GiDSKER&TBDffl Geluk hebben is geen toeval ekke w. Driemaal vrijdag de B-e in 1984 Hl! I .rMk De ASTROLOOG is 65. Op grond van zijn eigen horo scoop weet hij dat ie volgend jaar maart grote problemen krijgt met zijn gezondheid. Maar zijn optreden straalt een enorme dosis zelfverzekerdheid uit. Om zijn eigen kunde bewijzen noemt hij eerst een aantal wapenfeiten. „Ik heb gezegd dat Joop Zoetemelk in de Tour de France proble men zou krijgen met zijn arts. Nou. die heeft ie toch gehad? Peter Winnen zou va banque gaan rijden. Daags voor de Alpen komt hij op de televisie en wat zegt hij? 'Ik ga va banque rijden'. Zo is het toch?" Hu LEGT uit dat er geen twee mensen gelijktijdig op de zelfde plaats worden geboren. Dat het daarom pure onzin is om voor hele bevolkinsgroepen gelijk een horoscoop te trekken. Ieder mens heeft zijn eigen sterrenpatroon: „Er zijn er niet twee gelijk."Gieles laat tijdens het gesprek geen gelegenheid lopen om zich te bewijzen. Praat heel overtuigd van zijn eigen gelijk. Probeert met allerlei vraagjes gegevens uit zijn cliënt te halen, om dan heel triomfantelijk uit te roe pen: „Zie nou wel, ik heb het je toch gezegd!" iZlJN EERSTE streven is er nu op gericht de bijgestelde horoscoop te verifiëren. Vraagt eerst of er achteraf nog din gen bleken te kloppen van ons vorige gesprek. Begint dan te wroeten in de achter ons liggende maanden. Behalve een met de haren erbij gesleepte autopech („Tja, dat is mars. Daaronder valt al het ijzer, noem ik het maar.") en een ziek te op het werk (altijd prijs) zijn er weinig echte aankno pingspunten te vinden. Dat ik die zondag ervoor familiebe zoek mocht ontvangen zal ook niemand verbazen. De EERSTVOLGENDE grijpbare voorspelling geldt voor de periode tussen kerstmis en 5 januari. In die periode is het lot mij gunstig gezind. Pars Fortunae, heet dat in het jargon. Als ik een lot koop in die periode, zou dat heel gun- B. WMM BERT VAN VELZEN ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 l::"" DOOR JOOP BRONS KOEREEN kijkt >vel eens stiekum in een horoscoop. Wat hebben de sterren te bieden voor de weegschaal, de steenbok of de stier? Komt deze week bet grote schip met geld binnen varen, of komt u een oude bekende tegen? De groep mensen die heilig gelooft in wat de sterren te vertellen hebben, is niet overweldigend groot. Vooral niet onder de nuchtere Neder landers. Een volk als Chinezen daarentegen, laten bijvoor beeld huwelijken afhangen van het al dan niet samengaan van de horoscopen van beide echtelieden. Wat is het belang van een horoscoop? Welke waarde moet er worden toege kend aan de hemellichamen, de sextielen, aspekten en ascen danten? Ik liet mij daarvoor astrologisch doorlichten bij J.B. Gieles in Den Haag. De eerste rampzalige 'voorspelling' is inmiddels al uitgekomen. CUn f haJLU /tnru S GEBQDPTE'IIDPDS^DDP. .hier staal 13.37.31 maagd maan 30 augustus, dat is toch duidelijkIk snap er geen harst van. «J E ZULT het maar treffen. Maan vierkant maan, astrolo gisch gezien een rotdag van het troebelste water. Op 28 no vember zouden de sterren voor mij die chaotische wanstand hebben bereikt. Met een ongelovige glimlach luisterde ik naar die koffiedikktjkerij. Waarom ineens waarde hechten aan astrologische 'studies'?Totdat ik het blaadje met zon dag 27 november van de bescheurkalender ritste. De nieuwe dag was nog geen uur oud toen ik op een verschrikkelijke manier met mijn teen tegen een tafelpoot knalde. Op zich nog niks bijzonders: er gaat geen week voorbij of ik hóór collega's tegen een openstaande la van een bureau botsen. k3 MORGENS bleek pas goed hoe pijnlijk juist de astro loog de 28ste tot een rotdag had bestempeld. De storm die dat weekeinde over Nederland jakkerde, had gezorgd voor een drijfnatte binnenmuur in de huiskamer. Maar ook op een andere plaats waren de slagregens nog tot binnen door gedrongen.Bij de afwas liet ik een deksel uit mijn handen kletteren, waardoor de stukken in het rond vlogen. En of dat alles niet genoeg was, werd ik 's avonds op mijn werk opgebeld door mijn vriendin-voor-het-leven met de mede deling dat de keuken blank stond. Een verstopte afvoer had het waswater naar een verkeerde uitgang gestuwd.Sinds 28 november hebben astrologen van mij het voordeel van de twijfel gekregen. Het eerste consult bij J.B. Gieles („Geen Jan, ik ben nog ouderwets in dat soort dingen") werd voorafgegaan door een telefoontje. Of ik schriftelijk het exacte geboorte tijdstip en de geboorteplaats wilde opgeven. Mijn ingebak ken wantrouwen tegen sterrewichelaars deed me besluiten een briefje te typen, zodat niet bij voorbaat mijn hele karak ter uit het handschrift geplukt kon worden.Het Astrologisch Adviesbureau Gieles zetelt in de residentie, halverwege de Laan van Meerdervoort. Het kantoor blijkt een ruim appar tement, waarin alle tekens van de dierenriem overvloedig zijn terug te vinden. Beelden van boogschutters en water mannen, smeedijzeren tweelingen, geborduurde horoscopen versieren de wanden van enkele kamers. In een van de ver trekken hangen twee getekende portretten van de naamge ver. Eén muur is geheel gevuld met oude jaargangen van het astrologisch maandblad Sagittarius, de trots en tevens de grote zorg van Gieles. IJZEND op mijn gegevens: „U zegt dat u om 9.45 uur geboren bent. Dat bestaat natuurlijk niet. Ik heb geleerd met seconden te werken. Alleen met die nauwkeurigheid is het mogelijk een zo feilloos mogelijke horoscoop te maken. J GIELES geeft het astrologisch tijdschrift Sagittarius uit, waarin hij nader ingaat op alle te kens van de dierenriem. Daarin worden ook de rampen voorspeld die deze wereld, een kruimel aan een firmament vol hemellichamen, zullen trelTen. Niet alle beweringen konten uit, maar er zijn zeker opmerkelijke beweringen. Eind augustus verkondigde hij voor begin septem ber spanningen met Rusland en problemen in het luchtvaartverkeer. Het neerschieten van het Ko reaanse verkeersvliegtuig en de boycot van de Russen daarna bevestigde zijn sterrenkijkerij. y\.L IN het eerste nummer van Sagittarius van dit jaar werden de moeilijkheden rond de ambte naren aangekondigd. Dat die problemen er zijn geweest, zal niemand kunnen ontkennen. Ander zijds was een kijkje in de regeringsverklaring al voldoende geweest om die acties te kunnen voor spellen. Overigens staan er tal van feiten in, die nauwelijks kunnen missen. Bijvoorbeeld: „Dat er deze week spionnen gepakt worden is tevens mo gelijk (Maan oppositie en parallel Neptunus)". Ga daar maar aan staan. Gieles zegt zijn landen- horoscopen te trekken, uitgaande van het mo ment waarop de staat werd uitgeroepen. Zo trekt hij ook horoscopen van kabinetten. Op die ma nier wist hij de val van Nixon en van dc kabinet ten Den Uyl en de Belgische premier Tindemans van tevoren aan te geven. Enig bijgeloof kan de heren en dames astrolo gen niet worden ontzegd, al tracht men ramp spoed onmiddellijk te herleiden tot de stand van de sterren, zo blijkt uit het blad. In dat opzicht is het aardig te vermelden dat we volgend jaar drie keer vrijdag de dertiende meemaken. Een ervan is zelfs Goede Vrijdag de dertiende. De horoscoop die ik voor u getrokken heb, is nog niet geve rifieerd. Aan de hand van feiten uit uw verleden - peildata - kan ik die horoscoop bijstellen. Dat is het doel van mijn eerste consult. Daarna kan ik pas wat zinnigs zeggen over de toekomst." Maar hoe zit dat dan met al die astrologen, die in Libelle, Privé of Story de lezers een blik in de toe komst gunnen?„Gangsters zijn het. Ze maken voor ons de astrologie ongeloofwaardig." ZlJN DUIK in mijn verleden staat al op papier. Een computeruitdraai van anderhalve meter, vol onbegrijpelijke J.B. Gieles. „Geen Jan, ik hen nog ouderwets in dat soort dingen. cijfers en tekens. Hij wijst op de papieren en zegt: „Kijk. Hier staat 13.37.31 maagd maan 30 Neptunus. Dat is toch volstrekt duidelijk?" Ik snap er geen barst van. Zijn hele ge schiedenisboekje van mij overtuigt me trouwens in het be gin toch al allerminst. Hij begint met te vragen of het klopt dat ik in 1971 mijn maatschappelijke carrière benbegonnen. Natuurlijk klopt dat! Iedereen die mijn geboortedatum kent kan er rustig op gokken dat ik eind 1970 uit dienst ben ge komen. En de werkloosheid was toen nog niet zo groot, dat je maanden of zelfs jaren moest wachten op een baantje. OoK ALS hij vraagt of er in 1974 een ziektegeval is ge weest in mijn gezin, wordt mijn vertrouwen bepaald niet ge wekt. Er was namelijk helemaal niets aan de hand. In de fa milie dan? Nee, óók niet. Op het werk misschien? Het kan zelfs maar een verkoudheidje zijn Dankjewel. Dat is een scoringskans van honderd procent voor meneer Gieles. .AlLS HIJ even later nog eens de plank flink misslaat, merkt hij op dat er blijkbaar iets niet helemaal klopt met mijn geboortetijd. Het lijkt een makkelijk excuus. (Als ik la ter in het trouwboekje van mijn ouders kijk, blijken er toch minuten verschil te zitten tussen het opgegeven tijdstip en het werkelijke geboorte-uur. Maar ook dat is nog verre van nauwkeurig, beweert Gieles). Maar dan komen er enkele dingen bovendrijven die me tot nadenken stemmen. Hij vraagt of er in 1979 op mijn werk geen ziektegeval is geweest, dat verband hield met mijn vakantie.Hé, dat is vreemd. Dat klopt. Ik moest die zo mer mijn vakantie onderbreken omdat een collega plotse- 1.K MOEST die middag nog een 'tegenslag' incasseren. Ik ben geboren op 8 maart en üls ik al eens naar een horo scoop heb gekeken, dan zijn mijn ogen toch vooral op de vissen gericht geweest. Maar wat zegt Gieles? „Jij bent geen vis. Vissen zijn negatief, achterbaks. Jij hebt een hele duide lijke waterman-invloed met als ascendant tweeling. Iedere journalist valt onder de tweelingen. Kijk maar naar mij. Ik geef toch een blad uit? En wat ben ik? Juist, een tweeling." Hij meende aanvankelijk ook nog wat boogschutter-aspec ten te ontdekken, maar die eerste indruk bleek verkeerd. Maar TOCH. Dat wordt in het vervolg de halve horo scooprubriek doornemen, als ik Gieles mag geloven. Twee weken later sta ik opnieuw in Den Haag. Aan de hand van enkele gebeurtenissen uit mijn verleden, zogenaamde peil data, heeft de astroloog mijn horoscoop 'scherp' kunnen stellen. Hij weet nu ook mijn precieze geboorte-uur. Vol gens Gieles is mijn leven begonnen om negen uur, zevenen veertig minuten en zesenveertig seconden. Precies. En dat is nog altijd een paar minuten vroeger dan m'n vader vroeger naar eer en geweten tegenover de ambtenaar van de burger lijke stand heeft verklaard. Gieles blijft geduldig doorvragen: „Nooit iemand in de familie gehad met bronchitus? Ademhalingsmoeilijkheden dan? Toch zeker wel een hoestje of een kuchje? Op die ma nier probeert hij de volle buit binnen te halen. Elk consult van de Hagenaar wordt doorspekt met eigen ervaringen. Vertelt dat zijn klanten overal vandaan komen. „Uit Ameri ka, Duitsland, Hong Kong. Ik had hier net een man, die grote zaken doet met Arabië. Ik heb hem gezegd dat hij nu ook zaken gaat doen met China. En hij gelooft dat. Waar om niet? Laat ik je een voorbeeld geven. Diezelfde man heb ik een paar jaar geleden verteld dat hij in Frankrijk een fa briek zou bouwen. Toen geloofde hij me niet. Twee jaar la ter nodigde hij me uit om die fabriek te openen, maar enke le dagen na de datum die ik hem had genoemd." Met ZULKE successen kunnen de riqnte aanbiedingen niet uitblijven. „Er zijn erbij die me meer willen betalen. Ze kunnen me de pot op. Hangen ze iedere week vanuit Hong Kong aan de telefoon om de horoscoop uitgelegd te krijgen. Vaste aanstellingen zijn me ook genoeg aangeboden. Ik trap er niet in. Het gaat één maand goed en dan één mis- ■U.' $3 ■- Al sinds eeuwen verdiept de mens zich in de mogelijke invloed van de stand der sterren op het individu. kleun en je ligt eruit. Dan kun je je hele praktijk hier weer opnieuw gaan opbouwen." Grijpt plotseling weer naar de computeruitdraai, die in vergelijking met de vorige keer twee keer zolang is geworden. Hij voorspelt dat 28 novem ber een rotdag wordt. Maan vierkant maan: een echte puin hoopdag. Maar op heel korte termijn zit er voor mij verder 'niets in het vat. herculËsI V^GROTE beer ISfP dra*k Poolster OOST ling met nierstenen moest worden opgenomen in een zie kenhuis. Dat kon hij niet weten. Hij noemt nog enkele mar kante dingen. Een sterfgeval, een verhuizing, een verbou wing. Zaken die niemand zomaar uit z'n mouw schudt. Maar hij kleunt er minstens zo vaak naast.Frappant is zijn kennis van Harriët, mijn wederhelft. Hij leest uit mijn horo scoop dat ze in de gezondheidszorg werkt, dat ze last heeft van de knieën en dat ze gek is op het volgen van allerlei cur sussen. (Als ik haar later over mijn ervaringen vertel, is het eerste dat ze vraagt: „Wat leuk. Kun je daar ook een cursus in volgen WEST A Wega J ^UEK - fSay NOORD u HET maken van een afspraak voor een tweede con sult is mijn wantrouwen weliswaar niet geheel verdwenen, maar m'n nieuwsgierigheid is geprikkeld. Zou er dan tó ch Anderzijds blijft het gezonde verstand zeggen dat Gieles al 14.000 keer een horoscoop heeft getrokken. Met zo'n schat aan ervaringen moet het beïnvloeden van mensen hem betrekkelijk eenvoudig vallen. stig kunnen uitpakken. „Maar", zo relativeert Gieles on middellijk, „als je kerstgraftificatie hoger ligt dan je ver wacht, dan is dat natuurlijk ook een meevaller." A DE KERST kan er niks meer stuk voor mij. Februari levert een ideale periode op om contracten af te sluiten („vooral de 14de"). In maart moeten wat zaken op een rijtje worden gezet, maar halverwege volgend jaar, in mei, volgt er dan een zekere erkenning. Maar ook op langere termijn kan het niet fout gaan. Over vier jaar maak ik promotie. Een flinke klapper, zo heeft Gieles me verzekerd. Nou ja, daar wacht ik dan maar op. Intussen zal ik, mijn aanvanke lijke wantrouwen ten spijt, me volgende week zeker volledig te buiten gaan aan het kopen van loten en aan het meespe len in toto en lotto. Je weet maar nooit. Volgens astrologen is geluk geen kwestie van toeval. IET WAS een vrolijke happen^ praat: Nancy reagan op de brede oer koningen van het geweld op dt een kus op het voorhoofd Kuis en wiek van overgebleven. Het mocht Pl wv» zo verklaarde het onderschri woor de eeuwigheid registreerde kerstmannen - costuum. Het lijkt erop dat Barracus de voi p sfeerpak om zijn majestueuze 7 i K

de Stem | 1983 | | pagina 30