Spaanse furie" walst Malta plat Jan Huijbregts: Alles is correct verlopen Hongaarse skister ernstig gewond Joegoslavië naar Frankrijl comen graag bij leren over tn en het Credit. Lichtpuntje voor Zandvoort Dusbaba weer naar NAC? fege Thurau/Fritz Spanning tijdens schaaktweekamp ïgelo: 074-435435 astricht: 043 - 62 28 55 idelburg: 01180-35058 :terdam: 010 -13 06 00 [■echt: 030-948041 (olie: 038-533070 11 tweeweg box DB STEM 726 -234 FM-MG klokradio r/e/V» en groot Computerschaak- )ai spel. 9 spelniveaus. 60-2187 Van onze sportredactie SEVILLA - De werkelijk heid bleek, bij het vorderen van de laatste minuten, on geloofwaardiger dan de meest dolle fantasie. Nie mand had dit scenario van een voetbalwedstrijd vooraf kunnen bedenken. Maar toch, dat wat een klein aan tal vreesden, is een keiharde en niet te loochenstraffen waarheid geworden. Niet Nederland, maar Spanje be hoort komend jaar in Frankrijk tot de beste acht voetballanden van Europa. En dat omdat de Spaanse furie gisteravond in Sevilla één doelpunt meer scoor de dan Nederland. Nota be ne in een reeks van acht kwalificatiewedstrijden. Niet de gevreesde 11-0 tegen Malta was voor senor Mu- noz en zijn elf dapperen ge noeg, maar de nooit ver wachte uitslag en eindstand van 12-1. Oranje mag dus vanuit Nederland toekijken wan neer in juni 1984 in Frank rijk de Europese voetbal top bij elkaar komt. Het opti misme van de Nederlandse groep, afgelopen zaterdag in de Kuip, waar Oranje op 5-0 bleef steken, was dus veel te voorbarig. Vijf treffers voor, nul tegen was, hoe bizar het achteraf ook moge klinken, een uitslag die op drijfzand stond. Gisteren verdween Nederland, dat niets meer kon doen en lijdzaam moest toekijken via het scherm, in dat modderige drijfzand. Spanje, bekend van zijn torrero's, die zelden de arena verlaten als verliezer, beet zich verbeten vast in het op nieuw pover voetballende en louter verdedigende Malta, dat zich met een harnas had omgord. De Maltezer ridders tegen de Spaanse torrero's. Het werd een spannend en ze- nuwvretend duel, niet in het laatst voor de elf Spaanse voetballers zelf. De Malte- zers stierven bijna in hun harnas, want de aanvallen van het Spaanse legioen op het doel van Malta en John Bonello golfden als het wa ter van de Middellandse zee tegen de Spaanse kust. Zo hevig dat Malta niet meer de golfbreker kon zijn die het op Nederlandse bodem vormde. Het missen van een straf schop in de derde minuut (- Senor, maar hij zou bijna anderhalf uur later zijn fout dik goed maken), het raken van de paal Santillana), het deerde de Spanjaarden blijkbaar niet. Na een kwartier opende Santillana de score dan toch nam een vechtpartij in het Malta-doel op de koop toe) en op de tribunes bouwden 25.000 toeschouwers een feest voor die verlossende openingstreffer. Heel even werd het, na een kwartier tomeloos aan vallend spel van de Spaanse ploeg, doodstil in Sevilla. Omdat de Maltezer Digior- gio zowaar de gelijkmaker aantekende na een fout van Merceda, de libero. Ook die tegenslag verwerkte Spanje. Evenals topschutter Santil lana die nog voor rust met twee treffers de stand op 3-1 bracht. Drie treffers in drie kwartier. Nederland kreeg er vier dagen geleden slechts twee geproduceerd. Drie, het leek te weinig, want dat be tekende dat doelman Bonel lo na rust maar liefst negen maal gepasseerd zou moeten worden. Rincon(4 x) Merceda (2x), weer Santillana, Sarabia en tenslotte de kleine Senor maakten van het stadion in Sevilla en wellicht geheel Spanje een kolkende hek senketel. Spanje verrichtte binnen de laatste drie kwar tier een klein wonder. Het had een doel en daar op was het blijkbaar zo gefi xeerd dat Malta het noodlot niet wist te keren. Malta wilde niet afgedroogd wor den, maar toen Degiorgio in de 76ste minuut door twee gele kaarten van het veld moest, legde het zichtbaar het hoofd in de schoot. Met tien man verder, hoe moest dat? Spanje wist precies hoe, versterkte zijn flanken en raakte Malta precies daar waar het het gevoeligst bleek: vanaf de vleugels. Driemaal scoorde Spanje nog en de dappere Senor bracht uiteindelijk het (korfbal)cijfer 12 op het sco rebord. Een uitslag die uniek is in het Europese interlandvoet bal. Een uitslag ook die Ne derland opnieuw ontluisterd achter laat. Kees Rijvers mag nu, als schrale troost, gaan werken aan een team dat wellicht het WK-toer- nooi in Mexico kan behalen. Maar dat gebeuren vindt pas over 3% jaar plaats. Waarschijnlijk zal er dan in en rond Oranje weer heel veel zijn veranderd. Voor de verandering! Bonello blijft hier nog meester over de si tuatie. - FOTO AP HAARLEM - In ieder geval tot 1988 kan op het bedreigde circuit van Zandvoort de jaar lijkse formule 1-race om de Grote Prijs van Nederland worden gehouden. Gedepu teerde Staten van Noord-Hol land presenteerden dat licht punt woensdag tijdens het breed overleg in Haarlem. In zet van het beraad tussen overheden van drie niveau's (rijk, provincie en gemeente) vormde het in oktober geno men principe-besluit van GS bij de toepassing van de wet geluidhinder geen uitzonde ringspositie te scheppen voor de formule 1-activiteiten op het Zandvoortse circuit. In de huidige opstelling van GS wordt de te hoge geluidsbron- produktie van de Grand Prix- bolides tot en met 1987, paral lel met het huidige pachtcon- tract, toegestaan. De klap komt hard aan bij Oranje Van onze sportredactie BREDA/ZWOLLE/SEVILLA - Kees Rijvers liet van- hit Knegsel weten een diep geschokt man te zijn, Pe er Houtman verklaarde met trillende stem niet tot ten normale reactie in staat te zijn en René van de Kerkhof wilde in het verre Athene niet geloven dat S'ederland alsnog was uitgeschakeld voor de finale van de Ek voor landenteams, volgend jaar in Frank rijk. Niemand van de bij Oranje letrokkenen had dit verwacht, ^andaar dat de klap des te harder is aangekomen. Jan Huijbregts had de draaiboe ken van de twee WK's en het [laatstgehouden EK in Italië al [laten klaarleggen. Deze gaan |dus vandaag in Zeist onmid dellijk terug in de diepste hoek |van de daartoe bestemde kast. Eén man had zich niet door APM-100 vermogenmeter Vermogenindicatie v*| tot 100 W. Imped 8 ohm. 42-5 Van onze sportredactie BREDA - De kans be staat dat Johnny Dusba ba na de winterstop weer voor NAC gaat voetbal len. De verdediger, die vorig seizoen voor de Bredase club uitkwam, zou ais extra-zekerheid moeten gaan dienen om dat de medische situatie (knie) van laatste man Ad Krijnen nog altijd niet stabiel is. Mocht de komst van Dusbaba doorgaan dan zijn drie Bredase bedrij ven bereid de salaris kosten te dragen. ASTRICHT - In de slotfa- van de zesdaagse van Maastricht sloegen Thurau en Fritz alle aanvallen van de in Bezel fde ronde rijdende Pijnen en Kristen af en behaalden daarmee hun tweede zesdaag- he-zege van het seizoen, j De Zesdaagse van Maas zicht werd bezocht door een jecord-aantal toeschouwers: 8-000. Het vorige record was p-000 en werd behaald in 1982. 1,5? eindstand: 1. Thurau/Fritz mdl) 409 pnt, 2. Pijnen/Kristen fJed.'Wdl) 392 pnt. Op 1 ronde: 3. ■rank/Dill Bundi (Den/Zwi) 314 4. Raas/Wijnants (Ned) 392 l?t; 0. Knetemann/Schutz (Ned/ yol) 310 pnt. Op 13 ronden: 6. Oos- F™°?/Wiggins (Ned/Aus) 251 pnt. PP 20 ronden: 7. Venix/Kos (Ned) f? Pnt. Op 27 ronden: 8. Debos- Fner/Dejonckheere (Bel) 276 pnt. PP 30 ronden: 9. Van Vliet/Lub- perdmg (Ned) 266 pnt PAMMEN - Paul Gilissen Peeft meegedeeld onmogelijk foorzitter van de Koninklijke Tfeierlandse Dambond te funnen blijven. Pas in juni n'erd hij de opvolger van Joop Meure. Gilissen vindt het kli maat in de Nederlandse dam- fcreld niet aangenaam. de elf doelpunten voorsprong om de tuin laten leiden. Als een soort onheilsprofeet had Willem van Hanegem zijn sombere boodschap al dagen lang rondgestrooid. Zelfs in de pauze van het sensationele duel in Sevilla (toen met een 3-1 voorspong in het voordeel van Spanje voor Nederland geen vuiltje aan de lucht leek), liet Van Hanegem een waar schuwend geluid horen. „Dit loopt nog fout", was de toen door niemand serieus geno men tekst van de voormalige Feyenoord-vedette. „Ik vind het ook heel erg voor het Ne derlandse voetbal, maar ik heb nooit geloofd in die zoge naamde veilige voorsprong." „Ze hadden mij moeten op stellen", liet Johnny Rep van uit het Noordhollandse Jisp weten. „Ze hebben tegen Mal ta met te weinig aanvallers gespeeld. Ik had in die wed strijd goed werk kunnen doen", aldus Rep die zijn niet- selecteren wijt aan de slechte relatie die hij heeft met bonds coach Kees Rijvers. „Dat geloof ik niet", aldus de zeer besliste reactie van René van de Kerkhof vanuit Athene. „Jullie proberen me wat wijs te maken. Het eerste wat ik doe is morgen (vandaag red.), naar de Wereldomroep luisteren. Ik kan me niet in denken dat Spanje met 12-1 heeft gewonnen", om even la ter met een stem vol spijt te stellen. „Dat vind ik nou heel, heel erg triest voor het Neder landse voetbal. Ze leken zo op de goede weg te zijn." Keihard vloekend trachtte Peter Houtman zijn bittere te leurstelling weg te spoelen. „Wat moet ik hier nou op zeg gen. Ik weet het gewoon niet. Het heeft me zo aangegrepen dat ik nauwelijks besef dat we Frankrijk niet gehaald heb ben. Jan Huijbregts was met Jacques Hogewoning namens de KNVB in Sevilla aanwezig. De twee KNVB-functionaris- sen hadden zich door een uit zinnig feestende menigte (na afloop van het voor Spanje zo succesvol verlopen duel waren duizenden Spargaarden de grasmat opgestormd), naar de bestuurskamer moeten wer ken. „Dit had ik nooit durven verwachten. Ik was wel met een angstig hart het vliegtuig ingestapt. Maar dat we het niet zouden halen, nee daar had ik echt geen rekening mee gehouden. Wat het voor gevol gen heeft? Daar hebben we nog niet aan gedacht. Voorlo pig kan ik alle voorbereidende werkzaamheden staken. De draaiboeken kunnen weer te rug in de kast." HAUS - Hanni Wenzel heeft woensdag de afdaling van Haus (Oostenrijk) gewonnen. De 27-jarige Liechtensteinse, die te veel professional is om op de Olympische Spelen van Serajewo te mogen starten, was drie-tiende seconde snel ler dan Irene Epple en Maria Walliser. De Westduitse Christa Kinshofer, die dit sei zoen met een Nederlands startbewijs glijdt, eindigde als 26e op ruim drie seconden. In de laatste training voor de wedstrijd kwam de Hon gaarse Csilla Apjok zwaar ten val. Vlak voor de finish ver loor zij haar evenwicht en vloog met hoge snelheid in de hekken. Met een schedelbreuk werd zij naar een ziekenhuis overgebracht. Daar werd zij onmiddellijk geopereerd. Voor de wedstrijd is lang gediscus sieerd over het afgelasten van de wedstrijd omdat de piste gevaarlijk zou zijn. Door vorst in de nacht was de baan op sommige plekken ijzig gewor den. Nadat dertig kilo zou was gebruikt om het ijs op de ge vaarlijkste plekken enigszins te ontdooien, besloot de jury met vier stemmen tegen een toch de laatste training en vervolgens ook de wedstrijd te laten plaats vinden. De uitslag van de afdaling in Haus is: 1. Hanni Wenzel (Lie) 1 minuut 44,67 seconden, 2. Irene Ep ple (WD1) 1.45,00, 3. Maria Walliser (Zwi) 1.45,03, 4. Marie-Luise Wald- meier (Fra) 1.45,36, 5. Michaela Fi- gini (Ita) 1.45,53, 6. Brigitte ïOrtli (Zwi) 1.45,61. HILVERSUM - De vierde par tij uit de schaaktweekamp tussen Jan Timman (Ned) en Boris Spasski (Sow) is woens dag in Hilversum na 31 zetten in remise geëindigd. Met nog twee partijen te spelen is de stand nog steeds in evenwicht: 2-2. Donderdag wordt de tweekamp voortgezet. Tim- man speelt dan met wit. Spasski en Timman brach ten in de vierde wedstrijd van hun tweekamp woensdag een bekende variatie van het Nim- zo-Indisch op het bord, waarin beide spelers grote risicos na men om tot een koningsaanval te komen. Spasski, die met wit speelde, gebruikte nogal wat bedenktijd maar kon toch zijn aanval niet op volle kracht krijgen. Timman waagde het dan ook met zijn dame een weerloze pion op a4 op te rui men. Hij kreeg goed tegenspel tegen de toch niet zo solide staande witte koning. In die fase van de strijd dacht Tim man drie kwartier na over de consequenties van zijn uitval. Spasski nam echter geen risico en koos voor een eeuwig schaak-variant, waarna op de 31 e zet tot remise werd beslo ten, waardoor de stand na vier partijen gelijk is: 2-2. In de laatste twee partijen zal het ongetwijfeld stevig toegaan. De overwinning in de twee kamp levert immers 18.000 gulden op. De verliezer krijgt 12.000 gulden. Een van de vele onoverzichtelijke situaties voor het doel van Malta. Naar de mening van Huij bregts was alles op en rond het veld uitermate correct verlo pen. „Er zijn er doodeenvoudig twaalf ingegaan. Dat heeft iedereen kunnen zien. De Spanjaarden hebben enorm agressief gespeeld en ook erg slim door veel via de vleugels - FOTO AP te laten lopen. Vooral in de tweede periode zijn ze als dui vels tekeer gegaan." SPLIT (ANP) - Joegoslavië heeft zich woensdagmiddag in Split als zevende en voorlaat ste land geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het Europees voetbalkam pioenschap, dat in juni in Frankrijk wordt gehouden. De Joegosiaven versloegen in Split in de laatste wedstrijd voor groep vier van de voor ronden Bulgarije met 3-2. Voor 40.000 toeschouwers werd in Split een wedstrijd gespeeld, die tot de laatste mi nuut zinderde van de span ning. De Bulgaren, die met een overwinning van meer dan twee doelpunten verschil ze ker zouden zijn van een plaats in de eindronde, namen in de 28 e minuut de leiding door Is- krenov. Drie minuten later was de stand echter weer ge lijk door de in Frankrijk spe lende Joegoslaaf Susic. Bij. die stand was Wales, de derde kanshebber in groep vier, weer de grote kandidaat voor een plaats in de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap. Zeven minuten na de her vatting van de wedstrijd, die werd geleid door de Spanjaard Lamo-Castillo, bracht Susic Joegoslavië aan de leiding: 2-1. De Joegoslavische vreug de was echter van zeer korte duur want in de 61 e minuut passeerde Dimitrov de voor treffelijke Joegoslavische doelman Simovic voor de tweede keer. Joegoslavië vocht in het resterende half uur ver beten voor zijn kans en in de laatste minuut bracht Rada- novic de Joegosiaven de wat gelukkige winst. De beste spe ler in de Joegoslavische ploeg was doelman Simovic (Hajduk Split), die een aantal zeer knappe reddingen verrichtte.

de Stem | 1983 | | pagina 9