D even..L UITBLAZEN Einde aan wildgroei onderwijs en vorming Alfonsin speelt het spel met hoge inzet Sipri: de strijd tegen kruisraket is verloren zaak Steun voc Ademen moet roken niet' MINISTE: DE STEM COB CDA mag vóór kruisrak VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 ACHTERGROND PAGINA KADERWET VOL WASSENENEDUCA TIE: Doorn in oog Verlof Eisen Voordeel NA ARGENTIJNSE MILITAIREN OOK PERON IN BEKLAAGDENBANK t/RIJPAG 16 DECEMB ONDERZOEK: V Schoo wekt woede van Kamer op WIM KOCK IE LAATSTE berich- |ten van hel anti rookfront zijn ook weer van een treurniswek- kernle bitterheid. Sinds ik eens een poging deed met roken te stoppen, krijg ik regelmatig het CAN-bulle- tin van de Nederlandse Ntetrokersvereniging CAN op mijn bureau. Het moet Neder lands meest zwartgallige blad zijn. Deze maand klaagt de re dactie dat de vereniging maar 2.500 leden telt. En dat terwijl je hier, net als bij omroepen-in- nood. ook tientjeslid (hoe rijk wordt onze taal!) kunt worden. 'Ongelooflijk' vindt de re dactie het: „Van de negen mil joen niet-rokers in Nederland maar 2500 lid van de Club Ac tieve Nietrokers." Dat is dus veel geschreeuw en weinig wol, constateer ik dan, want het kleine blad van deze kleine club kan een flinke bek opzetten. Het is de uitlaatklep van me nige gefrustreerde fanaat. Daarom echter moet je het nog niet ongelezen weggooien. Dat moet je trouwens met geen en kel drukwerk doen. Altijd even kijken wat erin staat. Dan kom je dankzij CAN- bulletin aan de weet dat staats secretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) in zijn werkkamer bordjes heeft han gen met teksten als: Een roker kussen is als het likken aan een asbak en Een gebroken sigaret geeft een beetje vrijheid. Al vijf tien jaar rookt hij niet en in het kabinet maakt hij zich sterk - zegt hij voor een nieuwe Ta bakswet. Maar 'ze' liggen dwars. Vooral minister Deet man. De onthouding noch de fraaie bordjes aan de muren stemmen het CAN-bestuur mild. „Van der Reijden wast de handen in onschuld", luidt de conclusie. Van der Reijden van zijn kant beschrijft zijn gevoe lens als gaande „in de richting van mensen die lijden door rook". Ook stelt hij paal en perk aan het voeren van actie: „Een taart in mijn gezicht kan ik nog wel hebben, maar geen steen tegen m'n bek." Filmrook Ene Hildo E. Zwaan maakte in opdracht van CAN-bulletin' 'een diepgaande studie' naar de rol van tabak in de film. Tot zijn „verrassende conclusies" hoort -de vondst dat Humphrey Bogart, Clint Eastwood, Sean Connerv, Groucho Marx, Burt Reynolds en een ongeteld aan tal anderen, waaronder menige diva voor de camera's hebben gerookt. In zijn commentaar komt de CAN-voorzitter drs W. Bon- gers voor de zoveelste keer tot de conclusie dat het tabaksge bruik onmiddellijk afgeschaft dient te worden en hij vindt het een schande dat de regering bij haar anti-tabaksbeleid de ac cijnzen-opbrengst en de werk gelegenheid laten meetellen. De waarschuwingsteksten op tabaksverpakking vindt drs Bongers een lachertje. Nu schijnt de staatssecretaris wel wat te voelen voor meer geva rieerde teksten. De CAN heeft er al een aantal voor hem be dacht: Roken stinkt. Bevuil andermans ademlucht niet. Dwing niemand tot passief roken! S Alle rook is luchtvervuilend. Ademen moet, roken niet. Dat zijn enkele voorbeel- den. Weinig pakkende teksten waaraan elk vleugje humor ont- Ej breekt. Ze halen het niet bij de teksten die de staatssecretaris op zijn kamer heeft hangen. E Die komen dan ook uit het En- gels. Vliegtuig In Engeland pakken zowel iiiimimiiiiniiiiiiniiiiiHiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de rokers als nietrokers de za ken aan met wat meer spirit. Neem deze slogan van de Britse anti-rookcampagne: Eight mil lion smokers decide it's better to kick the habit than kick the buc ket (Acht miljoen rokers beslis sen dat het beter is met een ge woonte te breken dan het hoek je om te gaan). Een van de or ganisaties die het in Engeland voor de rokers opneemt is de Tabaks Adviesraad. Die adver teerde een tijd geleden in de krul van een reusachtig vraag teken: 'Wist u dat zonder de 11.500.000 pond accijns die de rokers dagelijks betalen, wij voor een verhoging van de BTW met 15 tot 22 procent zouden komen te staan?' Het regent nog altijd klach ten over het roken in vliegtui gen, treinen en touringcars. Een merkwaardige ervaring had een heer uit Enschede die in een vliegtuig 'gedwongen' werd in de rokerssectie te gaan zitten. Dat was al erg, maar nog schrijnender was dat passagiers die niet-roken zaten af en toe naar de rookafdeling kwamen om een sigaret op te steken. „Na hun plezier vertrokken ze weer naar de schone afdeling", klaagt de heer uit Enschede. Busreis Activiste Evelien Sandiford (rookte ooit twee pakjes per dag, maar bekeerde zich) mag 'het spuugzat zijn te moeten knokken voor iets dat zo ge woon is' (ze geniet er elke mi nuut van, dat blijkt uit elke re gel van het interview); enig re sultaat heeft de anti-rooktrend zeker wel. Zo is het soms een hele toer om nog een rookstoel te bemachtigen in het vliegtuig naar Londen. In Engeland zijn al restaurants waar je na de maaltijd geen sigaret kunt op steken omdat je geen plaats hebt kunnen krijgen in het rookgedeelte. Beter bewijs dat de rook- trend maatschappelijke beteke nis heeft gekregen levert het feit dat slimme mensen brood zien in niet-rokers. In de kolommen van CAN-bulletin zelf kom je ze tegen. Rookvrije Hongaarse en Skandinavische buffetten, een rookvrije bingo en een Oos tenrijks pension met geschei den dagverblijven voor rokers en niet-rokers. De Crest-hotels reserveren sinds kort kamers voor niet-rokers (ja, voor rokers ook natuurlijk!) en in Rotter dam 'animeert' een mevrouw 'rookvrije bijeenkomsten'. Maar ja, of het er ook storm loopt weet ik niet. De CAN zelf had voor haar leden een mooi tweedaags reisje in een gega randeerd rookvrije bus naar Zuid-Limburg georganiseerd. Het kon niet doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. Vijfentwintighonderd leden is - om met mevrouw Sandi ford te spreken - 'natuurlijk poepieweinig', maar één bus vol had toch wel gekund? T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b v. Directie drs JHM Brader Hoofdredactie L. Leijendekker en H Coumans Hoofdkantoor Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes. Klojrstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14 ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14 ©01620-5495/ Roosendaal, Molenstraat 45. ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910 Abonnementen f 20,49 per maand: f 61,15 per kwartaal of 238,00 per |aar Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-1 7 00 uur) Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 07Q-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Dontr rolgtiPQ Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738. Door Herman Mertens DEN HAAG - Het onder richt aan volwassenen is een lappendeken van voorzie ningen, projecten, 'spontane' cursussen en vormingsacti viteiten. Volwasseneneduca tie staat als verzamelnaam voor dit gevarieerde aanbod. Avondonderwijs, Volksuni versiteit, Volkshogescholen, Vormingswerk Jong Vol wassenen, Centra van Vak opleiding voor Volwassenen, Proefprojecten Open School, Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOS), Ouders op Herhaling, Leer- markt, bijspijkercursussen, Teleac, kierscholen, alfabeti seringscursussen en hoe het allemaal mag heten hebben de afgelopen tien jaar een hoge vlucht genomen. Nog daargelaten allerlei sociaal-culturele activiteiten die club- en buurthuizen aanbieden. Denk verder aan onderrichtvormen die door vakbonden, bedrijven en kerken worden georgani seerd. En het schriftelijk on derwijs (dat veelal door par ticuliere instellingen wordt bestreken) niet te vergeten. Stel bij dit ondoordring bare woud van leer- en vor mingsmogelijkheden een even ontoegankelijk net werk van wetten, al dan niet voorlopige regelingen, ko ninklijke besluiten en uit voeringscirculaires voor en de chaos is compleet. Er is nooit nagegaan hoeveel mensen door dit mijnenveld zijn afgeschrikt in hun plan nen tot zelfontplooiing, maar een onderzoek in deze rich ting zou wel eens verrassen de resultaten kunnen ople veren. Het PvdA-kamerlid Jos Van Kemenade komt de eer toe orde in deze janboel te hebben geschapen en de ver warrende wijze waarop de kaderwet volwassenenedu catie deze week na jaren po litiek gekonkel tot stand is gekomen moet dan maar op de koop toe worden geno men. Van Kemenade was de wildgroei van het volwasse- nenonderricht eind jaren '70 een doorn in het oog. Niet al leen uit een zekere natuur lijke regelzucht die socialis ten eigen is, maar vooral omdat hij zag dat de mensen met de laagste opleiding en dus de meest kansarmen daarin nauwelijks aan bod kwamen diende hij op 17 maart 1981 een initiatiefwet in, die mede was ondetekend door zijn collega-kamerle den Wim Meijer en Joop Worrell. De toenmalige minister Pais maakte geen haast met een overkoepelende wet, maar de initiatiefwet Van Kemenade was ook een ar metierig bestaan beschoren. Nog voordat ze goed en wel in behandeling kon worden genomen werd Van Keme nade minister, waardoor de zaak danig werd vertraagd. Een jaar later (oktober '82) kon hij de draad weer op pakken. Maar nu ondervond hij te genwerking van minister Deetman, die het CDA be loofde zelf plannen naar de kamer te sturen over een sa menhangend beleid, zodat de fractie niet vóór ideeën van de oppositie hoefde te stem men. De minister dolf echter het onderspit. Van Kemena de speelde heel handig op het 'geweten' van de CDA-frac- tie door erop te wijzen dat het recht van initiatief van de Kamer dreigt te worden uitgehold als de regerings partijen hun oren altijd naar de regering laten hangen. Maar nog veel belangrij ker was, dat Van Kemenade begin dit jaar met een voor stel tot wijziging van 'zijn' wet kwam die nauw aan sloot bij de plannen die Deetman voor ogen stonden. Daarmee werkte hij de mi nister definitief onder de ta fel in deze prestigestrijd. Want ook voor Van Keme nade was het erop of eron der. Hij wilde de wet dol graag op zijn naam hebben als laatste 'daad' vóór zijn vertrek uit de schijnwerpers van de politiek. Het is in Den Haag een publiek geheim dat Van Kemenade op zoek is naar een wat rustiger be stuursfunctie en graag uit de Kamer wil. Het D'66-kamerlid Louise Groenman merkte ov.er de twist onlangs enigszins cy nisch op dat Deetman en Van Kemenade maar een paar weekjes betaald educa tief verlof zouden moeten nemen om samen een plan in te dienen, zodat er geen overwinnaar en geen verlie zer zou hoeven te zijn. De koude-oorlogssfeer waarin de afhandeling van de wet zich afspeelde ver klaart waarom Wim Deet man zo boos is op het CDA- kamerlid Jeltien Kraaije- veld-Wouters, dat de initia tiefwet deze week tenslotte aan een meerderheid hielp. Maar ook Kraaijeveld had zo haar eigen beweegredenen. Als staatssecretaris van CRM had ze zich nauw bij de sociaal-culturele vorming betrokken gevoeld en een duidelijke regeling lag haar dan ook na aan het hart. Zo ontstond wat een kamerlid noemt „wonderlijke ge meenschappelijkheid van belangen" die de betrokke nen tot een grote compro misbereidheid inspireerde. Het politieke conflict tus sen CDA en PvdA speelde zich vooral af rond de be stuursvorm van het educa tieve centrum. Zo'n centrum, waarbij vanaf augustus '85 alle vormen van onderricht aan volwassenen moeten zijn aangesloten wil er spra ke zijn van overheidssubsi die, moet er in elke gemeente komen. Aanvankelijk wilde Van Kemenade deze centra door de gemeente laten be sturen, maar Kraaijeveld vreesde dat zo het confessio nele particuliere initiatief buiten zou worden gesloten en eiste een privaatrechtelij ke rechtsvorm. Uiteindelijk is besloten de beheersvorm te laten kiezen door de ge meente en de betrokkenen. Kern van de wet is, dat de zogenaamde basiseducatie (taal, rekenen, maatschap pijleer, curssussen die op een beroep voorbereiden, alfabe tiseringscursussen, curssu- sen voor anderstaligen, maar oolf allerlei sociale vaardigheden die onmisbaar zijn in de moderne maat schappij) door het rijk wordt gefinancierd. Dat opent voor het departement van onder wijs de mogelijkheid kwali teitseisen te stellen en ook invloed te hebben op het eindexamenniveau. Het educatief centrum legt de minister van onderwijs een overzicht voor van de voorzieningen die het voor Van Kemenade .afscheidscadeau. bekostiging in aanmerking wil laten komen. Dat dwingt de centra een afweging van belangen te maken en over lappingen te voorkomen. In sommige gemeenten bestaan voor een basisvoorziening zoals alfabetisering wèl acht cursussen, terwijl in andere plaatsen wachtlijsten be staan omdat de gemeente (die dit nu nog moet finan cieren) geen geld heeft. De minister op zijn beurt stelt na overleg met het par lement jaarlijks een lande lijk plan vast, waarin onder meèr staat welke nieuwe voorzieningen voor bekosti ging in aanmerking komen. Bij komend groot voordeel van de wet is, dat de rechts positie en de opleidingseisen van de onderwijsgevenden centraal geregeld worden. Er zijn nu gevallen bekend van Deetman (foto boven) .onder tafel. projecten volwassenenedu catie waaraan een team van tien medewerkers deelneemt die allemaal een andere rechtspositie en een ver schillend salaris hebben. De ene is uitgeleend door de On derwij sbegeleidingsdienst, de andere werkt eigenlijk bij de Volksuniversiteit en weer een andere is 'aangehaakt' door het buurtopbouwwerk. Ook alle sociaal-culturele activiteiten die zich in de ge meente afspelen moeten bij het educatieve centrum zijn aangesloten. Maar deze voorzieningen blijven voor hun subsidie van de gemeen te afhankelijk.Tegelijkertijd stelt de wet grenzen aan de groei van het dag/avondon derwijs. De zogen/jamde, 'autonome financiering' (el ke onderwijsvrager die zich aanmeldt wordt automatisch bekostigd) moet plaats ma ken voor een raming op ba sis van een maximaal aantal Kraaijeveld belangen. - FOTO'S DE STEM/ JOHANVANG» leerlingen dat niet mag wor den overschreden. Zo ontstaat het beeld van een basiseducatie die gro tendeels wordt betaald door de afstopping van het dag/ avondonderwijs. En is de PvdA een stukje dichter bij haar doelstelling dat de ach tergebleven groepen méér onderwijskansen moeten hebben. Dat ideaal wordt ook deels verwezenlijkt door de hoogte van het cursus geld, dat afhankelijk is van het inkomen. Een volwasse ne met een minimuminko men kan zich gratis laten bijscholen. Bijna nog was het overigens misgegaan voor Van Keme nade. In een telefoontje met zijn CDA-tegenvoeter De Vries stelde de.VVD-fractie- leider Nijpels deze week voor de stemming te verda gen voor nader politiek be raad. Maar De Vries weer stond ditmaal de liberale druk. Door Pieter Eggen DE kersverse Argentijnse president Raul Alfonsin is zijn beloofde kruistocht te gen de generaals begonnen. Woensdag liet hij in een dramatische speech voor ra dio en televisie Argentinië weten dat de leiders van de militaire junta, die sinds 1976 het land in een perma nente nachtmerrie onder dompelde, voor de rechter moeten verschijnen. Van het lugubere trio Videla, Viola en Galtieri riskeert de laat ste zelfs de doodstraf, we gens zijn mislukte Falkland- oorlog. Alfonsin, de kleine 57-ja rige ex-advocaat uit Cordo ba, liet zijn volk ook weten dat het probleem van de 'verdwijningen' (ongeveer 30.000 Argentijnen raakten zoek in de „smerige oorlog" tegen het terrorisme) uitge zocht zal worden. Als extra 'toegift' aan het militairen- moeë volk stuurde hij 28 ge neraals met pensioen, schaf te hij de post van opperbe velhebber bij alle drie de le geronderdelen af en be noemde hij een generaal met een betrekkelijk schoon bla zoen tot nieuwe chef staf. Het is Fernandez Torres, de man die in de Falkland-oor- log een bevel van Galtieri voor een zelfmoord-actie van zijn manschappen wei gerde uit te voeren. Hij is het type van de a-politieke mili tair, een tamelijke zeld zaamheid in Argentinië. Het zijn de eerste daden Alfonsin meesterwerk FOTO AP van Alfonsin sinds hij afge lopen weekend officieel in zijn ambt werd bevestigd. En het is niet moeilijk om te raden waarom hij de mili tairen en hun dictatuur tot onderwerp van de eerste be slissingen heeft gemaakt. Alfonsin werd gekozen op de golven van de hunkering naar de democratie, die sinds de Falkland-oorlog defini tief moest doorbreken. Al fonsin had bovendien als lei der van de democratische beweging, die de laatste ja ren het hardst tegen de mili tairen tekeer is gegaan, een belofte in te lossen. Met zijn charge tegen de generaals heeft hij bovenal symbolisch de draden met het gruwelijk labyrinth van zijn totalitaire voorgangers doorgeknipt. Toch getuigen Alfonsins maatregelen van grote te- rughoudenheid. Zijn naaste medewerkers zeiden kort voor de ambtsaanvaarding van hun voorman - eind ver leden week - dat zo ongeveer de hele militaire top naar huis zou worden gestuurd en dat de generaals niet ver vangen zouden worden. Zelfs het vriendschappelijke Amerikaanse gebaar, dat Washington zijn wapenem bargo tegen Buenos Aires introk, werd door Alfonsins medewerkers bijna gering schattend afgewezen. „Dat is heel aardig, maar we zullen helemaal geen Amerikaanse wapens kopen", was de rondborstige kreet, waarmee de toon voor de nieuwe koers werd gezet. Alfonsin heeft weliswaar het militaire apparaat onder curatele gezet en de helft van de generaals verplicht met pensioen gestuurd, maar hij liet ook weten dat een deel van de opengevallen plaatsen in de militaire hiër archie door jonge kolonels wordt opgevuld. De nieuwe president heeft waarschijnlijk heel zuiver getaxeerd dat hij met zijn exercitie weliswaar schoon schip maakt; hij heeft er evenwel ook voor gezorgd dat hij de militairen aan zich bindt door een nieuwe 'kaste' van getrouwen te kweken. Op de korte termijn zal de euforie over de 'nieuwe be zems' die schoon vegen de altijd aanwezige angst voor politieke machtsvorming in de kazernes overvleugelen. Of hij er ook in slaagt de rechters het werk te laten op een manier die de Argentij nen verwachten is nog de vraag. Per slot van rekening blijven de rechters aan. De Spaanse ex-premier Suarez, die verleden weekend in Buenos Aires was, vergeleek de stemming in Argentinië niet zonder reden met die in het Spanje van kort na t Franco. Als Alfonsin erin slaagt een geloofwaardige manier te vinden tussen de wens van de Argentijnen naar gerech tigheid en de machtsaspira ties van de militairen maakt hij ook kans de andere grote problemen, waar het land mee worstelt, de baas te worden. Het voornaamste pro bleem is natuurlijk de uiterst deplorabele positie van de Argentijnse econo mie. Met een inflatie van 350% in het afgelopen jaar en een staatsschuld van zo'n 120 miljard gulden ontkomt Al fonsin er niet aan het IMF in huis te halen. Hij heeft al la ten weten niets te voelen voor de uitvoering van de harde recepten, waarmee het IMF zijn cliënten opzadelt. Alfonsin wil een schulddel- gingsregeling die over een lange periode is uitgestreken en hij heeft al gedreigd daartoe eenzijdig te beslui ten als het IMF niet op basis van zo'n regeling met hem zaken wil doen. Alfonsin moet wel hoog van de toren blazen, want hij kent het voorbeeld van Bra zilië. In dat land heeft de re gering door een bezuini- gingspolitiek de armoede en daarmee de sociale ont wrichting een ongewilde 'dienst' bewezen. Zou ook Alfonsins economische poli tiek tot sociale ongerechtig heid (moeten) leiden, dan mag de president vrezen dat zijn politieke tegenstanders sterker worden. Die tegenstanders zijn niet in de eerste plaats de mili tairen, maar veeleer de Pe ronisten, die zo'n smadelijke nederlaag leden bij de ver kiezingen. De Peronistische beweging is nog steeds de sterkste sociale factor in het land. De vakbonden en tal van andere maatschappelij ke organisaties zij n Peronis tische bolwerken. Het zou niet moeilijk zijn voor hun, met ex-presidente Isabel Pe- ron voorop, om Alfonsin de schuld van de sociale en eco nomische problemen te ge ven, die zouden kunnen ont staan. De president onder kent dit probleem, want hij heeft een wet op de politieke hervorming op stapel staan, die een opdeling van het po litieke spectrum op grond van partijprogramma's en ideologieën voorstaat. Dat klinkt hoogdravend, maar is uiterst praktisch, aangezien de Peronistische beweging een veelkoppig monster is dat uiterst links en uiterst rechts in zich bergt. Door een partijpolitieke scheiding tol stand te brengen kan Alfon sin ook de Peronisten uit el kaar spelen. De komende maanden zullen moeten be wijzen of Alfonsin erin slaagt zijn grootste meester werk in Argentinië te be werkstelligen. Alfonsin weel als geen ander dat zijn land pas echt een kans op 'vol wassenheid' heeft als hel bastion van de Perons is ge' slecht. Door WalterSchwarz STOCKHOLM - De vredes beweging zou haar obsessie met kruis- en Pershing II- raketten moeten laten varen en zich in plaats daarvan moeten concentreren op vor men van bewapening waar aan meer eer valt te behalen, zoals de dreigende wapenra ce in de ruimte. Dit is de me ning van Frank Blackaby, de Britse directeur van het in Stockholm gevestigde In ternationale Instituut voor Vredesonderzoek (SIPRI). Zoals velen heeft Blackaby de hoop inzake Euroraketten zo goed als helemaal opgege ven. Naast de dreigende wa penrace in de ruimte zou de vredesbeweging volgens Blackaby meer aandacht moeten schenken aan kwes ties zoals een kernwapen- vrije zone in Europa, nu cleaire non-proliferatie, een verbod op chemische en bio logische wapens en vervan ging van de afschrikkings theorie door een concept van 'gezamenlijke veiligheid' en niet-provocerende defensie. „De bewapening in de ruimte is een aspect van de wapenrace dat het punt waarop stoppen niet meer mogelijk is, bijna heeft be reikt." Voor een man die zich bij na nooit enig optimisme kan permitteren was Blackaby redelijk hoopvol over de wa penrace in de ruimte. „De Amerikanen zijn druk bezig met onderzoek, maar nog niet aan ontwikkeling van wapens, laat staan plaatsing toe. De Russen hebben een ruw ontwerp voor een wa pen, maar ze hebben aange boden de proeven stop te zet ten." Het SIPRI dringt aan op een verdrag tussen beide supermachten nu dat nog mogelij k is. Wat de Euroraketten be treft meent Blackaby dat het vooral de angst voor gezicht verlies is die een overeen komst over beperking van deze wapens in de weg staat. Zonder het gevaar van de wapens te willen onder schatten zegt hij van de ar gumenten van beide partijen niet erg onder de indruk te zijn. De SS-20 is volgens hem lang zo accuraat niet als de officiële westerse lijn wil doen geloven en de baan van de Pershing II „blijft onge- test." De Persing II kan naar zijn mening onmogelijk worden ingezet als aanvals wapen zoals vanuit de vre desbeweging wordt gepo neerd. „De Pershing als aan valswapen is een mythe. Ge zien de vergelding die erop zou volgen, zou alleen een gek daarmee een aanval be ginnen." Blackaby die nu twee jaar directeur is van het SIPRI beschouwt het toenemende besef dat een kernoorlog ab solute dwaasheid zou zijn als de beste hoop voor de toe komst. Dat is ook de reden dat het SIPRI groot belang hecht aan het concept van 'gezamenlijke veiligheid', een theorie ontwikkeld door de Zweedse premier Palme die stelt dat „beide partijen veiligheid moeten bereiken niet tegen de vijand, maar samen met hem." De inter nationale veiligheid, zo schreef Palme, „moet rusten op een verplichting om sa men te overleven in plaats van op de dreiging van we derzijdse vernietiging." Maar hoe mooi dit ook klinkt, voor de wijsgeren van de supermachten die hierover op uitnodiging van het SIPRI van gedachten hebben gewisseld, bleek dit concept toch wat te vaag. Vandaar dat het SIPRI het non-proliferatieverdrag voorlopig als belangrijke' beschouwt, omdat dat enige manier is om te voor komen dat de kernwapens in handen vallen van een of an dere dwaas. De onderhandelingen over chemische en biologisch wapens zijn volgens Blacka by „de enige onderhandelin gen waarin momenteel wa| schot kan komen na twaalf jaar op een laag pitje te heb ben gestaan." Het Zweedse onderzoeks instituut, dat internationaal gezien mag worden geh' kend tot een van de belang rijkste instellingen op ditff' bied, wordt gefinancierd door de Zweedse regering- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De eventuele i n 48 kruisraketten in Woc wordt na de vredesdemonstrati Haag van 29 oktober door meer „esteund dan daarvoor. Nog stee ^eerderheid van de Nederlandc P'l5at blijkt uit een opiniepeilin Nederlandse Stichting voor NSS. Dit bureau peilde op 5 en 6 ber naar de mening van het Nedl volk over de kruisraketten en htl dat onderzoek op 14 en 15 novem De resultaten geven een d verschuiving te zien van de opi) richting van een meer pro-krt tenstandpunt. Het aantal tegen van plaatsing is gelijk geblevi terwijl het aantal voorstander, naar 33% groeide. Uit de cijfers ai DOLMAN GRIJPTIN Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Schoo (Ontwikkelingssa menwerking) heeft zich gisteren de woede van bijna de helft van de Tweede Kamer op de hals gehaald door een lang toegezegde nota over de multilaterale hulp al leen aan de regeringsfr acties toe te zenden. Een woedende Kamer voorzitter Dolman moest persoonlijk ingrijpen om ook voor de oppositie en kele exemplaren van het rapport te bemachtigen. In de nota zet Schoo de efficiency van multilate rale hulp via VN-fondsen en bankinstellingen te gen elkaar af. Tegelijk maakt ze dui delijk dat bij het vast stellen van de hoogte van de Nederlandse bijdragen in de toekomst het effect op de nationale economie veel zwaarder zal worden meegewogen. Dat houdt een verschuiving van hulp in van de VN-fond sen naar de ontwikke lingsbanken die immers voor de Ne derlandse export van veel groter belang zijn dan de hulporganisaties van de VN. HOEWEL NOG STEEDS een ru landse volk de plaatsing van k werpt wordt het 'tegengeluid' v ketten er wél moeten komen st springende resultaat van een o otichtlng voor de Statistiek. Opmerkelijk zijn de uitkomst! dat uit de cijfers de toenemend van de kernwapens. Tegen- en *er hun eigen standpunten. Inti omdat blijkt dat de CDA-kiezer Positief plaatsingsbesluit. Dat g< ze tendens verder voortzetten - cussie in de club van de christe De Nederlandse regering en oest gedaan geen standpunt pr zo wordt ons steeds voorgehou neden rond het moment waaro sussing zal hoogstwaarschijnlijk weede Kamer genomen word at na de zomer de aanbested i,l ,m°eten zi)n. Tot die tijd zul eneiding komen hun mening te Q. UP d|e manier houdt het CD/ in handen tot het 'verl \,o dat de afgelopen vier ersierde' CDA-premier Van s uit een 'voorbehoud', dat er u jet zal besluiten als plaatsii eerst onderhandelen en pas bi ls conseguent doorgezt w/rS, w?rd m°gelijk gemaakt, pon ec^' werd aangewez» «ens met argument dat niet-aai ?ou staan. En zelfs in de Defens vin 2elfs maar één letter vuil Ra=l)ns land' Laatste voorval: sinn v?n State over de grond g achter de haag van zijn ta 'p 'nU beïnvloeden. ten„ -erlander heeft het gc 7i iii'ae opiniepeiling - is ^orden- Een kind weet ij kanlsJ e Russen niet terugkere p daarop is vooralsnog uiter 'nd van het liedje is dat he niw,Te?r argumenten kan ver; aanD Jlebben over plaatsing geneigdheid van het eigen elet annat zelfs een eigen stanc Pst voor 'atoomDacifisten'.

de Stem | 1983 | | pagina 2