NG 1.50 L5Ö ,95 .89 on Heibel bij PZEM rond presentiegeld tasiEM Zeeuwen dragen Rode Kruis warm hart toe 19. Vraagtekens rond geldelijke steun gemeenten Geen andere plaats voor nieuw ziekenhuis in Goes WA DEMONSTRATIE WOONLASTENCOMITES VOOR STATENCOMMISSIE BLOKKADE-ACTIE BIJSTANDSVROUWEN MINIMUM-UITKERING Terne aangehouden Vlissingse HBO wint conflict met ministerie DINSDAG 13 DECEMBER 1983 n aan de dijk, .alleen :dezeweeK gemeentel uzenaar MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe stuur gaat bekijken wat mogelijk is om de fi nanciële nood van steeds meer mensen wat te lenigen. i '»2lZeelan(i: c-Me- KLACHTEN: TE VER VAN DE BUS SUBSIDIEBESLUIT VERNIETIGD Al? cRLIJKE, 'TERNEUZEN T27 PAGINA ZEELAND 1 MIDDELBURG De aandeel- houdersvergadering van de provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij heeft een voor stel tot verhoging van de pre sentiegelden voor de leden van de Raad van Bestuur voorals- I nog naast zich neerlegd. pZEM-directeur M. Dale- I hout lanceerde het voorstel gistermiddag tijdens de rond vraag en dat schoot de meeste aandeelhouders, vertegen woordigers van de provincie en gemeenten, in het verkeer- de keelgat. ,We zien in de samenleving I hé de mensen terug moeten en. dan komt hier plotseling, zonder dat het zelfs maar op papier staat, een voorstel om het presentiegeld te verho gen", was de reactie van het statenlid J. Boogerd-Quaak (D'66), die daarmee de nijd van verschillende aandeelhouders en vrijwel alle provincieverte- genwoordigers verwoordde. Ze vroeg een schriftelijk voor stel teneinde dat de volgende keer 'principieel' te kunnen behandelen. Voorzitter W. Don van de Raad van Bestuur kon nadat uit vele hoeken bedenkelijke reacties waren gespuid niet anders dan constateren dat het voorstel teruggenomen diende te worden. Directeur M. Dalebout pre senteerde zijn voorstel als een formaliteit, slechts bedoeld om eerdere beslissingen wat bij te stellen. Zijn plan hield een 'in dexering' in met terugwer kende kracht. Kreeg men tot nu toe 180 gulden per keer, dan zou nu sprake zijn van een oplopend bedrag: 190 gulden voor 1982, 202 gulden voor 1983. Dit ana loog naar het presentiegeld bij de WMZ, dat onlangs (even eens na de nodige commotie) gelijkgetrokken werd met het presentiegeld van Zeeuwse staten. Vooral wethouder W. Wisse (PvdA) uit Vlissingen zei dat afschaffing of verlaging van het presentiegeld beter op zijn plaats is. „Het gaat hier over wegend om fulltime-bestuur ders, die voor enkele werk dubbel worden betaald". Verschillende burgemees ters bleken het met Dalebout eens: „Als er gewerkt wordt, moet ervoor worden betaald", zei bijvoorbeeld burgemeester S. Franke van Valkenisse. Voorzitter W. Don liet door schemeren dat bij de presen tatie van het voorstel buiten de waard was gerekend. Vol gens hem was het juist de be doeling van de directeur ge weest om de zaak zonder com motie te regelen. Provinciebestuur bezint zich op energietarieven im, 076-236911 De nieuwste door TNO en ECt gekeurde auto- stoel met zit- en slaapstana Kompakt, veilig en in 5 minuten te monteren. Metskai- bekleding. van 259.- voor leverbaar met iuroy-bekleding- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/AXEL - Een aantal gemeenten in Zeeland heeft, zoals bekend, maatrege len voorgesteld de minimum uitkeringstrekkers tegemoet te komen in hun financiële omstandigheden. Zo heeft Axel bij voorbeeld geld uitge trokken om bepaalde catego rieën inwoners vrij te stellen n onroerend goed-belasting reinigingsrechten. Op het Zeeuws provincie huis zijn de officiële voorstel len uit de betreffende Zeeuwse gemeenten nog niet aangeko men. „Als men maatregelen heeft getroffen in de belas tingsfeer is het overigens geen zaak voor de provincie, daar over moet de Kroon beslissen", aldus een woordvoerder van de provincie Zeeland. „In principe is belasting vrijstelling mogelijk maar ik UIDHINDER NEUZEN Iers van Terneuzen flg van het bepaalde lening Geluidhinder openbare kennis dal fen een vergunnings- [irtikel 11 juncto arti- brdening is ingeko- een vijftaLsportter- ^installatie aanwezig deze vergunnings- i de velden genum- [tcomplex in het Zui- bij de voetbalvereni- |erneuzense Boys"), Bingel te Biervliet (in leniging „Biervliet"), Loven polderstraat te voetbalvereniging fex aan de Drostlaan pe voetbalvereniging .nplex aan de Sport- uik bij de voetbalver en andere ter zake rt ingang van heden k (elke werkdag van 1 13.30 tot 16.30 uur) Ier gemeentesecreta- I sen. I kan elke belangheb- I iftelijke bezwaren te- levraagde vergunnin- lege van burgemees- rlijk Bolwerk 4 te Ter- 1983 ders van Terneuzen meester, C. Ockeloen, aris, Th.J de Brauwer NIEUW-NAMEN - De haan die in de nacht van 26 op 27 november door de storm van de kerktoren in Nieuw-Namen werd ge blazen, is weer terecht. De vogel lag in de tuin in het gras van één van de buurtbewoners. Waarom de haan daar tijdens de eerste zoekac ties na de storm niet is te ruggevonden, blijft voor de dorpsbewoners nog steeds een raadsel. Men vermoedt dan ook dat iemand de haan heeft ge vonden en meegenomen en hem later weer heeft teruggelegd. Door de ge- weldige duik tegen de grond is de torenhaan in ieder geval flink bescha digd. Nu de haan toch aan een flinke opknapbeurt toe is en het kruis ook wel wat onderhoud kan ge bruiken, is ook dat laatste ornament van de toren gehaald. Dat gebeurde met een hoogwerker van ie firma Stoffijn uit Ter neuzen. De restauratie van haan en kruis zullen flink wat tijd in beslag nemen. Bovendien is het niet raadzaam om in deze tijd van het jaar met flinke windvlagen de attributen weer bovenop de toren te zetten. Omdat er al maat- regelen zijn getroffen te- Den een mogelijk inrege nen van de toren, zal met de herplaatsing van het kruis en de haan worden gewacht tot het komend ij voorjaar. Van onze correspondent BIERVLIET - In de polder °ablJ Biervliet is een zekere H. u," Terneuzen aangehouden Maat hij met een luchtbuks n «et jagen was. Hiervoor had hij geen ver- Sgj spullen zijn in be- Daarbij staan twee kwesties centraal: Hoe te reageren op de verhoging van de aardgasprijs met 3 tot 4 cent, die de regering wil doorvoeren. Wat te doen aan schrijnende gevallen waarbij men sen niet meer in staat zijn de energierekeningen van de PZEM te betalen. VOOR 7l HfMA/CCT NEDERLAND Kantoren ArirÜrneuzen'Hulst en Goes, mer! en telefoonnum- op pagina 2. Rein van der sen :nf tchef)' Jan Jan" Pam h che1' Frank Dey, Boe d,LS?hipper' Cor de I (scnrti u Ton Hoornen araéten H"ls,; Eu9ène Ver kei H l Gé van Ber- <na On«K6lbur9: Henk Posl" I Oostburg: Co Meertens. Servf, 'Wpunten I Ale^'J,Ue: mevr' Neve' 2250 str- 4' 01148" Privé 01150-95839 Dat is het resultaat van een demonstratief optreden van het woonlastencomité Middel burg, het woonlastencomité Vlissingen en het comité Vrouwen in de Bijstand Wal cheren. Een kleine dertig leden van de comités nestelden zich gis termiddag tijdens een verga dering van de statencommissie voor economische zaken op de publieke tribune. Nadat ze spandoeken hadden ontrold, maakten hun woordvoerders van het spreekrecht gebruik. Indringend drukten ze de commissieleden met de neus op de steeds groter wordende nood onder de laagstbetaalden en uitkeringstrekkenden. Ze eisten verzet tegen het gerechtelijk vonnis dat verho ging van de aardgasprijs toe laat en vroegen om éénmalige kwijtschelding van energiere keningen voor mensen die het geld niet meer op kunnen brengen. Daarbij werden schrijnende cijfers genoemd. De eisen zijn de afgelopen da gen ook schriftelijk naar de Raad van Bestuur van de PZEM gezonden. De statencommissie rea geerde met een opdracht aan het dagelijks provinciebestuur 'zo snel mogelijk aan de slag te gaan'. Voorzitter P. Dievenbach van het woonlastencomité Middelburg benadrukte dat de PZEM maandelijks 2500 op drachten tot afsluiting van de energietoevoer de deur uit laat gaan, waarvan er 30 ook daad werkelijk worden uitgevoerd. „Laat de PZEM met de sociale diensten beoordelen wie voor kwijtschelding in aanmerking komen", zei hij. Dievenbach noemde het onaanvaardbaar dat steeds meer mensen zich in uitzichtloze schulden moeten steken om de woonlasten op te kunnen brengen, terwijl de re gering het aardgas als 'melk koe' gebruikt en opbrengsten daarvan laat verdwijnen in 'de zakken' van ondernemin gen met superwinsten als Shell, Esso en de NAM, Voorzitter J. Kilian van het woonlastencomité Middelburg maakte gewag van bejaarden die na aftrek van hun vaste lasten maandelijks slechts 80 gulden van hun uitkering overhouden. „En als ze zich tot het uiterste hebben ingespan nen om energie te besparen komt de PZEM controleren of er geen energie gestolen wordt". Volgens het actiecomité Vrouwen in de Bijstand zijn er momenteel in Zeeland al vrouwen die rond moeten zien te komen van 4,50 tot 4,00 gul den per dag voor voeding en huishoudelijke artikelen. De aandeelhoudersvergade ring van de PZEM keurde gis termiddag in alle rust de PZEM begroting voor het ko mend jaar goed. Zoals gemeld blijkt uit die begroting dat het elektriciteitstarief (de varia bele brandstoftoeslag niet meegerekend) voor het vierde achtereenvolgende jaar op hetzelfde peil zal blijven. PZEM-voorzitter W. Don kondigde aan dat de verbrui kers komend jaar opnieuw geld terug zullen krijgen wan neer de resultaten van de PZEM daar aanleiding toe ge ven. Een verhoging van de aardgasprijs met 4 procent kan de PZEM volgens hem echter niet teniet doen. „Dat zijn klappen die de PZEM niet meer op kan vangen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De bijna profes sionele bezwaarmakers I. A. van Royen uit Baarland en H. Fransen uit Oudelande krij gen het niet voor elkaar de ge plande nieuwbouw van de stichting Oosterscheldezie- kenhuizen, een hospitaal dat een streekfunctie voor de hele Bevelanden vervult, alsnog verplaatst te krijgen. Volgens de beide ex-raadsleden ligt de uitgezochte plaats, aan de 's Gravenpolderseweg in Goes, nu te ver van de dichtstbij zijnde bushalte. Ondanks dat bezwaar gaven B en W van Goes een bouw vergunning af en het Zeeuwse provinciebestuur een verkla ring van geen bezwaar. Terecht, meent de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, die Van Royen en Fran sen niet alle gelijk ontzegt, maar het toch te ver vindt gaan nu nog aan hun wensen tegemoet te komen. „Naar ons oordeel hebben appellanten, wiens woningen blijkens de stukken op ten minste 9,5 en 10 kilometer lig gen van het perceel waar het onderhavige ziekenhuis gaat worden gebouwd, als poten tieel bezoeker/patiënt van het ziekenhuis wel enig belang bij een gunstige ligging ten op zichte van het openbaar ver voer, maar geen specifiek per soonlijk belang dat hen onder scheidt van anderen", aldus de Raad, die daarom van beiden het beroep niet-ontvankelijk heeft verklaard. Overigens staat het licht voor de nieuwbouw nog steeds niet op groen. Het plan maakt onderdeel uit van de herover wegingsoperatie van de staatssecretaris voor volksge zondheid. Een aantal bijstandsvrouwen in gesprek met wethouder Hoefkens Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Leden van het Walchers comité Vrou wen in de Bijstand hebben gisteren de hele ochtend de gemeentelijke sociale dienst in Vlissingen bezet. De actie was vooral gericht tegen de aangekondigde kortingen op de uitkeringen (3 procent vanaf januari en voor veel uitkeringstrekkers nog eens 10 procent vanaf juli). De vrouwen, ongeveer 15, regelmatig aangevuld met medestandsters, blokkeer den de ingang van de sociale dienst gisterochtend om ne gen uur. Met een bank en een spandoek werd de toe gang hermetisch afgesloten. Alleen enkele mensen die geld kwamen halen werden doorgelaten. Verschillende ambtenaren staakten uit so lidariteit de werkzaamhe den. De vrouwen hielden de blokkade, zoals was gepland, tot 12 uur vol. Pogingen van wethouder A. Hoefkens om te bemiddelen mislukten. Zijn toezegging om vandaag in Den Haag voor de belan gen van de uitkeringsge rechtigden te pleiten kon de vrouwen niet vermurwen, ook niet een telexbericht waarmee de wethouder de eisen van de vrouwen onder de aandacht van het parle ment bracht. Woordvoerster H. Won- dergem: „Zo'n toezegging van de wethouder zet toch geen zoden aan de dijk. Daarom zijn we zolang ge bleven als de bedoeling was". Wethouder Hoefkens leg de zich daar uiteindelijk bij neer en liet de actie voor wat die was. Hij beloofde de vrouwen vrijdag verslag uit te brengen van zijn bevin dingen in Den Haag. In een petitie keerden de bijstandvrouwen zich niet FOTO WILLEM MIERAS alleen tegen de kortingen. Ze eisten ook meer personeel bij de sociale dienst, betere voorlichting over rechten en plichten van uitkeringsge rechtigden en compensatie voor stijgende woonlasten. „U itkeringsgerechtigden" aldus de petitie, „zijn buiten het maatschappelijk leven geplaatst en worden verder geïsoleerd wanneer dit on gelimiteerd korten door blijft gaan. Zij hoeven niet te verlangen naar betaalde arbeid, naar studie en cultu rele genoegens. Er zjjn Ne_ derl anders die vinden dat er te veel gebruik wordt ge maakt van uitkeringen, maar zij vergeten één ding: ook zij kunnen morgen uit keringsgerechtigden zijn. kan mij voorstellen dat in Den Haag vraagtekens worden ge zet als hele categorieën van bepaalde gemeentelijke belas tingen worden vrijgesteld. De zaak is nog wel niet bestu deerd, maar waarschijnlijk is zoiets wel aan twijfel onder hevig", zo werd gisteren in Middelburg opgemerkt. Opmerkelijk was dat gister morgen staatssecretaris Van Amelsvoort tijdens een radio- uitzending opmerkte niet zo enthousiast te zijn over maat regelen die in sommige ge meenten ten aanzien van de inkomenspolitiek worden overwogen. De directeur van een grote gemeentelijke sociale dienst in Zeeland vond het onjuist als gemeenten op deze manier 'in komenspolitiek' gaan bedrij ven. „Als je dit als gemeente gaat doen doorkruis je het rijksbeleid. Dat kan natuur lijk niet. Dan is er voor het rijk geen beleid te voeren want elke gemeente kan dat dan naar eigen goeddunken aanpassen. Ik verwacht ook niet dat al die voorstellen van uit Den Haag het groene licht zullen krijgen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Onderwijsmi nister Deetman zal ondanks de grote financiële problemen op zijn departement nog over de brug moeten komen met wat achterstallig salaris voor per soneel van de Vlissingse HBO. Het gaat om geld dat zijn voor-voorganger in het eerste kabinet-Van Agt, dr. A. Pais, heeft geweigerd uit te betalen. Het conflict had betrekking op onderwijzend personeel dat voor het nieuwe schooljaar '80/81 nieuw werd aangewor ven in de zomer van '80. Pais vond dat de betrokken onder wijsgevenden hun nieuwe baan niet konden beginnen met drie weken betaald verlof, „want dat zou een unieke si tuatie zijn". De Kroon en misschien ook het bestuur van de Vlissingse HBO waren dat wellicht met hem eens geweest als de mi nister dat tijdig kenbaar had gemaakt, maar Pais lanceerde zijn idee pas eind juni, toen het HBO-bestuur al arbeidscon tracten had afgesloten. En daarop wilde het stichtingsbe stuur niet meer terugkomen. Beide partijen hielden ver volgens hun poot stijf. Pais weigerde subsidie voor de be trokken salarisperiode, het schoolbestuur tekende daar tot bij de Kroon protest tegen aan. En won, want ook de Kroon is van oordeel, dat het school bestuur niet achteraf eenzijdig arbeidscontracten had mogen bijstellen. De omstreden sub sidiebeschikking van Pais werd op grond van die over weging vernietigd. Van onze correspondent GOES - Tijdens de kringver gadering van het Nederlandse Rode Kruis, die zaterdag in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden, is gebleken dat de Zeeuwen het Rode Kruis nog steeds een warm hart toedragen. De ledendicht heid is in Zeeland het hoogst van alle provincies. De gemid delde ledenbijdrage is een van de hoogste van Nederland. Kringcommissaris Bollen noemde de postzegelactie die eens in de vijf jaar wordt ge houden zeer geslaagd. In 1978 bedroeg het totaal van de toe slag 6.000 gulden, dit jaar is het bedrag, dank zij de vrij willigers en de damescomités al gestegen tot 30.000 gulden. Ook de verkoopactie van Sus- ke en Wiske-boeken, die in ok tober is gestart, loopt goed. In Zeeland zijn 9.000 boeken ver kocht, waarvan meer dan de helft in Zeeuwseh-Vlaande ren. De kring Zeeland heeft po sitief gereageerd op het ver zoek van het hoofdbestuur geld beschikbaar te stellen voor verbouwing van het hoofdbureau in Den Haag. In de toekomst zullen de afdelin gen meer gaan samenwerken bij de werving van colonnele den. Met de opheffing van de BB in het vooruitzicht wordt gedacht aan hen die nu nog noodwachtplichtig zijn. Uiter aard is het voor het Rode Kruis een goede zaak dé ken nis en kunde die daar aanwe zig is, in huis te halen. De heer B. Hofman, sinds 1 juli van dit jaar commandant RKK, achtte het een slechte zaak, dat afscheid wordt geno men van de organisatie Be scherming Bevolking. In het nationaal rampenplan dat hiervoor in de plaats komt, is de plaats van het Rode Kruis nog niet geheel duidelijk. Ze ker is dat het rijk minder fi nanciën beschikbaar stelt. Het hoofdbestuur heeft in 1980 principieel ja gezegd op de vraag van de toenmalige minister Wiegel, een deel van de BB-taken voort te zetten als de BB wordt opgeheven. Wel heeft men daar een aantal voorwaarden aan verbonden. Onder andere: de grondbe ginselen van het Rode Kruis mogen niet worden aangetast; het Rode Kruis werkt alleen in georganiseerd verband; het Rode Kruis wil als zelfstandi ge organisatie werkzaam blij ven; de extra kosten zullen vanuit het ministerie van Bin nenlandse Zaken moeten wor den geregeld. Het ontbreken van duide lijkheid tussen het Rode Kruis en het ministerie maakt het moeilijk voor het Rode Kruis haar plaats te bepalen. Om aan de gevraagde inspanning te kunnen voldoen, moet een centrale aanpak mogelijk zijn en die vereist een goede orga nisatie, opleidingen, oefenin gen en een goede uitrusting. „Het Rode Kruis werkt met 35.000 vrijwilligers. Deze men sen zijn zeer enthousiast en gemotiveerd, maar wanneer bepaalde verwachtingen wor den gewekt en deze worden steeds weer uitgesteld, dan werkt dit zeer demotiverend", aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. „Zolang de overheid niet op alle punten ja zegt, gaan wij de nieuwe orga nisatie niet opstarten. Dat heeft tot gevolg dat er gaten vallen als per 1 januari de BB wordt opgeheven".

de Stem | 1983 | | pagina 9