nplete )r prijzen keukenzaak rijgt... lies B.V. Drie weken cel voor inbraak en diefstallen Celstraf voor fikse ruzie bij kaartspel Pastores duwen problematiek kernwapens weg DE STEM Paniek bij brand Terneuzen STEMEN CULTURELE RAAD TELEURGESTELD 'Geweldige toestand' bestraft een, bijna af700.000,- rt op uw bedrijf ilips keukenbox -) gratis. EERSTE KEER GOED 'RAAK' Auto vernield MAN BRAK MET BESTELBUSJE DWARS DOOR SCHUURDEUR VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 ANGST VOOR BOTSING VAN MENINGEN DRUKKE NACHT VOOR BRANDWEER tf100.000,-. ;ting verschuldigd. inbedrijf programma's. 'eeters, tel. 01620-53612 53612 01 620 Tel De raad had een regeling ontworpen om elk jaar zo'n vier Zeeuwse kunstenaars in staat te stellen met een aantal tentoonstellingen de boer op te gaan. Dit ter vervanging van de jaarlijks rondreizende ten toonstellingen 'Kunst uit Zee land', een gebeuren dat we gens tanende belangstelling is stopgezet. Gedeputeerde Staten echter vinden het plan van de raad te star. Het college wil het geld (ongeveer 35.000 gulden) ge bruiken voor het aankopen van kunstwerken en om op in cidentele projecten in te kun nen spelen. De raad besloot gisteren om zich opnieuw tot bet college te wenden, nu met bet verzoek om één jaar op proef met de regeling te mo gen werken. Directeur H. Koch van de culturele raad noemde het gis teren 'ontzettend voorbarig dat gedeputeerde staten geen structureel geld in het plan willen steken'. Hij wees erop dat de beeldende kunstenaars de grootste beroepsgroep van kunstenaars in de provincie vormen. Er wonen er zo'n 200. Juist deze groep verkeert vol gens Koch momenteel in moei lijke omstandigheden. Kunstenaar N. van den Boe zem bracht in het midden dat het provinciale cultuurbeleid aan de beeldende kunst, de 'moeder van de cultuur', een ondergeschoven positie toe kent. „Er worden wel steeds een aantal grote instituten in stand gehouden. Daardoor blij ft er met al die bezuinigin gen voor iets nieuws, voor voeding van de kunst en voor het kweken van een kader, 225,-) in een Brugman keuken ile besteding van Van onze correspondente MIDDELBURG - De 22-jarige L. K. uit Sluiskil stond gisteren voor de eerste keer voor het beklaagdenhekje van de rechtbank in Middelburg: dat was meteen 3 'raak'. 10-452972 11650-39852 el. 01645-2943 -9948 76-227330 0p9 januari had hij in Axel "gebroken in een bedrijf, W>r hij na veel zoeken een g van 150 gulden en een Partijtje postzegels buitmaak- !e Diezelfde avond stal hij uit auto een paspoort, een rij- een cassetterecorder en nog wat andere zaken. Op -'januari drong hij de kanti- 'e van de motorcrossclub in binnen, maar, terwijl hij "aar buit zocht, reageerde het «armsysteem dat onder ande- re een camera met flitsappa- IJat in werking bracht. In paniek rende de jonge man naar buiten, sprong in in auto, maar ramde in de 1aast een schrikhek. Hij liet f auto staan en deed vervol- stts bij de politie aangifte van «stal van zijn voertuig. De sMiitste foto's brachten de po- ^,e al snel op het spoor van die dan ook, na enig aan- 'n§eMoor de mand viel. In v :ns'emng tot de officier justitie mr. Nijmeijer, ende K.'s verdediger, dat zijn cliënt niet brutaal had ge handeld, maar juist erg naief. Het was allemaal even slor dig en ondoordacht opgezet en daarom zou hij niet moeten worden bestraft als een 'echte dief', zoals het openbaar mi nisterie had geëist. De schade (een totaal van 1500 gulden) was intussen aan de gedupeer den betaald, reden waarom politierechter mr. Nomes de gevangenistraf met twee we ken verlaagde tot acht weken waarvan vijf weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. IS^VOOR ZUIDWEST NEDERLAND "'Moren J-meuzen, Hulst en Goes. r®sen en telefoonnum- ^op pagina 2. Van onze correspondent TERNEUZE& - Op de krui sing Rijksweg 61-Guido Ge- zellestraat in Terneuzen reed de bestuurder van een perso nenauto, A. D. uit Spui, gister morgen tegen de achterzijde van een vrachtauto bestuurd door B. v. H. uit Reimerswaal. Hierbij werd de personenauto vrijwel geheel vernield. De vrachtauto had voor ver keerslichten stilgestaan en be gon op te trekken. Wellicht heeft D. zich in de nog lage snelheid waarmee dit voertuig reed verkeken. 1-18.00 u. Zaterdag: 9.001 -170° u' 21.00 u. fs maandags geslo 00-18.00 u. Zondag: 10.00 -17.00 u. |tG GESLOTEN ht, Soesterberg", Hoofddorp aardingen, Den Haag, ng van het openbaar v®^Han a te bezoeken, belt u ons aag bij u thuis. i^en: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- p (plv. chef), Frank Dey, s.f de Schipper, Cor de JJolo). Ton Koomen ™1). Hulst: Eugène Ver tel ii6" G°es: Gé van Ber- middelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. Sfcpunten H °,s'erzande: mevr. Neve, „Hexanderstr. 4, 01148- Ü50. ,edentie-expl. (."Pleur Zeeland: C. Me- Pnvê 01150-95839. Van onze correspondente MIDDELBURG - Ruzie tij dens een spelletje kaart met zijn vriendin en haar zoon, bracht de 37-jarige T. S. uit Kloosterzande op een kwaad moment (op 10 december van het vorig jaar) zo buiten zin nen, dat hij een zware fauteuil oppakte en daarmee dreigde zijn spelpartners te zullen vermoorden. Toen de gealarmeerde poli tie in het pand een beschadigd plafond en gaten in de vloer bedekking aantrof, veroor zaakt door het geweld met het zitmeubel, zagen zij plotseling dwars door de schuurdeur een bestelbusje tevoorschijn ko men: S. koos het hazepad en wel zodanig dat hij via een wilde achtervolging door Ne derland en België (waarbij al le mogelij ke verkeersregels werden overtreden) tenslotte in een modderig bos bij Honte- nisse belandde, waar hij zich vervolgens in de bosjes ver school. De vrouw deed aangifte bij de politie, maar zij erkende dat er wel degelijk sprake was van een 'relatie', al was er dan ook om de andere dag ruzie. Voor de politierechter in Mid delburg erkende de man er 'gekke dingen konden gebeu ren als hij echt woest werd' maar dat hij intussen intensief door het Leger des Heils werd begeleid. „Een haat-liefdeverhou ding", aldus zijn raadsman, „waarin dergelijke situaties wel vaker voorkomen". Intus sen woont het stel weer samen en beiden hadden ze een brief naar het openbaar ministerie geschreven om de zaak te la ten voor wat ze was. Officier van justitie mr. Nij meijer dacht daar anders over: „S. moet duidelijk weten wat hij aanricht met zijn woe de-aanvallen en moet, wat mij betreft, vijf weken zitten, ter wijl drie weken voorwaarde lijk moeten worden opgelegd". Politierechter mr. Nomes ver oordeelde de man tot acht we ken, waarvan de helft voor waardelijk. Ook de gewelddadigheden tussen de 34-jarige Axelaar J. D. en zijn slachtoffer eindig den op de dag na 13 augustus van dit jaar in ene totale ver zoening. D. wilde, behoorlijk onder invloed, na sluitingstijd het Axelse café niet verlaten. Desalniettemin werd hij bui ten gezet, waarna hij zijn oudere maat aanvloog. Met klappen, stompen en schoppen bewerkte hij de oudere man, die later aangifte deed bij de politie. Nog later trok deze zijn klacht in, want de volgende dag had D. zijn excuses aange boden. D. werd door de politierech ter in Middelburg veroordeeld tot een boete van 400 gulden waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers Expo-plan kunstenaars van de baan MIDDELBURG - In veel Zeeuwse plaatsen duwen pastores en kerkelijke kaderleden de problematiek van oorlog en vrede, met name de kernwapenproble- matiek, weg uit angst voor een botsing van meningen. Veel gemeenteleden durven een gesprek niet aan te gaan omdat ze bang zijn zekerheden en vastigheden te moeten prijsgeven. Op visites in christelijke kring worden ge sprekken over kernwapens angstvallig vermeden om ru zies te voorkomen: voetbal bij voorbeeld blijkt als gespreks onderwerp aanmerkelijk vrij blijvender. Vraag Tot die constatering is de Provinciale Raad van Kerken gekomen in een gesprek met leden van de provinciale in terkerkelijke werkgroep vre- desweek. Bij dat alles, aldus de raad, rijst de vraag in hoever re er wat terecht kan komen van pastorale zorg jegens ge meenteleden die in grote geestelijke nood verkeren door de ontwikkelingen rond de kernwapenproblematiek. aan zaken die met de derde wereld te maken hebben, zit ten al tot over hun oren in het werk. Handreiking De problemen en conflicten laten de werkgroep Vredes- week niet onverschillig. Met studie- en informatie-mate riaal heeft men de pastores en kerkelijke-kaders handreikin gen proberen te geven. De be langstelling daarvoor is tot op heden echter gering gebleken. Raad en werkgroep gaan zich nu nader op de zaak bezinnen. De tweede Zeeuwse kerken- dag op 26 mei van het volgend jaar in Cadzand krijgt als the ma 'Getuigenis-gerechtig- heid-vrede'. Aan de kerken en parochies is gevraagd zich daar de komende tijd mee be zig te houden. Er wordt ook nog een brochure over het on derwerp vervaardigd. Intensief Opgemerkt werd dat niet van iedere pastor mag worden gevraagd zich intensief voor zaken van oorlog en vrede in te zetten. Pastores die hun krachten bij voorbeeld geven aan een baanlozenproject of Van onze correspondente MIDDELBURG - De gebroe ders De L. uit Breskens en Oostburg (de 26-jarige M. en de 23-jarige J.) waren op 5 augustus samen hard 'uit stappen gegaan'. Op weg naar huis vertoonde de bestuurder van de auto (M. de L.) alle ver schijnselen van een dronken rijder. Hij vertoonde een 'schandalig rijgedrag', was re calcitrant na zijn aanhouding en weigerde bovendien de bloedproef. Uit een ingewikkeld proces verbaal bleek, dat aanvanke lijk niet duidelijk was wie er nu precies gereden had. Ten slotte ging M. de L. door de knieën, maar de bloedproef weigerde hij, omdat hij het niet eens was met de behande ling, die hij had ondergaan. Hij zou een klap tegen de neus hebben gehad, waarvan hij overigens geen aangifte deed, want 'tegen drie verbalisanten doe je toch niets', aldus M. gis teren voor de politierechter in Middelburg. Verzet Ook J. had zich verzet: wel iswaar erkende ook hij dat hij zo'n tien pilsjes had genuttigd maar dat vond hij nog geen reden om met 'bruut geweld' te worden aangehouden. Ook hij had zich derhalve verzet. „Een geweldige toestand", zo noemde officier van justitie mr. Nijmeijer de situatie op 5 augustus. Niet voor niets Tenslotte werden beide broers 'ter ontnuchtering in gesloten' en 'dat is niet voor niets', aldus het openbaar mi nisterie. M. de L. werd veroor deeld tot twee weken voor waardelijk, een boete van 600 gulden en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waar van de helft voorwaardelijk, en nog een boete van 200 gul den voor het 'in gevaar bren gen van het verkeer'. Zijn broer J. kreeg een boete van 400 gulden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Culturele Raad heeft gisteren teleurge steld gereageerd op de weigering van het dagelijks provinciebestuur om jaarlijks geld beschikbaar te stellen voor exposities van Zeeuwse beeldende kunstenaars. Van onze correspondent TERNEUZEN - Een brand in een woning op de eerste etage van een flat aan het Magnoliaplein te Terneuzen heeft woensdagnacht om streeks drie uur tot wat pa niek geleid bij enkele bewo ners van een hoger gelegen verdieping. Reden daartoe was het feit dat ook een deel van het trappenhuis vlam had gevat en er bovendien een sterke rookontwikkeling was. Hierdoor werd hun enige vluchtweg afgesloten. Hoe wel geen direct gevaar aan wezig was, haalde de brand weer van Terneuzen vier mensen, twee honden en en kele andere huisdieren met een hoogwerker naar bene den. Intussen waren de brandweerlieden met een hoge- en een lagedrukspuit druk doende de brand in pand 32 te bedwingen. Hoewel het hier en daar in de woning en het trappen huis flink brandde, kon al vrij spoedig het sein brand meester worden gegeven. Het nablussen en het volle dig rookvrij maken van het trappenhuis vergde nog on geveer anderhalf uur. Hoe de brand in de woning van O. K. is ontstaan was gister avond nog niet bekend. De recherche is momenteel met een onderzoek bezig. Frappant overigens was dat een paar uur eerder ook reeds een brandje in de wo ning was geweest. Een mel ding daarvan bereikte de politie om 01.00 uur. Via een raam gingen de agenten naar binnen en wisten het vuur te blussen. Dat was maar goed ook, want op datzelfde moment was de Terneuzense brand weer bezig met het blussen van een in brand geraakte caravan op een terein aan de Reuzenhoeksedijk ten oos ten van de stad. Daar was vermoedelij k doordat de vlam in de pan sloeg tijdens het bakken van frites) de ca ravan van W. B. in brand geraakt. Deze brandde ge heel uit, terwijl een andere in de nabijheid staande ca ravan door de hitte schade opliep. De geheel uitgebrande caravan in Terneuzen. bijna niets meer over". Hij sprak in dat verband over 'steeds minimale bedragjes die dan af en toe nog weer afge pakt worden ook'. Provincie-woordvoerder J. van Asperen ontkende dat het provinciebestuur steeds min der over heeft voor Zeeuwse beeldende kunst-projecten. Het budget ervoor is volgens hem in enkele jaren van enke le duizenden guldens naar 40.000 gulden gestegen. „Er wordt door middel van ad- hoc-projecten wel degelijk aan beeldende kunst gedaan". Hij zei dat er van kunstenaarszij de ook protest zou komen wanneer het provinciebestuur de handen af zou trekken vatf instellingen als het Zeeuws Kunstenaarscentrum (exposi tieruimte) en de Stichting Beeldende Kunst Zeeland (uit leen). Bij de brand in het flatgebouw was er een sterke rookontwikkeling. - fOTO'S HENK HOMMERS

de Stem | 1983 | | pagina 9