5k la ONTBIJT Spelers overtuigd van plaatsing Malta ligt Oranje dwars A Wa DE LOTTO: (Q ■LKEWEEK^Ö DE KANS V0 hies service M.A.N.-V.W. BEDRIJFSWAGENS FONS VAN DORST 24 DAGEN A L er Supplies ettes, printwielen kende merken, ilieren, diskettes Poulenc en het trog ram ma. lam, Apeldoorn rtogenbosch. jjjj^ANDAG 19 DECEMBER 1983 PAGINA SPORT 1 kK UW KANS )P EEN VAN DIE VELE NDUIZENDENI PRIJZEN. iLKEWEEK! VOLKSWAGEN TRANSPORTER en LT M.A.N.-VWpakt truckservice zwaar aan or kostwil DE STEM „de 4in1 krant door Jacques Eestermans r u in onze supplies shops ijgtudaaróók10% oij contante betaling. Bodrijfsterroin De Vutter. Bevorspi|kon 27 j 55. telefoon (020) 582 28 56 destem T11 Rijvers: Spanje nog twee procent kans Van onze sportredactie ROTTERDAM - Zes maanden voor het begin van het eindtoernooi om het Europees voetbal kampioenschap in Frankrijk beseft bonds coach Rijvers dat hij een jacht op aanvallers moet inzetten. De ruime zege (5-0), die zijn Nederlands elftal zater dag op de derde-rangsvoetballers van Malta boekte, heelt hem gesterkt in die gedachte. Hoewel de oefenmeester, die in de eerste helft van zijn con tract als bondscoach uit ne gentien wedstrijden 21 punten haalde (negen keer winst, ze ven nederlagen en drie gelijke spelen) zijn kansen op „Frank rijk" op 98 percent taxeert, moet het aan hem knagen, dat zijn jonge ploeg die kwalifica tie niet op eigen kracht hééft verwezenlijkt. „Met een goed ingespeeld team en de ervaring die in Frankrijk wordt opgedaan, moeten we dat binnen een jaar wel kunnen". Rijvers bestreed de opvatting, dat Malta of een willekeurig team uit de vierde klasse KNVB zonder meer met grote cijfers te bedwingen valt door een ongelimiteerd aantal aanvallers het veld in te stu ren. „Een fabeltje", oordeelde Rijvers, die in de rust Erwin Koeman voor Rijkaard en een twintig minuten later Boeve voor Valke wisselde. Rijvers beoogde met die vervangingen het relatieve isolement van Houtman op te heffen. Dat is maar voor een deel gelukt", verklaarde de Feyen- oorder, die uit vijftien pogin gen één keer doel en één keer de lat trof. „Ik kreeg in de eer ste helft veel ballen, maar erg bruikbaar waren die niet. Bo vendien had die nummer vijf (Holland) bijzondere belang stelling voor mij. Het liefst ontvang ik hoge ballen van de achterlijn. Toen Valke er in kwam, ging het aanzienlijk beter. Die mandekker was toen kennelijk ook wat moe geworden". Van Gullit, in veel kwalifi catiewedstrijden voor de Europese eindronde Rijvers' grootste steun en toeverlaat, ging dit keer in de volle Kuip geen enkele stimulerende werking uit. Rijvers: „Hij had een moeilijke avond en dat mag, want hij heeft veel goede avonden gehad". Gullit zelf weet zijn weinig overtuigende prestatie aan de niet nauwkeurig omschreven rol, waarmee de bondscoach hem in het veld had gezonden. Speelde de Feyenoorder enige wedstrijden als laatste man, die, zodra de mogelijkheid zich voordeed, naar het midden veld mocht opschuiven, nu liep Gullit grotendeels op dat mid denterrein rond. De rol van Gullit achterin was overgenomen door Van de Kerkhof, een maand geleden tegen Spanje een uitblinker. Rijvers had het een en ander op het spel van de PSV-er aan te merken. „In zijn positie moet Van de Kerkhof de bal onmiddellijk inleveren. Tegen ploegen als Malta moet je de bal niet brengen, die fout be ging hij verschillende keren". Veertig minuten bleef Ne derland zaterdag op 2-0 steken totdat Rijkaard (2) en Hout man de productie toch nog op vijf brachten. Aanvoerder Wijnstekers, met het hoofd maker van de tweede treffer: „Het begin van de tweede helft hebben we tegen ons zelf lopen voetballen. Ik geloof dat de in breng van Valke beslissend is geweest. Dat Malta is meer een handbal- dan een voetbal ploeg. Niet de bal, maar de te genstander wordt aangeke ken". (ADVERTENTIES) tndagavond (vijf voor 8) It de Lotto vele tienduizen- ijzen. hoofdprijs kan oplopen t halt miljoen! Winnen kan lijk alleen maar als u jet. U valt al in de prijzen >p het Lotto-formulier, in één i, drie van de zes getallen lankruist. jtto kunt u op drie manieren t. Lotto-Week: u levert dan week een formulier in. -Maand: slechts éénmaal per d inleveren en n speelt dan mee (ook in maanden met dagen, want dan is er de -otto). >t Lotto-Systeem, een speciaal ikkelde spelvorm om moeite veel kolommen te spelen op Dtmulier. .otto-formulieren kunt u :n bij sportclubs en winkelier5 Ook voor de Autobedrijven Terheijden Bredaseweg 11 -01693-1336 Breda Tuinzigtlaan 22 - 076-224031 Roosendaal Ettenseweg 52 - 01650-52000 Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die si lavtvH'KH Ktmi allemenselijk gevarieerde is vn|)BRs_ en stuur'mop. Dan W V'"" 5 kleppert uw krant heel W J jjjZg binnenkort 24 dagen «- lang voor half geld in de pet formulier staat hoe u 'ts kunt spelen. Even een paar kruisjes zetten en wie w 'hebt u zondag de ge dag van uw leven. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 9,40. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zoi\der postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. 4800 VB BREDA. Bellen kun ook: 076-236911. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Door Ted van Leeuwen ROTTERDAM - De meeste van de dertien Oranje-spelers die werden ingezet waren de overtuiging toegedaan, dat de 5-0 overwinning op Malta vol doende was voor het bereiken van de eindronde van het EK. Zij zien Spanje woensdag niet de benodigde marge van elf doelpunten bereiken. Frank Rijkaard vierde een opmerkelijke rentrée in het Nederlands elftal. De inmid dels negen-voudige interna tional keerde terug in Oranje met twee doelpunten in 45 mi nuten. Rijkaard was in de rust Er- win Koeman komen vervan gen en speelde in de punt van de aanval, naast Peter Hout man. Rijkaard, die ook bij zijn club Ajax progressie in zijn spel beleeft, daarover: „Afge sproken was er niets. Rijvers had me alleen maar gezegd dat ik me voorin moest bewe gen en proberen bij het doel van Malta te komen." „Ik ben niet anders gaan spelen dan vroeger, ook niet met een andere instelling. Dat ik beter speel heeft er vooral mee te maken dat ik bij Ajax nu rechtshalf loop. Dat is toch mijn voorkeursplaats. Als voorstopper kom ik niet zo tot mijn recht." „Het leuke van het spelen naast Houtman was, dat ik twee keer scoorde door hem en hij een keer door mij. Dat het een moeilijke wedstrijd zou worden, was te voorzien, maar ik denk dat 5-0 genoeg is." Valke De andere invaller, Miehei Valke, bracht vaart in de wed strijd. Hij kon Erwin Koeman weieens verdrongen hebben. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ROTTERDAM - Met een piepkleine slag om de arm mag na Rotterdam 17 decem ber 1983 worden gesteld, dat het Nederlands elftal zich heeft gekwalificeerd voor de Europese kampioenschappen in Frankrijk 1984. De vaandeldragers van het nationale voetbal wonnen za terdagavond in 'De Kuip' van Malta. Met 5-0. Elf Spaanse doelpunten, woensdag in het stadion van Futbol Club Real Betis Balompie in Sevilla te gen datzelfde Malta, kunnen de droom, die na Ierland-Ne- derland (2-3) en Nederland- Spanje (2-1) tot een algemeen syndroom is geworden, nog verstoren. Maar wie gelooft daar nog in? Wie houdt er ook geen reke ning mee? De dagen voor Kerstmis zijn zelden zo span nend geweest voor de suppor ter, die Oranje weer in zijn ar men heeft gesloten. Iedereen denkt, niemand weet. Het had in Rotterdam al een echt feest moeten worden, maar daar hadden de Maltezer gasten weinig zin in. De gast heer deed.zijn uiterste best om er iets van te maken, maar slaagde er pas in de extra tijd in de 57.000 aanwezigen in de polonaise te krijgen. Het viel ook niet mee om de internationale voetbaltoe komst reeds definitief veilig te stellen, omdat de tegenpartij zich op luttele meters van het doel massaal had ingegraven. Zelfs opmerkelijk onkundige voetballers, die de tijd als tac tisch wapen hanteerden, kon den het daardoor de agressor verdraaid lastig maken. Lange tijd ploeterde het elf tal van bondscoach Kees Rij vers door op de weg, die de goede had moeten zijn, maar die niet bleek. Met de moed der wanhoop, want, hoewel het besef zich hoe langer hoe meer aandiende, dat de strij- wijze tot onvoldoende succes zou leiden, was er aanvanke lijk' niemand die de juiste richting wel aan kon geven. Slechts de rijkelijk begaafde Ajacied Gerald Vanenburg toonde zo nu en dan waar de mogelijkheden lagen om de te genstander tot algehele over gave te dwingen. Het onvermogen de dreu mes snel knock-out te meppen, lag voornamelijk op de vleu gelposities. Zowel Bud Broe ken op de rechterflank, als Er win Koeman op de voor hem onwennige linkerflank scho ten ruimschoots te kort in hun opdracht de kopgrage Peter Houtman te bedienen van bruikbare ballen. Maar min stens even belangrijk was het gegeven, dat de Oranje-spits in zijn strijd de enige vedette van Malta, doelman John Bo- nello, tot wanhoop te brengen te geïsoleerd moest opereren. De weinig verwende Malte- zers zochten na de eerste helft met pretoogjes de kleedkamer op, omdat de stand (2-0, door Vanenburg en Wijnstekers) uitermate dragelijk was ge bleven, het enige doel, waar mee ze enkele dagen daarvoor op pad waren gegaan. Achtenveertig minuten la ter was de pret van Victor Scerri's elftal echter een flink stuk gezakt, want Oranje had alsnog kunnen toeslaan. Twee wisselspelers notabene sloe gen de Maltezer hoop om als mentaal overwinnaar het eer ste deel van de missie op het vasteland te kunnen beëindi gen aan diggelen. Het inzetten van Frank Rij kaard - Erwin Koeman bleef voor hem in de kleedkamer achter - naast Peter Houtman in het overbezette doelgebied van Malta vormde het eerste onderdeel van het gewijzigde strijdplan, dat zijn vruchten zou afwerpen. De laatste hand aan het welslagen werd gelegd door Michel Valke. De frêle technicus, voor wie Peter Boe ve het veld moest ruimen, werd naar linksvoor gediri geerd. En vanaf dat moment kwam Nederland los. Ruud Gullit, minder nadrukkelijk in zijn rol als in de voorgaande interlands, verhuisde naar de rechterzijde van het midden veld en er volgde een periode, waarin de voorzetten wel op maat naar de Oranje-lucht macht werden verzonden. Houtman en Rijkaard deden in eendrachtige samenwer king de rest, hoewel pas drie minuten in de extra tijd het feest, dat schoorvoetend op gang was gekomen, voor even in alle hevigheid losbarstte. Voor even, want de onze kerheid over de vraag of de marge groot genoeg is gewor den, is niet helemaal weggeno men. Drie dagen restten nog tot het uur van de waarheid. Iedereen denkt, niemand weet NEDERLAND - MALTA 5-0 (2-0): 18. Vanenburg 1-0, 29. Wijnstekers 2-0, 71. Rijkaard 3-0, 80. Houtman 4-0, 93. Rijkaard 5-0. Scheidsrech ter: Peschel (DDR). Toeschouwers: 57.000. Gele kaarten: Bonello en R. Farrugia (beiden Malta). Nederland: Schrijvers, Boeve (70. Valke), Ophof, Van de Kerkhof, Wijnstekers, Vanenburg, Gullit, R. Koeman, E. Koeman (45. Rijkaard), Houtman en Broeken. Malta: Bonello, Emmanuel Farru gia, Edwin Farrugia, Schembri, Holland, Buttigieg, Demanuel, Raymond Farrugia (86. Azzopardi), Spiteri-Gonci (78. Mario Farrugia), Fabri en Degiopgio. Valke: „Ik dacht ook dat ik een betere linksbuiten BEN DAN Erwin. Al moet ik erbij zeggen dat de backs een stuk ver moeider waren op het moment dat ik in het veld kwam. Eer lijk gezegd had ik gehoopt al in de rust in te mogen vallen. Ik zat te popelen om in te val len. Ik wist precies wat er moest gebeuren. Er stonden drie jongens van twee meter alle ballen weg te koppen. De voorzetten moesten nu naar de tweede paal komen. Gewoon voetballen tegen zo'n achter hoede is er niet bij. Je moet het in zo'n geval opportunistisch doen." Rol Ruud Gullit speelde zaterdag een onopvallende rol. Gullit: „Bepaald lekker liep het niet, maar vergis je niet, Malta was heel moeilijk te bespelen. Als ze tegen Spanje ook zo voet ballen, krijgen die het ook moeilijk. Voor ons is 5-0 een goeie uitslag, Spanje wint vast niet met 11-0, dat geloof ik niet. Ik vond het alleen jam mer dat het publiek in het be gin van de tweede helft hele maal stilviel." Zijn aanvoerder Ben Wijn stekers, die het tweede doel punt scoorde, over die periode: „Toen speelden we meer tegen onszelf dan tegen Malta. De inbreng van Valke is uiteinde lijk beslissend geweest. Malta had meer weg van een hand- balploeg. Die jongens keken niet naar de bal, maar naar ons." Lekker Gerald Vanenburg speelde te gen de houterige voetballers uit Malta één van zijn beste interlands. „Ik voelde me erg lekker. Het korte spel ligt me wel. De Spanjaarden ook, da's waar, maar die zie ik niet met 11-0 winnen. Ben je gek. Die uitslagen komen toch niet meer voor tegenwoordig. We hebben in het veld de verhou ding tot de spelers van Malta goed gehouden en ze evenmin geïrriteerd. Toen ik van het veld liep kwamen twee spelers van Malta op me af en die zei den: 'Spain? Nil-nil. Als dat zou kunnen

de Stem | 1983 | | pagina 9