even..t UITBLAZEN .DESTIM. Athene moet EG voor faillisement behoeden Felipe Gonzalez houdt de engelen in de hemel Vreemdgaan in Japan (2) WE HEBBEN AL ZOVEEL CRISISSEN OVERLEEFD. WAAROM DEZE NIET EEN JAAR SOCIALISTISCH BEWIND IN SPANJE ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 ACHTERGROND pagin Chauvinisme Grootste slok-op Scheefgegroeid Superheffing Zwakke regio's Familiebedrijf Meer elan Coupsfeer WAAR zijn eigenlijk de Nederlanders van de 'Erasmus' gebleven? Toen ze door de Japanners werden wegge voerd, toonde stuurman John Blackthorne zich he vig verontrust, maar nu heb ik hem er al afleverin gen lang geen woord meer aan horen wijden. Nu moet ik toe geven dat Blackthorne alias Anjin het druk heeft. Het lief desspel met Mariko is zo ge compliceerd dat het voor een normaal mens dagwerk zou zijn. Deze week verloor Anjin, zoals ik al had voorspeld, zijn tuinman. Daar tegenover ver wierf hij zich een beschermheer door een hoge, in gouden zijde gehulde. Piet het leven te red den. Intussen weet ik waar 'Vinck' en de andere Nederlan ders van de 'Erasmus' zijn ge bleven. Het schip heette trou wens niet echt 'Erasmus', maar 'De Liefde'. De stuurman was inderdaad een Engelsman. Hij heette Will Adams in plaats van John Blackthorne. 'De Liefde' maakte deel uil van een vloot die in 1600 uit Nederland vertrok om via Straat Magelhaes naar Azië te varen. Het werd een ongelukki ge reis en uiteindelijk bereikte alleen de zwaar gehavende 'Liefde' Japan. Terwijl Will Adams bezig was zich lang zaam een positie van aanzien te verwerven, deden de Neder landse bemanningsleden wat onder de gegeven omstandighe den waarschijnlijk van ze werd verwacht. Ze werden koopman, dreven handel met Achter-In- dië en schreven van daaruit brieven naar Nederland waarin ze erop aandrongen dat de Re publiek handelsbetrekkingen zou aanknopen met het ge heimzinnige en voor de buiten wereld afgesloten eilandrijk. Ik heb op dit alles, na het kijken naar de jongste afleve ring van Shöguneen boekje na geslagen dat ik deze week toe vallig in handen kreeg. Het heet 'Vier eeuwen Nederland-Japan' en het bevat een aantal droog geschreven, maar boeiende arti kelen over de even merkwaardi ge als unieke band die Neder land met Japan had gedurende de zeventiende en achttiende eeuw. 250 jaar lang waren Ne derlanders de enige Europea nen die zich - onder bar stren ge voorwaarden - in Japan mochten ophouden. (De Portu gese jezuïten-missionarissen die we in Shögun tegenkomen wer den weer verbannen. Toen dit nieuws bekend werd, werden in Batavia dankdiensten gehou den!) Roodharigen In 1609 - de Verenigde Oos- tindische Compagnie was in middels opgericht - kregen de kooplieden van 'De Liefde' in Hirado eindelijk gezelschap uit Nederland en daarmee werden ook de min of meer officiële be trekkingen tussen Nederland en Japan aangeknoopt. Tweeëneenhalve eeuw lang keken Japanners en Nederlan ders zich op elkaar de ogen uit. Alles wat gedurende die eeu wen in het westen bekend werd over het Land van de Rijzende Zon was uit Nederlandse gan- zeveren en pennen gevloeid. Omgekeerd inspireerden de 'roodharige barbaren' Japanse kunstenaars en schrijvers. Toch waren de onderlinge contacten schaars en streng geregeld. De Nederlanders zaten praktisch opgesloten op het eilandje Des- hima, bij Nagasaki. Ook hun handel was streng gereglemen teerd en bracht dan ook nooit veel op. De V.O.C. bleef echter be lang hechten aan het exclusieve bruggehoofd en omgekeerd was T5 WIM KOCK Deshima voor Japan het ven ster op een wereld die zich vooral in de negentiende eeuw (stoomschepen!) steeds sneller ontwikkelde. Vooral in Ameri ka groeide de belangstelling voor Japan. Ondanks waarschuwingen en goede raad van koning Wil lem II volhardde Japan in zijn zelfgekozen isolement totdat in 1853 een Amerikaans eskader onder bevel van admiraal Perry voor de Japanse kust verscheen en Japan gedwongen werd een verdrag met Amerika te sluiten. De onderhandelingen tussen Perry en de Japanners werden, met behulp van tolken, in het Nederlands gevoerd! Modernisering Japan was nu opengelegd en de modernisering van het land werd aangepakt. Een Neder lands marinedetachement dat zich - op verzoek van de Japan ners - sinds 1855 in Nagasaki bevond, introduceerde allerlei moderne technieken, machines en gereedschappen. Je kunt zonder te overdrijven zeggen dat de Nederlanders aan de wieg stonden van de Japanse industrie én de basis legden voor de moderne Japanse vloot die vijftig jaar later de Russi sche marine zou verslaan. Maar nu nog even terug naar vroeger tijden. De culture le afstand tussen Japan en Ne derland was enorm en onover brugbaar. De scherpe contras ten veroorzaakten aan de ene kant misvattingen (zoals het Ja panse idee dat westerlingen geen hielen hadden omdat ze hakken onder de schoenen droegen), maar maakten aan de andere kant dat men elkaar in tensief gadesloeg. Er werd we derzijds driftig gestudeerd en over elkaar geschreven. Uit het groeiende tolkenkorps kwamen de Rungaku-sha. de 'Hollando- logen' voort die niet alleen de Nederlandse taal, maar ook al lerlei andere westerse weten schappen bestudeerden. Minnedrank Het leven op Deshima was overigens geen pretje. Vrouwen en kijideren moght men ersijiet hebben. Alleen "publieke vrou wen hadden toegang tot Deshi ma. Dat waren de zogenaamde Oranda-yuki'meisjes die naar de Hollanders gingen', naar het schijnt een vrolijk slag meisjes. Je had ook Kara-yuki en Nihon- yuki. Die gingen respectievelijk naar de Chinezen en de Japan ners. Aan de Nederlanders wer den geweldige seksuele capaci teiten toegedicht. Ook zouden ze zich bedienen van medicij nen die hun vermogens op dit terrein nog verder opvoerden. Een Japans versje zegt daar over: Hoe probaat toch werkt de Hollandse minnedrank mijn liefje kronkelt Op het gebied van de hygië ne waren de Japanners, die da gelijks een bad namen, wel wat verder dan de 'roodharigen'. Ook daarover bestaat een Ja pans versje: Gaan de Hollanders naar het kasteel van de shögun, dan zwermen de vliegen hen na. Het zal me benieuwen of we in komende afleveringen van Shögun nog iets te zien krijgen van 'Vinck' en de zijnen van de 'Erasmus', die dus 'De Liefde' heette. lilliliiiiiliiiiiiiiiiiiillliiiiiiilillllllllllllllllllllllllilliiiiiliiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllilllllllllllllll; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs JHM Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28 ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen: 20,49 per maand, 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RankrplatiPQ- Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447 NCBrek. 230301584 - Rabo rek 101053738. Door Jan van Zuilen IS de EG eigenlijk nog wel te redden En zo ja: hoe Voor het antwoord op deze vragen roosterde de Europese Com missie in Brussel een aantal van haar topambtenaren vrij om met journalisten van provinciale dagbladen uit vijf van de tien lidstaten (Frankrijk, Duitsland, Ne derland, België en Luxem burg) anderhalve dag lang te confereren. Hun antwoord is: ja, mits de regeringsleiders het in Athene eens worden over een aantal ingrijpende voor stellen die de Europese Com missie de ministerraad heeft gecjaan. Of zoals Claude Vil lain, de directeur-generaal van Landbouw het zei: „Dan zal men daar een cocktail moeten brouwen uit de voor stellen die wij hebben ge daan". Voorwaarde is, voeg de Villain er aan toe, dat de regeringsleiders het natio nalistisch egoïsme van zich af werpen. Het optimisme van de ambtelijke EG-bazen in een goede afloop van Athene be rust vooral op ervaringen uit het verleden. Directeur H. Wachter van het landbouw fonds verwoordde dat: „We hebben al zoveel crisissen overleefd. Waarom deze dan niet Een ander argument voor optimisme is het besef bij al le lidstaten dat ze het bij een 'ieder voor zich beleid' zeker afleggen tegen de concur rentie van Japan en Ameri ka. Ofschoon vergelijkingen daarmee wel mank gaan. De onderlinge naijver tussen tussen California en Oregon is van een ander niveau dan die tussen Duitsland en Frankrijk. Het nationaal chauvinisme is op de keper beschouwd een veel groter probleem voor de Europese eenwording dan de zuivel- overschotten. Begrijpelijk in een constellatie waarin de nationale regeringen de dienst uit maken en omdat die er zitten bij de gratie van de kiezers binnen hun eigen regering, zal aan hun belan den meer prioriteit worden gegeven dan aan die van de buren. Voorbeelden te over. Als de EG zegt dat sanering van de overcapaciteit in de staalsector noodzakelijk is, knikt Nederland instem mend, maar de Belgische re gering denkt meteen aan de tienduizenden stemmen van de werknemers van Cocke- rijl Sambre en houdt de boot af. Het fiasco van het Euro pees denken ten voeten uit, maar je kunt zoveel van die voorbeelden noemen. De voorstellen van de Europese Commissie aan de ministerraad bevinden zich ergens in de marge van dat spanningsveld tussen natio nalisme en het restje Euro pese solidariteit. Niettemin ingrijpend genoeg om aan- DE EG staat met de rug tegen de muur, balanceert op de rand van de afgrond, is op sterven na dood. Kortom koppenmakers kunnen hun hart dezer dagen weer ophalen aan de sombere voorbeschouwingen die kranten wijden aan de komende Europese top op 6 december in Athene. Schreeuwerig, opdringend, misschien zelfs wat overtrokken, maar er zit een kern van waarheid in. De EG zit in het defensief, ledereen is het er overeens dat Athene het keerpunt zal moeten zijn, anders is een faillissement van de gemeenschap onafwendbaar. zetten te geven voor een be leidsombuiging. Een ombui ging die: - a) het financie ringstekort drastisch moet terugbrengen; - b) de EG een socialer gezicht moet geven en - c) het 'verenigd' Europa weer in een concurrende po sitie jegens Japan en de USA moet manoeuvreren. Grootste slok-op van de EG-begroting is het land bouwbeleid. Het is vooral daarom dat in deze sector moet worden ingegrepen. Och, de feiten zijn uit en ten treure bekend. Het Europees landbouwbeleid is synoniem geworden met begrippen als boterberg en melkplas. Tweederde deel van de EG- begroting (bijna 16 miljard dollar) gaat op aan het ge meenschappelijk landbouw beleid en daarvan gaat dan weer liefst 95 procent naar het garantiefonds. Populair gezegd het fonds dat de prij - zen van landbouwprodukten kunstmatig op peil houdt. De twee peilers van dat prijzenbeleid zijn subsidie op export en boete op import. Op produkten die de EG- landen uitvoeren, wordt zo veel subsidie gegeven dat ze concurrend zijn op de we reldmarkt en andersom wordt op producten die van buitenaf op de EG-markt worden gebracht, zoveel in voerheffing gelegd, dat ze net zo duur zijn als die van de eigen boeren. Buiten dat is er de interventie, het tegen de vastgestelde bodemprijs uit de markt nemen van on verkoopbare produkten.Het- geen de boeren een vast, maar niet eens zo'n goed in komen garandeert. Een be leid dat heeft geleid tot een explosieve productiestij ging in de landbouw en dat nu onbetaalbaar blijkt te zijn. De resterende vijf procent van de landbouwbegroting wordt gebruikt voor structu rele maatregelen in deze sec tor. Een volkomen scheefge groeide verhouding, stelde de directeur Wachter van het landbouwfonds, vast. Maar voor hetzelfde geld kun je zeggen dat het totnu- toe gelukkig is gebleken dat die verhouding zo scheef is gegroeid. Immers, het geld dat aan structurele maatre gelen is uitgegeven, heeft de overproductie in de land bouw alleen maar mede in de hand gewerkt. Een simpel voorbeeld. De premies die de EG uitkeerde voor vrijwilli ge bedrijfsbeëindiging in de agrarische sector. Wat is er gebeurd met de grond van die oude boer die nog zo maar wat aanrommelde met vijf melkkoeien, een paar vetweiders, een akkertje bouwland en een paar ap pelbomen Precies, die is opgekocht door zijn buur man die wel een opvolger had. En om die opvolger aan een rendabel bedrijf te hel pen, is de productiviteit van dat lapje grond verveelvou digd. Dientengevolge groeide de boterberg en dijde de melkplas uit. Vraag het de boeren zelf. Ze zullen nog legio andere voorbeelden noemen, maar er ook bij vertellen dat ze wel gedwongen zijn om mee te doen in die trent van steeds meer melk, graan of bieten per hectare. Het fenomeen superhef fing moet die trend ombui gen. Niet langer zal de prijs bepalend zijn, maar de pro ductie. Uitgangspunt is dat de boeren zelf opdraaien voor de kosten van opslag van de overproductie. Voor Nederland zuivelland treft dat vooral de melk. Over het principe zijn de lidstaten het al zo goed als eens, gestoeid wordt nog over (niet onbe langrijke) details als de duur van de maatregel en op welk deel van de productie de su perheffing wordt opgelegd. Om bij de melk te blijven, de EG had zelf voorgesteld de productie over 1981 als uit gangspunt te nemen. Thans neigt men naar een gemid delde over de jaren 1982 en 1983. Het komt er dan op neer dat de boer tot aan dat vastgesteld quotum gewoon de garantieprijs krijgt. Voor de melk die hij meer levert, moet hij de superheffing be talen. Een soort boete die on geveer twee kwartjes per li ter zal bedragen. Hier blijkt het principiële verschil met een eerdere maatregel die bedoeld was om de overproductie af te remmen, de zogenaamde medeverantwoordelij k- heidsheffing. Volgens die re geling betalen de boeren de EG twee cent over elke ge produceerde liter (officieel is het kg) melk. Een complete flop want een beetje boer zorgde ervoor dat hij zoveel meer molk dat die medever antwoordelijkheidsheffing werd geneutraliseerd. Dat werkte verdere overproduc tie juist in de hand. Bij de superheffing gaat die truc Tienduizenden stemmen struikelblok voor sanering staalindustrie in België. - fotodann niet op, omdat elke te veel geproduceerde liter melk ver onder de kostprijs de deur uitgaat en dus alleen maar verlies oplevert. Pij nlij k voor boeren die net hebben geïnvesteerd en daar de ko mende jaren de vruchten van hadden willen plukken. Maar ook over dit soort pro blemen wordt nog volop ge marchandeerd. Het voorstel van EG aan de ministerraad voorziet verder in het niet verlengen van de dit jaar aflopende structurele maatregelen. In plaats daarvan moet een structuurbeleid komen van gerichte steun aan zwakkere regio's. Dus geen algemene investeringspremies meer, maar alleen voor die gebie den waar de achterstand het grootst is. Want niet verge ten mag worden dat in grote delen van de EG geboerd wordt op anderhalf verdord graspriétjé waar letterlijk geen droge boterham op te verdienen is. En het uit gangspunt van het land bouwbeleid is om ALLE boe ren in de EG een levens waardig inkomen (afgeme ten naar het gemiddeld ge zinsinkomen in de desbetref fende lidstaat) te garande ren. Wel geldt ook voor die gerichte steun aan die zwak kere regio's de voorwaarde dat ze niet tot verdere over productie mag leiden. Daar om wordt vooral gedacht aan maatregelen die in sec toren die nog onvoldoende tot ontplooiing zijn gekomen, bijvoorbeeld de bosbouw. Wat nog overblijft aan steunmaatregelen voor de sterkere landbouwcentra wordt gebruikt voor verbe tering van voorlichting en opleiding alsmede voor in novatie van nieuwe produc ten en het aanboren van nieuwe markten. Wat zal het beeld zijn van de landbouw in de komende jaren werd Villain ge vraagd. Het antwoord maakt duidelijk hoezeer ook de be- leidsvoorbereiders bij de EG doordrongen zijn van de bufferpositie van Europa tussen Oost en West en van de waarde die de oude we reld hecht aan tradities. Geen kolchozen, ook geen hyperkapitalistische land bouwbedrijven naar Ameri kaans voorbeeld. Wel hand having van het traditionele familiebedrijf, de individue le onderneming. Dat vindt Claude Villain. En mag dat belastingcenten kosten Villain schiet er vanuit zijn slof. Attendeert terechtwij zend dat datzelfde super-ka- pitalische Amerika ook ka pitalen in de landbouw in vesteert. Niet in de .zin van prijsgaranties, wel tvoor structurele maatregelen, bij voorbeeld om ongunstige klimatologisch ongunstige omstandigheden bij te stu ren. En buiten dat. Wat is een evenwichtige voedsel voorziening wel niet waard, retoreert Villain om vervol gens verontwaardigd de stelling te poneren dat een boer toch ook recht heeft op een menswaardig bestaan. Als een staalarbeider op straat komt te staan, krijgt hij toch ook WW. Van de an dere kant, dat de boeren er met dit nieuwe beleid op achteruit gaan, staat ook vast. Weer Villain: „Mag het, alle andere inkomens staan toch ook onder druk Aanmerkelijk meer elan spreidt het nieuwe indus triebeleid ten toon. Hetp- gramma Esprit maakt dat betreft zijn naam he maal waar, al vormende;?, ters de Engelse afkorf van het eerste Euro>? strategisch programma vc' onderzoek en ontwikkeld op het gebied van de inf9 matietechnologie. Het c het ook in die zin makkefi omdat er op dit gebied aki' luut geen sprake van ondt, linge naijver kan zijn. Ir;, gendeel, alle tien de lidstat zullen moeten bekennend ze op het gebied van comp, tertechniek en tele-eomn' nicatie de boot volkom' hebben gemist. Deze i worden getikt op een beêlj scherm dat is aangesloten" een Amerikaanse Harm computer, Philips erken? met paginagrote advert,- ties' over haar video 20? systeem afgelopen zaterk- impliciet dat ze de strijd re. de Japanse VHS- en 1 mexsysteem heeft verlor- De realiteit is dat Europa, deze sector nog geen t:: procent van de wereldmar heeft kunnen veroveren. Jj pan daarentegen veert' procent en toch heeft i land maar de helft aan e searchkosten uitgegeven va het totaal dat de EG-land: elk voor zichzelf spend« den. En met de helft vami financiële inspanning; slaagde Japan er in om vit keer zoveel patenten te clai men dan de Tien van Eurt pa. „De prijs van het not Europa", stelde de heer Helin, woordvoerder van if geestesvader van Esprit, vj ce-voorzitter Etienne Davij non van de Europese Cm ynissie, zelfverzekerd vis Om nog maar te zwijg- over de traditionele indut trie, waarvoor ook nooit c gemeenschappelijk belt van de grond is gekome Hejjn: „Het is in de jart zestig weieens geprobeen maar het stuitte op te v: weerstand, zowel van vakbonden als van de natie nale overheden. Men red; neerde: het loopt toch wel: rolletjes. Elke lidstaat wilt haar eigen potje blijven ki ken onder het motto: thu zitten we het best. En toen moeilij kheden kwams bleef dat zo. Elk land steur, de zijn eigen industrie, i gevolg is dat je achter moet concluderen dat enor me kapitalen overheidsge! zijn verspild aan bedrijv; die a,chteraf toch niet 1: vensvatbaar zijn gebleken". Esprit voorziet in het t elkaar brengen van tecs' nisch know how. De EG v daarbij het voortouw nemcf maar de uitwerking vanif sultaten van gemeenscha) pel ijk onderzoek behoort! de verantwoordelijkheid vi de deelnemende industrie zelf. Het uiteindelijke dc: van Esprit: binnen tien ja' de achterstand op Japan' Amerika inlopen en het va volgens voorbij streven. Concluderend: een vastgi lopen gemeenschappen? landbouwbeleid aan de er kant, een minstens zo faler. 'ieder voor zich' beleid in industriële sector aan de a: dere kant. Anders het verschil tussen gi tot elkaar en afhankeli; van elkaar is niet eens groot. En wie weet wot Esprit wel het bindmidde. Door Anton Theunissen Toen Ferdinand II, de der tiende koning van Castilië, Sevilla innam en stierf, ont kwam hij aan het vagevuur omdat hij een heilige was. Ene Santiago stelde in de he mel de koning voor aan de Heilige Maagd, die onmid dellijk van hem wilde weten of hij enige gunsten wilde voor zijn geliefde Spanje. De vorst vroeg om olie, wijn en koren. De Maagd: „Toegestaan". De koning vroeg verder om zonnige luchten, dappere mannen en mooie vrouwen. De Maagd: „Toegestaan". Dan ook maar om sigaren, souvenirs, kno flook en stieren. De Maagd: „Natuurlijk". Tenslotte vroeg de koning om een goe de regering voor Spanje. „Nee, nee", zei de Heilige Maagd, „die kan nooit wor den gegeven, want zou ik dat wel doen, dan zou geen engel een dag langer in de hemel blijven". Deze beroemde passage uit een in 1846 geschreven boek van Richard Fords heeft nog niets aan actuali teit ingeboet. Na precies één jaar socialistisch bestuur in Madrid blijven de Spanjaar den kankeren op hun rege ring, die niet zelden gezien wordt als de oorzaak van eigen ellende. Met deze con statering is het verhaal niet af, want de Spanjaarden zouden geen Spanjaarden meer zijn, als zij niet met een aangeboren dualisme hun regeerders zouden benade ren. In de woordenstromen van afschuw ontdek je snel, dat zij de 'rot'-regering van Felipe Gonzalez ook omhel zen, al was het alleen maar om de afwezigheid van een deugdelijk alternatief. Felipe Gonzalez begon één jaar geleden aan zijn taak met de slogan 'por gambio', voor verandering. Dat pro ces zou niet met socialisti sche wildheid, maar met be heerste geleidelij kheid in gang gezet worden. Dat is gebeurd, maar veranderin gen plegen met slakkegang tot stand te komen. En in de bij zondere situatie van Spanje, waar een democratie in opbouw is na bijna dertig jaar Franco-dictatuur, kan zelfs een slakkegang be schouwd worden als een grote sprong voorwaarts. De socialisten, tot jaren na de dood van Franco nog vaak gezien als 'antimilitai- re en antiklerikale hervor mers' hebben de zaken met voorzichtigheid en met koel realisme aangepakt. On danks een gigantisch man daat van de kiezers blijven zij zeer behoedzaam laveren tussen de overblijfselen van de Franco-dictatuur en de nieuwe, nog zwakke funda menten van de democratie. De traditionele krachten in Spanje - de monarchie, de bureaucratie, de kerk, het le ger en de aristocratie - heb ben realtief weinig van hun macht verloren, maar hun verzet tegen de langzame verandering wordt niet zichtbaar sterker. Spanje heeft dan ook een regering, die, voor het eerst sinds de tijden van Napoleon, werke lijk een uitdrukking is van de aspiraties van de gewone Spanjaard. De socialisten hebben hun twee voornaamste verkie zingsbeloften - 800.000 banen in vier jaar en een refenren- dum over de terugtrekking van Spanje uit de NAVO - niet kunnen inlossen. Inte gendeel zelfs. Na een jaar so cialistische regering is het aantal werklozen met 200.000 mensen gestegen en wat het NAVO-item betreft 'bestu deert de regering de beste manier waarop Spanje kan bijdragen tot de defensie van het Westen'. Natuurlijk beschuldigt de rechtse oppositie de regering Gonzalez van het breken van verkiezingsbeloftes, maar de Spanjaarden begrijpen in meerderheid, dat regeren de kunst van het mogelijke is en dat niemand zonder won deren het onmogelijke kan doen. In twaalf maanden heeft de regering-Gonzalez toch het nodige gedaan: zij heeft het Rumasa concern gena tionaliseerd, de abortus gele galiseerd en de wet gewe tensbezwaarden door het parlement gesleurd. De pen sioenen zijn verhoogd en de soft-drugs uit de strafsfeer gehaald. Frauderende on dernemers worden nu aan gepakt en honderden nieuwe inspecteurs zijn ingezet om de miljarden die aan belas tingen ontdoken worden, bo ven tafel te halen. Het zijn kleine dingen weliswaar en hebben weinig invloed op het herstel van de econoi® maar het zijn toch vera® ringen en misschien de zet tot de echte 'gambio' Zeker: de grote probleW-, van Spanje - het terrorist dat ook Gonzalez kwellen, en de economie R daaraan verbonden de j treding tot de Europese meenschap - zijn niet opI>, lost, maar de zaken wow, met slagvaardigheid r""' pakt. Bovendien is in Spar.' 'coupsfeer', die de voorg»' gers van Gonzalez P® nent nerveus maakten, dwenen. De regering-W zalez onderhoudt een op - lend goede relatie met ne_ ger en de Guardia Givl1 in deze bastions van - structuren heeft Gon kans gezien kleine vera ringen aan te brengen der het voetvolk mo achter te laten. De balans van eenja cialistische regering b om niet negatief. Het werk moet weliswaa komen, maar de 'K'Te'v_ veel moeite aanvaarde anderingen wijzen erop, het 'onweeglijke' Span) xibeler en toleranter 5 worden. Maar de situ Spanje is nog zo gey' Jat r zo kwetsbaar, Gonzalez geen ma: stand van engelen verwachten. issale I

de Stem | 1983 | | pagina 2