Geslaagde bliksemactie voor Polen bij optreden jongenskoor LBO EN MA VO ZEELAND Sint Nicolaas bezocht weer tal van dorpen Strijd tegen boktor en houtvlieg begonnen Overdracht van wegen blijft heet hangijzer MAANDAG 5 DECEMBER 1983 T15 PAGINA ZEELAND 1 Breuk in leiding Deel van Zeeuwsch- Vlaanderen zonder water LHNO Sint-BaafsrAardenburg GEEF KERSTMIS DIT JAAR 'N EXTRA BIJZONDER TINTJE politierapport In West-Zeeuwsch- Vlaanderen Zeeuwse waterschappen: Gewonde en zware sehade bij ongeval Sas van Gent T47 >jilas nog eens tot negg, -;ld. Aanleiding tot Gesprekken met Stalin1 lijke ervaringen met(je uit de doeken doet. Dji. We gevangenis gebrach :n zo slecht waren, d; einde raad de bemi'ddt. se premier Pandit Neh •de toen snel. Op Oude tilovan Djilas plotselinj Hij kreeg echter wel ee d. arde Milovan Djilas, da ■r was. Hij bleef intussei e boeken, essays en arti publiceren. Zijn laatste oegoslavië leverde hij j :t dat tweehonderd blad hij in 1979 onder de tite bracht. Het leverde hen ,ste veroordeling op- X),-. dood van Tito, in mi ret buitenland een Tito and waarin de schrijve al van tot dan toe ongi loegoslavische vader d( ^^UKe^ePonS*n "076 877650-223611 RUTTCHEN GROEP VANZEELAND Minder schoolverlaters zoeken arbeidsmarkt op BIERVLIET - Een flink deel van West-Zeeuwsch- Vlaanderen zat zaterdag avond enkele uren zonder water ten gevolge van een buisbreuk in de transport leiding van de Watermaat schappij Zuidweg-Neder- land (WMZ). De buis, tus sen het spaarbekken De Braakman en Biervliet (nabij de Spanjaardweg), begaf het door nog onopge helderde oorzaak. Ijlings besloot de WMZ via een alternatieve route West-Zeeuwsch-Vlaande ren van water te voorzien. Rond 22.45 uur was de wa- tertoevoer weer normaal. Gisteren was het personeel van de WMZ al druk doen de met de reparatie. - Van een onzer verslaggevers GOES - Van de schoolverlaters 1982/1983 van het lager beroeps onderwijs en de MAVO in Zeeland hebben er minder de arbeidsmarkt opgezocht dan in voorgaande jaren. Het Regionaal Orgaan vooi het leerlingwezen in Zeeland (ROLZ) geeft hiervoor een drietal redenen- aan: Er is meer behoefte aan (dagonder wijs, de arbeidsmarkt herstelt zich te traag en er zijn finan ciële aspecten zoals het weg vallen van het recht op RWW voor 16- en 17-jarigen. Uit een overzicht van hel ROLZ blijkt dat afgelopen jaar minder schoolverlaters werk met een leerovereen komst hebben gevonden. Een handicap voor de schoolverla ters zijn ook de rijksbezuini gingen waardoor het aantal arbeidsplaatsen in. de geüni formeerde berd^tf^militair, politie) afneemt. Vervolgstudie Het aantal doorstuderenden bij het lager technisch onder wijs nam toe, waardoor het aantal werklozen onder lto- ers is gedaald. Minder gunstig is de werkgelegenheid in de autotechniek. „Het aantal leerlingen dat werk vond in deze consumentgevoelige be drijfstak met een leerovereen komst nam sterk af. Meer leerlingen zijn na het verlaten van de school gaan werken zonder leerovereenkomst", zo staat te lezen. Wat dat betreft, geeft de bouw- en houtsector een gunstiger beeld te zien. Opmerkelijk is wel dat een aantal lts-ers met een timmer- opleiding een extra-leerjaar (metselen) aan hun opleiding plakken. „Men wil blijkbaar goed en breed opgeleid op de arbeidsmarkt verschijnen". Minder lhno-ers bieden zich aan op de arbeidsmarkt. De werkloosheid onder lhno-ers is echter stijgende en vormt volgens het ROLZ daarmee een extra-probleemgroep op de arbeidsmarkt. Afgelopen jaar hebben ma vo-abituriënten weer massaal gekozen voor het volgen van een verdere dagstudie. Deze keuze was vooral gericht op havo en middelbaar beroeps onderwijs. Het traditioneel groot aantal mavo-ers dat in een geüniformeerd beroep terchtkwam nam sterk af. Al met al komt het ROLZ tot de conclusie dat een betere afstemming van het onderwijs op de arbeidsmarkt en anders om hierin, zij het in beperkte zin, verbetering kunnen bren gen. Een begin is er al, zoals bijvoorbeel de Beroepenmani- festatie Zeeland, die in 1984 wordt gehouden. „Het is be langrijk dat leerlingen kennis kunnen nemen van hetgeen er in het bedrijfsleven aan moge lijkheden bestaat". 'enties door de supermach >r hun bondgenoten hela: lelijk. Morele tegenwerpii daarij in Oost noch We et gaat slechts om politiek t dus, dat het beide supe ilechts om de hegemonie 1 gaat? maar ik wil niet ze en objectieve redenen va revolutie bestaan. Ho volk als dat van Nicaragu een afschuwelijke dicta Somoza verzetten? Dat ts via een revolutie. In ve de wereld zijn soortgelijk kelijke sociale toestan® worden volgens mij nl :erd door demonen, <wj lal onrecht. Öf degenen d icht zijn slagen er niet in sociale problemen op nde wijze op te lossen. U It terecht naar het midfl ivolutie gegrepen. En op bekijken de supermach» t hun kansen. overigens heel intensiet meegemaakt, hier in Joes mijn land is in de Pr° akt, niet omdat het in n van slechte mensen, mdat het systeem niet nw neerd. Dat is óók een les edenis. Maar dat schiet teit tussen Oost dthans dat hoop ik." We AARDENBURG - De eeu wenoude Sint-Baafskerk in Aardenburg kan dank zij een forse subsidie onder handen genomen worden. De kerk wordt sinds enige tijd bedreigd door boktor en houtvlieg. Daarbij gaat het vooral om de kapcon structie. Omdat maatregelen te gen dit euvel dermate kostbaar zijn, heeft de kerkvoogdij vijf jaar gele den al de hulp ingeroepen van de Rijksgebouwen dienst omdat de helft van de kerk plus de toren eigendom is van de Staat der Nederlanden. Behandeling tegen bok- '°r en houtvlieg heeft het Meeste succes in de winter, als het nog niet vriest. Men is in Aardenburg daarom 'Jlings begonnen met de ontruiming van de kerk en opbouw van enorme stellages die tot in de nok reiken. De kerk zal straks gedu rende 8 weken hermetisch zijn afgesloten. In verband hiermee worden de dien sten van de Nederlands hervormde gemeente ge houden in de Ontmoetings- kerk van de gereformeerde gemeente en in de doops gezinde kerk Het Lam in de Weststraat. Ook in Kloosterzande wachtte de Sint een warm. ont haal Van onze correspondenten KLOOSTERZANDE/TERNEUZEN - Sint Nicolaas blijft ondanks zijn hoge leeftijd een reislustig man. Tussen alle bedrijven door ziet hij kans op diverse plaatsen even iets van zich te laten zien. Zo was hij dit weekeinde een ge waardeerde gast in onder meer Kloosterzande (zie foto), waar hem een warm onthaal wachtte. Een niet minder hartelijk welkom viel hem ten deel in Lamswaarde, Terhole, Zuidzande, Retranchement, Vo gelwaarde, Spui en Sint Kruis. De actieve vereniging Binnenstad Terneuzen ontving de Spaanse gast in La Belle Vue, mogelijk het nieuwe onderkomen van de vere niging. Zondagmiddag liet de goedheiligman zich onthalen in Clinge en Zuiddorpe. Hoewel drukbezet had hij overal tijd zich toch even met de kinderen te onderhouden die vol verwachting de schoen of het heerlijke avondje af wachten. (ADVERTENTIE) met de opmerkelijke en unieke kerst versieringen die Vlemmix ook dit weer heeft weten te vergaren. Een enorme kollektie zeer aparte versieringen, ontsproten aan brein van kunstenaars over de hele wereld. Kom vrijblijvend Spinveld 23. 4815 HR Breda lol. 070-223 223* kijken in de 1000 m showroom. HULST - De politie van Hulst heeft afgelopen vrijdag de 16- jarige W. S, uit Hulst en de even oude F. K. uit Clinge aangehouden, die op 24 no vember een bromfiets hadden gestolen in Clinge. Zij hadden de gestolen bromfiets gesloopt en de onderdelen voor hun eigen brommer gebruikt. On derdelen van de gestolen bromfiets werden bij hen thuis gevonden. Tegen beide jongens werd proces-verbaal opgemaakt. HULST - Zaterdagochtend werd in de Abdijstraat de bromfiets gestolen van E. V. uit Hulst. De brommer van het merk Yamaha stond gepar keerd voor diens woning. La ter werd in de buurt van de Liniedijk een regenjas gevon den die zich op de bromfiets had bevonden. HULST - Zaterdagmiddag om 15.00 uur vond op het parkeer terrein van de Torro een aan rijding plaats tussen twee per sonenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. Bestuurders G. de C. uit Vogelwaarde en M. V. uit Hulst stonden naast elkaar geparkeerd. Op een be paald moment reed De C. weg en raakte daarbij de auto van V. ST. JANSTEEN - Toen W. M. uit St. Jansteen gisterochtend bij zijn geparkeerde auto kwam zag hij dat zijn voertuig beschadigd was. De dader is gewoon doorgereden. De aan rijding moet zijn gebeurd tus sen 01.30 en 10.00 uur. TERNEUZEN - Mevrouw S. V. deed bij de gemeentepolitie te Terneuzen aangifte van een inbraak in haar woning aan de Emmalaan. Ze was zater dagmiddag weggegaan en ont dekte 's avonds bij terug komst, dat de woning was doorzocht. Voor zover kon worden vastgesteld, wordt niets vermist. Ook tijdens afwezigheid van de bewoners is zaterdag avond ingebroken in de wo ning van J. W. aan de Juliana van Stolbergstraat te Terneu zen. Vermist worden enkele gouden munten en wat ander geld. Men had zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit aan de achterzij de van de woning. TERNEUZEN - Zaterdagmor gen vroeg trof een surveillan cewagen van de gemeentepoli tie van Terneuzen in de berm van Middenweg 2 ter hoogte van mr. Haarmanweg een flink beschadigde personen auto aan. Nader onderzoek wees uit, dat deze van F. T. uit Hoek was. T. had volgens zijn verklaring tegenover de poli tie op een gegeven moment moeten remmen voor een overstekende hond, was daar bij geslipt en in de berm ge raakt. Daarbij was tevens nog een lichtmast beschadigd. TERNEUZEN - Twee jeugdige meisjes, de 14-jarige D. D. uit Axel en de 17-jarige E. G. uit Hoek, werden zaterdagmiddag bij een diefstal van twee truien op heterdaad betrapt. Een attente voorbijganger waarschuwde het personeel van een warenhuis aan de Noordstraat te Terneuzen. Beide meisjes werden meege nomen naar het politiebureau voor verhoor. koiiHa Rond 40 pakketten, met koffie, thee, het e levensmiddelen, kleding en schoeisel, waren resultaat van een bliksemactie die zaterdag werd ten bate van Polen. De actie was voorbereid Yl drie gemeentebesturen in West-Zeeuwsch- j anderen naar aanleiding van het optreden van het Van7?skoor De «Nachtegalen van Polen in de RK kerk "n IJzendiilr» indeerde van Chroestsn fotoahchief» Jzendijke. Jl^dagrniddag vanaf 15.00 i n men de pakketten af- vel n in Het Jeugdgebouw. Bftu1 maakten van die gele ed gebruik tot grote te- Ienheid van mede-organi- Jan Scheele. Ook 's avonds, voor aanvang van het concert in de kerk, gaven nog veel mensen een pakketje af. De giften zijn zondag door het jongenskoor meegenomen naar hun vaderland. 's Avonds verzorgde het koor, onder leiding van diri gent Jerzy Kurczewski, onder redelijke belangstelling een geslaagd concert. Op het pro gramma o.m. muziekstukken van Poolse componisten. Het Poolse koorwas vrijdagavond nog aanwezig bij de opnamen voor het Unicef-gala. Zater dagavond was er een televisie ploeg uit Warschau aanwezig. De beelden worden, samen met andere fragmenten uit de toernee van het koor door West-Europa, uitgezonden op 11 december vanaf 17.00 uur. De pakketten voor Polen 'stroomden' zaterdag binnen in de RK kerk in Ijzendijke Van onze correspondent SINT-MAARTENSDIJK - De voorgenomen overdracht van het wegenbeheer van water schappen naar gemeenten en provincie blijft de gemoederen in de waterschappen bezig houden. Nagenoeg iedere dijkgraaf heeft dit jaar in redes tot de algemene vergaderingen grote vraagtekens gezet bij deze Haagse plannen. In dit koor voegde zich vrijdagmorgen K. J. A. baron Collot d' Escury, in zijn hoedanigheid als voor zitter van de Zeeuwse Water- schapsbond (ZWB). Hij vond dat op korte ter mijn uitsluitsel gegeven moet worden waar het met de we gensanering naar toe gaat. De thans optredende stagnatie noemde hij 'hoogst ongezond'. Zoals dijkgraaf Th. Cambier enige tijd geleden zijn water schap in Oostburg al meldde, voelen de waterschappen er niet veel voor grote investe ringen in het wegbeheer te plegen. Een impasse die ook de ZWB-voorzitter constateerde. Het blijkt dat geen enkele in stantie er voor voelt de zoge naamde frictiekosten op tafel te leggen en het zijn juist de kleinere Zeeuwse gemeenten en de waterschappen die hier voor moeten opdraaien. In Zeeland worden nage noeg 3500 kilometer platte landswegen beheerd door de waterschappen waarbij ze voor de helft volledig uit eigen zak betalen. Voor zogenaamde quartaire wegen wordt een rijksbijdrage ontvangen. Zorg baarde de ZWB-voor zitter ook de verkiezingen voor hoofdingelanden 'Water kwaliteit'. Het geconstateerde opkomstpercentage van 15 wijst er volgens hem op dat rechtstreekse verkiezingen nog niet goed werken. Een on langs ingestelde studiecom missie, die zich gaat bezinnen op de taken van de Zeeuwse waterschappen, zou die ver kiezingen ook eens onder de loep moeten nemen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Bij een verkeersongeval zaterdag morgen op Rijksweg 252 te Sas van Gent werd een personen auto, bestuurd door W. C. uit Sas van Gent, geheel vernield. C. zelf raakte bekneld in het voertuig. Hij moest door brandweerlieden van Sas van Gent uit het wrak worden be vrijd. Per ambulance werd de man overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluis kil. Het ongeluk gebeurde door dat C. wegreed van een par keerplaats langs de rijksweg, die hij vervolgens dwars wilde oversteken richting Stations straat. Op dat moment nader de vanuit de richting Zelzate een vrachtwagen met aanhan ger beladen met kalksteen, be stuurd door J. B. uit Hoek, die de personenauto niet meer kon ontwijken. Ook de vrachtauto werd bij de botsing aanzien lijk beschadigd. Verder sneu velde een tweetal verkeers borden, een lichtmast en een ruit van een woning.

de Stem | 1983 | | pagina 5