m Terneuzen pakt pintje uit biertankwagen! 'Schoolstrijd ging voorbij aan Terneu CONTACT ADVERTENTIE bosch optiek Contactlenzen Sas komt terug op autoloze winkelpromenade MINISTERIE DRAAGT BIJ AAN EXPERIMENT Geen problemen ontsluitings plan Noordwal 'De fotograafgetuige van zijn tijd Uitgebreid kerst program in Sluiskil ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND NIEUWE MIDDENSTANDSCLUB IN DE MAAK PAGINA ZEELAND J 7ATERPAG 24 DECEMI Lessen Drie maanden voor Cruson- directeur STUDIE VAN MINNEN OVER 19-e EEUW TENTOONSTELLING IN TERNEUZENS MUSEUM Hoofdplaatse schooljuf nam afscheid Plaatselijk nieuws Hoofdplaat Terneuzen Yoorlichting over wet basisonderwij s Schieting markten OOSTBURGSE WETHOUDER: tl T16 rFRMF.ITZF.M - Het liirf in i)i> heHne- -*■ M. t_X TERNEUZEN - Het ligt in de bedoe ling van de horecavereniging Ter- neuzen om op 27 april volgend jaar, de openingsdag van Terneuzen-400 jaar, met een biertankwagen rond te rijden. Begeleid door muzikale klan ken zullen de feestvierende Terneu- zenaars gratis bier mogen proeven, dat beschikbaar wordt gesteld door de 42 deelnemende horecabedrijven van de vereniging. De route van de biertankwagen zal hoofdzakelijk de binnenstad be slaan, maar er wordt ook langs de deelnemende horecabedrijven, die buiten het oude gedeelte liggen, ge reden. De voorzitter van de horeca vereniging, de heer J. Jonkman: „Wat ons betreft is alles rond, maar de bevestiging van de brouwerij is nog niet binnen. We hebben het idee dat de afstand een rol speelt. Zeeuwsch-Vlaanderen is voor een buitenstaander vreselijk ver weg. De Schelde is wel de grootste blokkade." De openingsdag van het jubileum jaar is als streefdatum gekozen om dat er naar alle waarschijnlijkheid dan veel volk op de been is. „Het is niet de bedoeling dat de tankwagen mensen trekt, wij gaan naar de me nigte toe," aldus de heer Jonkman. Behalve de tankwagen staan er in het kader van de feestelijkheden nog meer activiteiten te gebeuren. Vanaf 45 januari liggen er in alle café's bierviltjes met de jubileumsticker erop. De vereniging heeft garnalen- pelwedstrijden, biertapwedstrijden, biljarttoernooien en voetbalwed strijden georganiseerd. Ook de me chanische stier zal volgend jaar in Terneuzen uitgeprobeerd kunnen worden. „En met de Tour de Flic is de horecavereniging vanzelfprekend ook van de partij," zegt de heer Jonkman. De vereniging is in september j.l. opgericht omdat de behoefte bestond aan gerichte samenwerking tussen de horecabedrijven in Terneuzen. „Samen sta je sterk," zegt Jonkman. „Toen de vereniging nog niet be stond, stond ik bijvoorbeeld machte loos tegenover het besluit van de brouwerij plotseling met de levering van Tuborg te stoppen. Had de vere niging toen bestaan, dan hadden we een advocaat in de arm kunnen ne men. Alleen doe je dat niet." Van de 54 horecabedrijven in Ter neuzen zijn er 42 lid geworden van de vereniging. „Duidelijk een bewijs dat er behoefte aan bestond," besluit de heer Jonkman. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Als er genoeg subsidiebronnen zijn aan te boren, zal het centrum van Sas van Gent bin nen afzienbare tijd een drastische face-lift onder gaan. PH-Terneuzen: proef met eigentijdse taal Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - 'Omdat de taal van beeld en geluid in het dagelijks leven erg belangrijk is', start de rijksscholengemeenschap Petrus Hon- dius in Terneuzen in januari een eigentijds taaiproject. De sectie Nederlands krijgt er een half jaar lang twee docentes bij, die zich speciaal bezighouden met audio-visuele vorming en taaldrukken. Het zijn Mar- jo Mutsaers en Annemariken Raukema. Behalve om verfraaiingen op het vlak van groen en verlich ting, gaat het vooral om ver keersmaatregelen. In samen spraak met de middenstand wil het gemeentebestuur te rugkomen op de autoloze win kelpromenade in Zuid- en Gentsestraat. De verwachte aantrek kingskracht daarvan is uitge bleven. De bedoeling is om straks weer mondjesmaat auto's toe te laten, als onder deel van een meeromvattend verkeerscirculatieplan. Het plan behelst ook een betere ontsluiting vanaf de Stations straat naar het winkelgebied. Het eenrichtingsverkeer in het centrum moet uitkomen op de Grote Markt. Volgens wethouder L. Mar- Zij kunnen aan de slag dankzij een bijdrage van het ministerie van onderwijs. De Terneuzense school ging daar voor in een vroeg stadium in de slag, samen met consulent Nico Out van het Samenwer kingsproject Secundair On derwijs Culturele Instellingen (SECU). De vijftien uur per week die nu beschikbaar ko men, worden verdeeld over beide tijdelijke docentes. Audio-visuele vorming is erop gericht jongeren te leren omgaan met de taal van mo derne communicatie-midde len. 'Veel leerlingen kijken bijvoorbeeld meer tv dan dat ze lezen. En onderscheidings vermogen op audio visueel terrein moet je ook leren' al dus de toelichting van de school. Marjo Mutsaers gaat in sa menwerking met de sectie Ne derlands van het PH lessen en lesmaterialen ontwikkelen. Dit schooljaar zullen vooral eerste en tweede klassen en vier-havo daarmee in aanra king komen. De tv speelt in die lessen een centrale rol, maar ook speelfilms komen aan bod. Het devies van de school'Met een eenvoudige camera en een cassette-recorder is heel wat mogelij k'. 'Taalafdrukken' heet het winkeltje van Annemariken Raukerrja. Haar werk is erop gericht leerlingen zelf allerlei teksten te laten maken om ze vervolgens te vermenigvuldi gen. 'Niet alleen kunnen de leerlingen zo de verschillende fasen van het drukken en het verband ervanmet tekstsoor ten' zo licht de schoolleiding toe.Ook in dit geval start men met de lessen in de onder bouw. Met al deze activiteiten denkt de Terneuzense school vooruit te lopen op ontwikke lingen die zich in het gehele onderwijs aankondigen: 'Het voortgezet basisonderwijs bij voorbeeld zal meer dan nu het geval is, praktisch toepasbare zaken uit de maatschappij in dienen te bouwen'. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 41-jarige P. C. jr. uit Breskens is door de meervoudige strafkamer in Middelburg veroordeeld tot drie maanden gevangenis, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. C., directeur van Cruson Coatings BV in Breskens, werd schuldig bevonden aan de dood van een werknemer, die op 24 maart van het vorig jaar om het leven kwam na een ontploffing in een van de gasovens van dat bedrij f Van de economische straf- rechtbank kreeg C. bovendien twee maanden hechtenis op gelegd, waarvan een maand voorwaardelijk, voor het over treden van een honderdtal veiligheidsvoorschriften. Dit betekent dat de recht bank belangrijk beneden de eis van het openbaar ministe rie is gebleven, dat twee we ken geleden straffen eiste van resp. vier maanden gevange nis en twee maanden hechte nis, waarvan een maand voor waardelijk. Ook in de andere zaken te gen het bedrijf van de gebroe ders C. bleef de rechtbank be langrijk beneden de eis van het openbaar ministerie. Zo werd C. sr. (70) veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en een boete van 400 gulden (geëist was een maand hechte nis en een boete van 500 gul den), gebroeders Cruson BV kreeg een boete opgelegd van 8.000 gulden (geëist was 10.000 gulden) en Cruson Coatings 7.200 gulden (geëist was 9.000 gulden). Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden had de enige ter zitting ver schenen verdachte, C. jr., na drukkelijk gesteld nooit gewe ten te hebben dat zijn bedrijf zo onveilig was, omdat er re gelmatig door allerlei instan ties controles waren gehouden. Een illustratie uit het boekje over geschiedenis van het onderwijs in Terneuzen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De school strijd, die zo'n zwaar stem pel drukte op de Nederland se politiek in de vorige eeuw, is aan Terneuzen praktisch volledig voorbijgegaan. 'De homogene samenstelling van de Terneuzense bevol king in die tijd vormt hier voor waarschijnlijk de ver klaring' aldus drs. C. van Minnen in een studie over 'De ontwikkeling van het la ger onderwijs in Terneuzen in de tweede helft van de ne gentiende eeuw'. De studie maakt onder deel uit van het Jaarboek van de Oudheidkundige kring De Vier Ambachten, maar is sinds vandaag ook los verkrijgbaar in de Ter neuzense boekhandels. Van Minnen heeft niet alleen eerdere publikaties uitge plozen, maar deed zelf ook uitgebreid archiefonderzoek in Middelburg en Terneu zen. Zijn bedoeling was aan vankelijk om een uitgebrei der sociaal-economisch on derzoek te doen, maar die poging leed schipbreuk op het ontbreken van bronnen materiaal. Over het onderwijs was meer informatie voorhan den. Vooral in de jaren ne gentig van de vorige eeuw was er sprake van een forse groei van het aantal scholen in Terneuzen. Dat had alles te maken met de economi sche groei als gevolg van de aanleg van spoorlijnen naar Gent en Mechelen. Terneu zen oefende daardoor een sterke aantrekkingskracht uit op de arme omgeving. Dat de inwoners van de Scheldestad zelf er ook niet warmpjes bijzaten, blijkt onder meer uit het groot aantal verzoeken van ouders om geen of minder school geld te betalen. 'Vooral het openbaar onderwijs bleef het karakter van armenzorg behouden' schrijft Van Min nen. In tegenstelling tot in overig Nederland, groeide trouwens dat openbaar on derwijs in Terneuzen ster ker dan het bijzonder onder wijs. Omdat het bijzonder on derwijs pas in 1883 het stil zwijgen verbreekt is de auteur daarover veel min der aan de weet gekomen. aantr.st.contactl. (zcht kar.) zkt. een paar bijp. ogen kleur onbel. bril o.e.r. kennism. vrijbl. advies Hulst, Korte Nieuwstraat 3, Tel.: 01140-12327. Terneuzen, Noordstraat 43, Tel.: 01150-94677. Lid van de Alg. Ned. Veren, van Contactlens-specialisten A.N.V.C. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Vanaf vandaag is in het Ter neuzens Museum een fototentoonstelling te zien georganiseerd door de Bond van Neder landse Amateur Fotografen Verenigingen. Dergelijke tentoonstelling worden elke twee jaar op touw gezet. Alle in Nederland woonachtige fotografen kunnen hier aan deelnemen en uit het ingezonden werk is door een viertal bekende Nederlandse fotografen een representa tieve selectie uitgekozen. Thema dit jaar is „De fotograaf, getuige van zijn tijd". De inzenders is gevraagd werk in te zenden waaruit blijkt hoe zij mgt hun camera mensen en dingen, situaties en verschij nselen om hen heen zien, aan anderen ter ken nis brengen of er hun commentaar op leveren. In het Terneuzens Museum, geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 09.30-12 en 13-17 uur en op zaterdag van 09.30-12.00 uur, is daarnaast nog een collectie zeer oude fototoestellen te zien. Foto's en camera's in het Terneuzens museum. - FOTO DE STEM. C0RJ DE BOER Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De leerlin gen van de r.-k. St. Jozefschool te Hoofdplaat hebben vrijdag feestelijk afscheid genomen van mevrouw Lea de Vilder- Termondt, onderwijzeres van klas 1 en 2. Er werd gezongen en een kerstspel opgevoerd. 'Juf' Lea treedt met ingang van 1 januari op eigen verzoek terug na 11 jaar en vijf maan den op de St. Jozefschool werkzaam te zijn geweest. In die tijd heeft ze in totaal 136 kinderen in de klas gehad. Door haar terugtreden zal de nu 3-klassige school na de kerstvakantie met twee leer krachten verder moeten draaien. Omdat de St. Jozef school sinds 1 augustus van dit jaar een boventallige leer kracht bezat (die normaal ge sproken op 1 augustus 1985 had moete verdwijnen), mag de nu ontstane vacature niet worden vervuld. quinie staan alle plannen al op papier, maar ergens een potje moeten zien te vinden" zegt de wethouder, die overigens ook op een ander vlak in de weer is met de Sasse middenstand. Hij speelde een bemiddelen de rol in de poging om de mid denstandsvereniging Sas '70 nieuw leven in te blazen. Een poging die succesvol lijkt te zijn, ook al gaan de winkeliers pas in januari of februari rond de tafel zitten. Bij die gelegen heid zal niet alleen een nieuw bestuur worden gekozen, maar ontvouwt men ook een activiteitenpakket om meer kooplustigen naar Sas te trek ken. Het streven om niet alleen de winkeliers uit het aloude koopcentrum, maar ook uit straten daaromheen (zoals Oost- en Westkade) bij de club te betrekken is volgens Mar- quinie gehaald. „De belang stelling is erg groot. Mensen uit het overgangsbestuur zijn de boer opgegaan en hebben merkbaar bij de Sinterklaas actie, die veel meer deelne mers telde dan in vorige ja ren" aldus een optimistisch gestemde wethouder. Prijskamp Fosqueu - De jartvëreniging Fosqueu Hoofdplaat houdt maar» (Tweede Kerstdag) een kamp voor leden in café; Vriendschap. Voor de winn, valt er een speenvarken verdienen. Aanvang 19.30 Emergo - De eindstand eerste helft van de win tere) petitie van de bridge Emergo te Terneuzen is volgt: A-groep: 1. mevroj Biesbroeck en de heer Dijk, 2. dames Sandrini-a de Dries, 3. heren IJsebaei Scheele, 4. echtpaar Nijsten' heren Sandrini-Visser. groep: 1. heren Kramer-] baert, 2. heren Kock-Van Casteel, 3. dames Hoogi boom-De Heus, 4. dat Borm-Visser, 5. dames loop-Vreugdehil. ZEVAC - Het algemeen kampioenschap bij Zeeuwsch-Vlaamse Autos bielsport Club is in de A-i se bij de categorie bestuurt gewonnen door M. IJsebaen Terneuzen met 81 punten Korst sr. te Sas van Gent" S. de Poorter te Terneuzen A-navigators: 1. H. Hazelai te Hulst 81 punten, 2. H.. Ko jr. te Sas van Gent 77,3. A.L nos, Zuiddorpe 59. B-klas bestuurders: 1. J. van deïi de, Axel 81 punten, 2. t vrouw Dierick, Axel 81,3. Maenhout, Koewacht 67. klasse navigators: 1. E. Dj riek, Axel 81 punten, 2. P.K pers, Vlissingen 73, 3. vrouw Mol, Zaamslag 73. Van onze correspondent SLUISKIL - De stichting sociaal en cultureel werk Sluiskil heeft voor de komende kersttijd een uit; breid programma. De meeste activiteiten spelen zii in en rondom het Gildehuis in de Gildestraat af. voor elk wat wils. Vandaag is er een kleuter dag. De jongste Sluiskille- naars kunnen dan kerststuk jes, kerstversieringen en kerstkaarten maken. Er wordt ook gezamenlijk een brood maaltijd genuttigd. Op eerste kerstdag is er van 11.00 uur tot 17.00 uur een tentoonstelling verzorgd door enkele hobbyis ten en verzamelaars. Het koor van de St. Anthoniusschool zal onder leiding van de heer Al- lonsius enkele kerstliederen ten gehore brengen. 's Middags zijn er doorlo pend tekenfilms te bekijken voor alle kinderen van Sluis- Van onze correspondente GOES - Voor de gemeentebe sturen zijn in de nieuwe wet op het basisonderwijs belang rijke taken weggelegd. Omdat gemeentebesturen en hun me dewerkers de komende jaren hun deel moeten leveren bij de uitvoering van deze wetten zijn er voorlichtings- en bij scholingsactiviteiten ontwik keld. Om het belang van deze voorlichting te onderstrepen zal staatssecretaris Van Leyenhorst van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen op 27 januari op de voorlichtingsdag op de Bra bantse bestuursschool te Til burg een inleiding houden. In de Prins van Oranje te Goes wordt op woensdag 29 februa ri een voorlichtingsdag gehou den, met als spreker de heer Eyssens uit Borssele. kil. Om 16.00 uur wordl weer gezongen. Mevr» Lindhout en mevrouw minsz zullen kerstliede vertolken. Op tweede kerstdag is de doorlopende tentoonsi ling. Om 11.00 uur is er net: als op eerste kerstdag g:; koffie te verkrijgen in het( dehuis. De Sluiskilse fanf geeft om 16.00 uur een kei concert. Op 28 december wordt ei gehele dag gewerkt door kinderen aan alles wat mei poppenkast te maken Tevens is er die dag om li uur een flippercompetitie een tafeltennistoernooi, jaarlijkse kerstboomverta ding is op woensdag 4 ja™ 's-HEERENHOEK - In de „Ka beurs" hield men een schietinj de liggende wip voor bejaarde gepensioneerden; er waren schutters. De uitslag is: hoofdvogel A. de Jonge Rijk' lem Teil, tweede hoofdvogel Je Baar, Willem Teil, eerste zijvj Jac. de Baar, tweede zijvogd Rentmeester, allen Willem 1 Ovezande, derde zij vogel P. Pa" Zeelandia, vierde zij vogel A, de Dries V.I.O.S., eerste kal J.l theer Juliana, tweede kal B Jonge Concordia, derde kal Soranus, vierde kal Jac. de& Willem Teil. Meeste kleine vu zeven stuks C. Baas Juliani volgende schieting is op dinsffc januari 1984. AMSTERDAM - Aardap! mijnmarkt. In Bintje kwamen 10 contracten tot F voor levering april tegen f 41" f 49,50 per 100 kg. De stemnr kalm.Voor Bintje 50mm 160 contracten verhandeld v vering april bij een prijs vantj tot f 78,50 per 100 kg en 10 colf ten voor levering mei tegen (fl De stemming was goed prijsj dend voor april en kalm voorcl Van een onzer verslaggevers OOSTBURG Volgens de Oostburgse wethouder A. de Feijter is er geen sprake van dat de bewoners van de Noordwal en Zandstraat te Oostburg door de gemeente worden gediscrimineerd. De wethouder staat zelfs zeer po sitief tegenover de plannen van de buurtbewoners, die tot doel hebben de parkeerchaos in hun woongebied op te los sen. Deze plannen behelzen de ontsluiting van de achter de woningen aan cfe Noordwal en Zandstraat gelegen tuinen, waar de bewoners hun auto's willen gaan parkeren. Deze tuinen zijn nu nog onbereik baar, omdat ze uitkomen op een deel van het zogeheten 'Weitje van Bertouw', dat niet verhard is. De bewoners willen zelf de ze verharding aanbrengen, mits de gemeente voor het ma teriaal zorgt. Zoals gemeld verwijten ze de gemeente Oostburg echter dat deze to taal niet reageert op de inge diende plannen. „In feite wor den we gewoon gediscrimi neerd", aldus een woordvoer der deze week in De Stem. „En dat is niet juist", aldus De Feijter. „Ik heb de bewo-_ ners gevraagd met een gede tailleerder plan te komen over de wijze van verharden en daar heb ik nog steeds niets op gehoord". Volgens de wethou der zouden de bewoners wat al te gemakkelijk over de ver harding denken, als zou het niet meer zijn „dan een paar kruiwagens zand en een vrachtwagen macadam". Ook dient dan nog het straatje dat aansluiting geeft op het weitje te worden ver breed. „En dat is een karwei dat de gemeente toch zal moe ten doen", stelt De Feijter, die V Ill Wethouder A. de FeijWË - FOTO DE STEM/CORjSf verder rustig afwacht buurtbewoners met hun U werkte plannen op de prop komen. De wethouder: dat gebeurd is kan ik late11! .rekenen wat de financiële'] sequenties zijn en met] voorstel naar de gemee raad gaan". We kennen het tafe reel nauwelijks meer. De varkens' verdwenen van het erf. Zo verging het ook de varkensver zekering. Zeeuwsch-Vlaanderen kent er in ieder geval nog eén; de coöperatieve var kensverzekering 'Uit Voor zorg' te Aardenburg. De verzekering bestaat al sinds 1890 en leidt immer een florerend bestaan. Le den met varkens zijn er nog maar een stuk of tien, dona teurs des te meer. De kasin- houd, zeven a achtduizend gulden, stelt de leden zelfs in staat om elk jaar een 'teer- dag' te houden. Iedereen had z'n eigen hok met z'n eigen varken. De mensen kochten dat beest als big in het voorjaar. Ze zorgden ervoor, gaven het te vreten, zorgden voor stro en kuisten elke week dat kot uit. Dat kost allemaal geld. Kwam er een ziekte en ging je varken van 150 kilo dood dan kon je het in een put steken, weg spaarpot. Stond je daar met zeven gulden in de week en tien kinderen, 't Is daarom dat die verzeke ring er is, sinds 1935 aange sloten bij de coöperatieve. Al bijna veertig jaar treedt hij op als secretaris-penning- Louis de Clerck bij de jonge v

de Stem | 1983 | | pagina 14