Kerstconcert van koor Stoppeldijk Winterrust en winterslaap PLAATSELIJK NIEUWS George S Sponselee 2 Geen geld meer voor VA C Hulst De Koeters koos prins carnaval HOEK NIEUWEWEG-ZOMERSTRAAT HULST WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND VAN WERKGROEP KERNENERGIE ZEEUWS-V LA ANDEREN Burgemeester kraakt rapport rampenplan In Gerulphuskerk Vogelwaarde JPSTE ADRES Hulst HERKBAND j I ï;Ja"s,een Axel CO Tarieven zwembad Hulst omhoog Nieuwe radiogids ziekenomroep Hulst Brooij mans kampioen cyclocross Schietingen UIT HET ZAKENLEVEN Jubileum zaadhandel De Bruyn T22 PAGINA ZEELAND 2 met een hoge vaste rente, jzen zijn verkrijgbaar met 2 en 5 jaar. irige pandbriefbiljet van ie huidige rentevergoeding f rendement 8%) na afloop inge pandbriefbiljet van een rentevergoeding thans ief rendement 9%) is na vaard. ge biljet is na 2 jaar reeds en een rentekorting. Onderzoek naar verontreiniging van bouwgrond Van een onzer verslaggevers HULST - Volgende maand wordt een oriënte rend bodemonderzoek gedaan naar mogelijke verontreiniging van een stuk bouwgrond op de hoek Nieuweweg-Zomerstraat in de Hulster binnenstad. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester P. Molthoff van Hulst heeft maandagavond tijdens een discussie-avond in Den Dul- laert weinig heel gelaten van het door de werkgroep Kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen opgestelde rap port 'rampenplannen'. Zoals gemeld wordt in dat rapport geconcludeerd dat het Hulster rampenplan niet voldoet aan de eis van dege lijkheid, maar volgens Molt hoff blinkt het rapport zelf ook niet uit van degelijk heid. De burgemeester had bij deskundigen op de verschil lende ministeries zijn licht eens opgestoken en was daarbij tot de slotsom geko men dat het rapport nogal wat verkeerde feiten bevat. „Ik ben een volslagen leek op het gebied van kernener gie", sprak Molthoff voorzit ter Toine Huijsmans van de werkgroep toe, „maar con stateer uit het rapport dat u dat ook bent". De burgemeester was het niet eens met de suggestie van de werkgroep om naast de maatregelencommissie in Roosendaal ook zo'n com missie in Zeeuwsch-Vlaan deren te stationeren. Dat zou volgens hem het werk alleen maar bemoeilijken. Hij be streed dat de verantwoorde lijkheid voor de alarmrege lingen bij de gemeenten ligt, stelde dat de gemeente geen waarschuwingsborden no dig heeft, dat er al jarenlang een voorraadje jodiumta- bletten aanwezig is en dat het rampenbestrijdingsplan van Doel zelf volgens het Nederlandse ministerie goed en snel werkt. Burgemeester Molthoff - FOTODESTEM/CORJ. DE BOER Op dat perceel had de Hul ster Woningbouwvereniging al dit jaar willen beginnen met de bouw 12 woningen, maar dat plan ging voorlopig de ijs kast in toen bleek dat een aan palend stuk grond van een metaalbedrijf sterk verontrei nigd is. Een oriënterend onderzoek wees uit dat er zulke hoge waarden aan metalen in de grond zitten, dat er een nader onderzoek moet komen. Voor alle zekerheid werd geen toe stemming gegeven om met de bouw van de woningen te be ginnen, omdat de mogelijk heid niet is uitgesloten dat ook het bouwperceel verontreinigd 10.000 gulden Om daar achter te komen moet ook op de bouwgrond zo'n oriënterend onderzoek worden gepleegd. Daarmee is zo'n 10.000 gulden gemoeid. Dat geld zou de gemeente uit eigen zak moeten betalen, wa re het niet dat zich een andere mogelijkheid heeft aange diend. Met de subsidie die de Hulster stuurgroep huisves ting alleenstaanden/tweeper soonshuishoudens van het Rijk krijgt mag namelijk een dergelijk onderzoek bekostigd worden. Zodoende brengt het bodemonderzoek voor de ge meente geen extra kosten mee. Als de gemeenteraad ermee instemt kan volgens wethou der G. van de Voorde al in ja nuari met het onderzoek wor den begonnen. Hij verwacht dat de resultaten daarvan te gen het voorjaar bekend zul len zijn. Blijkt de bouwgrond niet verontreinigd, dan kan de woningbouwvereniging in principe binnen de korste ke ren aan de slag. Immers, het bouwplan ligt al, compleet met bouwvergunning, gereed. Van onze correspondent VOGELWAARDE - Dinsdagavond 20 december om half acht geeft het gemengd koor van Stoppeldijk een concert in de Gerulphuskerk te Vogelwaarde. Na een welkomstwoord van pastor Fr. de Koning zal er door het gemengd koor en de fanfare Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde onder leiding van Jan van Water schoot, een concert gegeven worden. Als solisten tre den op Paul Eysackers op piston, Theo Kindt op trom pet en Jo Vernimmen op orgel. Het koor, dat volgend jaar 25 jaar bestaat, doet dit nu voor de vijfde keer en steeds succesvol. Opgericht in 1959 ter gelegenheid van het vijf- tigjarig priesterjubileum van deken Staal, is het uitgegroeid tot een vriendensclub van 38 personen, die steevast van hun wekelijkse repetitie een waar feest maken. Het koor van Stoppeldijk legt zich voorna melijk toe op de kerkmuziek met zo tussendoor eens een ^'gentijds nummertje. Hoofd taak is het verzorgen van de kerkdiensten, waarbij men °°k gescheiden optreedt. De dames zingen als regel bdens de mis op zaterdag avond, de heren zijn aan de oeurt tijdens de zondagse uoogmis, waarin zo nu en dan Pog het schone Gregoriaans klinkt. De dames maken zich ook nog verdienstelijk door et verzorgen van 'rouw en kouw'. Het koor telt momen el 38 leden, niet weinig voor een dorpskoor maar toch maar net genoeg voor eneegemengd koor, waardoor het de grootste zorg is van dirigent Vernim men om alle leden present te krijgen op de repetities. Ook is Vernimmen nog organist die zich bezig houdt met het be werken en schrijven van mu ziek voor het koor. In verband met het jubi leumjaar is er voor volgend jaar een aantal activiteiten gepland. Zo zal zondag 5 fe bruari door de KRO-radio op namen worden gemaakt van de hoogmis om 10.00 uur in de parcohiekerk van Stoppeldijk. In de maand mei zal men een manifestatie met alle zangko ren uit de gemeente organise ren. Van diverse koren zijn reeds positieve reacties ont vangen. In de maand oktober zal het koor een jubileumcon cert geven, terwijl het jaar wordt besloten met een kerst concert. I BTW en montage. Vrouwengilde - Vandaag Piu? Katholiek vrouwen- na T^een doe-het-zelf-reis T" Düseldorf. Men bezoekt j Nicolaasmarkt, waar de ei» umsters de da§ naar gen believen kunnen door is rongen met winkelen. Op de kJr" en terugreis is er een ™«iepauze. Het katholiek rouwengüde vertrekt 's mor- °m 07.25 uur uit Koe- u ™t en verwacht rond 12.00 w m Düseldorf te zijn. Het znrto. aldaar is om 18.00 uur, m t, men om 22.00 uur weer '"Hulst aankomt. hf!it4terssociete"n Groot Hulst, teaanHrnTdaag <woensdag) de bei schieting voor in!,../. en gepensioneerden Vin k e Kroon. De inschrij- '"8 -begint om 13.00 uur en de PO' wordt om 13.30 uur "'geschoten. ansavond - De evenemen- dansavond. Het orkest Jumbo Trio zal vanaf 20.30 uur de dansmuziek verzorgen. Duivenshow - De postduiven vereniging De Zwaluw houdt zondag 18 december in café Sport de jaarlijkse duivenkeu ring met tentoonstelling. Er wordt gekeurd in 6 categoriën, met als inzet een beker, ge schonken door de uitbaters van het café. Als keurmeester treedt op R. Laruelle. Rond 15.00 uur is er een verkoop van 20 jonge duivenbonnen. Kerstviering ouderen - Dins dag 20 december vindt in het bej aardendienstencentrum Trefpunt een kerstviering voor ouderen plaats. De medi tatie wordt verzorgd door ds. H. van de Berg en mevrouw W. van de Berg-de Velde ver telt een kerstverhaal. Tevens zal het bejaardenkoor onder leiding van mevrouw De Graaf, medewerking verlenen. De kerstviering die om 16.00 uur begint wordt besloten met een tulbandmaaltijd. Belang- Op 27 november scharrelde er in de geburen nog een jonge egel rond. Ofschoon het zacht weer was toch laat in het jaar. Een maand eerder, de 26e oktober, vloog er nog een dwerg vleermuis rond. Ook laat. Noch vleermuis, noch egel ver wacht je nog rond die tijd, terwijl er zich niemand over ver baast dat je wel rond Nieuwjaar een haas of konijn door de sneeuw ziet huppelen. Of die sporen er op wijzen dat wezel, hermelijn en bun zing actief geweest zijn. Of wie weet, zelfs ergens de zeldzame steenmarter, het flewijn of e'en otter? Waar om die wel en de ander niet? Die gaan in winterslaap zeggen we meestal. Hebben we het over egel en vleermuis dan is het cor rect, in andere gevallen niet altijd, maar dat behoeft toe lichting. We kunnen het die renrijk indelen in twee grote groepende koudbloedigen en de warmbloedigen. Tus sen haakjes: dat is iets an ders dan koud- en warm- bloeds. Dat slaat op tempe rament, waar wij het over hebben op temperatuur. Alle dieren op twee groe pen na zijn koudbloedig. De twee uitzonderingen zijn de vogels en de zoogdieren. Die twee groepen beschikken over mechanismen om hun lichaamstemperatuur - bin nen zekere omstandigheden - constant te houden. Voor veel zoogdieren is dat zo rond de 37 graden Celcius; vogels zitten meestal rond de 40 graden. De koudbloe digen hebben dit niet: hun temperatuur is gelijk of een tikkeltje hoger dan de omge vingstemperatuur. De vlin der, die u onlangs aantrof op de vliering, de wespenko ningin, ze waren niet van dood te onderscheiden. Pas door de warmte van uw hand of uw adem trokken ze wat met de pootjes ten teken dat ze leefden. De slak in uw tuin zult u niet gemakkelijk tot kruipen kunnen dwingen. Dat geldt niet alleen voor de ongewer- velden, de dieren in ons sys teem van lager orde, niet van geringer schoonheid of wonder, ook voor gewervel- den, behoudens de twee ge noemde groepen. Saleman- ders die grotendeels het wa ter verlaten hebben, zitten als verstijfd onder de grond, onder een houtmijt, een om gewaaide boom. Kikkers en padden brengen in het water op dezelfde manier hun win ter door. Laag van tempera tuur met een minimale be hoefte aan voedsel en zuur stof. Van het eerste legden ze, als alles goed is, reserves aan. Ze kunnen er op teren, maanden als het moet. Ook egel, das, eekhoorn en spitsmuizen hebben zich volgegeten aan de rijkdom van de nazomer en de bamis. Ze hebben een beschutte plek opgezocht en voor hen geldt: laat nu de boeren maar dorsen. De ijsbeer doet hetzelfde en hij benut de stille tijd om zijn jongen te werpen. Maar hij blijft op temperatuur en door zijn li chaamswarmte stookt hij het hol in de sneeuw lekker warm: een ideaal verblijf voor de jongen die nog niet zo goed in staat zijn de tem peratuur van het lichaam nauwkeurig te regelen. Pas na drie, vier maanden als de jongen uit de kwaaien zijn, verlaat het moederdier het hol op zoek naar voedsel. Bij deze zoogdieren echter is er allemaal sprake van winter rust, niet van echte winter slaap. Daling Dat doen onze egel en vleermuizen andersdaar daalt langzamerhand de li chaamstemperatuur. Dat kan zelfs tot vier graden Celcius. Daaronder zou het gevaarlijk worden. Is de temperatuur zover gedaald dan is er een mechanisme waardoor het dier gewekt wordt. Het stookt zichzelf weer wat op, bij wijze van spreken, en bijvoorbeeld de .vleermuizen zoeken dan, als dat mogelijk is, een betere plek. Zal er dan nooit eens een op een verkeerde plek overwinteren en bij het ont waken constateren dat er niets beters is? Of niet meer ontwaken misschien? Al licht, dutsen heb je overal. Vogels kennen dat niet, op, zover we thans weten, een uitzondering na: een Amerikaanse vogelsoort zoekt net als vleermuizen grotten op en ook bij hem daalt de temperatuur zoals bij vleermuizen en egels. Ook bij hen weer voorzie ningen dat de temperatuur niet onder nul daalt, want dat is voor gewervelde die ren funest. Het is allemaal wel gauw opgeschreven natuurlij k hé? Temperatuur daalt, hartslag veel lager, ademhaling nau welijks merkbaar, maar kan dat allemaal zo maar? Nee, dat kan niet allemaal maar zo. Ook inwendig moet er heel wat gebeuren; het bloed bijvoorbeeld moet al heel anders van samenstelling zijn, anders zou het stollen. Er moest dus meer van het ene gemaakt worden of minder dan het ander en zo nog duizend dingen meer. Telkens opnieuw sta je ver baasd, hoe ingewikkeld en boeiend de natuur, inclusief onszelf, in elkaar zit. Auto matisch immers wordt bij een egel trobose voorkomen tijdens de winterslaap. En automatisch wijzigt zijn Bruine kikker. VP I i Spitsmuis. bloed zich weer tot de 'zo- mersamenstelling' als de tijd daar is. Waar zijn wij dan? Problemen Op miljoenen vragen we ten we het antwoord nog niet, wij anno 1983, dus het is begrijpelijk dat ook onze voorouders wel eens proble men hadden. Ten aanzien van overwinterde vogels hadden ze er een meer dan wij: zij meenden dat oever zwaluwen overwinterden. Deze vogelsoort evenwel nestelt - in de zomer - in zelfgegraven holen in steile wanden en dergelijke. Nu gebeurt het wel dat nog niet vliegvlugge jongen achter blijven als de trek begint. Die komen om in het nest. Bij winters graafwerk ko men die voor de dag en van daar de mening'dat deze on der de grond overwinterden. Dat weten wij dan inmid dels beter. Ook geloofden zij dat in de winter de koekoek veranderde in een sperwer. Dat de eter van harige rup sen een haaksnavel kreeg en scherpe klauwen en aldus de winter overleefde met het vangen van mussen en aan- verant goed. Tegen april werd hij dan weer koekoek en kreeg ook zijn stem terug. Op het eerste gezicht, maar ook echt niet meer dan dat, lijken koekoek en sper wer op elkaar: de streping van het verenkleed, de kleur van snavel en poten. Maar daar is dan ook alles mee ge zegd. Wij weten dat de koe koek naar Afrika trekt voor het winterhalfj aar en dat de sperwer in die tijd meer de menselijke omgeving op zoekt. Niet zo moeilijk dus, zullen we maar zeggen; de nogal ingrijpende ombouw van onze voorouders was nogal wat ingewikkelder dan een tocht over duizen den kilometers zonder navi gatiemiddelen, alhoewel.... Soms, zien we maar weer, lost de wetenschap wel eens een paar vragen op, meestal evenwel komen er alleen maar meer bij. Laat dat het boeiende zijn aan haar, maar daarmee tevens het oneindige. Van een onzer verslaggevers HULST - De Vrouwenadviescommissie (VAC) voor de woningbouw afdeling Hulst krijgt volgend jaar geen sub sidie meer van de gemeente. Burgemeester en wethouders vinden dat er van de ac tiviteiten van deze commissie sinds haar oprichting zo weinig te merken is geweest, dat de subsidiekraan dicht gedraaid moet worden. Ook al in het kader van de nood zakelijke bezuinigingen. De Vrouwenadviescommissie is overigens al een jaar geleden op non-actief gegaan, omdat er steeds minder wordt gebouwd en omdat de samenwerking met de plaat selij ke woningbouwvereniging ontbreekt. De VAC-afde- ling Hulst bleef echter wel voortbestaan en zich op de hoogte houden van de activiteiten van de landelijke vrouwenadviescommissie voor de woningbouw. Dat brengt kosten mee zoals abonnementen op vakbladen, af dracht van contributie aan de provinciale en landelijke VAC en het bezoeken van landelijke jaarvergaderingen en regionale vergaderingen van de vrouwenadviescom missie. Omdat die kosten dit jaar al gemaakt zijn, willen J_._ - -v^ - .1 I- V- HULST - De tarieven voor de zwembaden in de gemeente Hulst gaan volgend jaar trendmatig met gemiddeld 3 procent omhoog. Voor de openluchtzwemba den in Hulst en Sint-Jansteen betekent dit dat een abonne ment een gulden meer gaat kosten (23 gulden), een tien- badenkaart twee kwartjes meer (15 gulden) en een dag kaartje vijf cent meer (1,70 gulden). In het overdekt bad stijgt de prijs van een kaartje met een dubbeltje, zodat volwassenen 3,20 gulden en kinderen en 65- plussers 2,20 gulden betalen. De tien-badenkaart gaat een Van onze correspondent WESTDORPE Niet op de elfde van de elfde, maar precies een maand later dan algemeen gebruikelijk is in de carnavalswereld, heeft carnavalsvereniging De Koeters van Westdorpe een nieuwe prins gekozen. In het afgelopen weekeinde werd hij tijdens een prinsenbal in Concordia aan het publiek voorgesteld. Benny Hemel- soet zal bij de komende car navalsactiviteiten prins van Westdorpe zijn. Hij zal het carnavalstijd perk 1983/1984 als prins Ber nardo de grote man worden van carnavalvierend West van elf, die nog niet voltallig is, zal prins Bernardo de ko mende maanden veel werk verzetten om ook voor de komende carnavalsfeesten weer een goed programma samen te stellen. Opvallend is wel dat de raad van elf van De Koeters danig verjongd is. Enkele ouderen hebben hun plaats afgestaan aan wat jeugdiger carnavalsvierders. Jammer was het dat de belangstel ling voor het prinsenbal niet optimaal was. Maar de aan wezigen hebben zich goed kunnen amuseren. De car navalssfeer was beslist goed Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster zieken omroep Radio Nightingale heeft een nieuwe radiogids la ten verschijnen. Het gaat om een extra feestelijke jubileumuitgave, die is gedrukt in een oplage van 2500 stuks. Alle patiënten in het St. Li- duina ziekenhuis en alle donai teurs van Radio Nightingale krijgen een exemplaar van het boekwerkje. In de radiogids is alles te lezen over de feeste» lijkheden rond het tienjarig bestaan van de ziekenomroep", over de mobiele studiobus en natuurlijk over de wekelijkse radioprogramma's voor de pa» tiënten. Bij de radiogids is ook eeij folder gevoegd van de Nier Stichting Nederland en dt Stichting Eurotransplant mei een tweetal zogeheten donors codicils. Daarop kan iemant toestemming geven om na zij-E overlijden nieren en eventuee andere organen beschikbaar te stellen voor transplantatie1- doeleinden. «ys HULST - Zondag werd in Hulst het cyclocrosskam- pioenschap van de toerclub Hulst verreden. Stan Brooij- mans uit Kuitaart toonde zich de sterkste met Jan Van Dor- selaar uit Hulst op de tweede plaats en Eddy de Schrijvej uit Lamswaarde werd derde. Voor deze cyclocross be stond erg veel belangstelling van de leden van de toerclub Hulst. Het parkoers was bij zonder zwaar. De rennert- moesten driekwartier door de modder ploeteren. Brooijmans ging al in de tweede ronde aan de haal ei- werd niet meer achterhaald. De uitslag: 1. Stan Brooij"r mans, Kuitaart; Jan var Dorselaar, Hulst; 3. Eddy de Schrijver, Lamswaarde; 4 Fons van Dorselaar, Hulst; 5 Stefan Willaert, St. Jansteen- 6. Fred Schirrens, Hulst; Frans de Bakker, Hulst; 8. Ja< Rodrigo, Hulst; 9. J. Thuy, St Jansteen; 10. R. Geijsel, Hulst,, HEIKANT - Zaal 't Heike, be- jaardenschieting, 38 schutters hoge vogel: A. van Himste Hellestraat; beide zijvogels: J van Kerkhoven, St.-Jansteen grootste aantal (4): C. Herre- wegh, Heikant. HEIKANT - Zaal 't Helleken 40 schutters: beide hoge vo gels: J. van Kerkhoven; eerste zij vogel: Fr. Reunis, beider St.-Jansteen; tweede zijvogel P. van Bouwel, Hellestraat grootste aantal (5): J. Baert Kemseke-Tromp. HULST - Zaadhandel Etienne de Bruyn in de Gentsestraat te Hulst bestaat 10 jaar. Ter gele genheid daarvan krijgen klanten van dinsdag 20 tot en met vrijdag 30 december IC procent korting op alle artike len. Bovendien gooit De Bruyn er nog leuke aanbiedingen te genaan met 30 tot 50 procent korting. De winkel is gespe cialiseerd in hengelsportarti kelen, dierenbenodigdheden,

de Stem | 1983 | | pagina 15