Stephan van den Berg in hoger beroep lotto en toto Deense handbalster betrapt op doping Toernooizege Jan Timman Oranje wil niets aan het toeval overlaten STENMARK SUPERIEUR Rijvers wil Van Lingen mee naar Frankrijk Oranje: nog geen shirtreclame Dauphiné gaat door SMISLOY VRAAGT UITSTEL 'W Damesteam verliest ook van [Oostenrijk Lloyd schakelt Gerulaitis uit SNEEUWSTER DIN DE LUSSAUDIÈRE WK DAMMEN VOOR JEUGD door Gerard Hachmang I ió pr,JS: geen winnaar, 2e I winnaars, die elk bruto f. OKKER NA 16 JAAR TERUG BIJ TITELSTRIJD rf-frz»' - ■eet met schudroos. I In vloerplaat v.a I I- Allicht Frans Ver I 1 Veemarktstraat 43 I feda 076-138880 [Dekkers, Oude Bre. Posthaan 8, Hoeven I KATOWICE (ANP) - De Ne derlandse dameshandbalploeg ),eeft ook de laatste poule- wedstrijd in het toernooi om het B-wereldkampioenschap verloren. In Katowice was Oostenrijk met 20-18 te sterk voor het Nederlandse zevental. Bij rust leidde Nederland met 110-9. In groep B veroverde het 1 team van bondscoach Kescke- methy slechts een punt, in de eerste wedstrijd tegen West- I Duitsland. Nederland speelt woensdag j om de elfde plaats tegen de Spaanse dames. NEDERLAND - OOSTENRIJK ïg_20 (10-9). Doelpunten Neder- i land: Marianne Bult 6, Ursula De- I teling 5, Cecile Leenen 4, Carta I Kleintjens 3. Doelpunten Oosten rijk: Milena Foltynova 10, Gabriel- I le Gebauer 7, Martina Neubauer 2, Sylvia Steinbauer 1. I bilslagen groep A: Denemarken - Spanje 20-15. Bulgarije - Zweden 19-17, Oost-Duitsland - Roemenië 20-19. I Eindstand: groep A: 1. Oost-Duits land 5-10, 2. Roemenië 5-8, 3. Bul garije 5-6, 4. Denemarken 5-4, 5, I Zweden 5-2,6. Spanje 5-0. I bilslagen groep B: Tsjechoslowa- I kije - Noorwegen 23-19, Nederland Oostenrijk 18-20, West-Duitsland -Polen 17-11. Eindstand groep B: 1. Polen 5-8, 2. j Tsjechoslowakije 5-7, 3. West- Duitsland 5-6, 4. Oostenrijk 5-4, 5. Noorwegen 5-4,6. Nederland 5-1. SYDNEY (RTR) - John Lloyd heeft dinsdag in het Grand- Prix-tennistoernooi te Sydney voor een verrassing gezorgd. Lloyd, de echtgenoot van Chris Evert, versloeg de Ame rikaan Vitas Gerulaitis met 1-56-3. De Zweedse spelers, die in Sydney deelnemen, deden het goed. Anders Jarryd bereikte via een zege op de Amerikaan Mike Leach de derde ronde en Stefan Edberg, de winnaar van het junioren-groot slem, drong door tot de tweede ron de. Beiden zijn opgenomen in het Zweedse Daviscupteam, dat vlak na kerstmis in de eindstrijd uitkomt tegen Australië. De leden van de Australische Daviscupploeg waren minder op dreef. Zowel Mark Edmondson als John Fitzgerald werd uitgescha keld. Paul McNamee en Pat Cash kwamen een ronde ver der. gevuld mei advokaat en slagroom. 400 gram Franse wijn, fles 0.7 liler COURMAYEUR (DPA/RTR) - Ingemar Stenmark heeft dinsdag in Courmayeur (Ita- ltë) met overmacht de tweede slalom voor de wereldbeker gewonnen. Uitslag: 1 Ingemar Stenmark (Zwe) 1 rnin 48,97 sec (54,92 en S®). 2- B°Jan Krizaj (Joe) 1.49,13 tlen Ml62>3- steve Mahre (VSt) 150,19 (54,94 en 55,25), 4. Pirmin Zurbnggen (Zwi) j 5150 (56 06 en 5' Franz Gruber (Oos) 1.51,71 I it en 55,76), 6. Roberto Grigis «tal 1.51,80 (55,63 en 56,17). Mand voor wereldbeker: 1. Zur- onggen 72 punten, 2. Franz Hein- - <Oos) 65, 3. Andreas Wenzel H 4' Hans Enn (Oos) 37, 5. narti Weirather (Oos), Jure Fran co (Joe) en Erwin Resch (Oos) 35, 8. Stenmark 34, Uitslagen vijfde ronde: More no Manzana (Ita) - Jansen Wed) o-2, Collet (Bel) - Luciel Manzana (Ita) 2-0, Keisels ™v) - Van der Zee (Ned) 2-0, wajenbrink (Ned) - Michiels ej) 2-0, Shimony (Isr) - Sysel Tsj) 0-2, Kouassi (Ivo) - Mi ff® (Pra) 0-2, Kone (Ivo) - "an-Gur (Isr) 1-1, Beyaert Tra) - Tsjitsov (Sov) 0-2. «and: l. Sysel 9, 2. Jansen, r! o Kraiehbrink en Tsjit- 7 Dan-Gur en Van der ee 6, 8. Beyaert en Michel 4, i £one 3 (uit 4), 11. Collet en L^fnzanu 3, 13. Kouassi 2 chioi n M' Manzana en Mi- e's 2,16. Shimony 1. Van onze sportredactie ZEIST - Wanneer het Ne derlands elftal zich plaatst voor de eindronde van het Europees voetbalkampioen schap, volgend jaar in Frankrijk, dan wil bonds coach Kees Rijvers Bert van Lingen meenemen als assis tent. Rijvers heeft goede erva ringen met hem opgedaan tijdens het WK voor junio ren in Mexico. „Alleen zal het allemaal goed georgani seerd moeten worden. Het mag niet voorkomen dat het, net zoals toen, vlak voor het begin van de trip naar Me xico, op het laatste moment nog geregeld moet worden. Ik kan me voorstellen dat Van Lingen er dan ook wei nig trek in heeft. Als ik in zijn schoenen zou staan, zou ik ook voor de eer bedanken. Daarom moet die hele zaak rond de begeleiding van het Nederlands elftal volgende week voor elkaar zijn". Bondsocoach Kees Rijvers weet overigens niets van de plannen die er op hoog ni veau gesmeed worden met betrekking tot het technisch apparaat van de KNVB. „Vlak nadat ik bij de bond in dienst kwam, heb ik op verzoek van het bestuur een opzetje gemaakt. Daar heb ik verder nooit iets over ge hoord. En dat geldt ook voor wat er nu kennelijk op het programma staat". Over de aanstelling van een coördinator-manager, die zowel zorg zou moeten dragen voor het cursuswerk van de KNVB als de trai ning van de selecties en voor welke functie de naam van Rinus Michels circuleert, wil Kees Rijvers zich op dit mo ment niet uitlaten. „Het lijkt me nu niet het meest geschikte moment om daarover te praten. Eerst Frankrijk halen en dan zien we wel weer verder. Dan is er even ruimte op de zaken op een rijtje te zetten". SCHIPHOL (ANP) - De ne genvoudig wereldkampioen plankzeilen, Stephan van den Berg, gaat in hoger beroep te gen zijn diskwalificatie tij dens de wereldtitelstrijd in de open klasse, vorige week voor de kust van Guadeloupe. De 21-jarige Noordhollan der maakte in de WK-regatta bij het Franse Antillen-eiland gebruik van een in de ogen van de jury te groot zeil. Het voorlijk was vijf centimeter te lang. Van den Berg, die er een andere interpretatie van de meetclausule in het klasse reglement op na houdt, raakte in de laatste vijf van de zeven manches steeds zijn resultaat en daarmee de zeker lijkende tiende wereldtitel kwijt. Zijn protest tegen die jurybeslis- sing werd afgewezen. Stephan van den Berg kon dinsdag de problemen rond de meting van zijn zeil niet zelf uiteenzetten. De wereldkam pioen in de Olympische Windglider-klasse raakte met kernploeglid Paul Meester 'zoek' op de vlucht van New York naar Amsterdam. Zijn zaakwaarnemer Simon Paag- man acht de kansen in het be roep bij de Franse federatie (FFV) behoorlijk. In die visie wordt hij gesteund door het watersportverbond (KNWV). Secretaris Jan Romme: „Er is normaal gesproken geen mo gelijkheid van beroep als een internationale jury een protest heeft afgewezen. In Guadelou pe was echter geen internatio nale jury aanwezig. Er waren in de jury van vijf meer Fran sen dan buitenlanders. Dat is niet toegestaan. Mogelijk is het hele wereldkampioen schap zelfs ongeldig door het ontbreken van zo'n internatio nale jurering". Het beroep van Van den Berg wordt pas ingediend als Tony Watts, de chef-meter van de internationale federa tie (IYRU), de door de Neder landers gehanteerde meetwij- ze als juist aanvaardt. Romme verwacht een positief oordeel van Watts, aangezien de inter pretatie van Van den Berg en de andere Nederlanders van de meetregel in de najaarsver gadering van de IYRU tot bin dend is verklaard. Die rege ling wordt echter pas in 1985 van kracht. JACHT OP MONSTERSCORE ZEIST - Oranje wil niets aan het toeval over laten. De brigade van bondscoach Kees Rijvers zal er zaterdagavond in de Rotterdamse Kuip alles aan doen om Malta een flink plag slaag te geven. De overwinning moet zo hoog uitvallen, dat het voor Spanj'e, vier dagen later in Sevilla, een onmogelijke opgave wordt om zich alsnog te kwalificeren voor de eindronde van het Europees kampioenschap, volgend jaar in Frankrijk. Het Nederlands elftal staat momenteel zes doelpunten voor. Vandaar dat er, logisch geredeneerd, niets meer fout kan gaan. Maar Oranje wil geen risico lopen. De angst dat Malta zaterdagavond alles zal geven, om daarna zodanig 'vermoeid' te zijn, dat het te- Van onze sportredactie ZEIST - De sponsor van de KNVB heeft dinsdag avond aangekondigd be reid te zijn af te zien van de in het contract opge nomen optie shirtreclame te maken met het Neder lands elftal. In een gesprek met het bondsbestuur van de KNVB en de Nederlandse concurrent maakten de woordvoerders van de Japanse electronicafa- brikant het voorbehoud, dat een en ander de ove rige reclameactiviteiten met de KNVB niet mag storen. Beide concurren ten zullen geen proble men maken als een ande re Nederlandse sponsor zich bij de KNVB meldt voor het maken van shir treclame, mits het bedrijf niet in dezelfde branche actief is. Het bondsbe stuur zal zich intern be raden over het voorstel. gen Spanje nauwelijks het ene been voor het andere kan zet ten, is wel degelijk aanwezig. „Daarom moeten we de in terland in een vroeg stadium naar onze hand zetten", was de nuchtere constatering van bondscoach Kees Rijvers gis termiddag in het KNVB- sportcentrum in Zeist, waar de Oranje-selectie tot vanmiddag een uur vertoeft, als eerste voorbereiding op het treffen met het ministaatje. Koelbloedig PARIJS (AFP) - De wieler ronde Dauphiné Libéré gaat in 1984 toch door, in tegenstelling tot eerdere berichten. Vertegenwoordigers van het dagblad 'Dauphiné Libere' hebben maandagavond in Pa rijs daarover een onderhoud gehad met Guy Merlin, de nieuwe vennoot. Beide partij en waren het er over eens, dat alles in het werk gesteld dient te worden om de bekende Franse wielerronde voort te laten bestaan. prj HAAG (ANP) - Lotto 49 heeft geen winnaar van de eerste digdp°P^-ever?* ^°°r de tweede prijs meldden zich twee gega- gee en' J krUgen elk bruto 150.000 gulden. Ook in toto 49 had De Uuu deelnemer alle kruisjes op de juiste plaats gezet, betalingen in de verschillende sportprijsvragen zijn: 3.575 ontvangen, 3e prijs: 229 win naars, die elk f374,60 ontvangen. Toto-gelijk 49: le prijs: 1 winnaar, die bruto f. 4.872,40 ontvangt, 2e prijs: 4 winnaars, die elk f. 163,30 ontvangen, 3e prijs: 42 winnaars, die elk f. 77,80 ontvangen, 4e prijs: 1.233 winnaars, die elk f. 4,20 ont vangen. 9 9 Prijs: geen winnaar, 2e I Ï5& ,lnnaarsi die elk bruto f. ?,n?en' 3e P"js: 91 win- I naars d 1 ii i de priJ! Vangen L £futo f. 3.791,90 ont- diMkf 7Qonnjs: 4-322 wenaars, 8 yuiJ ontvangen, 5e prijs: winnaars, die elk f. 5,00 ont- elk f Toon 322 winnaars 7,638 wi Jf„!njvanr<}. 5e prijs ï'igen Toto 4ol i„ „Wanneer we met de rust twee doelpunten voorsprong hebben, moeten we na de pau ze in staat zijn het karwei koelbloedig af te maken. Het belangrijkste zal echter zijn om die kloof ook zo snel moge lijk te slaan. Dat is goed voor de rust in het elftal. Maar dat is natuurlijk allemaal veel ge makkelijker gezegd dan ge daan. Daar ben ik me van be wust. Destijds in Aken bleef Malta tenslotte ook een tijdje overeind", aldus de nadere toelichting van de technisch leider. Op die negentiende decem ber van het vorig jaar duurde het tot de twintigste minuut, voordat Ophof uit een penalty de score openbrak. Nog voor de rust bouwden Van Kooten, Hovenkamp en Schoenaker de voorsprong uit tot 0-4, waarna na de wisseling Schoenaker en Van Kooten de eindstand op 0-6 bepaalden. Marijke Merckens, die de selectie van het Nederlands gisteren op het KNVB-sportcentrum in Zeist een Indische maaltijd be reidde als gevolg van een verloren weddenschap met Ruud Gullit in de Frank Kramer-show, laat Gerald Vanenburg (links) en Ruud Gullit voorproeven van de saté. - fotoanp Poort open Kees Rijvers over de tegen stand nu: „Ik kan me niet voorstellen dat Malta zich zo maar naar de slachtbank zal laten voeren. Ik heb begrepen dat de ploeg tegen Ierland de poort wagenwijd open heeft gezet met als gevolg die 8-0- nederlaag, maar ik ben ervan overtuigd dat ze zowel tegen ons als tegen Spanje totaal an ders zullen spelen. Niemand vind het leuk om een paar keer achter elkaar met een forse nederlaag te worden ge confronteerd". Eenheid Rijvers heeft veel vertrou wen in de goede afloop, vooral omdat hij van mening is op de juiste weg bezig te zijn. Het Nederlands elftal begint lang zamerhand een eenheid te worden, een echte vrienden club zelfs en daarom heeft de bondscoach geen enkele wijzi ging aangebracht in de forma tie, die vorige maand Spanje met 2-1 versloeg. „Wanneer het ons lukt Frankrijk inderdaad te halen, dan is de groep, die nu al zo lang bij elkaar is, ook verze kerd van afvaardiging naar Frankrijk", maakte hij aan al le onzekerheid een einde. „Daar komen verder dan nog Marco van Basten en Huub Stevens bij en verder zal ik een keuze moeten maken uit enkele jonge aanvallers. Mijn gedachten gaan daarbij vooral uit naar jongens als Kieft, Koolhof, De Wit, en René van de Gijp. Normaal gesproken val ik niet meer terug op de oude kern, of er moeten zich onverhoopt problemen voor doen, doordat een van de gese lecteerden met een langdurige blessure te maken krijgt. Wat de keepers betreft, gaan Schrijvers en Van Breukelen zeker mee naar Frankrijk. Voor de derde keepersplaats moeten Van Ede, Edward Met god en Hiele het onderling uit vechten". Erwin Koeman Met betrekking tot het tak- tisch concept voor de interland van komende zaterdagavond in het uitverkochte Feye- noordstadion, gaat Rijvers uit van de strijdwijze van de tweede helft tegen Spanje. Toen was er een opmerkelijke rol weggelegd voor Erwin Koeman als linker spits. „Inderdaad is dat geen ge bruikelijke plaats voor mij", zegt de speler van FC Gronin gen, „maar in het belang van het elftal zit er niets anders op. Ik heb er ook niet zoveel pro blemen mee. Voor alles staat dat we Frankrijk moeten ha len. Daar moeten persoonlijke belangen voor wijken". Opstelling Nederlands elftal: doel: Piet Schrijvers (PEC Zwolle); ach ter: Ben Wijnstekers (Feyenoord), Edo Ophof (Ajax), Ruud Gullit (Feyenoord) en Peter Boeve (Ajax); midden: Ronald Koeman (Ajax), Gerald Vanenburg (Ajax), Willie van de Kerkhof (PSV) en Erwin Koeman (FC Groningen); voor: Bud Broeken (FC Groningen) en Peter Houtman (Feyenoord). Wis selspelers: Joop Hiele (Feyenoord), Frank Rijkaard (Ajax), Sonny Si- looy (Ajax), Michel Valke (PSV) en Adrie van Tiggelen (FC Gronin gen). Michiel Schapers topfavoriet Van onze sportredactie LEIDSCHENDAM - Met uitzondering van Huub van Boeckel, die een aantal toernooien in Australië afwerkt, waarin hij tot nu toe overigens weinig succesen heeft behaald, neemt de volledige vaderlandse tennistop deel aan de nationale indoorkampioen schappen, die vandaag van start gaan in Racketcentrum West- vliet in Leidschendam. Voor het eerst sinds 1968, toen Tom Okker in het enkelspel voor de vijfde maal de nationale titel pakte, en samen met de huidige bondscoach Fred Hemmes in het dubbelspel tevens voor het laatst als amateur een titel behaalde, zal de 39-jarige voor malige vedette weer in een nationale titelstrijd te vinden zijn. Okker neemt nu aan het dubbelspel deel samen met Mare Al- bert. Blijkbaar is het plaatsingscomité van de KNLTB zo in zijn nopjes met de deelname van Okker dat het duo maar gelijk eer ste geplaatst is, voor de titelverdedigers Theo Gorter en Rolf Thung. De return van Okker valt samen met het afscheid van Louk Sanders. De Leidse econoom treedt op 1 januari in dienst van een grote bank, hetgeen het einde van Sanders als prof betekent. Michiel Schapers, wie anders, is als eerste geplaatst, titelver dediger Martin Koek als tweede. Niemand van de Nederlandse 'top moet echter in staat worden geacht om Schapers in zijn hui dige vorm te kunnen bedreigen. De Rotterdammer staat mo menteel met 150 ATP-punten op een eervolle 106de plaats van de wereldranglijst, ver van de nummers 2,3,4 en 5 van de nationale ranglijst. Dat zijn achtereenvolgens Van Boeckel (56 punten, nummer 220), Wilborts (15 punten, nummer 402), Oosting (11 punten, nummer 438) en Don (8 punten, nummer 480). Bij de dames zou het allemaal wel eens wat spannender kun nen gaan worden. Titelverdedigster Marcella Mesker heeft te kampen met een vormcrisis, terwijl buitenkampioene Nanette Schutte en de jeugdige talenten Hellas ter Riet en Judith War- ringa allebei in een blakende vorm verkeren. Ter Riet, vorig j aar nog finaliste tegen Mesker, staat aan de vooravond van een trip naar Amerika, waar zij aan een aantal toernooien zal gaan deelnemen. Warringa is net terug uit Engeland, waar zij de fi nale van een Masterstoernooi bereikte. De belangstelling voor het wintertoernooi is overigens bij de spelers duidelijk gestegen. In voorgaande jaren kon het toernooi steeds in twee of drie dagen afgewerkt worden. Door het grote aantal aanmeldingen zag de KNLTB zich dit jaar voor het eerste genoodzaakt om twee dagen extra voorrondes in te lassen. In die kwalificatieronden zijn vooral jeugdige speelsters en spelers toegelaten, zodat die de kans krijgen om zich met de gevestigde orde te meten. VOETBAL - Bij de West- duitse voetbalkampioen Hamburger SV is een belas tingaanslag in de bus geval len van ruim een miljoen gulden. De vereniging heeft in de periode 1976 tot 1982 te weinig vennootsschapsbelas- ting betaald. Volgens pen ningmeester Helmut Kall mann kan de navordering zonder problemen worden gefinancierd. DJAKARTA (AFP) - Met de uitstekende score van 15,5 punten uit 21 partijen heeft Jan Timman het tweede, in ternationale schaaktoernooi in Indonesië op zijn naam ge bracht. De Amsterdamse grootmeester, die met zijn zege ruim 30.000 gulden verdiende, kwam in de laatste ronde re mise overeen met hekkesluiter Ediwan Mioio uit Indonesië. De Hongaar Portisch ein digde als tweede met 14 pun ten, de Rus Joesoepov werd derde met 13,5 punten. De Joe goslaaf Ljubojevic, die in de eerste helft van het toernooi de leiding met Timman deelde, deelt de vierde plaats met de Zweed Andersson en de Ame rikaan Seirawan met 13 pun ten. Voor Jan Timman, die zon dag al zeker was van de eind overwinning, betekent deze zege zijn eerste grote toernooi- overwinning naast het natio nale kampioenschap dit jaar. Het toernooi in Indonesië, dat over drie steden was verdeeld, Djakarta, Jogjakarta (Mid den-Java) en Denpasar (Bali), had een gemiddelde elo-rating van 2550. Om aan zijn per soonlijke rating (2605) te vol doen moest Timman 13,5 pun ten halen. Met zijn eindscore van 15,5 punten verdiende Timman 20 elo-punten. Hij is daardoor op weg terug te ke ren bij de eerste tien op de we reldranglijst. Timman wacht nog een zware week. Na zijn terugkeer op woensdag staat voor zater dag de eerste partij uit de tweekamp tegen Boris Spasski op het programma. De twee kamp wordt in Hilversum ge speeld en omvat zes partijen. Na die match last Timman een rustperiode in. Om die reden heeft hij bedankt voor deelne ming aan het Hoogoven-toer nooi in januari. Eindstand toernooi Indonesië: 1. Timman (Ned) 15,5 punten, 2. Por tisch (Hon) 14, 3. Joesoepov (Sov) 13,5, 4. Andersson (Zwe), Ljuboje vic (Joe) en Seirawan (VSt) 13, 7. Romanisjin (Sov), 8. Henley (VSt), 9. Torre (Fil), 10. Adorjan (Hon), 11. Kurajiea (Joe), 12. Gunawan (Ind), 13. Schmidt (Pol), 14. Lobron (WD1), 15. Tarjan (VSt), 16. Ardiansjah (Ind), 17. Kovacevic (Joe), 18. Radu- lov (Bul), 19. Handoko (Ind), 20. Adianto (Ind), 21. Hulak (Joe), 22. Miolo (Ind). LONDEN (AFP) - Vassili Smislov heeft dinsdag in Lon den voor opzien gebaard door uitstel te vragen voor de tien de partij in de tweekamp te gen Zoltan Ribli. De oud-wereldkampioen uit de Sovjet-Unie heeft na negen partijen een voorsprong van twee punten (5,5 - 3,5) en is nog een punt van de finale van het Kandidatentoernooi verwij - derd. De tiende partij zal nu don derdag 15 december gespeeld worden. KATOWICE (ANP) - De in ternationale handbalwereld heeft zijn eerste dopingschan- daal. Dinsdag werd in Kato wice bekend dat de Deense speelster Tina Flensborg- Madsen na het WK-duel Roe menië-Denemarken (18-17) is betrapt op het gebruik van een verboden stimulerend middel. Welk middel Flensborg heeft gebruikt, is door de do- pingarts bij de B-wereldtitel- strijd, de Tsjechoslo waakse arts dr. Jiri Jeschke, niet mee gedeeld. De Deense handbalster is voor de rest van het WK-toer- nooi geschorst. De uitslag van Roemenië-Denemarken is ge wijzigd in 10-0 in het voordeel van de Balkan-staat.

de Stem | 1983 | | pagina 7