IzEN pw Werk aan veer strop voor bedrijfsleven EG steunt Zeeuwse bedrijven 'Nieuwkomers oestermarkt' BURGEMEESTER SLUIS WEIGERT MOTEL TE OPENEN Oud Klooster Sas wordt leerlingenbouwplaats Man scheurde met 140 per uur door centrum Oostburg DE STEM VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 7' RENOVATIE DICHTERBIJ DAN'OOIT RECHTSTREEKS 'OE NERTSKWEKERIJ DELPELSDIEREN- FOKKERIJEN MILJOENEN GULDENS SCHADE KANTONRECHTER: 600 GULDEN BOETE EXPORT OP VOLLE TOEREN D'66 handhaaft bezwaren tegen vergunningen kolencentrale Politie neemt 6 ons hasj in beslag in Sint Jansteen i goederen, wij de Alle handel toege- •k zoideropruimin- nhuur 35.-. Entree zaterdag van 5 tot in de Zandschel- oirle. Iedere stand- iedere tiende be- igt een zalige fles <tte wijn (naar keu- nl. 013-346766. A5; JESTEUJK i/LIPSLAND orids MZB, tv Uw V.G.Z.- b ergseweg 18, bhtstraat 14, sestraat 80, pderweg, in 2, J at 1, dndrachtstraat 2, ktraat 16, leg 32, TRAAT 45 U STEENBERGEN ON 01670-66790 i ]/an een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Een groot scheepse opknapbeurt van het Oude Klooster aan de Westka de in Sas van Gent is dichter bij dan ooit. Het gemeentebestuur heeft j,et voor elkaar gekregen dat het project is aanvaard als leerlingenbouwplaats voor as pirant-bouwvakkers. Het betekent dat waar- schijnlijk al in de eerste helft dat het pand echt bewoonbaar worden opgevat. Inrichting kansloos idee. van volgend jaar het werk kan kan worden gemaakt" zegt van het monumentale pand, „Nee, wij denken in de eer- beginnen. wethouder L. Marquinie. 'Be- een van de weinige raadsver- ste plaats aan kantoren. En „Eindelijk zijn we dan zover woonbaar'moet niet letterlijk gadering in november, is een verder bijvoorbeeld aan een museum voor de Sasse heem kundige kring" aldus Marqui nie, die de plannen spoedig aan de gemeenteraad denkt te kunnen voorleggen. In de afgelopen jaren is aan de buitenkant van het gebouw wel eens wat verbeterd, maar het interieur verpauperde steeds verder. Intussen gaven tientallen bedrijven en instel lingen blijk van interesse in (een deel van) het gebouw. tuele mode in alle itsoorten ook exclusieve ledermode tmt jönutiiju euwe Karnemelkstraat 22 >ewacht-Tel. 01146-1671 in de polder Weekdagen van 10 tot uur. Zondag gesloten, ude Kerkstraat 3 - Sluis Tel. 01178-1506 Weekdagen van 10 tot uur, zondag van 14 tot uur. Dinsdag gesloten. annen 'Man van zes miljoen' Van een onzer verslaggevers SLUIS - De raadsels blijven bestaan rond de plannen van de Duitser Günther Schulz, die heeft aangekondigd voor 6,3 miljoen gulden in Sluis twee motels te zullen neerzetten. Het is nog steeds onduidelijk in hoeverre de uit het niets opgedoken 'Man van zes miljoen' serieus kan worden genomen. mingsplan ter plaatse zijn minstens vier maanden ge moeid". Toch zou de Duitser nog veel meer projecten op stapel hebben staan. Gesproken wordt onder meer van de bouw van 200 appartementen te Breskens en de aanleg van een heli.copter-haven te Sluis. Plannen die door burgemees ter Asselbergs vooralsnog worden afgedaan als 'fantasti sche verhalen', maar die daar entegen door ingewijden in het Zeeuws-Vlaamse onroe rend goed-wereldje wel se rieus worden genomen.. „Die man lijkt over onuitputtelijke fondsen te beschikken", liet deze week een zegsman weten. „Ik heb nog nooit zoveel geld op één hoop gezien als bij Schulz". Wel werd gisteren de café afdeling van het in het voor malige seminarie te vestigen Grensland-motel geopend, maar dat gebeurde niet - zoals op de officiële uitnodiging was aangekondigd - door de Sluise burgemeester mr. J. Assel bergs. „Ik heb dat geweigerd", ver klaarde deze gisteren tegen over De Stem. „In de eerste plaats omdat de heer Schulz mijn naam op de uitnodiging heeft geplaatst zonder de be leefdheid op te brengen mij eerst te vragen. Maar ook om dat ik als vertegenwoordiger van de overheid daarmee de suggestie zou wekken dat alles volkomen in orde is en dat is niet het geval". Asselbergs is zeer boos over het eigengereide optreden van de Duitser („Ik ben geen pu bliek bezit") en zegt het ook uiterst vreemd te vinden dat vrijwel geen enkel lid van ge meentebestuur en raad voor de opening is uitgenodigd. Daarbij komt dat Schulz con sequent weigert in te gaan op verzoeken van de gemeente om te komen praten of met uitvluchten op de proppen komt. De burgemeester: „Hij ver telde dat hij vorige week vier maal tevergeefs zou hebben geprobeerd met mij telefo nisch in contact te komen, maar navraag bij de telefonis te van het gemeentehuis heeft geleerd dat hij in het geheel niet heeft gebeld". T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondent VLISSINGEN - De gezamenlijke Kamers van Koophandel in Zeeland verwachten dat het Zeeuwse bedrijfsleven in 1985 mil joenen guldens schade zal lijden door werkzaamheden voor de Provinciale Westerschelde Veerdienst op het traject Vlissingen- Breskens. Champagne voor iedereen. Links Herr Schulz. - FOTO OE STEM COR J DE BOER Onmogelijk Ook de andere plannen van de Duitser blijken nog verre van rond te zijn. De aangekon digde opening van het totale Grensland-motel op 17 januari lijkt volslagen onmogelijk, omdat er nog steeds geen hin derwet-vergunning is aange vraagd, terwijl ook niet is vol- fdaan aan de wettelijke voor schriften voor brandpreventie. Ook met de bouw van het (splinternieuwe Anna-motel op het voormalige Du Fossé-ter- rein kan zeker niet begin vol gend jaar worden gestart. As selbergs: „Dit terrein is nog steeds geen eigendom van Schulz, een bouwplan is ook nog niet ingediend en met de wijziging van het bestem- OOSTBURG - „Misschien kan uw werkgever beter een helikopter aan schaffen, zodat u met nog grotere snel heid uw werk kunt verrichten", zei de Oostburgse kantonrechter mr. H. de Mui tegen de 27-jarige S.M. uit Zaam- slag. Deze stond terecht omdat in juli vo rig jaar tweemaal was gegrepen voor 'laagvliegen' door een bebouwde kom. Eerst was M. met een vaart van 140 door het centrum van Oostburg ge scheurd, een kunststukje dat hij een paar weken later binnen de bebouwde kom van Zuidzande herhaalde, maar dan met 110 km per uur. Volgens M. zou de hele Zeeuws- Vlaamse politiemacht op hem lopen te loeren, als gevolg van een 'vete' die nog dateerde uit zijn in Terneuzen doorge brachte schooltijd. „Want ik rij 90.000 km per jaar en heb nog nooit een boete gehad", sputterde hij tegen. M. bleek echter zeer kort van memorie, want of ficier van justitie mr. Y. van Kuyck herinnerde er aan dat hem eerder dit jaar door de Middelburgse politierech ter een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid was opgelegd. Hij eiste voor beide feiten dan ook een totale boete van 600 gulden en de kantonrechter vonniste conform. Ook J. v.d. W. uit Vlissingen had in september het gaspedaal flink geraakt. Omdat hij de veerboot nog wilde halen was hij met een snelheid van 144 km door Schoondijke gedenderd. „Dus 94 km te hard", oordeeld mr. Van Kuyck. „Dat gaat echt alle perken te buiten". Eis en uitspraak: 275 gulden boete. Tijdens een flinke storm in mei was de 23-jarige Ch. W. uit Oostburg op de Adornisdijk bij Nieuwvliet met zijn auto een mede-weggebruiker gepas seerd. Dit gebeurde in een onoverzich telijke bocht, zodat W. een tegenligger te laat opmerkte. Het resultaat was een aanrijding waarna W. in een slip ge raakte en tenslotte in een bouwland tot stilstand kwam. Mr. Van Kuyck vond de door W. gevoerde snelheid (85 km) veel te hoog voor stormweer en eiste een boete van 175 gulden. De kanton rechter maakte er 150 van. De 53-jarige J.B. uit Schoondijke kreeg in totaal 95 gulden aan de broek voor het rijden zonder auto-gordel en het negeren van een stopstreep, terwijl mevrouw A. van F. (27) uit Sluis 45 gul den zal moeten betalen, omdat ze in haar woonplaats haar auto naast een gele streep had geparkeerd. Rijkswaterstaat wil op 15 februari 1985 met dit karwei beginnen en streeft er naar dit project op 15 juni in datzelfde jaar op te leveren. In die vier maanden kan er op het veer Vlissingen - Breskens geen vrachtverkeer worden overge zet en maar een beperkte hoe veelheid personenauto's in verband met het inzetten van kleinere veerboten. De Kamers van koophandel dringen er daarom bij Rijks waterstaat op aan meer men sen in te zetten bij de werk zaamheden, zodat die sneller achter de rug zijn. De Kamers van Koophandel hebben uit gerekend dat de stremming van de veerdienst op Vlissin- gen-Breskens gedurende de geplande vier maanden het Zeeuwse bedrijfsleven alleen al 2,5 miljoen gulden gaat kos ten in verband met het omrij - den naar het veer Kruiningen- Perkpolder. De werkelijke financiële schade zal veel groter zijn, vrezen de Kamers van Koop handel in verband met wacht tijden, omzetverliezen door kostprijsverhogende effecten. De aanleginrichtingen in Vlis singen en Breskens moeten worden aangepast door de komst van dubbeldeksveerbo ten, zoals die ook op het traject Kruiningen-Perkpolder va ren. Van onze Haagse redactie Europese Commissie heeft be sloten een tweetal Zeeuwse bedrijven bijdragen te ver strekken uit het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Minister Braks (Landbouw en Visserij) heeft dat gisteren bekend gemaakt. P. A. M. de Jonge uit Goes kan rekenen op een bijdrage van ruim 87.250 voor de in stallatie van een schoningsin- richting voor zaaizaden. Aan deze subsidie voegt Braks nog bijna 35.000 toe, zodat De Jonge in totaal kan rekenen op ruim 122.000. Van de Bilt Zaden BV kan rekenen op ruim 118.000 voor de bouw en inrichting van loodsen voor de bewerking van zaailijnzaad in Sluiskil en Kortgene. Van dit bedrag komt ruim 84.000 van de EG en bijna ƒ34.000 van Land bouw en Visserij. De Europese Commissie heeft voor in totaal 24 projec ten in Nederland ëen subsidié uitgetrokken van 13.094.226. rutCEH *r\ ■- pea ad voor zuidwest Nederland Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Jan Jan- |®n (P'v. chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de ,°er ('°t°). Ton Koomen (port). Hulst: Eugene Ver- waeten. Goes: Gé van Ber oet Middelburg: Henk Post- a. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kjoosterzande: mevr. Neve, 2250 nderS'r" 4' 01148" Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me nu, privé 01150-95839. YERSEKE - De oesterexport in Yerseke draait net voor de Kerstdagen op volle toeren. Het effect van verminder de inkomens is bij de oester consument nauwelijks merkbaar. De oesterbranche heeft meer dreunen gehad door het ondoordachte ge drag van de visserijspecia listen in de Tweede Kamer. Dat is althans de mening van Piet Verwijs, voorzitter van de Vereniging van oes- terexporteurs(Vervoex). De Tweede Kamer gaf dit jaar toestemming aan een aantal nieuwe bedrijven om een half miljoen oesters op te vissen uit de Grevelingen. Dit tot ergernis van de ge vestigde bedrijven in Yerse ke. De nieuwkomers zetten zich af tegen wat zij het mo nopolie van Vervoex noem den. Verwijs verdenkt de nieu we oesterbedrijven ervan dat ze door beneden de prijs te gaan de markt bederven „Die nieuwkomers schieten onder de duiven van be staande bedrijven. Daardoor is nu al 25 procent van de marktprijs naar de vaantjes. Dat kost een paar miljoen. Bovendien zijn onze gros siers in België en Frankrijk er net zo min gelukkig mee. Ze zullen de eerste beste ge legenheid aangrijpen om het produkt van elders te be trekken. Dat is dan het re sultaat van wat die heren in Den Haag hebben bekok stoofd. Ze moesten daar be ter weten". Hij voegt er nog aan toe: „Het zou beter zijn als ze zich daar eens bezighielden met de door hen gesanctio neerde grappenmakerij in de mossels, een groter kartel dan in de mosselbranche kun je je niet indenken. Je moet er eens proberen tus sen te raken. Dat lukt je De verpakking van oesters is al in volle gang. afgeschermd nooit, dat". De Kerstdrukte in Yerse ke spitst zich toe op verzen ding van de platte oester. De nieuwe 'creuse' oester is goed voor 10 procent van de totale export. „Al mét al zijn we wel tevreden over het volume van wat er weg gaat", stelt Verwijs vast. Een luxe-artikel is de oester naar zijn mening al lang niet meer. Verwijs: „Oesters - FOTO WILLEM MIERAS zijn niet duur. Voor een tientje heb je er al een half dozijn als voorgerecht. Dat betaal je zachtjesaan ook voor een paar frikandellen". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Na de Zeeuwse milieu-organisaties VMZ en ZCO heeft ook het be stuur van D'66-Zeeland aan gekondigd de strijd tegen de milieu-vergunningen voor de kolen-ombouwproject van de PZEM voort te zetten. Evenals de milieu-organisa ties heeft D'66 aan Gedepu teerde Staten laten weten dat het eerder ingediende bezwa ren handhaaft. Men vindt da- tin de vergunningen veel te la ge eisen wordengesteld. In het ontwerp-besluit om de milieuvergunningen te ver lenen houden Gedeputeerde Staten volgens D'66 te weinig rekening met hun verant woordelijkheid als bestuur ders van de provincie. „Teveel wordt de nadruk gelegd op de belangen van de NV PZEM. Gedeputeerde Staten dienen zich in hun besluitvorming vooral te laten leiden door de zorg voor de provincie als ge heel, waaronder ook valt een zo goed mogelijk milieu. In het ontwerp-besluit wordt te veel opgeofferd aan de gunstige exploitatie door de NV-PZEM van de centrale." Van onze correspondent ST. JANSTEEN - De rijkspo litie groep Hulst in samenwer king met de recherchegroep Middelburg heeft woensdag morgen een onderzoek gedaan in de woning van R. van G. te St. Jansteen. Er werd daar on geveer 600 gram hasjiesj aan getroffen, alsmede een alarm revolver en een vijftal pillen van nog onbekende herkomst. Die pillen zijn voor onder zoek opgestuurd naar het ge rechtelijk laboratorium te Rijswijk. De verkoopwaarde van de partij hasj bedraagt ongeveer 5000 gulden. De politie ging tot het on derzoek over na een tip te heb ben gekregen dat op het be wuste adres waarschijnlijk drugs werden verhandeld. Bo vendien is Van G. geen onbe kende voor de politie.

de Stem | 1983 | | pagina 9