B Zuiden niet lief voor verslaafde 'Huiircommissies krijgen 75 pet minder klachten' Ijsl mi j- Overleg kanaal Terneuzen- Gent vertraagd Breakdance in Terneuzen 1 Zeeland krijgt minder woningen ENDE: IA. HAMEREN GEMEENTEN NEMEN SUBSIDIE PROVINCIE NIET OVER f 24.299 I/anon ITA G EL VOOR ENTIE... Ijsbaan Oostburg gereed DE STEM rillen het oude jaar [kunt. In de nieuwe |s. Dus: zonder de at. En... met zeer dit jaar met een an, leest u maar 'f 14.410 DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 )PEL MONZA, BRING IN EEN ISCHIJNING. VERWACHTING BIJ INVOERING EIGEN BIJDRAGE: Vloord op man uit Vlissingen vandaag voor rechter D UKtNDOPDtWlKOUSl Bromfietser in ziekenhuis na aanrijding HID: '1984 IS OVERGANGSJAAR Oost-Vlaanderen zoekt Nederlandse toeristen Abva/Kabo start hoger beroep tegen GS Zeeland A5i Euwe Opel Corsa was plijks op de markt, of meteen al uitver- I En zo werd de nieuwe lin een rekordtijd de (ekochte auto in Neder- i z'n klasse. Een Ie legende is meteen lonnen. En... zo ont- sn ook lange levertij- /laar die zijn gelukkig [roorbij. De Corsa is nu leverbaar. In de Jgende 3-deurs uitvoe- fals ruime 2-deurs ITR met gescheiden [ruimte. Opel Corsa: S ae *euS jure Pe<s' ,o^e° VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 want zowel de Monza s Senator blijken op de i termijn financieel bui- ;woon aantrekkelijk, wagens in deze klasse. zij de ingebouwde zui- 3id, maar vooral door pische Opel-kenmer- oerdegelijke konstruk- i afwerking. Dus lage srhoudskosten. En een hoge inruilprijs. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG BREDA - uet zuiden stelt zich niet lief op voor de junk. Beneden de rivieren geen gratis heroïne voor zwaar verslaafden, maai een blijvende straffe aanpak van het verslavingsprobleem. Zo mag worden afgeleid van de uitspraken, die twee offi cieren van justitie, mr. R. Da- verschot in Middelburg en mr. j Bijvoet in Breda, desge vraagd deden. Beide heren ge ven overigens aan dat beneden je rivieren geen Amsterdamse toestanden heersen en een noodsprong in de vorm van een grootscheepse bestrijding van drugshandel, samengaand met gratis verstrekking aan de zwaarst verslaafden, niet nodig is. Zowel in Zeeland als in Bra bant is justitie tevreden met de huidige werkwijze in de drugsbestrijding. Zij acht het onwaarschijnlijk, dat zelfs in het ergste geval tot een Am sterdamse noodsprong zal worden overgegaan, omdat de nadelen daarvan groter schij nen dan de voordelen. Mr. Bijvoet heeft zijn twij fels aan de Amsterdamse ar gumenten. Om een voorbeeld te noemen, gratis verstrekking zou een terugdringen van de criminaliteit betekenen. Iemand met een afwijkende levenssfeer zal er niet toe ko men zijn gewoonten te veran deren. Strengere aanpak van het harddrugsprobleem in Am sterdam kan tot gevolg heb ben, dat dealers en verslaaf den tijdelijk of langdurig naar de regio uitwijken. Zij kunnen in Zeeland of in Brabant neer strijken. En gratis verstrek king in Amsterdam kan verla ging van de heroïneprijs in houden. Mr. Bijvoet voorziet in die gevallen geen verschuiving van het probleem maar een vergroting. Verplaatsing van de narigheid zou groei van het aantal gevallen buiten Am sterdam kunnen betekenen, waarvoor in het arrondisse ment Breda nog geen gratis verstrekking zal worden be pleit en ook geen verandering in de bestrijding van de han del. In het zuiden wordt het Am sterdamse plan met zorg gade geslagen. Zolang het plan niet is uitgevoerd, zijn de gevolgen niet te overzien. Zodra echter een wijziging optreedt in de praktijk van het drugsge bruik, zullen de officieren van justitie in het zuiden tijdens hun periodieke overleg zeker aandacht eraan schenken om tijdig te kunnen reageren. Discobus verdwijnt Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH DEN HAAG GOES - De Brabantse en Zeeuwse huurcommissies verwachten dat de eigen bijdrage voor de huurder bij het indienen van een klacht over een huurgeschil tot gevolg heeft dat het aantal klachten met meer dan 75 procent zal afnemen. Vooral de klachten die niet gestoeld zijn op de wet of niet voldoen aan de criteria zullen afvallen. De huurder zal zich bij die eigen bijdrage van 50 gulden wel twee keer beden ken alvorens een klacht in te dienen, zo menen de huurcom missies. Het Nederlands Verbond Van onze rechtbankverslaggever BREDA - Vandaag, donder dag, is de 23-jarige C. L. uit Breda, verdacht van moord op J. Broos (23) gedagvaard voor de rechtbank. J. Broos, afkomstig uit Vlis- iingen en destijds woonachtig in Breda, werd door C. L. op 29 ieptember vap dit jaar in een ipp'artement te Breda met een lamer doodgeslagen. De jonge vrouw is subsidiair ioodslag op indringend ver- ioek van het slachtoffer ten- astegelegd. Aan een behande ling van deze zaak zal de rechtbank overigens vandaag liet toekomen omdat de offi cer van justitie, mr. J. Huy- ;en, aanhouding zal vragen in ifwachting van het psychia trisch rapport van het Pieter Baan Centrum te Utrecht, waar verdachte momenteel log verblijft. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/OOSTBURG - De Zeeuwse discobus verdwijnt. Het rijdend uitleencen trum voor grammofoonplaten wordt op 1 ja nuari van de weg genomen. Daarmee wordt een voor Nederland vrij unieke ser vice aan zo'n zeshonderd leners van grammofoonpla ten stopgezet. Oorzaak is de weigering van de Zeeuwse gemeentebesturen om de subsidietaak van de provincie over te nemen. Als gevolg daarvan moest de Stichting Zeeuwse Centrale j Muziekbibliotheek tot ophef fing van deze vorm van dienstverlening besluiten. Wie grammofoonplaten wil lenen kan nu nog terecht in twee discotheken, namelijk in Middelburg en Terneuzen. Oostburg In Zeeuwsch-Vlaanderen maakte alleen nog Oostburg van de discobus gebruik, na dat het provinciebestuur en kele jaren geleden al besloot om de service in Hulst, Axel en Sas van Gent stop te zetten. Elders in Zeeland deed de bus de gemeenten Vlissingen, Goes, Zierikzee en Kapelle nog aan. Het personeel van de bus, een full-time chauffeur en en kele part-time assistentes, is werk aangeboden in het Zeeuwse bibliotheekwerk. Bijna acht jaar geleden reed de discobus, gedoopt tot 'Zeeuwsche Nachtegaal' voor het eerst uit. Dat gebeurde volledig op kosten van de pro vincie. Al snel konden 250 le den worden ingeschreven, die jaarlijks zo'n 10.000 platen leenden. Dat groeide in de loop van de jaren uit tot 675 leden, goed voor 32.000 uitgeleende platen. Vorig jaar eiste de provincie dat de gemeenten ook mee zouden gaan betalen. Er ble ken, juist nu extra geld nodig is om de versleten bus te ver vangen, echter onvoldoende gemeenten te zijn die het geld er voor over hebben. len drukt. In zo'n auto ril sderland zó uit. der vermoeid te worden, luxueus afgewerkte mets ontbreekt, idt al in een Opel Manta. (GT-uitvoering) sel of Rekord Diesel. Ti er eens één beproeven 'onze grandioze Opel- uwjaarsshow. veringskosten. Af General IJT^ i Van onze correspondent OOSTBURG - De baan van de Oostburgse ijs- vereniging 't Grote Gat is gereed. Bij de Regulus in de wijk Oostdijke is door een aantal leden een ijs baan van 90 bij 50 meter aangelegd. Het terrein is opgespo ten en het wachten is nu op de vorst. Als de tem peratuur enkele dagen achtereen tot een graad of vijf onder nul daalt, kan op de baan al worden geschaatst. AM-AD VOOR ZUCWEST NEDERLAND antoren Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum- ners op pagina 2. Redactie erneuzen Rein van der felm (editie-chef), Jan Jan- po (plv. chef). Frank Dey, aul de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen sPort). Hulst: Eugène Ver- ■traeten. Goes: Gé van Ber- tel. Middelburg: Henk Post- ba. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten floosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- fdvertentie-expl. especteur Zeeland: C. Me- 'o. Privé 01150-95839. GENT TERNEUZEN - De eerste bijeenkomst van de subcommissie voor het kanaal van Terneuzen naar Gent, die in het begin van deze week ge houden zou worden is niet doorgegaan, omdat de techni sche voorbereiding nog niet zo ver gevorderd is als aanvan kelijk gepland. De vergadering zal pas zin vol zijn, wanneer de in voor bereiding zijnde protocol bij het verdrag van 1960 gereed is, en de technische voorberei ding der werken verder staat, heet het in een brief die naar de leden werd gestuurd. Deze zijn met 14, waarbij onder an dere Terneuzen en Gent, en het Havenschap van Terneu zen. De subcommissie van de technische Schelde-commissie voor het kanaal Gent/Terneu- zen werd begin juni dit jaar geïnstalleerd. Dit gebeurde vooral op aandringen van Gent, dat zich bij het bespre ken van de vaarmoeilij kheden waarbij de haven van Gent rechtstreeks was betrokken, gepasseerd voelde. Het speciale protocol dat zal worden toegevoegd aan het tractaat van 1960 over het ka naal, moet de neerslag vormen van een akkoord, dat in 1982 gesloten werd tussen de Belgi sche ministers van Verkeer en zijn Nederlandse collega van Rijkswaterstaat, om de' vaar weg naar Gent te verbeteren. De maatregelen die aldus dienen genomen te worden zijn: het wijzigen van de vaar geul in de buitenhaven naar de sluis te Terneuzen, nieuwe regelingen voor de sluis zelf om het aanvaringsgevaar te verminderen, en het bevaar baar maken van de westelijke doorgangen onder de bruggen van het kanaal te Sluiskil en Sas van Gent. Zijn de technici met het be studeren van deze punten on getwijfeld al begonnen, dan moet er zo veel vertraging op getreden zijn in het tijdsche ma, dat de voorziene vergade ring werd uitgesteld. Volgens een zegsman van de Nederlandse Rijkswaterstaat Is het waterbouwkundig mo del in het waterbouwkundig laboratorium te Borgerhout (België) zo goed als klaar, maar dient het nog geijkt te worden. Dit zou gebeuren in het begin van volgend jaar, aan de hand van metingen in de vaargeul van Terneuzen. Die zijn nu achter de rug. Het is pas op het geijkte mo del dat de simulatieproeven gedaan kunnen worden. De werkgroep voor het be vaarbaar maken van de on derdoorgangen van de brug gen op het Nederlands deel van het kanaal, zou dan al wel verder gevorderd zijn, maar dan kennelijk ook niet in die mate dat er voldoende elemen ten waren om ze aan de sub commissie voor te leggen. yan een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Op de Haar- manweg te Terneuzen vond een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een fietser. Hierbij moest de bromfiet ser P. van D. uit Terneuzen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De materiële schade was groot. Van D. reed over het fiets pad komende van de richting Sluiskil. Uit tegenovergestelde richting kwam fietser P.H. uit Terneuzen aanrijden. Volgens diens verklaring reed Van D. links op het fiets pad, en daardoor recht op hem. Alles wat in Amerika gebeurt komt vroeg of laat overgewaaid naar Europa. Dat is nu eenmaal onvermijdelijk. Daarom konden we gisteren in de Terneuzense Noordstraat genieten van het allerjongste fenomeen:electric-boogie oftewel break dancing. Het ging de Terneuzense tieners nog wel niet zo goed af als hun collega's in de sloppenwijken van Harlem. Maar swingen deed het wel. - FOTO HENK HOMMERS Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De hoofdin genieur-directeur van Volks huisvesting in de provincie Zeeland heeft in een brief aan de gemeenten de woningver deling voor '84 bekend ge maakt. Voor een aantal gemeenten betekent de nota een sterke vermindering van het bouw volumen vergeleken met het lopende jaar. Voor die ge meenten is 1984, meldt de HID in diens brief, een 'overgangs jaar, opdat de vermindering niet schoksgewijs verloopt'. Voor het eerst zijn aan de provincies meerjarentoezeg- gingen gedaan, zowel in de sector nieuwbouw als voor de verbetering van woningwet woningen. Voor de proefge- meente Goes zijn die meerja- rentoezeggingen ook geëffec tueerd. In de sociale huursector is nog geen onderverdeling ge maakt naar de diverse catego rieën. Aan de gemeenten is ge vraagd om uiterlijk 15 januari mee te delen, welke prioritei ten zij toekennen aan de voor genomen bouwplannen. Kort daarna zal de HID de onder verdeling bekend maken. Evenals in '83 is ook voor '84 een deel van het contingent gereserveerd voor knelpunten. Het gaat hier om 99 woningen, bestemd voor het oplossen van knelpunten bijvoorbeeld in stads- of dorpsvernieuwing, bij projectafronding in ver band met de leefbaarheid van kleine kernen en voor pro bleemoplossing in individuele gevallen. In de gehele provincie Zee land mogen in '84 251 wonin gen in de beleggingssfeer wor den gebouwd en 887 in de so ciale sector. Voor een A-pre mie komen 219 woningen in aanmerking, voor een B-pre mie 156. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen zijn die cijfers respectievelijk: 76, 262, 78 en 48. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten krijgen de woningen alsvolgt toegewezen: Beleggers woningen Aardenburg Oostburg Sluis Axel Hontenisse Hulst Sas van Gent Terneuzen 0 0 0 0 0 21 0 55 Soc.sector 2 44 0 11 17 43 11 134 Premie A 1 3 0 13 4 15 14 28 Premie B 1 2 0 2 6 7 2 28 Van onze correspondent GENT - Oost-Vlaande ren wil het zuiden van Nederland en Zeeland gaan bewerken om meer toeristen aan te trekken. In maart en april zal een speciaal informatiebusje de voornaamste steden in dit gebied bezoeken. Dat zijn onder andere Bergen op Zoom, Breda, Zierik zee, Veere, Goes, Vlissin gen, Domburg en Middel burg. Een en ander past in een agressievere toeristi sche politiek die deze Vlaamse provincie voor taan wil voeren. Er wordt vooral gemikt op dagjes mensen. „De mogelijkhe den die onze provincie biedt zijn nog bij te velen onbekend", aldus een woordvoerder. Uiteraard had hij het niet over Gent, waar meer dan de helft van de buitenlandse toeristen uit Nederlanders bestaat, of over het grote recreatie domein te Wachtebeke aan de grens, hetgeen ook geliefd is bij de inwoners van Zeeuwsch-Vlaande- van Huurders in Emmen heeft inmiddels furieus gereageerd op de plannen van staatssecre taris Brokx (volkshuisves ting). „Brokx's plannen drei gen voor de huurders de laat ste weg om in beroep te gaan tegen willekeur, af te snijden en leiden tot een chaos binnen de volkshuisvesting". Het Ver bond meent dat die huurders in die situatie in toenemende mate hun recht proberen te halen via het niet betalen van de huurpenningen of het be ginnen van een kort geding. Volgens secretaris A. J. Van Dijk van drie van de zeven Brabantse huurcommissies zou het erg te betreuren zijn als huurders die bij een huur geschil menen in hun recht te staan door deze eigen bijdrage niet naar de huurcommissie stappen. Anderzijds leidt de huidige situatie in zijn ogen maar al te vaak tot teleurstel lingen bij de huurder die voor komen hadden kunnen wor den. Dit bevestigt een woord voerder van het ministerie van volkshuisvesting in Den Haag. „Weg met de regering", is maar al te vaak de kreet op basis waarvan de huurder zijn klacht deponeert bij de huur commissie. „Die situatie legt natuurlijk een onaanvaard baar beslag op het personeel van het secretariaat van de huurcommissie bij de afhan deling van al die andere, wél gegronde klachten. Huurcommissiesecretaris Van Dijk verwacht voor bij voorbeeld de huurcommissie Eindhoven een terugloop tot 1.000 a 1.500 klachten per jaar bij de invoering van de eigen bijdrage. Nu bedraagt het ge middeld aantal klachten in Brabant en Zeeland nog 5.000 waarvoor gemiddeld een af handelingstermijn van enkele maanden tot een jaar geldt. De woordvoerder van volkshuisvesting meent dat een terugloop in het aantal klachten zeker niet tot ge dwongen ontslagen bij de 23 huurcommissies (met 322 me dewerkers) zal leiden. Wel kunnen dan de tijdelijke ar beidskrachten, in vele geval len ingehuurd van de kadas ters (ook van volkshuisves ting) worden teruggestuurd. Overigens verwacht volks huisvesting ook dat de eigen bijdrage er toe zal leiden dat huurder en verhuurder eerder tot een vergelijk zullen komen. De woordvoerder ontkent dat huurders monddood gemaakt worden. Als de huurcommissie tot de conclusie komt dat de huurder in zijn recht staat dan krijgt deze de eigen bijdrage in alle gevallen terug. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Gerechts hof in Den Haag heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het hoger be roep van de ambtenarenbond ABVA/KABO tegen de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Inzet van het beroep is het recht van de bonden om - zoals tijdens de recente acties korte tijd het geval is geweest - de vaart over de Westerschelde lam te leggen. Volgens een woordvoerder van de griffie van het Ge rechtshof kan het nog maan den duren voor er arrest wordt gewezen. De ABVA/ KABO heeft nu tot 15 februari de tijd om haar eisen te for muleren. Daarna krijgt de provincie ruim de tijd voor een reactie. Afhankelijk van de inhoud daarvan kan vervol gens de ABVA/KABO arrest vragen of eerst een zitting. De staking bij de PSD, die volgde op minder vergaande acties, duurde iets meer dan een dag. De provincie wist toen met behulp van een kort geding de veren over de wes terschelde weer in de vaart te krijgen.

de Stem | 1983 | | pagina 13