iTiMyiya j„Van 'n arbeid zaam leven naar niets toe" KEmrfiffl AS Spsslgcad mal Ships Treintje spelen met de computer De MAN met de dubbele gekte, modelspoorfanaat an nex micro-computerhobbyist, zegt bescheiden dat het ont wikkelen van complete prints en programma's niet alleen zijn werk is. Maar anderen omschrijven de grijsgekuifde Rein Heesterman uit Zoetermeer als super-hobbyist, de goe roe van een heel bijzondere dubbele hobby: treintje-spelen met de computer. "W "Maar DAT heb ik heel snel van me af kunnen zet ten. Werkloos zijn kan ook zijn voordelen hebben. Je gaat naar een gespreksgroep en daar kom je mensen tegen. Ik ga naar mijn volkstuin of ik ga trimmen in het bos en dan kom ik ook anderen tegen. En dan ontdek je: naast mijn pro bleem is er nog zoveel maatschappelijke miserie. Ik kan ge lukkig nog iets doen voor anderen. Primair voor mijn gezin. Dingen die me niet opgelegd worden, want ik ben een vrij mens, die zinvol bezig kan zijn". \TERDAG 24 DECEMBER 1983 - VERVOLG VAN VORIGE tf/tfWAGINA |j)| j I er is een kanaal waarlangs OR-leden en bedrijfsledengroe- I pen informatie aan de achterban kwijt kunnen. En na het I faillissement werkt dat doof, nou en of! Er blijft behoefte I aan contact vanwege het isolement waarin mensen terecht I komen. Dat zie je wel aan de reünies die we belegd hebben. I De eerste in oktober '82, alleen voor mensen uit Etten-Leur. I Er kwamen er zo'n 70. De tweede reünie, in mei van dit hebben we ook in de omliggende plaatsen bekend ge- I maakt en toen kwamen er 150. En er is al besloten om er in I april of mei volgend jaar weer een te beleggen. Daar moeten I we, denk ik, nog grotere bekendheid aan geven". al/EN KENMERK van Tornado was dat er veel oudere [mensen werkten en die blijken niet zomaar weer aan het jwerk te komen. Jongere mensen en hoger kader hebben, [denk ik, wat meer kans door relaties die ze hebben. Voor Iveel van de wat ouderen die na het faillissement werkloos ■zijn gebleven is augustus 1984 een bedreiging. Daar ligt het [moment waarop ze in aanraking komen met de bijstand en [dan beginnen ze aan het opeten van hun eigen huis. Dat is [onvoorstelbaar erg. Mensen die er bij de eerste reorganisa- tie uitvlogen zijn daar trouwens al mee bezig". I"A I"W DOOR TOON KLOET E VOLGENDE T-PAGINA Til "T "T jl OEN DAT werk klaar was heb ik even met een uitke ring thuis gezeten, ik was intussen getrouwd, en toen kon ik in losse dienst bij de gemeente terecht, bij de stratenmakers. Ik bleef wel mijn banden houden met het maatschappelijke, zal ik maar zeggen. Ik was lid van de KAB en speelde bij 'Rooms Toneel'. Dat is ook vormend. Toen het werk bij de gemeente klaar was heb ik weer een paar weken thuis geze ten en toen hoorde ik van mijn broer, dat er werk bij Torna do was, in Zwijndrecht. Voor 44,- in de week, geloof ik. In elk geval minder dan mijn uitkering, maar ik was van huis- uit gewend datje hoorde te werken. Dat deed ik dus". "T DOOR RINZE BRANDSMA ak ben in 1978 begonnen, me te verdiepen in de compu ter, ik was een volstrekte leek. Spoortjesgek was ik allang. Ik had een kamer vol rails, 35,40 meter, bestuurd via relais. aaet IS een gezonde sport, zeg ik altijd. Je drinkt niet meer, je rookt niet meer, je hebt genoeg aan één vrouw. Al je zakgeld besteed je aan die rommel immers. En het geeft me avontuur: een van de weinige avonturen in de wereld die nog mogelijk is, zeker voor een ouwe zak als ik van bo ven de 60." IeMAND tipte: schrijf eens over spoortjesgekken, die hun emplacementen-op-schaal besturen via een computer. Zoals je ook lieden hebt, die zich met toewijding via het toetsen bord van hun hobbycomputer buigen over satellietbanen. radiofrequenties of een soort super-stratego met elektroni sche slagvelden. De gedreven Heesterman buit als geen an der de computer uit voor zijn hobby. Ik beland in een we reldje dat uit de huiscomputer ofwel micro-processor wer kelijk avontuur haalt: vaak lange nachten vol elektronische passie. Het IS een nog exclusief wereldje. Niet omdat die hobby zo prijzig is (valt best mee), niet omdat het om een stel hoogbegaafde Willy Wortels gaat (een modaal stel hersens is toereikend), maar omdat weinigen zich nog in de moge lijkheid hebben durven verdiepen, hun modelspoorbanen dankzij de chip feilloze dienstregelingen te geven. Noch in Amerika, noch in West-Duitsland, anders toch onze grote voorbeelden op vooruitstrevend technisch gebied, zou zo'n grote en kundige groep van dit soort hobbyisten bestaan. 'Uniek' is het woord dat steeds valt. Als er in ons land tien mensen zijn, die hun modelspoorbaan met een computer besturen, zijn het veel, zo schat Heesterman. LEES VERDER OP DE VOLGENDE Kf/WT-PAGINA 2\ li- 3 I l&ss&mi t .-.v.. SHE Er kwam een gedeelte- delijke produkten ging :ven doorgaan. Bijna de >'n 250. Dat was me een een enveloppe met een De nummers 1 mochten gevallen en de nummers stijdverkorting. Er werd en op 29 januari 1982 Die datum vergeet ik ig bleef achter om de lo ta zijn er nog 6 gebleven nog op een soort affiche zijn ook allemaal ergens - de mensen die de straat ders ook Belgen, Turken, t je nagaan, er waren er- echt in 1979 naar Etten- dus in korte tijd voor de or gedaan heb? Ik kwam het meeste op de werk- taakt, die hier in huis bij man of 15 aanvankelijk, !aken. Maar toen de grote storm. Op de drukste man of 70. Vóór de slui- op hun afdeling. Stukjes aar informeren, elkaar le- kwam, de eerste sluiting, tatie uit te wisselen, elkaar ichzelf en elkaar moed in van elkaar horen, ja. In iderden mensen werken, ningsraad hun achterban >ms niet eens, de verslagen leknopt om alles duidelijk ïformatie doorvertellen en Tornado heeft de FNV er n toen werd de communi- tstor fotoh kok "F I /a.LS MENSEN zeggen: als je maar wilt kom je wel aan jwerk, dan zeg ik keihard: dat is niet waar! En trouwens, ik [ken werklozen die gewoon niet meer kunnen willen. Dat aantal is groter dan je denkt. Als je zelf niet werkloos bent kun je dat proces niet begrijpen. Ze kruipen achter de gera- Jniums, ze verbergen zich. Ik weet dat er straten zijn waar mensen niet van elkaar weten dat ze geen werk hebben. Ze nemen er vaak ook geen activiteiten bij. Over wat ze doen, opstaan, koffie drinken, de krant lezen, doen ze alleen maar langer. Er zijn er ook niet zoveel die vrijwilligerswerk doen, Jwant dat biedt geen uitzicht op een betaalde baan. En solli- citeren? Kom nou Telkens je hoofd stoten of gewoon I niks terug horen, die mensen krijgen het gevoel dat ze niet serieus genomen worden. Bepaalde mensen, vooral de wat ouderen, moeten ze eens een tijdje met rust laten tot ze hun jwerkloosheidsproblematiek een beetje verwerkt hebben. Anders bevestig je het etiketje nog maar meer". TT ERKLOOS ZIJN is op dit moment helemaal afhan- jkelijk worden van deze regering. En daar kun je als werklo- |ze niks tegen doen. Die afhankelijkheid, dat is voor heel Jveel mensen een moeilijke zaak. Maar daar kun je beter leens met zo'n werkloze over praten. Je moet maar eens naar JJan Lambregts gaan". AN LAMBREGTS in Etten-Leur, 53 jaar, oud-Toniado- Iwerkjiemer. Heeft nog een gouden horloge van toen hij er 25 Ijaar in dienst was. Woont met zijn vrouw Sjaantje in een ■eigen huis, dat bijna rijp is om opgegeten te worden. Als hij daar over praat wordt hij emotioneel. Om zich vervolgens te [Verontschuldigen. „Je hoort wel, als ik echt kwaad ben kan 1 ik ook plat worden". )RAAT zet een gespreks- omado was er dus een heel :n hoop problemen waar de vastknopen. Die geruchten, iet met de continuïeteit van n groep is tenslotte dat de t er binding komt en aktie, 1 E ZULLEN maar in mijn eigen kamertje gaan zit- ||®n' "aar is het rustig. Dat is heerlijk, zo'n eigen kamertje. I Sa d'r zitten om eens wat te lezen, of te schrijven, of naar juc radio te luisteren. Ik heb het ingericht toen onze drie kin- I eren binnen vier weken trouwden en de deur uitgingen. i oen leek het hier even net of er een bom ontploft was. Met I steenstrips heb ik dat schoorsteentje gemaakt, de zaak Inetjes betimmerd, deuren geverfd, allemaal zelf gedaan.'En i'oen werkte ik nog". JA N Lambregts uit Etten-Leur - foto de stem/ben steffen IK HEB heel de Tomado-geschiedenis in Etten-Leur meegemaakt. Zelfs nog anderhalf jaar in Zwijndrecht ge werkt toen er hier nog gebouwd werd. Kijk, ik wil er niet sentimenteel over doen, maar het raakt je wel, dat wil ik je wel vertellen. Want het was een stuk van mijn ideaal, van mijn levensdoel. Maar dan moet ik eerst over vroeger vertel len. Als het te lang duurt moetje 't maar zeggen". AK BEN de jongste uit een gezin met 7 kinderen. Ik was 10 jaar toen de oorlog uitbrak. Na de oorlog was Etten-Leur een geweldig probleemgebied. Verschrikkelijke woningnood en, hoe zal ik dat zeggen, geen infrastructuur. Ik kreeg mijn eerste vorming bij de Kajotters. Toen ik 15 was ging ik in Breda bij de HKI werken als glasblazer. Jongen, dat was een bedrijf. Stulemeyer in die tijd. Je kreeg er goede sociale begeleiding en vorming. Na vier jaar ging ik naar de vlasfa briek Zwartenberg, want daar was meer te verdienen. Daar stuurden ze me ook naar de Noord-Oostpolder, waar ik heel wat mensen heb leren kennen, arbeiders uit Twente en zo ook. En toen kwam de watersnood. De dijken moesten dicht. Je bent een jonge vent en je denkt: dat moet gebeu ren. Samen met mijn broer dus naar de dijken". Try "I K KWAM er in het magazijn, goederen sorteren op de band, ik werd er heftruckchauffeur en na een bepaalde tijd ging ik naar het magazijn in Etten-Leur. Intussen ging ook mijn vorming door. Iemand zei me, dat ik heel geschikt was voor de gewestelijke sociale school van de KAB. Ik daar naartoe dus, drie jaar lang studeren. Ik slaagde er cum lau- de, maar ik weet niet of dat erbij moet. Dat staat zo op schepperig. Ik werd geleidelijk aan voorman, onderbaas en afdelingsbaas. Ik wilde het allemaal goed doen, dus ik moest me ook in mijn vak vormen. Ik volgde een cursus al gemene ontwikkeling en een technische basiscursus en ik studeerde magazijn-administratie en -organisatie. Ik kreeg ook te maken met vorming van jongeren. De levensscholen kwamen en ik draai jaren mee in het bestuur". iï\r JVIJK, in Etten-Leur was een industrialisatiebeleid uit gezet. Door de overheid. Ik had ook voor een hoger loon kunnen kiezen. Dat hebben ze dikwijls tegen mij gezegd: je moet gaan pendelen, naar de Randstad. Maar ik vertrouw de op de overheid en op dat industrialisatiebeleid. Ik dacht dat ik dan zekerheid had. Maar je ziet het: van een zeer werkzaam leven naar niks. Het bedrijf naar de filistijnen. Gek, hè, je ziet het aankomen, maar je blijft hopen dat het niet kan, dat ze zoiets niet laten gebeuren. Maar jawel, hoor, van de ene dag op de andere thuis. Dan ben je werk loos. Met mij zijn er veel mensen die de overheid hebben vertrouwd, die voor dat industrialisatiebeleid hebben geko zen. En die voelen zich nou zwaar belazerd. Wij zijn mensen die zich gemakkelijk aan het gezag onderwerpen, zie je, van huis-uit". IK OOK, ja. ik voel me ook belazerd. Want luister nou eens, waar werk je voor? Ik had een ideële doelstelling in mijn leven. Ik heb gekozen voor een bepaalde levensstaat, voor het huwelijk. Mijn levensdoel was een gezin. Het ge zinsleven is een bestaansmogelijk voor mensen. Kijk maar eens om je heen naar al die verontmaatschappelijking, zo noem ik dat, van mensen, vooral jonge mensen die geen goed gezinsleven kennen. Dat kost de gemeenschap handen vol geld. Ik veroordeel geen enkele andere situatie, hoor, maar als ik mijn verhaal doe zeggen ze wel eens: jij lijdt aan bewustzijnsvernauwing. Nou, in dat patroon van een gezin hoort voor mij ook een eigen huis". "Tl mJAT IS een christelijk standpunt, ja, want dat is ons indertijd door christelijke politici in de regering aangepraat. Een eigen huisje als bezitsvorming. Want hoe kun je respect hebben voor het bezit van een ander als je niet zelf een beetje eigen bezit hebt? Dat zei de overheid, dus daar ver trouwde ik op. Ik dus een eigen huisje, dat ik met mijn eigen 3 i y. handen helemaal mooi gemaakt heb en uitgebreid. En nou zit daar zo'n regering die zegt: vreet het maar op. Weet je dat ik op mijn 43e, en toen nog op doktersadvies, voor het eerst op vakantie ben geweest? Want dat kon niet. En ik heb nooit een bandrecorder of een fototoestelletje gekocht. Want dat huis, hè!" "O V-F F ER beleidsfouten gemaakt zijn? Ik weet niet veel van economie, maar als je zo'n bedrijf zag, met honderden arbeidsplaatsen, en al die toelevering, en je ziet nu hoeveel uitkeringen er betaald worden, zou er dan geen mogelijk heid geweest zijn om zo'n bedrijf in stand te houden? Met een produkt waarvoor toch 60 jaar wél een markt is ge weest?" „Onslag, ja, dat gevoel kun je met geen pen beschrijven. Het is, denk ik, net zoiets als een wielrenner die 50 meter voor de streep op kop ligt en dan plat rijdt en zijn wereld kampioenschap verloren ziet gaan. Een tijdje heb ik nog een geringe hoop gehad. Ik dacht: arbeid kan toch geen loterij zijn. Daar in dat bakje in de hoek liggen m'n sollicitaties. Maar daar word je vanzelf wat selectiever mee. Als ze een vent van 35 vragen schrijf ik niet meer, hoewel ik nog heel fit ben. Ik heb mijn trimfiets en ik loop veel, want ik wil conditie houden. Weet je, er wordt ook nooit eens een be roep op je gedaan voor een mindere functie. Ik zou bijvoor beeld best ergens klusjesman willen zijn. Tenslotte is ieder een nuttig in de maatschappij". AK BEN niet werkloos, maar haanloos. Ik ben mijn ar beid kwijt. En een hoop sociale contacten. Je had wat om 's- avonds thuis te vertellen. Luister even, ik vind het voor mensen in de WAO, die hebben ook nog pijn in d'r rug of zo, nog veel erger. En voor werkloze buitenlanders ook. Die zijn hier helemaal van God en alleman verlaten. Hoewel, van God niet, hoop ik maar. Ik heb het ritme van de arbeid proberen aan te houden. De grootste klap krijg je, als je 's- morgens voor het raam gaat staan en je ziet andere mensen naar het werk gaan. En als je op feestjes zit, waar mensen altijd over hun werk praten. Dan hoor je d'r niet meer bij". E HEBT nu mijn zwarte kant gezien, maar ik kan ook heel gelukkig zijn om gewone, kleine dingen. Ik zou een ge lukkig mens zijn, als ze maar met hun jatten afblijven van wat ik met mijn salaris, altijd beneden de loongrens, zelf verdiend heb. Mijn huis. Wat ik gedaan heb heeft de maat schappij van mij gevraagd. Ik heb het gezag gevolgd. En nu gaat datzelfde gezag. Ik ben niet van plan om mijn huis twee keer te betalen. Er is verder geen enkele wet in Neder land die je eigendom aantast. Maar pas op, de WAO-ers gaan ze ook nog pakken, de schoften! Volgend jaar Kerst mis ben ik aan bijstand toe. Dat zal me een mooi kerstca deautje worden Maar dat was niet meer bevredigend. Dat complex was niet goed te beveiligen, alles knalde steeds weer op elkaar. Iemand zei: die baan van je kan je toch besturen met een computer? Voor het eerst is toen de combinatie computer/ modelspoorbaan gemaakt." ZlJN GROEP, opererend als gebruikersgroep onder de vleugels van de Hobby Computer Club - de snelst groeien de vereniging in ons land met binnen de 5 jaar 13.000 leden - heeft na jaren denkwerk nu een computersysteem dat foutloos üjkt te werken. Het is kennelijk een echte mannen- hobby. Vrouwen spelen niet met treintjes, zeker niet via de computer. „Hier in Zoetermeer hebben we op de model- SUPER-hobbyist R.Heesterman uit Zoetermeer, die zijn enorme treintjesemplacement door zijn zelf-gepro- grammeerde computer laat besturen. foto abie wapenaar

de Stem | 1983 | | pagina 21