Vergeer vreest de angst Klacht Groningen afgewezen Mazzel voor Brits hockeyteam Twee nieuwe hoofdsponsors Smislov is er bijna obsleeërs aar erajewo taininger ehoudt okstitel ïsdaagse aastricht Fraaie zege Krajenbrink n. Het totale interiem st voor het oog. Overi- aandacht. De 1,5 litei f karakter en jaagt de )t naar-180. Kenmer- et rookglazen klapdak ok het uitlaatsysteem angingssystemen, voor een uitstekende ?re schijfremmen vóór imen achter garande- emwerking. Maak zèli en onderga de sensa- HONDA OUW ost-Duitsland reldkampioen Van den Hoek assistent ploegleider door Hein Groothuis Velaar en eyten önde verder door Rob van Dourson A5; DE STEM-S .haag (ANP) - De groep 'ntiële kandidaten voor de mpische Winterspelen in ijewo (begin februari) is tbreid met een bobslee- L, Het Nederlands Olym- b Comité (NOC) accepteer- bet voorstel van de bobs- nid het duo Job van Oos- en John Drost af te vaar- mits vormbehoud ge ld wordt. [et zal voor de eerste keer geschiedenis van de lierspelen zijn, dat Neder- met een bobsleeteam in komt. Van Oostrum en st vormen de bemanning de Holland-1. Het tweetal lifieeerde zich voor de Jen door tijdens de laatste üewedstrijden in Seraje- op de vijftiende plaats te ligen. ZÜRICH (SID) - De con trole- en disciplinaire commissie van de UEFA heeft donderdag in Zurich onder voorzitterschap van de Tsjechoslowaak Vladi mir Petr de klacht van FC Groningen wegens de po ging tot omkoping door In- ter Milan geseponeerd. Oefenmeester Han Ber ger beschuldigde Apollo- nius Konijnenburg er van hem namens de Italianen 250.000 gulden te hebben geboden voor de uitscha keling van FC Groningen in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-be ker. Berger wees het voor stel af, maar zag zijn ploeg in Bari niettemin met 1-5 verliezen. In zijn motivatie stelt de commissie vast, dat er en kele gronden bestaan aan te nemen, dat Konijnen burg daadwerkelijk heeft geprobeerd de uitslag van de return wedstrijd te beïn vloeden. Maar aan de an dere kant is absoluut niet hard te maken, dat Konij nenburg handelde namens Inter Milan. De commissie heeft na opnieuw de be trokken partijen te hebben gehoord - Konijnenburg was in tegenstelling tot de eerste zitting nu wel aan wezig in Zürich - op grond van het beschikbare mate riaal de zaak geseponeerd. De commissie benadrukte, dat FC Groningen te wei- Apollonius Konijnenberg. - FOTO AP nig bewijsmateriaal had aangedragen om de klacht te ondersteunen. HONGKONG (AFP) - We reldkampioen Pakistan, hou der van de Champions Trophy Australië, Olympisch kam pioen India en het enige deel nemende Europese land Groot-Brittannië hebben zich geplaatst voor de halve finales van het tienlanden-hockey- toernooi in Hongkong. India en Groot-Brittannië kwalifi ceerden zich dankzij betere doelcijfers. De Indiërs dankten in feite hun plaatsing aan de monster zege van 9-1, die zij in de be ginfase van het toernooi be haalden op Hongkong. Na het verrassende verlies tegen Ca nada (1-2) was donderdag een overwinning in de laatste groepswedstrijd tegen Japan voldoende voor een plaats bij de beste vier. De Japanners hielden in de eerste helft India nóg van treffers af en mochten toen zelf nog hopen op kwali ficatie. Na de pauze sloegen de Indiërs echter toe: 3-0. In de andere groep had Groot-Brittannië een sensa tionele nederlaag tegen Zuid- Korea te slikken gekregen (1- 2). Voor kwalificatie was het MAERTENS PLOEG DE GOEDE ANO (AFP) - De Italiaan redo Raininger heeft in mo (Italië) zijn Europese stitel in het zwaar-veder- richt met succes verdedigd cn zijn Franse uitdager incis Tripp. De partij werd de zesde ronde op medisch nes gestaakt, omdat Tripp wond aan de rechter nkbrauw had opgelopen, let was de eerste maal dat !6-jarige Raininger de titel, hij in september veroverde ir een overwinning op de injaard Roberto Castanon, 5,2, bij 120 km/uur 7,5/<i,i/6,8. igen voorbehouden. D-WEST-BRABANT erle, telefoon 01658-2551 1- TRIUMPH Dolomite, sept. 1977, nette sport, auto met goede motor, 4 nw. ban- den, sport, prijs 2395,- Tel. 01620-58451. V W GOLF, bj.75, P' 1500,-. tel. 01620-33800 VOLVO 244DL LPG, b|- 1976, nw. banden, trek haak, stereo radiocass mooi en zeer goed, phi5 4500,-. Int. 01660-4282 VOLVO 245 L, type '77,5 drs. stationcar met LPG. i.z.g st. 5750,-. Tel. 01621-20771. VOLVO 244 GL, '81. LPG- 1e eig., geh. in nw. st, 16.500,-, inr. mog., Tel. 01621-20771. VOLVO 244DL, 1976, groen, trekh., sunroof da*, uitst. onderh. Pr. 3500,- Tel. 01682-2027. VOLVO 245 DL, type '78,5 drs stationcar, geh- in z.g.st., met LPG enz. 6950,-, 01621-20771. VOLVO 264 GL aut. mei '76 aircond. schuifdak radio- cass trekh. Vr.pr 3.900,-. Te bevr. 07b- 712421. 77. VOLVO 343 2 jr. °u„d' ld 20.000 km., 13.000,- Pr 01615-2111. b.g.g 07b' 130076. lR VOLVO Amazone '°°<j t.k., i.g st. Tel, 076-22593L ick bi st., pr. xe, ïw. 50,- en- VW '68, in goede staat Tel. 01613-1237. VW GOLF, bj. 1976. i-9-sl Tel. 01623-20013.- VW Golf GLD 1980, 69 OOO km. I.z.g.st. Alle keuring6' toegest. div. extra's zendergrill vr°- 12.500,- 712137. Tel. 076- T0WICE (DPA) - De da- shandbalploeg van Oost- itsland is donderdagavond Katowice wereldkampioen lorden bij de B-landen en ft zich daarmee gekwalifi- rd voor de Olympische tien in Los Angeles, favoriete Oostduitse da- wonnen in de finale met 19 van Polen, dat voor eigen iliek tot het uiterste ging en hzelf daarbij overtrof. Het il bleef dan ook tot het laat- fluitsignaal spannend, kreeg een terechte win- IASTRICHT (ANP) - De is/Zwitserse combinatie Frank/Robert Dill-Bun- heeft donderdagavond de ling genomen in de zes- «se van Maastricht, toé Pijnen, die is gekop- 9 aan de Westduitser Jupp Sten, staat op de tweede met evenveel punten, duo Fritz/Thurau rijdt n°g in dezelfde ronde. rne Knetemann heeft met "maat Horst Schütz een achterstand opgelopen bezet achter het duo Raas/ inands de vijfde plaats. Van onze sportredactie ROOSENDAAL - Aad van den Hoek zal volgend jaar als assistent-ploeg leider optreden van de AVP- viditel/Dirk de Vries-profploeg. Van den Hoek, die zes tien jaar coureur is ge weest en prof bij Raleigh en Beckers, besloot eer gisteren zelf niet meer op de fiets te stappen, toen ploegleider Jac de Goede hem warm maakte voor de begeleidende functie bij de ploeg. Van den Hoek: „Ik had aanvankelijk het plan om het koersen volgend jaar af te bouwen door alleen nog criteriums te rijden. Alles kon ik toch niet meer doen, omdat ik sinds oktober een baan in de burgermaatschappij heb. Ik ben sales-promo- tor geworden bij Hi-tec, een bedrijf in sportschoe nen en sportkleding. Het aanbod van De Goede was te mooi om af te slaan. Het betekent een verlengstuk van mijn normale werk - Hi-tec is één van de co-sponsors van de ploeg - en ik blijf er door in de wielersport, wat ik altijd al ambieer de. Overigens was het wel een moeilijke- stap om van de ene op de an dere dag afscheid te ne men als coureur". ROOSENDAAL - Freddy Maertens maakt in 1984 deel uit van de AVP-viditel/Dirk de Vries-profploeg van Jac de Goede. De tweevoudige oud-wereldkam pioen (Ostuni en Praag), die de afgelopen twee seizoe nen bitter weinig presteerde, verkoos de formatie van de ploegleider uit Standdaarbuiten boven Huelos (Spanje), Drommedario (Italië) en Splendor (België). Op een geïmproviseerde - persconferentie in hotel Cen traal in Roosendaal lichtte Maertens gisteren zijn keuze toe. „De aanbieding van De Goede was beter dan die van Huelos en Drommedario. Splendor heb Ik laten schieten, omdat de zaak Vanderaerden aan de gang is en omdat ik er mijn broer Maic niet mee naar toe kon nemen. Ik denk goed te zitten bij De Goede, met wie ik sinds september contact heb en die een fantastisch pre miestelsel heeft gemaakt. Bij hem weet je waarvoor je rijdt als coureur. In het voorbije seizoen reed ik vaak dezelfde wedstrijden als de ploeg van De Goede. Ik heb toen kunnen constateren, dat de begelei ding goed is en dat er onder linge vriendschap is. De ploeg kwam alleen iemand tekort om een koers te winnen". Freddy Maertens wil aller minst beweren, dat De Goede met hem een grote winnaar in huis heeft gehaald. Hij beseft terdege dat het maken van eenzelfde come-back als in 1981, toen hij uit het niets te rugkwam met het winnen van vijf ritten en de groene trui in de Tour en het veroveren van de wereldtitel, als praktisch onmogelijk moet worden be schouwd. „Mijn topniveau van vroeger - de jaren '76 en '77 - komt in ieder geval niet meer terug. Daarvoor is de ploeg, waarvoor ik ga rijden, ook niet sterk genoeg. Ik zal al tevre den zijn als ik af en toe een wedstrijd win, een paar etap pes in rittenkoersen of zoiets". Maertens wijt zijn uiterst zwakke optreden in de afgelo pen twee jaar voornamelijk aan externe factoren. „Ik 1982 kon ik mijn regenboogtrui nauwelijks te .gelde maken, omdat ik teveel door rechtza ken in beslag werd genomen. Die waren slecht voor mijn moreel. Daar kwam nog eens een hoop ellende bij door valse beschuldigingen van Daniël Willems aan mijn adres. Dit jaar vielen mijn prestaties voornamelijk tegen, omdat er geen eenheid in de Masta- ploeg was. Er waren maar een paar renners, die wat voor mij wilden doen. Ploegleider Al- bert Vanvlierberghe faalde in zoverre in de begeleiding, dat hij de wind er niet genoeg on der had. Ikzelf had misschien ook wel een strakkere hand nodig, want ik wil beslist niet alles op anderen steken". Inmiddels heeft Maertens, die nog steeds wacht op de 4.500.000 frank (ongeveer 260.000 gulden), die hij over 1978 en 1979 van Flandria te goed heeft, maar bijna in het reine is met de belasting dienst, het vertrouwen in de toekomst teruggekregen. „Na half september heb ik een maand gerust. Daarna ben ik begonnen met de voorberei ding op het volgende seizoen. Aanvankelijk deed ik alleen wat lichaamsoefeningen, maar sinds twee weken ga ik er weer vol tegen aan, 's mor- Mare Maertens, Ron Snijders en Freddy Maertens (vlnr) hebben hun contract getekend ten overstaan van Aad van den Hoek, Jan van Poeyer en Jac de Goede (boven vlnr). - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN '■JSCHENDAM - Digna ar uit Bosschenhoofd en "Ka 'fJ'en uit Rijen zijn de 5! T'stbrabantse deel- sters, die nog in de strijd 'n Ltidschendam, waar Nederlandse indoor- FWitels gekampt wordt. Sia Ketelaar won in de J ronde van het dames- spel met 6-4 en 6-3 van So van der Velden, Ilonka "«won met 7-5 en 6-1 van ®tte Pakker. 0 Simon uit Rijen verloor ®n 6-0 van Mare Al- „n Hanneke Raaymakers Roosendaal verloor met 7-5 ,van Judith Warringa. ^uitslagen: >7 tweede ronde: Michiel Groeneveld 6-2 amo Oosting - Bart Theelen 5-77 o 7Wllb°rts - Rolf Thung R"° 18-6), Marc Albert - Rob V8-0, Louk Sanders - Re- leersfi 0 Tom Nbssen - Re- - o-2, Mare Koevermans tk-n JA 7-6 (7-5) 6-4, Martin w Meminlc 6-3 4-6 6-1. fel» verste ronde: Marcel- «er - Nicole van Erven 6-0 il-5» i ,fyten 1 Mariette Pak- 'olatirT ^arianne van de Torre (ithm Van der Harst 6-1 6-0, ."rmgil - Hanneke Ray- 5» vi Simone Schilder - il Pas.bak 6-2 6-1, Hellas ter la «S. 8 D«ehuis 6-2 7-5, kil 6-4 6 3 r Marg° van der Van onze sportredactie ROOSENDAAL - De profwie lerploeg, waar Jac de Goede volgend jaar mee verder gaat, heeft twee nieuwe hoofdspon sors: het in Alkmaar gevestig de bedrijf AVP-viditel en het in West-Duitsland zetelende bedrijf Dirk de Vries, dat zich veel op Nederland richt. AVP- viditel is een electronischc adressengids. Dirk de Vries is een service-bureau, dat 'direct mailing' verzorgt. Beckers, dat in 1982 en dit jaar als hoofdsponsor van de formatie van De Goede optrad, wordt nu één van de vijf co- sponsors. Beckers heeft zich teruggetrokken als hoofd sponsor, omdat het onderzoek, dat dit bedrijf heeft laten in- stèllen naar de effecten van sportsponsoring door een Haags bureau nog niet is afge rond. Aan de hand van de uit komsten van dat onderzoek wil Beckers in de toekomst weer meer geld in de sport ste ken. Directeur Jan van Poeyer van het bedrijf in Essen: „Of we dan als hoofdsponsor te rugkeren in de wielersport is nog onzeker. Het zou bijvoor beeld ook voetbal kunnen worden". Het is bekend, dat Beckers besprekingen met Helmond Sport gevoerd heeft over shirtreclame, zonder re sultaat overigens. gens op de fiets en 's middags in de duinen. Ik wil een goede basis hebben in het begin van het seizoen. Want het begin van het seizoen is erg belang rijk voor een ploeg. Als er di rect al succes geboekt wordt, komt er vanzelf meer succes, omdat de hele ploeg er dan in gelooft". Net als Maertens zelf heeft ook Jac de Goede geen over spannen verwachtingen van de Belg. „Ik verwacht geen wonderen van hem. Ik heb hem echter beslist niet alleen voor de publiciteit genomen, want publiciteit kan ook nega tief uitvallen. Ik heb hem een contract gegeven, omdat ik vind dat hij in onze ploeg past. Ik stel hem niet als absolute kopman aan. Als zijn presta ties daartoe aanleiding geven, wordt hij met een paar ande ren beschermd renner". De Goede heeft voorlopig zeven man onder contract staan: Freddy en Mare Maer tens, Hans Langerijs, Jos Schipper, Heddy Nieuwdorp, Jac van Meer en de van de amateurs gekomen Ron Snij ders, van wie zes man een A- contract hebben gekregen. De Goede zal zijn formatie nog uitbreiden tot twaalf a veer tien man. De Goede: „Succes sievelijk zullen er namen bij komen. Ik heb verplichtingen ten opzichte van coureurs, die dit jaar voor mij reden en goed voor de dag kwamen, zoals Jan Jonkers en Mario van Vlimmeren. Hetzelfde geldt voor Ad van Peer, die het grootste deel van het seizoen moest missen door een ernsti ge blessure. Met hen ga ik eerst eens praten. Als ik met hen tot een akkoord kom, is de ploeg voor het grootste deel rond. Met de laatste paar plaatsen wacht ik tot het sei zoen een tijdje bezig is. Ik denk de ploeg dan aan te vul len met amateurs, die goed koersen". De Goede, die de amateurs Slendebroek en Hofland te vergeefs benaderde voor een A-contract („misschien is dat gekomen door de korte be denktijd - twee dagen - die ik hun had gegeven"), hoopt in 1984 aan tenminste één grote ronde te kunnen deelnemen. De Goede: „Wij hebben telefo nisch van manager Firmain Vereist de bevestiging gekre gen, dat wij aan de Ronde van Spanje kunnen deelnemen. Hoeveel we daar aan hebben, zullen we moeten afwachten. Vorig jaar werd ook gezegd dat we mochten deelnemen. Het ging evenwel niet door". De Goede, die op voorhand al voor de Tour heeft inge schreven („of we daarin zullen uitkomen, hangt van verschil lende factoren af, maar de sponsors hebben er een budget voor beschikbaar"), tast voor lopig nog in het duister wat betreft het complete program ma. noodzakelijk, dat de Britten, die nog allerminst zeker zijn van deelneming aan de Olym pische Spelen, met minimaal vijf doelpunten verschil van China zouden winnen. Dat lukte precies: 5-0. Alle treffers vielen voor de pauze. Groot- Brittannie eindigde weliswaar net als Maleisië met een doel saldo van plus twee, maar het ene doelpunt meer voor gaf de doorslag (10-8 voor de Britten, 9-7 voor Maleisië). Zuid-Korea had evenveel punten als Groot-Brittannië en Maleisië (vier uit vier), het doelsaldo was echter beduidend slechter (8-11). In de halve finales speelt Pakistan tegen India en treft Australië de ploeg van Groot- Brittannië. De uitslagen zijn: groep A: Australië - Canada 4-1, India - Japan 3-0; eindstand; 1. Australië 4-8 (26-4), 2. India 4-4 (15- 7), 3. Canada 4-4 (7-8), 4. Japan 4-4 (11-16), 5. Hongkong 4-0(4-28); groep B: Groot-Brittannië - China 5-0; eindstand: 1. Pakistan 4-8 (19- 4), 2. Groot-Brittannië 4-4 (10-8), 3. Maleisië 4-4 (9-7), 4. Zuid-Korea 4-4 (8-11), 5. China 4-0 (0-16). WESTERHAAR (ANP) - De uitslagen van de donderdag gespeelde partijen voor de achtste ronde van het dam- toernooi om de wereldtitel voor junioren hebben in de kopgroep geen wijzigingen ge bracht. Zowel de twee Sowjet- russische koplopers, Tsjitsov en Keisels, als de drie Neder landse achtervolgers, Jansen, Van der Zee en Krajenbrink, kwamen allen tot winst. Keisels had enige moeite met Kone uit Ivoorkust, die pas in de slotfase moest capi tuleren. Tsjitsov hield de Belg Michiels er in een combinatie- rijke partij onder. Jansen ver sloeg in een ruilpartij de Tsje choslowaak Sysel, die zijn der de achtereenvolgende neder laag leed. De fraaiste zege boekte Krajenbrink, die in een opsluitpartij op tempo de zich taai verzettende Fransman Beyaert bedwong. De uitslagen: Van der Zee (Ned) - Dan-Gur (Isr) 2-0, L. Manzana (Ita) - Michel (Fra) 2-0, M. Manzana (Ita) - Shimo- ny (Isr) 2-0, Collet (Bel) - Kouassi (Ivo) 1-1, Keisels (Sow) - Kone (Ivo) 0-2, Krajen brink (Ned) - Beyaert (Fra) 2-0, Michiels (Bel) - Tsjitsov (Sow) 0-2, Jansen (Ned) - Sysel (Tsj2-0. De stand: 1. Keisels en Tsjit sov 14 punten, 3. Jansen 13, 4. Krajenbrink 12, 5. Van der Zee 11, 6. Kouassi 10, 7, Sysel 9, 8. Beyaert en Michel 7, 10. Dan- Gur, Kone en L. Manzana 6,13. Collet en M. Manzana 4, 15. Michiels 3,16. Shimony 2. LONDEN (ANP) - De tiende partij tussen Ribli en Smislov is donderdag in Londen in re mise geëindigd. Na de dertig ste zet van de met zwart spe lende Smislov ging Ribli met deling van het punt akkoord. Smislov heeft nu de leiding met 6-4 en hoeft uit twee par tijen nog slechts een half punt te scoren om zeker te zijn van een plaats in de finale van het kandidatentoernooi. Zijn tegenstander zal dan hoogstwaarschijnlijk Gari Kasparov zijn, die tegen Vik tor Kortsjnoi dezelfde uit gangspositie heeft bereikt. Het partijverloop (wit Ribli, zwart Smislov): 1. Pgl-f3 Pg8-f6, 2. g2-g3 d7-d5, 3. Lfl-g2 g7-g6, 4. c2-c4 c7-c6, 5. b2-b3 Lf8-g7,6. Lcl-b2 0-0, 7. 0-0 Lc8-g4, 8. d2-d4 Pf6-e4, 9. Pf3-e5 Lg4-e6, 10. f2-f3 Pe4-d6, 11. c4xd5 c6xd5,12. Pbl-c3 Pb8-d7, 13. f3-f4 Pd7-f6, 14. Ddl-d2 Pf6-e4, 15. Pc3xe4 Pd6xe4,16. Dd2-b4 Dd8-d6, 17. Db4-a4 Tf8-c8, 18. Tal-cl Dd6- b6, 19. e2-e3 a7-a6, 20. Tfl-el Db6- b5, 21. Da4xb5 a6xb5, 22. Tclxc8 Ta8xc8, 23. Tel-cl Tc8xcl schaak, 24. Lb2xcl Le6-f5, 25. Lcl-a3 f7-f6, 26. Pe5-d3 e7-e6, 27. Lg2-fl Pd4-c3, 28. Pd3-cl Lf5-bl, 29. Kgl-f2 Pc3xa2,30. Lflxb5 Pa2xcl remise. Hein Vergeer; 'eerst was het Hilbert, nu is het Hein'. - FOTO CAPITAL PRESS HAASTRECHT - De anders zo landelijke rust van het Zuid hollandse Haastrecht werd enkele dagen geleden wreed verstoord. Een geluidswagen reed door het dorp, terwijl het lied: 'Oh, wat is het fijn om bij het schaatsen te zijn, eerst was het Hilbert, nu is het Hein, favoriet zal hij zijn'. door de kille vrieslucht schal de. Het betrof een actie van plaatselijke schaats-enthou- siasten, die de Haastrechters warm wilden maken voor een bezoek aan het Nederlands kampioenschap schaatsen 29 en 30 december in Groningen. Daar zal namelijk Haastrech ter Hein Vergeer te 'bewonde ren' zijn en dat resulteerde in drie bussen vol met Vergeers dorpsgenoten, die plaatsen konden kopen op de Haa strechtse markt. Hein Vergeer, zeker dit sei zoen de 'jeune premier' van het Nederlandse all-round- schaatsen heeft er echter niet veel van gemerkt. Hij vertoef de in het Zuidduitse Inzeil, waar hij aan zijn conditie schaafde voor de drie landen- ontmoeting Nederland-Noor- wegen-Zweden van dit week einde in Heerenveen. Daar in het 'Friese Haagje' op het kunstijs-ovaal van het Thialf- stadion wil Hein Vergeer zijn fouten van het afgelopen sei zoen rechtzetten. De 22-jarige Vergeer mikt niet, zoals ande ren zullen doen, op Olympi sche kwalificatie, maar op een plaats in de ploeg voor het Europees kampioenschap in Larvik 21 en 22 januari. Coach Henk Boer kondigde namelijk aan dat de eerste .twee Neder landse all-rounders in het eind-klassement in Heeren veen zich zeker weten van Larvik. „En daar wil ik bij zijn", zegt Hein Vergeer, die nog boordevol frustraties zit van het gegeven, dat hij vorig jaar na een goed voorseizoen via een tegenvallende achtste plaats bij de nationale titel- strijd internationaal overal naast pakte. Vergeer streeft vroege EK- zekerheid na, omdat hij vreest dat de angst hem weer te pak ken zal krijgen. Angst, die in zijn lijf sloop, toen hij vorig seizoen tot aan het NK geen enkel internationaal startbe wijs kon veroveren. En tijdens het NK dus feitelijk door het selectie-ijs zakte. Terwijl bij voorbeeld Rolf Sibrandy in Heerenveen zal trachten via een knaller op één afstand de Olympische keuze-heren te behagen, schuift Hein Vergeer die mogelijkheid voor zich uit. „Mocht ik die zekerheid voor het EK in Heerenveen krijgen, dan zie ik voor de rest van het seizoen eigenlijk geen proble men meer. Het EK telt ook als Olympische kwalificatie-wed strijd", aldus de all-rounder, die afgelopen zaterdag zijn vorm bewees door in Inzeil zijn persoonlijk record op de 3000 meter van 4.15.09 op 4.08.10 te brengen. Geen problemen in die zin, dat hij dan niet meer bang hoeft te zijn voor falen tijdens het nationale schaats- schouw in Groningen eind de ze maand. De winnaar van de individuele strijd om de IJs- selcup begin december: „Dat is belangrijk voor mij. Ik ver krampte vaak als het er op aan kwam om te presteren. Het leek soms of ik lood in mijn schaatsen had. Ik heb af gelopen zomer lang naar de oorzaak gezocht, maar niet ge vonden". De oplossing kwam via de Rotterdamse fysio-therapeut Ted Troost, waar Hein Ver geer zich met andere klachten (migraine) meldde. „Daar moest ik ontspannings-oefe- ningen doen. Die bleken enorm te helpen. Daarom ben ik met die oefeningen doorge gaan. Ik heb er veel baat bij. Ik sta niet meer zo gespannen aan de start. Het geeft een fijn gevoel. Ik moet het afwachten, maar ik geloof toch dat ik de angst voor het falen ver de baas ben. Daarbij komt dat dit mijn tweede jaar in de kern ploeg wordt. Dus het nieuwe is er af. Ik zal niet meer verrast worden voor verschillende za ken. Ik weet hoe ik me moet gedragen om de vorm te be houden". Toch worden er intern vraagtekens gezet als het gaat over het gegeven hoever Hein Vergeer al is nu het seizoen eigenlijk nauwelijks begon. Zijn sterk tegenvallende 5000 meter in Inzeil afgelopen zon dag (7.24.27, veertiende plaats) geeft voeding aan de twijfels. Echter niet bij Vergeer. „Noem dat maar gewoon domme pech. Toen ik moest rijden, koelde het ijs in Inzeil plotse ling erg af. Het werd stroef. Gustafson had daar ook last van. Die reed ook niet lekker. Later werden de lampen aan gestoken en begon het te sneeuwen. De omstandigheden werden beter. En de tijden ook. Als ik later had mogen rijden, dan was ik zeker tien seconden sneller geweest". Vergeer vreest, nogmaals, alleen de stiekum binnenslui pende angst. Vandaar dat hij in Heerenveen, waar anderen Olympisch gezien willen pres teren, Europese zekerheid na streeft. Voor de broodnodige rust...

de Stem | 1983 | | pagina 7