ABN Bank ABN Bank 11 K( )RT MIDDEN ZEEUWS Amnesty-afdeling herdenkt mensenrechten-verklaring Aanleg ijsbaan in Oostburg gaat snel van start Muziekvereniging brengt een klucht POSTBEZORGING WEER NORMAAL UNA ZEELAND 3 I tfQENSDAG 7 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND TERNEUZEN: !gen van astingl kneuzen olitie houdt :hiet- edstrijden Babe geeft concert in Breskens Duiven-expo zaterdag in Schoondijke Kleine pakjes, grote verrassingen. Provinciale Surinaamse en Antilliaanse Vrouwendag Betaal eens f30,- voor een tientje. Scholenfusie Schoondijke N vMP* PAPIER' VOOR UW PEN Scholen in Oostburg houden kerst- tournooi korfbal Schietingen markten Plaatselijk nieuws Aardenburg Groede IJzendijke Nieuwvliet Oostburg Schoondijke T20 PAGINA ZEELAND 4 d bij de auto te zien. Uijj ak 25 gulden of een dag en gat van vier centime n de uitlaat, die valt van de ene op de anderï in", zo zei mr. Bogers te mevrouw A.J. uit Ko it. Een mankement dat de politie aan haar perso uto was geconstateerd l aart van dit jaar te AxJ kwam haar op 25 guide lag te staan. Westdorpenaar W.C, haj ■cember van het vorig jaa, e Vaartwijk te Axel ingJ d terwijl dit niet kon. Een •ij ding met de voor heij ;nde auto, die linksjl was het gevolg. Conford is werd hij veroordeeld t ;ulden of drie dagen. van L. uit IJzendijke ha'ij taart 1983 over rijksweg! den met een personenauto rij technisch niet in prdl „Als ik had geweten dal :o slecht was had ik er niel r mee gereden", zo gaf hij Hij bestreed .echter de op king van de technisch van de politie die volgen Bogers gezegd zou hebt bij deze auto niet het chas vas dat de zaak bij eikaal d, maar de motor. Wan) l de motor uit de auto werd aald, zakte het chassis ii] lar. Het kostte hem 15 ien of drie dagen. ievrouw H. uit Terneuzei haar personenauto irt van dit jaar geparkeerd de Julianastraat in haai mplaats, op minder dai meter afstand van eer| tgangersoversteekplaats. en uitspraak 45 gulden c dag. go - Maandag 12 decembe! dt buurthuis De Bolste! ir een bingo in bejaardenj De Blide. Als hoofdprijs) ieze keer een kerstpakket der een groot kerststuk en andere prijzen, alles in da 3t van Kerstmis. De bingj int om 20.00 uur en is vanï aar toegankelijk. s - Vrijdag 9 decemba idt de werkgroep homofilil uwsch-Vlaanderen eef savond in het NVSH-info trum, Schoolweg 5. ind begint om negen uur. Van ome correspondent .KNEUZEN - Vandaag wot Ji op de schietbaan aan d lustrieweg te Terneuie >r de politie schietwedstrij i gehouden. Hieraan wori slgenomen door acht plo" ti van korpsen van de rij» gemeentepolitie in Zeeland Burgemeester C. Ockeloe Terneuzen zal om haj 's-morgens het startsch| ven. De prijsuitreiking pland om 16.30 uur in ntine van het Terneuzen litiebureau aan de Rose acht. Daarmee zal zich be ;ten de commissaris der ko igin in Zeeland, mr. iertien. Van onze correspondente OOSTBURG - De afdeling (Vest-Zeeuwsch-Vlaanderen van Amnesty International gaat zaterdag aandacht beste den aan het feit dat precies 35 jaar geleden de universele verklaring van de rechten van de mens door de Verenigde Katies werd aangenomen. Deze internationale dag van de mensenrechten wordt her dacht onder het motto '...madr er valt niets te vie ren'. Dit komt omdat lang niet alle regeringen zich aan deze verklaring houden. In Oostburg staat zaterdag van 10 tot 12 uur een Amnesty- stand in de openbare biblio theek aan de Mr. Risseeuw- straat. Daar kunnen kaarten worden verstuurd om mensen vrij te krijgem, die juist van wege hun inzet voor de men senrechten achter de tralies zijn beland. Tevens kan men er wenskaarten, kaarsen en gedichtenbundels kopen ten behoeve van het werk van Amnesty. De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van Amnesty heeft ook een petitie opgesteld, met daaronder 450 handtekeningen, waarin om vrijlating van alle gewetens gevangenen, waar ook ter we reld, wordt gevraagd. Deze pe titie zal worden gezonden aan alle staatshoofden en aan de Verenigde Naties. PTT heeft achterstand weggewerkt BRESKENS - De bekende meidengroep Babe geeft za terdag een optreden in het Casino te Breskens. Het con cert begint om 21.30 uur, maai de deuren gaan al anderhalf uur eerder open. Logisch, want organisator Van de Broecke verwacht een volle bak voor dit damestrio, dat zich graag als lust voor oor èn oog presenteert. Babe was aanvankelijk een kopie van j het enkele jaren terug be roemde Luv, maar heeft in middels een eigen stijl ontwik keld. De formatie scoort dan ook regelmatig hits. Voor het optreden van De Havenzangers in het Bresken- se Casino, enkele weken gele den, kwamen 400 bezoekers opdraven. SCHOONDIJKE - De Schoon- dijkse vereniging van duiven- liefhebbers 'De Eerste de Bes te' houdt zaterdag weer de jaarlijkse tentoonstelling, die ditmaal plaatsvindt in motel West. De club telt 32 leden en daarbij zijn enkele zeer trou we. Zoals Piet de Hullu, die volgend jaar zijn 50-jarig ju bileum als lid van de dan 70- jarige vereniging zal vieren. Hij wordt op de voet gevolgd door Piet Cornelis, die het nu al 46 jaar bij zijn club Weet uit 'e houden. De tentoonstelling is zater dag geopend van 14 tot 23 uur eb zondag van 10 tot 19 uur. Als keurmeesters zullen op treden A. Dusarduyn en P. Ze- 8MS, beiden uit IJzendijke. (ADVERTENTIE) Bijvoorbeeld voor een vwzameling: één zilveren gulden Juliana en één van Wilhelmina. Ir> fraaie cassette I'22,50* 'Jaartallen door MN Bank te bepalen. l^^werwachte cadeau-adres. MIDDELBURG - De postbezorging in Zeeland verloopt sinds maandag weer helemaal nor maal. Volgens PTT-voorlichter Meeuwis zijn de door de poststakingen in den lande opgelopen achterstanden weggewerkt. Zeeland zijn er geen bedrijven die PTT de rug hebben toege keerd. En hoewel landelijk mede als gevolg van de acties een te ruglopend aanbod van een a twee procent wordt verwacht, verwacht Meeuwis voor dit gebied geen blijvende schade van de acties, waar Roosen daal als enige knooppunt in het land niet aan heeft meege daan, Om het alsnog weglopen van klanten te voorkomen wordt er wel een promotie-ac tie voorbereid om de contacten (lees: contracten) te continue ren. „We hopen nu dat na vol gende week het sturen van de kerstkaarten weer goed op gang komt. Dat is immers ook een behoorlijke omzet", aldus de woordvoerder van PTT. Het is volgens hem nog wei iets drukker met bezorgen, maar de postvoorraad bij het expeditieknooppunt in Roo sendaal is verdwenen. Uit de andere regio's worden geen 'schokkende hoeveelheden post' meer verwacht. Het enige knooppunt waar nog achter stallige post voor deze regio zou kunnen zitten is Amster dam. De achterstand is in het hele postdistrict Middelburg inge lopen zonder inzet van extra- personeel of het maken van overuren. Intern is er wel wat geschoven. Kantoorpersoneel is tijdelijk ingezet op de exp editie-afdeling. Ook de bezorging voor de grote klanten zoals de postor derbedrijven verloopt volgens Meeuwis weer naar wens. In Van onze correspondent OOSTBURG - De Oostburgse ijsvereniging 't Grote Gat gaat volgende week beginnen met de aanleg van een ijsbaan aan de 'Regulus' in de wijk Oostdijke te Oostburg. Bedoeling was eerst om een professionele baan van 400 meter uit te zetten, maar het door de gemeente toegewezen terrein blijkt daar net niet groot genoeg voor. „Vandaar dat we nu twee banen gaan aanleggen", aldus penning meester Peter van Hee van de ijsclub. „Eentje voor de vol wassenen en eentje voor de kleintjes". Het terrein zal worden op gespoten, waarna de banen al bruikbaar zijn als het enkele dagen achtereen een graad of vijf heeft gevroren. Wegens het ontbreken van verlichting kan er echter alleen overdag worden gereden. In de avonduren moet dan worden uitgeweken naar het Oostburgse voetbalveld, waar de ijsclub in samenwerking met de voetbalvereniging ook een baantje gaat aanleggen of het gravelveld. Om de kosten van één en ander te dekken wordt in januari een verloting gehouden. Een beeld van de repetities voorEen ei hoort erbij'. - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent GOES - De Stichting Wel zijnswerk Surinamers en An- tillianen Zeeland presenteert op zondag II december van 12 tot 18 uur een Provinciale Su rinaamse en Antilliaanse Vrouwendag in de grote zaal van Brittania te Vlissingen. Verschillende vrouwenor ganisaties in Zeeland zullen deze middag vertellen wie ze zijn en wat ze doen. Dit zal worden afgewisseld met op tredens van Surinaamse en Antilliaanse vrouwen uit Zee land, die hiermee laten zien waar zij in Zeeland mee bezig zijn op het gebied van dans en cultuur. Om halfdrie volgt een op treden van de Surinaamse to neelgroep Djompo Abra. Deze toneelgroep, die al vele jaren met succes optreedt in Neder land en België, brengt het to neelstuk 'Mi Mama', dat ge heel in het Nederlands wordt gebracht. (ADVERTENTIE) Maar dan wel 'n nog fonkelnieuwe zilveren munt uit 1973. Het onverwachte cadeau-adres. Van onze correspondent IJZENDIJKE - „Een ei hoort er bij". Zo heet het toneel stuk, dat muziekvereniging 'Geduld Overwint' aanstaan de zaterdag in het jeugdgebouw te IJzendijke zal opvoe ren. Het stuk is een klucht in één bedrijf van Menno Dui ven. De acteurs zijn allen leden van de muziekvereniging. Het toneelstuk is een onderdeel van de jaarlijkse uitvoe ringsavond, die om 20.00 uur zal beginnen. In het toneelstuk zullen enkele personages hun rol in het Zeeuws dialect spelen. Onder leiding van regisseur Willem Verplanke zijn Camiel Scherbeijn, Lies de Poot- er-de Jaeger, Sjaak van de Sande, Erna Wolfert- Aers- sens, André de Houck, Rinus Scherbeijn, Petra de Boeve- re en Diana Hamelij nek al enige avonden bezig het stuk in te studeren. Johan Steenkiste is souffleur, terwijl Edie de Smit het grimewerk voor zijn rekening zal nemen. Voorafgaand aan deze klucht zal muziekvereniging 'Geduld Overwint' een muziekuitvoering geven onder leiding van de heer G. Clauws. Zij zullen o.a. ten gehore brengen Nieuwe Tijden, Vlaggemars en II Cilencio. Ver der zal ook het Jeugdorkest optreden. Zij brengt o.a. Ro mantica ten gehore. Als speciale verrassing zal een rasechte IJzendijkse zanger zijn opwachting maken. De presentatie tijdens de muziekuitvoering is in handen van mevrouw A. de Smet- Cornelis. De Oostburgse wethouder J. Vergouwe zal de trekking verrichten van de verloting, terwijl er na afloop gelegenheid is om te dansen. De entree voor deze avond is gratis. GOES - Lezing - Prof. dr. R. van Kessel, hoogleraar ethiek aan de Katholieke Theolgische Hogeschool te Utrecht, spreekt dinsdag 13 december in Goes over 'Anders denken over ar beid'. De lezing maakt deel uit van een cyclus, op touw gezet dooor de dienst in de Indus triële samenleving vanwege de kerken (DISK). Van Kessel zal ondermeer pleiten voor meer zeggenschap van werk nemers over te produceren goederen of diensten. Hij zal ook ingaan op de gevolgen van een dergelijke denkwijze voor de arbeidersbeweging en het pastoraat van de kerken. De lezing vindt plaats in de Gere formeerde Westerkerk aan de Westwal te Goes en begint om 19.30 uur. voor wie dat missen kan is de toegangsprijs vijf gulden. Alle belangstellenden zijn welkom. KRABBENDIJKE - Orgel concert - Klaas-Jan Mulder zal op woensdag 14 december een orgelconcert geven in de Nederlands hervormde kerk te Krabbendijke om 20 uur. Kaarten voor dit concert zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV-kantoren te Yer- seke en Goes. MIDDELBURG - Raad Ar beidsmarkt - De Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt vergadert 12 december vanaf 14.30 uur in het stadhuis van Middelburg. Besproken wordt o.m. het rapport inzake het on derzoek naar de effecten van Arbeidstijdverkorting in Zee land. Voorts wordt een toe lichting gegeven bij de situatie van de Zeeuwse Arbeids markt. MIDDELBURG - Vergade ring - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen houdt haar algemene vergadering van le den op donderdag 15 december om 19.30 uur te Middelburg, Abdij 11. In de benedenzaal van Abdij 11 zal tijdens de vergadering een kleine ten toonstelling worden gehouden van de voor de Zelandia Illu- strata verworven aquarellen over de Inundatie van Wal cheren 1944 van de kunstenaar Waalko J. Dingemans. Naar aanleiding van het ar tikel 'Bestuur weet van niets. Scholen in Schoondij ke hebben fusie-plannen' in De Stem van donderdag 1 december heb ik, als voor zitter van het RK Centraal Schoolbestuur in de ge meente Oostburg, toch be hoefte aan een reactie. Op een ouderavond van de openbare lagere school te Schoondijke heeft wethou der J. Thomaes gezegd dat de gemeente Oostburg be richt had ontvangen van de inspectrice van het lager on derwijs, mevrouw M. de Kroon, dat zij de besturen van de rk en pc scholen te Schoondijke opdracht had gegeven tot een fusie. Een dergelijke uitspraak moet uit de lucht gegrepen zijn. De heer Thomaes zou zelf moeten weten dat een inspectrice zo'n opdracht aan een bestuur van het bij zonder onderwijs nooit kan „„jon6* en zal geven. Wij betreuren dergelijke uitspraken dan ook ten zeerste, omdat ze al leen veel onrust en verwar ring wekken. Wij vinden dat een wet houder van onderwijs er het onderwijs in zijn gemeente ook alles behalve mee dient. Naast zijn specifieke taak voor het openbaar onderwijs dient het belang van het to tale onderwijs zijn zorg te zijn. Dit houdt in een goed overleg tussen het gemeen tebestuur en de besturen van het bijzonder onderwijs. Wij, van onze kant, heb ben al diverse malen bij de heer Thomaes hierop aange drongen en betreuren het dan ook dat de wethouder denkt op deze wijze de be langen van het onderwijs te moeten dienen. Op de twee de plaats vinden we zijn uit latingen aan ons adres kwetsend. (Zie Stern-artikel: „Dat gebeurde enkel om de gemeente buiten spel te zet ten en voor een voldongen feit te stellen".) Hier wordt het RK Centraal Schoolbe stuur beticht van kwade be doelingen. Wij hopen dat deze uit spraak staat voor het per soonlijk standpunt van de heer Thomaes en niet voor dat het gehele gemeentebe stuur. Wij handelen en heb ben altijd gehandeld vanuit de uitgangspunten van onze statuten, namelijk het be vorderen van het rk kleuter en lager onderwijs, volgens de algemene richtlijnen van de Nederlandse Katholieke Schoolraad, die ook mede richting geeft bij het kiezen van fusie-partners. Wij handelen vanuit deze uitgangspunten en hopen dat te doen in zo goed moge- liik overleg met de gemeen te, het openbaar onderwijs en andere vormen van bij zonder onderwijs, waarbij we respect hebben voor el- kaars standpunten. Dit blijkt wel in Groede, waar openbaar-, rk- en pc-onder- wijs al voor het tweede jaar samenwerken in een ont wikkelingsproject. Hieruit zijn de fusie-besprekingen tot stand gekomen tussen het pc- en rk-onderwijs te Groede, zonder bedoeling het openbaar onderwijs daarbij te benadelen. De heer Thomaes stelt in De Stem andermaal dat wij deze fusie ontkenden toen de statuten al nagenoeg waren goedgekeurd. Dat deed hij al eerder in een artikel van ju ni 1983, toen de wethouder ook dacht het onderwijs te moeten dienen door ander mans zaken, die nog zo pril en onzeker waren, in de pu bliciteit te brengen. Wij als pc- en rk-besturen hadden de bedoeling deze zaak zeer voorzichtig en discreet te be handelen om onnodige on rust en verwarring te voor komen. Ook kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat de heer Thomaes over fusies toch een beetje sim plistisch denkt, alsof het een zaak is die men zomaar even regelt. Wij betreuren het dat wij op deze wijze met de heer Thomaes in discussie moe ten treden, maar diverse ke ren heeft hij zich al van de krant bedient, ondanks ons verzoek de voorkeur te ge ven aan persoonlijk overleg. Dit is waarschijnlijk nooit overgekomen, maar mis schien dringt het via deze weg wel door. De heer M. Dehulster, hoofd van de rk lagere school te Schoondijke heeft aan de ouders van de leer lingen een brief doen uit gaan, waarin ook nog eens duidelijk gesteld wordt dat het fusie-gerucht niet op waarheid berust. Van onze correspondente OOSTBURG - In de Oostburgse sporthal De Veerhoek wordt zaterdag 17 december voor de tien de maal het traditionele kerst - korf baltournooi voor lagere scholen uit de gemeente Oostburg ge houden. Acht scholen brengen die dag tien teams op de been, die zullen strijden om de begeerde wisselbe ker. Er wordt gespeeld in een A- en een B-poule. In elke poule moeten 18 wedstrijden worden af gewerkt. De organisatie is in handen van de Bres- kense Korfbalclub BKC. Volgens BKC-voorzit- ter Henk Otte is het tour- nooi in eerste instantie opgezet om leden te trek ken voor de vereniging. Tot op heden is dat echter nog niet zo erg gelukt. Het tournooi begint klokslag tien uur en de prijsuitreiking is gepland rond half vier. OUDELANDE - Zaal Centrum, Zorgvlied, liggende wippen, 33 schutters: Wip 1: hoge vogel: J. Kosten; eerste zij vogel: M. Ver donk, beiden Doel naar Hoger; tweede zij vogel: C. Baas, Juliana; kleppen: Jos Rentmeester, A. Rentmeester, beiden Willem Teil en R. de Meester, St.-Andries; grootste aantal (6): E. den Engels man, Doel naar Hoger; vliegende vogels: W. Verbeek, Spes Nostra en J. de Jonge, Willem Teil. Wip 2: beide hoge vogels: Jos Rentmees ter, Willem Teil; eerste zij vogel: R. de Meester, St.-Andries; tweede zij vogel: A. Rentmeester, Cz, Wil lem Teil; derde zij vogel: A. van Loo; vierde zij vogel: Ch. Korstan- je, beiden Doel naar Hoger; groot ste aantal (7): N. Schouwenaar, Ju liana en W. Verbeek, Spes Nostra. 'S-HEERENHOEK - Zaal De Ko renbeurs, Eensgezindheid, liggen de wippen, 73 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: H. Koens; twee de hoge vogel: Fayaart, beiden Spes Nostra; eerste zij vogel: F. Koens, spes Nostra; tweede zij vo gel: P. Timmerman, Vrije schut ters; derde zij vogel: A. Rentmees ter, Cz, Willem Teil; vierde zij vo gel: M. Allemekinders, Victoria; grootste aantal (6): H. van de Dries, Eensgezindheid. Wip 2: eerste hoge vogel: Jos Rentmeester, Willem Teil; tweede hoge vogel: W. Re- mijnse, Edele Handboog; eerste zij vogel: Fayaart; tweede zij vogel: F. Koens, beiden Spes Nostra; der de zij vogel: A. van de Dries Geus, Eensgezindheid:; vierde zij vogel: A. Boonman, Vrije Schutters; grootste aantal (5): Jac. de Baar. Willem Teil; vliegende vogels: Jos Rentmeester, Willem Tell en A. Boonman, Vrije Schutters. AMSTERDAM - Aardappelter- mijnmarkt. In Bintje 35/50mm kwamen 4 contracten tot stand voor levering april tegen 45,50 tot 44,40 per 100 kg, stemming flauw. Voor Bintje 50mm werden 162 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ75,40 tot 74,50. Kaartclub - Kaartclub HIL hield in het dorpshuis een Kaarting. Uitslag bieden: 1. mevrouw Leliaert, 2. F. de Smet, 3. H. Rijk, 4. F. Moens, 5. B. van Vlierberghe. Uitslag jo keren: 1. mevrouw De Smet, 2. mevrowu Cauwels, 3. Mare Rijk, 4. mevrouw Verstraete, 5. mevrouw Van Vlierberghe. Raadsvergadering - De vol gende raadsvergadering wordt gehouden dinsdag 20 december om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda is nog niet bekend. Toneel - De toneelvereniging Groede heeft vrijdag en zater dag twee toneelstukken, 'An de Marolle put' en 'Triene ei keure had', met succes voor twee volle zalen op de planken gebracht. Vrijdagavond was er een uitvoering voor de ouderen van Groede en zater dagavond was het weer een volle zaal toen overig Groede kon komen kijken. Het eerste stuk werd geschreven door Ans Schilders en in het Zeeuws vertaald door Rinus Willemsen. Het tweede stuk werd geschreven dor Cor Schijve. Bolling - De IJzendijkse bol- club Molenzicht hield een Sin- terklaasbolling, waaraan werd deelgenomen door 36 le den. De uitslag: 1. A. Eecke, 2. G. de Boevere, 3. J. van de Broeke, 4. Fr. Lammens, 5. H. Eecke. Vrijdag 23 december zal een kerstbolling worden gehouden. Toneel - De toneelvereniging Groede brengt in vervolg op het grote succes in Groede za terdag in Nieuwvliet de to neelstukken 'An de marolle Put' en 'Triene ei keure had' in De Stadsherberg op de plan ken. De entree bedraagt 5,- en de kaartverkoop is vanaf donderdag in de Stadsherberg. Openbaar onderwijs - De pas opgerichte afdeling 'Het land je van Cadzand' van de Vere niging voor Openbaar Onder wijs houdt woensdag 14 de cember de eerste bijeenkomst in de burgerzaal van het Oost burgse gemeentehuis. Lande lijk VOO-voorzitter Lex van der Jagt zal dan spreken over de onderwijsbegroting en het toekomstperspectief voor het openbaar onderwijs. In dit verband wordt ook ingegaan op de komende fusie tussen de twee Oostburgse scholenge meenschappen Koningin Wil helmina en St. Eloy. Aanvang 19.30 uur. Adventsdient - Morgen wordt in de rk kerk te Schoondijke weer de jaarlijkse advents- dienst gehouden. De oeucume- nische dienst gaat uit van de Raad van Kerken in Schoon dijke en wordt voorgegaan door ds.P. Brinkman. Begon nen wordt om 20.30 uur en de collecte is, evenals in voor gaande jaren, bestemd voor Solidaridad.

de Stem | 1983 | | pagina 13