Meevaller zeven miljoen bij bouw van pijlerdam Jubilarissen in Middelburg gehuldigd GS: vergoeding reiskosten flink omhoog MINISTER HAALT DICTAAT VAN TAFEL Nightingale Hulst wil via kabel marathon- uitzending Adviesvragen over omroep in Zeeland Plan De Koning: 80 bouwvakkers direct aan de slag Geen tol bij storm vloedkering PIJLER EN SCHUIF MINDER NODIG Aanleg haven in samenhang met bouw nieuw dok SAUNA ARQNS WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 I daarbij aan een GOESENAAR A. KNUUT RIDDER ORDE ORANJE NASSAU HAVENSCHAP VLISSINGEN: SMIT-KROES: STATENCOMMISSIE GEPASSEERD Tijdstip Eigen auto VAM ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Bij de bouw van de doorlaatbare pijlerdam in de Oosterscheldemonding heeft zich een meevaller van zeven miljoen gulden aange diend. Omdat bij het deponeren van de funderingsmatten op de bodem van de Oosterschel- de is gebleken dat er een laag matten (tegelmatten) niet ge legd hoeft te worden, is er zo veel doorstroomruimte extra ontstaan dat er in het tracé van de pijlerdam in het sluit gat Roompot een opening min der kan worden gemaakt. Dat betekent dat een pijler en een schuif niet gefabriceerd be- hoeven te worden, wat een be sparing van circa zeven mil- joenoplevert. Aanvankelijk lag het in de bedoeling voor de Roompot 32 stalen schuiven te maken. Dat zullen er nu waarschijnlijk 31 worden. Men is er steeds van uitgegaan dat de Oosterschel- de met in totaal 63 schuiven afgesloten zou worden. Door de meevaller bij de mattenleg- operatie („De funderingsmat ten worden zo keurig gelegd dat we geen tegelmatten meer nodig hebben", aldus Rijkswa terstaat) kan met 62 worden volstaan. Als minister Smit-Kroes, voor wie nu door de Beleids groep Oosterschelde (BGO) van Rijkswaterstaat een noti tie over de meevaller wordt gemaakt, er mee instemt, zal de 66ste pijler voor de storm vloedkering, die men in reser ve wilde houden om hem op het laatste ogenblik in de Oos terscheldemonding neer te zetten, niet afgebouwd wor den. Rijkswaterstaat wijst er met grote nadruk op dat de veranderde plannen geen en kel nadelig effect voor het mi lieu betekenen. De vereiste doorstroomopening, die het onder meer voor de Zeeuwse culturen noodzakelijke getij - verschil in de Oosterschelde in stand houdt, wordt door de meevaller met de tegelmatten royaal gehaald. Rijkswater staat is erg in zijn nopjes met deze meevaller, die ook voor de planning van de werk zaamheden uiterst welkom is. Door aanvankelijke tegen slagen bij het matten leggen (onder meer door het bar slechte weer begin dit jaar) was het tijdschema wat krap geworden. Overigens gaat Rijkswaterstaat er nog altijd van uit dat de pijlerdam in het stormseizoen van 1986 gereed komt. Nieuw overleg over rijksbijdrage veren Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/SLUIS - Van de door minister De Koning aan Zeeland toege wezen gelden voor extra - bouwprojecten (zie De Stem van gisteren) kunnen tachtig tot honderd bouw vakkers direct aan het werk. Daarnaast ontstaat extra-werkgelegenheid in toeleveringsbedrijven. Bedoeling is dat de gel den gebruikt worden voor groot onderhoud aan 27 vooroorlogse en 335 naoor logse woningen. In het eer ste geval draagt het rijk 30 mille per woning bij (kos tenraming 45 mille), in het tweede geval 7.500 (kosten raming 22.500). Ook kan restauratie van diverse monumenten in gang gezet worden. Welke projecten uitein delijk worden uitgekozen in de provincie is onduide lijk. Vaststaat dat ze door de woningbouwcorporaties uiterlijk half juli volgend jaar aangemeld moeten zijn bij de directie Volks huisvesting Zeeland in Middelburg. „De aanmel dingen worden getoetst aan daarvoor geldende re gels en waarschijnlijk zul len de projecten in volgor de behandeld worden. Wie het eerst komt, dus het eerst maalt", aldus woord voerder Johan van der Meer van de directie volkshuisvesting. Voorzitter M. Leenhouts van de NVOB Zeeland zei blij te zijn met de toewij zing van gelden aan Zee land. „Elke toename van werk is welkom, hoewel in dit geval toch speciale pro blemen voor onze bedrijfs tak om de hoek komen kij ken. Zo moet 70 procent van het personeel dat op deze projecten wordt inge zet gerecruteerd worden uit bouwvakkers die al meer dan een jaar werk loos zijn. Op zich een gun stige zaak, dan komen er mensen aan de bak die al lang werkloos zijn. Van de andere kant moetje als on dernemer scherp calcule ren en ben je daarbij zeer afhankelijk van het vak manschap van je mede werkers. Maar het is in ieder geval geen gek plan". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het 'dictaat' van minister Smit-Kroes, bevriezing van de rijksbijdrage voor de Westerscheldeveren op maximaal 36 miljoen gulden per jaar, is van tafel. De minister liet dat gistermiddag in het Zeeuws provinciehuis blijken na een gesprek met Gedepu teerde Staten. Maar of Zeeland garen spint bij haar soepeler houding j blijft voorlopig nog onduide lijk. De onderhandelingen i blijven gefixeerd op een vaste I jaarlijkse bijdrage van het j rijk. De hoogte daarvan staat nu ter discussie, evenals de condities waaronder de bij drage zal worden verstrekt. Het is de bedoeling dat eind februari bestuurlijk overleg begint waarbij knopen door gehakt worden. Ter voorberei ding daarvan gaat een kleine werkgroep aan de slag, be- I staande uit ambtenaren van njk en provincie. De Zeeuwse commissaris van de koninging, dr. C. Boer- j tien is optimistisch over de af loop. „We hebben een zeer constructieve bespreking ge- I bad die ons de hoop geeft dat we eruit kunnen komen. Er is vast komen te staan dat van j beide kanten de wil aanwezig is om uit de problemen te ko men en de goedwerkende ve- ren in stand te houden." Hij maakt duidelijk dat de minister vier keuzemogelijk- i oeden mee naar Middelburg "ad genomen, waaronder het verlenen van een jaarlijkse X? ,bÜdrage. Aan die moge- j jjjkheid gaven Gedeputeerde «aten tijdens de bespreking voorkeur. Op basis daarvan j gaat de ambtelijke werkgroep nu aan de slag. Eén en ander betekent dat «deputeerde Staten niet meer vasthouden aan handha ving van de gegroeide situatie, waarbij het rijk 70 procent, en de gebruikers 30 procent van de exploitatiekosten betalen. De Zeeuwse gedeputeerde voor de veren, J. de Voogd, toonde zich na afloop van het gesprek verheugd. „Ik ben blij dat de kar nu in beweging is. We hebben die 36 miljoen al tijd als een wat onaardig dic taat gezien, waar verder niet over gesproken kan worden. Dat kan nu dus weer wel". Maar de gedeputeerde waagde zich nog niet aan spe culaties over de bouw van de zozeer bepleite dubbeldeks veerboot voor Vlissingen- Breskens. Of de bouwopdracht de deur uit kan is volgens hem afhankelijk van wat er nu uit de bus komt. Gedeputeerde Staten noemden het eerder al onverantwoord deze derde dubbeldekker te laten bouwen wanneer het rijk niet meer bijdraagt dan 36 miljoen per jaar. De veertarieven, name lijk, zouden in dat gevallen met enkele tientallen procen ten moeten stijgen. Gedeputeerde Staten zetten gisteren ook nog eens de argu menten voor de bouw van een vaste oeververbinding op een rij. Maar de minister bleef on wrikbaar op haar afwijzend standpunt staan. Ze zei: „We zijn elkaar niet op alle punten in de armen gevallen", maar gaf toe: „Zeeland heeft recht op een goede veerverbinding". Vun een onzer verslaggevers si» 7 De jub'lerende Hul- ziekenomroep Radio 'ghtingale wil volgend na- een marathon-program- W op touw zetten, dat niet al- i iltllnI?p de radio, maar ook via I u'ster kabelnet op de te- evis,e te volgen zal zijn. am, ige uitzending met usernent en streekinforma- «BWsseld met streekcul- -I voorbeeld in de vorm 0^v^ateUrtoneel- I dit ambitieuze plan van levic;lnstens 25 uur durend te- ,a„„,epi'°Sramma doorgaat, I fina„ van de technische en I Nizhc haalbaarheid. SeLi?gale heeft al contact E met de video-club ,en die is in ieder geval er ai mee te werken. Ook is ®meente.rleg gaa"de met de Hovol?ens Rudolph van den I uvcn van kt- i van vtcii ral h tVan ^adio Nightingale l^deVv^g„e"_Van dete" vm""" vergunning niet te I '■en„„P5?b'emen opleveren. lister wordt dat het mi- I rie van WVC wel toe stemming zal geven voor een eenmalige uitzending via het kabelnet. Daarnaast moet ook het Hulster gemeentebestuur nog akkoord gaan. De marathon-uitzending zal worden gepresenteerd door twee medewerkers van de zie kenomroep, die meteen het uit het begin van de jaren zestig daterende record van Mies Bouwman willen breken. Zij bracht toen het legendarische TV-programma 'Open het dorp', waarmee zij een onafge broken uitzending van 24 uur presenteerde. De mannen van Nightingale willen dat record in ieder geval zetten op min stens 25 uur. Een notaris zal dit officieel registreren. Behalve deze Uitzending worden er komend jubileum jaar nog meer activiteiten op touW gezet, zoals de herope ning van de verbouwde studio, een voetbaltoernooi en een re- unie. pok wordt geprobeerd omroepvereniging Veronica naar Hulst te krijgen om met het populaire programma Ne derland Muziekland. De Grote Markt in Hulst is daarvoor een prima lokatie. Een aantal van de 25 jubilarissen van de PZEM FOTO'S WILLEM MIERAS Van onze correspondente MIDDELBURG - De heer A. P. Knuijt uit Goes, werk zaam bij de PZEM, is giste ren benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in de schouw burg te Middelburg, waar traditiegetrouw de huldi ging plaatsvond van PZEM- personeelsleden die 40 of 25 jaar in overheidsdienst zijn. De heer Knuijt vierde zijn veertigjarig jubileum. De versierselen werden hem opgespeld door de commis saris der koningin, dr. C. Boertien. De heer W. Don, voorzit ter van de raad van bestuur van de PZEM, noemde de onderscheiding 'iets bijzon ders voor een apart mens'. „Ik weet in welke mate uw persoonlijke leven en uw fa milieleven in dienst van uw taken voor de PZEM, de ge zondheidszorg, het onder wijs, de brandweer en noem maar op hebben gestaan". De heer Don bracht dank en waardering over aan de 25 jubilarissen: „De PZEM heeft het bijna afgelopen jaar geleefd als zelden tevo ren. Enkele jaren geleden De heer A. Knuijt: ...zilver... dachten we een periode van consolidatie tegemoet te gaan, maar de PZEM heeft een levensdrift aan de dag gelegd, die zijns gelijke niet kent en dit is in een periode van steeds merbaarder eco nomische recerssie een uni- Mr. W. Blanken, burge meester van Goes hield tot slot een felicitatietoespraak. Tevens werd afscheid geno men van 25 medewerkers die dit jaar met pensioen of via de VUT-regeling de PZEM hebben verlaten. De jubilarissen zijn: 40 jaar: de heer A. P. Knuijt uit Goes, T. Verduin uit Midel- burg en mevrouw A. San- derse uit Souburg. 25 jaar: M. Maas uit Othene, J. Hek huis uit Vlissingen, J. Ha melink uit Terneuzen, P. Eekman uit Terneuzen, ir. L. Sisouw de Zilwa uit Veere, M. Wiessner uit Vlissingen, L. Kaland uit West Kapelle, F. Ackerman uit Axel, J. van Wiefferen uit Axel, J. de Leux uit Sas van Gent, me vrouw J. Roeffaer uit Mid delburg, F. Weber uit Goes, H. Vastenhoud uit Middel burg, J. van Eekelen uit Vlissingen, J. Goedbloed uit Middelburg, W. Verdoorn uit Terneuzen, H. Kooijman uit Terneuzen, L. Davidse uit Vlissingen, J. Meerman uit Souburg, mevrouw J. Quist uit Zierikzee, W. de Jonge uit Zierikzee en D. Verwey uit Kapelle. VLISSINGEN - Met de aanleg van de nieuwe Kaloothaven (in eerste instantie bedoeld voor de PZEM) in het vooruit zicht denkt men bij het haven schap Vlissingen alweer ver der. Dat bleek gisterochtend tijdens een vergadering van het havenschapsbestuur. Voorzitter R. Barbé zei dat de ontwikkelingsmogelij khe- den van de Kaloothaven in sa menhang worden bekeken met eerdere plannen om de Quar- leshaven met een Bijleveldok uit te breiden. Die plannen spelen volgens Barbé nog steeds. Daarbij heeft men het inge nieursbureau Lievense uit Breda, dat ook activiteiten voor de PZEM ontplooit, inge schakeld. Ondertussen wordt het havenschap 'overstroomd' met allerlei ideeën hoe tot aanleg van de Kaloothaven over te gaan. Volgens Barbé worden die ideeën voorlopig allemaal afgehouden. „We willen eerst het gewenste pad bepalen". Het havenschap is druk doende de 21 miljoen gulden binnen te halen, die minister Van Aardenne aan de PZEM heeft toegezegd als bijdrage voor de Kaloothaven. De on derhandelingen over het 'bin- nensluizen' van deze subsidie i (er moet-aan zekere voorwaar den worden voldaan) komen volgens Barbé in een eindfase. Het havenschapsbestuur besloot gisteren 230.000 gulden extra uit te trekken voor een havenuitdieping en terreinop hoging ten behoeve van Hee- rema/THC. Eerder was daar voor al 1,75 miljoen gulden neergeteld, maar dat bleek te weinig. Heerema heeft meer diepgang nodig dan werd aan genomen en de baggerkosten zijn tegengevallen. De meerkosten van de ver dieping worden volgens het dagelijks bestuur van het ha venschap ruimschoots goed gemaakt door de scheepvaart ontwikkeling. MIDDELBURG - Minister Smit-Kroes ziet af van speci fieke tolheffing op de aan te leggen autoweg over de Oos- terschelde-storm vloedkering. Alleen wanneer landelijk wordt besloten bij alle nieuwe wegen tol te gaan heffen zal dat ook gebeuren bij de dani- menweg. Een alternatief daar voor is een algemene verho ging van de belasting op ben zine. Minister Smit-Kroes zei dit gistermiddag na afloop van haar bespreking met Gedepu teerde Staten van Zeeland. Ze benadrukte dat er in ieder ge val een volwaardige autoweg over de stormvloedkering komt. Ze liet zich niet uit over de termijn waarbinnen dit zal gebeuren. Gedeputeerde Staten dron gen gisteren niet alleen bij de minister aan op een tolvrije weg over de stormvloedkering, maar bepleitten ook de aanleg van wegen over de Philips- en Oesterdam. Verder werd haar aandacht gevestigd op de ver ontreiniging van de Wester- schelde vanuit België. Belang- rij kste gespreksonderwerp waren de veerverbindingen. (Zie elders op deze pagina.) Van een onzer verslaggevers HILVERSUM/MIDDELBURG - De Initiatiefgroep Omroep Zeeland en de NOS willen direct na de behandeling van de Me dianota door de Tweede Kamer stappen zetten om zonder tijd verlies tot een regionale omroep in Zeeland te komen. Daartoe hebben ze de minister van WVC onder meer verzocht nu al aan de Omroepraad advies te vragen over het verzoek om een zend machtiging. Dit verzoek dateert al van mei 1972 en werd in mei 1982 door het NOS-bestuur overgenomen. De minister liet toen weten dat gewacht moet worden op het in overleg met de Tweede Kamer vast te stellen beleid. Inmiddels heeft het NOS-bestuur een nota over de organisa torische structuur van de regionale omroep vastgesteld. De NOS heeft ook al een werkstatuut voor de omroep Zeeland, dat op die structuur vooruitloopt, vastgesteld. Zoals gemeld werd in mei van dit jaar al een 'brede en repre sentatieve' adviesraad voor de omroep Zeeland geïnstalleerd. Er zijn ruim 30 Zeeuwse organisaties in vertegenwoordigd. Men heeft de minister inmiddels ook verzocht zo spoedig mo gelijk een regionale steunzender in Zeeland te laten installeren. Zo'n zender is toch al nodig voor het landelijk-regionaal geïnte greerd programma, waarvoor de plannen in Hilversum gereed liggen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de reiskostenvergoeding voor provinciale bestuurders flink verho gen. Het gaat om in totaal om zo'n 15.000 gulden per jaar, boven op de geldende rijksregeling. Het komt vrijwel geheel aan de ge deputeerden zelf ten goede. Ook verscheidene gewone statenle den komen er, hoewel voor een geringer deel, voor in aanmer king. Over de kwestie is nog niet in het openbaar gesproken. Dat gebeurt vrijdag pas tij dens de maandelijkse verga dering van de provinciale sta ten. Aan de staten is gevraagd dan een beslissing te nemen. Wel is tijdens de besloten zittingen van het 'senioren convent' het gevoelen van de fractievoorzitters afgetast. Uit wat daarvan naar de fracties is doorgedruppeld kan worden afgeleid dat een meerderheid akkoord wil gaan. Bedenkingen zijn er wel te gen de procedure. Zo is het stuk op een zodanig tijdstip gepresenteerd dat het niet be handeld kon worden in de openbare statencommissie be stuurszaken, waar geldzaken doorgaans aan de orde komen. Commissievoorzitter P. van den Bosse is het daar niet mee eens. „In het verleden", zegt hij desgevraagd, „is het ken nelijk de gewoonte geweest dit soort voorstellen niet van te voren in commissies te behan delen. Maar ik vindt dat daar dan van af gestapt behoort te worden. Zoiets kan in deze tijd niet meer". chauffeur tot hun beschik king, één van die auto's is meestal bij de commissaris van de koningin in gebruik, zodat de zes gedeputeerden veelvuldig van hun eigen auto's gebruik moeten maken. Gemiddeld gaat het daarbij om jaarlijks 15.000 kilometer per gedeputeerde. Op grond van de rijksregeling krijgen ze voor de eerste 5.000 kilometer 57 cent per kilometer. Daarna wordt de vergoeding minder. In de praktijk komt het er op neer dat de gedeputeerden uiteindelijk gemiddeld zo'n 44 cent per kilometer ontvangen. Uitgaande van een auto met een cataloguswaarde van 30.000 gulden betekent dit, dat ze niets van hun vaste kosten krijgen vergoed en er per kilo meter eén cent van hun varia bele kosten op toe moeten leg gen. Gedeputeerde staten vin den dat onvoldoende en heb ben voorgesteld voortaan steeds het hoogste tarief, 57 cent per kilometer, te hante ren. Gedeputeerde Staten heb ben twee dienstauto's met ADVERTENTIE

de Stem | 1983 | | pagina 13