ONDANKS FELLE KRITIEK Kerstkaarten naar gehandicapten W oningbouw- verenigingen gaan fuseren ivoor mi sroot s itten-a V erwarrii £ede ron oneelgro PETITIE Kampeerboeren: 'kamperen bij boer uitbreiden' Bestuur van Drie Ambachten wil snellere informatie Rollen driedaagse Toerclub Neutraal DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 Orgel- en koorconcert in Temeuzen fiMDERPAG 15 DECEM UIT HET ZAKENLEVEN Opening Habbekrats Westdorpe KINDEREN IN ACTIE VOOR JEUGD RODE KRUIS Terneuzen Sas van gent /ZA Wildrit n Zuidzande JOK INZAMEL AD politierapport OVER FINANCIËLE SITUATIE WATERSCHAP Dijkgeschot De Drie Ambachten omhoog Van onze correspondente TERNEUZEN - Zaterdag 17 december wordt er in de Grote Kerk in de Noord straat te Terneuzen een concert gegeven in het ka der van de orgelconcerten. Dit keer treden op de Hervormde Cantorij Ter- neuzen, het koor van de hervormde kerk uit Ter- neuzen, die naast A Capel- la werken ook wat kerst liederen zal, zingen en het Kamerkoor Vocalitas on der leiding van Arie Kar- reman, dat werk zal ver tolken van Hammersch- midt, Mendelsohn en ande ren en dat naast Christmas Carols ook kerstliederen zal zingen in een bewer king van hun dirigent. Kees van Nieuwenhui- zen treedt als solist op. Hij is tevens als bas verbonden aan Vocalitas. De instru mentale solisten op deze avond zijn André Spitaels (trompet), leraar aan de muziekschool Terneuzen en zijn leerling Adri Zan- dee. Voor de orgelbegelei ding zorgt Kia Karreman, Arie Karreman zal boven dien een aantal werken op het orgel vertolken van vooral duitse en franse componisten. Het is de eerste keer dat de organiserende commis sie Orgelconcerten nu naast het hoofdstuk orgel een uitgebreid programma met koorwerken geeft. Het concert begitn om 20.00 uur. Volwassenen betalen 6 gulden intree en kinde ren tot 12 jaar 4 gulden. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het dagelij ks bestuur (DB) van waterschap De Drie Ambachten heeft er gisteren een zware kluif aan gehad om de begroting voor 1984 goedgekeurd te krij gen. Vooral de verhoging van het dijkgeschot met twee gulden per hectare om de begroting sluitend te maken viel bij een aantal hoofdingelanden zwaar op de maag. Bij hoofdingeland P. Apers zelfs zo zwaar dat hij als enige tegen de begroting stemde. De kritiek die het dagelijks bestuur gistermiddag naar het hoofd geslingerd kreeg was niet gering. In het algemeen nam men het bestuur zeer kwalijk dat in 'deze slechte economische tijd' de nullijn niet is gehandhaafd. D. van Leeuwen opende in zijn alge mene beschouwingen de aan val. „De waterschappen in het algemeen werken nog teveel met de gedachte dat alle kos ten kunnen en moeten worden doorberekend. Er worden te weinig nieuwe wegen ingesla gen ter beheersing van de kos ten". Hij constanteerde dat een kostenverhoding door het wa terschap in het algemeen door de bevolking slecht wordt aanvaard. „Dat het water schap een deurwaarder heeft moeten aanstellen om 1200 niet betalende gezinnen aan te spo ren dit wel te doen moet voor u toch een teken aan de wand zijn. De financiële rek is er uit", zo trachtte de hoofdinge land de stijging ongedaan te maken. „Op een begroting van twee-en-twintig-en-een half miljoen gulden moet die twee gulden toch te vinden zijn". Van Leeuwen verweet het DB voorts 'dat er te weinig op een rij gezet wordt wat urgent is en niet'. Hij pleitte voor een 'lange termijn beleid'. Daar naast adviseerde hij het db een kritische blik te werpen op de personeelsbezetting. „Is de ze niet te omvangrij k voor het huidige en toekomstige taken- pakker", aldus Van Leeuwen. C. Schelfhout had al even min veel lovende woorden over voor de werkwijze van het DB. „Ik heb niet de indruk dat het db uitputtend heeft ge poogd de nullijn te handha ven". Hij wilde echter geen spelbreker zijn en zegde toe niet tegen de begroting te stemmen. Wel onder voor waarde dat het DB er alles aan zal doen om te voorkomen dat de post onvoorzien zou worden aangesproken. Apers schaarde zich ook achter Schelfhout en Van Leeuwen en noemde de verhoging onverstandig. Ook Apers pleitte, zoals hij dat al eerder had gedaan, voor een meerj arenplanning. Voorzitter F. C. Verhelst, die de zieke dijkgraaf P. van Hoe ve verving, kon slechts met veel moeite het tegenstribbe lende trio ervan overtuigen dat de verhoging van het dijk geschot noodzakelijk is. Bij Apers lukte dat overigens he lemaal niet. Verhelst hield het algemeen bestuur voor dat het hanteren van de nullijn 'bij zondere aandacht' heeft gehad maar dat dat toch teveel rist co's met zich zou meebrengen. Hij stelde dat het niet verho gen van het dijkgeschot ten koste zou gaan van het onder houd van de wegen. „Dan doe je aan kapitaalsvernietiging", vond hij. ede eer n do WESTDORPE - In het voor malige gemeentehuis te West dorpe wordt vrijdag 16 decem ber winkel De Habbekrats ge opend. De 21-jarige Carolien Smulders zal hier koopwaar aanbieden ver beneden de normale winkelwaarde. Af hankelijk van de aanvoer zal ze aanbiedingen hebben van kleding, serviesgoed, speel goed en dergelijke. Het aanbod zal steeds variëren. SAS VAN GENT - In De Roselaer te Sas van Gent vond gister middag de SKW-actie plaats voor het Jeugd Rode Kruis. Ruim negentig kinderen uit Westdorpe en Sas van Gent wa ren naar De Roselaer gekomen om aan de actie deel te nemen. Aan de hand van dia's gaven mensen van het Jeugd Rode Kruis een inleiding over het werk van deze instantie. Op een duidelijke en begrijpelijke manier werd de kinderen verteld •mat het Jeugd Rode Kruis nu eigenlijk is en doet. Na de diase rie werd het Suske en Wiskeboek 'Beter voor Bert' onder de aandacht gebracht. De opbrengst van dit in opdracht van het Jeugd Rode Kruis gemaakte boek komt ten bate van vakan tiekampen voor gehandicapte kinderen samen met niet-ge- handicapte kinderen. De SKW-jeugd schreef en versierde gistermiddag kerst kaarten, die verstuurd zullen worden aan gehandicapte kin deren. De Sasse kinderen hadden de gelegenheid op elke kaart hun naam te zetten en er een persoonlijk woordje op te schrijven. De SKW-leiding noemde de actie 'zeer geslaagd'. Volgende week houdt het SKW en kerstmiddag voor de jeugd waar onder meer kerststukjes gemaakt zullen worden. GOES - Woningbouwverenigingen 'Nieuw Goes' en 'St. Willi- brord' en de christelijke woningstichting 'Zuid- en Noord-Beve land' hebben besloten een volledige fusie aan te gaan. Het ministerie van CROM is toestemming gevraagd om een nieuwe woningbouwvereni ging op te richten, die de acti viteiten van de fusiepartners volledig zal overnemen. De huidige stichting Sa menwerking Goes, opgericht in 1969, als beheersorgaan van de samenwerkende woning corporaties, zal als gevolg hiervan worden opgeheven. De vereniging, die haar werkgebied heeft in de ge meenten Goes, Kapelle, Kort- gene en Wissenkerke, krijgt als naam: Regionale Woning bouw Vereniging Samenwer king. Hangende een besluit vorming bij het ministerie in zake de toelating van de nieu we woningbouwvereniging, blijven de woningcorporaties en de SSG normaal bestaan. Eén van de uitgangspunten bij de fusiebespreking is ge weest de uitdrukkelijke wens om van de nieuwe woning bouwvereniging een vereni ging te maken met een open en democratisch karakter. De nieuwe vereniging draagt als eigenaar verantwoordelijk heid voor het beheer van ruim 5.350 woningen in de gesubsi dieerde sector. Daarnaast is zij belast met het stichten van woningen voor met name die categorie woningzoekenden, die voor hun huisvesting aan gewezen zijn op de gesubsi dieerde woningbouw. Voor de huurders van wo ningen en woningzoekenden verandert er in de relatie met het werkapparaat niets. Slechts de naam verandert. De nieuwe vereniging neemt alle taken, verplichtingen en rech ten van de „oude" woningcor poraties over. Dat wil onder andere zeggen dat de inschrij vingen als woningzoekenden, verleende vergunningen, huurovereenkomsten en ove rige afspraken normaal ver der blijven. Hetzelfde blijft voor vorderingen die de 'oude' woningcorporaties op ex- 'huurders' hebben. Greetje de Maayer, een van de ruim negentig kinderen die een kerstkaart maakte voor het Jeugd Rode Kruis. - foto de stem/cor j de boer Kerstfeest - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van Philadelphia houdt zaterdag 17 december in de Opstan- dingskerk het jaarlijkse kerst feest, aanvang 15.00 uur. De leiding berust bij ds. A. Luns hof, gereformeerd predikant te Axel. Muzikale medewer king wordt door een kinder koor uit Zaamslag verleend. Met zang en spel zal ook dit keer weer het kerstfeest wor den uitgebeeld. De titel is: De wijzen uit het oosten. Luctor - Uitslag bridgeclub Luctor: A-groep, hoewell 10 met 10 paren: 1. heren Sandri- ni-Visser, 2. heren Risseeuw- Meeuwsen, 3. heren Buijze- Remijn, 4. mevrouw Bruijns- de heer Biesbroeck, 5. me vrouw Biesbroeck-de heer Van der Hooft. B-groep: 1. da mes Van de Dries-Sandrini, 2. heren Olyslager-Vreeswijk, 3. dames De Jong-Willemstein, 4. echtpaar Hoogenboom, 5. dames Kint-Van der Peijl. C- groep: 1. echtpaar Speelman, 2. mevrouw Botter-de heer Ar- noldi, 3. heren Verschelling- De Regt, 4. heren De Jong- Dourlijn, 5. dames De Jong- Mattens. Leger des Heils - In het ge bouw van het Leger des heils aan de Donze Visserstraat wordt zondag 18 december 's avonds om zeven uur een Can- delightdienst gehouden. De dienst staat onder leiding van luitenant M. Gerretsen uit Terneuzen. ZEVAC - De Zeeuws-Vlaamse Automobielsport Club (ZE VAC) houdt zaterdag 17 de cember in restaurant De Kraag haar jaarlijkse feest avond, aanvang 21.00 uur. Mu zikale medewerking wordt verleend door het orkest van Nico Sylvester. Tijdens de avond zullen de ZEVAC-kam pioenen in de afdeling ritten sport worden gehuldigd. Afscheid - Het bestuur van de Stichting Samenwerkings scholen voor Middelbaar Be roeps Onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen, houdt in verband met het afscheid van directeur A. Pigmans een receptie. Deze is in de aula van de school aan de Zeldenrustlaan te Terneu zen donderdag 22 december van 15.00 tot 17.00 uur. Met in gang van 1 januari 1984 is tot directeur van deze school be noemd de heer M. Nieuwdorp. Show - De Engelse formatie Harry Strutters hot rhytm or chestra verzorgt vrijdag 16 de cember in café Porgy en Bess een vier uur durende show, aanvang 21.30 uur. Bridge - De leden van bridge club Emergo speelden de laat ste wedstrijd van de eerste helft van de wintercompetitie. Uitslagen: A-groep, howell 10 zonder rusttafel met 10 paren: 1. mevrouw Biesbroeck-de heer Van Dijk, 2. dames Van de Dries-Sandrini, 3. echtpaar Den Haan, heren Scheele-IJs- ebaert en Sandrini-Visser. B- groep volgens het Scheve- ningse systeem met rusttafel en 14 paren: 1. dames De Heus-Hoogenboom, 75 (uit zonderlijk hoog), 2. dames Schiltman-Pel, 3. mevrouw Van der Peijl-de heer Verdam, 4. echtpaar Juffermans, 5. he ren Kramer-IJsebaert. Kerstconcert - Zaterdag 17 de cember, aanvang 20.00 uur, wordt in de Nederlands her vormde kerk aan de Noord straat een kerstconcert ver zorgd. Medewerking hieraan wordt verleend door de her vormde cantorij, het kamer koor Vocalitas en Arie Karre man, die op het orgel de circa 90 zangers begeleidt en diri geert. Verder werken aan deze avond mee de trompettisten André Spitaels en Adrie Zan- dee. De beide koren die zowel gezamenlijk als afdzonderlijk zullen optreden, zingen ver schillende kerstliederen en ca rols. Ook organist Arie Karre man zal een aantal orgelwer ken ten gehore brengen die met Kerstmis hebben te ma ken. Ook Kia Karreman ver leent op deze aovnd medewer king op een orgel. Met het gro te koor, de twee trompettisten en de twee orgels van deze kerk zal dit met de samenzang van alle aanwezigen een bij zonder feestelijk concert wor den. Malerlei - Vrijdag 16 decem ber is er in café De Uitentuin vanaf 20.00 uur een optreden van de groep Malerlei. De groep bestaat uit drie psycho logen die allerlei muziek ten gehore brengen. Soos Altern - Zaterdag 17 de cember houdt soos Altern weer een gezellige avond voor alle alleenstaanden, ditmaal in kerstsfeer. De avond begint om acht uur in De Speye te Sas van Gent. Deze avond is een 'open' soosavond, zodat de al leenstaanden hun familie, vrienden en buren kunnen meebrengen. Er wordt bingo gespeeld en er is een verloting. De muziek wordt verzorgd door De Mercators. Corn Boys - Het winterpro- gramma van de jeugdafdeling van de sport- en ontspan ningsvereniging Corn Boys is inmiddels van start gegaan. Vrijdag 16 december is er voor A- en B-junioren een drop ping. Het vertrek is om 19.00 uur vanaf sportpark De Valc- ke. Na afloop volgt nog een ge zellig samenzijn. Zaterdag 17 december is er in de kantine van het sportpark een film morgen voor zowel pupillen als junioren. Er worden onder meer voetbal-instructieflims vertoond. De morgen begint om tien uur. Van onze correspondent TERNEUZEN - Toerclub Neu traal uit Terneuzen houdt op 18, 19 en 20 januari houdt een rollendriedaagse in haar club lokaal. Twaalf ploegen hebben zich hiervoor al opgegeven. „Er kunnen er best nog wel enkele bij maar de groepen moeten wel snel zijn", zegt se cretaris Brandenburg. Het is inmiddels de derde keer dan de Terneuzense toer club een rollendriedaagse houdt en telkens met groot succes. Behalve de rollendrie daagse staat er voor volgend jaar nog veel meer op het pro gramma. Vanaf maart begin nen de toertochten, waaraan de 16 leden kunnen deelnemen. Ook de viering van het tienja rig bestaan van de toerclub zal volgend jaar juni gehouden worden. ZIERIKZEE (ANP) - De Zeeuwse kampeerboeren hebben z gisteravond tijdens een vergadering in Zierikzee verenigd een federatie, de Vekabo. Volgens de voorzitter van de nieirat federatie, P. Lampert, gaan de Zeeuwse kampeerboeren ijvert: voor uibreiding van het kamperen bij de boer. Het gaat de boeren op dit moment niet zo erg goed. Vooral de kleine bedrijven zien echter mogelijkheden om door uitbreiding van kam- peerfaciliteiten hun slechte in komenspositie te verbeteren. Volgens de Zeeuwse kampeer boeren zou vooral mogelijk heid van kamperen bij de boer aan de kust uitgebreid moeten worden. In bepaalde gevallen zelfs tot 30 a 40 eenheden per bedrijf. „Wij zien niet goed in", al dus Lampert, „waarom in het topseizoen wel noodopvang- terreinen mogen worden opengesteld, terwijl wij boe ren, die plaats genoeg hebben, er niet van mogen profiteren". De Zeeuwse kampeerboeren, verenigd in de Vekabo, zullen zich sterk verzetten tegen in voering van de nieuwe kam- peerwet, waarin per boeren bedrijf maar vijf kampeereen- heden worden toegestaan. „Wij investeren zelf in di recreatie, wij vragen geen cent subsidie en we beschouwen dit als een stukje innovatie het boerenbedrijf. Het zouniö terecht zijn, dat deze voor* boer gunstige ontwikkelinj wordt gestopt", aldus Lamp ert. Zeeland telt ruim driehon derd kampeerboeren. De afge lopen zomer waren ze tijden piekdrukte goed voor zo'n tot 3000 kampeerplaatsen. Dst aantal kan zonder kosten voor de gemeenschap verder wor den uitgebreid, meent Lamp ert. Hij constateerde dat be langstelling voor kamperen bij de boer steeds meer toe neemt. IDZANDE - De West- eeuwsch-Vlaamse Autoclub VZA) houdt zondag 18 de- imber in de omgeving van jdzande haar traditionele jildrit. Deze oriëntatierit is laatste in dit seizoen die leetelt voor het clubkam- ioenschap 1983. De rit die wordt vereden jlgens het NRF/TRR 1983 eeft voor de A- en de B-klas i lengte van circa 35 kilome- en dient gereden te worden iet een snelheid van 20 kilo- ieter per uur. Inschrijving voor deelname, ik voor niet-WZA-leden, is iogelijk vanaf 13.30 uur in otel De Zwaan te Zuidzande. estreden wordt om de wis- rlprijs De Zilveren Bolskruik verder zijn er voor beide lassen drie ereprijzen. OOSTBURG - Woensdagmid dag verleende J. de G. uit Cad- zand met zijn personenauto geen voorrang aan een vracht auto bestuurd door C. J. W. uit Zevenbergen. Deze aanrijding ontstond op de kruising Bree- destraat/Trageldam. OOSTBURG - Op het indus trieterrein is bij de fa. R. een aanhangwagen met bouwma terialen gestolen. De aanhan ger met bouwmaterialen is la ter in Axel teruggevonden. De waarde van de materialen be droeg ongeveer zesduizend gulden. SCHOONDIJKE - In de Prin ses Beatrixstraat ontstond een aanrijding toen W. van de L. uit Oostburg met zijn gepar keerde auto werd aangereden door M. de R. uit Schoondijke. De R. wilde wegrijden en raakte daarbij de auto van L. Er was materiële schade. HULST - Vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woens dag werd ingebroken in ge meenschapscentrum De Lieve te Hulst. De koffiekas met2ï gulden en de biljartklokkei met 150 gulden werden digd, terwijl ook een bandre corder werd ontvreemd. TERNEUZEN - Winkelier R K. uit Terneuzen deed bij gemeentepolitie in zijn woon plaats aangifte van diefstal van twee damespantalons ei één dameskostuum, waar* 177 gulden. Deze zijn gesto uit een kledingrek dat in Noordstraat voor de winkel stond. TERNEUZEN - Zware schade aan een personenauto be stuurd door H. de P. uit Ter neuzen was het gevolg vaneen aanrijding met een truck mei oplegger bestuurd door P. de E. uit Nistelrode. Het ongeval gebeurde gistermorgen op de Mr. Haarmanweg te Terneu zen. De vrachtwagenbestuur der, die in de richting Terneu zen reed, wilde op een gegeven moment links afslaan, maar had vanwege een flauwe bocht in de weg de uit tegenoverge stelde richting naderende per sonenauto niet gezien. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van waterschap De Dr« Ambachten wil sneller en beter worden geïnformeerd over financiële situatie van het waterschap. Bij de behandeling de begroting 1984 gistermiddag is nadrukkelijk om tussentijd*' rapportage gevraagd. Hoofdingeland D. van Leeu wen stelde in dit verband dat het handig zou zijn om op 'de computer' over te schakelen. „Begin elke maand kunnen dan de werkelijk gemaakte kosten van de vorige maand bekend zijn zodat men tijdig het budget kan bijsturen". Dat zou volgens hem ook voorde len hebben bij het opmaken van de begroting. „Alleen op deze wijze kan een goede begroting worden gemaakt en vermeden dat be volking en bedrijfsleven ieder jaar meer moeten betalen voor uw diensten, doordat u te veel marges in uw begroting moet opnemen", aldus Van Leeu wen die ervan overtuigd was dat daardoor zelfs de verho ging van het dijkgeschot voor komen had kunnen worden. Hoofdingeland P. Apers pleitte voor een periodiek bul letin waarin regelmatig de fi nanciële stand van zaken wor den weergegeven. „Laat dat drie of vier keer per jaar zien. Dan kunnen wij zelf aan hand van de begroting ff£ uitrekenen wat er nog over tekort is". Volgens Apers e» Van Leeuwen zou dat de te- trokkenheid van het algemee11 bestuur bij het besturen va» het waterschap enkel waar vergroten. „Dan zitten wij 1* niet alleen als kleine jongens aldus Van Leeuwen. Ook Schelfhout die het iffl' tiatief van het dagelijks te- stuur prees de burgers via rubriek in een advertenties over waterschapszaken te in formeren stelde zich op standpunt dat de hoofdin8e' landen recht hebben om njte informatie. Voorzitter Verhelst, die overigens vraas tekens zette bij de invoer®> van een computersysteem- de kritiek van de hoofdig landen wel begrijpen. Het da gelijks bestuur gaat zich te" D bin- peti en blij een sen taan het Rijk ze enk kers weg oud moe wee pelij Van een onzer versla JZENDIJKE DONGEN - De zusters Franciscanessen van en ten bate van de missie, blij ijn. Vanaf 1 januari 1982 tot ei «eft de actie inmiddels bijna erd. Dit geld is bestemd voor het Tilburg gevestigde 'Cen- um Lektuurvoorziening >or missionarissen en kerken terzee', dat hiervoor gratis Jonnementen verstrekt aan -issionarissen en kerkelijke intra in de Derde Wereld. Zoals deze week gemeld len ook de IJzendijkse zus- Franciscanessen aan de itie mee. Het gaat om appel- tten, die kunnen worden rzameld en daarna afgege- bij of opgestuurd naar woonadres, Molenstraat 4515 AR IJzendijke. De pit- worden eerst gedroogd en larna doorverkocht aan een Moratorium, die ze weer ge hikt voor het kweken van Un een onzer verslaggevers - Onder de inwoners iI1., 's nogal verwarring staan omdat in het dorp nu >r t'1? twee toneelgroepen 'ef zijn. Het gaat daarbij reguliere 'Toneelclub e en de niet in een vereni- mgsvorm opererende 'To- ^•liefhebbers'. voor eigen o] De T februai eerste heid da is er hét voe1 Zoals atste e bekend geeft deze Sroep morgen en zater- s uitvoeringen van het stuk aa eft in de gazette ge- m de Hof van Eede. laar 'ee F.CfelclubEede pit duidelijk welke manier het bestuur het best kan wor" geïnformeerd. °mdat de mensen de groepen blijkbaar niet kunnen houden wij constant benaderd tor r,aarten te rerserveren he eze„ opvoeringen", aldus elkaar frden i Martens van de To- kid ,a rlei signalen is in- ït h +S duidelijk geworden et m het geheel niet bo- ussen de twee toneelgroe- et' aar daar wilde Martens nenkort dan ook beraden t P m gaan. „Wij gunnen ii—oen succes en veel pu- ant maar wensen niet con- e Worden aangesproken Van e. OOSTE Sluis van sta een werkloa ciaal ca kunnen elke dii morgen ruimte straat 6 Volge coördin werklos Sluis, g ke opl< heeft o baar ge geval k dus De is in ee

de Stem | 1983 | | pagina 20