Ministerraad Kloorianen op 6staatsbezoek Essen vraagt ook gemeentebelasting aan Nederlanders Een windwijzer als kerstboom Werkzaamheden Emmapolder uitgebreider LnMDERDAG 8 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND F 15.595,- iter West 'g 45, tel. terhout chendijk jn Auto- 4010 giiVG VOOR TE VEEL GELDVERLIES hele wereld aan- VOLVO- I SERVICE Postzegel- I beurs PRIMEUR VOOR BELGIË öubbel Geen afkalving van subsidies in Hontenisse IN HET RIJK DER ZOTTEN Plaatselijk nieuws Clinge Aardenburgse commissie bezorgd om zwembad WATERSCHAP HULSTER AMBACHT VERGADERDE Hoger gesehot van de BMW-dealer Personenauto total loss te Heikant H aim T22 PAGINA ZEELAND 2 Colt 1200 cc 3 deurs: Totale waarde: f 16.695,- Exklusieve Olympique prijs: f 15.595,- Voordeel: f 1100,- Ook 5 deurs en automaat versie voor een Olympische prijs. II efeest? i tot Official in Sarajevo, rdt gevierd ixklusieve :n win Olym- en inklusief igingen eer weten ng met het it Plan? t Nibbrig ssenheim. 000. College Axel huiverig voor plan De Mul tiet uniek. Het overkomt u, deren in uw buurt of dorp. kte van de binnenstad heeft ;entonigheid van de slaap- nfronteerd ;tad naar uithoek, kanerover ebaan plotseling vervangen a in een stille driekamerflat, ns eenzaam Dat 't niet altijd ar wat doe je er aan? Als u lie-mevrouw- van-hiemaast rt, geeft dat al een minder opzoekt, komt u wellicht van zwemmen, 'n vreemde iekcursus doen of gewoon rkt? n met z'n tweetjes helpen in pen doen voor bejaarden? rekt de eenzaamheid ten- De een pakt een boek De lin. buurt en als u ideeën op wilt van de Telefonische Hulp- in het telefoonboek, ntrale nummer 030-94 24 24' aar de dichtstbijzijnde hu'P" informatie over de moge- trilde Stichting Ideële Reclame SU® (ADVERTENTIE^ |gm^6g BU POKÏf «MgUgSNI BU INDUSTRIEWEG 37 4538 AG TERNEUZEN Tel. (01150) 13451 I HULST - Zondag 11 december houdt de postzegelvereniging Het Land van Hulst de laatste bijeenkomst van dit jaar. Zo als gebruikelijk zijn op deze bijeenkomst weer verschillen de postzegelhandelaren aan wezig. Ook is er een munten- I handelaar. Om tien uur wordt begon- I nen met de gratis loterijter- I wijl de nieuwtjesdienst al I vanaf half tien aanwezig is. I Daarna is er de gebruikelijke kwartjesloterij, waarvan de I hoofdprijs bestaat uit een serie postzegels van vóór de tweede wereldoorlog. Tenslotte is er nog een veiling, waar ver- schillende mooie kavels post- ;els en munten door de vei- iingmeesters J. de Meyere en J de Potter onder de hamer worden gebracht. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het idee van wethouder H. de Mul van Axel om industriegrond in plan Vaartwijk voor een gulden per m2 te verkopen om schone bedrijven naar Axel te lokken blijkt nauwe lijks haalbaar. De meerderheid van B en W van Axel distantieerde zich gistermiddag van de voor het bedrijfsleven zo aantrekkelijke plan. Het college is bang dat er te veel op de gronden (in totaal 18.000 m2) verloren wordt. Het industrieterrein levert tegen de huidige prijs van 55 gulden per m2 een kleine mil joen gulden op. Als De Mul zijn zin zou krijgen 18.000 gul den. Het college wil er verder niet aan omdat er anders een scheve verhouding zal ont staan ten opzichte van de grondprijzen in andere ge meenten. Het college wil ook rekening houden met de eige naren van de reeds verkochte percelen. Als er een onderne mer zijn boeltje zou willen verkopen brengt dat met de prijzen van De Mul heel wat minder op. Burgemeester A. Hack zei gisteren in een reactie dat er wel aan de prijzen gesleuteld kan worden, maar dat de grond nooit voor een gulden per m2 zal weggaan. Geen nota Wethouder H. de Mul, die zijn idee aanvankelijk in een nota wilde vervatten, ziet na de jongste ontwikkelingen waarschijnlijk af van dat plan. „Als er zoveel weerstand is heeft het geen zin kostbare tijd in een nota te steken". Wel is hij blij dat de aandacht op Axel is gericht. „Iedereen in Zeeland weet nu waar het in dustrieterrein Vaartwijk ligt", aldus de wethouder, die giste ren ook veel positieve reacties ontving. Blij is hij ook met de inten tie van zijn collega's dat er met potentiële investeerders te praten valt over de prijs. Dat alleen maakt het volgens hem voor het bedrijfsleven aan trekkelijk eens in Axel te ko men kijken. Van een onzer verslaggevers ESSEN/HULST - De gemeenteraad van Essen heeft voor een primeur gezorgd door te beslissen dat daar woonachtige Nederlanders die in Nederland werken en belasting betalen ook gemeentebelasting moeten betalen. ..Die mensen maken gebruik van onze collectieve voorzie ningen en ze betalen er nu niet aan mee. Dat is onredelijk", vond de raad, die naarstig zocht naar extra inkomsten, be raad heeft hiermee een weg aangegeven om Neder landers die vanwege de lagere belastingen in België zijn gaan wonen aan te pakken. Hoeveel van de 1500 Neder- 'anders in Essen nu ook ge meentebelasting moeten gaan betalen, is niet bekendge- aiaakt Het gaat hoogstwaar- sc"ijnlijk om een vrij kleine groep, want Nederlanders die grensarbeiders staan geno- eerd vallen buiten de beta- Bovendien gaat het al- I vei om mensen die inkomen arbeid hebben en pas na S|o in Essen zijn gaan wonen. I 'b '870 zijn België en Neder- and overeengekomen dat e"sen die in het eigen land «erken en in het buurland onen geen dubbele belasting «Uden moeten betalen. In egie mogen gemeenten een |J'?ald Percentage opcenten ti '-D op de inkomstenbelas- 8- In veel gemeenten is dat laar 6 procent. In Essen Het t 8 Pr°cent gehanteerd. I hst ri^ int geld en keert ^meeuitgens aa" de ge" Het voorbeeld van Essen is 8 zo vers, dat andere ge- 0Vpern4"hier nog geen mening v 11 nebben. In de meeste ge- ni en 2al het voor 1984 ook nen meer overgenomen kun- Worden, omdat de ont- [p b'Oegrotingen al aan de' Sjn "teraden aangeboden I is overigens nog de We I en wanneer de nieu- 'a ,sense regeling precies I ^et Provinciaal be- I zijnr Van Antwerpen zal er I r.spwP^keuring aan moeten I en' Ziet dat het als een correctie op het personenbe lastingsysteem, dan kan de maatregel direct daarna in gaan. Vindt het dat er sprake is van een nieuwe belasting heffing dan zal de gemeen schapsminister van financiën er zijn goedkeuring aan moe ten hechten. Van onze correspondente HONTENISSE - Burgemees ter en wethouders van Honte nisse willen aan de gemeente raad voorstellen op verschil lende subsidies geen drie pro cent te bezuinigen, zoals werd geadviseerd in het vooront werp welzijnsprogramma 1984. Het gemeentebestuur wil dezelfde bedragen ramen als in 1983. De voorzitter van de commissie welzijnsplanning, de heer J. Stolte, zal hierover in de vergadering van van avond, die om half acht begint, enkele mededelingen doen. Verder komen tijdens deze vergadering subsidies voor de drie peuterspeelzalen in Hon tenisse voor 1984 aan de orde. Er zal door het college aan de gemeenteraad worden voorge steld om de bedragen aan te houden zoals die in het wel zijnsprogramma 1984 zijn op genomen. In een volgende raadsver gadering zal dan beslist wor den over een afzonderlijk voorstel van de gemeenteraad omtrent een nieuwe subsidie grondslag voor het peuter- speelzaalwerk. Tenslotte zal de projectlei ding van het baanlozenproject Hulst/Hontenisse in de verga dering iets vertellen over de activiteiten van het project en over de deelname vanuit Hon tenisse. Albert van den Branden met zijn 'kerstboomwindwijzer' - FOTO'S DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Za terdag 10 december zullen prins Wannes 1 van de Kloorianen en zijn voltal lige ministerraad een offi cieel bezoek brengen aan het rijk der zotten te Zotte- gem in België. Dit bezoek is het ant woord op de uitnodiging van de Belgische carna valsvereniging om de spe ciale vriendschapsbanden, die in de loop van de jaren tussen beide verenigingen zijn gegroeid, te bevesti gen. Samen met de hofkapel Windkracht 9 zal het ge zelschap per toeringcar naar het rijk der zotten reizen, waar zij als eregas ten zullen worden ontvan gen. Ze zullen daar getuige zijn van de driejaarlijkse prinsverkiezing. Prins Adriël zal die avond de keizerskroon ontvangen met alle daaraan verbon den titels. Onder zijn be wind is de verbroederings band tot stand gekomen. Vanwege het officiële karakter van dit bezoek zal prins Wannes 1 de gele genheid te baat nemen om typisch Zeeuwse geschen ken aan te bieden: kazen, klompen en ter plaatse ge kookte mosselen zullen van het geschenkenpakket deel uitmaken. Zoals de traditionele Belgische re gering haar redevoeringen in twee talen uitspreekt, zo zal ook prins Wannes 1 zijn rede in twee talen doen, namelijk in het Algemeen Beschaafd Nederlands en in het Zeeuwsch-Vlaamse dialect. Vanzelfsprekend zal de Zottegemse raad worden uitgenodigd de carnavalsactiviteiten te Kloosterzande mee te vie- Een ander produkt van de hobby van de Clingenaar, een draaimolen met verlichting CLINGE - Hij staat op een vier meter hoge bergplaats en waait met alle win den mee. Het is de kerstboom-windw ijzer van knutselaar Albert van den Branden uit Clinge. Het is een boom die bij een beetje wind van onder naar bo ven en van links naar rechts in bewe ging is. Honderden gekleurde pyrami- devormige trechtertjes draaien mee in diezelfde levende beweging. Albert van de Branden, bouwer van het fraaie versiersel is een gepensio neerde chef van een textiel weverijHoe hij op het idee gekomen is? Weet ik eigenlijk niet, zegt hij, maar hij wil er toch wel wat over vertellen. „Ik ben be gonnen met het maken van een metalen haan. Die moest dienen om de win drichting aan te duiden. Dat ding kwam dus een meter of zes boven de begane grond, maar ik vond dat het daarboven wel wat erg kaal stond. Daarom heb ik er een ring onder gemaakt. Die kon draaien en aan die ring heb ik die trechtertjes vastgemaakt. Dat stond al heel aardig, maar toen dacht ik een andere ring die juist in de tegen overgestelde richting draait leek me ook wel leuk. Ik kreeg er hoe langer hoe meer plezier in en zo ben ik op zes rin gen terecht gekomen allemaal voorzien van trechtertjes, mooi gekleurd en alle maal in beweging. Alles is zo gefabri ceerd dat het precies tegen elkaar in kan draaien". Zink „Het hele geval heeft de vorm van een kerstboom en het is twee meter hoog. Het draaien van de kleurende trech tertjes geeft het effect van een kerst boom. Als er voldoende wind is, is het een genoegen om er naar te staan kij ken. Zelf doe ik dat ook dikwijls, bij avond zet ik er wel eens een schij nwer per op en dat is een fantastisch gezicht met al die 'wriemelende' dingen. Bij vervaardiging van de windwijzer heb ik gebruik gemaakt van verschillende naven, die bij de bouw van een fiets ge bruikt worden. Elk trechtertje is ge maakt van zink en daarna geverfd. Er zitten er meer dan tweehonderd aan. Hoeveel uren er inzitten weet ik niet, maar het zijn er wel veel". Onverstoorbaar is Albert van den Branden inmiddels aan zijn volgende knutselstuk begonnen: een paardjes- draaimolen naar het voorbeeld van een kermis-atractie die elk jaar in Clinge en Hulst te bewonderen is. Soos - Vrijdag 9 december houdt de soos voor alleen staanden in zaal De Trouba dour een gezellige avond, waar ook de ouderen van de partij kunnen zijn. Zoals ge bruikelijk is er op deze avond ook weer gelegenheid om te dansen op disco-muziek. Aan het einde van de avond wordt nog een snelloterij gehouden. De avond begint om acht uur. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Aarden burgse welzijnscommissie is bezorgd over de eventuele ge volgen van de privatisering van het gemeentelijk zwem bad. Omdat het bad niet ren dabel is wordt gevreesd dat de tarieven door de nieuwe eige naar, Zeeland BV, zullen wor den verhoogd. Dit bleek tijdens de onlangs gehouden vergadering van de welzijnscommissie. Zoals be kend heeft de exploitatie maatschappij Zeeland BV te Renesse zich in principe ver plicht het zwembad plus bad paviljoen over te nemen van de gemeente. Beide voorzie ningen moeten deel uit gaan maken van het afgeslankte plan Ydewalle (een camping voor zo'n honderd tenten en enkele honderden caravans). Welzij ns-wethouder W. van Helden trachtte de commissie gerust te stellen door er op te wijzen dat Zeeland BV de ga rantie moet geven de geldende tarieven aan te houden, ook al is duidelijk dat de exploitatie ook door de nieuwe eigenaar niet rendabel te maken zal zijn. De gemeente moet nu elk jaar een halve ton bijleggen. Een normale zaak, oordeel de het commissie-lid J. Pari- daen. „Een zwembad mag geld kosten. De voorgestelde over dracht houdt echter het risico in, dat één en ander negatief uitvalt. Straks wordt de lijn misschien doorgetrokken naar de sportvelden en de tennisba nen". Wethouder Van Helden be streed dit en wees op het be lang voor de middenstand, wanneer de camping een feit zal zijn. Paridaen betwijfelde dit echter: „Bij dit soort acco- modaties is er binnen de kort ste keren altijd sprake van een kampwinkel". Ook W. West- phaal vond dit een reëel punt en vroeg om een nieuwe be spreking in de commissie, zo dra er meer gegevens bekend zijn. Van Helden zegde dit toe. Van onze correspondent HULST - In Den Dullaert hield het waterschap Hulster Ambacht een algemene leden vergadering, waarnaast een goed bezette publieke tribune, 38 hoofdegelanden en 8 gezwo renen aanwezig waren. De vergadering werd voorgezeten door dijkgraaf K.J.A. baron Collot d'Escury uit Klooster zande. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter de ba ron Collot d'Escury dat de werken aan de verhoging van de zeewering in de koningin Emmapolder vollop in gang zijn. Oorsponkelijk zou de zee wering over een lengte van 4,2 km plaatshebben, doch door een meevaller was dit traject uitgebreid met 2,2 km. Deze meevaller bestond in het vin den van een goede kwaliteit klei in de bestaande dijk. Naar schatting zou dit een meeval ler zijn van ongeveer mil joen gulden. Op zeer korte ter mijn werden ook van over heidswege de toestemming verkregen om het geplande traject uit te breiden met 2,2 km. De verhoging van de zee wering heeft plaats tot aan de zogenaamde Gasdam. De wegen, die onderaan de zeewering komen te liggen, zullen slechts gedeeltelij k voor het verkeer opengesteld wor den. Bovendien zal het reste rende gedeelte vanaf de zoge naamde Gasdam tot aan de Nederlands-Belgische grens - het traject is ongeveer 4,5 km lang - pas in 1987 aan bod ko men, maar mocht de landelij ke planning van werken mee vallen, dan zou het mogelijk zijn om eerder met deze wer ken een aanvang te nemen. Ook sprak de voorzitter nog over de ontwateringsplannen van de drie oostelijke polders. Momenteel zijn er al werken aan de gang in de Louisapol- der, welke voor de helft gerea liseerd zijn. Geleidelijk aan komen de andere polders aan bod. Bij de behandeling van de begroting 1984 vond de heer P. Everaert het jammer, dat een drietal arbeidsplaatsen niet meer waren ingevuld. Hij be treurde dit verlies ten zeerste. Voorzitter Collot d'Escury was het met de heer Everaert in zoverre eens, dat er inderdaad drie arbeidsplaatsen, welke door natuurlijk verloop waren ontstaan, niet meer waren in gevuld. Maar, deelde de voorzitter mee, er is op het ogenblik een kwestie gaande over het on derhoud van het wegenver- keer. Als het onderhoud van de wegen overgedragen zal worden aan de gemeenten, dan zouden wij personeel te veel hebben en de gemeenten hebben ons reeds laten weten, dat zij dan wel de wegen over nemen, maar niet het perso neel. Wat de automatisering van het gemaal Paal betreft, moet niet gedacht worden aan verlies van arbeidsplaatsen. Het gaat hier meer om het aantal overuren te drukken en bovendien het wisselen van de waterstanden zoveel mogelijk te beperken. Nog vestigde voorzitter ba ron Collot d'Escury er de aan dacht op, dat het gesehot in 1984 verhoogd wordt met 3,-. Mogelijk kunnen de reserves wat aangevuld worden, zodat het dan mogelijk zal zijn om bij eventuele investeringen deze goedkoper te laten uit voeren. In de rondvraag werd door verscheidene aanwezigen be zwaar gemaakt tegen de ver kiezingen zoals deze in het verleden hadden plaats gehad. Zij vonden démocratie goed. doch deze verkiezingen zijn veel te duur en de resultaten zijn te gering. De voorzitter beloofde dan ook, dat er naar andere wegen gezocht zal worden, zodat over drie jaar een ander soort verkiezingen zal plaatshebben. Garage Vefbrogge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Van onze correspondent HEIKANT - Dinsdagavond om 21.30 uur reed P. D. uit Ste- kene met zijn personenauto over de Julianastraat naar richting Koewacht. Tengevolge van de gladheid begon de auto le slippen, draaide 180 graden en beland de vervolgens tegen een lan taarnpaal. D. werd met lichte verwon dingen naar het St. Liduina- ziekenhuis in Hulst overge bracht. Zijn auto was total loss.

de Stem | 1983 | | pagina 13