Wild is het haasje met de Kerst Zeeuwse bibliotheek mag automatiseren VOOR HALF GELD P» s:^cHe - 'rima seizoen voor kust in W-Z-Vlaanderen ORDIGER E STEM Dierenbescherming huldigt ganzeredder uit Kloetinge Staking Zeeuwse veren kostte enkele tonnen 8120, WVINCIE MOET ZICH NIET BLINDSTAREN OP MIDDEN-ZEELAND t medische i tekort daar eldtestortei Den Haag. sn voor Polei 'Terneuzen toe aan archivaris9 24 DAGEN ZATERDAG 24 DECEMBER 198C PAGINA ZEELAND 1 OORAL CAMPINGS SCOORDEN HOOG I Van een onzer verslaggevers Lndzand/breskens - ter DOuO val oeristische sector in West-Zeeuwsch-Vlaanderen te .AND B.V. Weekend dienst Stemredactie DRS. VAN MINNEN: DE STEM „de 4in1 krant" VAN ZEELAND fc'e West-Zeeuws-Vlaamse lust heeft een prima seizoen Ichter de rug. Vooral de cam- lings scoorden in de topweken Tussen 1 juli en half augustus bn gemiddelde bezetting van ij proeent. Voor de hotels en pensions was de bezetting 75 procent en in de overige sectoren (appar tementen, etc.) 85 procent. De mini-campings bij de boeren scoorden 72 procent en het overloopterrein bij Schoondij- ke, dat de laatste twee weken van juli moest worden open gesteld omdat de campings vol waren, 25 procent. Dit blijkt uit het contactor gaan van de Streek-VW West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin een terugblik wordt gegeven op het voorbije zo merseizoen. Daarin wordt ook melding gemaakt van een on derzoek naar op te zetten pro- motie-activiteiten voor het ge bied. Conclusies zijn onder meer dat de belangstelling vanuit Engeland aan het groeien is en dat Noord- Frankrijk een braakliggend gebied is voor het dagtoerisme vanuit West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De VVV-onderzoekers heb ben ook geconstateerd dat toe risten de wachttijden en tarie ven voor de veerdienst over de Westerschelde nogal eens ver warren met die naar Texel en Ameland. Omdat die verschillen juist erg groot zijn wordt voorge steld daar in publicaties en re clame-materiaal de nadruk op te leggen. Een laatste conclu sie: „Wij moeten bij ons gebied de veerdiensten verkopen als een toeristische attractie". -Vlaanderen claimt eel fonds toerisme Van een onzer verslaggevers SLUIS MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse po- ingen om Engelse toeristen naar de provincie ie lokken mag Zeeuwsch-Vlaanderen niet ver- eten worden. rnnn Met dit geluid hopen vertegenwoordigers van de j 1 T-) -J voorkomen dat de 700.000 gulden in het provinciaal X Olen, fonds voor toeristische promotie alleen aan Midden- Zeeland ten goede komt. 'neraal van het Nederland: il Vakverbond. ,r, kcomite: W.R van Dijk, :g Medische Hulp Polen: Is poster achter uw raam turn® palbums w.o. Kuifje en (Flevoland), zoekt: abant of Limburg. eld onze afnemers te bezoe ils, cash-and-carrybedrijve» int: liger handelaar rden geboden, alsmede een belangrijk inkomen ka' agen wordt ter beschikkin! HT Dronten. De vrees daarvoor is gevoed ioor voorstellen en uitlatin- jen, waarin slechts gewag vordt gemaakt van attracties Midden-Zeeland en aan- 'oermogelijkheden via de )lau-veerdienst op Vlissin- [en. In Middelburg is daarbij iver het hoofd gezien dat veel neer Engelse toeristen het lontinent bereiken via de 'eerdiensten die op Zeebrugge :n Oostende varen. Het is voor maar ok voor de rest van Zeeland, an belang om daarop in te pelen. Met name vertegenwoordi- ers van de VVV in Sluis en oreca-ondernemer Chr. Lan- enberg uit diezelfde plaats ebben dit nadrukkelijk in Middelburg naar voren ge- racht. Dat het hun ernst is eten ze begin deze maand lijken toen ze - evenals pro- inciale vertegenwoordigers - aar de Londense World Tra- el Market reisden om zich leg wijs te maken in de Engel- e toeristenmarkt. Ze kwamen ïrug met de belofte van gede- iuteerde J. Ventevogel dat ook an de mogelijkheden in leeuwsch-Vlaanderen aan dacht zal worden besteed. A. van Beijsterveldt, secre- aris van de Sluise VVV en lenningmeester van de pro- 'inciale VVV, gaat er vanuit lat de belofte van de gedepu- eerde zoden aan de dijk zet. ,Ik hoop", zegt hij, „dat ze nu lens een keer wakker geschud "tin, want ze zijn daar in Mid- lelburg toch tamelijk hard- eers." 1 ->l i~ 7 Voor redactionele zaken kont-u zich zaterdag, zon dag en maandag wenden tot Paul de Schipper 01152- 1937 B.g.g. 01153-1534. w Ivoor slechts jage kinderpremie jaar betalen lerpremie. it met of zonder 'Or huisarts I tieve situatie past. wikkeling van schade s: obl_ad voor zuidwest nederland Kantoren kt Terneuzen, Hulst en Goes, ndressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie [Terneuzen: Rein van der helm (editie-chef), Jan Jan- fen (piv. chef), Frank Dey, ?aul de Schipper, Cor de JLer (foto), Ton Koomen lsPort). Hulst: Eugène Ver- ptraeten Goes: Gé van Ber- pel Middelburg: Henk Post- "a Oostburg: Co Meertens. Leeftijd: f Servicepunten ■Kloosterzande: Leeftijd: sgel zenden aan keringsmaatschappij ivoordnr 76, 4460,VB Ge1 mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- '250. ^dvertentie-expl. ispecteur Zeeland: C. Po. privé 01150-95839. Me- Volgens Van Beijsterveldt vertoeven het hele jaar door Engelse' gasten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, alle maal mensen die in België aan land zijn gekomen. Dat kan volgens hem met de inzet van goede promotiemiddelen nog aanzienlijk worden uitge breid. Dezelfde mening verkondigt horeca-ondernemer Chr. Lan- genberg. „Ik kan me voorstel len dat de gedeputeerde als Vlissinger hoog staat met de Olau-lijn. Hij zal ongetwijfeld de beste bedoelingen hebben - ik vind het toch een hele pres tatie dat hij in korte tijd die 700.000 gulden op tafel heeft gekregen -, maar dan moet er niet alleen gesproken worden over de Oosterscheldewerken en Miniatuur Walcheren. Het is al jaren duidelijk dat ook West-Zeeuwsch-Vlaanderen een aantrekkelijk gebied is voor Engelse toeristen die in België aankomen." Trekpleister Langenberg plukt daar zelf al de vruchten van. Zo wordt zijn horecagelegenheid veel vuldig bezocht door Engelse dagjesmensen en doen Engelse kinderen in schoolverband zijn windmolen De Brak aan. Hij geeft toe dat het in Zeeuwsch-Vlaanderen aan een trekpleister als de Ooster- schelde-werken ontbreekt, maar dat hoeft in zijn ogen geen onoverkoombaar gemis te zijn. „Wanneer wij als Zeeuws- Vlaamse ondernemers de han den eens in elkaar slaan dan hebben we heel wat te bieden". Zijn plannen daarvoor liggen al klaar, maar hij wil daar nog niet te diep op ingaan. Wel maakt hij duidelijk dat hij niet louter aan promotie-acti viteiten denkt, maar ook aan arrangementen als een drie- landentrip Duinkerken-Bel- gië-Zeeland. Langenberg is inmiddels als enige Zeeuws-Vlaming opge nomen in de begeleidingscom missie, die bij de opstelling van het provinciale promotie plan betrokken is. „Ik zal daarbij op m'n knieën voor Zeeuwsch-Vlaanderen strij den", belooft hij. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het is de hoogste tijd dat de gemeente Terneuzen een archivaris aanstelt. Op het ogenblik is er geen doorkomen aan voor wie historisch materiaal wil opdiepen uit de Terneuzense archieven. Tot die conclusie is drs. C. van Minnen gekomen, die bij zijn onderzoek naar het lager onderwijs in negen- tiende-eeuws Terneuzen ook de archieven in die gemeen te wilde raadplegen. 'Het archief is praktisch ontoegankelijk, nu er geen archivaris is', zo heeft hij vastgesteld. De correspon dentie van het gemeentebe stuur is niet naar onderwerp gerangschikt. Slechts het jaar van de inkomende en uitgaande correspondentie vormt de gemeenschappe lijke noemer. „En dat maakt het door worstelen van deze giganti sche -al of niet leesbaar ge- schreven- papierberg tot een ware titanenarbeid" aldus Van Minnen, die dan ook de aanstelling van een archiva ris in Terneuzen 'ten zeerste bepleit'. Peter ontvangt de oorkonde uit handen van de heer Haverman. - FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondente KLOETINGE - Peter Wage naar uit Kloetinge is giste ren onderscheiden als 'die renbeschermer van het jaar'. Peter, de 13-jarige Mavo-scholier, redde in maart van dit jaar op het bedrijf van zijn oom een gans, die in de gierkelder was terecht gekomen. De voorzitter van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren af deling Noord- en Midden- Zeeland, de heer Haverman, was erg blij met deze jeugdi ge dierenredder. „We horen de laatste tijd zoveel van mishandelingen van dieren door de jeugd, gelukkig dat er nu ook iets positiefs te melden is". In de oorkonde die Peter ontving staat onder meer: „Peter Wagenaar heeft zich manmoedig door de nauwe opening in de gierkelder la ten zakken, slechts begeleid door de looplamp en wist de in paniek geraakte vogel te omklemmen en uit de gier- brij te bevrijden. Hij heeft hiermee blijkt gegeven het leven van de gans boven zijn natuurlijk vrees en afkeer te kunnen stellen, hetgeen getuigd van opmerkelijke moed en opof feringsgezindheid jegens een dier in nood". Peter ontving uit handen van de heer Haverman ook nog het boek 'Te hooi en te gras' van Rien Poortvliet. Poelier De Letter helpt een haas uit zijn jas. Van onze correspondent CLINGE - Vegetariërs moe ten maar niet verder lezen. Voor hen is de kerst onge twijfeld een treurig feest. Veel wild is het haasje rond de kerstdagen. Vandaar een kijkje bij een poelier in Zeeuwsch-Vlaanderen, een man ais Hans de Letter uit Clinge. Hij heeft het er knap druk mee heeft om ieder op tijd aan de gewenste kerst bout te helpen. „Nu met de kerstdagen is het erg druk en je bent er nog maar net van bekomen en daar staat nieuwjaar weer voor de deur", aldus De Letter, daarmee aangevend dat ze in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen lang niet vies zijn van een goed stuk vlees. Hij kijkt naar een mand waar een aantal eenden in liggen. Ze moeten nog be zorgd worden worden. „Een den zijn bijzonder in trek in België", zegt Hans. In zijn werkplaats geko men zijn er allerlei soorten wild en gevogelte te zien. Sommige moeten nog ge slacht worden, terwijl ande re zo dood, maar niet ontleed worden afgeleverd. Het ge vogelte hier, zoals kip, fa zant, patrijs en andere soor ten, wordt allemaal machi naal geslacht. Het haar-wild daarentegen wordt met de hand geslacht en dat vraagt veel tijd, zelfs zoveel, dat er dezer dagen ook wel eens 's- nachts gewerkt moet wor den. „Wat er nu het meest ge vraagd wordt door de klan ten kun je zomaar niet zeg gen. Het varieert van kip, kalkoen, tam konijn tot pa trijs, parelhoender, hert, everzwijn en veel andere wildsoorten. Ook haas is veel gevraagd reefilet is ook erg in trek. Het speelt geen - FOTO DE STEM COR J DE BOER rol dat deze filet ongeveer zes tientjes per kilo kost". Hans: „Wekelijks ga ik naar de markt in Barneveld om daar inkopen te doen. Daar komen de handelaars van heel Nederland. Daarom is het ook zo verbruiker af levert". „Als het speelseizoen van de duivenwedvluchten geëindigd is, dan breekt er ook een drukke tijd voor ons aan. Dan zijn er veel weken dat dan hoofdzakelijk naar het Waalse gedeelte van België, waar ze als zeer gro te lekkernij gegeten wor den". lllllllllllllllliUllllliillllllJIIIIIIIllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllillltllHlllllllilHIIIIlUHIIIIItlllKllltllllllllllKlllllimilllIIIIIIIIIlflIlllflflIlllfimil Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek en de Amster damse Bibliotheek mogen van het rijk een systeem ontwik kelen voor geautomatiseerd li teratuuronderzoek. Het be treft een vier jaar durend ex periment. Het ministerie van WVC heeft er bijna een half miljoen gulden voor beschik baar gesteld. In de Zeeuwse Bibliotheek, gevestigd in Middelburg, zijn verenigd: de Provinciale Bi bliotheek, de Openbare Biblio theek Middelburg, de Muziek bibliotheek en de Discotheek. Ook de Technische Biblio theek Zeeland is bij het expe riment betrokken. De Zeeuwse bibliotheken experimenteren al enkele ja ren met geautomatiseerd lite ratuuronderzoek. De ervaring die daarmee is opgedaan was voor het ministerie aanleiding om j uist hier een onderzoek te subsidiëren. Bekeken moet worden of het nuttig is buiten landse computerbestanden in Nederlandse bibliotheken toe gankelijk te maken. Daar naast moet ook een aantal Ne derlandstalige bestanden geïntroduceerd worden. Literatuuronderzoek is in het algemeen een tijdrovende bezigheid. Zo wordt alleen al in ongeveer 100.000 verschil lende wetenschappelijke tijd schriften over de wereld we kelijks of maandelijks belang rijke informatie verspreid. Om uit die stroom van lite ratuur, vermeerderd met een nog grotere hoeveelheid boe ken en rapporten, de juiste pu blicaties te vinden, is bijna on doenlijk. Door het gebruik van computers wordt het zoeken echter drastisch verkort. Het zoeken in de geheugens ver loopt supersnel. Voor de Zeeuwse biblio theekgebruikers heeft de sub sidie grote gevolgen. Er kan apparatuur worden aange schaft en personeel worden aangesteld. Zo zal binnenkort een groot aantal nationale en internationale gegevensbe standen raadpleegbaar zijn. Op juridisch gebied en met be trekking tot ministeriële gege vensbestanden kan men in de Provinciale Bibliotheek te recht. De Technische Biblio theek zal zich toespitsen op natuurwetenschappelijke be standen (techniek, chemie e.d.). Vooral voor industrieën, het bedrijfsleven, het onderwijs en de vrije beroepen zal de nieuwe dienstverlening be langrijk zijn. De bedrijven en instellingen zijn zelf namelijk te klein om een dergelijke ser vice, waar deskundig perso neel voor nodig is, in huis te halen. De uitbouw van de voorziening is ook van beteke nis voor de binnenkort star tende Open Universiteit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondent VLISSINGEN - De AbvaKa- bo-staking bij de Zeeuwse ve ren op 18 en 19 november heeft naar schatting van de directie van de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland enkele tonnen schade opgeleverd. Uit het vervoersoverzicht van de PSD over november blijkt dat er op de veren Krui- ningen-Perkpolder en Vlissin- gen-Breskens in totaal 13.907 minder eenheden zijn overge zet dan in november vorig jaar. Op het traject Kruiningen- Perkpolder werden in novem ber echter meer eenheden overgezet, namelijk 2575, maar het veer Vlissingen-Breskens verstoort de balans door 16.482 minder eenheden te behande len in november. Bij het veer Kruiningen- Perkpolder hebben automobi listen in november door het grotere vervoersaanbod dik wijls een of twee boten moeten overslaan.In Kruiningen moesten 6690 en in Perkpolder 9671 eenheden een of meer veerponten voorbij laten gaan voor zij naar de overkant kon den varen. Dat zijn er respec tievelijk 4815 en 8880 meer dan in dezelfde maand vorig jaar. De provinciale Zeeuwse Westerscheldeveren vervoer den in november wel 1580 meer passagiers tot een totaal 556.137. In totaliteit geeft het vervoersbeeld van de provin ciale Westerscheldeveren een dalende tendens te zien.Zo werden 'er in de eerste elf maanden van dit jaar 7.863.677 passagiers overgezet. Dat waren er 13.873 minder dan in de overeenkomstige pe riode vorig jaar. Er gingen 3.252.409 vervoerseenheden naar de overkant en dat waren er 64.693 minder dan vorig jaar. Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Adres: Postcode I Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF Y VOOR DE HALVE PRIJS J 9.40. I (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart) Deze hon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911 tU

de Stem | 1983 | | pagina 11