even UITBLAZEN Nederlandse bedrijven laten kansen liggen in Saoedi-Arabië PHILIPS Psychotherapieën falen vaak 'Hoe vertel ik het mijn aandeelhouders DE STEM JAB S1LS1LAH verliezer b Hoera voor de Pelikaan Dr. Rang kan werk niet meer alleen af OF: HOE ONDERNEMINGEN ZICH ZOUDEN MOETEN GEDRAGEN bejaarden kui chelding belas lit de hand ge WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 BI ACHTERGROND WIM KOCK lx L1 Landbouw WOENSDAG 21 DECEM FOORSTEL BRC „ZE MAKEN NIET WAAR WAT ZE VOORGEVEN" IONS UMENTEN KOF SyMaKHMM IN DE avond van 30 de cember 1933 werden overal in het land thea ter- en bioscoopvoorstel lingen onderbroken voor een mededeling. Na die aanhoord te hebben werd spontaan het Wilhelmus aangeheven. Het Wilhel mus werd ook gezongen op het platform van Schiphol, waar vele duizenden mensen, waar onder drie ministers, de burge meester van Amsterdam en de hoogste baas van de PTT, al uren lang de snijdende kou, sneeuw, hagel en mist trotseer den. De Pelikaan was geland. „Hoera! Hoera!" seinde Soes- terberg terug toen Schiphol-ra- dio de landing van de PH-AIP wereldkundig had gemaakt. De vliegers Iwan Smirnoff, bijgenaamd 'de Turk' en Piet Soer, door Smirnoff 'Pietje Zoet' genoemd, de uit Roosen daal afkomstige boordwerk tuigkundige Grosfeld en mar conist Van Beukering waren op slag nationale helden. Ze had den voor die tijd ook een gigan tische prestatie geleverd. Van de vier etmalen die de terugreis had gevergd zaten ze bijna 87 uur in de lucht. Ze werden ter plekke tot ridders geslagen. Ook mecano Grosfeld want de pijnlijke, discriminerende fout van 1929 toen mecano Van den Broeke het na de eerste Indië- vlucht met een eremedaille moest stellen, terwijl de ande ren ridder werden, wilde men niet meer herhalen. 30 december 1933 is dus de Dag van de Pelikaan. Pas toen brak na dagen vol spanning de Pelikaan-rage los, maar de triomf van de Kerstvlucht werd al op de 20ste bereikt. Gisteren precies 50 jaar geleden dus. Op die dag werd boven het Aziati sche continent een weergaloze race beslecht. Postjager De inzet was de Kerstpost voor Batavia. In het bijzonder de Kerstpost van de Postjager die zich op de 20ste aan boord van een andere KLM-machine - het gewone lijntoestel naar Batavia bevond. De KLM had het rijk niet alleen. Er be stond ook een Comité Snelpost Nederland-Indië. Dit Comité had de door Pander gebouwde Postjager ingezet, met de vlie gers Asjes en Geyssendorffer. De Postjager was al enkele da gen onderweg, maar stond met panne in Italië, toen op de 18de december op Schiphol de nieu we, gestroomlijnde Fokker F- 20 Zilvermeeuw werd geladen met 31.000 stuks post voor Ba tavia. De tegenzet van Plesman was gewaagd: een versnelde postvlucht. De Zilvermeeuw moest vóór Kerstmis in Batavia zijn en de post uit Indië moest vóór Nieuwjaar in de Neder landse brievenbussen liggen. Honderen mensen zijn be reid de koude nacht op Schip hol door te brengen om de om drie uur startende Zilvermeeuw uit te kunnen wuiven. Tijdens het proefdraaien, vlak voor de start, gaat er iets fout met de middelste van de drie motoren. De hangardeuren gaan weer dicht. Vijf lange kwartieren wordt er gesleuteld en gepraat. Dan hakt Plesman de knoop door: „Mijne heren, de Zilver meeuw vertrekt niet, de Peli kaan gaat." De Pelikaan is een Fokker F-18, een type dat nog volop in gebruik is als lijnvliegtuig, maar toch van een wat oudere en snel verouderende generatie. De keuze is toeval: de Pelikaan staat vliegklaar. Plesman ga randeert de toeschouwers en de T5 PAGINA pers dat ook de Pelikaan vóór Kerstmis in Batavia zal zijn.' Tegen Smirnoff zegt hij: „Doe het in zeven, als het kan zes da gen." Misschien dat op dat mo ment in Smirnoffs hoofd al het plan opkomt er een ware re cordvlucht van te maken en óók voor Nieuwjaar terug te zijn, maar hij zegt niet meer dan: „Als het kan, doen we het ook." Al vanaf Cairo jaagt Smir noff op de post van het Comité. De Postjager staat met stukken op Grottagli. Een Brit heeft de post meegenomen naar Cairo, waar hij is opgepikt door 'Boontje' Sillevis van de KLM- lijnvlucht. Bagdad, Bushir, Djask, Karachi. Smirnoff zit Sillevis steeds dichter op de hielen. In Bushir en Djask is Sillevis net weg als de Pelikaan landt en in Karachi ziet de Pe likaanbemanning het andere vliegtuig opstijgen. Het is een drievoudige strijd: De KLM tegen het Co mité. De KLM wil bewijzen dat haar improvisatie meer waard is dan 'de welberekende daad' van het Luchtpostcomité. Fok ker tegen Pander, Smirnoff te gen Asjes. Daarbij strijdt Sille vis voor eigen eer en die van het gewone lijntoestel 'dat ook snel kan zijn'. In Jodphur moeten de mo toren van beide toestellen verse olie hebben. Dat is verplicht. Vlak na elkaar komen ze bin nen. Sillevis geeft zich sportief gewonnen en laat de Pelikaan voorgaan bij de behandeling van de motoren. De post wordt overgenomen. Negen kwartier na de landing, om acht uur in de avond stuift de Pelikaan weer weg. Escorte. In Nederland zijn inmiddels wat rekenaars wakker gewor den. De ochtendbladen van de 21ste melden dat als het zo doorgaat, de Pelikaan ook op de 22ste in Batavia zal zijn. De zelfde dag waarop de Zilver meeuw moest aankomen! Wat niemand nog weet is dat dit nu precies de bedoeling van Smir noff is. Direct na de start op Schiphol heeft hij Soer aan het werk gezet met de opdracht een nieuw vliegplan te maken, op basis vdn dat van de Zilver meeuw. Boven de Franse grens is Soer ermee klaar. De Peli kaan is op weg naar zijn legen darische record. Dit soort spektakel trekt nog snel en wereldwijd aan dacht in die dagen. In Bangkok is het dan ook al behoorlijk druk als de Pelikaan er op de 21ste om half twee in de mid dag landt. In Singapore is de ontvangst nog indrukwekken der en een escorte van twaalf Britse bommenwerpers doet de Pelikaan uitgeleide wanneer het toestel weer vertrekt. Op de luchthaven van Palembang heerst dolle vreugde, maar Smirnoff heeft haast. Haast. Om kwart voor negen 's- morgens, op de 22ste december verschijnt de Pelikaan boven de luchthaven van Batavia. „Man het zag er zwart van de witkie len!" zou de ironische Smirnoff hebben gezegd, doelend op de tropenkledij van de mensenme nigte. (Wordt vervolgd). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllïr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Lei|endekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26. 01640-36850 Breda, Nwe. Gmnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur) Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. RIYAD (ANP) - Het ont breekt de Nederlandse on dernemers nog al eens aan durf en visie als het gaat om het verwerven van orders in Saoedi-Arabië of het oprich ten van joint-ventures met Saoedische bedrijven in het Koninkrijk. Dat is de veelgehoorde mening van managers die wel definitief voet op Saoe dische bodem hebben gekre gen en van de handelsafde ling van de Nederlandse am bassade. Shell-directeur Piet Kop- penol, die met zijn bedrijf Shell Manufacturing Servi ces SMS op het industrie complex bij Al Jubail op de olievelden aan de Perzische Golf een raffinaderij bouwt voor de joint-venture Petro- min-Shell, is het bijvoor beeld opgevallen dat het in zware moeilijkheden verke rende Rijn-Schelde-Verol- me-concern, en dan met na me de afdeling ketelbouw van De Schelde in Vlissin gen, zich zo betrekkelijk wei nig serieuze moeite heeft ge troost om een graantje mee te pikken van de gigantische orders die waren te verge ven. Uiteindelijk hebben Ne derlandse bedrijven voor 100 miljoen gulden aan opdrach ten kunnen boeken. Koppe- nol vindt dat te weinig, om dat met de bouw van de raf finaderij bijna zes miljard gulden is gemoeid.Op de Ne derlandse ambassade vraagt men zich soms bezorgd af of het Nederlandse bedrijfsle ven, ondanks uitgebreide on- dersteunings- en voorlich tingscampagnes, wel vol doende op de hoogte is van de mogelijkheden die er in Sa- oedi- Arabië liggen en of bij het aangaan van handels contacten wel de juiste we gen worden bewandeld. „Handel drijven met Saoe dische bedrijven of personen is iets heel bijzonders. Een zakenman die denkt tijdens een kort verblijf in het land even een joint-venture te kunnen regelen heeft het mis. Goedkope en snelle suc cessen zijn hier onmogelijk. Er moet met de potentiële handelspartner een soort vertrouwensrelatie ontstaan en die regel je niet tijdens een bezoek van een dag of twee", zegt men op de han delsafdeling van de Neder landse ambassade in Riyad. De kritiek geldt niet alleen de directeur-eigenaar die in ons land een klein of middel groot bedrijf heeft en het ook eens in Saoedi-Arabië wil proberen. Ook topmensen van grote concerns verspelen orders omdat zij niet bereid of in staat zijn voldoende tijd vrij te maken om in het Ko ninkrijk te gaan praten en contacten te leggen. Onbekendheid met de le vensopvatting en handelsfi losofie van de Saoediërs, die sterk gebaseerd is op de Ko ran, blijkt te zorgen voor ge nante blunders. Onder de 4000 Nederlanders die mo menteel in Saoedi-Arabië verblijven circuleren de meest navrante verhalen over zakenlui die belangrijke orders of joint-venture-con tracten kwijtraakten omdat zij onvoldoende op de hoogte waren met de gebruiken in Saoedi-Arabië. Vaak blijkt dat zo een za kenman niet of nauwelijks de moeite heeft genomen zich te verdiepen in de zeden en gewoonten in dit streng islamitisch geregeerde land. Soms blijken Nederlandse zakenlieden bijvoorbeeld niet te weten dat in Saoedi- Arabië geen varkensvlees of alcohol mag worden geïm- CJ U TWEETALIG bord van Philips langs de weg van Riyad naar Mekka porteerd of genuttigd. Dit gebrek aan elementaire ken nis over het Koninkrijk heeft weieens geleid tot het ver breken van moeizaam opge bouwde contacten. Ondanks sombere verha len over de vaderlandse on dernemingsgeest doen mo menteel toch 50 tot 60 Neder landse bedrijven en bedrijf jes goede zaken in Saoedi- Arabië. De bekendste voor beelden zijn Shell (raffina derij in Al Jubail), Philips (met het Zweedse Ericsson miljardenorders voor tele foonnetten), Volker Stevin (baggeren en aanleggen van havens), Ballast Nedam (wo ningbouw, haven- en kanto- renbouw en uitbreiding van vliegvelden) en ABN (15 fi lialen). Ook van de specifieke Ne derlandse deskundigheid op het gebied van landbouw, tuinbouw en veeteelt wordt nog graag gebruik gemaakt door de Saoediërs. Er zijn de laatste jaren met hulp van de ambassade en het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag interessante sa menwerkingsovereenkom sten afgesloten. Zo leverde de een Friese firma 5.000 stamboekkoeien. De indruk bestaat wel dat ook het Nederlandse be drijfsleven te maken zal krijgen met de gevolgen van de gevoelig teruglopende olie-inkomsten van Saoedi- Arabië. Naar verluidt zal de gemiddelde dagproduktie uit de bronnen aan de oostkust dit jaar niet boven de 5 mil joen vaten liggen. De maxi male exportcapaciteit zit op een niveau van 10 miljoen vaten per dag. De begroting van het Ko ninkrijk zal dit jaar een fi nancieringstekort laten zien van om en nabij 10 miljard dollar. De Saoedische rege ring beschouwt dat geens zins als een ramp, omdat het direct opvraagbare tegoed van het Koninkrijk in het buitenland ministens 160 miljard dollar bedraagt. Vooral de bouw-en bagger bedrijven zullen de komende jaren gaan merken dat de orderpakketten niet meer zo ruim bemeten zijn. De industriecomplexen bij Al Jubail aan de Oostkust en bij Yanbu aan de Rode Zee zijn inmiddels bouwrijp en de eerste basisindustrieën hebben zich er al gevestigd. De kostbare en ultramoderne havens van Al Jubail kun nen inmiddels schepen ont vangen. Het wegennet, be staande uit vier-, zes- en achtbaanswegen, is in de af gelopen periode van vijf jaar vrijwel voltooid en de meeste overheidsdiensten zijn al ge vestigd in nieuwe, riante kantoorcomplexen. - FOTO ARCHIEF DE S® Ondanks de wat somben voorspellingen is van eer ernstige teruggang van d handelsbetrekkingen me Saoedi-Arabië vooralsnoj geen sprake, getuige de jong ste cijfers van de het Minis terie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Gedurendi de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg de expon van goederen en dienstel naar Saoedi-Arabië 1,23 mil jard gulden. De invoer uï Saoedi-Arabië (voor bijnj 100 procent ruwe olie) belie; in die periode 692 miljoe: gulden. Over geheel 1982 be droeg de uitvoer 2,5 miljard en de invoer 3,9 miljard. Ui het cijfermateriaal van Bui tenlandse Zaken blijkt da sinds 1972 de Nederlands export naar Saoedi-Arabië e| gestegen van 111 miljoen tc' 2,5 miljard vorig jaar. Dt| olie-importen bereikten ii 1981 een top met een waard] van 11,4 miljard gulden. Huu gaat geld Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nationale ombudsman dr J. Rang wil in de loop van vol gend jaar de hulp van een plaatsvervanger. In de Staatscourant en landelijke dagbladen staat deze week een op roep voor sollicitanten naar deze nieuwe functie. Rang heeft Tweede Kamervoorzitter Dolman meegedeeld, dat de - wat officieel heet - substi tuut-ombudsman of -vrouw vooral wordt be last met klachten van burgers over het optre den van rijksoverheid en politie.De nationale om budsman begon zijn werk op 1 januari 1982. Hij ontvangt ongeveer 3.000 klachten per jaar, waarvan een derde tot onderzoek leidt. Door Frits Stommels NIJMEGEN - „Ik wil met mijn onderzoek psychothe rapeuten een spiegel voor houden. De vijf meest toege paste systemen zijn in feite niet geschikt voor patiënten met ernstige problemen. In veel van die gevallen verer gert de kwaal zelfs door de therapie". De psychotherapeut Jan Derksen, die deze week aan de Nijmeegse universiteit promoveerde op het proef schrift 'Psychotherapieën in het geding', erkent een be hoorlijke knuppel in het hoenderhok te hebben ge gooid. Hij gaat daar echter niet gebukt onder, omdat hij zegt overtuigend te hebben aan getoond dat de vijf meest toegepaste psychotherapeu- tische systemen geen diagno se mogelijk maken. Ze zijn namelijk ontbloot van elke wetenschappelij kheid. Derksen zegt het voordeel te hebben gehad deze syste men of behandelingsmetho den zowel in de praktijk als in de theorie te toetsen. Sinds vijf jaar werkt hij (halve da gen) als therapeut in een praktijk in Bemmel en be steedt hij de andere helft van zijn tijd aan de vakgroep kli nische psychologie van de Nijmeegse universiteit. Volgens hem moet er nog erg veel (bij )geschoold wor den willen psychotherapeu ten kunnen waarmaken wat ze voorgeven te kunnen be reiken met patiënten. Als er al resultaten wor den behaald dan gebeurt dat bij mensen met lichtere klachten, zoals bijvoorbeeld onverwerkte rouw, gebrek kig zelfvertrouwen en een aantal psycho-somatische aandoeningen. Wanneer het, aldus Derk sen, gaat om ernstiger geval len zoals fobieën en angst aanvallen, dwangneurosen en hallucinaties hebben de methoden meestal geen of slechts heel weinig effect. En in veel gevallen wordt het er allemaal alleen maar erger door gemaakt. Derksen, die mede-oprich ter en voorzitter is van de Nederlandse vereniging ter bevordering van de psycho logische hulpverlening in de eerstelij nsgezondheidszorg, baseert zijn conclusies op li teratuurbestudering en op zijn praktijkervaring van 5000 therapie-uren gegeven aan 250 patiënten tussen de 15 en 70 jaar. Bij de therapieën (ge- drags-, rationele-, Roge- riaanse-, Gestalt- en gezins therapie) wordt meestal méér gelet op de persoon van de patiënt dan op de sympto men. De houding of het ka rakter van de persoon wor den centraal gesteld en niet - zoals het geval zou moeten zijn - de psychische stoornis sen. Volgens Derksen is de ont wikkeling van die vijf me] thoden vooral een maal schappelijk bepaald proee en nauwelijks of heiemali niet het gevolg van weten schappelijke inbreng. „Ty pisch maatschappelijke ver schijnselen, zoals bijvoor beeld de verandering in functie van het gezin, hebbei de therapieën op ideologisch en niet op wetenschappelijk! gronden veranderd". Derksen betoogt dan ooi dat een groot deel van he: psychotherapie-bedrijf it Nederland (en daarbuiten uit een soort nascholingscur sus sociale vaardigheden be staat. Daarmee is, volgen hem, de psychotherapie voo: een groot deel losgeweek: van de oorspronkelijke be doeling: het helpen van men sen met neurotische en psy chotische problemen. oonwagens E registratie van gegevens n woonwagenbewoners bij Centrale Recherche Infor- atiedienst (CRI) wordt bin- inkort beëindigd. Minister órthals Altes van Justitie twoordt dat op schriftelijke agen van hét PSP-Kamerlid |an Es. Van onze redactü EN HAAG Voor tienduizenden ng en een gering aanvullend j wijtschelding van inkomstenbela Ook gescheiden vrouwen iet kinderen, die alimentatie rtvangen, komen veelal in anmerking voor kwijtschel- ing van zowel inkomstenbe- lSting als premieheffing so- 1 jale verzekeringen. I Dit staat in het januari- j ■ummer van Koopkracht, het Jad van Konsumenten Kon- ikt. Koopkracht hekelt de in- irmatieverschaffing van de ïlastingdienst. Uit een kleine pekproef bleek dat zes van veertien onderzochte ont vangkantoren het bij een ver- i px-k om een kwij tscheldings- c irmulier lieten afwe- Door Pieter-Jan Dekkers BELEGGEN wordt 'in'. Niet alleen de regering zint op maatregelen het kopen van aandelen financieel aantrek kelijker te maken (minder belasting), ook de Vereniging van de Effectenhandel in Amsterdam houdt er reke ning mee, dat de belangstel ling voor de Amsterdamse Beurs de komende jaren nog groter wordt. En dan spe ciaal van de kant van de kleine spaarders. Dat is mogelijk de reden, dat de Vereniging een boekje heeft uitgegeven onder de titel 'Hoe vertel ik het mijn aandeelhouders'. Of hoe de ondernemingen, die op de Amsterdamse Beurs staan genoteerd, zich naar het pu bliek toe zo gunstig mogelijk moeten verkopen. In het boekje worden re gels van stal gehaald, waar van geacht mag worden dat elke ondernemer daarvan op de hoogte is en zich er ook aan houdt. „Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, een goede financiële reputatie op te bouwen als het onderne mingsbeleid niet deugt, het management tekort schiet of de bedrijfsresultaten gedu rende lange tijd te wensen over laat", luidt zo'n open deur. Alleen dit advies al sugge reert, dat ondernemers zich niet altijd gedragen zoals het behoort. Geruchtmakende affaires met grote Neder landse bedrijven als OGEM, Rijn-Schelde-Verolme en Nederhorst bevestigen de in druk, dat ondernemingen door gebrek aan goed mana gement ten onder kunnen gaan en daarbij de aandeel houders meesleuren. Een aantal vreemde zaken op de Amsterdamse Beurs kunnen ten overvloede wor den aangevoerd als bewijs dat in deze sector naarstig wordt gezocht naar wegen om (te) strenge regels te ont duiken. Er lopen bijvoor beeld twee onderzoeken naar mogelijke 'fraude'. In de ene zaak gaat het om een journa list, die met zijn voorkennis van de bepaalde bedrijven op de Beurs speculeerde - en dat is verboden - en een onder zoek, waarbij beleggers een financieel slaatje sloegen uit komende fusies binnen de verzekeringswereld. Daarbij komt, dat het ver trouwen in ijzersterke secto ren als de hypotheekbanken en verzekeringsmaatschap pijen de laatste tijd een forse deuk heeft opgelopen. Nu zijn hypotheekbanken nogal erg Conj uctuurgevoelig en dat werkt onmiddellijk door als het met de economie wat minder goed gaat. Maar als daling van de conjunctuur gepaard gaat met een slechte bedrijfsvoering leidt dat vaak tot gedwongen fusies en - de ondergang van de Tilburgsche Hypotheekbank is daar een fraai voorbeeld van - zelfs tot faillissement. In beide gevallen zijn de aandeelhouders er meestal de dupe van. Ook de affaire met Sla- venburg's Bank heeft het vertrouwen van de kleine spaarder in de Nederlandse bedrij fsvoering ondergra ven. Het animo om in deze sector spaargeld te steken wordt er bepaald niet groter door. In 'Hoe vertel ik het mijn aandeelhouder" wordt (ten overvloede, want elke onder nemer hoort ervan over de hoogte te zijn) herinnerd aan de Gedragscode voor effec ten-transacties, die in 1981 door de Europese Commissie is opgesteld en waaraan de deelnemende landen zich hebben gebonden. „Het pu bliek moet beschikken over een eerlijke, correcte, duide lijke, voldoende en tijdig verspreide informatie", staat in die gedragscode. Bepaalde beleggings-re- gels zijn in het Burgerlijk Wetboek vastgelegd, zoals de verplichting binnen een be paalde periode een jaarver slag te openbaren. Voor op de Beurs genoteerde aandelen en fondsen geldt bovendien het zogeheten Fondsregele- ment, waarin de wettelijke regels verder zijn uitge werkt. Deze richtlijnen be vatten minimum-voorwaar den, waaraan een bedrijf moet voldoen wil het op de Beurs worden toegelaten. In het boekje wordt gewe zen op de noodzaak tijdig voldoende informatie over de gang van zaken bij de onder neming naar buiten te bren gen. Ondernemers zijn vaak geneigd zolang mogelijk te wachten met het openbaar maken van bepaalde be drijfsgegevens. Maar te lang wachten veroorzaakt andere problemen: er kan misbruik worden gemaakt van voorin formatie, men loopt op de Beurs vooruit op op hande zijnde gunstige of ongunstige bedrij fsberichten of er lekt wat uit, wat de geruchten machine in beweging zet. Met name dat laatste is herhaalde malen gebeurt. Met als gevolg dat de koers van bepaalde aandelen ste gen of daalden, maar niet in overeenstemming met de werkelijke bedrij fs vooruit zichten. Dat is jammer voor het bedrijf zelf, maar vooral voor de belegger, die mis schien een kat in de zak heeft gekocht. Het achterhouden van be paalde gegevens kan mislei ding tot gevolg hebben. Als bijvoorbeeld een dividenver- hoging wereldkundig wordt gemaakt duidt dat in de re gel op een goede gang van zaken. Als enige tijd later uit definitieve cijfers blijkt, dat de winst slechts door inci dentele oorzaken is gestegen, dan zijn door die dividend verhoging toch verkeerde conclusies getrokken. Het is ook misleidend als uit een publicatie van een onderneming alleen de winstcijfers van het afgelo pen (half)j aar worden be kend gemaakt, maar niet de te verwachten ontwikkeling voor de komende tijd. Het schijnt nogal eens voor te komen dat ondernemers een juichend jaarverslag openbaar maken met veel winst, terwijl op dat tijdstip (meestal een maand of vijf na het afsluiten van het boekjaar) bij de directie al bekend is dat de zaken hele maal niet zo florissant verlo pen en zelfs ernstig rekening moet worden gehouden met een winstdaling. Inmiddels zijn de aandelen van de be trokken onderneming wel tegen een hogere koers ver handeld. Worden de werke lijke cijfers bekend, dan kunnen die aandelen fors in waarde duikelen, met alle nadelige gevolgen voor de houders ervan. In het boekje noemt de Vereniging het dan wel on denkbaar, dat ondernemers ter beurze bewust onjuiste gegevens verstrekken, in de praktijk zijn nogal wat voor beelden aan te halen die dat logenstraffen. Overigens zouden onder nemingen niet alleen hun i| recte bedrij fssresultal moeten publiceren, maar ooi belangrijke structuurwijz] gingen. Zoals het verkol of verwerven van deeli mingen in andere bedrijvei] belangrijke wijzigingen het eigen vermogen, grol investeringsplannen en langrijke wijzigingen in aandelenbezit. Wordt de topleiding v een bedrijf verandert, i' moet men de gerucht::'' stroom ook vóór zijn. D: geldt zeker voor afwijking' van eerder verstrekte prti noses. Dat laatste komt nogal eens voor. Bedrijvei zeker als ze uit een recess' komen, hebben vaak de nei ging de toekomstverwact] tingen rooskleuriger voor I stellen dan die in werkelijk] heid is. Dat behoeft geen o| zet te zijn, maar de stap na' manipulatie is wel erg klein] Kortom, het pad van aandeelhouder gaat niet tijd over rozen. Misschien dat daar verandering in komt, nu i®' nister Ruding heeft aangr kondigd dat het kabinet a's] nog scherpere regels f ontwerpen om 'malafide' leggings-praktijken tegen gaan. Hoewel, op 8 septei ber 1977 beloofde de toennU' lige minister van Finand' Andriessen dat ook. En 1970 had de voor-voor-f ger van Andriessen dat al 's beloofd. 1STERDAM zit met de gebakken Ijerantie. Doordat gemeentelijke ^•gprobleem jarenlang met fluvt ingepakt is de hoofdstad het W( |n verslaafden. Aangetrokken do ps kan en alles mag zijn ze me ^ergestreken. In hun kielzog is Wkken Zodoende zit Amsterdam i ~afden, die om aan geld voor he 'edgoif van kleine criminaliteit inkbaar verzilverd wordt door de •nale drughandel en hun handlan Dit volkomen uit de hand geloc PSenj zoveel overlast - hele stad □at 8 en W van Amsterdam (nu e fag te slaan. De politie zal veel Vare drugs gaan optreden also p uit voortkomt. Als 'sluitstuk' ve pij wijze van experiment aan .rare drugs verschaffen. tfP deze voorstellen is uiteenlc Htenland, waar gevreesd wordt c nog meer aantrekkingskracl" ■Tenen. Onder de ruim vijftig me u aan drugs zijn overleden, bei iders. Ook de groep van drieho ■r je hen wordt te groot geac andere kritische kanttekeninger ir!t.9enornen te wórden. Maar d Ehi8 onh°udbare toestand, waa PPieem terecht is gekomen. Al I rweging tot dé conclusie zou I |ne-vraagstuk niet op onorthodc r zou ze met doeltreffende ter; in 5 met een kankergè i i d behoort te worden. Maar l'and drugshaarden ontstaan. °terdamse problemen naar eld« I

de Stem | 1983 | | pagina 2