (Zwe) afgebr., Brouk (Tsj) - Lutz (WD1) 1/2-1/2, Lantsias (Cyp) j- Jonsson (IJsl) 0-1, Miljanic (Joe) - Adler (Zwi) 1/2-1/2, Arlandi (Ita) - Nijboer (Ned) 1-0, Trifonov (Bul) - jStaniszeski (Roe) afgebr., Kofidis f(Gri) - Peelen (Ned) afgebr., Grant [(Ier) - Magen (Spa) 0-1, Van der Waeren (Bel) - Mannion (Sch) af- Igebr., Klinger (Oos) - Wagner I(Lux) 1-0, Oliveira (Por) - Smith ■Wal) 1/2-1/2. [Stand: 1. Agdestein 3,5 punten, 2. jchandorff, Salov, Brouk 3, 5. Ebe- Bing 2,5 en 1 afgebr., 6. Arlandi, [Jonsson, Stohl, Horvath, Miralles 2,5. I VOLLEYBAL - De oud-Alme- lloër en ex-speler van Ubbink- ■Orion George de Jong heeft |een contract getekend als inte- hm-bondscoach van de Zwit serse nationale volleybalselec- jtie heren. Hij volgt de Frans man Schmidt op. De behandelende specialist, dr. Strikwerda, haalde giste ren bloed en vocht uit de knie, die erg pijnlijk is. Monster: „Ik heb de hoop opgegeven, ik moet waarschijnlijk voor de vijfde keer in anderhalf jaar tijd geopereerd worden. Dat is meer dan een mens kan ver dragen". Applaus Maandenlang had Jan Mon ster na zijn laatste (het was de vierde) knie-operatie zorgvul dig aan zijn terugkeer in het eerste elftal van FC Utrecht gewerkt. Heel voorzichtig had hij de knie weer leren gebrui ken en hij had er eindeloos mee geoefend om de spieren aan te sterken. Het ging eigen lijk buiten verwachting goed. Hij trainde tenslotte vol mee met de groep van Barry Hug hes en niets leek een geslaagde come-back in de weg te staan. Dinsdagavond zat Jan Mon ster in het volle Galgenwaard popelend van ongeduld bij FC Utrecht op de bank. Hij wist dat hij in de tweede helft van ROTTERDAM (ANP) - Ruud Gullit, Peter Hout man en Wim van Hane- gem hebben vrijdagmid dag in Rotterdam de op richting van hun besloten vennootschap bekendge maakt. In deze vennoot schap, waartoe ook ande re sportlieden kunnen toetreden, staat het be lang van de individuele sporter centraal. De sportmensen zullen de belangrijkste uitvoe rende werkzaamheden zelf verrichten. Gullit, Houtman en Van Hane- gem hebben Hans Kraay en Gerard Huyser als za kelijk adviseurs aange trokken. De commerciële verantwoordelij kheid ligt bij Nico de Raadt. De besloten vennoot schap is een idee van de vader van Gullit. Het trio zal zich gaan bewegen op het gebied van sportpro- motion, dat wil zeggen het aantrekken van be drijven, die commerciële belangen zien in het sponsoren van sportlie den en clubs. Opzet is dat het sponsorgeld ook di rect terechtkomt bij de gesponsorden. De BV zal ook evenementen gaan organiseren, waarbij men in eerste instantie denkt aan voetbalscho- len. Hughes een kans zou krijgen. Eindelijk was het grote mo ment aangebroken. De poten tiële international, van wie Kees Rijvers vertelde dat als hij gezond zou zijn, hij meteen in het Oranje-team opgesteld zou worden, rende na de rust onder applaus het veld op. Precies 15 minuten duurde de vreugde. Toen wilde Mon ster bij de zijlijn een bal stop pen en er meteen mee weg draaien, voordat de aanstor mende Feyenoorder Troost ge vaarlijk kon worden. „Het was heel vreemd", vertelt Monster. „Mijn been bleef staan en ik draaide mijn knie voor de zo veelste keer in de vernieling. Ik kreeg het benauwd en wist op slag dat het afgelopen was". Het is nog pas drie jaar ge leden dat Jan Monster zo maar uit de derde klasse van de amateurs in de eredivisie stapte en meteen een uitblin ker werd. Hij was soms on grijpbaar voor een verdedi ging en bracht menige tegen stander tot wanhoop. Zwakke plek Maar net zoals Willy Dul- lens, Wim Meutstege, Barry Hulshof f en Pim van Dord, om er maar een paar te noemen, bleek dit flonkerende talent uit Zevenhuizen een zwakke plek te hebben, waarvan hij zelf nog geen kennis droeg, het knie-gewricht. Op een mo ment dat steeds meer lovende kritieken over hem in de me dia verschenen, nam Jan Mon ster in juni 1982 deel aan het trainingskamp van FC Utrecht in Zeeland. In de om geving van Goes speelde hij mee in een trainingswedstrij d. afgelopen' SKIËN - De Hongaarse skister Csilla Apjok, die deze week zwaar ten val kwam tijdens een afdaling voor de wereld beker, is nog steeds niet bij be wustzijn gekomen. De 18-jari- ge skister bevindt zich in de kliniek van Salzburg met een open schedelbreuk en hersen- letsel. HONKBAL - De Koninklijke Nederlandse Baseball en Soft ball Bond (KNBSB) heeft in 1983 ledenwinst geboekt. De KNBSB groeide met 1,92 per cent (492) tot 26.501 leden. Haarlem, het grootste rayon van de bond, telt nu 5038 leden. Daar viel de grootste aanwas (157) te constateren. De rayons Amsterdam, Noord-Holland en het Noorden raakten leden kwijt. De KNBSB is een van de weinige sportbonden die zijn ledental dit jaar zag toe nemen. Van onze sportredactie ROTTERDAM - Jimmy Connors is opnieuw de Tote publiekstrekker van het wereldtennis- ernooi van Rotterdam. De Amerikaan, die poor zijn late afschrijving vorig jaar de orga nisatie in grote moeilijkheden bracht, heeft in geschreven voor de twaalfde editie, die van 12 l/m 18 maart in het sportpaleis Ahoy' plaats vindt. De betaling van 60.000 dollar (verboden) ftartgeld aan Vilas en de daaropvolgende ver- Pw deling van de Argentijn door de tenniscoun- pl heeft de belangstelling bij de spelers niet perrninderd. Integendeel. De eerste zestien spe lers, die zich hebben opgegeven, behoren tot de perste 34 van de wereldranglijst. Connors moet fis reekshoofd Ivan Lendl voor zich dulden. Ti- elhouder Gene Mayer bezet op de voorlopige pel nemerslij st de zesde plaats. De toernooi-directie, die na het vertrek van f MONT-DE-MARSAN T_ (AFP) - De verwondingen, - die de Spaanse oud-Tour winnaar Luis Ocana don derdag bij een botsing met een vrachtwagen in de buurt van Nogaro opliep, zijn vrij ernstig. Het zal zeker vier maanden duren voor hij hersteld zal zijn. iX Ocana, die in het zieken- reerd. Hij heeft een her- senschudding en verschil- lende wonden in het ge- in zicht ter hoogte van het linkeroog opgelopen. Voorts is een jukbeen ge- H. broken, zijn zijn beide 1* knieën ontwricht en is zijn Jr rechterknieschijf gebro- j ken. V huis van Mont-de-Marsarr V (zijn woonplaats) is opge- -èj nomen, bevindt zich niet in iv, levensgevaar. Volgende "j s week wordt Ocana geope- HILVERSUM (ANP) - Jan Timman en Boris Spasski hebben vrijdag de buit eerlijk verdeeld. Beide schaakgrootmeesters namen genoegen met het niet onaantrekkelijke salaris van vijftienduizend gulden voor een weekje schaken om des keizers baard. In de zesde en laatste partij van hun tweekamp in de KRO- studio in Hilversum waren beide spelers niet bereid een gokje om drie duizend gulden (het verschil tussen winst en verlies) te wagen. Na negentien zetten kwam het duo remise overeen, waardoor de tweekamp gelijk eindigde: 3-3. Jan Monster: „Met dat gewricht zal het nooit meer goed komen". Helemaal niet belangrijk, geen spanning, niets bijzonders eigenlijk. Een oefenpartijtje, zoals hij al zoveel gespeeld had. Monster: „Ik sprintte naar de bal en ging ineens door mijn knie. Vanaf dat mo ment is het misgegaan". De lange lijdensweg begon. Jan Monster liet niets onbenut om telkens weer terug te ko men, totdat afgelopen dinsdag het einde kwam. Met de kerst dagen zit Jan Monster daarom thuis, linkerbeen op een stoel, de knie ingepakt en met de wetenschap - en die is min stens zo erg - dat zijn toekomst aan diggelen ligt. - foto archief de stem „Het wordt nooit meer iets", zegt hij. „Ik voel dat mijn kruisbanden in de vernieling zijn. Het komt niet meer goed met het gewricht. Ik begin sti laan ook bang te worden. Je hoort zoveel verhalen over een stijf been, als je met zo'n zwakke knie doorgaat. Ik durf gewoon niet meer. Het is afge lopen. Hoe het verder moet, weet ik niet. Ik heb alles op het voetbal gezet, geen vak ge leerd. Ik heb deze week zeer vele reacties gekregen. De mensen leven met me mee. Maar dat zal spoedig wel afge lopen zijn. Je bent zo verge ten". De tweekamp tussen Tim man en Spasski kende een veelbelovend begin. De in 1937 in Leningrad geboren Spasski zette de eerste twee partijen onorthodox op en vond in Timman een zeer geschikte te genspeler. Timman slaagde in de openingspartij cum laude (1-0) en miste in de tweede de winst op 't nippertje. In de derde partij verspeelde de Amsterdammer, die een lucra tieve twaalfde maand heeft met zijn winst (10.000 dollar) in Indonesië en de bonus in Hil versum, zijn voorsprong. De resterende partijen wa ren op de vijfde na nauwelijks interessant. Het had er alle schijn van dat beide spelers het financiële aspect lieten prevaleren en stilzwijgend ge noegen namen met vijftig pro cent van het prijzengeld. De uitslag van deze twee kamp is identiek aan die van de eerste KRO-tweekamp van vorig jaar tussen Timman en Kortsjnoi. Beide tweekampen trokken veel toeschouwers, de belangstelling op radio en te levisie was navenant. Reden voor de omroep om in beginsel het volgend jaar weer een tweekamp met Timman te houden. Het zettenverloop van de slotpar- tij, waarin Spasski wit had: 1. d2- d4 Pg8-f6, 2. Pgl-f3 e7-e6, 3. Lcl-g5 c7-c5, 4. e2-e3 b7-b6, 5. Pbl-d2 Lc8- b7, 6. Lfl-d3 Lf8-e7, 7. 0-0 0-0, 8. c2- c3 c5xd4, 9. c3xd4 Pf6-d5,10. Lg5xe7 Dd8xe7, 11. Tal-cl f7-f5, 12. a2-a3 Pb8-c6, 13. Ld3-c4 Pc6-d8, i4. Ddl- e2 Pd8-f7, 15. Lc4-a6 Lb7-c6, 16. La6-b5 Lc6-b7, 17. Lb5-a6 Lb7-c6, 18. La6-b5 Lc6-b7, 19. Lb5-a6; re mise. DEN HAAG (ANP) - Harm Wiersma heeft de werelddam- bond (FMJD) laten weten niet te zullen deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap. Wiersma zal in april wel een tweekamp tegen de Sovjet-dammer Vadim Wirny afwerken. De dambond van de Sovjet-Unie beschouwt die match als de titelstrijd. De FMJD beslist volgende maand of de tweekamp als zondanig wordt erkend. Momenteel staat het toer nooi om de wereldtitel itj het najaar van 1984 op ,de agepda. Aan het Westeuropese zone- toernooi, waarvan vijf dam mers zich plaatsen voor de ti telstrijd in Afrika, doen vier Nederlanders mee. De dam bond heeft Jos Stokkel, Bouke Scholma en Ruud Palmer al aangewezen. De vierde dam mer wordt geselecteerd op voorstel van de commissie training. BRIDGE - De selectiecommis sie van de Nederlandse Bridge Bond heeft besloten het team van landskampioen USS 1 (Rebattu-Sint/Maas-Schip- pers) en Hok/Studiecentrum (Roosnek-Vergoed/Tam- mans/Kircbhoff) rechtstreeks toe te laten tot de eindselectie voor het team, dat Nederland volgend jaar oktober en no vember zal vertegenwoordi gen bij de Olympiade in Seatt le (VSt). Het viertal van USS 2, het nationaal damesteam, en het team van Van Oppen zul len een voorwedstrijd spelen om een plaats in de eindselec tie. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een dames team zich zal trachten te plaatsen. VOETBAL - Sergej Rodionov, de linksbuiten van Spartak Moskou, is in de Sovjet-Unie uitgeroepen tot voetballer van het jaar 1983. Rodionov, die in Rotterdam en Tbilissi tijdens de Europa-Cupduels tegen Sparta tot de uitblinkers be hoorde, werd verkozen boven de veelvuldige international Oleg Blokhin, die tweede werd. Blokhin kwam voor de twaalfde keer voor op de lijst van de beste 33 - voor iedere positie in het veld drie - spe lers. AARSCHOT Hij heerst dit seizoen in het wereldje van de veldrijders als nooit tevoren. Hij heeft het superieure van de man, die gewoon weet dat hij de sterkste is. Zesentwintig jaar nog maar en dan al een klasse boven de anderen staan. Als dit zo doorgaat, zal hij straks zijn landgenoot Eric de Vlaeminck nog eens over treffen. De Vlaeminck, die tot zeven wereldtitels kwam, een resultaat, dat tot nog toe door niemand geëvenaard is. Peter Bonthuis zal worden gevormd door Wim Buitendijk, Jan Leupe en Johan Steensma, kijkt weliswaar verheugd, maar vooralsnog gereserveerd tegen de sterkte van het deelne mersveld aan. De tennissers hebben tot 30 januari de tijd zich terug te trekken. Met name Ivan Lendl, Yannick Noah, Jimmy Connors en Gene Mayer hebben door middel van een sterretje laten we ten, dat hun start in Rotterdam allerminst vaststaat. Zij zijn kennelijk benieuwd of de or ganisatie er in slaagt de toppers financieel te laten adopteren door bedrijven. De eerste zestien van de voorlopige deelne merslijst: Ivan Lendl, Jimmy Connors, Yan nick Noah, Kevin Curren, Jose-Luis Clerc, Ge ne Mayer, Bill Scanion, Johan Kriek, Brian Gottfried, Henri Leconte, Chris Lewis, Tomas Smid, Anders Jarryd, Heinz Günthardt, Shlo- mo Glickstein en Mark Edmondson. Roland Liboton heeft vanaf 1978 (Amorebieta) één wereld titel bij de amateurs en drie bij de profs behaald. Als de si tuatie zo blijft, als ze tot dus verre in dit seizoen is, zal Li boton straks in februari in het Brabantse Oss zijn vijfde we reldtitel op zijn naam schrij ven. Typisch De vraag is of Hennie Stam- snijder en Reinier Groenen - daal, internationaal zijn twee belangrijkste concurrenten, nog naar hem toe kunnen groeien. Met het oog op Oss zijn de twee hun seizoen met enige terughoudendheid be gonnen. Liboton, en dat ty peert de man zo, meent dat Stamsnijder nu al aan zijn top zit en gewoon niet beter kan. „Niemand kan zich dit seizoen wegsteken", vindt hij. „Wij strijden immers enkele maan den om de Super Prestige, daarna sluit het nationaal kampioenschap aan en vervol gens staan we voor het we reldkampioenschap. We moe ten allemaal erin vliegen. imago gehad dat hij liever ge zellig in een café zich ver maakte met vrienden, dan in serene rust zijn duels met de wereldtop voorbereiden. Aan deze niet verwerpelijke, maar voor een topsporter wat moei lijk te combineren visie op het leven, lijkt Liboton een einde gemaakt te hebben. „Het is waar, ik ging vaker stappen met vrienden. Ze kwamen me halen. Blijf dan maar eens thuis. Ik leef dit jaar echter veel rustiger. Van avond (het was deze week donderdag, red.) zit ik met mijn vriendin gewoon naar Superman op de tv te kijken. Ik ga gewoonlijk alleen nog op maandag op stsfp. Dat is mijn uitgaansavond. Ik vind ont spanning noodzakelijk. Ver geet niet dat wij veldrijders door de week werken en ook in de weekeinden. Als je dan al leen maar bomen en modder ziet, elke dag opnieuw, kom je op de duur geestelijk vast te zitten." Hij heeft tot nog toe dertien van de veertien wedstrijden, Heel lang heeft Liboton het waaraan hÜ deelnam, met overmacht gewonnen. De ene die hij 'verloor' in Zwitserland wordt in brede kring gezien als een cadeautje voor Albert Zweifel. „Ik ben zelf ook verrast dat het zo gemakkelijk gaat", zegt Liboton. „Eerst vroeg ik mij af of de anderen misschien min der presteerden, daarna pas begon ik te overdenken dat het ook wel eens aan mij kan lig gen, dat ik sterker ben gewor den. Ik heb dit seizoen terdege voorbereid. In de zomer in be perkte mate kermiskoersen en criteriums gereden. Daarna hard getraind in het terrein. Vier uur per dag. Dat is niet niks voor iemand, van wie ge zegd wordt dat hij zijn vak niet serieus beoefent". Behalve het pintje op maan dag om de geest fris te houden is Roland Liboton dus best een overtuigde topsporter. „Er zit een gevaar in de overmacht, waarmee ik de wedstrijden win", signaleert hij. „De men sen gaan zich er automatisch op instellen dat ik als eerste de streep passeer. In ons vak loert echter altijd het gevaar om de hoek. Een kleine versturing, een defect aan het materiaal, en je bent geklopt". Roland Liboton: een stapavond per week. - fotoarchief de stem

de Stem | 1983 | | pagina 7