Tennistoernooi in Goes Carl Lewis sportman van het jaar Hm Van der Graaff instructeur )<yvCj Bij De Vosserijers Tekort zaalvoetbalarbiters Koewacht en Axel spelen gelijk Afscheidsreceptie Toon van de Velde Ganze met verlies winterstop in Kalendervergadering KNWU district Zeeland Tien EM Rotterdam Blanchard l Spaanse )ioen Garcia rUDAG 23 DECEMBER 1983 jf spelers op p bij EK laken jeugd Receptie Den Ouden Arend St. Jansteen T26 \AG (ANP) - Op don- 12 januari, wanneer lopmans zijn Europese het halfzwaargewichi ig verdedigt tegen de an Richard Carama- il ook de officiële uit- Jex Blanchard in Mar de ring komen, nsterdammer, die der- anden geleden in Rot- in een gevecht om de se titel door interventie scheidsrechter in de ronde van Koopmans had aanvankelijk e bezwaren tegen de titelverdediging loopmans. Blanchard ijn bezwaren nu laten waardoor niets het an van de partij Koop- laramanolis meer in de lat. chard komt in Marseil- cegen de Spaanse kam- n het halfzwaargewicht Garcia. De 27-jarige ard is sedert 29 augus- Bl, toen hij in Melilla en blessure in de tiende titelhouder Avanemar a onttroonde, kampioen ijn land. Het gevecht ver tien ronden. Blan- krijgt voor zijn partij in ille een gage van 10.000 i. Dat is een zevende van drag, waarvan hij op 21 iri zeker is, wanneer in otterdamse Sportpaleis opnieuw om het Euro kampioenschap in het vaargewicht wordt ge- daar zijn tegenstander n weet Blanchard op 12 ri. Zeker is in elk geval winnaar van het ge- tussen Koopmans en Ca- ïolis zijn titel tegen hard moet verdedigen. Rudi Koopmans wanneer hij tegen Ca- ïolis zijn titel voor de maal met succes verde in Rotterdam een aan- elijke gage van 105.000 n. Afhankelijk van de eke belangstelling kan mans nog meer verdie- Zijn contract bevat de ule dat bij een minimaal kersaantal van 4000 van neer verkocht plaatste 15 gulden naar Koopmans Fransman Caramanolis zich contractueel tegen- Henk Ruhling, de mana- 'an Koopmans en Blan- verplicht in het geval hij Koopmans verslaat, titel in Nederland tegen chard te verdedigen. de 20ste februari zal i de partij om het Euro kampioenschap in het zwaargewicht een volledis arlands profprogramma zes partijen worden vd. T14 PAGINA SPORT 2 Van onze tennismedewerker GOES - Met een iets min der grote belangstelling dan vorig jaar gaat tweede kerstdag het traditionele tennistoernooi, georgani seerd door tennisclub gehelde International te Goes, van start. Ondanks dat er zo'n 50 deelnemers minder inschreven, blijkt toch dat de laatste week van het jaar uiterst ge schikt is voor de organisa tie van een dergelijk toer nooi. want 320 deelnemers betekent altijd nog het res pectabele aantal van 400 partijen. De hal Schelde Interna tional te Goes is weer het strijdtoneel van het hele gebeuren. Tennis van goed niveau, voornamelijk te verwachten in de B-cate gorie, waarin overigens met de loting wordt ge wacht tot de dinsdag na kerstdag. Wedstrijdleider Fons van Zundert: „Van in schrijving in deze catego rie is vrijwel geen sprake meer. Men moet zelf alle pogingen in het werk stel len om een zo sterk moge lijke bezetting te krijgen". In ieder geval is Van Zun dert verzekerd van de deelname van Ivan Boekee uit Etten-Leur, de winnaar van vorig jaar en de dub- belpartner vorig jaar van Fons van Zundert, die in deze categorie tevens sa men de finale wonnen. Boekee schakelde in de vo rige aflevering Goesenaar Dick Waasdorp uit in de fi nale. Waasdorp geeft dit jaar echter geen acte de présence evenals Hans Fe- lius. De 17-jarige in Ouden- boseh woonachtige Frank Vermeer behoort onge twijfeld tot de favorieten. Joost Thoorenaar, Bart van der Feen en Eric Pie- tersz zullen eveneens een gooi naar de titel doen. Of bij de dames Nicole Simon en Jolanda van Luxem burg nog gestrikt, zullen worden, staat nog niet vast, maar wie wel zullen spelen zijn Karin en Mar- tine van Maarleveld, Cori- na van de Borgt en Marjo lein Cijsouw en uit Bergen zoom maakt Ankie Roede lof haar opwachting. Ove rigens is het bij de dames een gecobineerde B/C-ca- tegorie vanwege een te ge ringe belangstelling bij de C-dames. Bij de heren in deze ca tegorie staat plaatselijk fa voriet Ard Breure (vorig jaar reikte hij tot de halve finales) bovenaan het schema van 16, terwijl Middelburger Hugo Sand- berg, als tweede geplaatst, hoopt zijn plaatsing waar te maken. Ronald Baar- ends (Oostburg) en Mark Zuidweg (Tholen) maken het viertal vol. De D-categorie is ge- plitst in een Dl-groep (niet leeftijd gebonden) en een D2-groep (ouder dan 25 jaar). De in Ovezande woonachtige Jan Goense (Zeeuws kampioen) wordt als eerste getipt op het 64 namen tellende schema, gevolgd door Antoine van Bockel (Souburg) en de TSI-ers Hans Verhaagen, Diederik van den Heuvel en Antoine Koster. In de Dl-groep bij de dames zijn Connie van der Vloet en Anita Brand de favorieten. In de 'oudere' groep zijn dat Els Ars uit Ovezande en Joyce Scholten uit Goes. Bij de D2-heren (eveneens een schema van 64) werden Pet Bek, Iwan Kovatchev, Herman Manten en Hans Ganzeman in deze volgor de geplaatst. Op oude jaarsdag hoopt men om 18.00 uur met de finales klaar te zijn. AFSCHEID TOON VAN DE VELDE Van onze sportmedewerker jXEL - De voetbalvereniging Axel en Toon van de lelde zijn één. Vaak worden ze in een adem genoemd, loe kan het ook anders, als je al ruim vijftig jaar aan ie vereniging verbonden bent. Eerst als spelend lid, iter als trainer, bestuurslid en secretaris. Een mond ol. Een onverbrekelijke verbintenis leek het, die 'oon van de Velde en zijn vrouw Jo met Axel afgeslo- i hadden. Toch komt daar verandering in. Toon van Velde geeft het secretariaat, dat hij 32 jaar beheer- e,over. Hij stopt ermee. Geen abrupte beslissing. Vo- ig jaar gaf hij al te kennen het de volgende zittings- leriode voor gezien te willen beschouwen. „Ik heb het lang genoeg ge- voor zijn rekening nam. Sa men spelend met het bekende NINGEN (ANP) - Na de e ronde leidden vijf spe- spelers in het Europe® ^schaakkampioenschap te lingen met tweeëneenhalf de Noor Agdestein, te i Schandorff, de Sovjet v, de Fin Ebeling en de gaar Horvath. agen derde ronde: Salov (Sovj destein (Noo) 0.5-0.5, Horvatj i) - Ebeling (Fin) 0.5-0.5, Ad» - Schandorff (Den) 0-1, J°J|J (IJs) - Trifonov (Bul) 0.5-R i (WDI) - Arlandi (Ita) 0.5-OA 'üszewski (Pol) - Miljanic (J0* [).5, Ba'tor (Zwe) - Kofidis (GIJ Stohl (Tsj) - Oliveira (Por) [1 oer (Ned) - Klinger (Oos) ;ner (Lux) - Van der Waefl* j 0.5-0.5, Landsman - Brouk®j roken, Peelen - Howell ten, Grant - Miralles 0-1, - Lantsias 0-1, Badals - Sfl» id: 1/5. Agdestein, Schandott »v, Ebeling en Horvath a^eIi3 ten, 6/9. Stanizeski, Ba'0, il en Miralles allen 2. aan", zegt Toon van de Velde, k ben nu 63 jaar, heb 32 jaar at secretariaat gedaan en aarbij nog twee jaar in het sstuur gezeten. Dat is vol lende. De animo nog eens x>r een periode van drie jaar x>r te gaan ontbrak. Dan loet je een ander die functie rer laten nemen. En die man as er bij Axel. Adrie Scheele >emt het secretariaat over. en goede opvolger, dat zeker, en jongen uit de vereniging, ie weet wat er te koop is bij voetbalvereniging Axel". Dus Toon van de Velde, een jna niet weg te denken fi- ïur op het Axelse sportpark, iudt het voor gezien? „Ja, in iverre dat ik mij bestuurlijk ugtrek. De verbintenis met xel, zij het dan niet officieel, ijft bestaan, want mijn enige >bby is voetbal en blijft dat ik" Het afscheid van Toon van Velde gebeurt niet geruis- os. Vrijdag 23 december ordt hem door de voetbal- ireniging Axel een receptie mgeboden in cultureel cen- ■um De Halle. Om half acht igint de receptie, die zal du in tot negen uur. Ongetwij- ld zullen vele voetballief- ibbers die avond aanwezig in. Begrijpelijk, want wie int in voetballend Zeeland oon van de Velde niet? In 1931, op 11-jarige leeftijd s speler bij Axel begonnen, itgegroeid tot een van de ge- aarlijkste aanvallers in de ntrek. In één seizoen, zo ®mt naar voren als we het iheugen van Toon van de aide aanspreken, goed voor doelpunten. Met als een van da hoogtepunten de 7-0-zege °P Clinge. Een duel waarin Toon van de Velde alle treffers duo Jo Dey en Jan Jonkman, waarmee Toon van de Velde zij aan zij speelde en met de betrouwbare sluitpost Henk Dieleman. Mooie jaren waren 1947, 1948,1949 en 1951. Jaren die ti tels opleverden. Kortom, te veel om allemaal te vermel den. Dan de periode als trainer toen hij ook successen boekte mwet het team. Met als abso luut hoogtepunt de promotie naar de tweede klas in 1965, na de beslissingswedstrijd tegen Goes in Hulst. „Ik denk dat dat een van de hoogtepunten is die me nog het meest is bij gebleven. We stonden er bijzonder gunstig voor om kampioen te worden, maar de laatste wedstrijd ver loren we en Goes, dat nog drie duels te gaan had, won al zijn wedstrijden. Een beslissings duel in Hulst was het gevolg. Ik geloof niet dat er ooit zoveel mensen bij een voetbalwed strijd hier in de buurt present waren. Ruim 5500 toeschou wers. Een leuke ambiance en het mooiste was dat we met 3-1 wonnen". Axel heeft altijd in de twee de of derde klas gespeeld. Nu wordt er strijd geleverd in de vierde klas H. Een dieptepunt in het Axel-bestaan? „Dat zou ik niet durven zeggen. Iedere vereniging heeft goede en minder goede periodes. Axel heeft een midner goede perio de op dit moment. Maar daar moet ik direct aan toevoegen dat we momenteel weer een leuk elftal hebben, dat per spectief biedt. Axel komt heus terug in de derde of misschien zelfs wel de tweede klas". Uren kan er met Toon van de Velde over voetbal gespro ken worden, over de verande- SAS VAN GENT - Er werd door verschllende Zeeuwsch- Vlaamse voetbalploegen weer vriendschappelijk ge speeld. De resultaten daarvan zijn samengevat in het on derstaande overzicht. KOEWACHT-AXEL 1-1 - Een snelle aantrekkelijke wedstrijd. De ploegen deden nauwelijks voor elkaar on der, al was Axel wel iets meer in balbezit. De kansen ble ven wisselend en daarom ook een gelijke eindstand. Voor rust kwam Koewacht op voorsprong door Luc Rombaut, die vanaf fliknk afstand met een lob scoorde. Na ruim I een kwartier in de tweede helft kopte Fonny Verstraeten de gelijkmaker voor Axel binnen. HONTENISSE-HEINKENSZAND 3-0 - Voor rust een ge lijk opgaande strijd met wat kansen aan beide zijden, die onbenut bleven. Vandaar een 0-0-ruststand. In de tweede helft Hontenisse iets meer aan de bal, ook iets gevaarlij - her, maar zeker doeltreffender. Waar Heinkenszand nog al eens een kans onbenut liet, werkte Hontenisse de zaak hekwaam af. Daardoor was dan ook een nederlaag onaf wendbaar voor het zaterdagteam van Heinkenszand. voor Hontenisse scoorden Rudie Voet, Jan van Jole en Guino Buysrogge. HOOFDPLAAT-STEEN 3-2 - Voor rust een aanvallen der Hoofdplaat dat vrij vlot op 2-0 kwam door kopballen van Stanny Soulimans. Het werd zelfs nog 3-0 voor de Pauze. Henk Ottens zag een penalty gestopt worden, maar Rudie Thomas was er tijdig bij om de terugsprin gende bal in te schieten. Na de hervatting opnieuw twee aanvallende ploegen. In de slotfase kwam STEEN nog' angstvallig dichtbij. In de 75e minuut benutte Peter van orsselaer een strafschop en drie minuten voor tijd maakte Frank de Rechter er 3-2 van. '"NT. IJZEN-DEINZE 2-4 - Een goede wedstrijd, waar in vooral voor rust het klasseverschil niet duidelijk werd. beinze speelt in de vierde klas bevordering in België en t VS ongeveer vergelijkbaar met een Nederlandse eer steklasser. Nadat Terneuzen op achterstand was gezet on de rust met een gelijke 1-1-stand gehaald worden „°0r 660 doelpunt van Jan Huisman. In de tweede helft rgus). Indeling halve am Deinze opnieuw een voorsprong, maar weer kwam dames: Orion - Voortijg terneuzen langszij. De Deinze-doelman sloeg een corner van Rini Adriaansens in eigen doel. Terneuzen hield aarna lang stand, maar kwam in de slotfase in conditio nele problemen en zag Deinze toen naar een 2-4-zege uit- ETBAL - In een repjjj ir de vierde ronde van l> rnooi om de League :ft Liverpool donderdai jnd op eigen terrein met vonnen van Birmingham^ (LLEYBAL - AMVJ s) en Orion (heren) hebte h donderdagavond 8 ,atst voor de halve fin® i het toernooi om de nau ie volleybalbekers, die °P 4 februari worden gesp6® 4V.J versloeg in de kwan les Zaan '69 met 3-2 (Is"' 15, 15-9, 10-15, 15-4). OW >n eveneens met 3-2 (1*' -3, 3-15, 15-4, 15-4) van Up 65 - AMVJ; her^ ion - Martinus, Petrus iulus - winnaar Voor ba okkeer (25/1). Toon van de Velde met echtenote Jo. Van de Velde neemt afscheid als secretaris van de voetbalvereniging Axel, wat vrijdag met een receptie in De Halle gevierd zal worden. - foto de stem/cor j de boer ringen ten opzichte van vroe ger, de spelsystemen, over be paalde spelers. Te veel om op te noemen. Vrijdagavond zul len er opnieuw veel herinen- ringen bij hem opkomen als oude bekenden de receptie ter ere van zijn afscheid en dat van zijn vrouw Jo van de Vel- de-Schieman, zijn steun en toeverlaat in al die jaren, ko-' men bezoeken. Van onze sportredactie AXEL - Toon van de Velde zet een punt achter zijn be- stuursactiviteiten bij de voetbalvereniging Axel. Van de Velde is 34 jaar bestuurslid geweest, waarvan 32 jaar se cretaris, en hij heeft ook jarenlang als trainer van het eerste team van Axel gefungeerd. Voor deze en zijn vele andere verdiensten voor de voet balvereniging Axel biedt het bestuur hem een receptie aan, die vandaag in cultureel centrum 'De Halle' in Axel wordt gehouden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. door JEAN NELISSEN LONDEN - Iets meer dan een week voor het nieuwe jaar heeft dat persbureau United Press International via zijn belangrijkste relacties in vele landen, de sportman- en vrouw 1983 gekozen. De Ame rikaanse 'wonderatleet' Carl Lewis won met zeer ruime voorsprong voor zijn landge noot Edwin Moses. Bij de vrouwen zegevierde eveneens een coryfee uit de atletiek, de Tsjechische specialiste op de 400 en 800 meter, Jarmila Kra- tochvilova, die 22 punten meer verwierf dan de Amerikaanse tennis miljonaire Martina Na- vratilova. Het eerste wereldkampioen schap atletiek in augustus in Helsinki gehouden, drukte zwaar door in de ranglijst. Negen van de twintig volgens de UPI beste sportmannen en vrouwen in 1983 namen deel aan de titelstrijd in Helsinki. Voor het eerst bevindt zich ook een Chinees, de hoog- KORFBAL Afdeling Zeeland: Eerste klas: TOGO-Atlas, sporthal Kapel- Ie, aanvang 16.00 uur; ONDO 2-Luctor, sporthal De Voor- borch, aanvang 13.50 uur. Tweede klas A: BKC-Storm- vogels 2, sporthal De Veerhoek Oostburg, aanvang 16.00 uur. Derde klas BTOGO 2-Zaam- slag, sporthal te Kapelle, aan vang 15.00 uur. Van onze sportredactie ABSDALE - De landelijke rij- vereniging en ponyclub De Vosserijers uit Absdale kan sinds kort beschikken over een professionele instructeur. De 36-jarige Henk van der Graaff, die een 4(4 -jarige op leiding heeft gehad in Deurne, in het opleidingsinstituut van de Nederlandse Sportbond en het ministerie van landbouw, gaat de ruiters en amazones van De Vosserijers onder zijn hoede nemen. Van der Graaff heeft de no dige ervaring opgedaan in Limburg, Overijssel, Utrecht en Zuid-Holland en is nu in Axel neergestreken. Hij werk te enige tijd bij manege Kos ters, maar is nu zelfstandig begonnen. Van der Graaff: „Het is een leuke vereniging. Niet te groot, met zijn 21 rij dende leden. Er zijn enkele ta lentvolle amazones in de per sonen van Ingrid Beens met Sylvester en Judith van Hecke met Blue Angel, respectieve lijk Z-dressuur paarden en pony's. En niet te vergeten Walter de Buck, die kandidaat is om de Z-dressuurklasse paarden binnen te treden. Er is genoeg werk aan de winkel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik zie het echt wel zitten bij De Vosserijers", zegt Van der Graaff, die zijn sporen in de ruitersport al verdiend heeft en er zelf zijn hand niet voor omdraait in de Z-spring- en dressuurklasse zijn kunnen te tonen. „Voor ons een leuke kans om op hoger niveau te komen", zegt Frie Beens, voorzitter van De Vosserijers enthousiast. „Het valt toch niet mee een be roepsinstructeur te vinden in Zeeuwsch-Vlaanderen. We zijn er als vereniging dan ook heel tevreden mee dat we Van der Graaff hebben kunnen strikken". Van der Graaff, die samen met echtgenote Guusta (zelf ken, hoopt zich in Zeeuwsch- eveneens een gediplomeerd in- Vlaanderen als instructeur structrice) en zoontje Matthijs verdienstelijk te kunnen ma- van 2(4 in Axel is neergestre- ken. Van onze sportmedewerker AXEL - De commissie oplei ding van de KNVB kampt met een groot tekort aan zaalvoet balarbiters. Toch zeker in het rayon Oostburg, West- Zeeuwsch-Vlaanderen dus. Daarom is men daar druk be zig kandidaat-arbiters te zoe ken. Lid van de opleidings commissie Johnny Meeusen: „Er lijkt weinig belangstelling te bestaan vanuit de zaalvoet balverenigingen in het rayon Oostburg. Na diverse verenigingen te lefonisch benaderd te hebben, met de vraag of zij eens onder hun leden wilden polsen of er belangstelling bestond voor de arbiterscursus, is er maar weinig uit de bus gekomen. Of ons verzoek is slechts voor kennisgeving aangenomen, of er bestaat inderdaad nauwe lijks belangstelling. Als dat laatste het geval is, ziet het er somber uit. We willen, zodra er voldoende belangstelling is, meteen met een cursus star ten. Ook scheidsrechters uit midden- en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn welkom. We zijn zelfs bereid een drempel verlaging toe passen. Aanvankelijk moesten er steeds vijftien kandidaten zijn om een cursus op te zetten, maar nu zijn we bereid om eventueel met tien kandidaten te starten. Zo'n cursus omvat tien lessen, waaronder twee praktijklessen onder leiding van een ervaren zaalvoetbal scheidsrechter. Er worden be slist geen hoge eisen gesteld aan de kandidaten, dus nie mand hoeft drempelvrees te hebben. Vooral in West- Zeeuwsch-Vlaanderen moeten er arbiters bijkomen. Momen teel kunnen we daar maar op een beperkt aantal arbiters, ongeveer vijf, rekenen. Te weinig". Geïnteresseerden voor de cursus kunnen contact opnemen met het KNVB-bu- reau in Middelburg. Vaji onze sportredactie KLOOSTERZANDE - De al gemene vergadering van het district Zeeland van de KNWU wordt zaterdag 14 ja nuari in zaal Van Leuven te Kloosterzande gehouden. Die vergadering begint om 16.30 uur. In afwijking met voor gaande jaren zal de kalender vergadering voor die tijd wor den afgewerkt. Deze begint om 14.30 uur. Belangrijkste agendapunt vormt ongetwijfeld het aantal wedstrijden dat, het districts- bestuur toegevoegd wil zien aan de wedstrijdkalender in de maanden maart, april en. eventueel mei. Dit door het wegvallen van de mogelijk heid voor de Zeeuwse coureurs in België te gaan koersen voor 1 juni. De bestuursleden Jan Moerdijk en Ad 't Gilde zijn niet herkiesbaar. Moerdijk stopt er mee. Ad Agterdenbos is aftredend en stelt zich wel herkiesbaar. Van onze waterpolomedewerker TERNEUZEN - In het dis trictspolo werkten de he ren afgelopen weekeinde de laatste competitieronde af voor de winterstop. Dit betekent dat de eerste competitiehelft erop zit. Het Vlissingse Stormvogel kan terugblikken op een sterke wedstrijdenreeks. Met slechts één nederlaag staat het naast Merlet aan de leiding. Dit ondanks dat het de laatste weken min der vlot draaide dan in de openingsmaanden. Nu werd het een be nauwde 3-4-zege op Ze- genwerp in St.-Michielsge- stel. Ganze werd weer met verlies geconfronteerd. Nu werd uit van Nuenen ver loren, waardoor de vice- kampioenen op een be scheiden tiende plaats de winterstop induiken. De beide Schelde-formaties (dames en jeugd) zijn reeds met de winterstop begon nen. Tweede klas B heren: NUENEN-GANZE 7-6 - In een leuke partij polo heeft Ganze toch weer de volle buit in het Oostbrabantse land achter moeten laten. Na een 2-0-stand in de eer ste periode kwamen de Goesenaren in de tweede periode knap tot 3-2 terug. Ook in de derde en vierde periode was er van krachtsverschil nauwe lijks sprake. De derde pe riode werd met 4-3-cijfers afgesloten. In de laatste speeltijd kwam Ganze zelfs naast Nuenen, 5-5. Dit na goed werk van Paul Post, waardoor Roald Strackx scoorde. In een rommelige slotfase ging Ganze alsnog ten onder te gen het meer geroutineer de en fysiek veel sterker Nuenen. Roald Strackx was met drie treffers op nieuw hoofdproducent. Pe ter Nijsse (2x) en René Kiel, die iedere wedstrijd zijn goaltje meepikt, maakten het halve dozijn vol. UITSLAGEN: Tweede klas B heren: Nuenen- Ganze 7-6, Zegenwerp- Stormvogel 3-4, Merlet- Argo 10-4, Krabben-WZV 6-1, Neptunus-DEZV 6-3, TRB/RES-Arethusa 4-6. B-jeugd: Warande-Breda 10-8. Standen halverwege de competitie: Tweede klas B heren: Merlet 11-20, Stormvogel 11-20, Arethu sa 11-16, Neptunus 11-14, Nuenen 11-12, TRB/RES 11-10, Krabben 11-9, Ze- genwerp 11-8, DEZV 11-8, Ganze 11-6, Argo 11-5, WZV 11-2. Tweede klas dames: Njord 9-18, Nauti lus 9-14, Glana 9-13, Schel de 9-12, Eszet 9-11, Thalas- sa 9-7, SPIO 9-6, Breda 9-4, Argo 9-3, DIO 9-2. B- jeugd: Solar 8-16, Arethusa 7-12, ZON 8-12, Schelde 7- 10, PSV 8-7, Warande 8-6, Breda 8-4, Zegenv^rp 8-3, Aegir 8-0. springer Zhu Jianhua, in de top van het klassement. Nu de Volksrepubliek China haar politieke koers gewijzigd heeft zullen in de komende ja ren Chinezen in vele disiplines van sport naar de wereldtop doorstoten. In 1982 veroverden trouwens al dertien Chinezen een wereldtitel. De 20 jaar oude, 1.93 meter grote en 69 kg. wegende Zhu Jianhua sprong voor 70.000 toeschouwers in het stadion van Shanghai een nieuw wereldrecord. Hij zwiepte zijn dunne, maar taaie lichaam over 2 meter en 38 centimeter en werd daarmee de populairste onder de 300 miljoen sportende Chinezen. UPI plaatste hem als vijfde op de ranglijst, na twee Amerika nen, een Westduitser en een Rus. Carl Lewis heeft zijn titel te danken aan zijn drie gouden medailles in Helsinki (100 me ter, verspringen en estafette). Jarmila Kratochvilova aan haar twee gouden medailles in Helsinki op de 400 en 800 me ter, waarbij ze op de laatste afstand ook nog een n euw wereldrecord liep. Typerend is dat in de ranglijst van UPI de kampioenen in populaire sportdisiplines als voetbal, skieën, de Formule I en wiel rennen bescheiden plaatsen innemen. Negen atleten (zes mannen en drie vrouwen) van de twintig gekwalificeerde sporters dragen de Ameri kaanse nationaliteit. De ranglijsten van 1983: Mannen: 1. Carl Lewis VS atletiek 189 punten 2. Edwin Moses VS atletiek 121 punten 3. Michael Gross Westduitsland zwem men 116 punten 4. Dimitri Belozertchew Rusland turnen 72 punten 5. Zhu Jianhua China atletiek 49 punten 6. Nelson Piquet Brazilië autoracen 47 punten 7. Phil Mahre VS skieen 43 punten 8. Malvin Hagler VS boksen 41 punten 9. Greg Lemond VS wielrennen 37 pun ten 10. Wladimir Salnikov Rusland zwem men en John Mcenroe VS tennis beiden 34 punten Dames: 1. Jarmila Kratochvilova Tsjechoslo- wakije atletiek 154 punten 2. Martina Navratilova VS. tennis 132 punten 3. Tamara Bikova Rusland atletiek 122 punten 4. Mary Deckers VS atletiek 108 punten 5. Grethe Waitz Noorwegen atletiek 87 punten 6. Ute Geweniger DDR zwemmen 81 punten 7. Marita Koch DDR atletiek 67 punten 8. Tiina Lilak Finland atletiek 55 pun ten 9. Nathalia Yurchenko Rusland turnen 48 punten 10. Tamara Mckanney VS skieen 37 pun ten Van onze atletiekmedewerker ROTTERDAM - AV'56-atleet Henk Nieuwdorp liep tijdens een tien Engelse mijlwedstrijd in Rotterdam naar een ver dienstelijke zeventiende plaats. De Kapellenaar liet een tijd noteren van 54 minuten en 44 seconden. Dit op een veld van 221 deelnemers. Cor Vriend van PSV uit Eindhoven was de snelste. Zijn winnende tijd was 49.48.9. Van onze sportredactie ST.-JANSTEEN - De biljart vereniging Den Ouden Arend uit St.-Jansteen viert zaterdag 7 januari het 10-jarig bestaan met,een grote jubileumrecep tie in het clublokaal van de vereniging, café Den Ouden Arend te St.-Jansteen. De re ceptie duurt van 19.00 tot 20.30 uur. Om half negen 's avonds zullen de leden worden gehul digd die tien jaar lid van de Steense biljartclub zijn en na deze huldiging zorgt een or kest voor gezellige dansmu ziek. Om 23.00 uur worden de prijzen uitgereikt van het ne- derlaagtoernooi dat Den Ouden Arend heeft gehouden en waaraan doar in totaal 19 clubs werd deelgenomen.

de Stem | 1983 | | pagina 7