tsloterij. agvanae tóngen. ^te kans aatsloterij. Eigentijdse invulling van kerstmis op scholen Hulst WJ BAAN MAKEN VOOR BEJAARDEN EN KINDEREN De stem van boer moet in Den Haag duidelijker klinken MIDDEN-ZEEUWS Frans van Denderen laat visserschepen herleven AIS ^mdERDAG 22 DECEMBER 1983 an prijzen: gulden. al bij elkaar ing. an één op twee. rant. VAN ZEELAND Goes - Zeeuwse Spuitdag - HUISKAMER ALS SCHEEPSMUSEUM Plaatselijk nieuws Axel Breskens Clinge Eede Heikant Hulst politierapport Prachtig kerst concert in Vogelwaarde Lamswaarde èKs) Totaal mmer(s) prijzen bedrag; 61 991 025421 045081 J 50 100 5.000 20.000 2 162 J 25 525 3 t 043813 f 083223 089143 25 1.025 25.025 1.025 564 834 J 3224 017364 019804 081714 086274 100 250 1.000 50.000 5.000 100.000 50.000 35 f 65 85 245 028615 048345 50 50 50 100 25.000 5.000 76 1 316 f 0016 1556 8006 003466 50 100 1.000 1 -000 1.000 1.000 77 247 f 001547 J 039287 076977 50 100 1.000 2.000 1.050 88 067108 50 2.000 29 79 149 021469 048019 048019 50 50 500 2.000 250.000 2.500 0 660 820 2410 J 7100 067130 J 067130 20 120 120 1.020 1.020 500.020 5.020 Zetfouten voorbehouden lot meer dan één prijs is ;t nummer, dat de hoogste et totale bedrag vermeld liet meer bij elkaar op te a fi.ooo,- wordt 25% kans- ring gebracht. De hoofd- dt 'schoon' uitgekeerd. X. ij zijn er per serie van do prijzen. De volgende p maandag 2 januari 1984. t u in de Gouden Gids. ha uw postrekening mee- per lot overmaakt op post- van Collecteur Directie en is het bedrag vóór 'an uw postrekening :lt u al in de eerstvolgende agen voor de eerste trek- imer(s) thuisgestuurd, vorden na de laatste cening bijgeschreven. Nog de Staatsloterij te mach te overschrijving. Dan weet mist. Alle inlichtingen: Van ome correspondente lULST - Morgen is de laatste fhooldag voor de kerstvakan- ie en de zeven Hulster lagere „holen hebben ieder op hun igen wijze een kerstviering (oorbereid. Naast de gebruikelijke, ■eeds jaren achtereen gezon- rgn, kerstliederen, wensjes, ,ersjes en verhalen over de os eI1 de ezel, Maria en het Kin- jeke en de ster van Bethle hem, zijn er verschillende scholen die op een zeer eigen tijdse manier kerst 1983 vie- ren. Zo zullen de 300 Moer- schansschoolkinderen, ver kleed en wel, de kerstgedachte ?aan overbrengen naar de be- Van een onzer verslaggevers HULST - De rijkspolitie in de gemeente Hulst gaat streng optreden tegen iedereen die de vrije doorgang van voetgangers belemmert op ie trottoirs. Wie na de kerstdagen nog zijn auto op de stoep par keert, met fiets of brommer de doorgang verspert, goederen op het trottoir zet of op enigerlei andere wij ze een voetpad blokkeert, loopt de kans op de bon te worden geslingerd. 122 PAGINA ZEELAND 2 woners en personeel van het bejaardencnetrum De Blaau- we Hoeve, met zelfgemaakt kerststukjes. Natuurlijk zul len hier net als op de Nobel- horst en de Willibrodusschool de krentebolen en chocolade melk niet ontbreken. Laatstgenoemden schenken veel aandacht aan het samen zingen en spelen en vertonen ook dia's en films. De openba re school de Reinaert houdt voor de kinderen en personeel vanavond (donderdag) als een kerstmaal. De Ark en de Re genboog hebben nog grootsere plannen. Hier worden ook de ouders betrokken in het feest- gebeuren. Op de Ark gaat men met z'n allen (4 tot 13 jaar) een kerst- musical opvoeren, die met eigen creaties is uitgebreid en aangevuld. De Regenboog pakt uit met een totaalpakket voor ouders en kinderen. Na een uur handvaardigheid, het versieren van hal, tafels en kerstboom, gebruikt men sa men de lunch en is daarna gastheer voor de vijfde en zes de klas van de Moerschans, die een zelfgemaakt kerstpro gramma komen verzorgen. Naast de hele brave en geltjes en de herder met zijn schapen, zit er ook een eigen creatie van Urbanus in het ge zelschap. De Brug heeft een originele gedachte uitgewerkt. De wat oudere leerlingen worden 'ge dropt' in de kerndorpen, waar ze dan op verschillende adres sen zelfgemaaktre kerstpre sentjes gaan afleveren. Om daarna te voet terug te gaan naar school, waar een lunch wacht om de de dan ongetwij feld hongerige magen te stil len. En zo zullen honderden Hulster schoolkinderen speels, enthousiast en toch bewogen bezig zijn het oude kerstgege- ven op eigentijdse wijze te be leven. Politie Hulst tegen blokkeren trottoir Van onze correspondent DISCUSSIES IN NCB-AFDELINGEN OOSTBURG HULST Plaatselijke afdelingen van de NCB in Zeeuwsch-Vlaanderen buigen zich in de wintermaan den over vraagstukken rond de milieuwetgeving. In het bijzonder over twee nieuwe wetsontwerpen: de ontwerp-Wet op de Bodembe scherming en de ontwerp- Meststoffenwet en daarnaast op de gewijzigde Hinderwet en de invulling van de Grondwa terwet. Wetten, die nogal wat gevolgen voor de agrariër kunnen hebben en waar boer en tuinder eindelijk wel eens over willen meepraten. „Er is veel te weinig met de boeren gepraat". De KNBTB heeft het bij die uitspraak niet gelaten. De bond wil, dat bij de minister van land- en tuin bouw en de kamerleden de standpunten van de agrariërs rond de milieuwetgeving dui delijk bekend zijn. Vragenlijsten Daarom zijn nu die wetge ving en de gevolgen voor land en tuinbouw tot discussiethe ma's gemaakt voor het win terseizoen 1983-84. Ook zijn vragenlijsten opgesteld, die al le leden van de plaatselijke af deling van de NCB, en andere organisaties die onder de KNBTB vallen, kunnen invul len. „We verwachten zes- a zeven duizend antwoorden", aldus een woordvoerder van de KNBTB uit Den Haag. „De antwoorden worden per com puter verzameld en geanaly seerd. Aan de hand van de ge gevens die daaruit tevoor schijn komen worden concept voorstellen opgesteld en over handigd aan de minister en aan de kamerleden". Om de boeren duidelijk te maken, waar het in de nieuwe wetten om gaat, zijn er in- structiedagen gehouden in het hoofdkantoor van de NCB in Tilburg, waaraan de contact- perrde, Graauw, Hengstdijk, Nieuw Namen en IJzendijke. Over het algemeen bekijkt men in Zeeuwsch-Vlaanderen de zaak gematigd. „We bekij ken het eens rustig binnen de afdeling", aldus de heer Wijf fels, contactpersoon van de af deling IJzendijke. „Veel van de problematiek rond de milieuwetgeving speelt niet direct hier, maar kan hier evengoed belangrijk worden. Neem bijvoorbeeld het probleem van het over schot aan mest. Dat speelt nu bijvoorbeeld heel sterk in Bra- Het besluit tot deze ver scherpte controle is genomen naar aanleiding van het pas uitgebrachte rapport van de Hulster werkgroep 'Bejaarden Veiliger op weg'. Uit de daarin opgesomde klachten blijkt dat de ouderen vaak de grootste moeite hebben om de veelsoor tige hindernissen op het trot toir te 'nemen'. „Als wij eens iets op de stoep tegenkomen", zegt groepscommandant adjudant de Koning, „dan lopen we er gewoon omheen, of stappen erover. Maar als je de zaak door de bril van een bejaarde bekijkt, dan ligt dat heel an ders. Voor die mensen vormen allerlei goederen en voertui gen die soms op het trottoir worden neergezet vaak een enorme belemmering. Daarom wil ik voor de bejaarden vrij doorgang op het voetpad". „Je moet maar eens 's ivonds van de Glacisweg over iet trottoir naar het zieken- luis proberen te komen", noemt de adjudant een voor beeld, „dat lukt niet. Alles itaat volgeparkeerd. De men sen die dat rapport hebben op gesteld hebben gewoon gelijk. En dit is een probleem dat ge realiseerd kan worden zonder dat het geld kost". Ook aan het in het rapport geconstateerde probleem van le hoge snelheden op vele plaatsen, kan worden gewerkt zonder extra kosten. Behalve dan wellicht voor de hardrij ders zelf. De politie gaat na melijk zoveel mogelijk snel heidscontroles doen. „Niet al leen op de doorgaande wegen", aldus De Koning, „maar we meten daar waar volgens ons het gevaar het grootst is, dus vaak midden in de woonwij ken". Met dat laatste is men bij de Hulster politie overigens al een tijdje bezig. „Het is niet de onze bedoe ling om zoveel mogelijk be keuringen uit te schrijven", stelt De Koning nadrukkelijk, „maar wel dat er meer reke ning wordt gehouden met de medemens die niet zo goed uit de voeten kan. En met alle be grip voor de gemakzucht van mensen, maar wie de stoep blokkeert loopt de kans op een bon". Met de maatregelen zijn volgens de adj udant overigens niet alleen de ouderen ge diend, maar ook de kleuters en lagere schoolkinderen. Ook die zijn namelijk vooral aangewe zen op het voetpad. kOrt GOES - Nieuwjaarsbijeen- Komst - Op maandag 2 j anuari Wordt een informele nieuw jaarsbijeenkomst gehouden rijn het Goese gemeentebe stuur in de Prins van Oranje. is deze keer gekozen voor sen bijeenkomst in de avondu- jan, om iedereen in staat te ■tellen hierbij aanwezig te ']"',nDe bijeenkomst begint 19.30 uur en zal rond 21.30 uur worden afgesloten. e bond van agrarische loon- Ff'jven (BOVAL) afdeling geland-Brabant, de federatie ran verenigingen voor be- jnj f s voor lichting en de stich- °s,, bevordering van het andbouwkundig onderzoek in -oeusch-Vlaanderen, houden P vrijdag 6 januari weer een Spuitdag in de Prins n Oranje te Goes om tien s Morgens geeft ing. D. an der Wal van het CAD ge- u Cherming te Wagenin- W gebruikelijke over- u?n ervarmgen en voor- rrn au bb de ziekte- en on- "Uidbestrijding 1983-1984. ?®araan voorafgaand zal deze lrfr de nieuwe consulent in 'gemene dienst voor gewas- «scherming, ir. R. Mulder, woord voeren, en onder ni„e de gewasbescher- "ngsnota van het ministerie van Landbouw toelichten, 's Middags wordt door dr. ir. P. Diepenhorst van Luxan BV te Eist het onderwerp „Formule ren en spuiten van bestrij dingsmiddelen" ingeluid, en door ing. A. Remijn (CAR- Goes) „Spuiten en spuittech- niek" MIDDELBURG - Kerstvol leybal - Op woensdag 28 de cember wordt in de sporthal De Kruitmolen in Middelburg het twaalfde internationale kerstvolleybaltoernooi gehou den van de Koninklijke Mare chaussee district Zeeland. Daaraan wordt deelgenomen door twintig heren- en tien damesteams uit Zeeland en brabant, en enkele teams van de Belgische Rijkswacht. Het toernooi begint om kwart over acht 's morgens. VLISSINGEN - Kerstrit - De motor- en autoclub De Zeeu wen houdt op tweede, kerstdag weer haar kerstrit. Daarbij wordt de nadruk gelegd op ge zelligheid, en ook zijn nieuw komers voor deze puzzelrit over dertig kilometer welkom. De mogelijkheid bestaat mee te doen aan de passagiersrit of de kinderrit. Inschrijvingen vanaf half twee tot drie uur in Skandia Sauna aan de Zwa- nenburgseweg (Nollenbos) in Vlissingen. Frans van Denderen tussen zijn boten. Van onze correspondent HULST - Van de vele hou ten vissersschepen die begin deze eeuw van de Zeeuws- vlaamse scheepswerven gle den en het ruime sop kozen op de Wester- en Ooster- schelde, is weinig meer te rug te vinden. Heel wat van die boten zijn na de opkomst van de metalen schepen in de vergetelheid geraakt en weggerot. Andere werden onherkenbaar omgebouwd tot pleziervaartuigen. Die vergane glorie her leeft echter in de huiskamer van Hulstenaar Frans van Denderen, zelf een oud- schipper, die meer dan der tig jaar op de binnenvaart heeft gezeten. Op één na (de Schouw) heeft hij al die ty pen houten visserboten die in de streek werden ge bouwd in miniatuur nage bouwd: de zeegaande kotter, Arnemuidense Hoogaars, Thoolse Hoogaars, Thoolse Lemmeerhoogaars, de Hengst, Lemmerhengst en de Boeieraak. Al die modellen, die een groot gedeelte van zijn woonkamer vullen, zijn co- piën van de Zeeuwse visser schepen uit de jaren 1900 tot 1930. Ze werden destijds ge bouwd op de scheepswerf in Kruispolderhaven. Een uit zondering in de collectie is een Friese Boeier, die door Frans zijn vader is gebouwd. „Daarmee", zegt hij, „kon vroeger op de zee gevist worden". Eén per jaar Frans maakte vroeger voortvarend twee bootjes per jaar, maar nu beperkt hij zich nog tot één exem plaar. „Het is een heel kar wei. Kijk, hier staat er een die nu zes keer gevernist moet worden. Dan worden er kartonnen zeilen gemaakt en als die goed blijken wor den ze vervangen door de echte". De materialen scharrelt Frans bijeen uit afval van bouwwerken. Hij gebruikt meestal merranti-hout, maar hij durft ook wel eens De schepen zijn tot in het kleinste detail nagebouwd een eikenhouten scheepje maken. Ter illustratie neemt hij een bootje van de televi sie af, een puntertje. „Eiken hout is veel harder", zegt Frans, „maar wel een stuk moeilijker te bewerken". Als de modellen die in de huiskamer zijn uitgestald zijn allemaal gemaakt vol gens tekening. „Dat is het eerste waar je mee moet be ginnen. Ik ga ook wel eens naar tentoonstellingen en dan zie ik meteen welke fou ten er gemaakt zijn. Ook - FOTO'S DE STEM COR J DE BOER wanneer het niet met de werkelijkheid overeen komt". Frans houdt zich overi gens ook nog bezig met beel- houwen. Voorts geeft hij op woensdagmiddag les aan kinderen van 10 tot 15 jaar in het Hulster Houtenkwar tier. „Dat valt soms niet mee, want ik wil hebben dat die kinderen werkelijk' iets moois maken". Zelf gaat hij nog op beeldhouw- en schil- dersles. Tentoonstelling - De postdui venvereniging Verwachting houdt tweede kerstdag in haar clublokaal café De Wtte Leeuw aan de Molenstraat, haar jaarlijkse tentoonstelling van postduiven, aanvang 11.00 uur. Om drie uur 's middags begint een bonnenverkoop recht gevend op een jonge duif broed 1983 van bekende lief hebbers. Duiven - Duivenvereniging Nog Sneller hield de jaarlijkse duivententoonstelling voor le den in het clublokaal. Kam pioen bij de doffers werd H. Mookhoek en zoon en kam pioen dulvinnen werd M. de Reu. De verdere winnaars: Oude doffers: H. Mookhoen en zoon; jaarse doffers: S. van de Velde; jonge doffers: A. Cor nells en zoon; late doffers: S. van de Velde jr; oude dulvin nen: M. de Reu; jaarse duivin- nen: M. de Reu; jonge duivin nen: J. Vermeulen; late dui- vinnen: A. Cornells en zoon. Winnaar in drie klassen werd M. de Reu. Als keurmeesters traden op Th. Steijaert en B. de Poorter uit Hoofdplaat. Op beide dagen was er sprake van een goede belangstelling. Kaarting - In café De Gouden Kroon werd een prijskaarting gehouden, waaraan door 38 personen werd deelgenomen. Uitslag: 1. J. Ferket, 2. R. de Kint, 3. R. de Vos, 4. G. de Schepper, 5. D. Verbraecken. Grensrakkers - Bij de bollin gen om het clubkampoenschap van De Grensrakkers is Ca- miel van Rie uit Eede kam pioen 1983 geworden. Kampioenendag - De duiven- maatschappij De Postduif houdt maandag 26 december in zaal Th. de Block haar jaar lijkse kampioenendag. De dui ven kunnen worden inge bracht van negen tot elf uur en zijn te bezichtigen vanaf 13.00 uur. Om 14.30 uur is er een bonnenverkoop. Deze bon nen zijn geschonken door de kampioenen van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. KPJ-toernooi - Op tweede kerstdag houdt de KPJ-kring Hulst een volleybaltoernooi voor dames en heren. Als zich daarvoor te weinig deelne mers aanmelden, wordt het middagprogramma gevuld met een zaalvoetbaltoernooi. Het evenement begint om 10.00 uur en wordt gehouden in Den Dullaert. De KPJ is nog op zoek naar leden die een wed strijd willen fluiten. Gemeenschapsdienst - Zondag 25 december, eerste kerstdag, verzorgt de werkgroep een ge- bant, maar kan voor ons even goed urgent worden. Dus heeft het wel degelijk zin, een standpunt te bepalen. Daarnaast is er het teveel aan koper in varkensvoer, dat in een bepaalde concentratie dodelijk is voor schapen, die met deze varkensmest besmet gras eten. Of de vraag of er normen moeten worden ge steld aan het gehalte van zwa re metalen in meststoffen (zo als koper, zink, calcium) die kunnen gaan uitspoelen wan neer ze in te grote hoeveelhe den worden toegediend en via regenwater in grondwater te recht kunnen komen. De vragenlijsten over land en tuinbouw en milieuwetge ving kunnen door de afdelin gen die geïnteresseerd zijn nog ruimschoots worden bespro ken en ingevuld. De sluitings datum is 21 januari. Door mid del van rapportage in „Boer en Tuinder" blijven de leden van de afdelingen op de hoogte van de ontwikkelingen. AXEL - Op de hoek Stations- straat-Nieuwendijk vond in de nacht van dinsdag op woensdag een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Hierbij ontstond mate riële schade. Bestuurder C. van B. uit Axel stond voorge sorteerd op de Nieuwendijk, en wilde links afslaan. Van de richting centrum-Axel kwam over de Stationsstraat be stuurster E.W. uit Zuiddorpe aangereden. Volgens haar verklaring kwam van rechts een auto, waarvoor zij moest uitwijken. Zij remde, week uit naar de andere weghelft en botste vervolgens tegen de auto van Van B. TERNEUZEN - De politie hield over een periode van 7 dagen een aantal verkeerscon troles, onder andere op de ver lichting. Hierbij werden ongeveer 120 scholieren bekeurd wegens het voeren van geen verlichting, of het hebben van een gedeel telijk defecte, of volledig on deugdelij ke verlichting. Van onze correspondent VOGELWAARDE - Dinsdag avond werd voor een geheel gevulde kerk in Stoppeldijk een kerstconcert gegeven door het gemengd koor met muzi kale medewerking van fanfa re Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde. Vooral de solopartijen van Paul Eysackers op piston, Theo Kindt op trompet en Jo Vernimmen op orgel maakten grote indruk. In verband met het 25-jarig bestaan van het koor zal de KRO-radio op zondag 5 fe bruari opnamen komen ma ken in de hoogmis van 10.00 uur. meenschapsdienst in de kapel van de Blaauwe Hoeve. De dienst staat in het teken van Kerstmis. Medewerking verle nen het jongerenkoor met combo met onder meer ver schillende kerstliederen. Aan vang 11.15 uur. Duivenexpo - De onlangs ge fuseerde postduivenvereni gingen Herleving en Vitesse hielden in café De Stadsher berg een postduivententoon- stelling. Ingezonden waren ruim 100 duiven. Keurmeester was W. Walrave uit Middel burg. De prijs voor de mooiste oude doffer ging naar Patrick Taelman die tevens het totale puntenklassement won. In de categorie jonge dui vinnen werden de gebroeders Van der Vlies eerste, bij de jonge dof fers was dat All. Pieters en bij de oude duivinnen F. Heijdens. Kerstconcert - Maandag 26 december vindt in dorpscen trum 'De Luifel' het traditio nele kerstconcert plaats. Dit concert begint om 19.30 uur en de medewerkenden zijn: het gemengd zangkoor onder lei ding van J. de Waal en de fan fare Vrijheid Eendracht onder leiding van J. van Water schoot. Het gemengd zangkoor wordt op het orgel begeleid door P. de Nijs. Tijdens deze avond worden kerstliederen gebracht en de fanfare ver zorgt een programma van ge varieerde muziek. In de pauze worden loten verkocht en aan het eind van de avond vindt hiervan de prijsuitreiking plaats. Het concert is volledig gratis. Prestatieloop - De voetbalclub SDO houdt tweede kerstdag Weer een prestatieloop voor jong en oud op het voetbal veld. De jeugd tot 12 jaar kan meedoen aan een loop over 720 meter (start 14 uur), de dames moeten 1080 meter afleggen (start 14.15 uur) en de doorge winterde lopers kunnen kie zen uit afstanden van 3000 me ter (14.30 uur), 5000 meter (15 uur) en 8000 meter (15.45 uur). Aan de prestatieloop is een lo terij verbonden, waarbij de inschrij f nummers als lot fun geren. Wie dus twee afstanden loopt krijgt twee lotnummers. Bovendien zijn er in de groep tot en met 12 jaar ectra prijzen beschikbaar voor de voetbal lertjes in de E-categorie, of voor hun klas- en leeftijdsge nootjes.

de Stem | 1983 | | pagina 15