Zico twee miljoen rijker na rechtzaak Sterk tenu JOEGOSLA VIË ZON TITO Tito is klaarblijkelijk niet helemaal overleden ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 E TRA ZATERDAG 24 DECEMt Noor Agdestein alleen op kop bij jeugdschaken sport in 't kort I VOLLEYBAL - De oud-Alme- Jloër en ex-speler van Ubbink- I Orion George de Jong heeft leen contract getekend als inte- Irim-bondscoach van de Zwit- Iserse nationale volleybalselec- |tie heren. Hij volgt de Frans man Schmidt op. 6 Systeem is I» elopen' OP 8 februari worden in het Kosevo-stadion in Sarajevo de veertiende Olympische Winterspelen geopend. Het is dan bijna vier jaar geleden, dat de grondlegger van het na oorlogse Joegoslavië, Josip Broz Tito, overleed. Na Tito's dood vreesde men in het Westen aanvankelijk dat Joegoslavië zijn onafhankelijke status zou kunnen verliezen. Dat is echter niet gebeurd. Wel werden Tito's erfgenamen in toenemende mate geconfronteerd met een crisis die niet alleen betrekking heeft op de economie van het land, maar ook op de interne verhoudingen tussen de verschillende nationaliteiten en op de relatie tussen kerk en staat. Aan de vooravond van de Olympische Winterspelen reisde onze redacteur Leo van Vlijmen naar Joegoslavië. Hij sprak er met regeringsfunctionarissen, professoren, studenten, katholieke geestelijken, mohammedanen, met de dissident Milovan Djilas en met de man (en vrouw) van de straat. Vandaag zijn eerste impressie over het Joego slavië zonder Tito. Door Leo van Vlijmen HET is doodstil in het 'Kuca cveca', het 'Huis der bloemen' dat ruim drie jaar gele den in Tito's achtertuin in Belgrado in al- lerij 1 is opgetrokken. Behalve vier verstarde erewachters die Tito's tom be bewaken, twee dienstdoende officieren en een man in burger die er op moet letten dat er niet wordt gefotografeerd is er niemand. De eindeloze rij voor het Le- ninmausoleum in Moskou ontbreekt. Evenmin wemelt het hier van door onderwij zers opgejaagde schoolklas sen die zich voor het Dimi- trov-mausoleum in Sofia verdringen. In het 'Kuca cveca' heerst de rust waar een dode recht op heeft. En Milovan Djilas - eens Tito's trouwste kame raad, later door hem versto ten - lijkt te overdrijven wanneer hij mij verzekert, dat de huidige Joegoslavi sche leiders een Tito-cultus in het leven hebben geroe pen. In het kwartier dat ik no dig heb om - met toestem ming - te fotograferen ko men slechts twee echtparen de tombe bezoeken. Het viertal is zichtbaar ontroerd en één van de vrouwen bijt op haar zakdoek. De uitein delijk toch onvermijdelijke schoolklas die ik bij het weggaan tegenkom heeft vooral belangstelling voor rondhuppelende eek hoorntjes die hier trouwens, evenals in de Verenigde Sta ten, grijs zijn. Import of symbool? De schoolkinde ren, ergens uit de provincie 'doen' Tito's tombe tussen een bezoek aan de Kalemeg- dan-vesting en een leerzame rondleiding door het mu seum voor Servische volks kunst in. Bureacratie Tito is klaarblijkelijk niet helemaal overleden. Als staatshoofd geportretteerd hangt hij nog in regerings gebouwen, kantoren en ho tels en bijvoorbeeld ook aan de muur van de kavana Te- razije, het koffiehuis in het centrum van Belgrado, waar zwarthandelaars, werklo zen, vakbondsbazen, in de tijd van hun baas winkelen de kantoormeisjes en zo op het oog gepensioneerde par tizanen hun Turkse koffie slurpen, doorgaans met een glaasje sterk erbij Terazije is ook het stam café van veel studenten, bij voorbeeld van Jovan, Ruza, Bogdan en Petar. We zitten onder Tito's portret en pra ten over datgene waarover alle 23 miljoen Joegoslaven al jaren praten: de crisis. Bogdan, student-assistent aan de economische facul teit: „Onze crisis heeft niets met de wereldcrisis te ma ken; de economische malaise waarin wij verkeren hebben we zelf gemaakt. Het is die verdomde bureaucratie die ons de das om doet. Dat kost ons bergen geld en het ont neemt degenen die in het productieproces staan de lust om te werken." Petar studeert ook econo mie en heeft een jaar als werkstudent in München gewoond. „Ik heb in Duits land gezien dat de gastar beiders uit Joegoslavië zeer gewaardeerd worden van wege hun ijver en hun ar beidsmoraal. Waarom wordt er hier dan niet goed ge werkt? Omdat het systeem niet deugt!" Ruza studeert - volgend jaar af aan de medi sche faculteit: „Ik ben ge woonweg bang om straks als arts aan de slag te gaan. Op elke twee artsen komt één ambtenaar van de gezond heidszorg. Dat verziekt het werk en het betekent ver traging, verspilling, frustra tie." Bogdan maakt momenteel een studie over de inflatie die Joegoslavië teistert. „Ik heb hier gegevens over de prijsstijgingen van de afge lopen week. Maandag be sloot de Vereniging van Joe goslavische Gemeenten dat de huren volgend jaar be duidend meer moeten stij gen dan de inflatie. Dat be tekent dat ik voor het flatje waarin ik woon zestig pro cent meer zal moeten beta len dan dit jaar. Dinsdag werden in Kroatië de vlees- prijzen met gemiddeld 28 procent verhoogd. Hier in Belgrado stegen de prijzen voor importfruit als manda rijnen en bananen met 100 procent. Woensdag deelde de inspecteur voor het markt wezen mee, dat de prijzen de afgelopen twee maanden tussen de tien en 430 procent omhoog waren gegaan. Op dezelfde dag werd bekend dat het electriciteitstarief in Servië rond twintig procent opgetrokken zal worden. In Slowenië werd het kijk- en luistergeld veertig procent hoger. En donderdag bleek de JAT de vliegtarieven met twintig procent te hebben verhoogd." Het dienstertje dat nieu we koffie heeft gebracht en aandachtig meeluistert mengt zich in de discussie: „En tussen de middag heb ik gemerkt dat ook hier in Bel grado de vleesprijzen ineens waanzinnig gestegen zijn. Maar het zal mij een zorg zijn, want je kunt toch haast geen vlees krijgen." Tito's graftombe, vroom bewaakt, veel bloemen, weinig bezoek. Sanering Dusan Djordjevic, zelf bu reaucraat, econoom in staatsdienst, geeft het alle maal toe: een inflatie van veertig procent, 900.000 werklozen (de zeshonderd duizend Joegoslaven die in het buitenland werken niet meegerekend), een slechte handelsbalans en een massa bureaucratie. „Maar we pro beren er nu iets aan te doen. De commissie-Krajger heeft een program voor de sane ring van onze economie op gesteld. We willen plan en markt meer op elkaar af stemmen." Milovan Djilas gelooft er niet in. „Ik ken Boris Kraj- ger goed; hij is rechtscha pen. Voor de oorlog heb ik samen met hem in de gevan genis gezeten. Maar wat heeft die commissie Krajger gedaan? Anderhalf jaar ge- De twee dienstdoende officieren voor het 'Kuca cveca'in de achtertuin van Tito's voor malige villa in Belgrado. leden hebben ze onze crisis geanalyseerd en toen ruim vijftien maanden op een voorstel zitten studeren. De crisis kon echter niet op de commissie wachten en ging verder. De nieuwe plannen slaan op een crisis die al niet meer bestaat of, als je wilt, op een crisis die zich in een razend snel tempo heeft ont wikkeld. Mosterd na de maaltijd dus." Ook Djilas vindt de bu reaucratie de wonde plek van het systeem. „Ik heb zelf, toen ik nog aan de macht was, ons Joegoslavi sche systeem van zelfbe stuur mee-ontwikkeld. Wat was de bedoeling van dat systeem? Om binnen het so cialisme een tegenwicht te vormen tegen de bureaucra- tiè die het systeem in het Oostblok verlamt. Maar ons zelfbestuur, een vorm van De markt in Zagreb. Hier is de Joegoslavische daalder nog niet eens een gulden waard, maar de kwaliteit van de pro ducten staat er buiten kijf. - democratisering, is stuk ge lopen op de onwil van de partij om zichzelf te demo cratiseren. De bureaucratie is gebleven en daar plukken we nu de wrange vruchten van." Milovan Djilas ziet voor- i lopig nog geen uitweg. Du- san Djordjevic is optimisti scher: „Ik geloof dat we over het dieptepunt heen zijn. Na zeep en koffie kunnen we nu ook weer suiker zonder bon nen kopen. Het aanbod op de markten is op het ogenblik behoorlijk. Groter dan in de winkels, maar in heel Joego slavië wordt traditioneel lie ver op de markt gekocht omdat de producten die de boeren daar aanbieden doorgaans een betere kwali teit hebben, ook al zijn ze wat duurder." Talentloze leiding Het viertal in kavana Te razije ziet ondanks het waf kend oog van Tito aan de muur nog geën vooruitgang. Petar: „Ik zou al tevreden zijn met stilstand, maar ik constateer bijna van dag tot dag achteruitgang." Jovan die scheikunde studeert: „Ik ben de hele zomer in het buitenland geweest: Duits land en Frankrijk. Als ik er werk had kunnen vinden was ik er gebleven, want hier zievjfk geen toekomst. Maar ginds is de spoeling nu ook dun. Ik wacht maar af, al heb ik eigenlijk geen hoop meer." Het dienstertje dat voor de derde keer koffie brengt vermoedt in ons een dank baar gehoor en gaat er bij zitten. Ze heeft de dag tevo ren een kruippakje voor haar driejarig zoontje ge kocht en was daarmee bijna een weekloon kwijt. „We zijn dit jaar niet met vakan tie geweest. Zelfs met de re ducties waarop we recht hebben konden we het niet betalen. Zowel mijn man als ik verdienen dit jaar allebei minder dan vorig jaar, ter wijl de prijzen blijven stij gen. Waar blijft het geld dan? Toen Tito nog leefde gebeurde zo iets niet." Geen kwaad woord over Tito, ook niet uit de mond van de stu denten. „Maar zijn opvol gers deugen niet. Het zijn ingeslapen oude heren." Milovan Djilas echter: „De crisis die Joegoslavië momenteel doormaakt is al onder Tito begonnen en hij is er mede verantwoordelijk voor. Natuurlijk heeft de in ternationale economische si tuatie waardoor wij geen kredieten meer krijgen ons in een stroomversnelling ge bracht. Maar de ellende is a] begonnen in de tweede helf! van de jaren zeventig toen Tito nog volop aan de macht was. En ik moet helaas con stateren dat er in Joegosla vië nog nooit zoveel mensen zonder talent de dienst heb ben uitgemaakt als de afge lopen jaren. Ilt ken tal van zeer begaafde jonge mensen die ons waarschijnlijk wel uit de crisis zouden kunnen helpen als ze maar de kans kregen." Zwarte handel Het decoor van de kavana Terazije heeft .inmiddels plaats gemaakt voor dat van restaurant Sumadija, vroe ger een uitstekende speciali teiten-gelegenheid. Ook hier hangt nog een 'Tito', maar dat blijkt geen garantie voor de kwaliteit van het eten oi de bediening. Ruza, uit het noordelijke en katholieke Slowenië afkomstig laat uit ergernis haar eten staan. „Dat is óók een crisisver schijnsel: de her-Balkanise ring van onze hoofdstad. In de jaren zestig en zeventig is Belgrado een moderne stad geworden, een Europese stad, waar je in de restau rants behoorlijk werd be-1 diend, waar je goed te eti kreeg. Tengevolge van schaarste en de ontevreden-1 heid van de mensen vervalt deze stad rt'u weer in de oudtl Balkan-traditie." Jovan I Bogdan en Petar nemen Ru-I za deze opmerking niet inl dank af. Zij zijn alle driel Serviërs en dus in het hart I van de Balkan geboren. „La- V ten we vanavond alsjeblieftI niet over het nationalitei-l tenprobleem gaan discussie-1 ren", zegt Jovan. „Maar dat I maakt toch ook deel uit vanl onze crisis!" werpt Ruza te l gen. We bestellen nog een I karaf wijn - die uitstekendI en niet duur is - en besluiteiil de nationale tegenstellingen I vanavond te laten rusten. Op weg naar het hotel I word ik voor het eerst metl de schaarste geconfronteerd I De taxichauffeur moet tan-I ken en loodst me naar eetl pompstation met zeker der-1 tig wachtenden voor onsl „Nog een geluk dat ze benzi-l ne hébben; voor hetzelfde I geld had ik niet meer verdei gekund." De man is aardig en neemt de twintig minuten wachttijd als een bedrijfsri sico: hij zet de taximeter af. Als tegenprestatie betaal ik hem in dollars. „Ah, einde lijk weer eens echt geld" - is zijn reactie. Inmiddels had hij al verteld, dat hij drie jaar in Duitsland heeft ge woond. „Ik heb in de bouw gewerkt, in Heilbronn. Een gouden tijd. Maar mijn vrouw kon het niet verdra gen dan ik slechts twee keer per jaar thuiskwam en zc ben ik maar weer terugge komen. Heb ik nog geboft, dat ik via een relatie van een relatie van een relatie als ta xichauffeur aan de slag kon komen. Je kunt je hier te genwoordig alleen maar er doorheen slaan als je rela ties hebt en als je scharrelt. Weet u waarmee ik maan denlang een goede boterham heb verdiend? Met de kof fiehandel. Toen de koffie, hier op de bon kwapi begon de JAT op haar internatio nale vluchten met de belas tingvrije verkoop van koffie. Een neef van me is steward/ bij de JAT en die leverde mij wekelijks een koffer vol met koffie. Ik raakte mijn pak ken koffie tijdens mijn taxi ritjes gemakkelijk kwijt. Jammer genoeg is nu de klad in die handel gekomen, al is de koffie van de JAT stukken beter dan die welke je nu vrij in de winkel kunt kopen." Bij het uitstappen uit de taxi zie ik waarachtig een portretje van Tito aan de voorruit bungelen. Of hij die zwarte handel in koffie be grepen zou hebben? Twee dagen later, in Za greb, krijg ik een gedeelte lijk antwoord op mijn vraag wanneer ik met Predrag Matvejevic fover de ver meende Tito-cultus praat. „Ik ben blij, dat ze Tito niet net als Lenin en Dimitrov gebalsemd hebben. Nu kun nen we Tito's erfenis nog vrijelijk ontwikkelen en dat zou wel eens onze redding kunnen zijn." RIO DE JANEIRO (AFP) - De Braziliaanse voetbalclub Fla- mengo werd vrijdag door de 1 rechtbank van Rio de Janeiro verplicht de voetballer Zico een bedrag van zeshonderd- i duizend dollar, een slordige 1,8 miljoen gulden, te betalen. Zico werd in de zomer voor I een astronomisch bedrag door I Flamengo aan het Italiaanse Udinese verkocht. Zico was vrijdag met kerstverlof in zijn geboorteland. Zijn eerste daad was zijn oude club voor de rechtbank slepen. Hij had zijn vijftien procent aandeel in de transfer nog niet gehad. Voor zitter Dunshee de Abranches van Flamengo getuigde dat I Zico had beloofd af te zien van zijn percentage als hij in Italië I mocht gaan voetballen. De ([stervoetballer, inmiddels top scorer in Italië, beweerde iets dergelijks nooit gezegd te heb ben. De tien rechters geloof- |den de speler en veroordeelden Flamengo tot het betalen van ïico's vijftien procent. Milovan Djilas: hetsysi èm is schuld aan de crisis. GRONINGEN (ANP) - De Noor Simeh Agdestein heeft vrijdag in Groningen alleen de leiding genomen in de strijd om het Europese schaakkam pioenschap voor junioren. In de vierde ronde versloeg hij met wit de Hongaar Horvath, terwijl zijn concurenten remi se speelden. Het Nederlandse trio speelt in Groningen een onderge schikte rol. Jeugdkampioen Friso Nijboer is duidelijk van lag. Hij incasseerde vrijdag zijn tweede nederlaag. Beide Amsterdammers, Piet Peelen en Klaas Landsman, braken hun partij af, nadat ze in de ochtenduren hun hangpartij uit de derde ronde verloren hadden. Uitslagen: afgebroken partijen derde ronde: Landsman (Ned) - Brouk (Tsj) 0-1, Peelen (Ned) - Ho well (Eng) 0-1; vierde rond: Agde stein (Noo) - Horvath (Hon) 1-0, Schandorff (Den) - Salov (Sov) 1/2- 1/2, Ebeling (Fin) - Landsman (Ned) afgebr., Miralles (Fra) - Stohl (Tsj) 1/2-1/2, Howell (Eng) - Ba tor (Zwe) afgebr., Brouk (Tsj) - Lutz (WD1) 1/2-1/2, Lantsias (Cyp) - Jonsson (IJsl) 0-1, Miljanic (Joe) - Adier (Zwi) 1/2-1/2, Arlandi (Ita) - Nijboer (Ned) 1-0, Trifonov (Bul) - Ktaniszeski (Roe) afgebr., Kofidis |(Gri) - Peelen (Ned) afgebr., Grant (Ier) - Magen (Spa) 0-1, Van der Vaeren (Bel) - Mannion (Sch) af- jebr., Klinger (Oos) - Wagner (Lux) 1-0, Oliveira (Por) - Smith (Wal) 1/2-1/2. "tand: 1. Agdestein 3,5 punten, 2. ichandorff, Salov, Brouk 3, 5. Ebe- fing 2,5 en 1 afgebr., 6. Arlandi, lonsson, Stohl, Horvath, Miralles ,5. I VOETBAL - Independiente ■heeft het Argentijnse voetbal - I kampioenschap veroverd. (Door een overwinning van 2-0 lop eigen terrein tegen het al I gedegradeerde Racing Avella- Ineda werd Independiente on- Ibereikbaar voor de concurren ce. San Lorenzo, dat Platense met 2-'0 versloeg, is met een Punt achterstand tweede. v Van onze sportredactu (tOTTERDAM - Jimmy Connors i grote publiekstrekker van het v toernooi van Rotterdam. De Are poor zijn late afschrijving vorig j pisatie in grote moeilijkheden bra Beschreven voor de twaalfde edit: |/m 18 maart in het sportpaleis 1 'indt. De betaling van 60.000 dolla ptartgeld aan Vilas en de daaropt pordeling van de Argentijn door d Pil heeft de belangstelling bij de Ferminderd. Integendeel. De eerst Iers, die zich hebben opgegeven, b perste 34 van de wereldranglijst. pis reekshoofd Ivan Lendl voor zie jelhouder Gene Mayer bezet op peelnemerslijst de zesde plaats. De toernooi-directie, die na he

de Stem | 1983 | | pagina 6