SIRE-reclame gericht op de eenzaamheid Voetbal in museum en Falcao aan de vrouw Géén paniek, wel uitkijken| Frankrijk SOS-Breda: Eenzame mensen in december niet extra eenzamer ARAFAT Vaak zit er slechts Yi ^verdieping f tussen eenzaam f zijn of samen naar 'n cursus Engels. ImSES'SSci 1 WSt &&Ê9& ijPISPPWt WÊkLmRT DINSDAG 13 DECEMBER 1983 PAGINAI! DINSDAG 13 DECEMB ■EXTRA OP DINSDAG1 Rc PAPIER VOOR UW PEN Woensd recht Fraudeurs Verzekerd Risico's van voorgesneden rauwkost: BUITENLAND Politiekordon bij terugkeer familie Walesa LINKSE P m dienst 2 lilkhede M mtm init—m* mm® mm. wmwmm T11 „Vaak zit er slechts 'n verdieping tussen eenzaam zijn of samen naar 'n cursus Engels". Dit is een van de slogans uit een reclamecampagne van de Stichting Ideële Reclame (SIRE). De campagne, bestaande uit vier advertenties waarvan er inmiddels twee zijn geplaatst, richt zich met name op de eenzamen in de samenleving, op de vereenzaming van tallozen die zich uitgesloten, alleen, geïsoleerd of verlaten voelen. Met de campagne poogt SIRE de samenleving de ogen te openen voor deze groep en te wijzen op het feit dat het in feite toch zo vanzelfsprekend zou moeten zijn, ook voor de vereenzaamde zelf, om contacten, bijvoorbeeld met de directe buren, aan te knopen. De SIRE-campagne wordt gevoerd in nauwe samenwerking met de plaatselijke SOS-telefonische hulpdiensten die in hun werk vaak worden benaderd door eenzame Van een onzer verslaggevers BREDA - Opvallend in de SIRE-campagne is dat juist in deze donkere dagen voor kerstmis, de eenzaamheid als thema is gekozen. On danks een groot vooroordeel blijken eenzame mensen in deze dagen niet extra eenzamer te zijn dan in andere maanden van het jaar. Tweede opvallend punt in de campagne is dat in de vier advertenties vrouwen (en geen mannen) te zien zijn. En dan met name gehuwde vrouwen waarmee de indruk wordt ge wekt dat juist die groep vooral tot de eenzamen in de samen leving zouden moeten worden gerekend. Volgens de Bredase SOS- Telefonische Hulpdienst kun nen geen van beide suggesties die de SIRE-campagne hier mee wekt met cijfers hard ge maakt worden. Volgens Ma- riel Blom, waarnemend coör dinator van de hulpdienst, blijkt uit de gegevens over de hulpvraag bij deze dienst bij voorbeeld niet dat juist in deze maand de eenzaamheid bij ve len extra zwaar zou drukken. Het tegendeel is eerder waar, afgaande op bijvoorbeeld de Sinterklaasavond toen de SOS-dienst een uitgesproken rustige avond beleefde. Eenza me mensen zijn namelijk het hele jaar door eenzaam en be paald niet extra in december, aldus Mariel Blom. Uit de hulpvraag bij deze SOS-dienst blijkt onder ande re dat de eenzaamheid bij 10 procent van de bellers een be langrijke rol speelt, net zoveel mannen als vrouwen en ge middeld een gelijk aantal over alle maanden van het jaar. zich in hun nieuwbouwwoning maar al te vaak geïsoleerd voelen. Een groot gevoel van onbehagen (en eenzaamheid) maakt zich door dat isolement vaak van die groep meester, aldus de Bredase SOS-Telefo- nische Hulpdienst. Hoe dan ook, de bedoeling van de SIRE-campagne is vooral ook om de eenzame mensen zelf te motiveren hun groeiend isolement te doorbre ken. En daarbij kan een be roep gedaan worden op SOS- Telefonische Hulpdiensten die kunnen zorgdragen voor een eerste telefonische opvang, door samen over de problemen te spreken en zonodig infor matie te geven over voorzie ningen en adressen van instel lingen die zich op het terrein van speciale problemen bewe gen. (De Bredase SOS-Telefo- nische Hulpdienst is te berei ken via telefoonnummer 138450) Hulpvraag De hulpvraag in het alge meen is ook in deze laatste maanden van het jaar niet uit zonderlijk hoger dan in overi ge maanden. Het is overigens ook slechts een globale „in druk" die de telefopische hulpdienst heeft dat, als de blaadjes gaan vallen, er wel meer mensen last van een ge voel van eenzaamheid krijgen. Op echt onderzoek is die in- druk echter niet gebaseerd. Anders is het met de indruk die met de SIRE-campagne wekt dat juist vrouwen (die in de advententies worden ge toond) extra met een gevoel van eenzaamheid worden ge confronteerd. Deze zogenaam de „niet-structureel" eenza men, bestaan ook volgens Ma riel Blom en bureau-assistente Judith Wieringa voor een be langrijk deel inderdaad uit (al dan niet) gehuwde vrouwen, met of zonder kinderen, die (m Het thema is eenzaamheid. jOME - „Voetbal is een be langrijk onderdeel van onze cultuur geworden. Zonder voetbal is het niet meer mo gelijk de maatschappij te be grijpen." Deze historische op merking werd van de week gemaakt door de wethouder van cultuur van de meest voetbalgekke stad ter wereld: Rome. Wethouder Nicolini ging zelfs nog een stapje ver der en beweerde dat het voet bal niet meer in de Romeinse musea en cultuurpaleizen mag ontbreken. Hij kondigde aan zich sterk te maken voor een speciaal sportmuseum in de Italiaanse hoofdstad. Daar in zou het voetbal, als belang rijkste sport, de belangrijkste plaats moeten krijgen. De cultuurwethouder pre senteerde een foto-tentoon stelling van het kampioen schap dat de Romeinse top- ploeg Roma het afgelopen seizoen behaalde. De foto's (kiekjes van 2x2 meter) van doelpunten, vreugdedansen en van andere spelmomenten van wedstrijden die Rome de titel hebben bezorgd, worden vanaf 19 december tentoonge steld in een museum in de Romeinse wijk Trastevere, in het folklore-museum. Dit is dan de eerste keer dat het voetbal de drempel van een museum overschrijdt. Wanneer de foto's verwijderd zullen worden, zal men bekij ken aan de hand van het toe schouwersaantal. De hoop en verwachting bestaat dat Bru no Conti, Falcao en Liedholm op ware grootte veel suppor ters, wellicht voor de eerste keer van hun leven, naar een museum zullen kunnen lok ken. En dan is het verbond tussen cultuur en voetbal pas echt bezegeld. Roma's kampioenschap is nog dagelijks onderwerp van vele gesprekken, en dan gaat het voornamelijk om het pro bleem of Roma zijn titel dit seizoen zal weten te behou den. Berichten uit de Ita liaanse competitie wijzen op een grotere concurrentie dan ooit tevoren. Roma staat met vier andere ploegen nog wel op de tweede plaats (1 punt van de leider, aartsrivaal Ju- ventus), maar hun onfeil baarheid en onaantastbaar heid hebben de 'kampioenen van Italië' de laatste zondagen niet meer kunnen demonstre ren. Voor de honderdduizen den volgelingen van Roma een verontrustende gang van zaken. De supporters van Roma, van wie er velen nog altijd de clubvlag van hun balkon hebben wapperen, hebben de ze week overigens een andere zorg aan hun hoofd gehad dan het teleurstellende com petitieverloop. Falcao, de Braziliaanse sterspeler van Roma, en door de sportpers in de regel aangeduid als 'II Di- vino', de goddelijke, was ge zien in gezelschap van een vrouw. Nu is er met Falcao niets aan de hand, maar over hem ging het verhaal dat hij aan abstinentie deed, oftewel zich onthield van sex-en- vrouwen, om zich geheel te kunnen concentreren op de twee enige redenen van zijn bestaan: voetbal en zijn moe der, 'Mama Aziz' Falcao's 'uitspattingen' veroorzaakten dus grote be roering in supportersmilieu's, die daarin juist een verkla ring zagen voor zijn geringe produktie op het voetbalveld. Een weekblad dat een foto van 'de vrouw van Falcao' bracht, haalde een record-op lage. Falcao weigerde commen taar, anders dan: „Allemaal onzin", en: „verhalen verzon nen door journalisten." Uit Brazilië, dat de verrichtingen van verloren zoon Falcao op de voet blijft volgen, kwamen beschuldigingen aan het adres van Roma, dat de ver halen over Falcao's escapades met opzet zou hebben ver spreid om hem voor eeuwig aan Rome te kunnen binden. In de loop van deze week hebben alle Italiaanse kran tenfoto's gepubliceerd van de vrouw van Falcao, een oog verblindende Romeinse, 'ge-, huwd met een kind en gewik keld in een echtscheidings procedure'. De vrouw heeft inmiddels om supporters (van Falcaote ontvluchten in Ro me moeten onderduiken. Via haar advocaat heeft ze laten weten Falcao weliswaar te kennen en te waarderen, maar geen trouwplannen met hem te hebben. Ze beschul digt haar ex-man ervan de Falcao-verhalen te hebben rondverteld om de echtschei dingsprocedure te kunnen beïnvloeden. De trainer van Roma, de nuchtere Zweed Liedholm, heeft de Supporters en Falcao opgeroepen zich niet meer door dergelijke verhalen te laten afleiden en uitsluitend nog te denken aan de wed strijd van de volgende week. De overgrote meerderheid van de deelnemers aan de vreedzame demonstratie van zondag in Woensdrecht, die de vierde verjaardag van het NAVO-dubbelbesluit herdacht, zouden er niet in slagen het bericht gisteren in De Stem •Vredesdemon stratie kreeg vinnig slot te herkennen als gaande over de manifestatie waaraan zij zelf deel hebben genomen. We voelen ons daarom ver plicht de volgende verkla ring af te leggen. Bij aankomst bij het vre- des-actiekamp ontving iedere deelnemer een pro grammastencil waarop on der andere duidelijk ver meld stond: „Bij deze actie wordt eigen inbreng zeer ge waardeerd mits totaal ge weldloos aan mens, mate riaal, ook van de basis, en natuur. Als je geweld uit lokt,benadeel je daarmee ook anderen". Wij betreuren het incident bij de hoofdingang, waar uw verslag zoveel aandacht aan besteedt, omdat het de ruim 4900 andere deelnemers, die geen voet op het terrein van de basis hebben gezet, in ge vaar had kunnen brengen. Gelukkig bleef, ondanks het agressieve optreden van een zeer kleine groep demon stranten, de vreedzame stemming van de overgrote meerderheid overheersen, en liepen de gebeurtenissen niet uit de hand. De allereerste mensen die de basis opgingen nadat het hek was omgeduwd waren mediafotografen en camera mensen, die zich afwachtend opstelden om vast te leggen „wat er wel zou gebeuren". Onder deze omstandighe den, waarbij fotografen als het ware een weg baanden voor de demonstranten om maar hun voorbeeld te vol gen en ook de basis op te gaan, is het nauwelijks te verbazen dat dit dan ook ge beurde. Hierdoor wordt het „aarzelend betreden" van de basis verklaard. Om de feiten recht te zet ten: 1) De politie schatte het aantal deelnemers op 5000, niet 3000 zoals in uw verslag. 2) ruim 4900 van de 5000 deelnemers gedroegen zich in overeenstemming met de door de initiatiefneemsters voorgestelde gedragscode. Het is zeer spijtig dat hun geweldloze (on-sensationeel) bijdrage aan de dag slechts zes en een half regeltje toe bedeeld kreeg, en dat er geen foto was van de vredessym- bolen die zij aan het hek hebben aangebracht, de dui zenden bloembollen die zij langs het hek hebben ge plant, en de honderden krui sen die langs de route van vier kilometer geplaatst wa ren. Dit alles om symbolise; het massagraf aan te geve; waarin Woensdrecht en hes; Europa veranderd kan wor. den als de huidige kernwj, penwedloop niet wordt stop. gezet, en als teken van rout om de mensen die verhonge. ren in de Derde Wereld var,, wege investering in de wa. penwedloop in plaats vanj de mensheid. 3) De actie ein- digde met het oprollen va; het lint, waarna iedereen rugliep naar het vredes-ac. tiekamp (een handjevo; mensen bleef bij de hoofd::; gang hangen). Tot slot werden vele liede. ren gezongen. Van „grimmig slot" dus geen sprake. He NOS-t.v.-journaal zondag, avond gaf een evenwichtig beeld van de dag. Het is t. betreuren dat De Stem dj ook niet heeft kunnen doer. Namens de initiatiefneerr sters Lis van Zimmeren Breda Steeds maakt de krant mei. ding over Rijksbezuinigin. gen. Onlangs nog 3% korting op de salarissen van ik ambtenaren. Wij hebbe met zijn allen te royaal ge- leefd en teveel uitgegeven e het motief. Nee daar knijp: de schoen niet. Ons land isir, het verleden en heden flink benadeeld door belasting- fraudeurs, valse munten, vernielers van Rijksgoede ren en door alle personen die ons land in het verleden», heden op de een of andere slinkse manier benadeel! hebben. Daar knijpt 4 schoen, daar draaien wij n« met zijn allen voor op en de goede moet het nu met de kwade bekopen. Groenendijk Frans van Leuven In het kader van de bezuini gingswoede heeft het kabi net weer iets nieuws te- dacht om geld uit onze por temonnee te kloppen. Voor iemand die het waagt ziekt worden zullen, indien hij verplicht verzekerd is, df eerste twee dagen in een zie kenhuis niet meer word» vergoed. Dat opent ongeken de perspectieven voor re verzekeraars. Mocht u« huis in vlammen opgaan schade aan voorgevel enen- tree wordt niet meer uitge keerd. Iets met uw auto' Via WA en all-risk-vera- kering maakt u wel degelijk aanspraak op schadevergoe ding, echter met uitzonde ring op schade aan de voor zijde. AOW of'pensioen' Prachtig, maar de eerste twee jaar zult u toch echt op een andere manier aar, centjes moeten komen. In tussen meldde de man van mij n inbraakverzekering hij mist zijn voortand» niet meer vergoed door hei ziekenfonds - dat, indiener iemand met mijn spull» vandoor gaat, de eerste 1 niets zal worden uitbetaalil Laat ik oppassen, warl straks gaat dit kabinet hel bovenstaande nog interes! sant vinden. Breda L. Bos Falcao: toch vrouwen? - FOTO ARCHIEF DE STEM Door onze verslaggever WAGENINGEN - 'Bepaald geen paniek, wèl uitkijken'. Dat is, kort samengevat, de raad van de 'bewaardeskundi- ge' J de Maaker van het Wa- geningse Sprenger Instituut, aan mensen die zakken met rauwkost plegen te kopen en te consumeren. Samen met microbioloog Y de Witte van hetzelfde insti tuut houdt De Maaker zich uitvoerig bezig met de beste manieren om groenten te ver pakken. Uitgangspunten daarbij zijn de groente in een zo goed mogelijke staat af te leveren aan de consument en mogelijke besmetting tot een minimum terug te brengen. Gekookt Nu is er altijd wel iets van be smetting aanwezig, maar voor groenten die gekookt of op an dere wijze verhit worden is dat geen probleem. Bij rauw kost ligt dat anders. In toenemende mate kopen mensen rauwkost schoonge maakt en gesneden in plastic zakken, in plaats van zélf aan het werk te gaan. Daar is niets op tegen, mits aan twee voor waarden wordt voldaan. De eerste is dat de producent zo vers mogelij ke groente zo snel mogelijk heeft verwerkt, en vervolgens bewaard bij een temperatuur tussen de 0 en 4 graden. De tweede is dat de consument het produkt direct verbruikt of het anders bij diezelfde lage temperatuur bewaart. Wordt aan één of beide voorwaarden niet voldaan, dan kan een forse groei v| micro-organismen optre die tot ziekte - met name W| klachten - kunnen leiden. In het maandblad voor F dewerkers in het landix kundig onderzoek 'Ag? hebben de beide onderzoek! hun waarschuwing aan f openbaarheid prijsgegeven 'Niets veilig?' Vraag aan De Maaker: zj'J in dit soort publikaties niet|f gevaar dat de consumer,' j gevoel krijgt dat er niéts F veilig te consumeren is? „Dat merken wij ook, is het laatste wat we wijl Maar van de andere kant k ken veel mensen bij het WJ 'rauwkost' automatisch 1 'gezond' - en dat hoeft juist te zijn. Wèl als alleP tijen zich aan de regels j: den, maar dat is niet altiJfl j geval." Geldt dat voor prod"" winkelier én consument? De Maaker: „Dat konit^ maal voor. Zo constateren bijvoorbeeld dat de koeh- nes in winkels, waarin fp den groenten moet word® waard, vaak niet vol" Misschien dat de onderst® gen goed worden £ef': maar zeker wat bovenop heeft vaak een hogere t ratuur dan die vier grad' Eet de Maaker zelf v0™| sneden rauwkost? „Nou, meestal niet, wes den het zelf. Maar ik k® heel goed voorstellen dat sen met haast het wèl do® J nogmaals: geen paniek.' een beetje oppassen. Isra zeni oor Doodgeschoten EEN 18-jarige katholieke jon geman is maandag in een ka tholieke wijk van Belfast doodgeschoten. Het slachtoffer werd van nabij neergeschoten. De dader van de aanslag wist met een auto te ontkomen. De jongeman is het 28ste slachtof fer van het geweld in Ulster in de afgelopen twee maanden. Grenada ONGEVEER duizend Ameri kaanse parachutisten hebben maandag Grenada verlaten. Daarmee is het vertrek van de Amerikaanse gevechtstroepen van het eiland elf dagen voor de door Washington vastge stelde uiterste datum van 23 december voltooid. Zig 'euners DE zestien Poolse zigeuners die sinds 14 november op di verse plaatsen in ons land on dergedoken zaten na hun uit wijzing naar België, zijn zon dagavond op eigen initiatief naar West-Duitsland vertrok ken. Schenking EEN anonieme Amerikaan heeft de medische faculteit van de Cornell Universiteit in New York 50 miljoen dollar in jaarlijkse uitkeringen van drie miljoen dollar geschon ken. Wapenbeheersing DE Europese Ontwapenings conferentie die binnenkort in Stockholm begint, is erop ge richt een gunstiger klimaat te scheppen voor verdergaande wapenbeheersingmaatregelen. De ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) hebben dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen over de NAVO-hoofd- stukken uit de rijksbegroting. WARSCHAU(RTR) - De echt genote van de Poolse vak bondsleider Lech Walesa is maandag met zijn vredesprijs uit Oslo teruggekeerd in War schau op een vliegveld dat vrijwel volledig was afge schermd voor pers en publiek. Door middel van een waar kordon van politie en veilig heidstroepen werd voorkomen dat haar terugkeer uitgroeide tot een steunbetuiging. Danu- ta Walesa en oudste zoon Bog- dan, 13, werden op het vlieg veld verwelkomd door Lech Walesa en huispriester Hen- ryk Jankowski. De familie zette direct uit Warschau koers naar Czestochowa. De bedoeling was, zoals Walesa zei, om de medaille en andere souvenirs daar onder te bren gen in een kapel van het klooster Jasna Gora opdat alle Polen ze zouden kunnen zien. Van onze redactie buitenland PARIJS - Het extreem rechtse Nationaal Front in frankrijk overweegt in mei Wee te doen aan de verkiezin gen voor het Europese parle ment. Reden daarvoor de resulta ten, die deze partij het afgelo pen weekeinde heeft geboekt "ij tussentijdse verkiezingen. In twee departementen moes ten de kiezers naar de stembus om nieuwe parlementsleden te kiezen. In Auray, dat al jaren eei rechtse kandidaat naar de Na 'ionale Vergadering afvaar dig Fr< voi noj I onl ste, ha; een var ten Frs C der In varl genl cha| daa

de Stem | 1983 | | pagina 4