k Orwell schreef hetboek van de eeuw' R1984 VAN DAMME In de schaduw van Grote Broer Het BOEK '1984' van de Engelse socialistische schrijver George Orwell (pseudoniem voor de in 1903 in India gebo ren Eric Blair) werd in 1948 voor het eerst uitgegeven bij Seeker Warburg in Londen. Die uitgeverij was dus meteen binnen. Miljoenen exemplaren zijn er sedertdien over de he le wereld in 64 talen verkocht. De persen en de binderijen kunnen de bestellingen niet bijhouden, vooral nu het magi sche jaar 1984 met rasse schreden nadert. Ilaïiïftips Wie Was Mijn Moeder? 33tUem SBait Oranje Na De Ontvoering ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 IDIGE DIENST FNV DOOR PETER SCHOUTEN "Je "UT In DE Verenigde Staten - alles waait op den duur immers vanuit die bakermat van de cultuur naar hier over - is voor al onder de jeugd een nieuwe levensstijl in wording. Het is de subcultuur van de computergekken, die hun dagen door brengen achter toetsenbord en beeldscherm. Zo op het eer ste oog een gezonde hobby voor jongelui met een wiskunde knobbel en een goed gevoel voor de basic language. ïnt Materials Shop IF EN BEHANG "Geachte ouders, Een verrassing van de Rabobank. Niet zo'n welko me surprise. Want meneer Rabo mag in zijn brief dan pre cies dezelfde hartelijke en intieme toon aanslaan als de he ren Wehkamp, Lecturama en andere notoire brievenbusbe- vuilers, ik heb om die vriendelijke benadering nooit ge vraagd. Ik heb de Rabobank niet uitgenodigd voor het ver jaardagspartijtje, noch heb ik de bank tien jaar geleden een geboortekaartje gestuurd. D "T Oc ok IN ons land (de film WarGames is inmiddels ook in onze bioscopen te zien) is men aan het denken gezet. De Delftse hoogleraar I. Herschberg: „Een goeie computer kraak is een technologische tour de force. Maar bewezen is, dat het kan. Vergeet niet dat de kinderen die na '65 geboren zijn, geen enkel ontzag hebben voor de computer. Integen deel, het is voor hen een spannend stuk speelgoed. Lukt het LEES VERDER OP DE VOLGENDE KÉRST-PAGINA i 1984 bij ,,400 igel riewegen tymerce ntuin go ue lal aanbeurs imple -winkeltje ar helde enhandel Jan Kolijn doorwerken met de kerstda gen, dat is heel gewoon als ze maar afblijven van wat ik zelf verdiend heb het spannende avontuur rond de perfecte treinenloop deze witte kerst hadden wij eind 1982 al geregeld dochter vindt moeder terug dank zij 't Rode Kruis ik mag dan zeventig zijn, mijn werk geef ik niet op de vader des vaderlands, leeft hij nog na 400jaar? Gerrit v.d. Valk is bitter, Toos wil alleen vergeten V» de Bond tegen het Vloeken: dweilen met de kraan open? ondernemen moet, maar be zint eer gij voor uzelf begint ONTDEK de verschillen, 'n grote zoek plaat van Bert us (Klaassen) RADIO EN TV- programma 's voor het hele kerstweekeinde bijeen UITGAAN de agenda wijst de weg naar films, theaters en exposities COLOFON Anton Theunissen produktie Dirk Vellenga eindredactie Erik d'A illy vormgeving feestdagen toe! U mee dat het spreekuur in onze correspondent op wordt gehouden, vanaf 1 iedere tweede dinsdag van den zal worden in gemeen- Den Dullaert, Sportlaan 14. 30 uur. Toch is de cijfercombinatie van de fameuze titel een strikt toevallige. Orwell, die het boek aanvankelijk 'De laatste mens in Europa' wilde dopen, bedacht op verzoek van zijn uitgever een meer compacte titel en verwisselde - zijn boek kwam immers uit in 1948 - gewoon de laatste twee getallen. Wie meent, dat hij daarmee serieus ruim dertig jaar vooruit wilde zien, heeft het mis. Orwell schreef geen futuristische roman, geen science fiction. Hij wilde slechts waarschuwen tegen het gevaar van totalitaire systemen, of ze nu geworteld waren in het communisme of in het fascisme. Hij slaagde daarin voortreffelijk, getuige de populariteit bij de lezers, getuige ook de reacties van literatoren over de ge hele wereld, die de satire '1984' nog vaak het 'boek van de eeuw' noemen. De hoofdpersonen Winston en Julia leven in de hoofdstad Londen van de totaal bewaakte staat Oceaitië, waarin de knoet van het Engsoc (afkorting voor English Socialism) tot in de verste hoeken reikt en overal zichtbaar wordt gemaakt door de levensgrote portretten van de niet werkelijk bestaan de potentaat Grote Broer. Big Brother watches YouGrote Broer ziet U. De slogan is bekend. Ook voor hen, die het boek nog nooit gelezen hebben, zijn het gevleugelde woor den geworden. De bewoners van Orwell's heilstaat worden dag en nacht begluurd, bespied en afgeluisterd door teleschermen. Dat zijn apparaten die gebruikt worden voor visueel en auditief tweerichtingverkeer. Winston werkt op het ministerie van Waarheid (waar alleen leugens worden geproduceerd), Julia is lid van de aan Grote Broer toegewijde Anti Sex Beweging. Ze worden verliefd, een bij uitstek bij de persoonlijke vrijheid behorende bezig heid en daarom strijdig met de beginselen van het Engsoc. Vanaf dat moment beschrijft Orwell griezelig realistisch, hoe onontkoombaar beider lotsbeschikking is: eerst de gevangen neming, vervolgens de marteling en de hersenspoeling en tenslotte de liquidatie door het nekschot. Ze verdwijnen ge woon, óók voor de nabestaanden. Ze hebben nooit bestaan. In de taal van het Engsoc, de Nieuwspraak, zijn ze gevapori seerd. Het is de taak van Winston's voormalige collega's om de dossiers met die bewering in overeenstemming te bren gen. De angst-samenleving van Orwell is gefundeerd op de geor ganiseerde leugen. De methoden: geschiedvervalsing op gro te schaal door continue aanpassing van de dossiers en de ge schiedenisboeken. De objectieve waarheid is voor altijd ver bannen. Niets tekent zo duidelijk de nachtmerrie van '1984' als de ci taten uit het boek zelf: IE MOEST leven - je leefde, uit een gewoonte die instinct werd - in de veronderstelling dat elk geluid dat je maakte werd afgeluisterd en, behalve in het donker, elke beweging werd nagegaan". INJlET ALLEEN elkeïeitelijke misdra ging, maar elke excentriciteit, hoe klein ook, elke verande ring van gewoonten, elk nerveus aanwensel, dat misschien het symptoom kon zijn van een innerlijke strijd, wordt on herroepelijk ontdekt". rlET WOORD vrij bestond nog in de Nieuwspraak, maar het kon alleen gebruikt worden in zulke mededelingen als 'Deze hond is vrij van luizen' of 'Dit veld is 'rij van onkruid'. Het kon niet worden gebruikt in zijn oude betekenis van 'politiek vrij' of'intellectueel vrij', omdat poli tieke vrijheid en vrijheid van denken zelfs als begrippen niet meer bestonden en daarvoor dus ook geen aanduiding wa ren". haar Orwelliaanse greep. Daaraan lijkt ontsnappen nauwe lijks nog mogelijk. Mijn persoonsgegevens, zo goed als trou wens die van u allemaal, liggen opgeslagen in de geheugens van tientallen computers. Op de kantoren van de fiscus, de verzekeringmaatschappijen, in het gemeentehuis, bij Justi tie, in het ziekenhuis en bij de apotheker, bij kredietverle ners, overal is men in staat binnen enkele seconden tot in het diepst van onze ziel en zaligheid te loeren. Zo is exact bekend, wanneer mijn blinde darm het lichaam verlaten heeft. Ook dat ik in '62 enkele maanden lang 'wat nalatig' ben geweest bij het aflossen van een persoonlijke lening. Ik zelf beschouw dat natuurlijk als een kleine jeugdzonde. Maar dit meldt de computer er niet bij. OOR DE politierechter durfde de officier van justitie enkele weken geleden een stroper uit Kruisland nog een 're cidivist' te noemen. De man bleek in 1941 óók al eens een konijntje verschalkt te hebben. Eens een dief, altijd een dief, zegt de computer. Aan de vooravond van het jaar 1984 van George Orwell is de kiem gelegd voor de terreur van de ge heugensystemen. 2jE SPELEN echter spelletjes, die nog wel eens willen ontaarden. Steeds vaker breken ze in. Via telefoonlijnen, die computers verbinden met hun terminals overal in het land, sluipen ze binnen, geruisloos en onopgemerkt. De passeer- woorden (een soort wachtwoord om als bediener van de computer geaccepteerd te worden) zijn belachelijk snel ge vonden: TEST, DEMO, SECRET, soms de voornaam van de echtgenote of de roepnaam van het huisdier van het Hoofd Afdeling Automatisering. straat 23 - Sluis - 01178-1933 sopend - vrijdags gesloten (jTEFELICITEERD met de verjaardag van uw kind. Voor uw jarige tiener hebben we een mooi aanbod. Een speciale spaarrekening". ZlEDAAR de aanhef van een brief, die ik aan de voor avond van de tiende verjaardag van mijn zoontje kreeg van het Hoofd Kas en Kantoren van de Rabobank. Is HIER sprake van grove schending van de privacy? Nee hoor, want ik gooi het briefje samen met al die andere rom mel in de prullenbak, haal mijn schouders op, en vergeten is de ergernis. Het lijkt vreseüjk grotesk om naar aanleiding van dit voorbeeld te wijzen op de gevaren die in de data banken dreigen voor onze persoonlijke vrijheid en privacy. Maar toch "E ELEKTRONICA krijgt ons langzaam maar zeker in Hacking, zoals het spelletje van de systeemkraak ge noemd wordt, is razend populair geworden. „Niet te gelo ven, zo eenvoudig als het gaat", zei een 17-jarige scholier in Milwaukee, die met zijn huiscomputertje een flinke kraak had gezet bij een grote internationale reisorganisatie. Hij had er samen met zijn vriendin een vakantie naar Hawaii geboekt maar de tickets overigens nooit afgehaald. J-K WAS helemaal niet in die vakantie geïnteresseerd", verontschuldigde hij zich voor de officier van justitie. „Het ging mij om het systeem". Hij kwam er met een reprimande af. De Robin Hoods van de eeuw van de informatica mogen de zware straffen tot nog toe ontlopen, ze tonen in elk geval wél de kwetsbaarheid van de systemen aan. En daarmee de toegankelijkheid voor criminele organisaties, voor wie het niet om het spel gaat, doch om de knikkers. A.LS IN DE science fiction-film WarGames een teenager zijn joyride langs de autobanen van de telecommunicatie af rondt met een meesterkraak in de systemen van het North American Air Defence Command (NORAD) om daar ver volgens bijna de derde wereldoorlog te ontketenen, is men overzee toch wakker geschrokken. Newsweek weet in sep tember te melden, dat de defensie-minister Caspar Wein berger persoonlijk een onderzoek gelast op hoog niveau: „Controleer en bevestig de veiligheid van de systemen van het Pentagon". en tel. 01150-95304

de Stem | 1983 | | pagina 19