In twee uur tijd een nieuwe gevel Culturele Raad positief over subsidie Reynaertstoet Hulst Hulster bejaardenwerk nam afscheid van bestuursleden Zorgen over afnemende betrokkenheid rijk bij Oosterschelde DAIHATSU I RUIM 7,7 MILJOEN NODIG VOOR GEZOND MAKEN GRONDBEDRIJF Sint naar |Zuiddorpe PRAALTOCHT IN PLAATS VAN STRAATTONEEL Nieuwe ambulance in Goes Doel wordt nieuw leven ingeblazen Raad Hulst over begroting VAN ZEELAND Kerstviering gehandicapten Plaatselijk nieuws Spui Sint-Jansteen Vogelwaarde VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondent IlL'LST - Het Hulster Gekooördineerd Bejaarden werk heeft afscheid genomen van vier bestuursle den, die aan het eind van hun zittingsperiode geko men zijn- jlet gaat om de bestuursleden P, Polspoel (voor atter), J- Neeteson (vice-voorzitter), C. de Waal- Temmerman (penningmeester) en A. Stevens-Pau wels. Alle vier hebben meer dan tien jaar hun be stuursfunctie vervuld. De scheidende bestuursleden werden toegespro ken door waarnemend voorzitter T. Wendels. Aan de hand van gegevens uit het archief werd van ieder lid een korte schets gegeven, die bij sommigen enige verwondering wekte, omdat ze verschillende feiten al lang vergeten waren. Namens de stichting werd hen een kunststuk in de vorm van Reinaert de Vos aangeboden, alsmede een bos bloemen en een pas send persoonlij k geschenk. Het bestuur van de stichting zal nu weer aange vuld moeten worden met nieuwe leden. Bovendien is besloten om de plaatselijke ouderenbonden met meer dan vijfhonderd leden een grotere vertegen woordiging te geven in het bestuur. Er is nu een voorlopig dagelijks bestuur gevormd, dat bestaat uit T. Wendels (voorzitter), F. Mortier (vice-voorzit ter), P. Weemaes (secretaris) en J. Scheele-Riemens (2e secretaris). Dit bestuur gaat met de plaatselijke ouderenbon den praten en hen op de hoogte stellen van de geno men besluiten voor het aanbrengen van kandidaten. Op 3 januari komt het bestuur dan met alle aange melde kandidaten bijeen in dienstencentrum De Lieve, om een definitief nieuw dagelijks bestuur te kiezen. B en W Hulst willen plannen inkrimpen Van onze correspondent I HULST - De Gehandicapten Organisatie Nederland afde ling Zeeland houdt zaterdag 17 december een kerstviering in I de aula van de Hulster lts St. I Bernard. Aanvang 13.30 uur. De kerstviering begint met I een heilige mis, opgedragen door pater Colsen, waarbij de gezangen en enkele kerstliede ren worden verzorgd door le den van deze organisatie on- I der leiding van mevrouw Van 1 Kerkvoorde. Na een koffie-uurtje met I traktatie, waarbij de Old Ti- I mers voor muziek zorgen, I volgt een optreden van de bal- I letgroep Rosante uit Sint-Jan- I steen, onder leiding van zuster I Harie-José. Hierbij zullen een I SO-tal dametjes wordeninge- I iet. In de pauze wordt nog een I verloting gehouden en na een I koffietafel wordt de bijeen- I komst gesloten. Al om 12.30 I uur houdt de handwerkclub I van de gehandicapten organi- I satie een tentoonstelling, I waarbij zaken als kerstkleed- jes, kussens, sokken en slopen I te koop worden gesteld. Van onze correspondent IZUIDDORPE - Sinterklaas brengt zondag 4 december, nog 1 net op tijd, in gezelschap van "jf zwarte Pieten een bezoek aan Zuiddorpe. Alle kinderen worden om 14.00 uur verwacht I 'ij gemeenschapshuis 't Kaai- I ke, waar ook de ouders wel kom zijn. Vandaar uit gaat de groep I naar de St Janstraat om de I Sint te verwelkomen. De in- I tocht wordt muzikaal opge luisterd door 'Concordia' uit Overslag. Alleen kinderen van 1 «leuter- en lagere school wor den op het feest van de Sint in 'Kaaike toegelaten, zo heeft net bestuur van de organise- rende jeugdraad beslist. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst willen de omvang van verschillende ge meentelijke uitbreidingsplannen flink inkrim pen. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad om ruim 7,7 miljoen gulden uit de verschillende reserve- potten te gebruiken om de boekwaarde van de gron den terug te dringen. Dat is nodig, omdat die boek waarde steeds maar hoger Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het Zeeuwse CDA-Kamerlid Huib Eversdijk en zijn VVD-collega Jan Te Veldhuis willen precies weten wat er waar is van de kritiek van de stuurgroep Oosterschelde, dat de rijksoverheid nau welijks meer enige betrokkenheid aan de dag legt waar het gaat over het toekomstig beheer van deze zeearm. Dat blijkt uit vragen van bei de Kamerleden aan de minis ters Broks (Landbouw en Vis serij) en Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). De voorzitter van de stuur groep Oosterschelde, de Zeeuwse gedeputeerde mr. P. Boersma, klaagde woensdag zijn nood over de afnemende betrokkenheid van het rijk. Volgens hem wenst het rijk zich tot een 'engagement in formele zin' met de Ooster schelde niet te verplichten. Eversdijk en Te Veldhuis willen van beide bewindslie den weten of het waar is dat bij het werken aan de gemeen schappelijke regeling waarin rijk, provincies en gemeenten zouden deelnemen, Verkeer en Waterstaat al heeft afgehaakt en de opstelling van Land bouw en Visserij hoogst on duidelijk is. Eversdijk wil daarom van beide ministers bevestiging van de stelling dat het beheer van de Oosterschelde nog steeds een gemeenschappe lijke zaak is van alle drie de bestuurslagen. Te Veldhuis gaat nog een stapje verder door beide ministers te vragen welke concrete handelingen op dit terrein op korte en middel lange termijn van de rijks overheid te verwachten zijn. wordt als gevolg van rentebij schrijving en een stagnerende i verkoop. Eén van de plannen die moeten worden ingekrompen, is Graauw. In drie jaar tijd is er maar grond verkocht voor de bouw van één woning. Er is nu nog plaats voor 15 woning wetwoningen, 14 vrijstaande huizen en 17 bungalows. Voor al het aantal bungalows vin den B en W, gezien de animo om in Graauw te bouwen, nogal overdreven. Omdat een gedeelte van de grond nog moet worden ge kocht en bouwrijp gemaakt, lijkt het B en W beter het plan te verkleinen. Om de prijs van de overblijvende grond aan vaardbaar te houden, moet een deel van de reserves erin gestopt worden. Slecht gaat het ook met de verkoop van grond op het in dustrieterrein Hogeweg. Er ligt nog 140.000 m2, terwijl er de laatst vijf jaar maar zo'n 22.500 m2 verkocht is. Ook dit plan willen B en W flink in krimpen, om de renteverliezen op deze, op dit moment, over tollige grond te beperken. Die zijn namelijk van invloed op de te berekenen verkoopprij- (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bedrand Vael GARAGE DU PONT TBRNEUZEN BV. Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 zen. Na de afslanking zou er nog zo'n 87.000 m2 grond over blijven en dat is volgens het college voorlopig genoeg. In het plan Tragel zijn per celen opgenomen waarop niet gebouwd mag worden. B en W willen die uit het plan schrap pen. Daarnaast liggen er nog stukken grond waarvan, ge zien de geringe bouwactivitei ten, verwacht wordt dat ze voorlopig niet nodig zijn. Als er echter steeds maar rente bijgeschreven moet worden, dan zullen de verkoopprijzen tegen de tijd dat ze wel nodig zijn veel te hoog worden. Daarom wil men de boek-5 waarde van die grond vermin deren. In het plan Nieuw-Namen, Omgeving Coenen, waar 36 woningen gepland zijn, drei gen de grondprijzen ook de pan uit te rijzen. De tweede fase van het plan Clingepolder tenslotte wil het college maar liever helemaal schrappen. In 1976, toen de grond daarvoor werd gekocht, zag men dit plan nog als een toekomstig woongebied, maar de ontwikkelingen van de laatste jaren hebben de be hoefte aan dit toekomstig woongebied weggenomen. Omdat de gronden verpacht zijn, kan voor een oppervlakte van zo'n 10 hectare maar op een opbrengst van 100.000 gul den gerekend worden. Verlies ruim 571.000 gulden. Alles bij elkaar moeten voor bovengenoemde voornemens de reservees dus voor ruim 7,7 miljoen gulden worden aange sproken. Enerzijds betekent dit dat de gemeente allerlei andere zaken, zoals de huis vesting van de secretarie-af delingen, voorlopig kan verge ten. Anderzijds zijn B en W van mening dat een nu niet doen van een dergelijke in greep het verschuiven van de problemen naar de toekomst is. In twee uur wordt de oude gevel eruit gesloopt en de nieuwe er in gezet. Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - De techniek staat voor niets. Dat is momenteel te zien in Vogelwaarde, waar de Re gionale Woningbouw Vere niging bezig is met de reno vatie van 48 zogenaamde Vlaco-woningen. In twee uur tijd wordt de oude gevel eruit gesloopt en een compleet nieuwe gevel ervoor in de plaats gezet. Zo worden in rap tempo hele huizenblokken gerenoveerd. In totaal krijgen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen 720 dergelijke uit de jaren zestig daterende woningen zo'n opknapbeurt. Met de jaren zijn de kozijnen slecht ge worden en voldoet ook de tochtwering niet aan de eisen. Bovendien moet er steeds meer onderhoud wor den gepleegd. Reden voor de woningbouw vereniging om de woningen meteen maar goed op te knappen. De voor- en achtergevel worden vernieuwd en voor zien van isolatie, de bene denverdieping krijgt dubbel glas, het dak wordt geïso- - FOTO DE STEM/COR J DE BOER leerd en het keukenblok vervangen. In huizen waar nog geen centrale verwar ming is wordt die aangelegd en waar men vloerverwar ming heeft krijgt men gewo ne radiatoren. In de gemeente Hontenis- se zijn tot nu toe al 96 van dergelijke woningen in Vo gelwaarde, Hengstdijk en Kloosterzande gerenoveerd. Momenteel krijgen weer 48 volgende woningen in Vo gelwaarde een grote op knapbeurt, binnenkort ge volgd door nog eens 48 in Kloosterzande. ^ere jaren liet de stoet een straattoneel zien, maar volgend jaar wordt het een praalstoet. FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Culturele Raad heeft het provinciebestuur gisteren geadviseerd een subsi die te geven voor een nieuwe Reynaert-stoet in Hulst. aanpak. Zo zal de stoet 600 deelnemers tellen, 200 meer dan de vorige keer. Het aantal grote wagens blijft tien, maar daarnaast zijn nu nog 5 klei nere wagens voorzien. Er wordt verder geprobeerd ook veel Belgische deelnemers bij de stoet te betrekken. De sectie theater en letteren van de Zeeuwse Culturele Raad vraagt zich af of de stoet nog wel iets met theater te maken zal hebben en heeft zich daarom enigszins terug houdend opgesteld. De sectie cultuurbehoud daarentegen vindt het belangrijk dat het wereldwijd verspreide Rey- naertverhaal aanschouwelijk wordt voorgesteld en ziet de stoet dan ook als een gebeuren van provinciale betekenis. Bij dat laatste sloot de Zeeuwse Culturele Raad zich gisteren aan, al uitte men be denkingen over enkele kosten posten. Zo vroeg men zich af waarom de regie 11.500 gulden moet kosten en waarom voor tribunehuur, brandweerka zerne en een ontvangst op het stadhuis in totaal 25.000 gul den is begroot. Maar men zet enkele vraagte kens bij de begroting van de organiserende Reynaertstich- ting. Waren de kosten van de vo rige Reynaertstoet bij de vie ring van '800 jaar Hulst stad' begroot op bijna 50.000 gulden, nu zijn de kosten geraamd op 164.000 gulden. Men denkt daarvan 120.000 gulden aan entreegelden (22.000 bezoekers) terug te krijgen. De rest zal door subsidies gedekt moeten worden. Daartoe heeft men behalve bij het provinciebe stuur ook subsidieverzoeken ingediend bij de gemeente Hulst, het Anjersfonds, het ministerie van WVC en het Bestuur voor Internationale Culturele Betrekkingen in België. Liet de stoet in 1980 een der- tientaferelig straattoneel zien, de nieuwe stoet die volgend jaar september door de Rey- naertstad moet trekken zal het karakter van een praalstoet hebben en een moderne versie van het dierenepos laten zien. De meerkosten worden ver oorzaakt door een grootser St. Nicolaas - Zaterdag 3 de cember brengt St. Nicolaas tij dens zijn laatste dagen in Ne derland nog een bezoek aan Spui. Met paard en wagen komt de Sint 's middags bij buurthuis De Drie Gehuchten aan. De kinderen van vier tot twaalf jaar worden om 13.00 uur in de clubhuis verwacht, waar ze al knutselend de komst van de Sint en zijn pie terman afwachten. De kinde ren beneden de vier jaar kun nen om 14.00 uur in het buurt huis terecht. Supportersclub - De suppor tersclub van voetbalvereni ging Steen laat zondag 4 de cember een autobus rijden om de liefhebbers de gelegenheid te geven in Oud-Gastel de voetbalwedstrijd Gastel-Steen bij te wonen. De bus vertrekt om kwart voor één aan de kerk te Heikant en om één uur aan de kerk te Sint-Jansteen. Kaarting - Vanavond wordt in de kantine van voetbalvereni ging Vogelwaarde de derde kaarting gehouden, meetel lend voor het clubkampioen schap. De aanvang is 19.30 uur. Oud papier - Morgenochtend komt vanaf negen uur komt de voetbalvereniging weer oud papier ophalen. St. Nicolaas - Zaterdag 3 de cember maakt St. Nicolaas zijn intocht in Vogelwaarde. Nadat Sinterklaas om half een in een open eend door de stra ten van Vogelwaarde is gere den, zal. hij om een uur drie kwartier lang kleuterschool Het Kleuterpaleis bezoeken. Om twee uur gaat hij naar kleuterschool De Starthoek. Het St. Nicolaasfeest voor de klassen een, twee en drie van de lagere school en de aller kleinsten die nog niet op school zitten, begint om half vier in het dorpscentrum. Van onze correspondente GOES - De Ambulancedienst Bevelanden zal op 16 decem ber een nieuwe ambulance auto in dienst stellen. Dit is voor deze dienst een geheel nieuw type auto. Hieraan vooraf vergadert het algemeen bestuur van de Ambulancedienst Bevelanden in de commandopost van de Bescherming Bevolking, Kloe- tingseweg 40 te Goes om 14.00 uur. Van een onzer verslaggevers DOEL (B) - Het enkele jaren geleden nog ten dode opge schreven dorpje Doel wordt nieuw leven ingeblazen. Ten minste, als het aan het ge meentebestuur van Beveren en de Gewestelijke Maat schappij voor Huisvesting ligt. In de schaduw van een enorm kerncentralepark en met het vooruitzicht dat het dorp zou moeten wijken voor de industrialisering van de linker Schelde-oever, besloten heel wat jongere inwoners het onheil niet af te wachten en te vertrekken. Vandaar dat het dorp sterk vergrijsde. Echter, met nieuwe tijden komen er nieuwe gedachten en nu zijn er dan ook plannen om de dorpskern te renoveren. Zelfs wordt al gesproken over nieuwe- woningen. Ook de Liefkenshoektunnel kan voor Doel nieuwe kansen bieden, zo meent men. De kwestie is al leen om nieuwe inwoners naar het dorp te krijgen. Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster gemeen teraad buigt zich komende donderdag 8 december over de gemeentebegrotingen voor 1984. Dat gebeurt om 19.00 uur in de raadszaal van het stad huis. Een financiële meerjaren planning is er, zoals bekend, dit j aar niet bijOmdat er geen geld in de gemeentekas zit heeft het volgens B en W ook geen zin een dergelijk meerja renplan op te stellen.

de Stem | 1983 | | pagina 11