fiom £§illem Ctmtje Standaardwerk van historicus Van Roosbroeck basis tv-serie Na De Ontvoering Gerrit en Toos van der Valk: ,,'t Laat je geen ogenblik los" Zuster LEMMENS STUUMS :e Pouwels 1984 is niet alleen het Orwell-jaar, maar ook het jaar van Willem van Oranje. Immers, onze Vader des Vaderlands werd in 1584 door moordenaarshand om het leven gebracht. Willem van Oranje, ook wel genaamd 'De Zwijger': waar schijnlijk is liet de beroemdste naam uit onze geschiedenis boekjes. Maar is hij vierhonderd jaar na dato nog een leven de gestalte? Of wekt de naam slechts een paar vage associa ties, zoals de Dillenburg, de onthoofding van Egmont en Hoorne, de slag bij Heiligerlee, Balthasar Gerard, kortom de Tachtigjarige oorlog? 7ATERDAG 24 DECEMBER 1983 Ivoor >FTEN en IEN s- en gelegen- stoffen en kan- jeknipt. [ERKUNST [JVERHEID JRBEPLANTINGEN ICIEN VERSCHUREN I VERVOLG VAN VORIGE KERST-PAGINA Het GEVOLG van deze instelling is wel dat sinds Truus Lemmens dertien jaar geleden haar eerste kinderen in Daar- Al-Sukun (Huis van Geluk) opnam, er een explosieve groei van haar organisatie heeft plaatsgevonden. Niet minder dan vierhonderd hulpbehoevenden worden nu in zes tehuizen verzorgd. En omdat de Pakistaanse autoriteiten in concrete zin geen enkele medewerking verlenen („Ze werken me niet tegen en dat vind ik al heel wat, maar langzamerhand merk ik dat er toch waardering voor mijn werk begint te on- staan"), is het duidelijk dat het gevecht om het dagelijkse bestaan keihard is. Niet dat Truus Lemmens daar zwaar aan tilt. „Ik heb een enorm vertrouwen in de mensen die ons helpen. Steeds wanneer ik denk dat we er niet zullen ko men, dan worden wij weer geholpen. Ha.AS r de hulp uit het verre Nederland, wordt zuster Lemmens ook met raad en daad terzijde gestaan door de vaderlandse kolonie in Karachi. Vooral waarnemend consul Herman Timmermans (afkomstig uit Heerlen) is haar steun en toeverlaat. Maar deze kleine gemeenschap die zeer inten sief meeleeft met het werk van Truus Lemmens maakt zich oprecht zorgen over de kwestie van opvolging. Tenslotte is de motor van de organisatie al ruim zeventig jaar en haar administratieve rechterhand zuster Annie Reyn is de tachtig al gepasseerd. Onbekommerd hoort Truus Lemmens deze vraag stelling aan. Naar haar beste weten hoeven er bepaald geen problemen te worden gemaakt over hoe het verder moet wanneer zij er niet meer is. „Ik ben van plan om zelf nog ontzettend lang hier te blijven. Ik heb al aardig wat tegen slagen op lichamelijk gebied overwonnen. Steeds heb ik de kracht gevonden om terug te vechten. Ik ben daar Onze Lieve Heer bijzonder dankbaar voor. Maar uiteraard snap ik ook wel dat zuster Annie en ik op een gegeven moment zullen moeten afhaken. Dan is er nog niets aan de hand. Mijn overste is een Pakistaanse en die woont al bij ons in Daar-Al-Sukun. Zij gaat het straks van ons overnemen. Er werken nog negen Pakistaanse zusters in onze tehuizen. Ik denk ook dat de beste garantie voor het voortbestaan van onze organisatie ligt in het gegeven dat Pakistaanse zusters "et straks gaan overnemen. Zij kunnen in hun eigen maat schappij ook het beste begrip kweken voor het werk wat wij doen." F DOOR HANS ROOSEBOOM ReGISSEUR Walter van de Kamp is niet over één nacht ijs gegaan (zoals de Watergeuzen bij Den Briel wél durfden) en heeft maar direct dé grote deskundige op Willem van Oranje-gebied in de arm genomen: de van origine Vlaamse historicus Prof. Dr. R. van Roosbroeck, thans woonachtig in Oosterhout. Sterker nog: Van Roosbroecks standaard werk Willem de Zwijger ligt ten grondslag aan de gehele tv- serie. Ondanks zijn hoge leeftijd (85) heeft Van Roosbroeck erin toegestemd bij de totstandkoming van de serie een ad- viseursrol te vervullen, en zelfs bij een aantal opnamen op locatie aanwezig te zijn. HoEWEL Van Roosbroeck ook andere publicitaire wa penfeiten op zijn naam heeft staan (meer dan honderd num mers, waaronder een Geschiedenis van Vlaanderen en Van Bismarck tot Poincarë) is zijn specialisme toch de geschiede nis van de zestiende eeuw. Men mag hem dus met recht vra Zeker wanneer de gematigde Karei V is opgevolgd door zijn zoon Filips II, een grimmige ketterhatende alleen heerser, raakt de maat al gauw vol. „Oranje en zijn mede- edelen stellen een ultimatum: Generaal Granvelle, de eerste man van de eerste stand, dus de eerste man in het land, moet weg, anders nemen wij onstslag uit onze functies". In hoeverre speelt nu de godsdienst een rol. Was de opstand tegen Spanje van primair van economische, politieke of religieuze aard? InTUSSEN is dan allang de openlijke oorlog uitgebroken, die zoals we nu weten, tachtig jaar zou duren en waarin Willem van Oranje zou vallen. Nog een vraag: Was Willem de Zwijger, leider van het verzet tegen politiek en kerkelijk imperialisme, eigenlijk een 'democraat'? "UT Daarbij moet wel worden aangetekend dat in die tijd slechts de adel, de geestelijkheid en de rijke burgers iets in te brengen hadden, en de miljoenen paupers die ons land bevolkten helemaal niets. Maar goed: vergeleken bij absolu tistische, monarchistische systemen als bijvoorbeeld in Frankrijk en Spanje was de politieke structuur van deze ge westen heel 'democratisch'. En een van de mensen die dat politieke systeem hielpen verdedigen, zodat de lage landen konden uitgroeien tot een onafhankelijke wereldmacht, was Willem van Oranje. Men aanschouwe het televisie-spektakel in de we tenschap dat het gekeurd en goed bevonden is door de ken ner bij uitstek van de historische bronnen. DOOR RINZE BRANDSMA "V Het GEWONE leven lijkt weergekeerd bij Gerrit en Toos van der Valk in Nuland. Het zakendoen lijkt weer de sfeer te bepalen in de villa van het echtpaar Van der Valk en in het motel. De ontvoering van mevrouw Toos van der Valk-Van de Cappelle, van 27 november tot 17 december vorig jaar, na een jaar weggestopt? Niets is minder waar. De oude wonden krijgen amper de tijd om te helen. Voor de processen tegen de ontvoerders, hier, in Duitsland en in Ita lië, moeten het echtpaar Van der Valk en hun kinderen nog om de haverklap als getuige opdraven. „Dan moet ze weer koppen zien, kijken of een van haar ontvoerders er tussen staat. Niet zo leuk. Zo lukt het ons nooit, die ontvoering van ons af te zetten." Daar komt bij, dat de ontvoeringszaak van Heineken de Van der Valks extra wreed terugwierp op hun eigen af schuwelijke ervaringen. En de ruim tien miljoen, die nog zoek is van het losgeld, belemmert de familie-onderneming met haar keten van motels, hotels en restaurants danig bij nieuwe investeringen. De argwanende opstelling van over heid en fiscus doet de deur dicht. LEES VERDER OP DE VOLGENDE KERSmGM I faurant iuzen In 50 m1 loor een gezellig diner, in een |ng bn grote parti/en wordt de zaak lubhek gesloten. Vraag vrijblij laaf I rgelegenheid. Foto Jan Dieleman JHUIS st-speciaalzaak uidsbloemen it voor huidverzorging, ierapie en camouflage itraat 6, 4535 cj Terneuzen 50-96523 leling epileren/modelleren Hayoun harsbehandeling comedonen (meeëters) verwijderen benen harsen camouflage speciale make-up EEN groepje kinderen in een der tehuizen anstekelijk. Ontroering door de fantastische wijze waarop geestelijk gehandicapte kinderen, polio-patiëntjes, bejaar den en weeskinderen worden verzorgd. Aanstekelijk door het enorme enthousiasme waarmee zuster Lemmens de bij na gigantische problemen te lijf gaat. N HAAR Japanse auotootje dooorkruist ze de straten van de vijf miljoen inwoners tellende metropool Karachi. Autoriteiten bezoeken, vragen om medische hulp en zorgen voor eten. Een dagtaak, waarvoor een manager van een groot bedrijf zich bepaald niet zou hoeven te schamen. Daarnaast kan ze niet zonder het contact met haar kinderen en bejaarden. En omgekeerd, want minstens eenmaal per dag willen ze haar zien, bemoedigend of desnoods bestraf fend worden toegesproken. „Ik kan ze niet missen, geen dag", zegt Truus Lemmens. „Twee jaar geleden was ik voor een ernstige operatie in Nederland. Op het moment dat het weer iets beter met me ging, wilde ik weer terug naar Kara chi. Ik ben nog steeds Nederlandse, maar mijn taak ligt hier, in Pakistan." IEFDF. EN zorg voor de kinderen is de basis waarop de organisatie van zuster Lemmens drijft, maar het is tevens de reden waarom deze geboren Venrayse en haar negen help sters (evenals zij deel uitmakend van de orde van Francisca ner zusters), regelmatig op het randje van de financiële af grond balanceren. „Ik kan niemand de deur wijzen. Geen kinderen, geen hulpbehoevende bejaarden en geen onge huwde moeders die in de Islamatische maatschappij van Pa kistan worden verstoten." AREN GELEDEN konden we niet eens vlees voor onze kinderen kopen. Nu gaat er geen dag voorbij of ze krijgen een stukje. Maar er is uiteraard meer dat wij nodig hebben. Wij moeten een enorm bedrag uitgeven aan medische kos ten. De meeste van onze kinderen zijn gehandicapt. Vooral wanneer we ze binnenkrijgen, verkeren ze soms in de meest erbarmelijke omstandigheden. Kleding, rolstoelen, krukken, we zitten er als het ware om te springen. Gelukkig beseft men dat in Nederland heel goed. Steeds meer verenigingen en organisaties doen iets voor ons. Een bijzonder belangrijk gegeven is dat de KLM zonder meer achter ons staat. Ze slepen van alles voor ons aan en het kost ons geen cent. Ik zou niet weten wat ik zonder al die mensen zou moeten be ginnen." r ILOSOFEREN over de toekomst is echter een onder werp waar Truus Lemmens niet ai te lang mee bezig wil ^jn. Het laten functioneren van haar tehuizen kost haar zo veel tijd en energie dat ze het liever bij de praktijk van alle dag houdt. „En dat is hard nodig ook. Vorig jaar hebben we het heel moeilijk gehad. We konden toen maar net rondko men. Maar nu gaat weer wat beter. De hulp uit Nederland is net op tijd gekomen. Ook ten aanzien van al die mensen zijn wij verplicht om door te gaan. Bovendien, wie maakt zich nu zorgen over de toekomst wanneer tientallen jonge mensen uit Nederland (momenteel werken er drie vrijwillige hulpkrachten in de tehuizen van zuster Lemmens) zich aan melden om ons te komen assisteren. Ik heb er alle vertrou wen in dat alles zal blijven, ook als wij er straks niet meer zijn." "V AN AF januari 1984 ontrolt zich op ons tv-scherm de tiendelige serie 'Willem van Oranje', een ambitieuze copro ductie van BRT, Avro en Veronica. Gedramatiseerde ge schiedenis dus, maar is het dan ook werkelijk zo gebeurd, kloppen de historische feiten wel, krijgen wij een geschied kundig zuiver beeld van de zestiende eeuw en van de Neder landse opstand tegen de Spaanse overheersing? gen of (mede door zijn medewerking) de serie historisch ver antwoord is, of er op de juiste locaties is gefilmd, etc. AN ROOSBROECK: „Ja, alles is volkomen juist ge daan. Alleen hier en daar moest er wel iets worden aange past. Zo is een historische gevelrij achter het stadhuis van Antwerpen in de loop de eeuwen door nieuwbouw aan het oog onttrokken. Die gevelrij is dus voor steen voor steen opgebouwd in Bokrijk. Maar waar mogelijk zijn steeds de oorspronkelijke locaties gebruikt, zoals bijvoorbeeld het slot Zichem, waar de ontucht met Rubens plaats vond". Van Roosbroeck doelt hier op het overspel dat Oranjes tweede vrouw Anna van Saksen pleegde met de vader van de beroem de schilder Rubens. Is dat dramatische verhaal inderdaad waar, van die zedeloze, aan de drank verslaafde Anna van Saksen? "O V-/ JA. Het is allemaal na te lezen in brieven van alle betrokkenen. Brieven waarop ik ook mijn groot Oranje- boek heb gebaseerd. Anna van Saksen, blijkt daaruit, was hysterisch, en is later krankzinnig geworden. Terwijl zij nog leefde is Oranje hertrouwd. De scheiding werd uitgesproken na eindeloze theologische disputen. Zijn nieuwe vrouw was de zeer katholieke Charlotte de Bourbon, met wie hij een groot aantal kinderen kreeg, de grondslag van de latere gro te familie Oranje-Nassau". Dat alles heeft een plaats gekre gen in de film. Hoe is het eigenlijk gekomen dat een Duitse edelman zich kon opwerpen als leider van het Nederlandse verzet tegen de Spaans-Habsburgse overheersing? Oranje was toch helemaal geen Nederlander? WILLEM de Zwijger en Prof. Dr. R. van Roosbroeck AN geboorte was hij inderdaad geen Nederlander, en trouwens, een Duitser was hij eigenlijk ook niet, want hij kreeg een geheel Franse opvoeding en sprak en schreef zijn leven lang Frans. Hij noemde zichzelf Guillaume de Nas sau. Maar goed, vanaf 1544, hij was toen elf jaar oud, wóón- de Willem wel in de Nederlanden, in Breda en Brussel, en zo ging hij zich Nederlander voelen. 'Ik ben naar Nederland geroepen', zei hij later. In werkelijkheid was het zo dat een oom van hem één van de beste vrienden van Karei de Vijfde was, de Keizer van Duitsland, Koning van Spanje en Heer der Nederlanden. Toen die oom overleed, zat de keizer aan het sterfbed en weende. Door die connectie kon het gebeu ren dat de jonge Willem naar het hof in Brussel werd ge haald om te worden opgeleid als edelman en diplomaat". Maat wat deed hij dan in Breda? "I J.N BREDA woonde Oranje op het Kasteel, aanvanke lijk nog samen met twee Duitse vriendjes, die waren meege komen om de overgang te vergemakkelijken. Hier leerde hij een feodale heer te worden. Hij ging het omringende land verkennen, op ging op de valkenjacht, hij leerde kortom al les wat hoort bij het ridderschap. En vanaf 1555 woont hij dan op zijn kasteel in Brussel. Hij is dan inmiddels ge trouwd met Anneke van Buren". (Op school leren wij „Anna van Buren". Van Roosbroeck demonstreert met het gebruik van deze verkleinvorm de vertrouwelijke voet waarop hij met zijn historische personages staat.) Hoe nu raakte de jonge Oranje betrokken bij het toenemend verzet tegen Spanje? AN ROOSBROECK: „Oranje was een veelbelovende jongeman en een beschermeling van de Keizer, die in hem een soort zoon zag. Zijn eigen zoon Filips wilde niet zo deu gen. Al vroeg was Willem op de hoogte van de staatszaken. Wanneer de Keizer politieke of diplomatieke bezoekers kreeg en Oranje zich discreet wilde verwijderen riep Karei: 'Prince, restez!' Op die manier stak hij natuurlijk veel op. Hij zat al vroeg in de Raad van State. En hij voelde zich dermate Nederlander dat hij het steeds moeilijker krijgt met de grote man alhier, kardinaal Granvelle. Dat werd een machtstrijd, zuiver de ambitie van twee mannen". VOLGENS Van Roosbroeck loopt dat door elkaar: „Oranje zei op oudjaar 1563: 'De Nederlanden gaan failliet. De kooplieden en de geschoolde ambachtslieden verlaten het land en wij zitten met de gebroken potten. En dat komt allemaal door een koning die wil beschikken over het gewe ten van zijn onderdanen'. De onderdrukking van de gods dienstvrijheid leidde dus volgens Willem tot economische achteruitgang. Toch zou het nog tot 1573 duren voordat de prins zelf van de rk kerk overging naar het Calvinisme, En dat vooral uit politieke overwegingen. Hij zag dat het krachtig agerende deel der natie Calvinist was, en wie hun vertrouwen wilde winnen moest zich op dat punt achter hen scharen". ilIJ WAS democraat, we weten dat uit eigen verklarin gen. Hij erkende het gezag van de Staten-Generaal, dat wil zeggen het principe van de vertegenwoordigende democra tie. Immers, in de Nederlanden geschiedde de besluitvor ming via een zeer omslachtige weg, moest voor ieder besluit in de Staten-Generaaal de gewestelijke 'achterban' worden geraadpleegd. In zoverre kan men Oranje dus een demo craat noemen". DEN P" VAN ORANGIEN VERMOORIj v I V ROEGER had je het over voor of na de oorlog, als je wilde zeggen wanneer iets gebeurd was. Wij hebben het nu over vóór of ni de ontvoering. Al die ellende is nog niet voor bij. Het blijft aan ons trekken. Bij alles wat je aan het doen bent is er die streep, die je blokkeert: héé, kijk uit wat je doet." JERRIT van der Valk, de spil van de horeca-onderne- mingen Van der Valk. praat op bittere toon. Bitter over de 'fluwelen handschoenen', waarmee de Italiaanse ontvoer ders van zijn vrouw worden aangepakt. Bitter over het so ciaal klimaat in ons land, dat 'van iedere ondernemer bij voorbaat een verdachte maakt'. Bitter over de politiek. Bit ter over de belastingdienst, die hem sinds de ontvoering op de lip zit. Die hem nog niet toestaat, zelfs maar een begin te maken met het aftrekken van het aan zijn afpersers betaalde losgeld, immers een ondernemersrisico. Bitter over het niet grijpen van de brandstichters, die zijn motel in Nuland met Pasen van dit jaar tot overmaat van ramp deels in vlammen deden opgaan. HET motel in Nuland

de Stem | 1983 | | pagina 25