Sportblessures kosten fondsen 200 miljoen HAAN HEEFT BH PSV HET VOETBAL TERUGGEBRACHT NAAR DE DE Geen Nederlanders in Europees elftal van het jaar Goed spel van Gemeente Cor Dirve van 'spran biljart-disi DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 PONDERDAG 22 DECEI door Ton Koomen T47 „In Nederland eieg je wel groot worden, maer niet blijven'' door THEO VAESSEN EINDHOVEN - Je zou hem de de raadsman van PSV- trainer Jan Reker en een groot aantal collega-spelers. Tot genoegen van het be stuur en de manager die hem op handen dragen. Arie Haan heeft zich in Eind hoven opgeworpen als een for mateur en zijn formatieplannen zullen op den duur succes heb ben. Daar gelooft hij zelf in, daar geloven de spelers in, daar ge looft ook de PSV-top in. PSV zal hem, als hij eind juni zijn droomcarrière als voetballer beëindigt, dan ook niet zonder slag of stoot laten vertrekken. Ze hebben hem de afgelo pen maanden op waarde geschat. Hij is gewikt, gewogen en goed bevonden. Hoewel hij het voetbalgebeuren van PSV in de eerste helft van het seizoen niet direct zelf zichtbaar bepaalde op het veld (de supporters beschouwen hem als een miskoop en hij is de laatste wedstrijden regelmatig gewisseld), speelt het huidige team door Haans veelzijdige ervaring en kennis bepaald anders dan in de voorbije seizoenen. Ondanks het lichte gemopper van een groep supporters. Arie Haan stak, toen hij na acht jaar topvoetbal in België naar Nederland terugkeerde, zijn nek bewust in een strop. Want stel dat zijn ideeën over het voetbal niet aansloegen, dat hij voor een betweter en ego-tripper zou worden uitgemaakt. Hij is eigenwijs genoeg om keihard achter de dingen te staan die hij veranderen wil. Zo wil hij zijn steentje bijdragen aan de terug keer van PSV naar de internationale top. Ten koste van zijn eigen spel. Daarom zal hij tot de laatste druppel de voetbalbeker leegdrinken. Accepte ren dat hij tegen het einde van zijn car rière opnieuw de kans loopt als een christen voor de leeuwen te worden ge worpen. Maar de kritiek op zijn spel heeft geen vernietigend effect op zijn bewustzijn. De dagelijkse confrontatie, in Brussel en Luik, met spelers en trai ners, gekoppeld aan de impact van zijn voetbalkennis, heeft hem hard en zelf bewust gemaakt. Zijn vele monologen over voetbal hebben hun uitwerking op het merendeel van de spelers niet ge mist. Ook in Eindhoven niet. Er wordt bij PSV weer nagedacht, gebrain stormd engeluisterd. Moeilijke dingen zijn vaak boeiend. Haan kan op een boeiende manier pra ten over de voetbalsport. Hij heeft bij PSV het voetbal weer teruggebracht naar de kleedkamer, waar na de trainingen vaak lang wordt nagepraat over oefenstof en wedstrij den. Hoewel Piet Keizer eens zei: „Pra ten mag in de voetballerij niet de over hand krijgen", blijft Haan een voetbal docent, die het praten over voetbal niet kan laten. Zijn woordenstroom ge bruikt teneinde de PSV'ers in een straatje te duwen dat uitmondt in een brede boulevard waar de successen voor het oprapen liggen. Arie Haan vormt met andere vetera nen, zoals Pim Doesburg, Willy van de Kerkhof en Willy van der Kuylen, de denkfabriek van PSV. Het goochelen met spelpatronen, het vastleggen van de wetten van oorzaak en gevolg, die ervoor zorgen dat een elftal functio neert, en het uitleggen van taktische snufjes, PSV is de laatste maanden hiervan doordrenkt. Toch zijn de suc cessen van Rekers team (nog) achter gebleven bij de hooggespannen ver wachtingen. Haan geeft nu, met enige spijt, toe: „Ik had me, toen ik bij PSV begon, veel dingen gemakkelijker voorgesteld. Soms spelen we echt goed, maar dat ni veau valt veel te snel weer weg. De ge makkelijkste oplossing om risicoloos te voetballen is het hanteren van de lange pass. Maar ik houd van de korte pass, van gegroepeerd voetbal, van mandek king in de zóne achterin. Bij Ajax en later bij Anderlecht en Standard Luik speelden we ook altijd met zeven man achter de bal." Het „gevecht" met sportjournalisten over het ware voetbal is een (woor denspel dat Arie Haan evenmin uit de weg gaat. „Journalisten staan te snel met een waarde-oordeel klaar. Blijkt later hun ongelijk, dan hoor je hen niet meer. En dan hun belerende toon. Toen ik in Bel gië speelde, gaven ze regelmatig af op het countervoetbal van Standard Luik. Maar dat soort voetbal ligt in de aard van de Belgen, die zich nu eenmaal te rughoudend opstellen. Nederlanders willen aanvallen en daarin komt hun aard van ontdekkingsreiziger naar bo ven. Ik zeg: veeg eerst je eigen straat schoon, voordatje anderen kapittelt. Ik vergeet nooit meer mijn gebakkelei met de Nederlandse media na de Euro pacupwedstrijd Standard-Dinamo Ti- flis. Er waren 40.000 toeschouwers op Sclessin. Wij wonnen en plaatsten ons voor de finale. Luik stond op zijn kop. Dan komen Nederlanders mij vertellen dat de wedstrijd slecht was. Maar het duel was perfect. Voor ons en voor het publiek. Kijk, dan word ik kwaad als zo'n groep Nederlanders even naar het buitenland komt om te zeggen hoe het moet. Veel Nederlandse journalisten .zouden goede trainers zijn omdat ze je precies kunnen vertellen waar de schoen wringt. Ze moeten dan ook maar snel trainer worden, want er is in Nederland veel vraag naar goede trai ners. Ik heb nu ook ervaren dat ik vroeger bij Ajax, Anderlecht en Stan dard Luik aan de goede kant van de publiciteit zat. We hadden de grote kranten mee. PSV blijkt echter nog steeds het provincieploegje te zijn, dat aversie opwekt van de journalisten die meer bij Ajax en Feyenoord betrokken zijn". Democratisering „Nederlanders houden niet van win naars", weet ook hij. „Je mag in Neder land heel even groot worden, maar niet groot blijven. Een sportman waar elk ander land trots op is, wordt in Neder land benaderd met: wie denk je eigen lijk wel dat je bent?" „De linkervleugel heeft bezit geno men van het voetbal en dat is duidelijk te merken. We hebben nu al een socia list als voorzitter van de grootste sport bond van ons land. Democratisering van het voetbal, jaja! Ik heb even met de VVCS, de spelersvakbond, te maken gehad. Nu zit ik in de spelersraad van PSV. Je mag meepraten en meedenken over allerlei problemen. Maar ik zeg: het bestuur, de manager of de trainer moet beslissen wat er gebeurt. De voet baller moet gewoon doen waarvoor hij betaald wordt. Zestien spelers een pro- Speltechnisch gezien gaat het Arie Haan bij PSV niet voor de wind. Toch heeft hij alle vertrouwen in de goede afloop van zijn Eindhovense avontuur. - foto anp fiel laten schetsen van een trainer, dat kan toch niet." Op het Europese vlak stelt Neder land al enige jaren niets meer voor, al lijkt na de interlands tegen Ierland en Spanje een kentering te komen. „Die neergang is te wijten," vindt Haan, „aan de zwakte van de Neder landse competitie. Uitslagen als 8-2 (Ajax-Feyenoord), 7-3 (Roda JC-PEC Zwolle), dat kan toch niet. Dat stamt uit de tijd van Faas Wilkes en Abe Lenstra. Het zal wel „leuk" voor de mensen zijn, zoals die 8-2 leuk was voor de Ajajc-supporters, maar zeker niet voor de Feyenoord-fans. Een aan trekkelijke competitie, zeggen de me dia dan. Toch loopt het publiek terug, ondanks de vele doelpunten.'Met der gelijk voetbal moeten we straks nog oppassen als we tegen Luxemburg spe len. Ajax, Feyenoord en PSV zijn al uitgeschakeld in het Europacup-toer- noöi. Dan kunnen die verhalen over een sterke Nederlandse competitie toch niet kloppen." Geen loper Het feit dat PSV zich ook dit seizoen nog niet echt heeft waargemaakt in de competitie en op het Europese vlak, wijt Arie Haan aan de vijf voorbije ja ren. „Als je zolang op een bepaalde wijze hebt gespeeld, verander je dat niet in een jaar. Ik heb nu te maken met twee •middenvelders (Valke en Lokhoff) die aan de flanken opereren. Geen half- spelers, die in het centrum duiken. Achter mij ontstaat zo een gat dat niet wordt opgevuld. Ik ben geen loper en om te hollen ben ik niet bij PSV geko men. Dan hadden ze een andere speler dan Haan moeten nemen. Waarom ik nog niet heb gescoord? Simpel, omdat ik het zelf moet doen. Ik word niet in een positie voor de goal gemanoeu vreerd. Trouwens, ik heb ervaren dat Huub Stevens als libero zwaar onder schat is in Nederland. Als PSV hem niet had, zou je nog wat beleven." Leuk spel Arie Haan, wijs geworden in zijn Ajax-periode, geschoold door Michels, Happel, Kovacs, Ivic en Goethals, heeft de stellige indruk dat er in Nederland de laatste jaren gevoetbald wordt om dat het spel zo leuk is, terwijl ze in de rest van de wereld voetballen om te "Het getuigt van naïviteit als je denkt dat je kunt winnen als je voor de gein speelt. Nederlandse voetballers zijn vaak zichzelf niet in het veld. Ze beleven het spel niet omdat ze vaak in een keurslijf worden geperst en wor den opgezadeld met opdrachten. Het ware vpetbal kenmerkt zich onder meer door je maat vrijspelen zonder datje zelf in balbezit bent. Dat is opof ferend voetbal, je moet iets voor elkaar over hebben in het veld. Natuurlijk, iedereen wil winnen, maar de manier waarop dit in Nederland gebeurt, klopt niet. Voetbal is een afwisseling van tempo, interval. De Brazilianen bewe zen dat weer eens in Spanje. Met z'n vijven rond de bal bij de middencirkel, op balbezit spelend, en dan opeens die versnelling. Voetbal is de voetballer eerst bewust maken van de dingen waarmee hij bezig is. Als hij dat door heeft, dan moet je trainen en nog eens trainen. Zo creëer je een automatisme." Toekomst Het steeds weer opnieuw opdiepen van zijn successen uit zijn verleden heeft geen zin meer. Alleen de toe komst telt, vindt hij. De toekomst van het Nederlands voetbal, de toekomst van PSV, die hij str aks wellicht zal meebepalen. „We zijn in Nederland op het punt beland van het Ajax in 1965 dat toen aan zijn opbouw begon. Zeven jaar bloed, zweet en tranen heeft dat gekost, Michels heeft toen voor iedere plaats een specialist gezocht en gevonden. Hij heeft ons, als hij dat nodig vond, het bloed onder de nagels vandaan ge haald. Winnaars van ons gemaakt. Ik ben, sinds ik bij PSV ben, geschrokken van het voetbal in ons land. Het is op dit moment niet meer dan man tegen man, lang tegen lang, hard tegen hard, snel tegen snel. Je moet als voetballer ook zelf weten wat je wil. Niet altijd doen wat anderen leuk vinden, omdat je dan goed in de groep ligt. Knallende ruzies kunnen best eens louterend wer ken." Door Jean Nelissen PARIJS - Voor het eerst sinds 1970 komt geen Neder landse voetballer voor in het Europees elftal van het jaar, zoals dit traditiegetrouw wordt samengesteld door de specialisten van het Eranse blad 'Onze'. Sterker nog, voor elke plaats in het Europese elftal worden vijf tot tien kandida ten genoemd en ook bij deze opsomming van voetbaluit blinkers in het jaar 1983 ont breekt de naam van een Ne derlander. Italianen, Engelsen, Fran sen, Belgen, Russen, Tsjechen, Westduitsers, Denen, en in Europa voetballende Argen tijnen en Brazilianen stoeien in het klassement om de hoog ste eer. Het Nederlandse ele ment ontbreekt volkomen. Hoe diep is Nederland internatio naal in aanzien gezakt? Volgens de Franse voetbal kenners, die tien jaar geleden tot de felste bewonderaars van de 'Hollandse school' mochten gerekend worden, heel diep. Het klassement wordt voor namelijk bepaald door spelers wier clubs of de nationale elf tallen, waarin zij uitkomen, een uitstekende prestatie le verden in internationale toer nooien. Wie uit de etalage wordt weggezet, zoals de spe lers van het Oranje-team en de Nederlandse topclubs, kan niet door publiek bekeken worden. De vroege uitschake ling van alle Nederlandse clubs in de Europese toernooi en alsmede de afwezigheid van Nederland in de eindron de van het wereldkampioen schap in Spanje, hebben de waarde van onze voetballers naar een dramatische diepte punt geleid. De elf Het Europees elftal van 1983 van 'Onze' ziet er als volgt uit: Doel: Dassaev (Rusland). Achter: Gerets (België), Bossis (Frankrijk), Karl-Heinz För- ster (West-Duitsland) en Ca- brini (Italië). Midden: Falcao AS Roma, (Brazilië), Lerby (Denemar ken), Giresse en Platini (Frankrijk). Voor: Hrubesch en Rummeni- ge (West-Duitsland). Platini is boven Diego Ma- radona verkozen omdat de Fransman van Juventus Tu rijn het hele seizoen speelde, waar Maradona al geruime tijd geblesseerd is. In de ko mende dagen tot aan nieuw jaar zuillen nog meerdere klassementen volgen, onder andere het klassement om de ballon d'Or van France Foot ball. De selectie van 'Onze' is de eerst die aangeeft dat, als het Oranjeteam zich plaatst voor de finales om het Europees kampioenschap in Frankrijkk in 1984, de jonge spelers het geschonden imago van de ooit zo geroemde Nederlandse voetballers, dienen op te poet sen. Op de oude generatie hoeft men daarvoor niet meer te re kenen. Ruud Krol sukkelt mee in Napels, Kieft raakt geen bal in Pisa, Neeskens is in New York geen schim meer van de superieure middenvelder van weleer, Metgod wordt zwaar bekritiseerd in Madrid, Thijs- sen en Mühren zakten in En geland af naar de middelmaat en Kist strompelt nog wat mee in de Franse tweede divisie, als hij al geen paard rijdt. We zullen'dus nog minstens een jaar moeten wachten op de Van Basten's, Gullit's, de Koe mannen en de Vanenburg's, zo zij ooit Europees topniveau bereiken. Diego Maradona (rechts) hier in gesprek met Carlos Bilardo (links) is niet gekozen voor het Europees elftal. Ondanks de minder goede vorm van de momenteel bij Bayern spe- lep.de Lerby, is hij toch in het Euro pees elftal gekozen. door JEAN NELISSEN ZEIST - Nederlandse sportlieden bezoeken jaarlijks bijna 600.000 keer heli spreekuur van doktoren, in verband met ongevallen die hen overkomen zijn tijdens sportbeoefening. Als gevolg van sportbeoe fening vinden per jaar 200.000 ziektemeldingen plaats. Sportblessures kos ten de ziekenfondsen jaar lijks 200 miljoen gulden. In dit land wordt het aan tal sportblessures jaarlijks op ruim een miljoen geschat. Deskundigen hebben de oor zaken ervan als volgt geana lyseerd: a) Eenderde van alle sport blessures is te wijten aan de ondeskundigheid van de sporter, omdat hij of zij niet goed getraind is, of over on voldoende beheersing van het lichaam beschikt; b) Eenderde wordt veroor zaakt door ruw spel, het toe brengen -al dan niet opzet telijk- van lichamelijk letsel in contactsporten; c) Eenderde door slechte ac commodaties, of het gebruik van slechte hulpmiddelen. Vele velden verkeren in slechte staat van onderhoud, zodat het spelen op deze vel den automatisch tot blessu res leidt; De bedrijfsvereniging (BVG) voor de gezondheid, geestelijke en maatschappe lijke belangen in Zeist, on der wie ziekenhuispersoneel, welzijnswerkers, maar ook alle beroeps-sportlieden in ons land resorteren, heeft op 600.000 werknemers een mil joen ziektemeldingen per jaar. Een tot anderhalf pro cent ervan, 10.000 tot 15.000 gevallen, zijn ruw geschat te wijten aan sportbeoefening. De BVG zegt bij monde van voorlichter Krol, dat de eco nomische schade als gevolg van werkverzuim door sportblessures wel meevalt. „In het algemeen leiden sportblessures tot kortdu rend verzuim". Tweedekamerlid Mein- dert Leerling vroeg staats secretaris drs. Van der Reij- den van WVC voor het tweede opeenvolgende jaar om te willen bekijken of sportlieden niet zelf een ex- tra-bijdrage kunnen leveren aan de kosten, gepaard gaande aan hun veelvuldig optredende blessures. De staatssecretaris hield in 1982 de boot af door mee te delen dat er onvoldoende gegevens omtrent dit specifieke aspect van de gezondheidszorg be kend zijn. Ditmaal wacht Meindert Leerling nog op antwoord van de staatsse cretaris. Ingewijden zijn van me ning dat het vrijwel moeilijk uitvoerbaar en in zekere mate ook onrechtvaardig zou zijn als sportlieden een extra-premie aan de zieken fondsen zouden moeten gaan betalen. De 200 miljoen kosten voor het behandelen van sportblessures vormen slechts een schijntje van totale kosten als gevolg van de ziekenfondswet, die voor dit jaar op 15.02 miljard worden geraamd. Bovendien heeft het beoefenen van sport ook de positieve keer- zijde. Het is aanneembaar dat door het aktief zijn in de sport besparingen voor de gezondheid verkregen wor den, omdat ziektes voorko men, dan wel uitgesteld worden. „Een hartoperatie kost zoveel meer, dan eet dikke enkel", aldus voor lichter Krol van de BVG. Illllllllllllllllllllllllllllll! Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - Gemeente 1 had in zijn wedstrijd in de eerste klas van de Ter- neuzense bedrijfsvolley- balcompetitie tegen Dow 1 twee factoren in zijn voor deel. Zelf speelde het pri ma en Dow 1 opereerde be labberd. Dit bracht een 1-2 stand op het scorebord, een stand die beslist niet de juiste sterkte tussen beide teams weergeeft. Dow kwam zelfs nog goed weg en Gemeente 1 was dik te vreden (15-13 6-1513-15). Zeldenrustcollege 1 had een goede dag. Zelf won het moeiteloos van Roelofs 1 met 3-0 (15-6 15-7 15-1) en concurrent Promenade 1 leed een niet verwachte nederlaag tegen PSV 10-3 (5-15 11-15 10-12). Door de ze uitslag kon Zeldenrust college 1 zijn leiderspositie weer verstevigen. Prome nade 1 moest spelen zonder uitblinker en spelverdeler Herman de Ruyter, die we gens een in een NeVoBo- wedstrijd opgelopen enkel blessure voorlopig uit de running is. Het verlies van Promenade 1 kon echter niet alleen op het conto ge schreven worden van een afwezige De Ruyter. PSV speelde een sterke en gede gen partij volleybal. Pro menade 2 kwam er niet aan te pas tegen Douane 1: 0-3 (3-1511-15 3-15). niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil M d P 1 R v P k b r D ii d» sl b g i; TERNEUZEN - De biljart- sport in het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Nederland se Biljart Bond bloeit. Het ledental neemt toe evenals het aantal verenigingen. De positieve gang van za ken komt voor een niet on belangrijk deel op naam van Cor Dirven, de 56-jari- 'ge voorzitter van het dis trict, die nu bijna drie jaar deze functie bekleedt. Dir ven werd 'overgehaald' het bestuur binnen te stappen door Theo Tas, al jaren lang de secretaris van het district. „Voor mij toch een hele overstap", zegt Dir ven. „Ik was op dat mo ment actief als voorzitter van de BFTS, de Biljart Federatie Terneuzen Stad, een prachtige organisatie, die ik samen met Jan van Tiel op poten had gezet. Dat draaide maar op een paar mensen, maar het liep als een trein". Dirven volgde destijds Adrie Meeuwsen op als i voorzitter en terugblik- l kend op drie jaar leiding I geven aan het districtsbe- stuur, levert een tevreden ogende Dirven op. „Er zijn", zegt Dirven, „nogal wat problemen opgelost in de tijd dat ik in het bestuur zit. Toen ik binnenstapte lag het beker-kader op zijn J gat. Daar was constant i trammelant over. We heb ben de zaak meteen ener- giek aangepakt, een goede regeling ontworpen, de zaak voorgelegd aan de kaderspelers tijdens een speciale bijeenkomst en met klinkende resultaten. De beker-kaderstrijd is nu interessanter geworden en iedereen heeft er vrede mee. Tijdens de jaarverga dering kon er soms een uur over gezeverd worden, dat lis verleden tijd. Het ging alleen de kaderspelers aan en dan moet je dat met die spelers alleen oplossen. Ook ben ik blij dat we de topklatsse bandstoten heb ben kunnen instellen in ons district. Dat was nodig, omdat de kampioenschap pen in de hoofdklas steeds oninteressanter werden. Die topklasse was noodza kelijk en die kwam er. En het functioneert geweldig. Een geluk voor mij was dat ik alle jongens persoonlijk kende. Ik was geen onbe kende binnen het district, want de biljartsport heeft altijd mijn belangstelling gehad. Bij alle kampioen schappen van importantie binnen het district was ik vaste bezoeker". Dirven staat zonder meer aan het hoofd van een sprankelend district. Met 31 verenigingen en zo'n 400 leden. Verheugd is bij vooral met de aanwas van de jeugd. Jeugdclubs die in Hulst, Terneuzen en t( ii d 'l k g E j< 1< k j< g b o 5 g g< v< te Z v< v( ve pi n; re S( ei sc d; de de al B, gï V. ve P: m re zc de m ki D er re is ne ve ee sc 00 st h£ Tl g£ la er er ka

de Stem | 1983 | | pagina 10