even, UITBLAZEN Nakasone's toekomst onduidelijk Misbruik dienst auto voor 'goed' doel toegestaan Kerkprovincie krijgt een ander gezicht Pak nu pen of telefoon en stap snel over op een betere ziektekosten verzekering. Inkome Krit her< Am NA VERKIEZINGSNEDERLAAG VAN LIBERALE LDP Nederland of Spanje Zilveren Kruis en VGCN Uitslag Dolman niets te dol AGENDA CDA/VVD zi PvdA en CD^ dienstverban DE STEM CON Afgestraft Les geleerd WIMKOCK DINSDAG 20 DECEMBER 1983 ACHTERGROND VATICAAN BEHEERST BESTUUR RK KERK WEER Ontstemd Ontgoocheling Gebruik de coupon of bel en vraag naar de RruisPolis: een volledige ziektekostenverzekering vanaf f36,20 per maand. (Deze premie geldt voor één volwassene t/m 26 jaar bij een eigen risico van f 1.000,- per jaar) Onze adressen en telefoonnummers zijn: Kantoor Middelburg, antwoordnummer 113, 4330 WB Middelburg. Tel.: 01180 -122 74. Kantoor Temeuzen, antwoordnummer243, 4530 VB Temeuzen. Tel.: 01150-123 34. Kantoor Zierikzee, antwoordnummer 37, 4300 WB Zierikzee. Tel.: 01110-48 55. L DINSDAG 20 DECEMI NU WETEN we nog niet absoluut zeker of Oranje naar Frankrijk kan. Kees Rij vers mag het op 98 pro cent houden, ik ben er minder zeker van. Ik heb geen verstand van voetbal, maar ik ben een pessimist en ik weet ook dat de bal raar kan rollen. Dat was al zo in de dagen dat de sportjournalistiek nog over 'het bruine monster' schreef, een cliché dat in on bruik raakte toen de ballen wit werden. Er is nooit meer over het 'witte monster' geschreven of gesproken. Voetbalsupporters zijn vreemde vogels. Als een elftal in de misère zit, zie je ze niet terwijl ze dan juist pal moeten staan achter hun club. Daar zijn ze immers supporter voor. De toeschouwers die kleumend in een hoek van het verder lege stadion het gestuntel op het gras gadeslaan en het opbren gen hun team toch nog aan moedigend toe te schreeuwen, dat ziin de echte. De overigen die De Kuip tot de rand toe vullen zijn gewoon sukses-aan- bidders. Hoe fragiel sukses en hoe oplosbaar een aanhang zijn zouden we woensdag wel eens kunnen merken, wanneer Span je toch elf treffers noteert. Ik hoop ,het niet hoor, want hoe gemakkelijk voetbalnationalis- me en -chauvinisme zich, bij voorbeeld in stukjes als dit, ook laten ridiculiseren, je blijft toch diep in je binnenste ccn beetje een Oranje-klant. In voetbalter men gesproken dan. Wie echt geen grein gevoel heeft voor Oranje is een ontheemde. Heeft het legioen De Kuip eenmaal gevuld dan is het één en al Oranje en Zilvervloot wat de klok slaat. Ik vind dat opti misme bewonderenswaardig of dom, dat weet ik nooit precies. Mij lijkt het de goden verzoe ken om al over de Zilvervloot te zingen wanneer Oranje op 1-0 staat, maar de tegenstander nog twintig minuten de tijd heeft om langszij of zelfs voor bij te komen. Aan de andere kant, zo begrijp ik, gaat er een stimulerende invloed van uit op de spelers. Geraas Thuis aan de tv of de radio zitten gewoonlijk de reken meesters. Zij zijn ook voor Oranje, maar ze missen de posi tieve euforie van het stadion en het daaraan ontleende optimis me. Zaterdagavond zaten die zich behoorlijk te verbijten toen de wedstrijd bijna gedaan was en de stand bij 3—0 was blijven steken. Ik ken die drifti ge spanning, die ik me nog her inner van de. WK-finales in München (al weer bijna 10 jaar geleden!) en Buenos Aires. Je zwifpt in je stoel heen en weer alsof je zelf tegenstanders pas seert en af en toe kun je een trap in de ruimte niet onder drukken. Zaterdagavond werd mij dat alles bespaard want terwijl Oranje zich te pletter liep op een muur van 'voetbaldreume sen' moest mijn team twee wed strijden van de zaalhockey- competitie afwerken. M'n re servespelers hadden wel een ra diootje bij zich, maar daar was ik ver vandaan gaan zitten. Ik hoorde de stemmen van Koo- men en Kraay slechts als een verwijderd en onverstaanbaar geraas, maar het uitblijven van geluidsexplosies vertelde me dat er niet zo royaal gescoord werd als tegen mijn hockey team, dat de eerste wedstrijd met 7-2 verloor. Tien! tien! Toen we de tweede wed strijd wél op -zak hadden (6-5, Rijvers: ...98 procent... er Wórdt flink gescoord in de zaal), moest Oranje nog een mi nuut of tien spelen plus een on voorspelbaar aantal bijgetelde minuten wegens de Maltezer vertragingstrucs. Het was nog 3-0 en ik vond dat maar niks. Ik ben een slecht verliezer ook bij jokeren, Mens-erger-je- niet en Monopoly - en in zulke omstandigheden ben ik al gauw geneigd om mentaal af te haken en Oranje naar de Zeister bos sen te verwensen. Maar toen kwam die brul van Koomen. 4-0! Tenslotte werd het nog 5-0. Magertjes vond ik en ook Willem van Hanegem zei dat hij het eigenlijk niet voldoende vond, maar Kees Rijvers, het legioen en Theo Koomen wa ren al zeker van Frankrijk. Kees Rijvers zei na de wed strijd wel dat hij nooit in dub bele cijfers had geloofd en ik moet toegeven dat hij de druk op zijn spelers matigde door niet openlijk om 8- of 9-0 te vragen, maar hij had ook ge zegd dat het legioen liever niet tien! tien! tien! moest gaan schreeuwen voor het 9-0 stond. Ik bedoel maar. En rekenmees ters in de pers hadden kort na de overwinning op Spanje ook al beweerd dat Oranje pas bij 8-0 of daaromtrent veilig zou zijn voor de Spaanse aanval én omkoopneigingen. Bij gebrek aan voetbalverstand houd ik mij altijd vast aan zulke bewe ringen van deskundigen en daarom ben ik er met die mage re en achteraf goedgeprate 5-0 nog niet gerust op. Refrein Uit het ooggetuigeverslag uit De Kuip, dat mijn zoon mij gaf, heb ik begrepen dat het le gioen feestvierde. „Dit was in derdaad vergelijkbaar met An- fteld Road in Liverpool", zei mijn zoon uit wiens mond een dergelijke vaststelling het hoog ste compliment is dat hij op voetbalgebied heeft weg te ge ven. Samen met de 64.999 an dere aanwezigen had hij intens genoten. Zou Spanje morgen avond 11- of 12-0 maken, dan hebben de Oranje-supporters in elk geval hun feestje gehad. Nogmaals: ik hoop niet dat Spanje nog voorbij gaat. Al was het alleen maar voor al die be kende Nederlanders die Oran- je-suksessen gebruiken om er hun eigen populariteit aan op te trekken. Oranje naar Frank rijk, dat levert automatisch een paar hits op. André van Duin, André Hazes, Vader Abraham. Het zou me niks verbazen als de liedjes al klaar liggen. Vader Abraham zong- zaterdagavond al het stadion toe en hij zag tot zijn vreugde hoe zijn refrein langzaam, als de concentrische cirkels van een in het water ge worpen steen, opkroop tegen de steile tribunes van De Kuip, tot iedereen het meezong. Enfin, morgenavond weten we meer. T5 PAGINA; iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiië Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236863. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag,van 19,00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnlfrpIstÏPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. l Van onze redactie buitenland TOKIO - Na het povere resultaat van de liberale LDP van Yasuhiro Na- kasone in de Japanse parlementsverkiezingen van zondag is de politie ke toekomst van de pre mier onzeker geworden. De Japanse kiezer oor deelde negatief over de re geerperiode van Nakasone. De regerende LDP heeft nu de steun nodig van enige on afhankelijke parlementsle den om haar greep op de re gering te blijven behouden. De positie van Nakasone als partijleider van de LDP staat officieel pas in novem ber ter discussie wanneer zijn termijn van twee jaar afloopt. Een deel van de LDP zal na dit verkiezingsdebacle mogelijk druk op Nakasone gaan uitoefenen om de ver antwoordelijkheid voor het verlies op zich te nemen en af te treden. Het slechte verkiezingsre sultaat brengt de hande lingsvrijheid van Nakasone in gevaar om een uitgespro ken pro-Westerse politiek en een voorzichtige weder opbouw van een Japanse de fensiemacht voort te zetten. Hij zal bovendien zijn belof ten aan de Westerse leiders om de Japanse markt meer voor import open te stellen, moeilijk na kunnen komen. Nakasone toonde zich in het eerste jaar van zijn re geerperiode een krachtig leider, die Japans positie als een na sterkste economie van het Westen meer wenste te onderstrepen. In deze pe riode probeerde Nakasone Japans invloed op het inter nationale vlak te vergroten. Nakasone kwam onder vuur van de oppositie door zijn suggestie om de na de oorlog door de Verenigde Staten opgelegde grondwet te vervangen door een nieu we, door Japan zelf op te stellen, constitutie. Critici verwijten Nakaso ne dat hij eigenlijk die delen van de grondwet wil wijzi gen die de omvang en de rol van de defensiemacht be perken. De premier werd onder druk van de publieke opinie gedwongen zijn op merkingen over defensie wat terug te nemen, maar t i r Yasuhiro Nakasone - FOTO ANP wordt desniettemin in Ja pan beschouwd als een echte 'havik'. Zijn meest opzienbarende opmerking dateert uit ja nuari toen hij tijdens een bezoek aan Washington ver klaarde dat Japan 'een on- zinkbaar vliegkampschip' moest worden om de Sow- jet-Unie af te schrikken.Na- kasone onderstreepte het af gelopen jaar voortdurend dat de Sowjet-Unie grote militaire bases ten noorden van Japan heeft. Hij wees er bovendien op dat Moskou TOKIO - Nadat alle 511 ze tels bekend waren maakte de Japanse televisie de vol gende verdeling bekend van de zetels in het lager huis: Liberaal-democraten (LDP) 250 zetels (284 bij de verkiezingen in 1980), so cialisten (JSP) 112 zetels (107), boeddhistische Ko- meito-partij 58 zetels (33), democratisch-socialisten 38 zetels (32), commmunis- ten 26 zetels (29), nieuwe li berale club 8 zetels (12), verenigde soc-dem partij 3 zetels (0), onafhankelijken 16 zetels (11). Er zijn acht vrouwelijke kandidaten in het Japanse lagerhuis gekozen. Slechts 28 van de 848 kandidaten voor het lagerhuis waren vrouwen. Vier vrouwelijke lagerhuisleden zijn lid van de communistische partij, twee behoren tot de socia listische partij en de twee overigen zijn onafhankelij ke linkse parlementsleden. vier na de Tweede Wereld oorlog bezette eilanden aan Japan weigert terug te ge ven. Ook het neerschieten van een Zuidkoreaans ver keersvliegtuig door Russi sche gevechtsvliegtuigen was volgens Nakasone een bevestiging van de Russi sche dreiging in de regio. Op een persconferentie zei Nakasone dat hij van plan is aan te blijven als premier en dat hij zijn controversiële politiek zal voortzetten, on danks de grote nederlaag van zijn partij. Hij gaf toe dat het Lokheed-omkoop- schandaal invloed op de uit slag heeft uitgeoefend. Hij zei dat zijn partij, de liberale LDP, er misschien niet vol doende in is geslaagd haar opvatting over ethiek in de politiek duidelijk te maken. De Lockheed-zaak, waarin ex-premier Kakeui Tanaka werd veroordeeld wegens het aannemen van ruim 6 miljoen gulden aan smeer gelden, dwong Nakasone tot het uitschrijven van ver vroegde verkiezingen. Hij verklaarde tevens dat hij zijn buitenlandse en de fensiepolitiek wilde hand haven en zei van plan te zijn in maart een bezoek aan China te brengen. De uitslag laat in ieder geval het evenwicht tussen de verschillende rivaliseren de facties binnen de LDP onverlet. Daarbij overtref fen de aanhangers van Na kasone de anderen met twee derde. Maar politieke waar nemers sluiten niet uit dat er verschuivingen zullen op treden tussen de verschil lende groepen. De grootste van de LDP-facties wordt nog steeds gecontroleerd door Tanaka, ook al is hij of ficieel geen lid van de partij. Het vertrouwen in een toekomstige regering is in middels fors gedaald. De uitslag van de verkiezingen had direct uitwerking op de Japanse zakenwereld waar vol vertrouwen was gere kend op voortzetting van het langdurige bewind van de LDP. Prijzen van aandelen vlogen omlaag en de koers van de dollar steeg zodra de beurs in Tokio openging. WITHEET waren ze een paar weken geleden, al die ministers en staatsse cretarissen die 'hun' werknemers met politie wagens, brandweerauto's en zelfs bezemkarren van de schoonmaakploeg de monstratief langs zich heen zagen trekken. Misbruik van overheids- materieel: Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) sprak er als eerste schande van, col lega's volgden snel. Maar toen kwam het CPN-Kamerlid Evelien Es- huis: „Is het waar, dat on langs door ministers en staatssecretarissen van het CDA ten behoeve van een grote CD A-bij eenkomst ge bruik' is gemaakt van dienstauto's van ministe ries? Zo ja, is dat gebruike lijk? Hoe vaak komt dit voor? Wat zijn de kosten? En worden die in rekening gebracht aan de penning meester van het CDA?" De laatste was nog aardiger: „En hoe verhoudt zich dit gebruik tot het schrijven van de minister van Binnen landse Zaken inzake het treffen van disciplinaire maatregelen bij het gebruik van dienstauto's bij acties?" Leuk geprobeerd, maar Lubbers wordt van dit soort vragen allang niet meer koud of vyarm. „Ik verwijs naar Kamerstuk 16116, nr. 32, zitting 1980-1981. Con form deze besluiten worden alle met de dienstauto ge maakte ritten door minis ters en staatssecretarissen aangemerkt als dienstrit- ten." En daar komt dan nog bij, meldt hij een paar regels verder, dat Eshuis goed on derscheid moet maken tus sen functioneel en niet- functioneel gebruik „zoals demonstratieve optochten en zelfs blokkades". Maar wat staat er nu pre cies in Kamerstuk 16116, nr. 32? Dit: dat „in perioden van verkiezingscampagnes" te rughoudendheid moet wor den betracht waar het gaat om gebruik van dienstwa gens voor (partij)politieke doeleinden. En zo terughou dend - twaalfhonderd kilo meter voor vijf partijpolitie ke bijeenkomsten achtereen buiten verkiezingstijd - is Lubbers niet geweest. Blijft over het onder scheid tussen functioneel en niet-functioneel gebruik. Waren de acties functioneel? Nee, daar heeft Lubbers wel voor gezorgd. Een volgende keer moeten de ambtenaren gewoon doorstaken tot hun hele sa lariskorting van tafel is. Dan is ook hun gebruik van dienstauto's functioneel en dus niet meer strafbaar. BIJNA net zo bekend als Dolman zelf is diens vaak overdreven stiptheid en punctualiteit. Een staaltje daarvan gaf de Kamervoor zitter afgelopen week weer ten beste, toen hij stipt om elf uur het beraad over de kortingswetjes afbrak. Flip Buurmeijer (PvdA) hapte tussen twee interrupties door even naar adem toen de voorzittershamer onverbid- dellijk neerdaalde. „Ik schors de vergadering tot morgen. De zitting is geslo ten." De volgende dag stond Buurmeijer al vijf minuten vóór het begin van de verga dering demonstratief op de spreekstoel. En toen Dolman opende begon hij. zijn betoog middenin een zin Er was daarna weinig meer nodig om de zaak uit de hand te laten lopen. Dat gebeurde dan ook prompt toen het CDA een dag later tegen 'sluitingstijd' schor sing vroeg tot vijf over elf. Om vier minuten over elf liet Dolman (die de pest in had omdat het alweer later dan elf uur zou worden) de bel gaan, waarop de CDA- ers haastig de zaal in kwa men rennen. Maar nu bleek de PvdA nog niet klaar te zijn met het fractie-overleg, waarop Dolman een bode stuurde om 'zijn' fractie tot spoed te manen. Dat werd Joop den Uyl en vice-fractievoorzitter Wim Meijer teveel. Zo'n belang rijk debat, waarvan het le venspeil van alle uitkerings gerechten afhangt, en dan Dolman die nergens anders aan denkt dan aan de klok. „Dat kan niet Dick," brieste Meijer. En een geë motioneerde Den Uyl deed er nog een schepje bovenop: „Als je zo doorgaat is deze termijn als Kamervoorzitter meteen je laatste geweest". Ook Buurmeijer liet zich niet onbetuigd, maar Dol man gaf geen krimp. Vanuit de voorzittersstoel keek hij even kalm op het schimpen de drietal neer en concen treerde zich vervolgens op minister Rietkerk, die in middels zijn beantwoording was begonnen. De wrijving binnen de PvdA-top is intussen weer verleden tijd. Dolman heeft zich verweerd met het argu ment, dat er nog zóveel op de agenda stond dat elke mi nuut moest worden benut. DE laatste week voor het Kerstreces (dat maar liefst een maand duurt) heeft de Kamer nog een hoop achter stallig werk in te halen. Na een reeks stemmingen wor den afgehandeld de begro tingen van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur en van Defensie, inclusief het NAVO-deel. Daarna rest nog slechts tijd voor enkele kleinere wetsontwerpjes. De Eerste Kamer komt tussen Kerst en Nieuwjaar terug om het roemruchte wetsontwerp Tweeverdie ners te behandelen. Tenzij de kerstgedachte ook de se naat zeer mild stemt, kan staatssecretaris Koning (Fi nanciën) daardoor nog een minder prettig middagje be leven. Hij was even vergeten dat je met de Eerste Kamer veel kan doen, behalve haar fors op de tenen gaan staan. Maar verschillende sprekers zullen hem daar volgende week zeker nog even aan herinneren. Door onze redactie binnenland IN VIER van de zeven bisdommen is binnen een jaar de leiding in andere handen overgegaan. Na Utrecht (mgr. Simonis), Haarlem (mgr. Bomers) en Rotterdam (mgr. Bar) in dit jaar krijgt Den Bosch in de eerste helft van 1984 een nieuwe bis schop, omdat mgr. Bluys- sen om gezondheidsrede nen ontslag heeft ge vraagd. De al jaren voortslepende verdeeldheid binnen de ka tholieke kerk leidde in 1980 tot de Bijzondere Synode van de Nederlandse bis schoppen, die in aanwezig heid van paus Johannes Paulus II in Rome werd ge houden. De bisschoppen be loofden toen „alles in het werk te zullen stellen om te verhinderen dat men hen zal beschouwen als onder ling verdeeld". Aanvankelijk zag het er naar uit dat het Vaticaan het aantal bisschoppen zou doen vermeerderen door de grotere bisdommen (met na me het bisdom Den Bosch) op te splitsen. Vooral mgr. Bluyssen, sinds 1966 bis schop van Den Bosch, heeft zich daar fel tegen verzet. Pijnlijk Het liep anders. Op 16 ja nuari 1982 benoemde de paus voor het eerst sinds ja ren weer hulpbisschoppen in Nederland: twee in Utrecht (De Kok en Niënhaus), een in Roermond (Castermans) en een in Rotterdam (Bar). Het wachten was toen op de Bluyssen .fel tegen aanstelling van hulpbis schoppen in Den Bosch en Groningen. In de loop van dit jaar hadden na een bezoek aan het Vaticaan de bisschoppen Bluyssen en Möller ook om een hulpbisschop gevraagd. Met meer belangstelling werd overigens uitgekeken naar de opvolging van kar dinaal Willebrands in Utrecht en van bisschop Zwartkruis in Haarlem, die in 1984 de leeftijd van 75 jaar hoopten te bereiken. Na Rotterdam in 1970 (de benoeming van mgr. Simo nis) en Roermond in 1972 (mgr. Gij sen) zouden ook die bisdommen wel 'om' gaan, zo vreesden progressieve kringen in katholiek Neder land. Sneller dan werd ver wacht veranderde het bis schoppen-college van 'sig- Willebrands meer pijn - FOTO'S ANP natuur'. Kardinaal Wille brands kreeg begin dit jaar van de paus te horen dat de ze niet tevreden was met het werk van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der christenen, waarvan Willebrands sinds 1969 voor zitter is. De Utrechtse aartsbis schop liet toen aan Rome de keuze. Zelf was hij bereid eerder uit Utrecht te ver trekken alsook (maar met meer pijn) het oecumenisch werk op te geven. Op 7 juli 1982 benoemde de paus bis schop Simonis tot aartsbis schop-coadjutor van Utrecht. Voor de tweede maal moest mgr. Simonis onder vinden dat een aanzienlijk deel van de gelovigen in het betreffende bisdom teleur gesteld was. Ook kardinaal Willebrands liet blijken - wat later door Simonis openlijk is erkend - dat hij liever een opvolger afkom stig uit het bisdom had ge zien. Nog groter werd de ont stemming van kardinaal Willebrands toen hij, we gens de bisschoppen-confe rentie in Rome verblijvend, hoorde op welke wijze de opvolging van zijn confrater en schoolvriend Zwartkruis was geregeld. De ergernis over het gebrek aan open heid van het Vaticaan werd bisschop Zwartkruis te veel. Hij overleed op 21 oktober. Mgr. Bomers, sinds 1967 werkzaam in Ethiopië, werd de nieuwe bisschop van Haarlem. Op dezelfde dag werd ook bekend dat hulpbisschop Bar de opvolger werd van mgr. Simonis. Net als in het bisdom Haarlem stond in het bisdom Rotterdam niet iedereen te juichen over de benoeming van de nieuwe bisschop. Het is niet uitgesloten dat binnenkort ook het bisdom Den Bosch een bisschop krijgt die een andere signa tuur heeft dan zij n voorgan ger. Is dat inderdaad het ge val, dan is het Nederlandse bisschoppen-college binnen een jaar radicaal van sa menstelling veranderd en heeft het Vaticaan weer vol ledige 'greep' op de Neder landse kerkprovincie. (ADVERTENTIE) De ziektekostenverzekeraars zonder winstoogmerk. Coupon. Stuurt u mij documentatie over de KruisPolis en een offerte op basis van ziekenhuisverpleging 3e klasse. Naam: Adres: 1 Postcode: I Telefoonnr.: Plaats: Leeftijd man: Leeftijd kinderen: Leeftijd vrouw: Waar bent u nu verzekerd? Deze coupon sturen naar één van de hiernaast vermelde adressen. Een postzegel is niet nodig. 73-20/12 pEN HAAG - Het gemiddelde inkomen in de ^agrarische sec- tor ;s in 1983 iets verslechterd. Ten opzichte van de voorgaan de twee jaren - waarvan '82 een topjaar' was - zo'n 2,5 pro cent. Het Landbouw-Economisch Instituut (LEI), dat deze cijfers Van onze redactie binnenlar DEN HAAG/ AMST DAM - Het plan van d meente Amsterdam, driehonderd ^vprslaa aan héroïne gratis dru gaan verstrekken is "gisl niet erg juichend onth in Den Haag. Na aanvankelijk nogal po ve geluiden toonde zich de T de Kamerfractie van de gisteren uiterst terughouder Volgens de VVD moet aan een voorwaarden zijn voldaan, wil i roine-proef genomen kunnen w Van onze redact DEN HAAG - PvdA eh CDA vine Reijden (Volksgezondheid) haast van een dienstverband voor med huizen, waar ze werken. Een belemmering voor dat die ten 'goodwill-bedragen' die aan worden voor het afkopen van zijr PvdA en CDA vinden dat eer waaruit deze goodwill betaald k: gisteren met de staatssecretaris i moties in. Het overleg met Van dc hand van een nota waarin hij de gen op de volksgezondheid voor zet. SPIJKER! IARD in zaken, voornai mische macht. Dit beeld van de J ling nu de grootste politieke partij zingen in het afgelopen weekeind gekregen - een verlies van 35 oud-premier Tanaka de hand bo Tanaka is door het Japanse hoog aan het aannemen van ruim vier gen van de Amerikaanse vliegtuic hij premier was. Desondanks wei ment ter beschikking te stellen e de machtigste man in zijn partij. Tanaka is opnieuw gekozen rr kiesdistrict over hem is geveld za tief voor dat oordeel is de winst v sche middenpartij Komeito (zuiv gelopen bij de kritiek op het as smeergeld-handen. Ook de soci rieze affaire en won elf zetels. De 'Japanse samenleving heeft weini jtiek en corrupte 'shoguns'. En da Bovendien lijken de Japanse hebben van het op de opbouw v jbeleid van de huidige premier K Tanaka. Nakasone wil, om Ruslr leen onzinkbaar vliegkampschip' öige generatie Japanners dus nie 'Pluspunt. hlET is geen geheim, dat het felle het bezuinigingsbeleid het kabin» heeft. Niemand had natuurlijk ver dank zouden worden afgenomer protesteren, dacht 'Den Haag', weer in het gelid. Dat is dus allem th ^ers en de ziirien hebben h 'hans concluderen uit de uitnodig °nderhandelingen over het socia Tende jaren te hervatten, ditma' basis van 'wezenlijk overleg'. Er waarbij ook andere oplossingen bedacht aan de orde kunnen kon u re9eerakkoord lijkt niet lar Het is een goede zaak, dat he weer met elkaar aan tafel schu waarvoor onze kwetsbare econc ff ^an een conflictmodel uit ben losbaar. Lubbers, Kok, Van der burg weten dat maar ai te goed. Pgelucht ademhalen nu het over ten kans, Overlegbereidheid bezuinigingsbeleid van de bi .araagvlak krijgt. Daarom is het ve ■gen overspannen verwachtingen, worden en de financiële en po overleg zal worden gevoerd, zijn f

de Stem | 1983 | | pagina 2