even..u UITBLAZEN DE STEM Washingtons daklozen zijn naaste buren van Ronald en Nancy Reagan '3 Een beter Kerstpakket I Prijsbeleid n 1984 voortgezet I DE STEM COMA Kerstmis 1983 ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 ACHTERGROND Armoede Blote voeten Jungle Verbijsterd Verminkt raTERDAG 24 DECEMB DEZE WEEK woon de ik een kerstvie ring bij in de cantine van een middelgroot be drijf, opererend in de bouwsector. De directeur hield zijn jaarlijkse toe spraak - in feite een jaar overzicht - staande tegen over een grote, luisterrijk opge tuigde kerstboom. Over het jaar 1983 viel niet te mopperen. Naar verhouding was het een redelijk goed jaar geweest. Uiteraard naar verhouding: goede jaren als die van 'toen' hoeven we voorlopig niet te verwachten, zo beklemtoonde hij, maar de onderneming had het diepe dal achter zich gela ten. De werkgelegenheid kon dit jaar worden gehandhaafd en er was zelfs weer sprake van enige expansie. Het voor ons liggende jaar kon met vertrouwen tegemoet worden gezien. Er wordt méér gerenoveerd, meer verhuisd en verbouwd en zelfs in de premie- bouw zit weer wat beweging. Na een paar sombere jaarredes wekte dit verhaal zichtbaar op timisme in de zaal. Er werd wijn geschonken. De mensen bleven weer wat langer zitten dan verleden jaar. toen de toon van de toespraak nog die typi sche opbeurende klank had, waarvan iedereen weet dat die dient om somberheid en tegen slag te maskeren. Dutch comfort zouden de Engelsen zeggen. Het kerstpakket mocht er ook weer wezen. De functiona ris die op de aankoop en sa menstelling daarvan een oog had gehouden, vertelde dat het 'betere kerstpakket' dé trend is van deze winter. Hij had het bij de leverancier, die het halve Westbrabantse bedrijfsleven van kerstpakketten lijkt te voorzien, gehoord en gemerkt. „Bij veel bedrijven wordt weer wat optimistischer naar de na bije toekomst gekeken", zei hij, „en dat vertaalt zich in een wat royaler kerstpakket dan dat van de laatste jaren, dat door de nood gedwongen was ver schraald, als ze het nog werd uitgereikt. Consumentisme De kerstbijeenkomst was een bevesting uit de praktijk, uit het veld of het strijdperk zelf, van wat de kranten al een tijd en uit verscheidene bron nen melden: dat het met de economie weer wat beter begint te gaan. Niet overal in dezelfde mate, maar het begin van een verbetering lijkt er te zijn. De spraakmakers zijn daar nog niet achter. Zoals ze des tijds laat waren met de aan vaarding van het feit dat het snel bergafwaarts ging, zo wor den ze nu, terwijl ze zich nog bedienen van de crisis-cliché's, opnieuw achterhaald door de werkelijkheid. Het is mij ten minste opgevallen dat vrijwel geen mens een mond open doet zonder even te refereren aan 'de moeilijke tijden', de 'econo mische ellende', de 'verarming' etc. Goed. we hebben wat inge leverd, maar dat waren we des tijds - op zuiver ideële gronden nog wel! - toch al van plan. Daar hadden althans velen van ons de mond van vol. Versobe ring! Weg met het ongebreidel de consumentisme, met de on christelijke inhaligheid en spil zucht. Op zoek naar het geluk dat we in de overvloed niet ge vonden hadden wilden wel weer armer worden. Dat zijn we nu, zij het nog niet veel, maar we klagen nog even hard als toen de gebraden duiven ons door de strot werden ge duwd. Alleen hebben de klach ten een andere strekking. Waar T5 PAGINA WIM KOCK hoor je nog een kwaad woord over de consumptiemaatschap- pijl Pechvogels Over het algemeen hebben we het materieel nog altijd goed, al gaan we korter of hele maal niet op vakantie, steken we een paar rotjes minder af, eten we 'n keer meer gehakt of blinde vinken en hebben we nog steeds die video niet kun nen kopen. Voor het immate riële welzijn zullen we zelf moe ten zorgen. Misschien is dat wel de les van de ineenstorting van de verzorgingsstaat: dat geluk met geld niet te koop is, óók niet met gemeenschapsgeld; dat persoonlijk geluk en welbe vinden grotendeels op eigen kracht en met veel moeite ver overd en vervolgens gedeeld moeten worden. Natuurlijk zijn er mensen die het slecht hebben. De inten sieve speurtochten die de media al jaren ondernemen naar de zwakken en verdrukten, de on- gelukkigen en de pechvogels, de marginalen en de krepeerge- vallen, de minima en de echte minima, hebben ons wel ge toond dat het zelfs in de hoog tijdagen van de verzorgings staat niet overal botertje tot de boom was. Maar of met de zwartgallig heid die we daaraan hebben overgehouden de echt zwakken geholpen zijn is zeer de vraag. Als iederéén denkt dat'ie ge pakt wordt en in de hoek zit waar de klappen vallen, dan zal de bereidheid om de ander te helpen eerder af- dan toene men. Hoeveel acceptgirokaar ten zijn er deze winter ver scheurd en hoeveel collectebus sen afgewezen 'omdat we al zo veel hebben moeten inleveren'? Wat ik bedoel is dat we met dat pessimistisch geweeklaag niets opschieten. Wijzelf niet en degenen die ons nodig hebben nog het minst. De tijden zijn niet ellendig. Voor sommigen ja, maar voor de meesten niet. Het wordt dus tijd dat we op houden onszelf wijs te maken dat we met z'n allen in het ver domhoekje zitten. Juist dat laatste \t-as de be scheiden gebrachte boodschap van de kerstviering die ik deze week, min of meer toevallig, mocht bijwrfnen. Kerstreces Dit was de laatste aflevering van deze rubriek in 1983. Het was tevens al weer de 56-ste in de 'nieuwe' opmaak. De klach ten van de lezers over letterty pe, plaats en opmaak zijn ver stomd zodat ik mag aannemen dat men - zeker sinds we een wat grotere letter zijn gaan ge bruiken - aan de nieuwe vorm gewend is geraakt. Volgende week dus geen „Even Uitblazen" voor u. Ik blaas dan zelf uit en zet wat za ken op een rijtje, bijvoorbeeld de boeken in mijn in de loop van de tijd weer tot een onover zichtelijke chaos verworden boekenkast. IJs en weder die nende zal deze rubriek er weer zijn op dinsdag 3 januari 1984. Ik wens u vredige kerstdagen en een plezierige jaarwisseling. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIIIIIH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957, Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 07§-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. <Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrplatiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447, NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Door Marc de Koninck DE zon schijnt in Washington, maar het is twee graden onder nul. Een ijzige wind blaast over de ellips, het wijdse grasveld aan de zuidkant van het Witte Huis. Als Ronald en Nancy Reagan de stad uitgaan - voor een poli tieke verplichting of naar het weekendverblijf in Camp Da vid of naar de familieranch in Californië - dan dient dit gazon als hun helikopterhaven. Ook voor bezoekende buitenlandse staatshoofden en regeringslei ders, of voor huisvrienden als Frank Sinatra en andere colle ga's uit het Hollywood-verle- den van de president, is dit vaak de plaats van aankomst en vertrek. De ellips maakt deel uit van het sierlijke rege ringscentrum van de stad. Behalve op het Witte huis, kijkt men er op Washington Monument, de reusachtige obelisk in een ruime cirkel van 50 Amerikanse vlaggen. die niet meer reageert op het herhaaldelijke aanbod. Hui verend zet de bezoeker de ritselende zak bij de deken. Hopelijk zal het schichtige wezen de inhoud verorberen als het weer stil is geworden rond zijn spelonk. Op de ach tergrond branden in de ra men van het Witte Huis in tussen de kroonluchters. In de presidentiële tuin floepen de lantarens aan, waarvan het schijnsel in dit verlaten hoekje van de ellips zal wor den tegengehouden door het ronde muurtje, teneinde het hoopje vodden aan de voet van de grote boom onzicht baar te laten. Terug naar huis brandt in de auto van de onthutste waarnemer de kachel. De stem van de nieuwslezer meldt dat Ling-Ling, de reu- zenpanda in de dierentuin van Washington een acute nierkwaal heeft en dat de artsen vrezen dat het beest de ochtend niet zal halen. Het weerbericht verwacht acht graden vorst. Washington DC, een stad van 640.000 inwoners, heeft vandaag naar schatting 10.000 daklozen. Dat is het dubbele van vier jaar gele den, van vóórdat president Reagan aan de macht kwam en besnoeiingen met tot 20 procent ging doorvoeren op sociale bijstand in de vorm van voedselbonnen, medi sche hulp en huursubsidie. De enige uitgavensector die onder Reagan wel blijft groeien, is defensie. Dat hoofdstuk zal komend jaar 240 miljard dollar, oftewel 720 miljard gulden totalise ren en daarmee voor het eerst alle sociale staatsuitga ven tesamen (inclusief amb- tenarenpensioenen en ge zondheidszorg) overschrij - den. Gevolg van de economi sche herstelpolitiek is behal ve dat de economie van de Verenigde Staten thans in derdaad een krachtige ople ving doormaakt („het werkt", roept de Reagan- aanhang geestdriftig) ook dat het aantal daklozen in het land in enkele jaren tijds naar schatting is verdubbeld naar ongeveer 2,5 miljoen. 2,5 Miljoen Amerikanen die 'no place to go' meer hebben. Een deel van hen - maar even eens van de ouders en kinde ren die nog wel in een huis wonen - lijdt honger. De armoede is terug in de Verenigde Staten. De crisis heeft veel rijken verrijkt (dankzij de hoge rente stand) heeft de middenklasse uitgedund, 15% van de bevol king (was in 1980 12%) onder de officiële armoedegrens geduwd, een leger van zwer vers op straat gebracht en tenslotte voor duizenden Amerikanen weer het ver- schij nsel voedselgebrek geïntroduceerd. Hongersta- tistieken worden niet bijge houden. In Detroit bellen per avond gemiddeld 250 moe ders de voedsel-hulplijn om dat hun kinderen niet kun nen slapen vanwege een lege maag. Op grond van derge lijke verspreide berichten proberen sommigen de om vang van de nood vast te stellen. De roodharige man in zijn hol bij het hek van het Witte Huis is een van enkele hon derden staddwalers die hardnekkig dag en nacht de naaste buren blijven van het Amerikaanse staatshoofd. Zij zijn de allerbelabbert- sten, veelal verslaafd aan al cohol, meestal geestelijk ge stoord (geraakt), gehuld in lappen, stukken plastic en karton en met alle bezit in een vuilniszak of soms in een supermarkt-wagentje. Deze meest zichtbare be rooiden zijn ook weer niet de doorsnee-daklozen. De mees te ontheemden vinden 's nachts een schuilplaats in een van de vele gebouwen waarin de gemeente Wash ington matrassen heeft neer gelegd. 's Ochtends om 6.00 uur moeten ze daar weer naar buiten, want het is niet de bedoeling dat permanente gratis woonruimte wordt Verder naar het zuiden, aan de rivier die de Indiaan se naam de Potomac draagt en die de grens vormt met de tabakstaat Virginia, ziet men Thomas Jefferson Memorial. Het is een klassieke tempel waarin de derde president van de Verenigde Staten ze ven meter hoog in brons ge goten staat tegen een achter grond van gebijtelde passa ges uit de door hem in 1776 geschreven Verklaring van Onafhankelijkheid (van En geland). „Dat alle mensen door de Schepper onver vreemdbare rechten zijn ge schonken op leven, vrijheid en het nastreven van ge luk. Het is december 1983 en Washingtons 'federale drie hoek' waarin de meeste der ministeries, de musea en ge bouwen als dat van de FBI bijeenliggen en die aan de verre oostkant van de Mali (het centrale groene wandel gebied) theatraal wordt af gesloten door het Capitool, maakt zich op voor Kerstmis. Op verschillende plaatsen zijn kleumende arbeiders in hoogwerkers bezig kolossale dennebomen met lampjes en kleurige versierselen aan te kleden. December 1983. Aan de noordwestelijke rand van de ellips, waar een klein stand beeld tussen een paar hoge kale bomen staat, loopt iemand, gehuld in een oude dunne deken, over het gras. het is een man met lang rood haar. Hij gaat op blote voe ten. De deken reikt niet lager tot aan zijn knieën. Zijn naakte onderbenen tonen een paar grote zweren. Hij stapt tussen de bomen naar een gemeentelijke vuil nisbak op de stoep van de ze ventiende straat. Zijn han den doorzoeken de rommel. Hij vindt blijkbaar niets en loopt 20 meter verder naar de volgende bak. Dan naar nog een en naar nog een. Een paar voorbijgaande ambte naren, diep in hun warme kragen gedoken, kijken nau welijks op naar de zwerver. Dakloze voedselzoekers zijn een aloud, en de laatste jaren nog aanzienlijk toegenomen, verschijnsel in het centrum van de hoofdstad van de Verenigde Staten, 's werelds rij kste en machtigste natie. De halfnaakte man loopt terug naar waar hij vandaan kwam: Een laag natuurste nen muurtje dat in een talud is gemetseld en dat een dikke boomstam omcirkeld. Tegen de achterwand van het muurtje, tussen stenen en stam, kruipt hij op de vloer van zijn openluchtverblijf: Een grijze plastic zak. De anonieme gestalte rolt zich zo klein mogelijk op, trekt de deken over zich heen en is uit ieders beeld verdwenen. De waarnemer van dit ta fereel is overmand door me delijden en gaat op zoek naar wat eten voor de haveloze mens waarvan hij de dierlij ke schuilplaats heeft ont dekt. Hij loopt langs het hek van het Witte Huis. Een poort is gebarricadeerd door een zware vrachtwagen. Khomeiny-aanhangers schijnen plannen te hebben voor een zelfmoordaanslag met een bomauto op de pre sidentiële woning, die blank en teer aan alle kanten op een steenworp afstand van de openbare weg staat. Een klein winkelcentrum op de hoek met F-straat her bergt een 'snelvoedsel'-res- taurant. Er gaat een plastic dekseltje op de kartonnen beker koffie, die samen met een warm broodje hambur ger in een papieren zak ver dwijnt. Terug bij het hol van de zwerver begint het al te schemeren. „Hallo daar!". De deken beweegt abrupt en een doorgroefde roodhari ge kop met verwilderde ogen ziet naar de weldoener op. „Wilt u wat eten? ik heb hier koffie en een hambur ger. Het hoofd duikt weg onder de dan weer roerloze deken, Honger rond het Witte Huis Willy is al jarenlang een van de dakloze buurmannen van de Amerikaanse president. In besneeuwd Washington voorkomt de warmte uit 'zijn' rooster, dat hij doodvriest. verschaft. Anderen slapen in slooppanden of in oude auto's. Zogenaamde 'nieuwe armen', mensen die nog niet zo lang geleden hun baan zijn verloren en daardoor hun onbetaalbare huis uit moesten en ook hun sociale verzekering kwijtraakten, slapen vaak in hun nieuwe auto. 80% Van de daklozen zijn mannen. Vrouwen en kinde ren vinden eerder hulp bij familie-leden, sociale dien sten of liefdadige privé-in- stellingen. Meestal gaat het om gebroken gezinnen. Waar over de gehele Verenigde Staten reeds een op twee hu welijken stukloopt, blijven onder aan de ladder bijna helemaal geen huishoudens bestand tegen de armoede. Voor de ronddolende man nen is het dagelij ks leven een hel, waarin alcohol vaak de angst en de pijn verzacht. Na de nacht, al dan niet onder de blote hemel doorgebracht, trekt men naar een van de soepkeukens in de buurt, de straat of naar Cen gratis uit reiking van levensmiddelen, die door sociale werkers zijn opgehaald bij supermarkten. Het is voedsel waarvan de datum op de verpakking is verstreken, maar dat nog goed is. Daarna verspreiden de va gebonden zich over de Wash- ingtonse binnenstad. De _en heeft een plekje in een kerk, de andere in de hal van een ministerie, een derde weet waar iemand voorbij komt die altijd een kwartje geeft. Voor wie in een huis woont is het leven op en van de straat moeilijk voorstelbaar. Elke weersverandering kan een kwestie van leven of dood zijn. Vorige winter zijn in Washington zeven mensen op straat doodgevroren. Het ware aantal slachtoffers vgn 'exposure' (blootstelling) is een veelvoud daarvan. Veel daklozen sterven aan een 'normale' kwaal in zieken huizen, omdat ze nog niet dood waren toen ze van straat werden geraapt met longontsteking, tbc, een hartinfarct of haperende nieren. In de zomer, als de tempe ratuur in vochtig Washing ton 's nachts boven de 30 gra den kan blijven hangen, is ook hitte een regelmatige do der. Regen is even gevaarlijk voor wie zich niet kan dro gen. In slooppanden dreigen nachtelijke overvallers en brand. In het stadspark kan een hond de uitgeputte zwer ver wakker bijten. „Leven op straat maakt mensen in een heel korte tijd letterlijk gek", zegt Mitch Sneider, die in de armste Washingtonse negerwijk een hulporganisatie voor daklo zen leidt. „Je kunt je niet in denken hoe geestelijk ver nietigend het is om in kapot te kleren en duidelijk zonder vaste verblijfplaats door de stad te lopen. Om voor de eerste keer een muntje in de hand gedrukt te krijgen door een mevrouw in een bontjas. Om voor het eerst een vuil nisbak te doorzoeken. Om al tijd weer in rijen te moeten staan voor soep en voor een slaapplaats. Meer dan een miljoen Amerikanen heeft gedurende de laatste drie jaar met dit soort leven ken nis gemaakt. Zenuwen, angst, schaamte en heimwee heeft in de ogen van bijna alle Washingtonse daklozen het leven verbrij zeld. Hun blikken zijn afge wend of staren verbijsterd terug in zichzelf. Als de winternacht nadert speelt zich in het donkere spitsuur tussen de kruipende autofiles en de zich reppende menigte op de trottoirs een geheim jungle-leven af. Bij na onzichtbaar schuifelen dóór het schimmig gewoel de daklozen voor wie er geen matras meer is in de openba re slaapplaatsen of die daar niet heen gaan uit schuwheid of omdat het er stinkt en on rustig is. De speurtocht is naar het beperkte aantal favoriete overnachtingsplekken: De ontluchtingsroosters van de metro en van de grote ver warmde gebouwen. De roos ters bevinden zich zowel in Ellipse is het grasveld aan de zuidkant van het Witte Huis. In koude nachten stomen de ont luchtingsroosters als IJslandse geisers. Op de voorgrond slaapt Hen ry. De lichtpuntjes bo venin de foto zijn de lantaarns rond de tuin van de presidentiële woning- het gras van de ellips, als in het Lafayette-park aan dj noordelijke voorzijde van Witte Huis. Sommige roosters blazed droge, andere vochtige lucht De laatste zijn tweede keus] Ze dampen in het regering;, centrum als geisers op IJS.I land. Wie daar slaapt raak:] kletsnat, zodat bij het op. staan op een winterochtend kleren en haren onmiddellijk bevriezen. Op een van dJ droge roosters woont al ja renlang Willy. Niemand het verblijf vóór hem durltl in te pikken. Maar voor df andere warmtebronnen gel® dat wie het eerst komt he: eerst maalt. En dan nog is het op grotere roosters wachten hoeveel landgeno ten er in welke staat van dronkenschap of schizofre- nie in de loop van de nachi bij komen kruipen „Zeker een derde deel van de daklozen in Amerika is psychiatrisch patiënt ei hoort in ziekenhuizen thuis Sedert het midden van de 60- er jaren, toen de gekkenge- stichten werden afgeschat: en de psychiatrie zogenaamd werd gemoderniseerd, zwer-| ven Amerika's geestelijk stoorden massaal ovei straat. De beloofde samenle- vingsopvang en crisiscentra zijn er nooit gekomen", aldus Mitch Sneider. Zijn organi satie draagt de naam 'Ge meenschap voor creatievtl geweldloosheid', en beheerl| twee soepkeukens, een over nachtingscentrum met 10# matrassen, een gratis voed- selwinkel en een kliniekjel yïTERDAM - Het diako- al centrum Pauluskerk in itterdam heeft de hoofdoffi- >r van justitie in Rotterdam [en weten dat met onmiddel- ke ingang aan leden van de irket-politie van het arron- ssement Rotterdam de toe ing tot de Pauluskerk aan de auritsweg wordt ontzegd. Volgens de coördinator van het da( de dafl tie legi Van onze redactie b| MSTERDAM - Een rui de bijna één miljoen FNV! ■rijs te betalen voor a (ATV) mits er ook echt ba I Zelfs is 73 procent bereid om de prijscompensatie. De offerbereidheid is het gel| Brootst bij leden jonger dan 35 dei jaar.Dat blijkt uit een enquete die de FNV in september heeft Van onze redactie binnenland >EN HAAG - Minister Van lardenne (Economische Za len) zal het prijsbeleid van B83, waarbij de prijzen van pdustrie en handel overwe- tend vrij werden gelaten, ook met 15 bedden voor dakloz j„ 1984 voortzetten, die uit ziekenhuizen zij n ont-p doi VOi ke: cei hoj dei is da la da O] sta we - te. slagen maar nazorg nodij hebben. Met zijn 40 mede werkers en honderden vanl 'onze vrienden' (zoals Mitch de zwervers noemt) hebben| ze ook regelmatig acties ge voerd om de armoede in Washington in zijn mees! Middeleeuwse facetten tt| kij k te zetten. Op de dag dal in het Witte Huis een gouden servies van 2000 dollar per| couvert werd afgeleverd, werden honderden witte kruisen geplant in Lafayet- te-park, ter ere van de slachtoffers van verwaarlo zing en gebrek. Inmiddels is het gegroeide leger vagebonden in alle Amerikaanse steden zo hin derlijk geworden en voor ge lukkiger burgers zo'n bron van onbehaaglijkheid, dat] ook de Reagan-regering deze| herfst de 'strijd tegen de honger en de dakloosheid' heeft afgekondigd. De presi dent heeft opdracht gegeven meer leegstaande openbare gebouwen ter beschikking te stellen en de nationale voed- seloverschotten versneld op te ruimen ten bate van de hongerigen. Vooral van kaas blijkt er teveel te zijn, zodal op tal van plaatsen in hel land mensen in zogenaamde 'kaasrijen' aanschuiven. Reagan's topadviseur Ed win Meese verklaarde vorige| week nog dat „veel mensen naar soepkeukens gaan, niel omdat ze geen geld hebben maar omdat dat dat gemak kelijker is dan ergens eten kopen." De reactie van Rea gan's tegenkandidaten bij verkiezingen van jaar, Walter Mondale en John Glenn, was furieus Honger in Amerika zal even als kernbewapening een 'topic' worden in de strijd tussen Republikeinen en De mocraten om het presidents schap. Mitch Sneider betwijfeltol de Democraten het problee" werkelijk kunnen en willen oplossen in een Amerikaan» samenleving die hardgron- dig gelooft in het heil van d< wedijver. Het lijkt wel of gemiddelde Amerikaan prijs stelt op afschrikwekkends1 voorbeelden van hoe het ook met hém kan gaan als bi) zijn best niet doet. President Reagan stelt te vreden vast dat de Amerika nen beter dan ooit hun Van de economische om- jtandigheden gaat een vol- loende drukkende werking op ie prijzen uit om op de inge- lagen weg door te gaan, aldus Ie bewindsman in een vrijdag |an de Kamer gezonden brief. Voor 1984 staat vast dat de Irijsbeschikking voor de ver- |lij fsrecreatie zal worden ge- andhaafd en zal de toelaat bare verhoging voor de pre- aies ziektekostenverzkering er 1 januari in een beschik king worden vastgelegd. De handel heeft volgens Van Aardenne nog voldoende marge om de kostenstijgingen te dekken. De overheidstarie- jien mogen zoals bekend met 3 j omhoog, terwijl de basista- [ieven voor elektriciteit kleinverbruikers) met twee brocent omhoog mogen en die loor grootverbruikers onver- Inderd blijven. pri hed grql bei we 22 de zul pre (of en en ma der der en en bei 1 dat pre w<4 de org erg ber vrq en dir FNl rer[ acl ter tot I jon OG NOOIT hebben de Westduitser n kerstinkopen besteed als dit ja< Kerstman ongekend royaal zijn. Wij ir iordeel mee want de uitvoer naar i sterburen is fors gestegen. De wes lijk in de lift, juichte deze week een se TV. „Dat is het beste nieuws van 1 I Er is meer goed nieuws te melden. I vier Russische en vier Amerikaanse I nieuwe studies unaniem tot de concl -i. - - ch Rus'ahd een atoomoorlog kunni 'voïgenoBers lieten Qeen spaan heel van verl ■fijimte een agressor onkwetsbaar zoilj optimaal functionerendeB(escherm beveiliging tegen kernaanvallen zou ters in het Witte Huis en in het Kremlij richting. Daarom mogen we er nog atoomoorlog, die niemand kan winne en dat de beide supermogendheden zitten om verder te onderhandelen ning Dan is er ook nog het bemoedige fredere kring het besef doorbreekt d op het ogenblik beleven niet slechts v aaio is. De 'wankele basis van onze oe Stichting Nationaal Comité Neder turele Samenwerking een belangwel Wordt evenzeer veroorzaakt door het individu in groep, religie en natie zi grensde mogelijkheden van de jaren .gebleken, de verzorgingsstaat een Ie' en de mensen meer op eigen kracht gewezen blijkt bij velen de spankrac jerdwenen te zijn. Met allerlei taboes doen, getuige de wee'Bia - dikwijls terecht over boord groeiende economie en he'waardevolle bindingen doorgesnedeL slinkende aantal werkloze» fcefpatroon van vroeger een stuk get „De president vergeet dai|s het besef dat we in een cultuurc zijn crisis-politiek een nieu"flieuws? Ja zeker. Als we de symptoi leger heeft geschapen w jjiet zien en begrijpen kunnen we ook onherstelbaar verminkKBhempie voor te vinden. I Vanavond en vannacht zullen de I l'.in Die grote belangstelling van kei f'e al lang met de kerk gebroken h |iaard worden uit jeugdsentiment of i 'erfje voor een romantische Kerst. [eri naar de kerk.omdat zij op zoek |h naar de zin van hun bestaan. Well, jemen van het tot optimisme stemr vote groep christenen, ondanks hi Jch nog steeds gezamenlijk het my tinnen vieren en daaraan het onverv 'e Voleinding ontlenen. Aan hun allen een Gezegend Kerst mensen, die nooit meer aa» werk of aan een gezin zulle» toekomen omdat ze vertik' tigd zijn. De kern van aller armsten is groter en harde' dan ooit na de Tweede We reldoorlog", zegt Mitch Snei der. Hij zit bij een oude pian° in het 'drop-in' centrum. OP het instrument staat een gla zen kubus. Op de bodem er van ligt as. Het zijn de reste» vén een van Mitch's aa» 'blootstelling' overlede» vrienden.

de Stem | 1983 | | pagina 2