Welles/ nietes-spel rond teervervuiling Vijf kikkerordes uitgereikt in Aardenburg DTÜ 0^1 Herbert Sepers stelt De Schelde te boek BEDRIJFSLEVEN MOBILISEERT GEMEENTEN Harry Vern BIJ GASFABRIEK OOSTBURG Streek-YYY vergadert in Oostburg Nieuwe stai'l van Jeugd Rode Kruis I CITROËM DINSDAG 13 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND Domburgs college bang voor bloemen politierapport Bouwvereniging vergadert in Breskens 'ER IS STEEDS GEKNOKT VOOR DE WERKGELEGENHEID' Aardenburg Plaatselijk nieuws Hoofdplaat IJzendijke Nieuwvliet Sluis W-Z-VLAANDEM W. DE BLOCK| Activiteiten rond Kerstmi in IJzendijM Il14ïï ÏHOTflll T20 PAGINA ZEELAND) plNSDAG 13 DECEMBER Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De teervervui- ling die door de biologische tuinder J. de Zwart is gecon stateerd op zijn aan de voor malige gasfabriek te Oostburg grenzende perceel is wel/niet' afkomstig uit de teerputten op het oude fabrieksterrein. „Niet", zegt directeur M. Kole van het gelijknamige bandenbedrijf dat op het voor malige gas-terrein is geves tigd. „Wel", stelt tuinder De Zwart, die de teervervuiling zaterdag in De Stem wereld kundig maakte. Beiden kun nen hun stelling overigens niet bewijzen, maar baseren die op 'van horen zeggen'. Volgens Kole zijn de teer- vrijwel uitgesloten moet wor- afval van de fabriek die daar putten op zijn terrein gemet- den geacht. „De vervuiling op eind jaren veertig is gestort", seld, zodat ontsnapping van de de tuinderij van De Zwart is zegt hij. „Toen de gasfabriek harde, klonterige substantie afkomstig van teer en andere werd gesloten is er in de hele polder teer gedumpt, onder meer ook bij de Veerhoek". De Zwart vertelt echter een ander verhaal. „Vlak vóór de oorlog liep de teer plotseling de fabriek binnen. Om het toch maar afgevoerd te krij gen zijn toen in opdracht van de directie gaten gekapt in de teerputten. Daardoor is het spul in de bodem terecht geko men en na al die jaren ook naar mijn land doorgesijpeld". De tuinder bestrijdt ook de versie van Kole dat er na het sluiten van de fabriek teer op zijn land zou zijn gestort. Zoals afgelopen zaterdag al gemeld, vindt De Zwart dat de teerputten moeten worden leeggehaald om een verdere verspreiding van de inhoud te voorkomen. „Aan datgene dat al in de grond zit valt niets meer te doen", meent hij. De tuinder constateerde deze zo mer tijdens werkzaamheden op zijn terrein, dat de veen laag op 3,5 meter diepte met teerresten is doordrenkt. De gemeente Oostburg is niet van plan voorlopig een onderzoek te starten naar de nieuwe vervuiling. Eerst zal worden afgewacht hoe het be roep uitvalt, dat de gemeente wil aanspannen bij de Raad van State tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, om Oostburg te verplichten a rai- son van 40.000 gulden een sa- nerings-onderzoek te laten uitvoeren op het gas-terrein. De gemeenteraad besluit don derdag of het beroep zal wor den ingesteld. W-Z-Vlaanderen in actie tegen zuiveringsheffing Van onze Haagse redactie DEN HAAG - 'Strijdig met de handhaving van de openbare orde en met de leefbaarheid van onze kernen'. Dat was het ar gument van B en W van de Waicherse kustge- meente Domburg, om F. de Wolf uit Biggekerke een ventvergunning voor zelf-gekweekte snijbloe men te weigeren. Zo kort als het Dom- burgse gemeentebestuur kon de afdeling Recht spraak van de Raad van State, tot wie De Wolf zich wendde, het ook. 'Onbehoorlijk bestuur', zo luidde het Haagse oor deel over de besluitvor ming in Domburg, die op deze grond werd vernie tigd. De Wolf kan nu bij het Domburgse college een nieuwe ventvergunning aanvragen, die dan niet meer op dezelfde ondeug delijke gronden mag worden geweigerd. Over een schadevergoeding („Het tulpenseizoen is al weer voorbij", had De Wolf geklaagd) sprak de Raad van State zich niet uit. Van onze correspondent OOSTBURG - De Stichting Streek VVV West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt donderdag 22 december een algemeen be stuursvergadering in het Oostburgse gemeentehuis. Be gonnen wordt om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de begroting 1984. Gesproken wordt ook over een verzoek van de Vereniging van Cam pingexploitanten die vraagt om een zetel in het dagelijks bestuur van de Streek-VW. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Heel West-Zeeuwsch-Vlaande ren moet in actie komen om de provinciale- en rijksoverheid ervan te doordringen dat er iets gedaan dient te worden aan de zuiveringshef fing (de hoogste van heel Nederland) in dit ge bied. Dat is de mening van de Bedrijfsbelangenvereni ging Breskens, die als eerste stap de drie streekge- meenten Oostburg, Aardenburg en Sluis gaat mobili seren. MIDDELBURG Gisteren heeft de recherche te Middel burg drie personen aangehou den in verband met een in braak. Het zijn de 31-jarige J. S., de 29-jarige P. K. en de 21- jarige P. O., allen woonachtig te Middelburg. Zij worden ervan verdacht in het weekend van 27 en 28 november ingebroken te heb ben in de Drie Stromen school. Het onderzoek wees uit, dat P. K. de gestolen goederen had verkocht, terwijl de andere twee de inbraak hadden ge pleegd. De goederen zijn in middels terecht. Naar verhoor zijn P. K. en P. O. weer in vrij heid gesteld. J. S. is ingesloten op het politiebureau. SCHOONDIJKE - In de West straat is een geparkeerde auto van de heer J. L. uit Biervliet aangereden. De veroorzaker is doorgereden. De auto van L. werd zwaar beschadigd. „Vooral de visbedrijven in Breskens kunnen door de hoge heffing nauwelijks nog con curreren met ondernemingen elders in het land", aldus voor zitter J. Walhout tijdens een gisteren in het Oostburgse ge meentehuis gehouden pers conferentie. „In de rest van Nederland moet (omgerekend) 3 tot 4 cent zuiveringsheffing worden betaald per kilo gefi leerde vis, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is dat maar liefst 19 cent". Kansen Volgens "Walhout moeten de bedrijven in West-Zeeuwsch- Vlaanderen dezelfde kansen en mogelijkheden krijgen als die elders in Zeeland of in ieder geval in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals bekend be draagt de zuiveringsheffing van het waterschap 't Vrije van Sluis 78,- per jaar per in woner-equivalent, terwijl in de kanaalzone en op Walche ren respectievelijk ƒ44,- en 56,- wordt berekend. Een ge woon gezin wordt jaarlijks aangeslagen voor drie i.e.'s, maar de grootste visverwer- ker in Breskens, Zeeland Fish Industry, voor 1500. Wanneer dit bedrijf zich op Walcheren had gevestigd zou het per jaar 33.000 minder aan zuive- ringslasten moeten betalen. „Aan deze onrechtvaardig heid moet een einde komen", meent Walhout. In een brief, die de Bedrijfsbelangen vere niging Breskens aan de drie gemeenten gaat sturen, zal worden gevraagd initiatieven te nemen om zowel Gedepu teerde Staten als Den Haag hierop te wijzen. Eerder Dat zal dan, aldus de Oost burgse wethouder J. Thomaes, niet de eerste keer zijn. „Al eerder hebben de gemeente Oostburg en de gezamenlijke colleges van B en W van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de provincie aangedrongen op temporisering van de zuive- ringswerken. Ook in provin ciale staten is een motie aan genomen waarin GS worden opgedragen hierover met de minister te gaan Draten" Volgens de huidige planning moeten de Zeeuwse water schappen de installaties voor waterzuivering in 1991 gereed hebben. De definitieve zuive ringsheffing zal dan in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn opgelopen tot 117.- per i.e.. in de kanaalzone tot 79,-, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen tot 99,- en op Walcheren tot bij na 72,-. „Zou het gereedko men van de werken echter met 5 jaar worden uitgesteld, dan betekent dat uiteindelijk een 'winst' van bijna 8 gulden per i.e.", aldus Thomaes. Voordeel Het voordeel van temporise ren kan ook zijn, zo benadrukt Walhout, dat in de periode tot 1996 de huidige zeer strenge eisen voor waterzuivering wellicht worden verzacht. Dat zou uiteraard van invloed zijn op de hoogte van de heffing. „Maar voor diverse bedrijven zou over die eisen nu al kun nen worden gepraat", vindt de voorzitter van de belangen vereniging. „De afval van de visbedrijven in Breskens is or ganisch en afbreekbaar en zou dus zonder schade recht streeks op de Westerschelde kunnen worden geloosd in plaats van via de dure zuive ringsinstallaties". Van onze correspondente AARDENBURG - In de bur gerzaal van het Aardenburgse gemeentehuis zijn gisteravond de kikkerordes uitgereikt. Omdat de uitreiking voor de tiende maal plaatsvond, wa ren bij de plechtigheid alle ridders in de orde van de Aar denburgse Kikker uitgeno digd. Het Aardenburgse colle ge en ook de gemeentebestu ren van de Belgische verbroe derde grensgemeenten waren hierbij aanwezig. In tien jaar tijd werden maar liefst 154 personen die zich op het sociale, culturele of sportieve vlak voor de kikker gemeente Aardenburg ver dienstelijk hadden gemaakt, verheven in de kikkerorde. Onder hen zijn ook heel wat Belgen. Oud-burgemeester Fotte van het Belgische Saint Margriete stond samen met de heren G. Bonte en E. Cuelnae- re en burgemeester drs. W. Lockefeer aan de wieg van dit Aardenburgs evenement. BRESKENS - De woning bouwvereniging 'West- Zeeuwsch-Vlaanderen' houdt donderdag een algemene le denvergadering in pension De Schelde aan de Dorpsstraat 74 te Breskens. De agenda vermeldt onder meer de verkiezing van drie nieuwe bestuursleden. Wegens het overlijden van J. Scheele en het bedanken van J. van Es zijn er twee vacatures ont staan, terwijl er ook nog een open plaats is die al in 1982 had moeten worden opgevuld. Kandidaten kunnen zich van daag (dinsdag) nog schriftelijk melden bij het bestuur. De vergadering begint om 19.30 uur. Herbert Sepers: Ik had veel gegevens en een aantal frustraties". - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - „De Ko ninklijke Maatschappij De Schelde is een zeug met veel spenen, waar allerlei instan ties aan zitten te trekken. Nu die zeug is leeggezogen door RSV kost het heel wat moeite om haar weer op po ten te krijgen. Ik denk dat er nog wel meer arbeidsplaat sen verloren zullen gaan vooraleer De Schelde weer gezond kan draaien". Herbert Sepers, veertien jaar bij De Schelde in dienst, eerst als hulpje bij de pers in de plaatwerkerij, nu als smid (oftewel 'kruller') weet waarover hij praat. Als wei nig anderen was hij de afge lopen jaren bij het wel en wee van het bedrijf betrok ken. Als leider van stakin gen stond hij zijn mannetje, maar het afgelopen jaar (tij dens de reddings- en afslan kingsoperaties) hield hij zich rustig, al bleef hij steeds als de beste geïnformeerd. Samen met de journalist Hans Tabbers werkte hij in die periode aan de voorbe reidingen voor zijn boek. 'De Schelde' wordt de neutrale titel van het werkstuk dat begin volgend jaar, ruim 200 pagina's dik en voorzien van vele illustraties, in de boek winkels moet liggen. Het uitgangspunt van de beide auteurs is kort en bon dig „De Schelde moet blijven bestaan". Het wordt dan ook geen zwartboek. „De direc tie", zegt Herbert Sepers, heeft goede en slechte din gen, zo hebben de arbeiders die ook". Het idee voor het boek ontstond toen Herbert Sepers eind 1981 uit de on dernemingsraad stapte. Hij voelde zich toen door zijn fractie van de FNV op een zijspoor gezet. „Ze vonden dat ik niet paste in hun sys teem. Ik zou te weinig des kundigheid hebben, maar ik legde wel de contacten. Ik had veel gegevens en een aantal frustraties. Die moes ten er gewoon eens uit". Het boek behandelt de ge schiedenis van De Schelde sinds de oprichting in 1875. „De rode lijn", zegt Herbert Sepers, „is dat er hier, zo lang De Schelde bestaat, ge knokt is voor werkgelegen heid". Hij verwacht dat het boek nog wel het nodige stof zal doen opwaaien. Zo moet volgens hem nu nog een laatste hoofdstuk geschre ven worden waarin voor het eerst resultaten van de par lementaire enquête naar het ineenstorten van het RSV- concern worden gepubli ceerd. Sepers belooft ook veel zeggende cijfers over de as- best-affaire in de jaren ze ventig, die volgens Sepers meer levens heeft gekost dan wel wordt aangenomen. Het boek is niet alleen ge baseerd op cijfers en gege vens, ook de directie en de 'mensen van de werkvloer' komen erin aan het woord. Daartoe begonnen de auteurs ruim een jaar gele den met interviews, later woordelijk uitgetypt door Sepers vrouw. Herbert Sepers hoopt dat zijn boek zal bijdragen tot het hernieuwd elan dat bij De Schelde nodig is. In de overtuiging dat de voor waarden daarvoor nog be vochten moeten worden heeft hij zich weer kandi daat gesteld op de FNV-lijst voor de ondernemingsraad, al wist hij zich daarbij niet in de voorste gelederen te scharen. „Wat je nu vaak ziet, dat de mensen met on deruitgezakte kin de poort binnen stappen en blij weer weggaan als de fluit gaat, is levensgevaarlijk voor het bedrijf. De mensen moeten weer gemotiveerd raken en daar is een goed beleid voor nodig". Plattelandsvrouwen - De af deling Aardenburg van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen gaat toch een kerstviering verzorgen. Het bestuur is teruggekomen op een eerder besluit dit jaar al leen maar het Sinterklaasfeest het vieren. De kerstviering wordt gehouden maandag 19 december in het dorpshuis, aanvang 19.00 uur. De afdeling zoekt ook kandidaat-be stuursleden, omdat in januari mevrouw Pleijte en mevrouw Puijenbroeck na een zittings periode van zes jaar volgens de statuten moeten aftreden. Geïnteresseerde plaatsver vangers kunnen zich opgeven bij het bestuur. Evenementencomité - Het Evenementencomité Hoofd plaat, dat in het dorp onder meer garant staat voor de vie ringen van Sinterklaas, ko ninginnedag, bevrijdingsfeest en ook de kindervakantieda gen organiseert, heeft drin gend behoefte aan enkele nieuwe leden. Toen het comité zo'n 10 jaar geleden werd op gericht bestond de vaste kern groep uit 12 tot 15 leden. Deze kern is echter de afgelopen ja ren uitgedund tot niet meer dan zes personen. Belangstel lenden kunnen zich melden bij mevrouw M. de Smit, Europa straat 8. Jeugdprinsenbal - Bij gebrek aan kandidaten gaat het ver kiezingsbal van het jeugd- prinsenpaar zaterdag 17 de cember van De Krabbebieters niet door. Kruisvereniging - De Kruis vereniging West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt donderdag 15 december een open dag in het kruisgebouw aan de Euro pastraat te IJzendijke. Dit ter gelegenheid van de renovatie, die zojuist is beëindigd. Ieder een is tussen 19.30 en 21.00 uur welkom. Kamerkoor - Het Zeeuws- Vlaams Kamerkoor onder lei ding van de heer De Raad geeft zaterdag 17 december een concert in de Nederlands hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. Adventsviering - Maandag 19 december wordt in de RK kerk een oecumenische adventsvie ring gehouden. Voorgangers zijn pastoor F. Buysse en ds. Meeuse, terwijl het RK kerk koor en Zanglust voor de mu zikale noot zullen zorgen. De dienst begint om 19.00 uur. Kookcursus - In de LHJN Li- school begint half januari een kookcursus voor mannen en vrouwen. Er wordt op zes ach tereenvolgende woendagavon- den les gegeven. De cursus kost voor volwassenen 64,80 en voor jongeren tot 18 jaar 21,60. Daar komt per avond nog eens 8 gulden bij voor in grediënten. Aanmelden kan vóór 20 december bij A. van Morrelgem. Kerstinstuif - Zoals gebruike lijk is er ook dit jaar weer op de zondag voor kerst een grote kerstinstuif. Veel kinderen zijn al maanden in de weer met dit gebeuren. De kleuters hebben een vredesspel inge studeerd en de grotere kinde ren brengen deze keer een kerstmusical ten gehore. Er is ook een groepje kinderen dat een kerstlied op de blokfluit speelt. Het kerstverhaal wordt op eenvoudige wijze verteld en uitgebeeld via een flanelbord. Ook nu is het weer een span nend verhaal. Het is de bedoe ling om alle kinderen in de kerk aanwezig, bij het hele ge beuren te betrekken, dus niet alleen de kinderen uit Nieuw vliet. Iedereen die belangstel ling heeft is 18 december wel kom in de Nederlands her vormde kerk, aanvang 16.00 uur. De toegang is gratis. Wel wordt er gecollecteerd. De op brengst komt geheel ten goede aan de kerstinstuif. Geslaagd - Aan de katholieke hoge school te Tilburg is ge-, slaagd voor het doctoraal ac countantsexamen drs. M. van de Vijver uit St.-Anna ter Muiden. Gisteravond werden deze lijst vijf nieuwe riddf toegevoegd. Met het kikkerl van de plaatselijke dichter van Helden werd het twi lustrum vrolijk 'ingekwa; Nadat zij de moederkikj eerbiedig op beide wangen j kust hadden, werden de gende heren de versiersel omgehangen: Florent Gijs Aardenburg, 40 jaar voorziij van de varkensverzekert Richard van Daele uit Ai denburg, 35 jaar pennir, meester van de var kens ven kering, Richard Blondeel Eede, 62 jaar lid van hetG: goriaans zangkoor te Eede architect Walter van Dra sche uit Hulst, voor de mar. waarop hij het werk aan vijf eengezinswoningen in Kruis voltooid heeft. De vijfde ridder, Joham Bruijnooghe uit Aardenb» die al jarenlang zijn invaï broer verzorgt, was vertil derd. Hij krijgt alsnog kikkerorde. Burgemeester W. Lockefeer, gemeentesaj taris G. van Vooren en de wi houders W. van Heidenen van de Wijnckel verricht! de huldigingsplechtigheden ADVERTENTIE Van onze correspondent OOSTBURG - De hero! richte afdeling "1 Zeeuwsch-Vlaanderen vaim Jeugd Rode Kruis heeft m lopen zaterdag in Oost» een speciale bijeenkomst! houden voor schoolkind'®: die hadden meegedaan kleurwedstrijd ten bate va'j actie 'Beter voor Bert'. Nadat de film 'Welke MJj cap heb jij?' was ven reikte voorzitter Kaps®11 van het Rode Kruis de pwi uit aan de winnaars va»| kleurwedstrijd. Er werd'J totaal 18 prijzen overhaHj De eerste prijswinnaar^ Margo van 't Westeinde, Duijsserinck, Jackelin kerman, Edwin Roelse, I» Hebkema en Miranda hout. AMSTERDAM - In '"ftl. 50mm kwamen 12 contra stand voor levering aP£ si 46,00-46,10 per 100 kg.^% ming was kalm. Voor BinjL, werden 239 contracten ye voor levering april bi] eIt van 78,30-77,40 per 100 «i contracten voor levering 79,50-79,60. De stemmig voor april nauwelijks PJ dend en voor mei prijshou imls Harry Vermeegei komt, veren twee blonde 55 tin Harry, wat kun neer mogen wij eens mee Ilarry, met gemartek zegt het maar?" 'Som nee Door Jan Koest Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 Van een onzer verslaggeving IJZENDIJKE - Rondom) kerstgebeuren wordt in IJlt dijke weer een aantal actiii teiten gehouden. Zo concif teert op 17 december Zeeuws-Vlaams Kamerk.j in de Hervormde Kerk, i vang 20.00 uur. Maandag 19 december li gint om 19.00 uur een oecui nische adventsviering in 1 RK kerk onder leiding pastoor Buysse en domi«| Meeuse. De laatste houdt e meditatie. Aan de dienst» lenen medewerking het I kerkkoor, Zanglust en chianen en gemeenteleden. i| wordt een extra-collecte l houden voor Solidaridad Dinsdagmiddag begint J 16.00 uur een adventsvierit in Huize Emmaus voor dei] jaarden. De leiding is ink den van pastoor De Nijs en minee Meeuse. Pastoor De Si zal hierbij vertellen. Het II kerkkoor verleent ook zijn medewerking. D< zondagsschool hoi| vrijdag 23 december een derkerstfeest in de hervorm] kerk. Begonnen wordt 18.30 uur en alle belangstel'! den zijn van harte welkom. HILVERSUM - Tij dens wordt hij eenmaal gekust teerd door een medewerks afloop samen de kantine ui man Harry bij de arm en c terd te hebben. Als Harry dankbaar en bedremmeld iets mompelt dat niet ieder 'Pisa' leuk vindt, verklaart de man kortaf die anderen voor geestelijk onbekwaam. Het is duidelijk: Harry is een populair figuur bij de Vara en dat zal wel niet in de laatste plaats komen om dat 'Pisa', dat hij samen met Henk Spaan maakt, op 'Transport' na het populair ste socialistische program ma is met gemiddeld vijf miljoen kijkers, een miljoen meer dan Achter Het Nieuws en zélfs meer dan troefkaart Sonja. Vf en zone wori bew prac volg 'helé gegi Karr leng ter meis oml; hqai uitsi met rood H< 16.50 Globetrotten Sen groot probleem in de lichtbevolkte werelddelen lijn de enorme hoeveelhe- len vuilnis en aanval, die lag aan dag geproduceerd 'orden. Dit thema staat 'andaag centraal in het jeugdmagazine 'Globetrot ten Pas als er door de vuil- ïismannen gestaakt wordt, ïoals de afgelopen weken in »ns land is gebeurd, krijgt iet probleem actualiteit. Philip Marlowe Je tweede aflevering, 'Een p""'.nS in het geel', brengt nilip Marlowe bij een be- ^ud jazzmusicus, die mid- pen in de nacht op de gang pan zijn hotel een jam-ses- r10" houdt. Een deel van de pasten vindt het gebeuren Prachtig, een ander deel is verontwaardigd, zodat de Hvcptionist van het hotel hÜ 0vv.e. heeft gevraagd om grijpen. Marlowe weet ie s beters te doen dan de I ompettist op straat te gooi- vióa. man verdwenen is 'n"t de detective een brief, L engesteld uit krantelet- E.' s;, waarin deze met de r °d bedreigd wordt. Ray de sch Marlo 20.28 u 20.15 [20.20 De valse schijn fRO-iii''.!?1 van de rubriek •tV'ceH,^ heeft een |emaaklSC documentaire vrfjt^overdegodsdienst- garijp r" landen als Hon- bho-sL menië en Tsje- tvordt rklje' Vanavond ^SezondenerSte aflevering ktatcrp'n,,ht;eft kunnen con- Rnden toeristen in die lodsdtn®? va!s beeld van de ktW,^nJhe,d brijgen. fegimi ik Wordt door het de indruk gewekt, Pat de bew "uruK Sewekt, N gorita ners v"j zii" Wordt tnSftbeleving' De Perert, ut systematisch on- 6 Sjj^^els en ande en hin„ lectuur moe pen. ngesmokkeld wor- Na zijn (1964), v regissei spot dr den, vei een pai Ainerik Carter, ze eeuw van de beeldve versche In 'Nic wordt d door de missaris digd om het hon< op te lo stander mar, die op het 1 tende p hoorzan Wannee staat d Kratzm: der ond pen va neer.

de Stem | 1983 | | pagina 12