KEDSTBBM Prof.Verhoeff: 'Computer geeft je leven weer avontuur' Bijenkorf heeft een witte kerst gepland Rodel speurt het vei Zo'N HOBBY zuigt heel wat vrije tijd op. Heesterman kent de gevallen, waar een huwelijk op verkeerd spoor kwam, waar de passie voor de chip een echtscheiding nabij bracht. „Het wordt inderdaad gauw 'te'. In onze hobby heb je de midnight hecker. De gek, die om middernacht nóg aan zijn toetsenbord gekleefd zit. Die bezig is met een program maatje. Nee, ik kom zó, haast klaar. De computer runt, er blijkt toch nog een foutje te zijn. Fout opzoeken, corrigeren, opnieuw runnen. Héé, toch nog een foutje. Even eruit halen. Het wordt dan gauw drie uur." Computertje spelen is ook geen hobby die voorbehouden blijft aan de uitzonderlijk be gaafden, zegt Heesterman. „Kan Jan met de Pet volgen, zonder meer." V OOR VEEL MENSEN ki Met het ouder worden wordt h len weten van je verleden. Voe een grijze mist. De mist laten nog invullen geeft dan rust. G< ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 VERVOLG VAN VORIGE Kfltf/"-PAGINA ïSpsslgnsd llai [Sfii(% DOOR RINZE RRANDSMA Een CHIP moet, een chip doet je goed, zou je met een knipoog naar de melkreclame kunnen zeggen. Computers, computerspellen, elektronische spelletjes oftewel chiptoys brengen het avontuur terug in het leven hebben enorme mogelijkheden, voldoen aan primitieve behoeftes als machts gevoel, houden verveling buiten de deur, spelen in op creati viteit en zijn beslist niet schadelijk. Een CHIP die je weer avontuur geeft in je leven? Je ziet het er niet aan af. aan zo'n saai toetsenbord van een compu ter. Prof. Verhoeff: „Wij krijgen steeds meer vrije tijd. De elektronische industrie zie ik als een die avontuur brengt. Liever ingeblikt avontuur dan geen avontuur." Hij geeft toe, dat die spelletjes vaak minder van de fantasie eisen dan bijvoorbeeld een boek. „Maar niet elk kind kan zich zo ge makkelijk inleven in de wereld van een boek." De echte computerspellen zijn volgens hem wel degelijk'ereatief. Hele volksstammen, weet hij, hebben angst voor de computer. „Pas geleden hadden wij in Rotterdam nog een open dag. Veel mensen zag je om een hoekje kijken, o, com puters, zeiden ze dan, wegwezen. Als door een adder gebe ten. Een volwassene voelt zich er dom bij, dat is niet leuk. Hij durft niets aan te slaan. Kinderen beginnen gewoon met de knoppen te stoeien, zien wel wat het wordt, zouden het juist leuk vinden als er rook uit het apparaat komt. En wat kan er ook fout gaan? Een programma kan in de soep lo pen, dan start je gewoon opnieuw." Goed. Computerspelletjes en chiptoys mogen dus. Maar je betaalt je als ouder wel blauw aan die grappen. Duur speelgoed. Elitair speelgoed, voor wie het kan betalen. Prof. Verhoeff: „Maar dat is de tv óók geweest. Philips dacht heel lang: kleuren-tv is voor de snobs. Want als je zwart-wit kunt kijken voor een derde van de prijs, waarom zou je dan een kleuren-tv kopen? Dat bleek niet zo te zijn. De kleur maakte het kijken rijker en de kleuren-tv penetreerde tot in meer dan 90% de markt. "TV/I - En WELKE toepassing wordt favoriet voor de hobby- computerist? „Ik zie de robots sterk toenemen. Die komen al als speelgoed op de markt. Zoals een kind nu zijn op af stand te besturen vrachtauto heeft, zo heeft elk huis straks een of meer met de chip te regeren robots." De professor heeft al zichtbaar plezier bij het idee. DOOR LOUIS VAN DE GEIJN Dat het in 1983 een witte kerst zou worden, hadden ze bij De Bijenkorf eind vorig jaar al vastgesteld. Witte booin, witte ballen, witte slingers, witte piek. Alleen sneeuw, dat konden ze niet regelen. Inkopers zijn er aan gewoon om in juni over ski's en wollen wanten te praten en als de bladeren vallen dc badinode door te nemen. Met de voorbereiding van de decembermaand ligt dat weer even anders. Met december staat of valt het seizoen en zelfs het jaar. Daarom is die maand nooit weg uit de gedachten van de winkeliers. êëi-.drM I k i Ipwii V OOR DE grote warenhuizen geldt ongeveer hetzelfde I beeld. Ook hier wegen de laatste loodjes het zwaarst. Een vijfde van het speelgoed bijvoorbeeld, dat de warenhuizen I per jaar verkopen, gaat hier in december over de toonbank. En kaarsen, natuurlijk, zijn een geheid decemberartikel. Van de jaaromzet in kaarsen zit bij de warenhuizen 36% in I december en 22% in november. Ook duurdere artikelen I gaan in de geschenkenmaand gemakkelijker de winkeldeur I uit dan anders, ook in deze kommervolle tijden. Speciaalza ken in huishoudelijke apparatuur en audio/video etc. ver-1 kopen in december ook de helft meer dan in een gemiddel de maand. Ei E De NEDERLANDSE winkelier zal echter aan Sin-1 terklaas moeten blijven geloven, of het hem nu te pas komll of niet. Kessels: „Jarenlang hebben we geprobeerd om heil accent wat weg te halen bij Sinterklaas en meer aandacht tel vestigen op de kerstdagen. Meer cadeautjes in onze publicaT ties van december, minder in november. Maar Nederland wil Sinterklaas vieren". Sinterklaas is echt heilig, dus. De succesvolle weerstand van Sinterklaas tegen del pogingen om hem wat meer naar de achtergrond te dringen, f illustreert dat de winkeliers en de reclamejongens niet naai hartelust kunnen manipuleren met het publiek. Kessels: f „Fabrikant en winkelier hebben natuurlijk wel invloed op I het smaakgevoel en het koopgedrag van de mensen. Als AH I adverteert met boerenkool, beïnvloedt hij de markt. Nou I zijn ze daar wel zo verstandig om dat niet in juni te doen I als de mussen van het dak vallen. Dat geldt ook voor ons:| wat wij aanbieden, is van invloed op de vraag. Maar dal I werkt slechts tot beperkte hoogte". LEES VERDER OP DE VOLGENDE /f£/W7"-PAGlNf| DOOR RINZE BRANDSMA Een NEDERLANDSE vro te ontdekking, dat je ouders ji rug is er, maar reikt niet ver g dat ze in Oostenrijk geboren i vlak na de oorlog geadopteerc derlands echtpaar en meegeno een geboorte-acte boven tafel, heet dat heel klinisch) bleken was de baby door de vader erk Ze ging zelf zoeken in Oosten in de hand, maar kwam nie bleef in de mist. Wie WAS mijn moederl vriendin, mijn barakgenoot is er geworden van mijn It It to It It spoorwegclub één vrouw, een oma; de eerste vrouw die ik in ons wereldje meemaak." Die hobby kost zeker een vermo gen? Eerst al de spoortjes en treintjes, dan nog een heuse computer! Dat blijkt mee te vallen. Heesterman zelf is een levende illustratie. Zelf altijd een heel gemiddeld inkomen, sinds een paar jaar werkloos, woont in een bescheiden flat. 99 u E BOUWT het stukje bij beetje op. Gelegenheids koopjes vaak van een paar tientjes. De enige uitschieter was mijn computer. Een rib uit m'n lijf. Maar nu zijn er veel ge- perfectioneerder microcomputers kant en klaar te koop voor 750 en minder. Met het jaar worden de spullen goed koper. En de overjarige types zijn helemaal betaalbaar. Kijk maar eens naar de chip, waar computer en programma om draaien. Een chip van 4096 bytes (zit in een eenvoudige huiscomputer en biedt schakelmogelijkheden, geheugenca paciteit) die 2 jaar geleden 66 kostte, is nu overal voor 15,50 te koop." De COMPUTERPROGRAMMA'S zijn klaar, nu volgt een nieuw baanontwerp voor een waarlijk superieure mo delspoorbaan, die geheel botsvrij beheersbaar is door zijn computer. Nee, het wordt geen oogstrelend complex met gestoffeerde kunstbergen, tunneltjes en snoeperige station netjes. „Dat huissie-boompie-beessie-gedoe interesseert me niks. Het gaat ons soort spoortjesgekken om een perfecte treinenloop." PERFECT1E, prachtig. Elektronisch avontuur, prima. Maar je vrouw? Die zit de hele avond in d'r uppie voor de tv, mag hooguit af en toe een bakkie bruin brengen. Is die alles absorberende hobby niet toch een bedreiging van je huwelijk? Rein Heesterman grinnikt. „Als je vrouw voor het slapengaan nog ergens op rekent, ja, dan kan deze hobby een bedreiging zijn. Maar het voordeel is, dat je je man lek ker thuis houdt. Geen kroegloper, geen dure of verkeerde vrienden. Heel vredig." PROF. J. VERHOEFF, hoogleraar informatica aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, is na een serie prikkelen de en uitdagende uitlatingen over computers en elektroni sche spellen een veel geraadpleegd orakel geworden op dat gebied. Op een symposium ter gelegenheid van de Speel goedbeurs zei hij in oktober, hoe onterecht de angst voor- computer en elektronische spelletjes is. Een kind kan met een 'chiptoy' prima creatief bezig zijn, zei hij. De nieuwe spelen moeten serieus genomen worden; er zou aan de uni versiteit een speciale vakgroep elektronica en spel moeten komen, een soort recreatieve informatica, zo pleitte Ver hoef f. „Ik ben er van overtuigd dat over een jaar of 10 de meeste computers voor recreatie gebruikt worden." I J E HOORT wel eens: maar die computer is zo kil. Dal is 'ie niet, als je hem leert kennen. Je auto, dat is toch ook een technisch ding. En ook daar heb je een warme relatie mee. Hij heeft me weer veilig thuisgebracht, zeg je dan. Ik ben er heelhuids mee door een sneeuwstorm gekomen. Een stuk gereedschap waar je een band mee krijgt, een vriend. Zo is het met de computer ook." PROF. VERHOEFF (56), „wiskundeboer van huis uit", studeerde aan de TH Delft automatisering, daarna schakel techniek: ontwerpen van hardware (de feitelijke computer en de spullen er omheen, de machines) en software (de pro gramma's voor die computer). Na zijn promotie ging hij naar Philips (efficiency en organisatieresearch). Hij werd gevraagd hoogleraar informatica te worden aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam (voluit: de methodologie van de automatische informatieverwerking) en is dat sinds 1971. HlJ WOONT in een boerderij bij Dommelen, nabij Eind hoven, waar zijn werkkamer een aanzienlijk deel van op slokt en volgestouwd staat met alle mogelijke computerap paratuur. Vakliteratuur en -lectuur laat bijna geen vierkante meter vloer onbenut. Hij zit op een kleine draagbare micro computer met /of-schermpje te werken aan een simulatie programma voor een lopende bandsysteem met sorteerin- richtingen, bestemd voor een fabriek. De simulatie, die over het schermpje loopt, zou evengoed de basis kunnen zijn voor een meeslepend computerspel. IVEl DE chiptoy en de hobbycomputers gaat het net zo. Elke vijf jaar worden die spullen tien keer zo goedkoop. Met vijf jaar zou een klein computer-handspelletje dus nog maar hoogstens 8 kosten. Kleiknikkers, die worden duur. Dat wordt pas elitair speelgoed." Computers zijn niet meer weg te denken. Sluit dan ook niet je ogen voor het plezier, dat je aan de computer kan beleven, is de boodschap van prof. Verhoeff. „Ik verwacht niet, dat het een overgaande rage is. Misschien zal een verzadiging optreden, maar dan net zo een als met het televisietoestel nu. De computer wordt in het dagelijks bestaan onmisbaar en komt in elk ge zin." Prof.J. Verhoeff, hoogleraar informatica, thuis achter zijn eigen computersystemen. fotojoslammers N DE meeste sectoren van de detailhandel wordt in de laatste maand van het jaar de helft meer verkocht dan in een gewone maand. Banketbakkers, slijters en juweliers moeten dan proberen hun slag te slaan. Speciaalzaken in speelgoed hebben dan al een piekmaand achter de rug. No vember speelt zich ruim 20% van de jaaromzet af. Daar komt dan nog december over heen met circa 15% van de jaaromzet. Als de gemeente net in die tijd het trottoir komt opbreken, kan de speelgoedwinkelier dus wel inpakken. 1 Vm. - Vr A |V F DE planners van de Bijenkorf L.'_ «TfP *v2n, kV iIGENLIJK zit december Bijenkorf-inkoopdirecteur Jan I Kessels niet zo lekker. Sinterklaas zit hem een beetje dwars I Een leuk feest, dat wel. Uniek ook, want nergens wordt del goedheiligman zo gekoesterd als in Nederland. Maar voor I het winkelbedrijf zou het toch beter zijn als men zich op hel I kerstgebeuren kon concentreren. In de Verenigde Staten I wordt al in november een aanloop genomen naar Kerstmis I en in de hele maand december wordt de kerstsfeer opge-l voerd. VTERDAG 24 DECEMB VERVOLG VAN VORIGE KERST JjEN KRAS voorbeeld van hoi lierobic rage. Toen men zag ho lazzballet door de dansscholen r; ln winkeliers een fraaie markt speciale aerobic pakjes. Corifee Bloemendaal en Doris D vertot Let voor niets in glanzende, kl( hebben bol gestaan van aerobic De franje daar omheen. Maar h [stapt. De dames vinden het bli zelf wat te improviseren met een ners en een T-shirt, alle aanspor ^.kAGES ZIJN grillige en daat iselen voor een winkelier. „Het p kopen, maar hoe veel', legt Kes anders dan bij rages. Die blijk voorspelbaar te zijn, ook voor men er bij De Bijenkorf van ovt [lang niet is uitgewoed. Wit aar meubels. Dat de niet-kleuren ovt voeren wit, zwart en grijs de bc overheersen naturel kleuren) he Ige deskundigen te maken met h Ihang naar eenvoudige, natuurlij] Iweeg heeft gebracht. ,EN WARENHUISTYPE a tijd als deze in de knoei kunnen jgeleden dat dat ook was gebeur teil' van de Strategische Herori [jaren zeventig dreigde een bran sjiek warenhuis moet het immt met min of meer onbestemde v die als het even kan toch met e de deur uit gaan. Zo'n tien milj lijks door de Amsterdamse Bijei !NU ECHTER steeds minder beurs kunnen beschikken, is dt lichtelijk bijgesteld. 'Veel smaal waaronder nu een meer gevari< clusiviteit en stijl gepaard aan vele wit sluit daar volgens de Wit (door Louis vanpast in ze] Bijenkorf verwachten ze ook v wit. Dus? OGINGEN om kerst en Sinterklaas dan maar tegen het-1 zelfde decor te presenteren, hadden evenmin weinig succes, f De 'Feestelijke Finale' die de Bijenkorf-warenhuizen tweel jaar geleden propageerden, haalde weinig uit. Elk feest heefl I zijn eigen sfeer. Sinterklaas eist rode tinten in de winkels, de I kerstdagen worden ingeluid in groen, zilver en goud. Datl zijn de ongeschreven wetten. Daar helpt geen lieve moedei I aan. Duizenden vierkante meters winkelvloer moeten daar-J om in de tweede week van december bliksemsnel in kerst-1 sfeer worden gedompeld. Wit Mijl] Moe Toen een brief en wat telefooi nen 14 dagen was haar vader moeder, dankzij gerichte navt dio-oproep. Die wilden dolgra ook elkaar na de geboorte vat de dochter reisde alsnog haar twee ouders bij, heeft haar t Haar hartewens werd vervuld, mensen werden gelukkig gemc deuren opengingen.

de Stem | 1983 | | pagina 22