CNV twijfelt aan beleidsplan van provincie Aardenburg doet zwembad over aan particulier DES STEM Links Perspektief Terneuzen laakt gedrag raadsleden Dronken rijders veroordeeld voor politierechter Besluit ziekenfonds na onderzoek KWALITEITSPAARDEN OP KEURING GOES VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 Telefoon- lijnen voor informatie over busdienst Verder-Smit spreekt in Hulst over kruiswerk id (editie-chef), Jan Jan- I ?J„(p!V' chef), Frank Dey. 1 - de Schipper, Cor de (f°t°). Ton Koomen I ti,,Ftulst: Eugène Ver- Jeten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Voor afgeslankt plan Ydewalle Aug de Meyer bouwt nieuwe bulkterminal Zevenaarhaven Schade door botsing pe»s' „n.,toesw - 076 877B50 223611 RÜTTCHEN GROEP VAN ZEELAND I T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente IJIIDDELBURG - Een keer blazen vond de 43-jarige F. I (an K. uit Terneuzen voldoen- H toen hij op 29 januari in I Terneuzen met zijn auto werd I jangehouden. De man had I slingerend gereden' en wel zo- I danig dat hij een ware slalom I jjtvoerde tussen de gepar- rd staande auto's die hij I telkens op een haar na miste. uDie man is volslagen dron- ken", concludeerden de ach tervolgende politiemannen en in dat kader vroegen ze hem mee te werken aan de gebrui kelijke proeven. Een keer bla zen wilde de man nog wel, maar verder weigerde hij iedere medewerking aan welk onderzoek dan ook. En zeker niet aan een bloedproef, „want", aldus Van K. „ik kan gewoon niet tegen die prik". „Kinderachtig hoor", aldus de politierechter tot de man, die er uit zag dat hij wel tegen een stootje kon. Van K, die had opgegeven zo'n acht tot tien pils te hebben gedronken, werd veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een boete van 1200 gulden en ne gen maanden niet rijden. Voor de negende keer stond de 62-jarigg»A. de J. uit Ter- neuzen terecht omdat hij een voertuig bestuurd had met te veel alcohol in het bloed. Dit maal gebeurde dat op 2 janua ri toen De J. voor alle zeker heid zijn auto had thuis gela ten en de fiets had gepakt, om dat hij wel vermoedde dat er het een en ander zou worden 'ingenomen'. „Maar op de fiets is het nog moeilijker je even wicht te bewaren dan in een auto, die altijd nog op vier wielen staat", aldus officier van justitie mr. Nijmeijer, die niet kon begrijpen dat De J. met een dergelijk alcoholpro millage (2.56) nog overeind was gebjeven. De J. was dan ook gepakt omdat dit hem nauwelijks was gelukt en hij zigzaggend over de weg reed. Hij werd veroordeeld tot een boete van 500 gulden. Tandartsen-stop voor Zeeuwsch-Vlaanderen Van een onzer verslaggevers GOES - Het CN V-Zeeland twijfelt aan een aantal groeiverwachtingen die zijn opgesomd in het concept sociaal-economisch beleidsplan van het provinciebe stuur. De districtsraad van de christelijke vakbond zet met name vraagtekens achter de ontwikkelingsmogelijkheden van zeehavengebouwen en agrarische activiteiten, twee van de peilers waarop de pro vincie zich met nadruk wil gaan richten: Men wijst erop dat m de Westeuropese havens al een zeer grote overcapaciteit aan overslagfaciliteiten aanwezig is. fn de agrarische sector ver wacht het CNV geen over schakeling op grote schaal naar andere landbouw-onder- Van een onzer verslaggevers AXEL - Streekvervoermaat- sthappij ZWN houdt morgen extra telefoonlijnen beschik baar voor reizigers die infor matie willen hebben over wel ke busdiensten wel en welke niet worden uitgevoerd. Het telefoonnummer is 01X55-1558. Zoals bekend heeft een deel I van het Zeeuwsch-Vlaamse I buspersoneel besloten van- g een 24-uurs staking te louden. Dit betreft alleen een deel van het personeel dat ver trekt vanuit Axel. Naar het ach laat aanzien zullen de tasten met bussen vanuit Draaibrug gewoon voortgang vinden. Van een onzer verslaggevers HULST - Ex-staatssecre taris mr. E. Verder-Smit spreekt op zaterdag 17 december in Hulst over „Kruiswerk in de eerste lijn". Dat gebeurt in Den Dullaert tijdens een alge mene vergadering van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. De bijeenkomst heeft een °Penbaar karakter en is toegankelijk voor leden en genodigden. Mevrouw Veder-Smit ls thans dagelijks be stuurslid van de Nationa le Kruisvereniging. De oijeenkomst in Hulst duurt van 10 tot maxi maal 13 uur. Men begint Jdet enkele huishoudelij ke zaken, zoals de behan deling van jaarstukken en de benoeming van al gemeen bestuursleden. ZUOWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes. «essen en telefoonnum- i> Pagina 2. everbaar vanofp^S--^ taHefzen: Rein van der I ^icepunten dosterzande: mevr. Neve, %0 nderstr. 4, 01148- Klvi ertentie-expl. "ispectei dr Zeeland: C. Me- Ai-non Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/BREDA - Het Algemeen Zie kenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen (AZWZ) heeft minister Brinkman gevraagd per 18 november ontheven te worden van de verplichting overeenkomsten aan te gaan met zich nieuw vestigende tandartsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeentebesturen in het werkgebied van het fonds zijn van dit verzoek op de hoogte gesteld. De tandartsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn erg blij met de 'tandartsen stop' van het AZWZ. Een onderzoek van het zie kenfonds wees uit dat in Zeeuwsch-Vlaanderen mo menteel één tandarts per 3397 inwoners gevestigd is. Hier mee wordt voldaan aan de norm die wordt gesteld ten aanzien van de dichtheid van tandartsen. „Er bereiken ons geen sig nalen die wijzen op tekorten in de tandheelkundige hulpver lening. Kennelijk kunnen ver zekerden in voldoende mate hun rechten tot gelding bren gen", aldus fondsvoorzitter C. Wellhüner in een brief aan de gemeenten. Enige andere Nederlandse ziekenfondsen hebben reeds een verzoek om ontheffing bij de minister ingediend en in af wachting van een beslissing de toelating van nieuwe tandart sen aangehouden. „Dit bete kent dat de druk op ons gebied voor nieuwe vestigingen gro ter wordt", aldus Wellhüner. Belg' en In Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal tandartsen de laat ste jaren drastisch toegeno men. Opmerkelijk is ook dat zich de laatste jaren 8 Belgi sche tandartsen in de streek gevestigd hebben. Voor een Nederlander is het echter na genoeg onmogelijk zich in Bel gië te vestigen. Ongeveer 80. procent van de Zeeuwsvlamingen is via het ziekenfonds verzekerd. „Die patiënten zijn zeer belangrijk voor de praktijken, zij vormen in feite de basis ervan. Van particuliere patiënten moet je het niet hebben. Die wijken veelal uit naar België omdat men daar goedkoper terecht kan' Als die beschikbare zie kenfondspatiënten over steeds meer tandartsen verdeeld moeten worden wordt de spoe ling, zowel voor de jonge tand artsen die tegen dikwijls hoge kosten een praktijk overgeno men hebben als voor de geves tigde tandartsen, wel erg dun", aldus een Zeeuws- Vlaamse tandarts. Hij wijst erop dat elders in Nederland al tandartsen failliet zijn ge gaan, omdat de hoge praktijk- kosten/aflossingen niet meer opgebracht konden worden door de te kleine praktijken. Fluor De drukte in de Nederland se tandartsenpraktijken loopt overigens niet alleen terug door de vestiging van nieuwe tandartsen. „Wij bemerken nu ook de invloed van de fluorbe- handelingen. De gebitten van de Nederlandse jeugd worden in het algemeen beter. Het is nu mogelijk onze jeugd 'gaatjesvrij' op te voeden. Was de woensdagmiddag vroeger een verschrikking, tegenwoor dig is het een prettige middag om te werken. Dikwijls kun je je bij de kinderen beperken tot nakijken en het geven van wat voorlichting", zo merkte giste ren nog een Zeeuws-Vlaamse tandarts op. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Raadslid Ar- dengo Persijn (Links Perspek tief Terneuzen) heeft zijn col lega's gisteravond in niet mis te verstane bewoordingen ver weten zich veel te gauw neer te leggen bij allerlei zaken die door Den Haag worden opge legd. „Voor mij is een liberaal niet per definitie een pleitbe zorger voor rechtse politiek. En een appèl op christelijk heid en democratie, daar sta ik niet afwijzend tegenover. Ik vind het alleen zo jammer dat deze raadsleden in onze raad maar al te vaak uitkomen op het kritiekloos meewerken aan de afbraak van de voor zieningen en lastenverzwaring voor de bevolking zoals de rechtse politiek dat voor schrijft", zo brandde Persijn los. Persijn vond het beter een vuist 4e maken naar Den Haag. Hij stelde dat de ge meenten gedegradeerd zijn tot 'een buffer voor het verzet dat natuurlijk gaat komen'. „Wij moeen de tekorten verdelen en tevens de protesten van de be volking en instellingen incas seren. We moeten duidelijk maken dat we geen verdere kortingen meer accepteren en dit zal concreet inhouden ver zet tegen dit regeringsbeleid". Persijn's pleidooi vond - in middels bijna traditiege trouw- weinig weerklank. Dat veranderde toen hij op de man ging spelen. „Mijnheer de voorzitter. U heeft vorig jaar gezegd, het is belangrijk dat de raad als een eenheid naar buiten treedt dat staat goed voor potentiële investeerders. Ik had er toen nog geen flauw vermoeden van dat u toen ook bedoelde dat u liever niet te veel discussie in de raad wil de". Niettemin vond burgemees ter Ockeloen het onnodig heel diep op Persijn's betoog in te gaan. Hij hield zijn 'opponent' voor dat hij tweederde van zijn spreektijd had opgehan gen aan de landelijke politiek en dat hij daarvoor niet in de gemeenteraad zat. „Uw taak is het behartigen van de ge meentebelangen. Daar heeft u WIIIIIIIIUIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllimiiilllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllillllllllllillillliliHIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllMllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllll^ delen. „Het is zelfs zo dat er, door gebrek aan werk elders, nu nog boerenzonen zijn die op de boerderij meewerken. Dit is een vorm van verborgen werkloosheid die nog vrij veel voorkomt." Men is het er wel mee eens dat er ontwikkelingsmogelijk heden zijn in de recreatie en het toerisme. In de reactie van het CNV op het provinciaal beleidsplan worden verder nog een groot aantal kanttekeningen ge maakt. „Wat opvalt is dat we weinig nieuwe actiepunten aantreffen. De genoemde ac tiepunten zijn vaak aan de va ge kant. Wat we zeer missen is de concrete financiële invul ling." Het CNV heeft in het be leidsplan ook enkele feitelijke onjuistheden ontdekt. Evenals de FNV pleit men ervoor de verschillende 'werkgelegen- heidsfondsjes' van de provin cie in één pot te doen belanden en het geld pas, na consultatie van werkgevers- en werkne mersorganisaties, te verdelen. Verder wordt meer aan drang bepleit op de regering om hogere bedragen aan Zee land beschikbaar te stellen voor infrastructurele werken. De provincie zou ook moeten bevorderen dat voldoende leerlingbouwplaatsen aanwe zig zijn. v Nergens in het beleidsplan heeft het CNV 'noodzakelijke extra zorg' gevonden voor jeugdigen beneden 25 jaar. Men haalt daarbij prognoses van het CPB aan, waaruit blijkt dat het aantal jeugdigen op de arbeidsmarkt in Zeeland drie maai zo snel toeneemt dan landelijk. Enkele van de ruim honderd kwaliteitspaarden Van onze correspondent GOES - De samenwerkende bonden van paardenfokkers in Zeeland hielden donderdag op de Grote Markt in Goes de jaarlijkse keuring van trekpaarden. Ruim honderd van deze robuuste viervoeters werden beoordeeld. De jury was een stemmig in haar mening over de kwaliteit van het fokmate- riaal: „Bijzonder goed, vooral in de oudere klassen". De Goese wethouder drs. J. Dijkgraaf, die om half tien de officiële opening voor zijn rekening nam, bestempelde deze keuring als een steeds terugkerend evenement voor Goes. „Als centrumgemeente in Zeeland houden wij dit graag zo", aldus de heer Dijkgraaf. De namen van de kampioenen en hun eigenaars: Merrie veulens, geboren in 1983: Martha van Driewegen (J. de Vis- - FOTO WILLEM MIERAS S ser, Vlissingen). Hengstveulens 1983: Klaas van de Hoender- berg (De Buck en Maris, Oostkapelle). Merries 1982: Leentje van de Driegaten (A. Brooymans, Tholen). Hengsten 1982: Hardie uit het Rullen (De Buck en Maris, Oostkapelle). Mer ries 1981: Marie van de Postbaan (J. Maris, Grijpskerke). Merries 1980: Corine uit de Linde, tevens jeugdkampioen 1-, 2- en 3-jarigen, (J. Maris, Grijpskerke). Oudere merries: Valda te Zande (Stal te Zande, Heinkenszand). Merries 1974 of vroeger: Mirza van de Heide (A. Pauwe, Gapinge). Heng sten met afstammelingen, beoordeeld op kwaliteit nafok: eerste premie: Carlo van Hoogbeemd (A. de Buck, Oostka pelle). Stalgroepen jong: 1. viertal van A. de Buck, Oostka pelle. Stalgroepen oud: 1. viertal van stal Te Zande, Hein- kenszand-Kapelle. Fokgroepen: 1. drietal van J. de Visser, Vlissingen. Dagkampioen werd Margriet van Malland (A. Brooymans, Tholen). i!HIHHIIItlillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllltllliilllllllllllllllilllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliS Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Aarden burg zal het verliesgevende gemeentelijk zwembad en en kele andere noodlijdende ac commodaties verkopen aan de exploitatie-maatschappij Zee land BV te Renesse. Als tegen prestatie heeft deze maat schappij zich verplicht daad werkelijk over te gaan tot rea lisering van het recreatieplan Ydewalle. Althans een plan in een (voorlopig) afgeslankt jasje, zo bleek gisteravond tijdens een persconferentie van het Aar- denburgse college van B en W. De prijs die Zeeland BV voor de betrokken accommodaties (zwembad, badpaviljoen en speeltuin) op tafel zal leggen is de ruim 7000 vierkante meter grond in de Aardenburgse wijk Ouwe Stad. Het afgeslankte Ydewalle- plan, dat zeer waarschijnlijk al het volgend zomerseizoen in exploitatie wordt genomen, houdt in een camping voor zo'n 100 tenten op het speel tuin-terrein, aangevuld met een kampeerterrein voor 240 sta-caravans op het 7 ha grootte gebied dat daarachter ligt en dat reeds door Zeeland BV is aangekocht. Het miljoe nen kostende multi-functione- le gebouw, dat in het oor spronkelijke plan was inbe grepen, komt te vervallen. In plaats daarvan zal het zwem bad en het badpaviljoen door de exploitant als voorziening voor de toeristen worden ge bruikt. „Voorwaarde daarbij is ech ter dat het zwembad natuur lijk wel open blijft voor de in woners van Aardenburg", al dus burgemeester W. Locke- feer gisteravond. „En wel op de normale openingstijden en tegen de normaal geldende ta rieven". Het nieuwe kampeer en recreatie-park zal bereik baar zijn via de weg naar het Aardenburgse sportcomplex. Het zwembad en de andere voorzieningen zijn inmiddels getaxeerd en Zeeland BV is, aldus B en W, met de uit de bus gekomen prijs akkoord gegaan. Om welk bedrag het gaat werd gisteren niet be kend gemaakt. De grond in Ouwe Stad, die Zeeland BV als compensatie aanbiedt tegen de 'historische' prijs van 38 gulden per vier kante meter, zou door de ge meente weer aanmerkelijk duurder kunnen worden door verkocht voor woningbouw. Wethouder R. van de Wijnc- kel: „We hebben echt prima perspectieven dat dit lukt, zo dat we er nog eens extra goed uitspringen. Alleen de exploi tatie van het zwembad leverde ons al een jaarlijks verlies op van ruim een halve ton, waar we straks dus van af zijn. De hele transactie zal de gemeen te zelfs nog winst opleveren, terwijl het langverwachte plan Ydewalle toch nog -Wordt gerealiseerd". De Aardenburgse gemeen teraad werd gisteren in een informele bijeenkomst door B en W ingelicht over de plan nen, die waarschijnlijk eind december of begin januari of ficieel in de raad worden ge bracht. Vrij snel daarna kan dan de overeenkomst met Zee land BV worden getekend. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Aug. de Meyer bv in Terneuzen gaat aan de verlengde Zevenaarhaven een nieuwe bulkterminal bouwen voor de overslag van klein massagoed. Deze activiteit zal 10 tot 20 nieuwe arbeidsplaat sen opleveren. De onderhan delingen met het havenschap Terneuzen over de aankoop van 7,5 hectare industrieter rein zijn praktisch afgerond. Nedlloyd in Rotterdam, waarvan De Meyer een doch ter is, maakte de plannen gis teren bekend. Ze zijn een di rect uitvloeisel van de verlen ging van de Zevenaarhaven in Terneuzen, een karwei waar mee binnenkort wordt begon nen en dat begin 1985 gereed moet zijn. Het werk aan de uitbreiding van De Meyer valt daar ongeveer mee samen. Na Elocoat is Nedlloyd/De Meyer de tweede grote onder neming die brood ziet in de verlengde haven. Volgens het havenschap Terneuzen is de nieuwe kade daarmee al volle dig in beslag genomen. „Het bestaansrecht van de verleng de haven is zodoende al bewe zen" aldus gisteren haven schapsdirecteur W. Blok. De Overslag van klein mas sagoed in Terneuzen is voor De Meyer overigens niet nieuw. Het bedrijf deed dat op kleinere schaal al aan het Zui derdok. Het Terneuzense inge nieursbureau Bravenboer en Scheers heeft opdracht gekre gen om de plannen voor de nieuwe terminal uit te wer ken. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Aanzienlij ke schade aan de personenau to, bestuurd door mevrouw L. B.-V. te Sas van Gent, was het gevolg van een botsing met een vrachtauto. De bestuurder hiervan, P. V. uit Woens- drecht, verleende gistermid dag, rijdende over de Cailand- straat, geen voorrang aan de van rechts komende personen-

de Stem | 1983 | | pagina 11