ka's hetl an Gehandicapten vierden kerst Lek in waterleiding zet deel van Axel blank Duivenmelkers willen vaker op zaterdag vliegen •rug over kanaal eigert opnieuw Betere samenwerking nodig in eerste lijns gezondheidszorg PROTESTACTIE DOOR 1000 HANDTEKENINGEN ONDERSTEUND Valse dollars ontdekt MAANDAG 19 DECEMBER 1983 EX-STAATSSECRETARIS VEDER-SMIT IN HULST: Sas van gent - Opnieuw "«ft zaterdagmiddag het 'eg- en scheepvaartverkeer Nge uren hinder ondervon den van een defect aan de Prug over het kanaal Gent- Terneuzen. Kerkbestuur staat rood politierapport Vier gewonden bij aanrijding Ballonvaarder durft niet over Schelde T47 lief in het Amerikaanse euw de volledige diplomat^ Idt de persoonlijke vertegen] imachtigd ambassadeur mo Irs. tbrachte, functie heeft aan-l L'boden. „Het zou een |sr zijn de eerste ambassadem an deze eeuw te worden'ï beft Wilson als commetaar. In de Amerikaanse hooft lad zou de apostolische dele- (aat bij het Amerikaan, piscopaat - die geen diplo natieke status heeft maar wd het zekere achting door vereldlijke overheid worit ■jehandeld - apostolisch pre. Jiuntius worden. Géén nuil |ius, want dan eist de diplo| natieke conventie dat hij ten van het Corps Diploma:] jjue wordt, wat voor een 'pro lestantse' natie niet aanvaar paar is. Liniatuur Tot het begin van dit jaJ had de persoonlijk vertegal voordiger werkruimte vast] gebouwd aan de Amerikaan (ambassade bij de Italiaan (regering. Wilson werkt nu in een ■gebouwde woning, die uitkijl fop de Vaticaanse bushaiti Iwaar de dubbeldekkers iLijn 64 elke dag duizend I pelgrims en toeristen afzette! Zijn kantoor heeft het aanzie van een ambassade in minia] tuur. Er is een wachtkar met een gewapende schilt wacht. De ruime huiskan met pastelgele muren is Wil sons privékantoor. Wat dei kamer moet zijn gewe wordt gebruikt voor vergal ringen. Wilson - zelf over gaan tot het katholicisme] zegt dat de ambassadeur bij Heilige Stoel niet van dat loof hoeft te zijn. „De Brits ambassadeur is het niet. zij n er die wel katholiek zij] Het is niet belangrijk voorli ambt", zegt hij. De Nederland se ambassadeur bij de Heila Stoel wordt afwisselend ea katholiek en een niet-kat!» liek. Met de hulp van een an# naar van de Buitenland Dienst en twee secretaris staat Wilson dagelijks invet binding met het Vaticaans staatssecretariaat. De Amer] kaanse ambassade in lts verschaft administratiever dewerking, maar Wilsons porteert rechtstreeks aan l ministerie van buitenlan zaken in Washington. aooeiJix-- "Ó7fT 877850 223611 RijTTCHEN GROEP VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers hulst - Er is een betere sa menwerking nodig tussen al diegenen die werkzaam zijn in de eerste Iijns gezondheids zorg (thuiszorg). Mevrouw mr. E. Veder- I Smit, dagelijks bestuurlid van de Nationale Kruivereniging, I zei dat zaterdag tijdens de jaarvergadering van de I Zeeuwse Kruisvereniging in Hulst. Werkers in die eerste lijn, I zoals wijkverpleging, huisarts, 1 verloskundige, apotheker, fy siotherapeut en diëtiste wer- I ken niet allemaal even prak- tisch samen, aldus mevrouw Verder-Smit. „en kunnen het werk ook eigenlijk niet hele maal aan". Zij constateerde een achterstand in het werk voor ouderen, chronische zie ken en gehandicapten, een achterstand die volgens haar nog zal worden vergroot als de opneming in bejaardentehui zen en ziekenhuizen moeilij ker wordt. „Bovendien sluit het werk in de eerste lijn niet helemaal goed aan op de twee de lijn". Veder-Smit stelde dat de pas verschenen regeringsnota over de eerste lijn het maat schappelijk werk nogal over belicht wordt en dat de pro blemen van chronische zieken, ouderen en gehandicapten wat op de achtergrond wordt ge drukt. Omdat in de nota ge tracht wordt het maatschap pelijk werk en gezondheids zorg naar elkaar toe te bren gen, moet de gezondheidszorg volgen haar waakzaamzaam en duidelijk het eigen terrein afbakenen, ook ten aanzien van de gezinsverzorging. Veder-Smit ging ook in op enkele punten waarop het Kruiswerk nog een aanzienlij - ke vooruitgang zou kunnen boeken. Volgens haar moet de organisatie strakker worden en de besluitvorming sneller verlopen. „Het duurt lang voor besluiten tot stand komen en ook lang voor de tot uitvoering komen". Voorts moet er vol gens haar worden gezorgd voor een duidelijk en prak tisch informatiesysteem, waardoor iedereen goed weet wat er in de organisatie om gaat. Zij denkt daarbij aan ge gevens over de behoefte aan hulp, over het werk in de wijk en over het ledenbestand. Kraamverzorgsters boos Van onze correspondent HULST - De gehandicaptenorganisatie Nederland, afdeling Zeeland, hield in de aula van de LTS St. Bernard te Hulst de jaarlijkse kerstviering. 110 leden van deze organisatie waren aanwezig toen de viering werd begonnen met een H. Mis, opge dragen door pater Colsen, waarbij de gezangen werden ver zorgd door de aanwezige leden. Alvorens aan de tractatie werd begonnen met een kop koffie, werden onder leiding van mevrouw E. van Kerkvoorden kerst liederen gezongen, waarbij het orkest The Old Timers voor de muzikale begeleiding zorgde. Door het meezingen van alle aan wezigen heerste er een vrolijke stemming. Nadat in de pauze een verloting was gehouden, volgde een op treden van de balletgroep Rosante uit St. Jansteen onder leiding van zuster Marie José. Hieraan werkten zo'n zestig dames mee. De handwerkclub van de gehandicaptenorganisatie hield tij dens deze kerstviering een tentoonstelling van kussens, sokken, beeldjes, kerststukjes en vele andere dingen. Van een onzer verslaggevers [HULST - De kraamverzorgsters in Zeeland hebben zaterdag geprotesteerd tegen de ver korting van de kraamhulp van 10 naar 8 dagen en tegen het voorgenomen ontslag van een [achttal collega's. Het protest is ondersteund door zo'n duizend [Zeeuwse gezinnen, die via een handtekeningenactie [spontaan hun solidariteit met de kraamverzorgsters [hebben betuigd. Die handtekeningen werden Izaterdag tijdens de jaarverga dering van de Zeeuwse Kruis- Ivereniging in Hulst overhan- Idigd aan voorzitter J. de Kam. ■Namens de 160 kraamverzorg sters sprak Corry van de ■Guchte verontrustheid uit lover het optreden van de di- "rectie, „die ons maar maatre gelen oplegt zonder ons daar- (bij te betrekken". De kraam verzorgsters wensen komend |jaar meer openheid tussen de jestuurders en de werkers in [het veld. [Bezuinigingen In zijn jaarrede kondigde [voorzitter De Kam aan dat de [verkorte kraamzorg van naximaal 8 dagen al in de ko llende twee maanden zal wor- [den ingevoerd. Het tijdstip kan invoering kan per regio verschillend zijn, afhankelijk van het natuurlijk verloop. De Verkorting van de kraamhulp lis nodig om de voorgenomen jbezuinigingen te realiseren. Invoering van de kortere hulp betekent een overcapaci teit aan kraamverzorgsters. Daarnaast kampt men volgens [Voorzitter De kam nog met een [exploitatietekort en een liqui diteitsprobleem. Al Deze pro blemen hebben een streep ge- [zet door het plan om zonder gedwongen ontslagen op 1 ja nuari 1985 tot de achtdaagse verzorging te komen. Er is nu voor aoht kraamverzorgsters ontslag aangevraagd, terwijl 10 leerling-kraamverzorgsters na het behalen van hun diplo ma geen aanstelling kregen. „Door deze impopulaire maat regel kan de overcapaciteit van kraamverzorgsters bij de achtdaagse verzorgingsduur op basis van 3250 verzorgingen per jaar worden opgeheven", aldus De Kam. Toch een baan Inmiddels hebben volgens De Kam acht van de tien leer lingen toch een baan gevonden in de gezinszorg, kraamzorg elders en in de administratie ve sector. Voor het exploitatie tekort en het liquiditeitspro bleem wordt nog naarstig naar oplossingen gezocht. Voorzitter De Kam stelde in zijn jaarrede dat de huisves ting van het provinciaal bu reau in Goes nog steeds nij pend is. Er zijn wel wat nood voorzieningen getroffen voor de korte termijn, maar oplos singen voor de middellange en lange termijn zijn er nog niet. De provinciale accommodatie in Terneuzen, Vlissingen en Middelburg zijn volgens de voorzitter voldoende ade- kwaat. Rokkostuum Op de persoonlijk verlf woordiger wordt dikwijls]] beroep gedaan om ontmoi" gen tussen Vaticaanse hod waardigheidsbekleders Amerikaanse officiële kers te regelen. In oktober alleen al, dat gebeuren voor de m'®l ters van defensie en justjl Caspar Weinberger en J liam French Smith, die dor' paus ontvangen werden, Paul Nitze, Amerikaans derhandelaar op het ontwl ningsoverleg met de Sow Unie in Genève, die een onr houd had met de staatsse< taris van de Heilige Stoel, 1 dinaal Agostino Casaroli- Wilson is ook de man die] voor kan zorgen dat Amerikaanse bezoekers, het Vaticaan een stoel opl eerste rij krijgen, wanneer] hannes Paulus II op woen zijn algemene audiëntie 'j leent. In een week in de z®J van dit jaar betrof dat een] legatie van Amerikaanse] natoren op de terugweg 'j een reis naar Moskou. andere week was het de IJ en televisieacteur Wagner, die opgroeide buurhuis naast Wilson. "1 ner was tussen het film®] Frankrijk en Griek0]]! door met zijn twee d°c1 naar Rome gekomen. Een ambassadeur zou zelfde werk doen als een,3 soonlij k vertegenwoorMj maar in groter stijl. tens het protocol zit ik plomatieke ontvangsten! donker kostuum op de ad[i ste rij en de ambassade]'] rokkostuum of ambtsk«T op de voorste", zegt Wilson. Aan hem zal het 1 liggen om naar de voors"] en op te schuiven. Namens de Zeeuwse kraamverzorgsters overhandigt Córrie ~n de Guchte een duizendtal handtekeningen van Zeeuwse (Kinnen aan voorzitter J. de Kam. - foto wim kooijman Van onze correspondent Omstreeks kwart over een fad -en dat reeds voor de prde keer in korte tijd- een stroomstoring op in het bedie ningsmechanisme van de brug, terwijl deze nog niet he lemaal gesloten was. Alleen de fietsers en voetgangers kon den er nog gebruik van ma ken. Vandaag zal door de PZEM een grondig onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het steeds weer optredende mankement. pan een onzer verslaggevers Het kerkbestuur van Hulster St. Willibrorduspa- raie kijkt volgend jaar aan «en een begrotingstekort |an een kleine 13.000 gulden. Ir elde me<iewerking van de I ochianen hoopt men via de L ,,?nc[e maand te starten ac- t balans 1984' dit tekort Fg te werken. „We durven het in deze voor velen moeilijke tijd bijna niet te vragen", aldus het kerkbe stuur, „maar steun onze aktie weer spontaan door toezeg ging van uw bijdrage. Laat onze mensen en ons als kerk bestuur niet in de kou staan". Van onze correspondent AXEL - Met een luide knal spatte zaterdagmiddag om streeks een uur in het buurtschap Schapenbout onder de ge meente Axel een waterleidingsbuis uiteen. De buis met een doorsnee van 315 millimeter scheurde over een lengte van tien meter open. Hierdoor kwamen een groot aantal bewoners in Sluiskil-Oost, Axel-Sassing, Koe- gorsstraat en Schapenbout zonder water te zitten. Ook de beide fabrieken te Sluiskil (NSM en Cokesfabriek) kwamen 'droog' te staan en moesten op het eigen reservoir omschake len. De technische dienst van de waterleiding maatschappij spoedde zich naar de plaats van het onheil. Allereerst werd een hoofdkraan te Axel-Sassing afgesloten, waarmee de toe voer van water naar de 'spuitende fontein' werd geblok keerd. Inmiddels was reeds zo'n driehonderd kubieke meter water verloren gegaan. Dat had enkele volkstuinen onder water gezet en ook sommige woningen werden bedreigd door het water. De inmiddels gewaarschuwde Axelse brand weer pompte het water naar een in de nabijheid liggende kreek. Via een omzetting in het voedingssysteem konden spoedig een groot aantal bewoners, zij het met een zwaar verlaagde druk, weer over water beschikken. Alleen in de buurtschap Axel-Sassing bleef men tot omstreeks acht uur zaterdagavond van water verstoken. De gealarmeerde technische dienst van de waterlei ding smaatschap bezig met het dichten van het lek De Axelse brandweer kon op het nippertje voorkomen dat woonhuizen blank kwamen te staan. De aanpalen de volkstuintjes veranderden wel in een moeras, (foto linksboven) F0T0 S WIM KOoijman Van onze correspondent ZAAMSLAG - Bij het dage lijks bestuur van de afdeling Zeeland van de Zuid-Neder lands Bond van Postduiven- houders komen regelmatig verzoeken binnen tot het hou den van meer afdelingsvluch- ten op zaterdag. Dit kan alleen worden gerealiseerd als het merendeel van de verenigin gen hier achter staat, aldus staat in het jaarverslag van de afdeling. Daarbij wordt opgemerkt, dat in 1983 van de 34 afdelings- vluchten er 17 geweest zijn met een lossing op zaterdag. PV De Luchtpost te Yerseke wil zelfs zover gaan dat alle afdelingsvluchten op zaterdag zullen worden gehouden. Een voorstel van deze vereniging komt dan ook op de jaarverga dering van de afdeling in ja nuari te Middelburg te houden in behandeling. Daar zullen de leden ook worden ingelicht over de resultaten van de in dit jaar gestarte contacten met het dagelijks bestuur van de afdeling Zeeland van de zater dagvliegers. Momenteel wordt de mogelijkheid onderzocht tot een gezamenlijk vervoer van de duiven voor drie te houden wedvluchten (twee vanuit Chateauroux en een vanuit Orléans) en het samen spel op de overnachtvluchten. Gezien de teleurstellende deelname aan de wedvluchten vanuit Rodeschool en Troyes, als vervangende wedvluchten vanuit Parkestone, zal worden getracht om Parkestone op nieuw In het vluchtprogram- ma te krijgen. Dat laatste hangt af van de Engelse auto riteiten. In dat land heeft de veterinaire dienst grote be zwaren tegen bet op Engels grondgebied lossen van Euro pese duiven. Van onze correspondent SLUIS - Bij een bank te Sluis zijn vrijdagmiddag door een man, vermoedelijk van Belgi sche nationaliteit, vijf bank biljetten van honderd dollar ingewisseld die bij nader on derzoek vals bleken te zijn. Een poging om ook bij een ander bedrij f te Sluis met val se dollars te betalen mislukte omdat men het bedrog ontdek te. De Oostburgse politie werd hiervan op de hoogte gesteld, waarschuwde een aantal ban ken en bedrijven, maar naar later zou blijken had de man toch kans gezien wat vals geld om te wisselen. AARDENBURG - Uit een per ceel land aan de Oude Eede- weg is een drachtig schaap ge stolen dat eigendom is van de landbouwer R„ die aan deze weg woont. Men heeft nog geen spoor van de dader(s) kunnen ontdekken. HULST - Op de Absdaalseweg ter hoogte van Terra Nova vond gistermiddag rond drie uur een aanrijding plaats tus sen twee personenauto's. Hier bij raakten beide auto's total loss. Niemand liep verwondin gen op. De twee auto's reden richting Hulst. Bestuurster G. S. uit Lokeren zag in de verte de verkeerslichten op rood springen, en remde wat af. De achter haar rijdende I. W. uit Sas van Gent zag dit niet, en reed achterop de auto van S. TERNEUZEN - De Terneuze- naar F. D. werd zaterdag avond omstreeks acht uur bij een verkeersongeval aan het hoofd gewond. Na behande ling door een arts werd hij ter observatie opgenomen in het Elisabethziekenhuis te Sluis kil. Het ongeluk gebeurde op de Mr. Haarmanweg te Ter- neuzen. D. reed met zij n perso nenauto in de richting van de binnenstad en wilde op een ge geven momnent linksaf een parkeerplaats inrijden. Op dat moment werd hij ingehaald door een personenauto be stuurd door P. van A. uit Koe wacht. Bij de aanrijding wer den beide voertuigen zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Uit de textiel zaak van de fa. B. aan de Noordstraat te Terneuzen is vrijdagavond een damestrui gestolen ter waarde van 199 gulden. De eigenaar deed daarvan zaterdag aangifte bij de politie. TERNEUZEN - De fietser M. M. uit Terneuzen werd za terdagavond omstreeks kwart over acht tijdens het overste ken van de Rooseveltlaan in zijn woonplaats aangereden door een personenauto, be stuurd door G. L. uit Terneu zen. M. moest worden overge bracht naar het ziekenhuis te Sluikil. beide voertuigen wer den licht beschadigd. TERNEUZEN - Inzake van beroving in de nacht van 9 de cember in de Terneuzense bin nenstad werden zaterdag aan gehouden de 28-jarige W. R. en de 16-jarige C. U. beiden uit Terneuzen. Ze hebben bekend, terwijl R. tevens bekende een inbraak te hebben gepleegd op 9 december in de Levensschool in zijn woonplaats. Na verhoor en proces verbaal werden bei den weer op vrije voeten ge steld. TERNEUZEN Bij een vrij dagnacht gepleegde inbraak in de woning van N. R. aan de Koninginnelaan te Terneuzen werd een videospel, 150 gulden aan contant geld een een aan tal zilveren rijksdaalders ge stolen. Men was de woning binnengedrongen door het for ceren van een bovenlicht aan de achterzijde, waarna draairaam kon worden opend. een ge- TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen arres teerde zaterdagmiddag mejuf frouw L. van B. uit Gent. Zij had in een tweetal zaken aan de Schoolweg en de Vloos- wijkstraat een trui, bril, bor- loge en wat kleding gestolen. Met mnedewerking van een der eigenaars kon de politie haar later in de middag in de Noordstraat aanhouden. Ze bekende en werd na opmaking van het proces verbaal weer heengezonden. TERNEUZEN - Tussen vrij dagavond en zondagmorgen is ingebroken in een gereed- schapsschuur staande in een boomgaard aan de Kleine Ze- venaarspolder. De eigenaar A. D., uit Sluiskil deed bij de gemeentepolitie aangifte daarvan. Men was de schuur binnengedrongen door het for ceren van een deurslot. Ver mist worden een door lucht druk aangedreven ketting zaag, een boormachine en an der duurzaam gereedschap. ZANDSTRAAT - Op de pro vinciale weg Philippine-Drie- kwart ter hoogte van de buurtschap Zandstraat deed zich vrijdag middag een ver keersongeval voor waarbij zware schade werd toege bracht aan een personenauto bestuurd door A. A. te Lage Zwaluwe. Op het moment dat deze een vrachtwagen met vermoedelijk een aanhanger wilde passeren week ook deze naar links uit. De personenau to raakte hierdoor van de weg, botste vervolgens weer tegen het achterste gedeelte van de vrachtauto en tenslotte tegen een boom. De vrachtwagen chauffeur stopte een eind ver der, maar reed daarna weer door. De rijkspolitie te Sas van Gent verzoekt eventuele ge tuigen van dit ongeval dat zich omstreeks 15.30 uur voordeed zich met haar in verbinding te stellen (telefoon 01158-1375). De cabine van de vrachtwagen had een groene kleur en ver der een blauw gekleurde laad bak of blauw zeil over de la ding. Van onze correspondent CLINGE - Bij een aanrijding zondagmorgen In alle vroegte in Clinge zijn vier mensen ge wond geraakt en ontstond een grote materiële schade. K. V. uit Asse (B) reed met zijn personenauto over de Mo lenstraat in Clinge. Naast hem zat L. B. uit Asse, en achterin zaten L. W. uit Asse en G. B. uit Ternat. Ter hoogte van perceel 31 stond de personen auto van N.B. uit Clinge ge parkeerd. V. zag die niet staan en hij knalde er bovenop. Door de hevige klap werd de gepar keerde auto achttien meter vooruit geschoven en geheel vernield. Alle vier inzittenden van de Belgische auto moesten naar het St. Lidwinazieken- huis in Hulst worden overge bracht. V. en L. B. ter observa tie, W. met een gebroken sleu telbeen en G. B. met vermoe delijk een bovenbeenbreuk. Hun auto werd geheel ver nield. ZAAMSLAG - Gistermiddag omstreeks vier uur landde in de Terpeuzensestraat even buiten de bebouwde kom van Zaamslag een Belgische lucht ballon. Aan boord bevonden zich W. V. uit St. Niklaas en zijn vriendin l. D. uit Waasmun ster. V. zette de ballon aan de grond omdat hij vreesde boven het water van de Westerschel- de terecht te komen. De rijks luchtvaartdienst werd van de landing in kennis gesteld.

de Stem | 1983 | | pagina 5