Navo blijft met de kater van stationering zitten 'Marianella' actuele aanklacht Wetten U'' even..L UITBLAZEN KLOZ: Nil De Uiver vliegt weer Geen botte bijl d DINSDAG 13 DECEMBER 1983 ■ACHTERGROND Kruis- en Pershing ll-raketten tasten geloofwaardigheid aan Benarde positie Ontspanning Struikelblok INFORMATIEF BOEK OVER SALVADORAANSE STAATSTERREUR Parlement Vietnam 'Stef en ik' nu echt op eigen benen Haags hoogstandje Loopt PvdA met het been weg Geen homo's naar Arabische landen DINSDAG 13 DECEMI REGERING ZE j AGENDA Raad voor de Kunst steunt BBK -acties de Stem com! riverkoorts. Heeft daar last van? Een spichtige heer beaamde voor de te levisie dat het rond die Uiver een waar circus is. Daar merk je hier, ver van Amsterdam en Schiphol, weinig van. Door een sa menloop van feestelijkheden heb ik het afgelopen weekeinde tientallen mensen gezien en ge sproken - toch geen binnenzit- ters in het algemeen - maar ik heb het woord Uiver niet horen vallen. Zelf mijn leven lang al een gematigde luchtvaartenthou siast zijnde, ben ik ook (nog) niet gegrepen door de Uiver- roes. Niet wezen kijken dus. Op Eindhoven noch Teuge en ook niet afgelopen weekend op Schiphol. Geen donateur ge worden van de Uiver-club, dus ook niet in het bezit van het Uiverpakket vol stickers en an dere curiosa. Wat willen ze eigenlijk be wijzen met die Uiver? Dat Ne derland alleen in crisistijd 'hel den' produceert? 1934 en 1984. Jaren van werkloosheid. En van de Uiver! Ik kan er zelf helaas niet van meepraten, maar wat ik er van gehoord heb is dat er in 1934 echte Uiverkoorts heerste. Alles was toen blijkbaar echter. Zéker ook de economische el lende. Iedereen - arm en rijk, van hoog tot laag (dat soort on derscheid werd toen nog graag gemaakt) - praatte over niets anders dan de Uiver. Neder land zat aan de radio gekluis terd en toen het was volbracht richtte minister-president Co- lijn zich in hoogsteigen persoon via de korte golf tot de helden in Melbourne. De paradevlucht naar Mel bourne anno 1984 is natuurlijk niet hetzelfde als de luchtrace van 1934, ook al twijfel ik er niet aart dat de Douglas DC-2, waarop men beslag heeft weten te leggen, een authentieke DC- 2 is. Het vliegtuig is nog zich zelf al is misschien de naviga- tie-apparatuur toch wat moder ner dan die van 1934. Het is vooral de wereld buiten het vliegtuig, die ingrijpend is ver anderd. Een wereld gevangen in een netwerk van radars waaraan geen vliegtuig meer ontsnapt. Een wereld ook blasé van luchtvaartstunts. De luchten boven de meer welvarende luchtvaartnaties zijn bij wijze van spreken gevuld met old-ti mers. En heel wat daarvan zijn DC-3's, verbeterde Uivers, in de lucht gehouden niét omwille van de nostalgie van vliegshow- bezoekers of de kick die zij ver veelde straailuchtbuschauffeurs bezorgen, maar gewoon om vracht en zelfs passagiers te WIM KOCK T5 vervoeren en geld voor de eige naars te verdienen. Een mooi detail van de Uiver-vlucht is dat de gezag voerder Jan Plesman heet. „De kleinzoon van de oprichter van de KLM", zo herhaalde het tv- journaal zichzelf tot drie keer toe. Op zichzelf betekent het natuurlijk niets - Churchill, De Gaulle en.Louis Davids hebben ook zonen en kleinzonen gehad - maar het is een aardige ver wijzing naar Nederlands roem ruchte luchtvaarthistorie. Een klein land blies zich op en pro beert vijftig jaar na dato nog eens de smaak daarvan te pak ken te krijgen. Het is te hopen overigens dat de Uiver-geschiedenis zich niet al te letterlijk herhaalt. Op de valreep van het euforische luchtvaartjaar 1934 veronge lukte de Uiver, onder nooit ge heel opgehelderde omstandig heden, in een Arabische woes tijn. Op datzelfde moment baande de „Snip" zich door zwaar weer een weg naar de West, de laatste primeur. Met de ondergang van de Uiver werd het pioniers-tijdperk van de Nederlandse luchtvaart defi nitief afgesloten. Een lezeres belde me dezer dagen met de mededeling dat zij nog altijd beschikt over een poststuk dat uit het wrak van de Uiver is geborgen. De origi nele enveloppe is sterk vervuild door olie. Een van de postze gels is driehoekig. Op het post kantoor in Bandoeng heeft men er een nieuwe enveloppe omge daan en er een briefje bij ge stopt met de mededeling: „Aangetroffen in de beschadig de luchtpost van de Uiver." Het geheel is - afgestempeld op 5 januari 1935 - teruggestuurd naar de afzender. „Uitreiken zonder portheffing" staat op de enveloppe gestempeld. Het is een wat morbide sou venir tussen de Delfts blauwe wandborden (f 85), de geluids cassettes (f 15), de stickers en de T-shirts. Maar het hoort er bij. Tijdens de echte race in '34 is het minstens éénmaal kant/e boord geweest met de Uiver, namelijk bij de befaamde nood landing (en niet minder bij de start!) op de renbaan van Albu- ry. Hopenlijk gaat het deze keer beter. Ik wens de Uiver een veilige reis toe en verder wacht ik maar rustig af of de Uiverroes nog komt. Wie weet. I Het geborgen poststuk uit de Uiver. - foto johan van qurp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie drs. JHM Brader Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda. Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Hulst, Steerstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238.00 per jaar Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882- Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18,30 tot 21.30 uur 076-236394/236911.) RjintrpIfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738. Door Pieter Eggen NU de hoogste druk van de nucleaire ketel van de kruis- en Pershing II-ra- ketten af is, lijkt de Navo onderhevig aan nogal wat bespiegelingen. Als onbedoeld bijprodukt van het Navo-dubbelbesluit uit 1979 is mét de plaatsing van de eerste raketten in West-Europa in de afgelopen twee weken ook de discussie over de rol van de westelijke alliantie losgebarsten. Het fameuze dubbelbesluit voorzag vier jaar geleden in plaatsing van nieuwe raket systemen in West-Europa als de Sovjet-Unie niet bereid zou zijn over een verminde ring van haar aantallen SS- 20's te onderhandelen. Al vrij kort na het besluit werd de omslag van de stemming in de publieke opinie zichtbaar. Steeds meer mensen begon nen vraagtekens te zetten bij de noodzaak van weer nieu we kernwapens en voor het eerst kwamen zulke zaken als de militaire strategie van de Navo publiek in gesprek. Tot slot herleefde - aan de hand van de voorgenomen plaatsing - ook de discussie over de plaats van (West- )Europa binnen het bondge nootschap. Vooral dat laatste thema is er een dat de politici van de Navo-landen (en dan vooral de Europese) in hevige mate beroert. De 'simpele' tegen stelling: Europa als nucleair slagveld, of Europa op de wip tussen de grootmachten heeft de discussie, die is uit gelokt door de plaatsing, be paald. Op de vleugels van deze tegenstelling kon de vredes beweging groot worden en werden de Navo en de poli tieke leiders van de westerse landen in de verdediging ge drongen. Het beste bewijs voor de benarde positie waarin de politiek zich be vind in het vraagstuk van de 'modernisering' (zoals de plaatsing aanvankélij k heet te) was het plaatsingsdebat in de Duitse Bondsdag drie VanMierlo .één lijn. weken geleden. De voorstan ders van stationering, de bondsregering van Kohl voorop, hadden uiteindelijk nog maar één argument: als we niet positief besluiten tasten we de politieke geloof waardigheid van de bonds republiek aan als betrouw baar en berekenbaar partner en daarmee wakkeren we al leen maar de gevoelens van onrust over een Duits neu tralisme bij de bondgenoten aan. Een argument dus met een negatieve gevoelswaarde. Niet langer kunnen de Euro pese politieke leiders (zelfs Thatcher niet) de statione ring verdedigen als een mili taire noodzaak tot overle ving; de verhalen over de militair-politieke chanteer- baarheid door Moskou heb ben hun kracht verloren. Over blijft slechts de over weging dat plaatsing nood zakelijk is om de bongenoot- schappelijke solidariteit tot uitdrukking te brengen. Maar het is duidelijk dat een keuze voor de plaatsing van wapenssystemen uitsluitend op basis van dit soort argu menten er een is uit het on gerijmde. Anders gezegd: het moet er wel heel rot voor staan met de onderlinge soli dariteit als regeringsleiders zo luidruchtig en in koor die solidariteit op een zo belang rijk moment moeten belij den. Tal van prominenten uit de politiek als de Duitse ex- kanselier Schmidt, ex-La- bour-leider Callaghan en in Nederland oud-Defensie-mi- nister Van Mierlo hebben de laatste weken klip en klaar gesteld dat de Navo toe is aan herijking. Gebeurt dat niet, zo betogen zij, dan zal de alliantie uitgehold wor- den. In het eerder genoemde debat in de Bondsdag zei Schmidt al dat nu plaatsing onontkoombaar is het wes ten dubbel zijn best moet doen om de 'dialoog' met het Oostblok orde op zaken in eigen huis moet stellen. Hij wees in dat debat op de noodzaak om „de Harmei- doctrine opnieuw te formu leren". Met die 'Harmel-leer' wordt gedoeld op een Navo- geschrift uit 1967 toen onder leiding van de toenmalige Belgische minister van De fensie de Navo een tweespo- ren-beleid uitzette. De be staande militaire loot werd verrijkt met een roemruchte 'flexible response' (de strate gie die zegt dat de Navo con ventioneel en nucleair een conflict met de Russen naar ieder gewenst niveau van af schrikking zou moeten kun nen brengen). Maar de Navo voegde ook nadrukkelijk een politieke loot toe aan zijn strategie. En volgens die norm zou het westen langs politieke wegen moeten zor gen voor een dusdanige ont spanning én samenwerking met het Oostblok dat militai re, politieke en ideologische spanningen zouden worden geneutraliseerd. De jaren die volgden ga ven mét een aantal akkoor den tussen Oost en West de tendens aan. Sinds enkele ja ren verloopt het politieke ge sprek met de Sovjet-Unie uitermate stroef. Toevallig of niet, maar juist nu praten met Moskou zou moeizaam gaat, zet Washington - onder leiding van president Rea gan - aan voor nieuwe bewa peningsronden. Die mogen weliswaar verklaarbaar zijn uit het 'slechte' gedrag van de Sovjet-leiders, maar ze ïijn uiteraard uitermate moeilijk te rijmen met de noodzaak tot verdergaand Navo-raadwerkgroep overleg tussen Oost en West. Wat Schmidt wil - en met hem een steeds sterker wor dend koor Europeanen én Amerikanen - is dat de rela tie in het bondgenootschap tussen Amerika en Europa onder het mes gaat. Van Mierlo vergeleek onlangs de west-west verhouding met een huwelijk. „Als dat huwe lijk bijeen wil blijven zal er ruimte voor de partners moeten komen. Het probleem is dat geen van de partijen die ruimte voor zichzelf vraagt, omdat dat als pijnlijk en onloyaal gezien kan wor den. De tegenstellingen wor den daardoor alsmaar gro ter". In de redenering van Van Mierlo is het gevaar van de huidige situatie dat Euro peanen in de Amerikaanse politiek een sta-in-de-weg gaan zien voor een meer 'eigen' politiek. De kwestie van de stationering van de raketten wordt in die aanpak eerder gezien als een strui kelblok. Van Mierlo - ook anderen hebben daarop ge wezen - meent dan ook dat op de stationering van Pers- hings en kruisraketten een politieke opening naar het Oostblok gemaakt moet wor den. Als de Reagan-regering denkt de eigen positie tegen over Moskou met de plaat sing 'gered' te hebben en be sluit verder af te wachten op nieuwe Russische bereidheid te onderhandelen dan is dat een historische blunder van de eerste soort, zo beweren kritische vrienden van de Navo.'Want een afwachtende houding van westerse zijde zal de anti-Amerikaanse ge- - foto's anp/ap voelens in West-Europa al leen maar aanwakkeren. Een recente opiniepeiling van het Amerikaanse onder zoeksbureau Harris liet zien dat het vertrouwen in West- Europa (en vooral in Duits land en Nederland) in het Amerikaanse leiderschap zeer sterk is afgenomen. Aan de andere kant blijken Ame rikanen zeer bevreesd voor 'neutral istische tendenzen in Duitsland' en de mogelijk heid van een nucleaire oor log, maar ziet een meerder heid van de Amerikanen in een sterke defensie de beste garantie voor de vrede. Die cijfers liggen in West-Euro pa precies omgekeerd. Er is dus reden voor bond genootschappelijke onge rustheid. Het wekte verleden week nauwelijks verbazing dat ook de ministers van bui tenlandse zaken van de Na vo, tijdens de Navo-raad in Brussel, besloten tot een ver sterking van de politieke tak van de Navo. Een werkgroep kreeg de opdracht om aan de hand van de eerder genoem de 'Harmel-leer' te studeren op een meer evenwichtige politiek. Kennelijk is ook 'Brussel' geschrokken van de erg sterke vernauwing van de Oost-West gesprekken tot zuiver militaire geschillen. Die werkgroep moet daar over binnen enkele maanden rapport uitbrengen, zodat de volgende Navo-raad (over een half jaar) het stuk kan bespreken. Intussen gaat het debat over een meer Europees toe gesneden veiligheidspolitiek verder. Globaal verloopt dat gesprek langs twee sporen; meer inspraak in het even tuele gebruik van de nieuwe kernwapens én een zelfstan diger Europese defensie. De eerste discussie ga5,| over het mede-beslissingsJ recht in geval van inzet va J kernwapens. Een breed scaiJ aan' mensen van uiteenfoj pende snit bepleit sindjl maanden een zogehete! 'dubbele sleutel'. Conserva.l tieven en socialisten in Enge.[ land, Strauss maar ook SPtj.l ers als Egon Bahr in Duits, f land willen een eigen ving aan de nucleaire trekker. die manier - het wordt zej'l den hard op gezegd - kaJ 'Europa' verhinderen daj| vanaf het eigen grondgebiel raketten worden ingezet i-| conflicten waarin men nai.J welijks direkt partij is. ons land is het andermaal Van Mierlo die de di met een nieuw idee verrijk^ I Hij wil dat de Eu ropes; I plaatsingslanden (Engeland,! Duitsland, Italië, Neder lap I en België) samen een tweed;I sleutel krijgen. Het voordeel van een dergelijke construe-1 tie is dat liefst vijf EG-lid-l staten daarmee een gezaJ menlijke nucleaire verani-l woordelijkheid krijgen toe-l geschoven. De noodzaak om-1 in het verlengde daarvan-I ook in andere Europese zal ken meer dan tot nu toe èénl lijn te trekken, neemt erdoor toe, zo meent de D'6( tor. Het andere spoor is dal van een 'eigen' Europese vei. I ligheidsbeleid. Van Mierlo) I gedachtengang zou dat be l leid dichterbij kunnen brenl gen. En de gerennomeerdel CDU-politicus professor! Biedenkopf hield onlangs! zelfs een pleidooi voor een I versterking van de convenl tionele rol van West-Europal in ruil waarvoor de positie I van de kernwapens in del verdediging van dit wereld-1 deel vergaand teruggedron-1 gen kan worden. Biedenkopf geeft zelf aan I dat dit jdee voorlopig niet I gerealiseerd kan worden I omdat West-Europa voor-| eerst genoodzaakt is een I nieuwe generatie nucleaire] raketten op te stellen. Met die constatering I schetst Biedenkopf scherp I het dilemma waarin Europal en de Navo zich bevinden. Plaatsing van de kruis- en I Pershing-II-raketten nu I blokkeert de eerstkomende I jaren reeële pogingen om toll een meer Europees-gerichte I veiligheidspolitiek te komen, I terwijl aan de andere kant 1 de wens daartoe zó duidelijk j wordt beleden dat de politiek die de plaatsing mogelijk (en I nodig) maakte aan geloof-] waardigheid verliest. Door Frans Boogaard „JE weet dat ik ver schillende keren ben opgepakt, dat de vei ligheidsdiensten en het leger me nog altijd be schouwen als 'subver sieve guerrillera', als 'commandante Lucia'." „Dat ik verschillende doodsbedreigingen en ter dood veroordelingen heb ge kregen, zelfs een bom vlakbij mijn huis 'om mijn ouders te waarschuwen' en ze te laten weten dat de volgende keer de bom in ons huis zou zijn. Maar ik ga nog altijd door, omdat ik weet dat als we verflauwen in onze strijd aan de kant van de, ver schoppelingen, dat de strijd dan harder zal zijn en moei lijker om te winnen. Herin ner je één ding: of ik nu bin nen of buiten El Salvador ben, je zult me nooit op de knieën zien maar altijd over eind: het is beter overeind te sterven dan op de knieën te leven." Een veelzeggend citaat van Marianella Garcia Vil las, voorzitter van de Salva doraanse commissie voor de mensenrechten, vicevoorzit- ter van de Internationale Fe deratie van de Mensenrech ten en corresponderend lid van Pax Christi, uit een brief aan een Salvadoraans me destrijdster, de boerin Paula. Op 14 maart van dit jaar werd Marianella bij het ge hucht La Bermuda, enkele tientallen kilometers ten noorden van de hoofdstad San Salvador, gevangen ge nomen door in de VS opgelei de anti-guerrilla-strijd krachten van het elitebatal jon Atlacatl en enkele uren later na afgrijsëlijke marte lingen vermoord. Aan haar persoon en werk is nu een boek gewijd onder eindredactie van de Neder landse (Volkskrant, KRO) Latijns Amerika-correspon- dent Jan van der Putten, Marianella, geboren in 1948, trad tot haar dood op als reizend ambassadeur van de Salvadoraanse mensen rechtencommissie en ver wierf zich als zodanig ook in Nederland grote bekendheid. Verschillende malen bezocht ze Kamercommissies, mede financieringsorganisaties en politieke partijen. Maart vo rig jaar kreeg ze de Jaap van Praag-prijs. Zelf maakte ze van '74 tot '76 deel uit van het Salvado raanse parlement, maar na de staatsgreep van oktober '79 keerde ze de christen-de mocratische partij van Duarte de rug toe. In '78, na jarenlange vormingsarbeid onder de arme boerenbevol king, richtte ze samen met anderen de Commissie voor de mensenrechten op. Nog datzelfde jaar werd zij twee maal gearresteerd, ver kracht en gemarteld en be gin 1981 werd zij door het re gime ter dood veroordeeld. Sinds die tijd werkte zij vanuit Mexico-Stad, waar vandaan zij echter regelma tig missies naar El Salvador ondernam. Haar doel was het westen te overtuigen van de misdaden waaraan leger en politie zich nog dagelijks schuldig maken. Steeds op nieuw droeg ze bewijsmate riaal aan voor de mensen rechtencommissie in Genève, dat heel vaak bestond uit fo to's van zwaarverminkte lij ken. „Europeanen worden er misselijk van," zei ze zelf, en een arts voegde haar eens toe niet te begrijpen dat ze niet aan lij kvergiftiging was ge storven. Maar mede dankzij haar kon worden aangetoond dat elk halfjaar dat president Reagan het Congres bericht over vooruitgang in de Sal vadoraanse mensenrechten situatie, die 'vooruitgang' nooit langer dan een maand duurt. Omdat dan het geld voor militaire steun weer voor een halfjaar verzekerd is en het moorden dus weer vijf maanden ongestoord kan doorgaan. Marianella keerde begin dit jaar terug naar El Salva dor, niet voor nieuwe bewij zen van de 'traditionele' re pressie, maar om aan te to nen dat in El Salvador ook op grote schaal chemisch-biolo- gische wapens tegen de bur gerbevolking worden inge zet. De foto's en getuigen verklaringen die ze de laat ste dagen voor haar dood verzamelde tonen inderdaad aan dat de oorlog in El Sal vador niet alleen 'ideolo gisch' een natuurgetrouwe reprise van Vietnam is. Ver klaringen van een voormalig CIA-agent en van een Ame rikaanse arts, voormalig pi loot van de Amerikaanse luchtmacht en Vietnam-ve teraan, wezen al in die rich ting. 'Marianella' is door dit soort directe en veelomvat tende informatie, niet alleen over de strijd van het door moord, marteling en ver- dwijningen geteisterde Sal- „JA, sorry dat het hier een beetje chaotisch verloopt, maar dat komt omdat we al les zelf moeten doen. U be grijpt: we hebben nog niet de tijd gehad om een fractie- voorlichter in dienst te ne men." Jan Nico Scholtyn, koud een uur ex-lid van de CDA- fractie, is aan zijn nieuwe rol van fractieleider al 100 gewend. Grapje op zijn tijd, té concrete vragen, zoals die over de politieke affectie van de nieuwe splinter, gaat hij geroutineerd uit de weg en „uit respect" voor De Vries heeft de nieuwbakken voorman van wat misschien het CDZ (Christen-demo cratisch Zelfstandigen) wordt ook maar niet meer gereageerd op de bittere klaagzangen van de CDA- leider, die wél Stef (Dijk man) en Jan Nico, maar uiteraard niet hun zetels kwij twou. Maar zo duidelijk mocht dat verhaal natuurlijk niet worden verteld. De parlementaire bijdra ge van De Vries over het vertrek van zijn twee last pakken week daardoor nog al af van die van Scholten, die zelf in de Kamer een uit gebalanceerd verhaal hield waaruit vooral bleef hangen dat behalve de kerk en vak bonden nu ook oud-vice- voorzitter Ruppert van de Raad van State helemaal op de lijn van 'Stef en ik' zit. Vraagje aan Scholten, aan het eind van de eerste pers conferentie van de zelfstan dige christen-democraten: Hoe lang denkt u als fractie voorzitter het stemgedrag binnen uw fractie op één lijn te houden „Dat weet ik niet, dat zal toch vooral van Stef afhan gen. Maar het zal zeker makkelijker zijn dan in het CDA." „IN de politiek moet je soms een beetje kunnen liegen. En je kunt alleen maar liegen als je een goed geheugen hebt. En dat heb ik niet." (Chriet Titulaer). „OFWEL CDA ofwel WD zal straks bij ons aanklop pen. En wij wachten ze vro lijk op, tegen die tijd." Arie van der Hek (PvdA) ziet de politieke toekomst voor zijn partij zonnig in. Op zich niets bijzonders, want een politicus zal hooguit on der de eerste rekkende krachten van de pijnbank bekennen dat hij er eigenlijk niet in gelooft. Maar Arie van der Hek kan enig recht van spreken niet worden ontzegd. Al sinds jaar en dag maakt hij deel uit van het illustere ge zelschapje PvdA-ers, VVD- ers en D'66-ers dat regelma tig in het Haagse hotel Des Indes filosofeert over een links-liberale samenwer king. Tot hij VVD-fractie- leider werd heeft ook Ed Nijpels van deze samenzwe ring deel uitgemaakt. Het weekblad De Tijd sig naleert dat het politieke praatgroepje inmiddels nieuw bloed toegediend heeft gekregen. De jonge VVD-Kamerleden Robin Linschoten en Frank de. Grave komen vaak opdra ven en soms ook de econoom van de fractie, Rudolf de Korte. Tot toenadering heeft dat overigens niet geleid. „Maar we zijn er ook niet op uit het in de huidige situatie eens te worden. Het gaat ons meer om een analyse van wat er gaande is. Uitzoeken waar de verschillen zitten in de aanpak van de economische problemen," zegt Arie van der Hek. Hij filosofeert hardop over hoe PvdA en VVD zon der zelf te bewegen dichter bij elkaar komen doordat het CDA naar rechts op schuift. „En als de huidige coalitie door het afbrokke len van het CDA geen meer derheid meer heeft zal één van de twee bij ons moeten aankloppen." Van der Hek op gelijk ni veau in onderhandeling met Van Aardenne: dat is de moeite van nog een paar jaar wachten wel waard. DAT is schrikken: twee bladzijden achtereen close- up's van de immer doodern stig kijkende minister Hans van den Broek (Buitenland se Zaken), de bladzij daarop een rijk-geïllustreerde ad vertentie van Rob Amster dam voor leren tanga-slips en het betere riemenwerk. SEK, het blad van de COC, maakt momenteel een rondreis langs alle ministers om hen aan de tand te voe len over de manier waarop zij van plan zijn de nota 'Ho- mosexualiteit in het over heidsbeleid' uit te voeren. En dus op hun eigen departe ment discriminatie tegen te gaan. Van den Broek doet daar al veel aan, zo blijkt, want geen buitenland zo ver of Nederland snijdt het pro bleem aan. Daarnaast is Ne derland één van de weinige, zoniet het enige land dat mensen die worden vervolgd vanwege hun sexuele voor keur de vluchtelingenstatus toekent. En natuurlijk kan ieder een die de kwaliteit heeft, los van zijn of haar sexuele voorkeur, in dienst komen Van onze Haagse redactie 0EN HAAG - De regering 'overweegt serieus de Wet op de ruimtelijke ordening en de Woningwet buiten werking te stellen om een snelle bouw van de raketbasis Woensdrecht mogelijk te maken. Daardoor zou de gemeente Woensdrecht buitenspel ko men te staan. Ook belangheb benden die tegen de aanbeste ding een beroepsprocedure willen aanspannen komen dan niet meer aan bod. De ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en De Onk cent Van onze redactie biij AMSTERDAM - De ir Landelijke Organisaties zekeraars (KLOZ) samer re verzekeringsmaatschc januari 1984 met een ceij specialistendeclaraties. Die registratie is nodig on teem (de specialisten krijgei naarmate ze meer declaratie^ ginnen. Het KLOZ verwacht dat dit j systeem 100 miljoen gulden zal opbrengen op een totaal inko men van één miljard gulden uit de particuliere praktijken I van de specialisten. Het systeem houdt in dat I specialisten van het deel van hun inkomen waarmee ze bo- ven het norminkomen (nu bij - na 200.000 gulden per jaar) zit- t| vadoraanse volk maar ook over de relaties tussen Ne derland en El Salvador en I het sinds Van den Broek weer uiterst passieve Neder lands beleid ten aanzien van 1 dat land, een hoogst actuele aanklacht tegen hemelteï-1 gend onrecht. Directer en veelomvattender dan menig I bestaand, in het Nederlands vertaald document over E Salvador en het Salvado-1 raanse volk. Een volk dat volgens Ma-1 rianella geen medelijden, maar een rationele solidari-1 teit met zijn strijd zoekt: „We willen laten zien dat ons volk ondanks alles de hoop niet verloren heeft. Het recht op opstand tegen een tiran niek bewind is trouwens in de Salvadoraanse grondwet vastgelegd. We zijn ervan overtuigd dat, als we dit werk niet zouden doen, de veranderingen waarop we j hopen er niet zullen komen. Want ondanks al het ver schrikkelijke is het de hoop die ons voortdrijft." 'Marianella', over mensen- II rechten en chemische oorlog-1 voering in El Salvador; Jan van der Putten (red.). Uitge- verij Jan Mets, Amsterdam. bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Al kan-en dat is zelfs bij uitzonde ringsbepaling vastgelegd in de ontwerpwet Gelijke Be handeling - geweigerd wor den homosexuele diploma ten naar bepaalde Arabische landen uit te zenden. DE Kamer houdt zich i voorlaatste week voor het Kerstreces hoofdzakelijk bezig met de ^begroting van Buitenlandse Zaken (de be- handeling daarvan is al een paar keer uitgesteld) en de kortingswetjes die de afg1 lopen weken al hebben g leid tot volle kranten, stoe-1 pen en taxi's en lege treinen en bussen. Donderdagmorgen m°e' ten Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en Korthals (Jus"' tie) de Kamer nog komen ii' formeren over het afluis'e' ren door de Binnenlandse Veiligheidsdienst van tele foongesprekken van va"' bondsleiders de afgeloP6 weken. Volgens Lubbers >- dat niet gebeurd, maar Fa- ber (CDA) en Stoffelen Salomons (PvdA) hadde hun vragen al ingedien i toen de premier met z'J ontkenning kwam. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Raad voor de Kunst schaart zich achter de acties die de Beroepsvereni ging van Beeldende Kunste naars (BBK) voert tegen de bezuinigingen op de beelden- de-kunstenaarsregeling (BKR). De bezetting van het Stede- lijk Museum in Alkmaar is gisteren om zeven uur opgehe- ven. Het Rembrandthuis in Am sterdam, waar voornamelijk grafisch werk van Rembrandt zoals etsen en tekenen te zien zijn, is gisteren voor het pu- bliek gesloten. De directie heeft hiertoe vrijwillig beslo- j ten na een gesprek met leden 1 van BBK. De bezetting van het mu seum Boymans van Beunin- gen in Rotterdam en van het Stedelijk Museum in Alkmaar ■s maandagavond opgeheven. AAN BUITENLANDERS de subsidier n kunstenaars is even onbegor grond motiveren van de zes fracties vangeiisch geïnspireerd zeggen te 2 I loilu een afr|ernende invloed van h en Pakhuizen vol 'kunstwerken van ,Worden verkocht, een onthutse I ria ?e marktwaarde van een flink der aende kunst in Nederland. en marktwaarde: kruideni h ken kosten- batenanalyse toepe onehjkë onderneming, ook in een n ',er niet meer te ontkomen is aan n«LÖeschlkbare subsidiepot - ook v I or, in0?66"- '-le vraag bijvoorbeeld FiihaP^nbare bibliotheken kan worder I Frhan voor beeldende kunstenaar knnoP meest gediend Met een I dero Vyaaraan kennelijk grote behoe geslagen? d'n9 V3n kunstProdukties naar?6 9edachtengang zal ongetwi oinoP 0p en'9e weerstand stuiten. H I Ha,90" d'e het kabinet op de BKR-rec seerrf hee^ tot de bezetting van Vanti °P een vergelijkende studie vai mens?3.? hun bijdrage aan de Nedei linaJ! st maken' is voor hen vc Ter °r onaantastbaar te verklaren. rherktA/=PrP0cl,9ing van de bezetting We rtk, dl9e Brgumenten gehanteer seem t0t meer kunnen, hoeft er ooi BRK a w°rden", zei dezer dagen e Weoe verT|brandt en Van Gogh afgren ken n^Unst die bet publiek kennelijk k< geest v mensen van de BBK zelf al ev te woro n' alleen die kunst komt in aar dverheP?n d'.e 9eëxP°seerd wordt. C ken m??ptimale 20r9 'e besteden r ®e dien botte b'i' 'n kunstsubsidie I on?p m 9ewar|trouwd behoort te wor I mening in de BKR-affaire niets gr

de Stem | 1983 | | pagina 2