even..L UITBLAZEN JD101 Aanslag Koeweit produkt van geloof en woede over politiek Reagan Tilburg nu zeker van 'Sociale Zekerheid' Rabobank Q Burger plicht v AËN Bank ABN Bank Ondoorzi V edior-hc fraude vei Belegerde samenleving OM BEZUÏN WIM KOCK WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 ACHTERGROND Zuiverheid Goede kans Fiat GRONINGEN GEKLOPT MET UNIEKE STUDIERICHTING Bijzonder Gouden idee voor een surprise. Geven is zilver, krijgen is goud. voor ondernemers uit het en voor ondernemers uit hef agrarische bedrijfsleven midden- en klein bedrijf. WOENSDAG 14DECE Niet dat president Reagan daar een voorstander van was, maar nu blijkt dat hij zichzelf beschermt met luchtdoelraketten en een vrachtauto vol gorilla's met machinepistolen, zal het niet meevallen het be zit van vuurwapens in Amerika te verbieden. Een paar jaar ge leden was dat nog een issue, herinner ik me. Het is goed dat je er niet el ke dag op let - het leven heeft gelukkig nog wel wat anders in petto - maar de wereld heeft de laatste decennia een grimmiger aanzien gekregen. Bij de bank draait een ca mera aan het plafond. Af en toe licht een rood lampje op. Dan wordt er waarschijnlijk een foto gemaakt. Ik probeer er altijd maar zo onschuldig mogelijk uit te zien. Niet begerig te kij ken naar de stapel bankbiljet ten die voor de man vóór me wordt neergeteld. Als ik aan de beurt ben moet ik dwars door centimeter- dik en kogelvrij glas converse ren. We kennen mekaar al ja ren, de mevrouw van de bank en ik; we informeren naar el- kaars gezondheid en vakantie plannen. Als het om vriende lijkheid gaat, gooit de balieser vice van de banken tegenwoor dig heel wat hogere ogen dan de klantenservice in het waren huis. Maar het blijft een glim lach door kogelvrij glas. We zullen mekaar in elk geval niet bijten. Nog niet zo lang geleden had je banklopers. Mannen met aktetassen die met een glanzen de ketting aan hun polsen wa ren vastgemaakt. Iedereen kon ze herkennen, niemand raakte ze aan. Tot op een kwade dag een bankloper werd neerge- knuppeld en van z'n tas be roofd. En nog een. En nóg een. Tot ze van de straat werden ge plukt alsof ze vogelvrij waren. Sindsdien blokkeert van tijd tot tijd de geldtransportauto de in gang van de bank en durf je nauwelijks te naderen uit vrees voor een potentiële rover te worden aangezien. Ik geef toe: toen we met de krant nog in de Reigerstraat za ten werd er soms gestolen als de raven. Fietsen, maar ook schrijfmachines en persoonlijke bezittingen uit de Meren in de garderobes. Hier in de polder hebben we ons verschanst ach ter hoge hekken. Om vijf uur, wanneer iedereen die alleen maar overdag werkt, naar huis is en de achtergebleven journa listen en technici slechts een deel van het gebouw bezet en bewaakt kunnen houden, treedt de bewakingsdienst aan. We hebben daar echt aan moeten wennen. Kojak werd hij misprijzend genoemd. De lichte schok die je voelde als je voor het eerst die geüniformeerde man achter het raam zag in plaats van de meisjes die er overdag breiend de telefoon centrale bevrouwen. Inmiddels heeft Kojak zijn plekje in het geheel veroverd. Hij valt niet meer op en de bijnaam raakt al weer in onbruik. Maar het blijft een hele toer om in het weeken- de het bedrijf binnen te komen omdat je iets in je bureaulade hebt laten liggen of gewoon omdat je er werk te doen hebt. Dievenklauwen Met moderne middelen - beton, glas, staal - wordt er weer middeleeuws gebouwd. Gladde kubussen met hoge ra men. Burchten, die een belege ring kunnen doorstaan. Ik heb nog niet zo lang geleden een ar tikel van een architect gelezen over inbraakvrij- en overvalbe- stendig bouwen. Trouwens: ik heb zelf ook ooit dievenklau- Overdreven veilig heidszorg? Nee, publici teit waarschijnlijk. Nancy Reagan op schoot bij Mr T., de robuuste zwarte held van 'The A Team', een tv-serie over veiligheidshelden. wen op de keukendeur ge schroefd. Op de luchthaven moet je de nooit routine wordende, al tijd weer vernederende proce dure van het fouilleren onder gaan. Pantserwagens van de veiligheidspolitie staan opge steld op strategische plekken. Op de pieren patrouilleren agenten met stenguns. Zelfs bij de Westminster Abbey in Lon den, behalve een toeristische trekpleister en een stenen boek over de Britse geschiedenis toch ook altijd nog een huis van God, snuffelen bewakers in tas sen om te zien of je geen bom men mee naar binnen smok kelt. En onze eigen ME is ook nog lang niet aan zijn zilveren bestaansfeest toe. En altijd is er een reden. De krakers, de IRA, vliegtuigka pingen, de PLO, roofoverval len, de RAF, de ayatollah's en nu weer de Islamitische Jihad. Betonblokken Het Witte Huis in Washing ton is voor deze tijd al te tradi tioneel gebouwd. Nu terroris ten zich zijn gaan bedienen van met explosieven geladen vrachtauto's waarmee ze ge bouwen binnenrammen, biedt de gevel van de presidentiële woning geen bescherming meer. Dus zijn ook daér bij de toegangen de enorme beton blokken of -containers versche nen waarachter zich over de halve wereld Amerikaanse wachtposten hebben ver schanst. Tot in West-Europa toe. Ik weet niet of er ooit een tijd is geweest dat democratisch gekozen hoogwaardigheidsbe kleders zich zónder lijfwacht op de openbare weg konden bege ven, maar mocht dat niet zo zijn dan was de bewaking in elk geval discreet. De laatste jaren is de lijfwacht steeds zichtbaar der geworden. Een Pretoriaan- se Garde van de 20ste eeuw. Wie leest hoeveel veiligheids personeel gemobiliseerd moet worden wanneer nota béne de paus van Rome een constitutio nele monarchie als Engeland bezoekt, vraagt zich af of hij zich misschien in een schijnwe reld waant, ogen en oren geslo ten voor de giftige reptielen en verscheurende beesten in de jungle om hem heen. Wie zal het de uit zijn veilig- heidsdroom wakker geschrok ken burger kwalijk nemen dat hij heimelijk verlangt naar een pistool onder zijn hoofdkussen als de president van de Vere nigde Staten zich met lucht doelraketten omringt? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. JHM Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26. 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: f 20,49 per maand, 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses Bel voor nabezorging ti]dens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (ti|dens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje® 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrölstioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 OdNWTMT SlJL JB/IJü/JL T5 PAGINA; Door Pieter Eggen UITDRUKKELIJK be doeld om herkend te wor den als daders maakten leden van de geheime sec- te Islamitische Jihad (Arabisch voor Heilige Oorlog) van de autobom men van maandag in Koeweit precieze copieën van eerdere aanslagen op de Amerikaanse, Franse en Israëlische militaire commandoposten in Li banon, verleden maand. In alle gevallen werd on aangekondigd en lafhartig met autobommen dood en verderf gezaaid. De terreur methode blijkt uiterst doel treffend. In Beiroet waren het ruim driehonderd doden, in Tyrus zo'n veertig en in Koeweit vijf. Ravage en pa niek waren de belangrijkste resultaten van de iedere aanslag. In Washington verklaar den terreurdeskundigen vrijwel ogenblikkelijk na de bommen in het overigens po litiek redelijk rustige Koe weit dat deze aanslagen der mate professioneel waren dat ze niet afkomstig kunnen zijn van 'toevallig' overver hit geraakte islamitische ex tremisten. Dat was een nau welijks verhulde manier om te zeggen dat de bommen 'gestuurd' waren door het Syrische regime van presi dent Assad. En ook de Ame rikaanse regering ziet in de aanslagen in de eerste plaats de diabolische hand van As sad. Nu heeft Syrië met name in het geval van de terreur daden in Beiroet dermate uitbundig de loftrompet ge stoken op de 'heldhaftige' daders, dat je op zijn minst moet constateren dat de aan slagen Syrië goed uitkomen. Toch wil dat niet zeggen dat Syrië de commando's van de 'Heilige Oorlog' volledig in de hand heeft of zelfs di- rekt om een boodschap kan sturen. Het wemelt in de Arabi sche wereld van de sectes die elkaar overtroefen in 'zui- verheid-in-de-leer'. De heili ge oorlog als fenomeen is een belangrijk islamitische ge- loofsopdracht. Zoals de da gelijkse gebeden en de pel grimage naar Mekka onont beerlijk zijn voor een isla miet, zo is ook de heilige oor log tegen 'het kwaad' dat de islam bedreigt een verplicht nummer. Die heilige oorlog kan soms zeer letterlijke vormen aannemen, maar doorgaans beperkt die zich tot het buiten de eigen leef sfeer houden van anti-isla mitische tendenzen. Wat anti-islamitisch is laat zich raden. De culturele en economische 'overval' van het westen en dan vooral Amerika op het Midden- Oosten (die overval duurt al meer dan een halve eeuw) is zeker in de ogen van de puri teinse moslims de ernstigste bedreiging waarvoor men zich gesteld ziet. De ontwik kelingen in Iran van kort vóór de val van de sjah tot in het Khomeiny-tijdperk ge ven aan hoe diep de religieu ze haat tegen de Amerikanen (en Russen) kan zitten. In Iran kwam daar de bijzonde re omstandigheid bij dat Khomeiny van zichzelf zegt dat hij een rechtstreekse boodschap van de Profeet heeft gekregen. Hij zal de Sjia-moslims terugvoeren naar de Twaalfde Imam. Voor de vervulling van die opdracht is Iran, als thuisha ven van de Sj ia-tak van de islam, het meest geschikt. Maar niet alleen in Iran, ook in Irak, de meeste Golfsta ten, Syrië en Libanon her bergen veel aanhanger van de Sjia, de sji'ieten. Een bomaanslag in het pro-westerse Koeweit was daarom, in islamitisch-fun- damentalistische ogen, een daad van verzet. Wat overi gens niet wil zeggen dat de Koeweiti - als slachtoffer - deze terreurdaad daarom zullen vergoelijken. Niets is minder waar, want de aan slag moet in de eerste plaats de machtsbasis aantasten van het regime in Koeweit. Er zijn een paar goede re denen waarom de daders van de aanslagen en hun geeste lijke en politieke leiders kunnen menen een goede kans te maken met hun do delijke werk. In de eerste plaats is Koe weit uitermate strategisch gelegen aan de monding van de Eufraat en Tigris aan de Perzische Golf. In de regio woedt al jaren de oorlog tus sen Iran en Irak. Iran wei gert al jaren een vergelijk met het regime van Saddam Hoessein, omdat deze een 'agent van het westen' is en hij bovendien in eigen land de grootste minderheid van sji'ieten buiten de macht houdt. Wat voor Irak geldt, gaat ook op voor de meeste Golfstaten. De val van Bag dad zou nagenoeg zeker wor den gevolgd door de ineen storting van de politieke structuur van de Golfstaten. Niet voor niets zijn deze lan den anderhalf jaar geleden een defensiepakt aangegaan, dat mag rekenen op westerse steun. Een tweede reden volgt hieruit. Waar Iran weinig kans op een doorbraak lijkt te maken in de oorlog met Irak, zou de 'omweg' van een destabilisering van de Golf net zo effectief kunnen zijn. Een derde kans op succes lijkt in de Amerikaanse Mid- den-Oosten-politiek te lig gen. Reagan en de zijnen hebben veel van hun krediet bij hun Arabische bondgeno ten in het Midden-Oosten verspeeld met het aangaan van een 'strategisch akkoord' met Israel eerverleden week. In iets meer dan een jaar tijd heeft Washington daarmee zijn positie in de regio dras tisch veranderd. Riep Rea gan eerst Israel op een rege ling voor het Palestijnse vraagstuk niet langer onmo gelijk te maken, zeker sinds A, ft 'ify. Een overzicht van de ravage bij de Amerikaanse am bassade in Koeweit, kort na de aanslag. - foto kuna het zeer ongelukkige optre den in Libanon van de laat- raelisch-Amerikaanse ak koord werd alom - ook door Saoedi-Arabië en de Golf staten - berouwd in het Mid den-Oosten. Steeds meer groeit de twijfel aan Ameri- ste maanden én het genoem de akkoord met Israel wekt Washington niet langer de indruk serieus te willen luis teren naar de stemmen uit het Arabische koor. Het Is- kaanse betrouwbaarheid in pro-westerse kringen in het gebied. Deze twijfel en irri tatie spelen op hun beurt ook die krachten in de kaart, die een islamisering van het Midden-Oosten nastreven. Van onze onderwijsredactie OP 24 mei 1982 adviseer de een commissie onder leiding van prof. De Ga- lan de Rijksuniversiteit Groningen om een nieu we studierichting 'Sociale Zekerheid' op te zetten. Groningen nam dat advies over en wilde er in 1984 mee starten in de dependance in Leeuwarden. Dat om het on derwijs in Friesland op een hoger plan te brengen. Op 29 juni 1982 werd er in Tilburg aan de Katholieke Hoge school een soortgelijk advies uitgebracht. Toeval, zo kort na Gronin gen Nou, eigenlijk niet. Universiteiten en hogescho len zaten toen in de aanloop fase' voor de door minister Deetman opgelegde taakver delingsoperatie. Iedere in stelling probeerde toen - en eigenlijk nog steeds - het marktaandeel op te voeren om wat er door bezuiniging weg zou vallen zo goed mo gelijk te compenseren. Tilburg is nu zover en Groningen zal voorlopig moeten afhaken. Tilburg Veldkamp kind heeft z'n aanvraag ingediend voor een nog experimentele studierichting 'Sociale Ze kerheidswetenschap'. Voor mei volgend jaar hoopt men Deetmans fiat binnen te heb ben. Veel problemen zal dat niet opleveren, want de mi nister heeft Tilburg toege zegd, dat er zes jaar lang ieder jaar één miljoen be schikbaar is om de aanloop te financieren. En dat is ruim voldoende om te kunnen starten. Dat betekent dat er in sep tember 1984 in Tilburg een voor Nederland unieke stu dierichting wordt gestart: 'Sociale Zekerheidsweten schap'. De Tilburgse Hogeschool heeft de blauwdruk voor die studie laten maken door 'zwaargewicht' prof. Veld kamp, oud-minister van So ciale Zaken, die aan de Leid- se universiteit een bijzondere leerstoel 'Sociale Zekerheid' bekleedt. Veldkamp werd geholpen door een aantal deskundigen. Daarbij zat ook weer een 'zwaargewicht', drs. L. Lamers, directeur-ge neraal sociale zekerheid van het ministerie van Sociale Zaken. Wat is er nu zo bijzonder aan dit 'kind van Veld kamp' In de eerste plaats dat buiten de bijzondere leerstoel van Veldkamp 'So ciale Zekerheid' in Neder land nergens als zelfstandig vakgebied wordt behandeld. Ze zit meestal opgesloten in andere studierichtingen, zo als rechten, economie en so ciologie. Verder is de studierichting bijzonder omdat ze ook een 'kind van deze tijd' is. De uitgaven voor sociale zekerheid bedragen inmid dels meer dan een derde deel - in 1982 ruim 121 miljard gulden - van het nationaal inkomen en vormen ruim de helft van de uitgaven in de collectieve sector. Toch worden er jaarlijks maar enkele miljoenen be steed aan onderzoek op dit terrein. Tegen de achter grond van de crisis van de verzorgingsstaat en de nood zakelijke restauratie van ons sociaal verzekeringsstelsel kun je stellen dat deze stu dierichting een bittere nood zaak is. Om beslissingen over sociale zekerheid uit de sfeer te halen van het natte-vin- gerwerk is wetenschappelijk onderzoek nodig. Tilburg zal in ieder geval een apart on derzoeksinstituut opzetten. En wat de 'marktwaarde' van de opleiding betreft: Veldkamp heeft laten uitzoe ken dat er zo ongeveer 4.500 functies zijn, waarvoor die relevant is. En er zijn onge veer 30.000 tot 40.000 mensen werkzaam in deze sector. De studie leidt niet op tot 'eng specialisme', maar is breed opgezet. Ze gaat men sen afleveren, die op veel plaatsen inzetbaar zijn. Bij voorbeeld allerlei instellin gen, die werkzaam zijn op het terrein van sociale zeker heid, maar ook bij universi teiten, adviesorganen vah de overheid, zoals de SER, en le rarenopleidingen. Veldkamp en zijn advi seurs zijn er in ieder geval vanuit gegaan dat zowel aan de uitvoering van als de her bezinning op ons sociaal ze kerheidsstelsel een waarde volle bijdrage geleverd kan worden door wetenschappe lijk onderwijs en onderzoek op dit gebied. Tilburg verwcht dat de studie 100 tot 150 studenten per jaar zal trekken en dater in 1987 ruim 300 mensen in Tilburg zullen studeren. Een echt stukje goud van i gram voor f 62,50. Staat ook leuk aan een kettinkje. Het onverwachte cadeau-adres. Al voor f17,50 koopt u zo'n leuk cadeau de eerste zilveren rijksdaalder Juliana '59. Het onverwachte cadeau-adres. (ADVERTENTIES) De Rabobank is een brede bank U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Een nieuwe po litieke partij, de Burgerpartij voor Recht en Vrijheid, wil dat werklozen arbeidsplicht krij gen. Ze moeten ingeschakeld worden bij het schoonhouden van de straten, het aanharken van parken en plantsoenen. Doen ze dat niet dan moet hun uitkering ingehouden worden. Jongeren die vier maanden na het verlaten van de school Lag< bij L Van onze Haagst DEN HAAG - De T\ werknemers volgend ja krijgen als ze voor korte CDA en VVD weten nog bezuiniging in de Ziektewe De regeringspartijen CDA en VVD zijn het er over eens dat het kabinet per 1 juli be zuinigingen moet doorvoeren in de Ziektewet. De opbrengst moet dan gébruikt worden om de verlagingen van de uitke ringen in de WW, WWV en WAO te verzachten. Het kabinet wil de uitkerin gen WAO (nu 80%), de WW (80%) en WWV (75%) per 1 juli verlagen tot 70% van het laatst-verdiende loon. Het CDA vindt alle drie de verla gingen te veel van het goede. De VVD heeft vooral moeite met de verlaging van de WAO, die met name de beter betaal de arbeidsongeschikten hard in de portemonnee treft. Daarom wil de Kamer meerderheid dat het kabinet bezuinigt in de Ziektewet. Over de manier waarop dat moet gebeuren zijn CDA en VVD het nog niets eens. De twee belangrijkste mogelijk heden zijn het verlagen van de uitkering in de Ziektewet (van 80% naar 75% of 70%) of het la ten betalen van de eerste ziek tedag door de werknemer. Er moeten dan wel wettelijke maatregelen komen, die ver hinderen dat werkgevers ge dwongen worden om (zoals in de meeste cao's vastligt) de ziektewet-uitkeringen aan te vullen tot 100% van het loon. CDA en VVD zijn het er over eens dat de bezuiniging in de Ziektewet minimaal 150 mil- Van een onzer verslaggevers ALMERE/BREDA - De grootscheepse inval van justitie en de FIOD (Fisca le Inlichtingen en Opspo ringsdienst) in een aantal werkmaatschappijen van de Vedior-holding in Al- mere (Vendex Internatio nal), markeert opnieuw de ondoorzichtigheid in de werkwijze van veel BV's in Nederland. Zo werd begin '82 door dezelfde Vedior-holding, de in staat van faillisse ment verkerende BV Cen- eo-instrumenten in Breda óvergenomen. Eind mei van dit jaar werd Cenco volledig ont manteld door de directie van Transinvest BV, op haar beurt een bedrijf met nauwe banden met de Ve dior-holding. De 21 Cenco- werknemers werden zon der pardon op straat gezet. ërïJPt in deze wereld alles ineen want de activi teiten van Cenco werden zonder problemen voortge zet via de BV Breda Scien- utic, onderdeel van Tran sinvest BV. De vedior-holding is on derdeel van Vendex Inter- ational (Vroom en Drees- man) en houdt zich met uiteenlopende acti- 1 eiten bezig. Zo bestaat

de Stem | 1983 | | pagina 2