slaat weer toe Causerie van Van Swieten Toch atletiekclub Oostburg op komst DE STEM Ion ANDUV VARKENS 1.98 Holland-België-sfeer in Indoor- Vlaanderen minder skl UNJECTIEII Als vliegen op de stroop Emoties rond NAC De kater van de kapelaan Niveau Gladjakkers Jumbo Jet Merijntje AZVV klopt Serooskerke MAANDAG 12 DECEMBER 1983 a r n t t I iyiny±jrjIX - Andijvie, Varkenslever, 1 QQ ^ds grootste kruidenier b r.'E.ai-..,,-», Van onze atletiekmedewerker GOES - Huib Dalebout pak te afgelopen zaterdag in het fraaie natuurgebied van De Hollandse Hoeve de cross- titel van zijn vereniging AV'56. Hij deed dit tegen zijn gewoonte in via een spurt, bepaald niet het sterkste wapen van de lange Goesenaar. In die spurt vloerde hij zijn maat Leon van der Velden, waarmee het clubkampioenschap van AV'56 een herhaling was van de jongste St.-Nicolaas- cross, waar dit duo eveneens het gebeuren dicteerde. De belangstelling voor deze titelstrijd was groot, want niet minder dan dertig senioren en veteranen kwa- men opdagen waaronder al le prominenten van de Goe- se vereniging. Het was Jan de Bart, die de eerste hon derden meters het veld aan voerde, maar tóen Dalebout zijn juiste ritme te pakken had, zette hij de wedstrijd naar zijn hand. Alleen Leon van der Velden kon na een zwakke start nog bij de la tere kampioen aanklampen. Goed samenwerkend hield dit duo het tempo dus danig strak dat niemand meer kon terugkomen. Da lebout, zeker van zijn zaak, wachtte tot de laatste tien tallen meters om definitief toe te slaan. Jan de Bart pakte de derde plaats. Bij de veteranen had Frans Krijn- sen zoals verwacht geen te genstand en bij de dames greep Elly Zandman de clubtitel. Tr Voordat de licen tiehouders van start gingen, werkten 235 scholieren hun wedstrijden af. Hier ging de winst naar de Prinses Ma- rij keschool uit Goes. Twee de werd De Mooi hoek uit Kapelle. Uitslagen Meisjes: Pupillen C 1000 meter: 1. Ingrid Zandman 6.33. Pupillen B 1000 meter: 1. Judith Kuys 5.16.5. 2. Lenny Os- sewaarde 5.24.5, 3. Bianca Taze- laar 5.28.7. Pupillen A 1000 me ter: 1. Els Ossewaarde 5.13.1, 2. Margriet Goeman 5.30, 3. Marjo lein de Jonge 5.31. Meisjes D 1000 meter: 1. Ingrid de Schipper 4.14, 2. Miriam Antheunisse 4.33, 3. Therese van de Walle 4.49. Meis jes C 1000 meter: 1. Laura Hoo- gesteeger 4.09.8, 2. Marielle La- main 4.11.7,3. Jolanda de Koning 4.11.9. Meisjes B 2000 meter: 1. Marielle de Koning 9.54, 2. Fran cis Bolle 10.23,3. Anita van 't Hof 11.01. Meisjes A 2000 meter: 1. Gerdian Timmerman 9.46, 2. Marion Zwartepoorte 9.51. Da mes 2000 meter: 1. Elly Zandman 9.00.4, 2. Monique Decorte 9.10.2, 3. Els Rooyakkers 9.37.5. Jongens: Pupillen B 1000 me ter: 1. Rutger Nousse 4.58, 2. An- dré Joosse 5.10. Pupillen A 1000 meter: 1. Ronald Wisse 4.16, 2. Raymond Pieters 4.25, 3. Jeffrey Schrijver 4.35. Jongens D 1000 meter: 1. Tom ten Klooster 3.54.3, 2. Arjan de Feyter 4.03.2, 3. Pie- ter van de Kreeke 4.05.7. Jongens C 1000 meter: 1. Wijnand Krijn- smMmmwÊmmÊÊtÈmmÈiimmÈW sen 3.34.8, 2. Jacco Stigter 3.34.9, 3. Ronny Legemate 3.42.5. Jon gens B 3000 meter: 1. Arnold Willemse 11.48, 2. Lennaert Fok- ke 12.04, 3. Pieter Lindenbergh 12.22. Jongens A 7000 meter: 1. Frits Bolle 23.53, 2. Albert Schrijver 25.41, 3. Erik Stigter 26,27. Senioren 7000 meter: 1. Huib Dalebout 21.55.1, 2. Leon van der Velden 21.55.4, 3. Jan de Bart 22.24.1, 4. Rien de Wilde 22.50, 5. Ad Courtin 23.15, 6. Ge rard Bras 23.32, 7. Jan Giljam 23.42, 8. Jaap Oele 23.51, 9. Henk Nieuwdorp 23.54, 10. Koos Oggel 24.18. Veteranen 1 7000 meter: 1. Frans Krijnsen 22.32, 2. Daaf Goedegebuur 25.11. Veteranen 2 7000 meter: 1. Cees Cortleve 28.04, Arend Ruyssink 33.56. Trimmers: Heren 3000 meter: 1. Bram Bolle 14.38, 2. Maarten Loeve 16.50, 3. Wim Riemens 17.02. Dames 2000 meter: 1. Jean ne Rommers 9.38, 2. Gerja de Klerk 11.03. Valentijn de Bock is superieur Van onze paardesportmedewerker AXEL - De eerste editie van Indoor-Vlaanderen heeft prima paardesport opgele verd. De echte Holland-België-sfeer was duidelijk aanwezig en stond tevens ga rant voor uitstekende strijd. Zoals verwacht waren het toch de Belgen die een gro te stempel drukten op dit hippische gebeuren in manege Magrette. De zege in het hoofdnummer, het Z-springen voor paarden, ging dan ook naar een ruiter van De Tassijnrijders. De gelukkige was Valentijn de Bock met Urano. Tijdens deze eerste kracht meting kwamen de talrijk op gekomen paardesportliefheb- bers ruimschoots aan hun trekken. Veelvuldig klonk er een applaus en dat inspireerde de combinaties tot het uiterste. Zo ook in de rubriek paarden Z-klas. Niet minder dan negen combinaties drongen door tot de barrage. Na twee ritten vooraf is dat veel te noemen. Van deze negen combinaties in de eindstrijd waren er drie Zeeuwse. Liesbeth Harinck met Tamara van Jacoba van Beieren hield, evenals Albert Vermue met Pourqoui Deux van Weelruiters, in de eerste manche van de barrage de lei schoon, maar zij kegelden er in de tweede ronde een balkje af en dat betekende weg uit de topklassering. In een uiterst spannende eindstrijd was het Valentijn de Bock die met Urano de eerste plaats pakte, vóór Wim Smet met Winnetou van Saeftinge en Luc Tilleman van Broeder Isidoor met Tem po. In het M-springen kwam er geen barrage aan te pas. Ook hier twee manches, waarin zo wel tijd als fouten telden. Aangezien geen enkele combi natie foutloos bleef, ging de winst hier naar Hulstenaar Frank Braspenninckx met Wendy voor Lenet Sandee van Noord-Beveland met Thyfoon en Jan Pauwe vart.Reimers- waal met Winston. Vierde werd Mariska de Badts met Bergerac van Luctor et Emer- go die evenals het voornoemde trio vier strafpunten opliep. De grootste rubriek was die van het L-springen. Niet min der dan dertig combinaties kwamen hier in de ring waar van er zeven overgingen naar de barrage. De Belgische overmacht was hier zo groot dat er zich slechts twee Zeeuwen bij de eerste acht plaatsten. Opmer kelijk was dan ook de tweede plaats van Hulstenaar Mare Vael met Ronaldo. Zijn club genoot Frank Braspenninckx werd met Pasquinel zevende. Bij de B-paarden ging de zege naar Conny de Beule van Hulst met Goya. Adriënne Lu- teyn met Pascha van Haring- ruiters werd tweede, voor Wil ly Taets van Lembeke met Ba- lien. Bij de Z-pony's kwamen twaalf combinaties in de ring. Niet minder dan vijf klasseer den zich voor de barrage door in de twee voorgaande ritten foutloos rond te komen. De in eigen huis rijdende Peter Kos ters van Graeve Jan leek met Grey Arrow de beste te wor den door in 40 seconden rond te komen. Jacqueline de Win ter van Walcheren slaagde er met Rashid uiteindelijk nog in in een alles-of-niets-race hem te kloppen in een tijd van 38.28. Irene Bekius van Jacoba van Beieren werd met Sandra der de. Bij de M-pony's kwamen drie koppels in de barrage. Zeer gedecideerd eiste Sandy den Exter met Sapai van Van onse sportmedewerker AXEL - In een aantrekkelijk vriendschappelijk duel heeft AZVV met 1-0 van Seroosker ke gewonnen. Een boeiend duel omdat beide ploegen voor de aanval kozen en er legio kansen te noteren vielen. Dat het slechts 1-0 werd was te wijten aan de gebrekkige afwerking aan beide zijden. Een grote uitslag zou anders zeker mogelijk geweest zijn. Al na twintig minuten viel het beslissende doelpunt via Jaap Klein. De wedstrijd ging, zo wel voor als na de pauze, ge lijk op. Noord-Beveland de winst voor zich op. Ingeborg de Gucht van Luctor et Emergo werd met King Brown knap tweede en Nancy Roelands met Moni que van Hulst derde. De vier combinaties die bij de L-pony's de barrage be reikten mochten de prijzen verdelen. William Mosselman van Reimerswaal gooide met Rex Robber zoveel elan in de strijd dat hij daarvoor beloond werd met de eerste plaats, vóór Mirella de Beer van Kleppertjes met Spirit, die op één seconde volgde. Marco Quaak van Haringruiters werd met Goldstar derde. Bij de B-pony's won Sandy Breel van Oranjezon met Boy, vóór Paul Rouw met Ambert van Luctor et Emergo en Chantal Smolenaars met Stic ky. Voor Paul Rouw beteken de deze klassering voor zijn clubgenote een promotie naar de L-klasse. Van onze sportmedewerker KRUININGEN - De bekende eredivisie-scheidsrechter Van Swieten uit Eindhoven hield in de kantine van de voetbalvere niging Kruiningen een causerie over arbitrage voor de scheids- rechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland. Alle facetten die voor de scheidsrechter van belang zijn om de wedstrijd in zo goed mogelijke banen te leiden, werden door Van Swieten uit voerig uit de doeken gedaan. Uiteraard noemde hij daar voor een gedege kennis van de spelregels en eerste vereiste, alsmede een goede lichamelij ke en geestelijke conditie. Daarnaast moet volgens Van Swieten de voorbereiding op een wedstrijd optimaal zijn. Informatie over de clubs en de spelers waar men mee te ma ken krijgt zijn volgens hem uiterst belangrijk. Ook de samenwerking met de grensrechters noemde Van Swieten een punt dat van groot belang kan zijn. Hij stel de: „Ik ben me er terdege van bewust dat bij hen die met clubgrensrechters moeten sa menwerken, de problemen om de hoek komen kijken. Toch kunnen die beperkt blijven wanneer vooraf stipte afspra ken worden gemaakt". Via vragen, door de bezoe kers gesteld, werden ook di verse spelsituaties, die wel of niet met een overtreding be straft zouden moeten worden, nader toegelicht door Van Swieten, die een aandachtig gehoor kreeg van zo'n veertig aanwezigen. De voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland Ko de Winter, noemde deze avond dan ook bijzonder leerzaam en bedankte de heer Van Swieten voor zijn komst naar Zeeland. Een van de deelnemers in het L-springen in actie tijdens Indoor-Vlaanderen in manege Magrette - foto wim kooyman Staf Dobbelaere, de man die zich vooral op de trim mers zal gaan richten bij de nieuwe atletiekclub in West-Zeeuwsch-Vlaanderen - fotocorj de boer Van onze atletiekmedewerker BRESKENS - De West- zeeuwschvlaamse atletiek club krijgt gestalte. Zag men in eerste instantie het oNderbrengen van atletiek bij de Oostburgse ijsclub 't Grote Gat mislukken omdat de KNAU-reglementen daarbij teveel beslomme ringen teweeg brachten, zo'n zeven enthousiastelin gen zetten hun plannen toch door. Afgelopen week kwa men ze bij elkaar om een startprogramma in elkaar te zetten. Het zevental pio niers dat hierbij betrokken is bestaat uit: Jaap van Pe- perstrate, Chris Francke, Tonnie Veerman, Jan van der Linde, Staf Dobbelaere, Peter de Munck en me vrouw De Munck. Woordvoerder Jaap van Paperstrate ziet het hele maal zitten. „Met mevrouw De Munck, Peter de Munck en Staf Dobbelaere hebben we mensen in ons midden die hun sporen in de Zeeuw se atletiek ruimschoots ver diend hebben. Van hun er varing kunnen we profite ren. Het is de bedoeling dat we aan de basis en dat is bij de jeugd beginnen. Tijdens de jaarlijkse kerstinstuif voor scholieren op 3 januari in de Oostburgse sporthal De Veerhoek, willen we ons voor het eerst presenteren. Dit met een stand over de atletieksport en een quiz. Vervolgens staat de trim- loop Oostburg-Groede- Oostburg 4 februari op ons programma, een scholieren cross 7 maart in Oostburg en rond Pasen wedstrijden voor scholieren eveneens in Oostburg. Begin mei hopen we dan te starten met trai ningen. Peter de Munck en een bekende Zeeuwse atlete zijn bereid gevonden deze trainingen te leiden. Dit al les uiteraard als blijkt dat in het 'westen' de belang stelling voor de atletiek er is. Iets waarover ik me ove rigens geen zorgen maak. Als je ziet hoe groot de be langstelling voor de paar trimevenementen in deze regio is, moet het een haal bare kaart zijn. Pak maar de jaarlijkse Sinte-Pierloop. Uitgaande hiervan is de basis voor een club zeker aanwezig. We gaan ons op twee groepen richten. In de eerste plaats op de jeugd, die we via de sportleraren op de diverse scholen willen benaderen. Daarnaast de trimmers, die we de voorde len van ehh georganiseerd beoefenen van atletiek wil len laten zien. Staf Dobbe laere zal zich speciaal mnet deze laatste groep belasten. Een groot voordeel daarbij is dat trimmers zonder KNAU-lidmaatschap weer met een gerust hart aan KNAU-wedstrijden kunnen deelnemen zonder dat hen een schorsing te wachten staat. Onlangs trok de afdeling Zeeland van de KNAU deze maatregel in en ik ben er van overtuigd dat de zoge naamde 'wilde lopers' op een bepaald moment toch wel de voordelen van de at- letiekunie zien zitten. Te vaak vormen de denkbeel dige hoge kosten een groot misverstand". Waarom pakt men niet gelijk uit met een groots evenement? In West- Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen immers parkoersen voor een cross voor het grij - pen. Van Peperstrate: „Dat durven we in dat stadium nog niet aan. Vergeet niet dat daarbij nogal wat orga nisatie komt kijken. Denk maar eens aan een volwaar dige prijzentafel. Dit terwijl de provinciale kalender weing ruimte geeft, zodat je wellicht geen grote namen uit de Zeeuwse atletiek aan de start krijgt. Nee, we zien de eerste periode duidelijk als een afstasting naar de behoefte, laten zien dat er een atletiekclub is in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en dan zeker ook voor de gehe le regio en niet alleen voor Oostburg, al ziet ons begin- programma daar eerlijk ge zegd wel naar uit. Oostburg ligt er centraal, maar we zullen ons zeker in de nabije toekomst ook in Aarden burg en Sluis laten zien. Het fraaie wallencomplex van Sluis leent zich uitstekend voor een loop". Als het aan de 'zeven ligt wacht het 'westen', de laat ste decennia een witte vlek op de atletiekkaart, een bloeiende toekomst. 23ste jaargang eihoredaktie: harry vermeuleh HET NEDERLANDS elftal is nog maar half uit zijn graf opgestaan of allerlei mensen, die met de voet ballerij weinig te maken hebben doen zich plotse ling weer voor als Oranje fan. Vooral bekende Ne derlanders laten er zich tijdens perioden van Oran je-welvaart op voorstaan dat het wel en wee van het Nederlands elftal ze bij zonder ter harte gaat. Dit maal gaat actrice Marijke Merckens voor 'onze jon gens' een heuse Indische maaltijd klaarmaken tij dens hun eerste trainings bijeenkomst, als voorbe reiding op hun wedstrijd tegen Malta. En na het cu linaire hoogstandje van Marijke krijgen de Oran je-klanten een show voor geschoteld van een aantal bekende artiesten. Het 'is nog nooit anders geweest. Sportroem oefent een magische aantrek kingskracht uit op mensen, die er van alles voor over hebben om hun populari teit te verhogen. Dries van Agt bijvoorbeeld liet zich tijdens de Tour de France of tijdens de Acht van Chaam, in de luwte van een of andere wielervedet- te die hij altijd om zich heen wist te scharen, schaamteloos toejuichen. Electoraal gezien hebben dergelijke escapades hem nooit kwaad gedaan. Een absoluut dieptepunt op dit gebied vormde de wereldkampioenschappen voetbal die in 1974 West- Duitsland werden ver speeld. Tijdens de laatste week van dit voor Neder land geweldig goed verlo pen toernooi leek het of het Waldhotel in Hiltrup (waar de Oranje-selectie wekenlang onderdak vond), was bezet door be kende Nederlanders, die zich opmerkelijk één voel den met de nationale hel den. Zodanig zelfs dat een zending verse gerookte pa ling, die door een Neder landse vishandelaar naar het Waldhotel was ver stuurd de selectie nooit heeft bereikt omdat die voortijdig door de kelen van de andere vedetten was gegleden. Kees Rijvers weet wat hem te wachten staat wanneer hij de Ek- finale in Frankrijk haalt. DE PER 1 januari vertrek kende NAC-manager Van der Meer zal ongetwijfeld met enige verbittering te rugkijken op de periode dat hij bij NAC die functie heeft uitgeoefend. Niet al leen vanwege de slechte sportieve prestaties van NAC die Van der Meer hebben doen besluiten om het verder voor gezien te houden. Van der Meer heeft altijd zeer goed be seft dat je een dergelijk ri sico loopt wanneer je als manager of trainer in de betaalde voetbalsector opereert. Het zijn echter ook de ervaringen die Van der Meer op het emotionele vlak heeft opgedaan die zijn besluitvorming mede hebben beïnvloed. Van der Meer was een man die een goede relatie met de NAC- supporters voorstond. Heel vaak vond men een willig oor wanneer men met klachten -dikwijls op het sportieve vlak- kwam aandragen. Veel dank heeft hij voor zijn optreden niet mogen ontvangen. Talloos waren de anonie me dreigtelefoontjes, die aan hem of aan het adres van voorzitter Frans Bayings waren gericht. Pas nog dreigde een ano nieme groepering met het platbranden van Bet st'é- dion wanneer de prestatie?- curve géén opwaartse, lijn zou gaan vertonen. Het'is alleszins begrijpelijk dat: eert zichzelf respecterend mens er onder zulke om standigheden de brui aan geeft. IN HET clubblad van Rood Wit blikt kapelaan Ad Bok terug op een bewogen I seizoen. Onbetwist hoogte punt was het kampioen schap. Dat ook de Wille- brordse kapelaan een mens van vlees en bloed is leert het navolgende citaat: „n zelf heb er een klein ka- tertje aan overgehouden. De dag na Uden was ik i grote afwezige in de mis van halftien. Maar nie mand zal me dat kwalijk genomen hebben." JOHN Curry -vindt Amerikaanse ijsrevue maar niks. Geen niveau banaal, zegt de voormalige I wereldkampioen kunstrij-l den, die bovendien in 19711 het Olympisch goud ver overde in Innsbruck. Hoe het volgens de Brit I wél moet hoopt hij begin I volgend jaar te demonstre-l ren. Dan vindt in Londen I de première plaats van een kunstschaats-show die wordt opgevoerd door John Curry Skating Com-I pany. Gezegd moet wbr- I den, dat Curry gevoel voor stijl heeft. Voor de premiè re heeft hij de Royal Al- bert Hall afgehuurd, ter wijl muzikale bijstand I wordt verleend door het Royal Philharmonic Or-1 chestra. „De uitvoering zal uitstraling en het niveau I hebben van een balletop-1 voering", voorspelt Curry En hij is geen bluffer. MEN KOMT ze overal te-1 gen, gladjakkers die hoe dan ook uit zijn op eiger f gewin. Zo ook op de wind honden-renbaan, een plaats in Engeland waar menig gokje wordt ge-1 waagd. Peter Beaumont, trainer van windhonden is I daar nu ook achter. Ir Sheffield verloor de door hem getrainde favoriet Kylehill Legend kansloos I van de absolute outsider Brideshead Band. Beau mont vertrouwde heil zaakje niet en ging opon-I derzoek uit. De trainer ontdekte toen een bij der gladde streek. Drie van I de zes startboxen warerl door een gladjakker met I bananenschillen inge-1 smeerd, zodat de daaruit vertrekkende honden bij de start weggleden. Uiter aard was dat niet het geval met de startbox van Bri-I deshead Band. En juist op| dat beestje had de smeer pijp een fors bedrag gej wed. Wat hij met de bana nen heeft gedaan is niej bekend. SINDS een Arabier, werkzaam zou zijn bij *1 ambassade in Brussel esl alom als 'sjeik' wordt be11'I teld, regelmatig een kijWI komt nemen bij het auto? I peedway in Baarlo, doer-I de meest merkwaardis' berichten dé 'ronde, ene aanbod van de l is nog mooier (en ook ong? I loof waardiger) dan het aj- I dere. Eerst was er spra' I van dat de Nederlandse «rj ganisator Jac Claes naa i de oliestaten zou vertre' l ken om daar het auto?! peedway op poten te f'l ten. Claes zit nog steeds 1 Nijmegen, want een con creet: contract bleef 1111 Toch worden de bericl* steeds doller. Nu z°u Ittl eet complete NACO-circusjJ; Jumbo Jet naar Sar Arabië vliegen voor tournee van een maai Herlij kt te móói omfj; 3'te zijn, dat Beseffen oo*| snelle speedway-job^ Claes: „Als ifeleen b&WJ rantie b'iijnë'n 3teb, la®! F het-wel weten Bijdrage: Wil Kester en Willem sen Van OTi2e corresponden LONDEN - Voor een groot de vijfduizend buitenlandse maten in de Britse hoofdsta de komende feestdagen alli minder vrolijk zijn dan wat i mes en heren vroeger gewe De douane van Hare M heeft namelijk de hoeveelhe garetten en sterke drank wa belastingvrijdom genieten, i vijfde verminderd. Naar ver il Van onze parlementa )EN HAAG - Enkele tunnen aan de slag dan jectie van het kabinet. Door een bedrag van 100 toeft het kabinet ook ande brug gekregen: samen stop jaar voor 800 miljoen in ba op papier 7100 arbeidsplaats* Minister De Koning (Sociale Zaken) maakte gisteren be kend hoe en waar het kabinet de bouw een flinke oppepper gaat geven. Vooral de methode vaarop het geld daarvoor ge vonden is, noemde De Koning het grootste nieuws van zijn experimentele plan. [Zeeland Zeeland krijgt ƒ8,63 mil- poen. Daarvan is 810.000 bestemd voor het groot inderhoud aan voor-oorlogse voningen en 2,51 miljoen 'oor het groot onderhoud aan ia-oorlogse woningen. Verder [ƒ250.000 voor restauratie van )articuliere monumenten, KLM-hotels le KLM gaat zich actiever be uegen op het terrein van ho tels. Zij heeft ter bundeling Van bestaande activiteiten op lit gebied Golden Tulip Inter- tational BV opgericht met een tapitaal van f 16 miljoen. Jiervan is thans f 3,3 miljoen tij de KLM geplaatst. Het is [niet uitgesloten dat Heineken en Philips hierin te zijner tijd tullen deelnemen. Ziekenhuis r v v k 5 ji P li j< u tf T ii 'e FNV is fel tegen het plan 3m de eerste twee dagen in het ziekenhuis uit het verplichte ziekenfondspakket te halen, [volgens vice-voorzitter Her man Bode zal dit „waanzinni ge voorstel van CDA en VVD" [zelfs méér geld kosten dan het [op moet leveren. (ADVERTENTIE! Eike dinsdag en woensdag nebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo 500 g ®®®®5t25±.^70 Ambassa deur-zakken is er dus niet bij D] ni tr< ex di ni ge ui ni br

de Stem | 1983 | | pagina 16