Politie mag kerk niet in '3 MEER DAN DE PRIJSCOMPENSATIE Andropov niet naar Nederland Ziekenfondsen zullen eigen risico opvangen Nieuwe methode om DES-hormoon vast te stellen J )e!reiyd HET NOORDEN BIEDT WERKELIJKE VOORDELEN! 3e Stem commentaar Prijsbeleid n 1984 voortgezet Kerstmis 1983 'Verdachte Heineken meldt zich spoedig' Het Noorden minkt aTERDAG 24 DECEMBER 1983 1 BINNENLAND I Zelfs is 73 procent bereid om meer in te leveren dan e prijscompensatie. Schadeclaim voor missen T aiwan-order Vrij kamperen voorlopig de baan van 'Rijkswerk-inrichting' verdwijnt Beperking huursubsidie verzacht BINNENLAND GÉÉN ZORGEN OVER ZIEKTEKOSTEN VAN MORGEN. T5 PAGINA pse is het grasveld e zuidkant van het Huis. In koude en stomen de ont- ngsroosters als Idse geisers. Op de rond slaapt Hen lichtpuntjes bo de foto zijn de irns rond de tuin de presidentiële 19... •as van de ellips, als in ,afayette-park aan c]e elijke voorzijde van het Huis. imige roosters blazen andere vochtige lucht, atste zijn tweede keus. mpen in het regerings- ira als geisers op IJS_ Wie daar slaapt raakt lat, zodat bij het op- op een winterochtend n en haren onmiddellijk pzen. Op een van de roosters woont al ja- ng Willy. Niemand die erblijf vóór hem durft pikken. Maar voor de e warmtebronnen geldt vie het eerst komt het maalt. En dan nog is ip grotere roosters af ten hoeveel landgeno- ■r in welke staat van eenschap of schizofre- de loop van de nacht imen kruipen ker een derde deel van aklozen in Amerika is ïiatrisch patiënt en in ziekenhuizen thuis, t het midden van de 60- ren, toen de gekkenge- en werden afgeschaft psychiatrie zogenaamd gemoderniseerd, zwer- tmerika's geestelijk ge- den massaal over t. De beloofde samenle- ;opvang en crisiscentra r nooit gekomen", aldus Sneider. Zijn organi- draagt de naam 'Ge- schap voor creatieve ldloosheid', en beheert soepkeukens, een over- tingscentrum met 1000 assen, een gratis voed- nkel en een kliniekje .5 bedden voor daklozen it ziekenhuizen zijn ont- maar nazorg nodig en. Met zijn 40 mede- ers en honderden van vrienden' (zoals Mitch ververs noemt) hebben ik regelmatig acties ge- om de armoede in rington in zijn meest leleeuwse facetten te te zetten. Op de dag dat t Witte Huis een gouden es van 2000 dollar per ert werd afgeleverd, len honderden witte ;en geplant in Lafayet- irk, ter ere van de itoffers van verwaarlo- en gebrek. middels is het gegroeide vagebonden in alle rikaanse steden zo hin- jk geworden en voor ge- iger burgers zo'n bron onbehaaglijkheid, dat le Reagan-regering deze ;t de 'strijd tegen de er en de dakloosheid' t afgekondigd. De presi- heeft opdracht gegeven leegstaande openbare uwen ter beschikking te ?n en de nationale voed erschotten versneld op uimen ten bate van de erigen. Vooral van kaas er teveel te zijn, zodat al van plaatsen in het mensen in zogenaamde srijen' aanschuiven, •agan's topadviseur Ed- Meese verklaarde vorige nog dat „veel mensen soepkeukens gaan, niet at ze geen geld hebben, omdat dat dat gemak- ker is dan ergens eten te n." De reactie van Rea- tegenkandidaten bij de bezingen van volgend Walter Mondale en Glenn, was furieus, ger in Amerika zal even kernbewapening een 1 worden in de strijd en Republikeinen en De- raten om het presidents- itch Sneider betwijfelt of )emocraten het probleem kelijk kunnen en willen issen in een Amerikaanse enleving die hardgron- gelooft in het heil van de ijver. Het lijkt wel of de liddelde Amerikaan prijs op afschrikwekkende rbeelden van hoe het ook hém kan gaan als hij best niet doet. resident Reagan stelt te len vast dat de Amerika- beter dan ooit hun best getuige de weer iende economie en het kende aantal werklozen- president vergeet dat crisis-politiek een nieu* heeft geschapen van erstelbaar verminkte ïsen, die nooit meer aan of aan een gezin zullen comen omdat ze vernie- zijn. De kern van aller- isten is groter en harder ooit na de Tweede We ioorlog", zegt Mitch Snei- tij zit bij een oude piano iet 'drop-in' centrum. OP instrument staat een gla- kubus. Op de bodem er- ligt as. Het zijn de resten een van Mitch's aa° otstelling' overleden •nden. T28 PAGINA 3 jïTERDAM - Het diako- al centrum Pauluskerk in [terdam heeft de hoofdoffi- tr van justitie in Rotterdam weten dat met onmiddel- Ite ingang aan leden van de rket-politie van het arron- isement Rotterdam de toe- tot de Pauluskerk aan de juritsweg wordt ontzegd. Volgens de coördinator van het centrum, ds. J. Visser, is dat besluit genomen omdat het de laatste tijd de gewoonte is dat leden van de parket-poli- tie zonder voorafgaand over leg de kerk binnenkomen om daar mensen aan te houden. Het gaat vaak om personen die geen vaste woon- of ver blijfplaats hebben en die de Pauluskerk regelmatig bezoe ken. Er is onder andere een eethuis gevestigd dat speciaal bestemd is voor junks. In de brief aan de hoofdofficier van justitie schrijft Ds. Visser on der andere dat het zijn werk schaadt en het gebouw onvei lig maakt. „Ik kan mij wel voorstellen dat leden van de parketpolitie bekeuringen willen uitdelen op plaatsen waar zij de be geerde klanten verwachten, maar ik acht het betreden van een kerkgebouw of een hulp verleningsinstelling een grensoverschrij ding". FNV-leden bereid m in te leveren LOSSER - De Russische president Andropov komt niet naar het Twentse Losser om daar een vakantie door te brengen met zijn Amerikaanse collega Reagan. De Russische ambassadeur in Nederland, Beletsky, heeft het gemeentebestuur van Losser vrijdag een per soonlijke verklaring van Andropov overhandigd, waarin deze schrijft dat hij tot zijn spijt wegens drukke werk zaamheden niet op de uitnodiging van Losser kan ingaan. De gemeente had Andropov en zijn Amerikaanse ambtgenoot uitgenodigd om elkaar persoonlijk te leren kennen tijdens een tiendaags verblijf in deze gemeente. Deze vakantie zou de relatie tussen de beide grootmach ten kunnen verbeteren, zo verwachtte de gemeente Los ser. Reagan heeft nog niet gereageerd op de uitnodiging. Wel heeft de gemeente inmiddels een brief ontvangen van de Amerikaanse ambassade in ons land met de me dedeling dat de convocatie naar het Witte Huis is doorge stuurd. Van onze redactie binnenland ISTERDAM - Een ruime meerderheid van [e bijna één miljoen FNV-leden is bereid een Jrijs te betalen voor arbeidstijdverkorting (ATV) mits er ook echt banen bijkomen. De offerbereidheid is het Jrootst bij leden jonger dan 35 ^ar.Dat blijkt uit een enquete lie de FNV in september heeft tan onze redactie binnenland EN HAAG - Minister Van ardenne (Economische Za- en) zal het prijsbeleid van 183, waarbij de prijzen van idustrie en handel overwe- end vrij werden gelaten, ook li 1984 voortzetten. Van de economische om- andigheden gaat een vol- ende drukkende werking op prijzen uit om op de inge- lagen weg door te gaan, aldus de bewindsman in een vrijdag tan de Kamer gezonden brief. Voor 1984 staat vast dat de jrijsbeschikking voor de ver- [lijfsrecreatie zai worden ge- andhaafd en zal de toelaat- lare verhoging voor de pre- pies ziektekostenverzkering 1 januari in een beschik- ling worden vastgelegd. i De handel heeft volgens Pan Aardenne nog voldoende parge om de kostenstijgingen i dekken. De overheidstarie- ven mogen zoals bekend met 3 i omhoog, terwijl de basista rieven voor elektriciteit kleinverbruikers) met twee Brocent omhoog mogen en die voor grootverbruikers onver- Inderd blijven. gehouden onder 1400 FNV-le den. De enquête werd uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek. Wat de uit keringen betreft vindt 34 pro cent van de leden dat die via hogere premies op peil gehou den moeten worden, 12 procent is daartoe niet bereid en vindt dat de uitkeringen maar om laag moeten, 24 procent vindt dat er andere oplossingen zijn om de sociale zekerheid in stand te houden en 32 procent weet het niet, aldus de enque te. Meer dan een vijfde deel (21 procent) van de FNV-leden heeft geen werk en is voor het grootste deel werkloos of ar beidsongeschikt. Van de wel werkende FNV-ers verwacht 22 procent dat binnenkort in de eigen werkkring ontslagen zullen vallen. Van de FNV-leden kan elf procent nauwelijks van zijn (of haar) inkomen rondkomen en bij 55 procent gaat het wel en maar een derde kan er makkelijk van rondkomen. Als er bezuinigd moet wor den dan komen bij de FNV-le den het eerst de auto, kranten en tijdschriften aan de beurt en daarna wordt er beknib beld op de vakantie. Uit de enquete blijkt voorts dat de FNV voor slechts 14 procent uit vrouwen bestaat. Weliswaar zijn de vrouwen bij de FNV in opmars maar hun organisatiegraad is nog altijd erg laag. In de Nederlandse beroepsbevolking is het aantal vrouwen ongeveer één op drie en bij de FNV is die verhou ding een op zes. Ook telt de FNV bijzonder weinig jonge ren binnen de gelederen. Maar acht procent is jonger dan 25 terwijl bijna een kwart van de totale beroepsbevolking uit jongeren tot 25 jaar bestaat. Werknemers van Wilton-Fijenoord luisteren vrijdagmorgen in de kantine naar sprekers die ingaan op het kabinetsbesluit om de export-vergunning van de Taiwan-order niet te ver lenen. Woensdag gaan de werknemers massaal naar Den Haag. Van Wessem herinnerde er aan dat in 1981 het toenmalige kabinet schreef dat het geven van een exportvergunning voor de levering van twee on- derzeers aan Taiwan niet strijdig was met enige regel van het internationale recht. Dit kabinet, aldus van Wes sem, beweert het tegenoverge stelde. Daarin ligt een grond om het kabinetsbesluit juri disch aan te vechten. Werf directeur Sluis verweet tijdens de hoorzitting het mi nisterie van Economische Za ken stellige verwachtingen te hebben gewekt dat het wel goed zou komen met de ver gunning. „We zijn door het ka binet maanden lang aan het lijntje gehouden." Hij en de voorzitter van de Ondernemingsraad van Wil ton Fijenoord, Schellebeek, stuurden een zelfde verwijt in Vervolg van pagina 1 de richting van het CDA-ka- merlid Van Iersel. Deze ont kende dat hij in persoonlijke gesprekken ooit de indruk had gewekt dat het wel snor zou zitten. „Ik heb mij uitermate terughoudend naar beide kan ten opgesteld." Directeur Sluis hield de ka mercommissie voor dat het grootste gevaar dat de werf bedreigt is dat de twee onder zeeërs die op stapel staan niet meer afgebouwd kunnen wor den. De aanbetalingen die Tai wan heeft gedaan zijn wegge- - FOTO ANP vloeid in mislukte RSV-pro- jecten. De CD A-fractie vindt dat het kabinet in elk geval moet waarborgen dat het werk aan die twee schepen voltooid kan worden. Namens de China-kamer van het Centrum voor Han delsbevordering zei voorzitter Wijsman dat er zeer goede vooruitzichten zijn op lucra tieve orders van de Volksre publiek zijn te verwachten. Hij noemde bedragen van 600 miljoen tot 1 miljard per jaar. De vertegenoordigers van de vakbonden van FNV en CNV hielden echter op grond van gedegen onderzoek staande dat er op korte en middellange termijn geen orders van bete kenis uit China zijn te ver wachten. De voorzitter van de Industriebond FNV, Dick Vis ser, noemde het verhaal van de China-kamer rondweg „on zin". Van onze redactie binnenland ZEIST - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) gaat ervan uit dat de eerste twee verpleegdagen in het zieken huis en de tandartsenhulp voor volwassenen volgend jaar uit het ziekenfondspakket zullen verdwijnen. Dat bleek vrijdag tijdens een persconferentie bij de VNZ in Zeist. De VNZ heeft staatssecreta ris Van der Reijden (Volksge zondheid) vrijdag laten weten het niet eens te zijn met de in voering van meer eigen bij dragen voor ziekenfondsver zekerden, maar merkte tevens op dat de ziekenfondsen klaar Van een onzer verslaggevers ARNHEM/DEN HAAG - Op nieuw is de invoering van de veelbesproken Kampeerwet (meer vrijheid om kampeer ders toe te laten) uitgesteld. De wet zou 1 januari zijn inge gaan. Het uitstel is het geruisloze gevolg van de activiteiten van de commissie-Geelhoed, die bekijkt wat het rijk zoal zou moeten kappen in zijn oer woud van regelingen. De ad viezen zijn nog niet uitge bracht. Minister Braks heeft de Tweede Kamer beloofd zo snel mogelijk uitsluitsel te ge ven. |0G NOOIT hebben de Westduitsers zoveel miljarden marken in kerstinkopen besteed als dit jaar. Ook in Amerika zal de irstman ongekend royaal zijn. Wij in Nederland doen daar ons Jordeel mee want de uitvoer naar de Verenigde Staten en de isterburen is fors gestegen. De westerse economie zit nu dui- ilijk in de lift, juichte deze week een commentator voor de Duit- PTV „Dat is het beste nieuws van 1983". ^Er is meer goed nieuws te melden. In Washington zijn onlangs ir Russische en vier Amerikaanse geleerden op grond van suwe studies unaniem tot de conclusie gekomen dat Amerika ich Rusland een atoomoorlog kunnen winnen. De wetenschap- prs lieten geen spaan heel van verhalen dat laserstralen in de Jimte een agressor onkwetsbaar zouden kunnen maken en een itimaal functionerendeB(escherming) B(evolking) afdoende fveiliging tegen kernaanvallen zou kunnen bieden. De compu te in het Witte Huis en in het Kremlin wijzen al jaren in dezelfde fchting. Daarom mogen we er nog steeds vanuit gaan dat een Joomoorlog, die niemand kan winnen, niet gevoerd zal worden en dat de beide supermogendheden weer aan tafel zullen gaan ltten om verder te onderhandelen over wederzijdse ontwape- Dan is er ook nog het bemoedigende gegeven dat in steeds [edere kring het besef doorbreekt dat de mondiale crisis die we het ogenblik beleven niet slechts van economische of politieke ird is. De 'wankele basis van onze welvaartscultuur', waaraan Stichting Nationaal Comité Nederland voor de Europese Cul- fele Samenwerking een belangwekkende studie heeft gewijd, lordt evenzeer veroorzaakt door het feit dat 'de wortels van het idividu in groep, religie en natie zijn aangetast'. Nu de onbe- ensde mogelijkheden van de jaren vijftig en zestig een fictie zijn sbleken, de verzorgingsstaat een lekkende paraplu blijkt te zijn P de mensen meer op eigen kracht en inspanning worden aan wezen blijkt bij velen de spankracht van vroegere generaties rdwenen te zijn. Met allerlei taboes, die in de afgelopen decen- P - dikwijls terecht over boord zijn gezet zijn kennelijk ook 'aardevolle bindingen doorgesneden en is met het traditionele "Jfpatroon van vroeger een stuk geborgenheid verloren gegaan, het besef dat we in een cultuurcrisis zijn beland dan goed ®uws? Ja zeker. Als we de symptomen van de huidige malaise 'et zien en begrijpen kunnen we ook niet hopen er nog eens een terapievoor te vinden. Vanavond en vannacht zullen de kerken wel weer volgeladen Jn Die grote belangstelling van kerstdiensten, ook bij mensen le al lang met de kerk gebroken hebben, kan niet alleen ver aard worden uit jeugdsentiment of de behoefte aan een opwar- lert|e voor een romantische Kerst. Vele mensen gaan dezer da an naar de kerk.omdat zij op zoek zijn naar hun eigen identiteit n naar de zin van hun bestaan. Wellicht ook om nader kennis te amen van het tot optimisme stemmende verschijnsel dat een m'e groep christenen, ondanks hun onderlinge verdeeldheid, P nog steeds gezamenlijk het mysterie van de Menswording unnen vieren en daaraan het onverwoestbare geloof aan de Blij- e Voleinding ontlenen. Aan hun allen een Gezegend Kerstfeest toegewenst. DEN HAAG - Er is een nieuwe, betrouwbare onderzoekmethode ontwikkeld om bij volwassen runderen te kunnen vaststellen of zij zijn behandeld met het verboden groei-hormoon DES. Deze methode zal vanaf be gin j anuari worden ingevoerd. Aldus deelde het ministerie van Landbouw vrijdag mee. Sinds 1967 bestaat een be trouwbare methode voor het onderzoek van kalveren op ge bruik van het hormoon DES (diethylstilboestrol) dat niet mag worden gebruikt omdat het kankerverwekkend is. In 1981 werd de zelfde onder zoekmethode bij volwassen AMSTERDAM De Amster damse politie heeft aanwijzin gen dat één van de drie nog voortvluchtige hoofdverdach ten in de Heineken-ontvoe- ring, de 30-jarige F. M., zich spoedig zal melden. „De man zendt signalen uit waaruit blijkt dat hij zich geen raad meer weet en met zichzelf behoorlijk overhoop ligt", aldus vrijdag hoofdin specteur K. Sietsma. Hij baseert zijn verwach ting op twee brieven van M. die de politie deze week zijn toegespeeld. Begin deze week kreeg de politie via derden een brief in handen, waarin hij als bewijs van echtheid zijn pas poort had bijgevoegd. Boven dien ontving het dagblad het Parool gisteren een brief van hem, waarin hij zijn rijbewijs had bijgevoegd. De politie heeft beide brieven als afkom stig van de verdachte geïden tificeerd. runderen opgeschort wegens het voorkomen van valse posi tieve uitslagen. Eigenaren van in beslag ge nomen dieren kregen van de rechter het gelijk dat de toen gevolgde methode niet goed was. Het rijk werd veroor deeld tot het betalen van scha devergoedingen. Een werk groep met deskundigen van bijna alle belangrijke labora toria in ons land heeft nu de nieuwe methode ontwikkeld. Alle verdachte dieren (met bijvoorbeeld spuitplekken) die voortaan bij een slachthuis worden aangeboden worden onderzocht. Bovendien zal voor de vleeskeuring bij één procent van alle ter' keuring aangeboden, runderen onder zoek naar de aanwezigheid van het hormoon worden ge daan. Dieren die dan positief zijn, worden in beslag geno men en tegen de eigenaar wordt proces-verbaal opge maakt. Boeken VAN oktober '82 tot oktober '83 zijn bijna 33 miljoen alge mene boeken voor 611 miljoen gulden verkocht aan Neder landse huishoudens. Binnentreden HET kabinet is vrijdag ak koord gegaan met een ontwerp van wet op het binnentreden. Hierin wordt een aantal af zonderlijke bepalingen en wetten geharmoniseerd met betrekking tot het binnentre den in woningen door over heidsfunctionarissen. De nu voorgestelde regeling omvat de verplichting tot legitimatie en mededeling van het doel van het binnentreden, bij bin nentreden met en zonder toe stemming van de bewoner. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals Altes van Justitie wil de bijkomende straf van plaatsing in een 'rijkswerkinrichting' afschaffen. Hij heeft een wetsontwerp ingediend om die straf uit de wet te schrappen. Plaatsing in een Rijkswerkinrichting kan worden opge legd voor bedelarij, landloperij, souteneurschap en wegens openbare dronkenschap. In de praktijk werd deze straf al jaren niet meer opgelegd. Tien jaar geleden gebeurde dat nog zeventien maal en vijf jaar geleden nog éénmaal. Het wetsontwerp voorziet ook in afschaffing van de straf baarheid van bedelarij en landloperij, en beoogt een wijzi ging van de bepalingen omtrent actief souteneurschap. Overwegingen zijn dat de straf dateert uit een tijd dat ge vangenisstraf in beginsel cellulair werd ondergaan. Tegen woordig is het gemeenschapsregime regel. Ook landloperij is iets heel anders dan vroeger. Het is nu eerder een vorm van zwerfgedrag van thuislozen dan iets met een sociaal-economische achtergrond. Wat betreft openbare dronkenschap zegt de minister dat dat weliswaar nog veel voorkomt, maar dat daar eerder een taak ligt voor de Consultatiebureaus voor Alcohol en Drugs dan voor een rijkswerkinrichting. staan om de maatregelen zon odig uit te voeren. De Tweede Kamer nam donderdagavond een motie van VVD en CDA aan, waarin de regering wordt verzocht het parlement snel te laten weten of het mogelijk is de tandheel kundige zorg voor volwasse nen en de eerste twee ligdagen uit het ziekenfondspakket te schrappen. Ziekenhuisopname zou voor de eerste twee dagen verplicht herverzekerd moeten worden. Voor tandartsenhulp geldt dat niet. De betrokkenen mogen, aldus de motie, zelf bepalen of zij zich wel of niet tegen dat risico willen verzekeren. De ziekenfondsen dringen er bij monde van de VNZ bij de staatssecretaris op aan dat zij de herverzekering van de beide eigen bijdragen via de aanvullende verzekering voor hun rekening mogen nemen. Dat is volgens de VNZ eerlij ker, omdat de fondsen zonder winstoogmerk werken en om dat zij geen gebruik maken van premies die zijn aange past aan de leeftijd van de verzekerde. DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) zal niet met de botte bijl maar met een ontleedmes snijden in de huursubsidie. In zijn huurbrief, die ko mende week zal uitkomen, stelt Brokx voor om de prak tijk dat alle inkomens achter één deur meetellen voor de be paling van de huursubsidie iets te verzachten. Van het inkomen van inwo nende kinderen zal 5 a 7 dui zend gulden worden vrijgela ten. Verder zullen alleen staanden boven de 23 jaar er enkele tientjes op vooruitgaan in vergelijking met de oor spronkelijke plannen. Dat gebeurt door 2400 gul den van het inkomen bij de bepaling van de huursubsidie buiten beschouwing te laten. De legesheffing «-voor het in schakelen van huurcommis- sies wordt niet, zoals eerder werd beweerd 50 gulden voor een huurgeschil en 75 gulden voor een huuradvies, maar 25 gulden. Eindelijk hebben we het kerst menu samengesteld. Heel lang hebben we getwijfeld tussen Peking-eend en Taiwan- meeuw. Maar die keuze is nu wel duidelijk. Het wordt Gevulde Peking- eend. Met Gouden Eieren, als die tenminste nog te krijgen zijn. Wacht, ik zal het het hele menu even laten zien: Voorgerecht: Pet met peren Knudde met een rietje Soep Vooraf Kastanjes uit het vuur Hoofdgerecht: Spekkie voor het bekkie Peking-eend Stuk in de kraag Paarden-middel Kip zonder kop Nagerecht: Ei van Columbus Hond in de pot Eén nacht ijs Daar moeten we het mee doen de komende dagen. We hadden voor een uur na de maaltijd nog een Mondje Maagzuur en een Broek Vol Winden ge pland. Maar dat komt waar schijnlijk wel langs natuurlij ke weg. Ik wens u een boom vol licht, veel eetlust en een voorspoedi ge spijsverteringEn als u alles met mate doet, mag u mis schien volgend jaar conduc teur op de tram worden. MERIJN Kranten DE directies van Het Parool te Amsterdam en NRC te Rotter dam hebben besloten samen te gaan werken op het terrein van transport, bezorging en inspectie. Hoofdcommissaris TOT opvolger van hoofdcom missaris A. Vermey van de Rotterdamse gemeentepolitie is de heer J. C. van Dorp (49) benoemd. Van Dorp is thans in de rang van commissaris hoofd van de afdeling onder zoek en ontwikkeling van de directie politie op het ministe rie van binnenlandse zaken in Den Haag. Gezinsblad ER bestaat een goede kans dat er midden volgend jaar een nieuw groot FNV-blad komt voor het hele gezin. Dit blad zal met een oplage van 870.000 en een lezersbereik van circa twee miljoen mensen een van de grootste uitgaven in ons land worden. Het blad zal naast het gebruikelijke vak bondsnieuws veel sociale en consumenteninformatie be vatten. UKW-ers DE korting van 12 op de uit keringen van gewezen militai ren, de zogenaamde UKW-ers, per 1 januari gaat wel door. „De inhouding zal zich in vier fasen van elk een half jaar gaan voltrekken. De begin-in- houding gaat tussen de een en de drie procent bedragen", luidt de mededeling aan de le den van de Algemene Christe lijke Organisatie van Militai ren. MBO HET aantal leerlingen dat middelbaar beroepsonderwijs volgt is per 1 september '83 met 28.042 (13,6 procent) geste gen tot 234.430. Bij het lager beroepsonderwijs (LBO) daar entegen is het aantal leerlin gen met 2.287 (0,6 procent) af genomen tot 402.815. (ADVERTENTIE) UIT HET ZIEKENFONDS? Het pakket waarvoor u bij Het Noorden bent verzekerd is zéér omvangrijk. Het is daarbij een plezierige gedachte dat u het minimum betaalt omdat Het Noorden geen winst behoeft te maken. Nóg een voordeel: bij Het Noorden hoeft u nooit een rekening voor te schieten. En. wilt u voordeliger uit zijn dan neemt u de huisarts en apothekerskosten voor eigen rekening. Een forse premie-verlaging is er bij een eigen risiko van f 500,- (alleenstaande) of f 1000,- feezin). Simpele, overduidelijke informatie ligt voor u Haar. In open, ongeffankeerde enve- 3 Z-jdoppe zenden aan Het Noorden, antwoordnummer 1039, 9700 VK Groningen. STRAAT. POSTKODE- PLAATS- TELEFOON. LEEFTIJD Onderlinge Ziektekostenverzekering Maatschappt) Het Noorden Hoornsediep 131, 9727 GH Groningen Telefoon 050-262858

de Stem | 1983 | | pagina 3