k Zn. B.V. Oosterschelde Open-groep stopt ermee Aantasting van Axelse kreek is ontoelaatbaar ïSlwt DECEMBER» Regenboog en Moerschans school vieren samen kerst Janzenius brengt totaal-theater GENHEID NSCHABSWERK HULST TOT STAATSSECRETARIS: IGEN GEOPEND choenen 24 DECEMBER 1983 bebtmm VAN ZEELAND Angelique SSENISSE ilver voor xelaar an de Velde PVDA: 'Sluiten ziekenhuis her overwegen' VAN OOSTEROM ILST :ial a la carte MNGSTIJDEN: kdagen tot 18.00 uur. lavonden tot 21.00 uur in 2e kerstdag gesloten. 5TRAAT 165 Kerstboom verbranding kernen Axel Celstraf voor ontvoeren m echtgenote Oud-raadslid A. Raes in Oostburg overleden Kerkbestuur St-Jansteen zoekt nog oplossing Activiteiten Kontrast aan eind van '83 Kv yRT MIDDEN^ZEEUWS HOSTIEHAMBURGER, HOOP COORDINATIEORGAAN SCHRIJFT GEMEENTE: politierapport St. Jansteen T22 PAGINA ZEELAND 2 n te zoenen culieren e, jubileum, receptie, rloving, overwinning, iham, openbare dank, g best eens in de krant a familieberichten, duur hoeft het niet te ten nog geen tient|e). im 1,75. Eén grote Voor hét plaatsen van met een formaat van wijf 12,50 toeslag aanvraag. Bij niet ft 2,50 adm.kosten an niet geretourneerd uw tekst 2 dagen vóór van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 naar Postbus 3229, 3 Breda it recht voor, teksten adenen te weigeren. gsnieuws lom op donderdag. Sluiten ziekenhuis iland-inentaliteit' Hartelijk gefeliciteerd met je 14e verjaard, Papa, mama en Patrick c. om 14.30 straat 11, 40 kg. harst erom 2x extra prijzen ■Toon van de Velde met rijn onderscheidingen. - FOTO DE STEM COR J DE BOER WIJ en u graag en rettige feestdagen iorspoedig 1984 Van een onzer verslaggevers HULST - De PvdA afdeling Hulst-Hontenisse dringt aan op een heroverweging van het besluit om het Liduina- ziekenhuis te Hulst te slui ten. De PvdA zegt dit de gis teravond uitgegeven verkla ring. Overigens heeft de af deling gedeputeerde Wim Don uitgenodigd om op 1 fe bruari de besluitvorming rond het ziekenhuis te ko men duidelijk maken aan de Hulster bevolking. Volgens de afdeling is het Liduina-ziekenhuis van het grootste belang voor de ge zondheidszorg in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Niette min acht men sluiting een vrijwel onvermijdelijke zaak „gezien het huidige ka binetsbeleid van CDA en VVD". De PvdA tekent daarbij wel aan, dat sluiting van het Hulster ziekenhuis en het bouwen van een nieuw gro ter ziekenhuis in Terneuzen niet automatisch een kwali teitsverbetering garandeert. „De vraag blijft open in hoeverre men het openhou den van het Liduina-zieken huis diezelfde kwaliteit kan worden bereikt", aldus de verklaring. In dit verband wijst de afdeling op 'de per soonlijke omstandigheden van de bevolking in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, zoals die van groepen als bejaar den, pupillen van De Sterre en de inwoners van kleine kernen. Voor hen zal reizen naar Terneuzen een grote handicap betekenen". Van een onzer verslaggevers HULST - Het advies van het College van Zie kenhuisvoorzieningen om het Liduinazieken- huis in Hulst te sluiten getuigt van een eiland mentaliteit. Het advies is tot stand gekomen met onjuiste basis informatie en zonder overleg met ziekenhuisbesturen en maatschappelijke organisaties. -26 - Terneuzen 1140-12294 00-31114012294 ein 2 HULST 'an onze sportmedewerker IL - Tijdens zijn af- leidsreceptie als bestuurder de voetbalvereniging tel, die in het cultureel een- De Halle te Axel werd louden, heeft Toon van de ide een koninklijke onder- leiding ontvangen. De ver- selen, behorende bij deze [medaille in zilver in de Or- van Oranje-Nassau, wer- hem opgespeld door de telse burgemeester Hack. overhandigde Van de Ide eveneens een speciale 'konde van de gemeente tel. amens de KNVB kreeg de :elaar als eerste Zeeuw in iel gezien de opkomst, te klei ne zaal de gouden bondsspeld. ÏL - Behalve in Axel zelf, dt begin januari de tradi- ele kerstboomverbranding plaats in de kernen Koe icht en Zuiddorpe. "et 'evenement' staat op het igramma voor donderdag 5 luari, in alle drie de kernen ft 19.00 uur. In Axel gebeurt in het uitbreidingsplan ■ordpolder, in Koewacht aan ij Eikelaan en in Zuiddorpe ajn de Hoofdweg-noord. I Van onze correspondente 'DEI,BURG - De 23-jarige ■R. uit Amsterdam is door de trvoudige strafkamer in Jddelburg veroordeeld tot faalf maanden gevangenis, larvan vier maanden voor- tardelijk, met een proeftijd jtn drie jaar. ■egen R. was een week ge len acht maanden geëist, jdat hij zijn kersverse echt- dote (het huwelijk was een sk jong toen zijn bruid hem, Bvele vernederingen, verliet fflhaar toevlucht had gezocht familie in Axel) op 21 Justus van dit jaar met ge- l'd had ontvoerd en een dag in Rotterdam gegijzeld [dgehouden. ijdens de behandeling van zaak had R. volgehouden V zijn jonge bruid vrijwillig meegegaan en dat zij wel .elijk de kans had gehad te lopen als ze dat had ge ld. Een en ander was in vol- ekte tegenspraak met ge- igenverklaringen van fami- 'eden van de vrouw, die bo adien hadden gezien hoe R. 'facht had opzettelijk een oer van het slachtoffer dood ■zijden toen deze zijn zuster ■"ulp snelde. Tok dit laatste was R. ten ite gelegd. Dat schrijft de stichting Ge- meenschapswerk Hulst in een brief aan staatssecretaris Van de Reijden van Volksgezond heid. „Het advies is uitge bracht achter de ruggen om van het ziekenhuisbestuur, overige instellingen en groe pen op het gebied van gezond heidszorg in de regio Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus het schrijven van de stichting Gemeenschapswerk. De brief gaat ook in op de overwegingen die tot het fel omstreden besluit hebben ge leid: „De in het advies opgeno men basisinformatie is naar onze mening niet correct. Het advies betrekt slechts overwe gingen van economische en ziekenhuistechnische aard in de oordeelvorming. De maat schappelijke aspecten zijn na genoeg geheel onbesproken gebleven". De stichting Gemeen schapswerk zegt het op hoge Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - In Oostburg is gistermorgen op 79-jarige leeftijd, na een kortstondig ziekbed, overleden de heer A. Raes. De heer Raes was in Oost burg een bekende figuur. Ja renlang had hij zitting in de Oostburgse gemeenteraad als vertegenwoordiger van de KVP. Hij was voorts actief in de winkeliersvereniging, waarvan hij lange tijd de voorzittershamer hanteerde. Voorts maakte hij deel uit van het bestuur van de VW, de muziekvereniging en het Oranjecomité. Samen met zijn enige jaren geleden overleden echtgenote dreef hij modezaak in Oostburg. In zijn schaarse vrije tijd was hij bovendien actief als kerkzanger en vond de jacht in hem een groot liefhebber. Dinsdagmorgen 27 decem ber wordt definitief afscheid van hem genomen tijdens een eucharistieviering in de Oost burgse parochiekerk, die om 10.30 uur begint. Daarna vindt de teraardebestelling plaats op het kerkhof aldaar. Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - Het kerkbestuur in Sint-Jan steen heeft nog steeds geen oplossing gevonden voor het plotse vertrek van pastoor Van Leeuwe. Al vele malen is er ver gaderd en contact opge nomen met het Bisdom Breda, maar steeds stuit men weer op hetj pro bleem dat er een 'groot gebrek aan priesters is. Het kerkbestuur hoopt toch dat binnen een paar maanden een oplossing gevonden wordt. Men denkt daarbij aan de komst van een priester, die niet alleen Sint-Jan steen, maar meerdere pa rochies zal moeten bedie nen. Hij zal daarbij ge steund moeten worden door een andere priester, pastoraal werker of le ken. Vast staat echter dat parochie van de H. Jo hannes de Doper een zelfstandige parochie blijft. Inmiddels spreekt het kerkbestuur de hoop. uit, dat men kan blijven rekenen op de steun van de parochianen, zoals bij de Aktie Kerkbalans en de zorg voor ouderen, zie ken en jongeren. prijs te stellen dat in deze 'manco's' wordt voorzien en kondigt in dit verband aan dat er op korte termijn een nota naar Den Haag gaat met als onderwerp de maatschappelij ke gevolgen van de sluiting van het Liduinaziekenhuis. Op grond daarvan verzoekt men 'uiterst dringend' aan de staatssecretaris om de besluit vorming met betrekking tot het bovengenoemde advies op te schorten. De brief sluit met de opmerking: „Wij hopen dat u ons en met ons de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren in deze het recht van de twijfel zult geven". Crisis-staf In het Luduina-ziekenhuis is gistermiddag een soort cri sis-staf bij elkaar geweest om te praten over de dreigende sluiting. Tijdens deze bijeen komst werden mogelijkheden besproken om in actie te ko men tegen het besluit van het college van ziekenhuisvoorzie ningen. Aanwezig waren, behalve het ziekenhuisbestuur, ook af gevaardigden van de gemeen tebesturen van Hulst en Hon- tenisse, de huisartsen in de streek, de CDA-statenleden Everaert en Baart en C. van Leuven van de Stichting Ge meenschapswerk. Deze stichting zal voorlopig de activiteiten rond het zie kenhuis coördineren. Wat be treft acties hulde woordvoer der F. Francken van het Li duina-ziekenhuis zich nog in zeer vage bewoordingen. HULST - Open Jongeren Cen trum Kontrast laat zater- dag(kerst)avond de band Zipp optreden in de ruimte in het Houtenkwartier. De vijfkoppige formatie uit Doetinchem speelt over het al gemeen goed in het gehoor lig gende muaiek, met snelle en scherpe teksten. Af en toe ver toont de groep overeenkom sten met Gruppo Sportivo, maar blijft origineel en staat garant voor een boeiend op treden. Aanvang 21 uur. Op tweede kerstdag haalt Kontrast de drive-in Verona in huis, met veel dansbare muziek. Kontrast verandert die avond in een heuse disco. Vrijdag 30 december is er 'vrij podium', 31 december wordt het oude jaar vanaf 14 uur uit geluid met veel video en ook op eerst nieuwjaarsdag is het jongerencentrum open. Op 2 januari komen de film liefhebbers aan bod met de rolprent De Maan en 7 januari is er een optreden van het Vlissings Rocktheater. Woens dag 28 december, tenslotte is er om 20 uur in het Houten kwartier een zogeheten 'vin ger in de pap'-vergadering, waarop iedereen welkom is. - - I Een beeld van de gezamenlijke kerstviering van De Moerschansschool en de Regenboogschool. FOTO DE STEM COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers YERSEKE - De actiegroep Oosterschelde Open houdt er mee op. In een brief aan haar leden, aan de Tweede Kamer en aan Provinciale Staten van Zeeland stelt de actiegroep dat het doel is bereikt: „De Oos terschelde is open gebleven, dat was de inzet van onze strijd". De actiegroep voegt daar wel aan toe dat de Ooster schelde in geval van nood wa terdicht kan worden afgeslo ten, al is dat 'misschien een keer in de tien jaar'. „Reden toch voor alle voor vechters van een open Ooster schelde om tevreden te zijn", aldus het schrijven. Wel wordt betreurd dat de dure pijler- dam-oplossing is gekozen bo ven het veel goedkopere opho gen van de dijken. In dat verband wijst de ac tiegroep op de ongeïnteres seerde houding van vele Haagse politici: „We boden hen aan reeds opgehoogde dij ken te laten zien en hen te in formeren over alle mogelijk heden. De respons was dik wijls teleurstellend en weinig bemoedigend voor hen die se rieus bezig waren. Naar ande ren luisteren is kennelijk een eigenschap die velen missen. Des te triester is het als later blijkt dat de aangedragen ar gumenten stuk voor stuk waarheid blijken te worden". Met die opmerking doelt de brief op de voorspelling van de actiegroep Oosterschelde Open uit het begin van de ja ren '70, dat de pijlerdam een geldverslindend project zou worden. Zonder enige wrok noemt men overigens, de vroeger veel' bekritiseerde, Milieudienst van Rijkswaterstaat als een van de instellingen in Zeeland die over grote deskundigheid beschikt ten aanzien van het Oosterschelde-gebied. De actiegroep Oosterschelde Open werd in 1970 opgericht in Yerseke als reactie op de eer ste aktiviteiten van Rijkswa terstaat in de monding van de Oosterschelde. De actiegroep kreeg aanvankelijk slechts lo kale en regionale steun. Door een vrijwel niets ontziende campagne in Zeeland maar ook op nationaal niveau wist men zich rond 1974 een brede basis van sympathisanten te verwerven. Dat mondde uit in de instel ling van de Commissie Klaas- sesz door het kabinet-Den Uyl en uiteindelijk in de beslissing om in de Oosterschelde-mon ding de pijlerdam te bouwen, een in de tweede kamer zwaarbevochten politiek com promis. WILHELMINADORP - Hou tig kleinfruit - Er is een her ziene druk verschenen van het boekje 'De teelt van houtig kleirïfruit'. Het boekje is ver schenen in de reeks teeltbe schrijvingen van het Consu lentschap in algemene dienst en het Proefstation voor de Fruitteelt Wilhelminadorp. Het boekje omvat veel prakti sche informatie voor telers, hobbyisten en voor hen die in het tuinbouwonderwijs werk zaam zijn. Er wordt uitgebreid ingegaan op de teelt van rode bessen, zwarte bessen, kruis bessen, frambozen en bramen. GOES - Geslaagden - Aan de school voor M.H.N.O. en B.B.O. 'De Vakschool' te Goes slaag den voor het diploma voorop leiding hoger beroepsonder wijs de volgende leerlingen: P.G. Bek, Kapelle; A.P. Tim merman, Kattendijke; W.M.M. Bontkens, Zierikzee; E. Dob belaar, Wissenkerke; M.J. van de Ketterije, Arnemuiden; P.W. Vermare, Krabbendijke; B.D. Vermeulen, Zierikzee. GOES - Raadscommissie - De Raadscommissie voor Alge mene Zaken van de gemeente Goes vergadert op dinsdag 3 januari om 19.30 uur in het stadhuis. Op de agenda staan ondermeer de behandeling van een ontwerp-raadsvoor- stel tot vaststelling van het Rampenplan gemeente Goes en van de algemene Politie verordening Goes i.v.m. wijzi ging sluitingsuur horecabe drijven. Van onze correspondente HULST - In de Regenboogschool hebben gistermiddag de vijfde en zesde klassen van de Moerschansschool een vol ledig door henzelf verzorgd kerstprogramma gebracht voor ongeveer 200 toehoorders (kinderen, leerkrachten en ouders). Het programma bestond uit twee delen. Het eerste deel omvatte een aantal kerstliederen, toneelstukjes, dansjes en gedichten en het tweede deel was meer een eigentijdse invulling van het kerstgebeuren, met swingende 'angels' en een grappige Urbanus. Deze kerstviering is de eerste aanzet van een accepta tieproject, dat door deze twee scholen is ontwikkeld. Een project waarin zij via een aantal ontmoetingsactiviteiten het accepteren en waarderen van elkaar, lagere school kinderen (Moerschans) en geestelijk gehandicapten (Re genboog), willen bevorderen. Van onze correspondent HULST - Gisteren werd door de leerlingen van de Janze- niusscholengemeenschap het drieluik: Hostie, Hamburger, Hoop opgevoerd in de grote zaal van Den Dullaert, voor ongeveer 400 belangstellenden. Alle theatervormen zoals muziek, toneel, mime, dans, lichtbeelden en dergelijke kwamen erin voor. Het spel dat onder de algehele leiding stond van Ton Dekker, zat vol symboliek. De profeet Kriet (de criticus) moet meemaken dat in deel 1 het volk zich mas saal keert tegen de godsdienst om zich in deel 2 kritiekloos over te geven aan afgoden van onze tijd (volgens de Janzenis- ten de Techniek, Economie en de Media). Deel 3 tenslotte is een soort verzoening tussen de oude waarden en de nieuwe zeker heden. Door de eigen waarde die men aan de dingen hecht ervoor in de plaats te stellen, zou er een nieuwe hoop kun nen ontstaan. Vele hebben achter de schermen geholpen om deze creatie tot stand te brengen. In slechts drie weken is dit stuk geschreven en ingestudeerd, waardoor sommige effecten min of meer verloren gingen. Na het spel hebben de leer lingen op school de avond voortgezet met een kleine maaltijd en een gezellig sa menzijn, met de uitspraak van economica in gedachten: „Het leven is een gulle fooi!" AXEL - Het Axelse gemeente bestuur moet serieus werk maken van de bescherming van de Axelse kreek als na tuurgebied. Op het ogenblik schort daar het een en ander aan. 'Ter hoogte van de Kinder dijk zijn grote hoeveelheden grond en puin gestort, die een grove aantasting vormen van zowel de natuur als het land schap ter plaatse' zo schrijft het Zeeuws coordinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming in een brief aan b. en w. van Axel. Het orgaan meent te weten dat dat gebeurd is zonder ver gunning. En een papiertje is wel nodig als de gemeente het bestemmingsplan buitenge bied ernstig neemt. Volgens dat plan moeten de natuurwe tenschappelijke en landschap pelijke waarden van de Axelse kreek worden behouden. Het coordinatieorgaan vraagt de gemeente dan ook aan de Kinderdijk orde op za ken te stellen. De aantasting zelf noemt men onacceptabel, terwijl de gevolgde werkwijze en procedure 'het ergste doet vrezen' voor de toekomst. SCHOONDIJKE - Op de Sas- putseweg kwamen een trek ker, bestuurd door F. P. C. uit Hoofdplaat, en een personen auto, bestuurd door H. C. L. H. uit St. Kruis, met elkaar in botsing. Dit gebeurde toen de trekker linksaf het land wilde oprijden en ingehaald door de personenauto. Er was mate riële schade. IJZENDIJKE - Op de kruising Tivoli is vrijdagavond om streeks zeven uur de auto van W. I. uit Terneuzen uitge brand. De auto van I., die in de richting Biervliet reed, viel op het kruispunt stil en er kwam rook vanonder de motorkap. Bij nader onderzoek bleek de motor in brand te staan. Door de brandweer van IJzendijke is de brand geblust. De auto werd geheel vernield. NIEUWVLIET - Op de krui sing St. Bavodijk - Barendijk verleende A. R. K. uit Zuid- zande met zijn personenauto geen voorrang aan A. H. B. uit Groede toen deze over de Ba rendijk reed. Er was materiële schade. TERNEUZEN - De Terneuze- naar F. de B. deed gisteren bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats aangifte van dief stal van een industriestofzui- ger uit zijn personenauto. Dat moet zijn gebeurd op woens dag of donderdag toen het voertuig stond geparkeerd aan de Arsenaalstraat te Terneu zen. TERNEUZEN - Donderdag nacht is ingebroken in de Ka tholieke school voor MAVO aan het Mozarthof te Terneu zen. Vermist wordt een micro scoop en verder had men in enkele lokalen nogal wat door elkaar gehaald. OOSTERLAND - Op rijksweg 18 is een personenauto, be stuurd door de 26-jarige R. R. K. uit Zierikzee, op on verklaarbare wijze in de berm terecht gekomen en tegen een boom gebotst. De bestuurder tin zijn echtgenote, die bekneld zaten, moesten door de brand weer worden bevrijd. Zij zijn overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Prijskaarting - In café Den Ouden Arend in St. Jansteen wordt tweede kerstdag vanaf. 15.00 uur een prijskaarting ge houden. Er wordt gespeeld om wild en tulbanden. Inschrij vingen vanaf 14.00 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 13